W@k@IijkscSi everzlcht EeehliKtken. m mk mogelijk behoort te worden herzien, wil men niet voor jaren den treurigen toestand, waar- fa zich dit voomame stadsgedeelte bevindt, bestendigd zien ten nadeele van de Gemeen- te; het is zijn overtuiging, dat, afgescheiden van het onrechtmatige van bedoeld besluit, handhaving ervan het algemeen belang schaadt, niet in het belang is van het markt- wezen en nadeelig voor de belangen voor hen, wier perceelen aan de Doorbraak gren- zen. Het is om die reden, dat hij Uwen Raac verzocht, een nieuwe rooilijn voor de Door braak te widen vaststellen, waarbij hij Uwen emstigen aandacht vraagt voor de hierbij gevoegde Memorie van Toewijzing. Daaj op het oogenblik de toestand van zijn perceel een snelle voorziening noodig maakt, teneinde ongelukken te voorkomen hoopt ondergeteekemde op Uwe medewerking om in deze kwestie zoo spoedig mogelijk een besossing te nemen 't Weik doende, De volgende memorie van toelichting ver- gezelde dit adres: Hot handhaven van dfe rooilijn, aan de Doorbraak, zooals deze is vastgelegd bi, Kaadsbesluit van 1 Juli 1922, is beslist ten nadeele van de Gemeente, omdat de treurige toestand, waarin zich dat voomame stadsge deelte bevindt, een onteiering van de stad, er voor een onafzienhre reeks van jaren door zal worden betendigd Dat dit zoo is, is duMdijlc, want eigenaren van perceelen, welke overigens goed zijn, zullen er wel trimmer toe overg-aan, om een Meter gronri! van de Gemeente te koopen, om aldus recht van uitgang te verkrijgen, als het gevolg daarvan is, "dat ziji hun perceelen als het ware geheel moeten vemieuwen; immers zoo goed als nicts kan blijiven; balklagen zijn, te kort; kamers verliezen hun proporties plafonds en schoorsteenen moeten worden vemieuwd, daken veranderd, zoowel als voorgevels. Perceelen als van Smit's Bank en van de firma Schoen breekt men toch niet zoo goed als geheel af, om zoo weinig meer dere ruimte te verkrijgen. Zoo kan adressant er niet toe overgaan, om zijn goed en rutin bovenhuis totaai te ver- nieuwen; aan het verbreeden van- zijn pak- huis, dat overigens voldoende is, denkt hi niet, als het gevolg is een zoo goed als totale verbouwing; de toestand blij'ft dus, zooals deze nu is. Wordt echter de door hem voor- gestelde rooilijn aanvaard, dan is het in zijn belang, zoo spoedig mogelijk den geheelen zijkant van zijn woning in orde te maken, bo- ven zoowel als beneden, en ook den zijinuur van zijn pakhuis, waarin hij dan een uitgang kan maken, te verbeteren. Wanneer de nieuwe rooilijn niet was vast- gesteld, maar de lijn was aangekouden van het vrijkomcnd terrein, dat nu niet door de Gemeente bebouwd' zal wordien, zooals primi- tief was besloten, dan was het perceel van de firma Besteman reeds verbouwd en sierde een fraaie smederijgevel de straiat. Nu wordt de &lechte toestand bestendigd, de Gemeegte verkoopt niets, ontbeert nuttige marktruimte, productieve arbeid, waaraan de gemeen- schap behoefte heeft, in zooverre werkloos- heid er door woidit opgeheven, geschiedt niet, ten nadeele van werkgever en werknemers in de bouwvakken,ten nadeele van hen, die bereid waren1 te verbouwen. Het kan niet in het belang van het Markt- wezen zijn, om duurgekotihte marktruimte met verlies te verkoopen; raoge een 14 Meter- breede straat nu voldoende schijhen, een 16 Meter breede geeft meer ruimte en kan ini de toekomst gewenscht zijn; het kleine bedrag, dat de Gemeente door grondverkoop krij'gt, wordt gedeeltelijk, (wellickt well geheel) ver loren door rnimteverlies en, al ware het ge- hoel winst, dan weegt deze niet op tegen ge- noemde nadeelen. Dat de ruimte van1 nu zeer goed te benutten is is, bleek wel bij! db ge- liouden Landbouwtentaonstelling; wat meer- der ruimte had' toen niet geschaad; boven- dien: marktruimte verkoopen kan aooit een Gemeentebelang zijn. Adresisant is overtuigd, dat, wanneer de Gemeente, aan de bestaande, Doorbraakruim- te, nu daar geen bezwaar meer tegen is, aan belanghebbenden, desnoods tegen een matige vcrgoeding, recht van uitgang verleent, deze in zeer korten tijd geheel af zal zijnals het nu ooit in orde zal komien, zal het zeker ja ren duren, en- altijd als gevolg hbbben ver- mindering van' Marktruimte, iets, waar een Marlctetad niet voldoende tegen kan waken. