Tr&ag en Aanbod. J)q wrkelijk© oorzaak ran pijnlijko gewrichton. ProYiuciaal nieuws Rheumatiek is de bckende naam voor pijn in de gewrichten, den rug, de ledematen en vriiwel alle lichaamsdeelen. De als rheumatiek bekendie pijn is in wer- kelijkheid te wij ten aan overtollig urinezuur in het bloed, "door zwakte der nieren veroor- zaakt, hetgeen voorkomen had kunnen wor- den door bijtijds Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Het overtollig urinezuur vormt scherpe kristallen, die zich afzetten in de spieren, gewrichten en zenuwen, en langs de wanden der aderen. Bij beweging van een spier of zenuw, waarin zith urinezuurkristallen heb- ben afgezet, ondervindt men scherpe, hevige, verschietende pijn. Na verloop van tijd vor- men zich ontstoken zwellingen. Rheumatische pijnen in de dijstreek noemt men ischias, in de rugspieren spit, enz. Zoodra gij rlieumatische pijn bespeurt een onaangenaiam of yerlamd) gevoel.in den -rug of gij last krijgt van urinekwalen, is het verstandig met het gebruik van Foster's Nieren Pillen te begmnen. Dit geneesmiddel helpt de nieren om uit het bloedf de vergiften af te voeren, die rheumatiek, ischias, zenuw- pijnen, waterzuchtige zwellingen, rugpijn, niergruis, enz. veroorzaken. Reedis meer dan 50 jaren warden Foster's Piljen met goed ge- volg tegen zulke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken It 1.75 per doos. de voornaamste hotels gekocht van dit Ri viera-plaatsje, diat in dlien tijd heelemaal met in de mode was en waar hi] dus betrekkelijk goedkoop de hand op een en ander had kun nen leggen. Toen zon hij op een grootsche manoeuvre, en het duurde niet lang of hij had het gevonden. Het was winter, Lloyd George zou 'n paar weken naar de Riviera gaan men sprak van Men,ton en van zijn verblijf aan de Middellandsche Zee ge bruik maken om Briand en den Italiaanschen premier te ontmoeten. Meer had Cornuclte niet nobdig. Hij sprong in zijn Rolls-Royce, en liet zich aandienen bij een rijke Engelsche van' hoogeu adel, die te Cannes een vorstelijke villa bewoonde. Mevrouw, zei hij, uwe prime-minister, de heer Lloyd George, demkt er over een paar weken naar de Cote d'Azur te komen, en hij heeft nog geen onderdak. Wat dunkt u, als u hem eens uw villa aanbood1? De nude dame keek vreemd op, en vroeg waar zij zelf dan moest blijven, O, laat dat u niet ervan terughouden, riep de bezoeker uit. Ik bied u voor al dien tijd gratis een appartement met pension aan in't Splendid-hotel. De Engelsche vond het denkbeeld niet on- aardig; het idee dat Lloyd George haar gast zou zijn, streelde haar ijdelheid. Cornuche zorgde er voor, dat men in Menton niets te huur vond. Zoo had de ontmoeting der drie premiers te Cannes plaats, in de villa,-door de Engelsche ladly gracieus ter beschikking gesteld! En wat later de Conferentie van Cannes zou heeten trok naar het stadje een paar duizend ministers, diplomaten, secreta- rissen, dactylo's en reporters, en bracht het weer heelemaal er boven op. Een nog brutaler „coup" heeft CornucM uitgehaald om zijn ander troetelkind: Deau- ville, geheel er in te brengen. Een mondain koning had) op een nacht, dat de devejne hem niet los wou laten, acht millioen verlo ren in het Creino te San Sebastian, en voor dit bedrag een schuldbekentenis geteekend, welke de exploitant, een Spanjaaxd, echter niet invorderen' dorst. Dit kwam Cornuche ter oore. Hij kocht de schuldbekentenis, en... verscheurde