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 22 October. TEN UITVOERLEGGING VOORWAARDELIJKE STRAF, De voorwaardelijk veroordeelde Joh. Kr. koopman te Nibbixwoud, werd op advies van de reclasseering voorgedragen tot tenuitvoer- legging van een voorwaardelijke straf. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Ook werd tot ten uitvoerlegging geadviseerd met betrekking tot W. te Broek op Langem- dijk, indertijd ook voorwaardelijk veroor- deeld. Ook hiervoor werden de deuren geslo ten. Deze veroordeelden hebben niet voldaan aan de hen Opgelegde bijzotidere voorwaar- den. MELKVERVALSCHiNG. De veehouder Com P. te Spierdijik heeft aan den melkslijter D. Groot een bus melk af- geleverd, welke melk door toevoeging van1 8 deelen water op 100 deelen melk in bruik- baarheid was verminderd. Beklaagde heeft reeds een particuliere boete van 400 opge- loopen, waarvan hij 200 heeft afbetaald. Dr. Moll, directeur van den Keurings- dienst te Alkmaar, heeft de verdachte melk onderzocht en de vervalsching geconstateerd. De politierechter was van meening, dat het opleggen van boeten door particulieren een bedenkelijke zin heeft. Er kunnen kwade prak- tijken uit voortvloeien. De zuivelfabriek „De P rinses" krijgt volgens verklaring van den heer D. Groot 300 en Groot f 100. De po litierechter kon deze manier van handelen niet goedkeuren. De 100 zijn niet langs ge- ordenden weg in den zak van den getuige ge- komen. De onderteekening van de erkentenis van de schadevergoeding is op onrechtmatige wijze verkregen. De officiere kan zich evenmin met deze handelwijze vereenigen. 't Is op de trens van oplichting. Overigens noemde het O. M. het hier een emstige melkvdrvalsching en vorderde 1 maand gevangenisstraf De poiitierechter veroordeelde beklaagde overeenkomstig den eisch van den offirier. De politierechter wilde echter medewerken ran die straf in een hooge geldboete te doen verande- ren. VERZET VONNIS POLITIERECHTER De rijwielhandelaar R. H. te Helder was in verzet gebomen tegen ben vonnis, hem op- gelegd ter zake mishandeling van de dienst- bode Elisabeth Tuinstra. Dit meisje had een rijwiel op afbetalingi gekocht en: was bij! die afbetaling in gebreke gebleven. Voorts had beklaagde haar een ceintuur, die aan zijiie vrouw toebehoorde, van het lij! gescheurd. Beklaagde zeide, dat hiji de ceintuur heeft willen afnemen en' haar bij haar weigering bij den pols gegrepen. Uitgescholden heeft b klaagde haar niet, zegt geluige, hij heeft all een maar gezegd: „Slet" en „del". De politierechter achtte dit zeer nauw ver- want aan schelden. De mafinier v. Roosmolen heeft de mishan deling gezien. De pols van het meisje was opgezet en de vingers waren bebloed. De offirier vorderde bekrachtiging van het vonnis. De poiitierechter verminderde de boe te tot 15 subs. 15 dageh hecntenis. EENVOUDIGE BELEEDIGING. Beklaagde, mej. Gerritie P., huisvrouW van V., te Enkhuizefi, had: op den1 openbaren weg getuige M. Zeeman, huisvrouw van Kra mer, verweten dat zij met haar ,'^terel" een valschen eed had afgelegd! Zulks naar aanlei- ding van een strafzaak tegen beklaagde, waarin het echtpaar Kramer tegen1 haar als getuige optrad. Eisich 20 boete subs. 20 dagen hecht. Beklaagde liep woedend weg. Vonnis: Conform den eisch. VERNIELING. De niet vcrschenen beklaagde S. te Ooster- Blokker heeft ih de woning van den arbeider W. Dekker, "uurman van beklaagde, in dron- kenschap, na eersi gescholden te hebben1, drie ruiten in diens woning stukgeslagen. Hij is een lastige buurman. Zenn boewer heeft de schade, zijnde f 1, vergoed. De offirier vorderde 20 boete stubs. 20 da gen hecht. De poiitierechter veroordeelde hem tot 14 dagen voorwaardeelijk gevangenisstraf. (Vervolg). MISHANDELING. De beklaagde G V. V., slagersknecht te Hoom, heeft op 9 Augustus een 14-jarige jon gen mishandeld door hem tegen het hoofd te slaan. Volgens beklaagde had db jongen een oud hdndje, aan de moeder van beklaagde toebehoorend, zonder eenige reden geschopt. Eisch: 15 boete subs. 15 dagen1 hecht Vonnis: f 5 boete subs. 5 dagen hecht. NOG EENS MISHANDELING. De beklaagde Willem B. te Westwoud heeft aldaar den getuige N. Nooij op 4 September mishandeld. Het feit is gepleegd in een her- berg, alwaar een bal werd gegeven. De dan- s-ers botsten tegen elkaar aan. Nooij kreeg twee geduchte slagen in het gelaat, vermoede- lijk met een tabaksdoos. Nooij; werd tamelijk emstig in het gelaat veiwoncf Eisdi en vonnis: 30 boete subs. 30 dagen hecht. BELEEDIGING VAN1 EEN JACHT- OPZIENER Na een ondergane bekeuring ter zake art. 461 Wetboek van Strafrecht, heeft de visscher Engel G. te Egmond aan Zee den jachtopzie- ner Wittebrood een „snotneus" genoemd Eisch: 15 boete of 15 dagen hecht. Von nis: Conform den eisch. BELEEDIGING. Op 7 September heeft Hermina Joh. C., weduwe van J. te Hoom, haar buUivrouw A, Blokdijk, huisvrouw van- Zeeman, beleedigd, voor weik feit zij1 heden terecht stand. De ru- zie kwam aan omdat mej. Zeeman het kind van beklaagde achtema zat. BekL zeide dat getuige haar een ;,min sujet" heeft genoentd en haar een klap in't gezicht heeft gegeven. Toen zijn ze elkaar in de haren gevlogen en door een politieagent gescheiden. De offirier vorderde f 20 boete subs 20 dagen hecht. Vonnis: 5 boete subs. S da gen hecht DIEFSTAL OF VERDUISTERING. Aan beklaagde Tennis W., binnenvisscher te St Maarten, was ten laste gelegd diefstal of verduistering ten nadeele van den visscher Jb. Sieuwertsen van 'n aalreep. Beklaagde zeide dat hiji den aalreep in zijn bezit heeft gekregen, omdat dit vischhiig in't zijne ver- ward zat. Hij; was voomemens een adverten- tie te plaatsen, maar voor hij' tot die nobde daad kon overgaan, kreeg hij! een bezoek van de politic, die de aalreep in1 beslag nam. Na verhoor 'van de drie getuigen vroeg het O. M. vrijspraak met last tot teruggave van den aalreep aan den visscher Sieuwert sen. Vonis: Conform dit requisitoir. Sieuwertsen bedankte voor den aalreep. Hij heeft er niets meer aan. WEDERSPANNIGHEID. Op de jubileumviering te Enkhuizeni ver- keeide de beklaagde A. v S. in kennelijken staat. Hij verstoorde de orde dbor razen en tieren en werd door den 60-jarigen agent van politie Swier aangevat, ten einde hem in arrest te stellen Tegen deze ambtshandeling verziette beklaagde zich met geweld. Eiisch: 20 boete subs. 20 dagen hecht Vonnis: 25 boete subs. 25 dagen1 hecht. AMBTSBELEMMERING. De agent Van politie H. Ubbels te Enkhui- zen, die in zijn kwaliteit optrad om in den nacht van 11 op 12 September eenige vech- tenden te, scheieten* werd daarin belet door den beklaagde Pieter B. Deze trok een der vechtenden uit de handen van den politie agent. Daama heeft beklaagde nog verzet ge pleegd. Eisch: 30 boete subs. 30 dagen hecht Vonnis: 25 boete subs. 25 dagen hecht. ART. 237 WETBOEK VAN STRAFRECHT. Ter'zake dit feit stond met gesloten deuren terecht Pieter K. te Helder. Hiema slutting. Ingezenden stukken (BuMen vermttivoordeSftheid van de Redat- He. De opname in deze rnbrieh bewijst zirts, dat de Redae &e er mede instend ouders door overlijden of om andere redenen moeten missen. Het is opvallend, dat tal van kinderen, zoowel armlastige als van meer be- middelde ouders, van alle kerkelijke gezind- ten door Zandbergen ieder in een voor hen passende omgeving warden geplaatst, in een normaal gezin, en dat daarop behoorlijk con- trole wordt uitgeoefend, terwijl de kinderen van ouders, die in1 Nederlandsch Indie woonachtig zijn, zeer dikwijls zonder eenig toezicht in een gezin, dat men slechts opper- vlakkig kent, wdrden achtergelaten, Deze kinderen komen nagenoeg uitsluitend in gezinnen, die door de opname hun inkom- sten wenschen te vermeerderen. Hoeveel uitnemende gezinnen daaronder ook zijn, er zijn er toch1 vele, die aan de kinderen de liefde onthouden, waaraan zij