haar, tegelijkertijd den koning verzoekend1, hem de hooge eer aan te doen een paar weken naar Deauville te komen, na- tuurlijk zonder dat het hotel een rekening presenfeeren zou. Cormuchb heeft op het punt van reclame grootscheepsche opvattingen. En zoo kwam het, diat de koning in den zomer van' 1922 <Vier weken docrbracht in Deauville, en alleen door zijn aanwezigheid aidaar alles wat snob en meedoener is in Frankrijk en in Engeland, in Spanje en in Amerika lokte naar „la plage fleurie". Cannes en Deauville, Monaco en San Se bastian, het zijn thans de meest mondiaine der elegante moderne roofridderbolen. LEO FAUST. TE KOOP een bruin VOUWWAGENTJE, prijs 10. METIUSSTRAAT 18a boveni TE KOOP voor 25. EEN HEERENRIJWIEL .Adres, EENDRACHTSTRAAT No. 1. TE KOOP MOOIE DUITSCHE HERDER: P. KLIFFEN, boterhandel, St. Pancras. Groene vierkante KACHEL TE KOOP. BURGER, Laat 146. Nog een ruime sorteering 2e handsch KACHEL TE KOOP bij G, STROOKER, Nieuwlandersingel I. TE KOOP HEERENRIJWIEL in goeden staat voor 20. FORhSTUSSTRAAT 17. TE KOOP EEN TRAP met links kwart 16 treden hoog. DRUIVE NLA AN1 15. TE KOOP een goed onderhouden KIN- DERWAGEN (2 kruks) te zien en te bevr. EIK E L E N B ER GSTR A AT 62. Voor pluimveeliefhebbers KIPPENHOK tevens DUIVENVOLIeRE TE KOOP, afm. 4.30 lang 2,00 M. breed, 2.40 M. hoog. Te bevragen P. LANGEBERG, Eikelenberg- straat 62. TE KOOP 3/4 STUDIEVIOOL met bast, strijkstok, lessennaar en leerboek. Te bevra- gen bureau van dit blad. TE KOOP prima Amerik. CYLINDER- BUREAU 136 V 82, onderkasten, trekbla- den, automat, sluiting enz. Adres bureau van dit blad. Gebr. JONGENSFIETS merk „Diamant" f 35, gebr. DAMESRIJWIEL als nfeuw 40, zwaar TRANSPORTRIJWIEL 85. NIEROP'S Goedkoope Rijwielhandel. TE KOOP een zoo goed ails nieuw DA MESRIJWIEL. STATIONSTRAaT No. 19. PRACHT MILITAIRE LAARZEN iets gebruikt maar waterdicht voor 3.50. D. MULDER, Laat 27, nieuwe winkel. TER OViERNAME AANGE.BODEN EEN KINDERWAGEN, weinig gebruikt. Adres Bureau van dit blad. TE KOOP EEN VIOOL, complect. GRENS'STKAAT 1 A. WIEG. Nieuwe wieg ter overname aange- boden. QUDEGRiACHT 216. Voor Soldatenschoenen met nieuwe dubbele zolen en hakken, iets gebruikt en korte en lange gummilaarzen is het beste adres. D. MULDER, Laat 27, nieuwe winkel. Wegens vertrek TE KOOP 1 DAMES- RIJWIEL 60, 1 HEERENRIJWIEL f 50, beiide zoo goed als nieuw. Adres bureau van dit blad. TE KOOP 30 a 40 pond GANZfVEE- REiN, 5 jaar oud. J. KOKKES, Mompetoren. UiT OTERLEEK. Binnen eenigen tijd zal het schakelstatioa i van het Provinciaai Electrisch Bedrijf voor Noord-Holland iti gebruik worden genomen. Het berejkte doel van dit station zal zijn: \een verbeterde Electrificatie van West-Fries- land .door middel van het in gebruik nemen van de 50.000 voltslijn, rechtstreeks van uit 'de Centrale te Amsterdam; deze te.verdeelen »en te transformeeren voorloopig in 10.000 Volts om later eventueel door te voeren met 50.000 volts naar Schagen. Wij bezochten het gebouw en verkregen sden iudruk dat liier een machtig groot bouw- \werk is tot stand gekomen. De installaties zijn zeer ingewikkeld op technisch gebied. De. transformators die in- •geplaatst zijn, wegen 13.000 K.G. Het gebouw beslaat een oppervlakte van truim 467 vierkante meter, en is 13 meter op 't hoogste punt boven en 18 M. in den grond. Twee woningen, geheel naar de eischen des tijds ingericht, staan neven het gebouw, ien voor den opzichter, edn voor den schakel- .wachtcr. Het bouwwerk rust op ongeveer 450 palen van 16 Meter lengte. Aannemer was de firma Doedens en Schil- der te't Zand (Ziioe). Uitvoerder de heer P. Buis. Opzichters waren de heeren A. Boxs en R. Nvan Dijk. De montage-installaties van de H. E. E. M. A. F. (ilengelosche Eersfce Electrische Maatschappij en Apperaten-Fabriek. De heer Ruinhardt te Alkmaar was voor de montage als opzichter Electrisch Bedrijf werkznam. Aan den heer G. Hogervorst te Schoten was de hoofdleiding van de bouwwerken toe- vertrouwd. De betonwerken zijn uitgevoerd door de Bredasche Beton Maatschappij voorheen Vriends te Breda. De Raad vergaderde alhier op Donder- dag 25 dezer, des voormiddags half 10. Afwezig wethouder P. Spaan wegens on- gesteldheid.en de heer M. N. de Koning met kennisgeving. Voorzitter de burgemeester D. Huijzer van Reenen,' tevens secretaris. De notulen worden gelezen en goedge- keurd, nadat de heer Witteveen den voorzitter 'bedankt had voor de nauwkeurige notulee- ring van hetgeen bij de rondvraag door hem ■was gezegd betreffende de slaapgelegenheid 'voor de bewoners van het huis, verhuurd door P. Ruis. De voorzitter deelt mede dat de heer Ruis dadelijk na de raadszitting het beloofde voor den huurder heeh in orde gemaakt. Verder zegt de voorzitter dat de brug is onderzocht en door den ingenieur in orde is bevonden, en geen gevaar oplevert voor het verkeer met zware vrachten. Bij het nazien van boeken en kas bij den gemeente-ontvanger was alles in orde bevon den. A.an een ingekomen verzoek van de Aid. Schermeer van de Holl. M. v. Landbouw om een schoollokaal beschikbaar te stellen voor Landbouwhuish. onderwijs, was door B. en W. voorloopig voldaan, zoodat het onderwijs reeds gegeven wordt. De Raad hecht aan het besluit eens'temmig goedkeuring. Eveneens wordt door den Raad het besluit van B. en W. goedgekeurd om voor de kinde- ren uit de Schermer, die een bijz. school bui- ten de gemeente bezoeken ongeveer 100 te vergoeden in de tramkosten. B. en W. stellen voor onr te besluiten goed- keuring te hechten aan het verzoek van de Directie van het Bureau voor Arbeidsbemid- deling om te Oterleek een correspondentschap te plaatsen, wat ongeveer 50 aan de ge meente zal kosten. Met algemeene stemmen aangenomen. B. en W. stellen voor om in de volgende vergadering aan den Raad een nieuwe ver- ordening op de regeling der schoolgelden en de vergoeding van onderwijskosten voor alle onderwijs, dat door leerlingen in deze ge meente, in andere gemeenten aan onderwijs- inrichtingen wordt genoten, aan den raad aan te bieden, waarmede de raad genoegen (neemi Nu wordt de Begrooting 1924 nagegaan. De vorige begrooting had een batig saldo 'groot f 10950.196. Aan het hoofdstuk gekomen behelzende de te innen huren van de woningen der school- .hoofden, maakt de heer Witteveen de opmer- king diat, volgens hem, die huren, thans voor Gterleek 250 en voor Stompetoren 180 "s jaars te laag zijn. Spreker wenscht de woningen los te maken wan het ambt. Geen ambtswioningen dusde hoofden kun nen die huren. Hij acht het niet verantwoord, dat menschen met zoo'n groot salaris wonen voor 5.— en 3.50 per week. De voorzitter heeft deze zaak onderzocht en moet zeggen, dat het volgens dat onder- •zoek niet anders kan. De huur wordt bere- kend naar de lste grondslagen op de perso- ineele belasting. Ook weth. Dekker vreest, dat Ged. Staten niet te vinden zullen zijn om de ambtswonin- gen los te maken. De beer Witteveen blijft bij zijn meening en is daar, na oiiderzoek in gesterkt. Spreker maakt er nu een voorstel van om de woning los te maken van het ambt De heer Akkennan steunt den voorsteller. Ook de heer Bontes. Het voorstel Witteveen, in stemming ge- bracht, wordt nu aangenomen met 4 stem- men. De weth. Dekker tegen. Nu steit de" heer Witteveen voor cm de huur voor de woning to Oterleek te brengen op f 375 en die vcor Stompetoren op 250. De heer Dekker wenscht voor Oterleek 350 en Stompetoren 250, wat met algemeene .'stemmen wordt aangenomen. Nadat de heer Witteveen te kennen geeft dat opcenten voor ongebouwde eigendommen van 10 op 40 moesten worden gebracht, en de voorzitter toezegging doet dat dit in't vol gende jaar een punt van bespreking zal kun nen zijn, wordt de begrooting gewijzigd naar het verhoogde bedrag voor de huishuren voor de schoolhoofden en vastgesteld in ont- vangst met 40534.416 en uitg. 33292.46®, dus met een saldo groot 7241.95. Rondvraag. De heer Witteveen zegt dat het hem is opgevallen dat nog geen nieuw lid is voorgedragen voor de lichtcommissie ter vervanging van den heer Zeeman. De voorzitter verklaart dat dit is uitgesteld wegens de langdurige ongesteldheid van wet houder Spaan. In de volgende vergadering, die in de vol gende maand zal plaats hebben, hoopt de voorzitter een voordracht aan den raad aan te bieden. Hierna sluiting. UIT HE I LOO. Rectificatie raadsverslag. In ons no. van gister schreven wij1 bij de behandeling van't punt: „Benoeming van 4 leden van 't Burg. Armbestuur", dat de heer Gielis zei dat e6n lid van de R. K. partij. lid is van diat college. Dit moet twee zijn. UIT HEERHUGOWAARD. De heer W. Wester, onderwijzer aan het Kruis alhier is benoemd itot onderwijzer aan de R. K. School .aan het Noordeinde. Dezer dagen zijn den heer D. Klare kippen ontvreemd. Van de daders geen spoor. UIT D1RKSHORN. Donderdiagavond hield de afdeeling Ha- renkarspel" van de Vereeniging „Volksonder- wijs" een goed geslaagde propaganda-verga- dering ten huize van den heer D. Brain. Als spreker trad op de heer P. van Mever uit Zaandam, welke in'een uitstekende rede het fiasco van de zoogenaamde pacificatie of gelijkstell'ing in't licht stelde en tevens het goed reoht v,an de openbkre school, als de christelijke bij uitnemendheid bepleitte. Her afwisseling gaf het symphonieorchest „Oiis Genoegen1' van St. Maarten (onder leiding van den heer Schufc) eenige uitstekend gespeelde nummers ten beste. De voorzitter, de heer L. Reuvers, dankte spreker en orchest voor de verleende mede- werking. UIT WIERINGERWAARb. Onze plaatsgenoote mej. M. M. J. Schro der heeft te Amsterdam met gunstig gevolg exameii afgelegd als apothekersassistente. UIT BERGEN. De raad vergaderde Vrijdiagmiddag ten 2 ure. De agenda bevatte 22 punten, zoodat in deze le vergadering na de wethoudersverkie- zing een langdurige zitting verwacht mocht worden. De voorzitter deelde mede, dat van den heer Oldenburg bericht van verhihdering was ingekomen. Op d!e publieke tribune was ditmaal veel belangsteling. De besprekingen vord6rden zooveel tijd, dat de vergadering van kwart over zeven tot kwart over acht geschorst moest worden en men om 10 uur nog met de rondvraag bezig was. Wij vonden het toen welletjes. De vergadering heeft wel bewezen, dat in Bergen met het uitschrijven van een vergade ring geen twee maanden gewacbt kan worden en het verheugd'e ons dan ook ten zeerste, dat de burgemeester verklaarde, dat het zijn ernstig voornemen is om eens per maand te vergaderen. Vaststelling der notulen van het verhandel- de in de openbare vefgaderingen van den Raad van 17 Aug. en 4 Sept. 1.1. De heer Bogtman verzocht in het laatste verslag Zaandam in Zaandijk te veranderen en gaf te kennen, dat het hem aangenaam zou zijn, wanneer de notulen voortaan direct werden opgemaakt. Van Ged. Staten was bericht van ont- vangst ingekomen v£m de verordening rege- lende het verkeer aan de Breelaan en die op de VIeeschkeuringswet. Besloten werd het verzoek van de Leeszaal om subsidie, bij de begrooting te behandelen. Op voorstel van den heer Brugman werd besloten het/adres om beharding van den Middtengeestweg om beharding, waarop B.. en W, met het oog op de kosten afwijzend wilden beschikken, te behandelen bij punt 22 der agenda Na eenige besprekingen nam de heer den Das er genoegen mede de beharding van het Achterpad bij het uitbreidingsplah onder de oogen te zien. B. en W. stelden in verband met een ver zoek van de bewoners van het Tuindorp. die klaagden over overtollig hemel- en ander wa ter, voor, deze te berichten, dat hierin voor- zien zal worden door een aansluiting in de afvoering van den Koogendijk. De heer Brugman oordeelde de wegen daar ook niet in orde. Hij zou die alsnog onder handen willen nemen, aangezien - de kanten veel te d!iep liggen. De voorzitter deelde mede, dat de kanten zullen worden opgehoogd. Voor het rijver- keer waren de wegen z. i. voldoende. Om de wegen over de geheele 10 M. breedte op een niveau te brengen, vond hij niet noodig. De heer Apeldoorn betoogde, dat, wanneer 'dit geschiedde, het water zich zou verplaat- sen naar de werven der belendende perceelen. De heer Brugman oordeelde, dat dit voor- ikoinen kon worden, door op de grens van de perceelen een afwatering naar den afvoer in den Koogendijk aan te brengen. De heer Bogtman veronderstelde dat de weg gemaakt was volgens een project en volgens een profiel. Wanneer dit het geval was, dan lag z. i. de weg veel te rood. De heer Brugman was nog van meerting, dat de menschen last van het water hadden. omdat de gemeente de wegen niet goed had gemaakt. De voorzitter verklaarde, dat B. en W. de menschen willen helpen en dat dit kan ge- schieden met't geld, dat er over is op't drag van *t maken der wegen. Volgens den opzichter is hetgeen B. en Wvoorstellen vol doende. De heer Barnaart was van meening dat het water geen voldoende afschot heeft, omdat de gemeente het slootje daar heeft dichtge- gooid. Spr. geloofde niet, dat de daarin ge- legde buizen het hemelwater weg kunnen krijgen. De heer Baltus gaf als zijn meening te kennen, dat er aan de kanten te veel grond was weggehaald. De voorzitter zegde toe, dat daar grond op gebracht zal worden. Op de vragen van den heer Bogtman of de weg volgens een project gemaakt is, zal spr. in de volgende vergadering antwoorden. Het voorstel van B. en W. werd hierop zon der hoofdelijke stemming aangenomen. B. en W. stelden voor om ingevolge .een verzoek van de bewoners van de Kanaaldijk, 'in principe te besluiten, aidaar verlichting aan te brengen, doch de uitvoering bij de gemeentebegrooting te behandelen. Met de Zuidlaan wilden B. en W. even eens zoo handelen. Deze voorstellen werden aangenomen. Het verzoek van „Herwonnen Levens- kracht" om voor 1924 wederom subsidie te ontvangen, zal bij de begrooting behandeld worden. Besloten werd, het verzoek van het Witte Kruis, inzake het stichten van een Badhuis, ter visie te leggen en bij de begrooting te behandelen. Aan den heer Boersma werd als gemeen- telijke deurwaarder met ingang van 1 Janu- ari 1924 eervol ontslag verlettod. Besloten werd, een verzoek van de heeren -Fillet c. s. om op het terrein van wijlen de Wed. Groot aan den Geestweg met een uit- /gang op den Lijtweg, wegen te mogen aan- leggen, aan te houden tot de volgende verga dering. B. en W. hadden voorgesteld om het ver- jzoek in te willigen, onder bepaling, dat ver- jzoekers een basaltweg met een stofvrije qp- 4>erv 1 akte van 4 M. breedte maken, waar- voor de kosten 1722 zullen bedragen. De heer Bogtman betoogde, dat aanhou- d'ing gewenscht was, omdat niet verwaar- loosd kon worden, dat belanghebbenden een bijdrage storten voor rioleering er( voor de electrische kabel, waartegen de voorzitter nog aanvoerde, dat dit slechts een raadsbesluit was, maar niet bij verordening was bepaald: Spr. vond dit onbillijk, omdat de eventu- eele bewoners rioolbelasting betalen en de gemeente van die aansluitingen op het elec trisch net voordeelen trekt. Tot aanhouding had hij evenwel geen be- .zwaar. - Voorstel het aantal leden van de Comm. v. Bijstand v. h. Gem. Electr. Bedi'. en de Com. v. h. Gem. Woningbedr. voor elk te brengen van 4 op 3, waarvan een lid van ellce com- missie die als voorzitter fungeert, door en uit het College van Burg, en Weth. wordt be noemd. Aldus werd besloten. 4. Benoeming der Commissie's v. h. Gem. Electr. Bedr. en het Gem. Woning Bedr. Tot leden van de commissie van het elec trisch bedrijf, voorzitter de heer Apeldoorn, werd benoemd de heer Baltus met 5 stemmen, na herstemming tusschen de heeren Brugman en Baltus. Een stem werd steeds bianco uit- gebracht. In de tweede vacature bleek loting tusschen de heeren Brugman en Bogtman noodzakelijk. De heer Bogtman trok zich terug, waar- door een nieuwe stemming noodig bleek. Aangezien djit weer verwarring zou geven, nam de heer Bogtman er genoegen mede, dat het lot besliste en de heer Brugman werd ge- kozen, die verklaarde in de gegeven omstan- digheden zijn verkiezing niet te aanvaarden. De heer Martin was van meening, dat een lid; iet voor een commissie mag bedankea De heer Zeiler veronderstelde, dat de heer Brugman wel op andere wijze verkozen wilde worden. Bij de nieuwe stemming verkreeg de heer Brugman 3, Bogtman 5, den Das i en Zeiler 1 stem, zoodat de heer Boglman werd verko zen, die verklaarde met leedwezen zijn benoe ming te aanvaarden. De voorzitter ^eelde mede, dat voor het ge- meentelijk woningbedrijf de heer Hoksbergen als voorzitter was aangewezen. Tot leden van deze commissie werden geko- zen de heeren Martin met 5 tegen 4 stemmen op den heer den Das. De heer den Das werd met 7 tegen 3 op den heer Zeiler gekozen. 5. Voorstel tot benoeming van een Com. v. h. uitbreidingsplan van 3 leden, waarvan een door en uit het College van B. en W. te be- noemen. (Burgemeester als voorzitter). De heer Zeiler zou gaarne zien, dat er een wegencommissie verbonden aan die voor het uitbreidingsplan werd ingesteld. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. een wethouder voor publieke werken zullen aanwijzen. Tot leden van de commissie voor het uit breidingsplan werden gekozen de heeren Zei ler met 7 en Baltus met 6 stemmen. Herhaaldelijk bleken stemmingen en her- stemmingpn noodig. Eenmaal was zelfs een nieuwe stemming noodig, doordat er 11 in- plaats van 10 stemmen uit de bus kwamen. Imnidldels was het reeds half 4 geworden voor de stemmingen voor de commissieen hadden plaats gehad. 6. Vaststelling bezoldiging van een deur waarder. B. en W. stelden voor het salaris op 2. per uur te stellen. Dit om het vele ouae werk, dat er ligt af te doen. Aldus werd besloten. Van den heer Zeiler was het verzoek inge komen hem ontheffing te verleenen als lid van tie commissie voor belastingzaken. B. en W. stellen voor deze vacature niet te vervullen en goed te Vinden, dat B. en W. den heer. Hoksbergen namens het colege als lid aanwijzen. Aldus werd besloten. 7. Benoeming van eeja lid van het Burgerl. Armbestuur ter voorziening in de vacature wegens overlijden van den heer J. Blanken- daal. B. en W. boden een voordracht aan, be- staande uit: 1. de heer C. Swakman; 2. de heer R. H. Hollenberg. De heer Swakman werd met algemeene st. benoemd. 8. Voorstel tot het verleenen van een ver hoogde subsidie ad 3000.-— over 1923 aan het Burgerlijk Armbestuur. De voorzitter verwees naar de stukken. De heer Zeiler vroeg inlichtingen over den post J 1500 voor gestichtsverpleging. De voorzitter deelde mede, dat dit uitgaven waren voor yier zwakzinnigen. De heer Hoksbergen oordeelde het beter deze uitgaven rechtstreeks over de gemeente te laten loopen. De zorg voor zwakzinnigen is geeb armenzorg. De heer Zeiler vond dit ook zuiverder. De heer Apeldoorn begreep niet hoe de be treffende zwakzinnigen bij het armbestuur waren ondergebracht. Het is zoo, dat een dleel over de gemeente loopt en een ander deel over het armbestuur. De heer Zeiler wilde deze foutieve toestand beter regelen. De heer Bogtman vond het niet onge- wenscht, dat over de verpleging van zwak zinnigen het B. A. advies geeft. ■De voorzitter wilde den toestand bestendi- /gen en in de toekomst geen zwakzinnigen hij het B. A. onderbrengen. De heer Den Das zou gaarne bepaald zien, dat werkelooze arbeidters van het B. A. on- dersteuning kunnen krijgen en dat georgani- seerden die ondersteuning konden ontvangen via de penningmeesters van «hun afdeeling, om daardoor het cachet van bedeeling voor een validen arbeider weg te nemen. Een wer- keloos, georgauiseerd arbeider krijgt van zijn organisatie een uitkeering van 12.50. Wan neer deze afloopt, zitten de gezinnen reedis in den put en spr. zou dan ook van het B.A. den georganiseerden en den orgeorganiseerden 'n uitkeering van 11 per week willen geven. De voorzitter oordeelde, dat het voor de gemeente geen verschil maakt, of de arbeiders hun uitkeering van het B. A. of via hun af- deelingspenningmeester ontvangen. Het be drag was echter het kardinal'e punt. Z. i. was het voorstel te ingrijpend, om het reeds nu te behandelen, waarom hij aanhouding voor- stelde. Hiertoe werd besloten, waarop het voorstel van B. en W. werd aangenomen. 9. Voorstel genoegen te nemen met de door Alikmaar ingczondien gjemeenschappo- lijke regeling ten aanzien van het opaibaar lager onderwij's. De voorzitter deelde nog, mede dat Alk maar inzage van de kosten zal verstrekken. Tot het aangaan van de voorgestelde regeling v:erd besloten. De voorzitter deelde nog mede, dat hij de Gutters, die daarvoor in aanmerking kwa- inen, had aangeschreven om op te geven ,/aarom zij de kinderen naar Alikmaar zenden voor onderwijs, dat ze hier kunnen ontvan gen. Van alien was geen- antwoord ingekomen, maar een verhaalverordcning zal sttaks in i.x:handelmg komen. 10. Verzoek van mej. M. A. A. Keesom, onderwijzeres in de fraaie en nuttige haad- werken aan de openbare Uloschool om vast stelling van, periodieke verhoogjiigen op haar salaris. B. en W. adviseerden afwijzend. Na eenige inlichtingen door den' voorzitter werd aldus besloten. 12. Voorstel om den cursus in de Fran- sche taal voorloopig te bestendigen tot 1 Mei 1924. De heer Baltus wees er op, dat het 800 fcost. De voorzitter: Het is gebeurd om het openbaar onderwijs niet in ongunstiger po- sitie te stellen dan het bijlzonder. Ook hier moet een andere voorzieniing worden getrof- fen, maar wij'. mogen de kinderen niet aftrek- ken van het openbaar onderwijs. De heer Baltus was overtuigdl, dat de meeste de Nederlandsche taal nog niet ken nen wanneer zij de school verlaten. Spr. zou voorstellen, dat B. en W. nagaan of de kinderen en wel wat aan hebben. Spr. ge loofde niet dat de 28 kinderen' die het onder wijs ontvangen), in staat zijn Fransch te Hee ren. De voorzitter wees er op, dat het voorna- melij'k van belang is voor de leerlingen die dooirgaan met hun studie. De heer Zeiler1 zou voorstemmcn, 'omdat het gaat tot 1 Mei 1924. Alleen voor kinde ren die doorgaan heeft het waarde. De andte- rcn hebben er niets aan. De voorzitter wees er op, dat het met een kleiner aantal niet meer kost, waarop het vooTstel werd aangenomen. 13. Voorstel tot overname in eigeodom ..i onderhoud van de Stroooierlaaitt. Conform besloten. 14. Voorstel tot het geven' van namen aan nieuwe wegen in het Tuindorp, langs de spoorbaan van de Haarkmsche Bouwmaat- schappij in het villapark der Bouwmaat- schappij Bergen-Binnen en van den weg uit- komende op de Breelaan tegpnover het ge- .-zen interneeringskamp. Het voorstel liiidde als' volgt: Verschilktide gedtirende den laatsten tijd in deze gemeente nieuw aangelegde wegen hebben tot heden geen officieelen naam, het geen aanleiding geeft tot administratieve moeilij'kheden.. In verband hiermede stellen wij u voor aan de hierbedoelde straten en wegen de navolgende namen te geven: 1Aan de wegen in het Tuindorp aan- dten Kogendijk: Filarskiweg (tegenwoordig Jicht- pad' en verlengd gedeelte), Colnotweg, Mat- thieu Wiegmanweg, Leo Gestelweg, Weijand- weg, Van Blaaderenweg en Tuindorpweg, een en ander zooals op bijgevoegde plaitte- gronciteeken ing nader is aangeduid. 2. Aan den weg aan de Kerkellaan, waar- aan het percee staat van den heer H. F. Soo- mer: Rondel aim. 3. Aan den weg, loopende langs de Spoorbaan, van Komlaan af langs „de Rei- gerstoren": Raudlaan'. 4. Aan het verlengde van' de OTdiehburg- laan, waaraan de perceelen staan van J. .C. W. Loos, C. Berkhouwer en H. A. Com ton, tot aan den Natteweg: Van PeMaan. Ten s'lotte stellen' wij u voor, „den' weg naar Egniond", loopende van de „Fransch- man" af tot aan de grens van Egmondbin- nen, te herdoopen in „Heerenweg". (Wordt vervolgdl). De raad besloot gister, na een bthartd-ttr ling, die 4 wee uur vorderde mei 7 tegen 2 stemmen en 1 stem bianco aan Alkmaar con- sessie te verleenen voor het leveren van gas aan de Inwoners. De gasprijs zal hoogstens 17 ct. per Af bedragen, ierwijl de wcrkzaamheden 6 maan den na. teekening van het contract gereed ntoer ten zijn. Het verslag plaatsen wij in Het nwrtmer ]van Maapdag. <6ewi

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 10