die toch reed's zooveel missen zoozeer behoefte heb ben. Hoevele zijn er niet, died oor jaloezie ge- dreven of door gebrek aan tact de harten hunner pleegkinderen niet weten te winnen, ■zoodat deze zich eenzaam gaan gevoelen in het gezin, dat het ouderlijk huis moet ver- vangen. En hoeveel pleegouders trachten niet op allerlei wijze geldelijk voordeel te putten en Van de ver verwijderde ouders te halen, wiat ervan te halen is? Controle op deze gezinnen is boog en hoog noodig. Is dit nu bwetsend voor hen, die het wer- kelijk goed met de kinderen meenen? Vol strekt niet! Juist deze goede gezinnen zul len de controle aanvaarden als een prettige samenwerking, als am deelen met anderen de groote verantwoordelijkheid, die op hen rust. Doch er Is meer. De meeste pleegoudrirs nemeni hier te lande kinderen uit Indie in huis onder voorwaarde, dat zij er jn de va canties vrij; van' zijn. Waarheem moeteni zij dan- gaan als er geen familie is, die hen te logecren heeft ge vraagd en hoe moeten zij' zich wel gevoelen, indien zij bemerken, dat zij bij familie ge duld1 worden, uit medelijden worden opgeno- men, omdat „de stakkers anders geen onder- dak zouden hebben?" Waar moeten oudere kinderen, cadetten, adelborsten enz. fa hun vacanties heen, als zij zich niet welkom we?im bij de familie hun ner ouders? Een Installing als Zandbergen, die gedu- rende bijna vijftig jaar de controle bjj ge- zinsverpleging uitoefent en over een groote ervaring fa deze beschifct, kan en wil er zich" geheel op inrichten om dat belangrijke'werk waaraan in Indie zulk een behoefte bestaat, aan te vatten. TOKDNI kan een weldaad voor Indie worden. Er zijn fa ons land! vereenigfagen, die reeds in dezem geest werken, o.a. Cost en West en de Vereenigfag Ned. Ind. Onderwijs- en Studiekas, doch hare organisaties zijn niet op een zeer belangrijke toename van het aantal Indische kinderen ingericht. Dezer dagen wordt de b^reidverklaring van Zandbergen' fa: Indie bekend gemaakt en dan zal blijken, of het voorstel dezer instel- ling weerklank vindt. Jhr. W. A. ORTT, dir v. Zandbergen Amersfoort, 25 October 1923. TOKUNL „Tokuni" beteekent: Toezicht Op Kinderen Uit Nederlandsch Indie. Het is een nieuwe afdeelfag van het werk van Zandbergen met een geheel afzonderlij- ce orgaxtisatie en administratis. Zooals bekend, is Zandbergen een instal ling tot het opvoeden van kinderen, die hun UITGESTOOTEN. Daar stond ze weer op sjxaat. Pas acht da gen geleden was ze opgenomen binnen de ge- wijde muren om de zegeningen deelachtig te worden van het „Christelijk Nationaal" on- derwijs, en nubuiten dc deur gezetl 't Is waar, moeder had haar van de open- bare school afgenomen, omdat ze meende re den tot ontevredenheid te hebben, maar er was desondanks onmiddellijk bereidwillig een plaatsje voor haar gereed gemaakt in de ban- ken van de ..Christelijke school". En terwijl nu een half duizend kinderen in verschillende scholen naar onderscheiden(?) begfaselen werden opgevoed, kon zij haar troost zqeken op de straat. Niet uit on wil of baloorigheid van moeder, ook niet, wijl deze haar weder had opgeeischt, doch enkel en alleendoordat haar na een week genie- tens het „Christelijk" voedsel geweigerd werd, niet wegens onwaardig gedrag, doch omdat moeders beide andere kinderen niet mede-aanzaten aan de gebenedijde tafel. Zoo werd ze dus uiigestootenWas er dan voor haar 'met geschreven, dat de engelen in den hemel zich verblijden over een, ook maar een zondaar, die zich bekeert? Moest zij daarvoor nu juist met drieen zijn? Kon zij het dan helpen, dat ze nog een broertje en een zusje had? En als daarom voor haar de toegang tot de hemelpoort gesloten werd, waarom kon die dan voor anderen, die in het- zelfde geval verkeerden als zij, geopend blij- ven? En wanneer het haar zieltje niet schaden zou, genoodzaakt te worden weer naar de openbare school te gaan, waarom werd moe der dan met de andere medeburgers gedwon- gen haar penningen af te staan voor een spe- ciaal „Christelijke" school? Was die inrich- ting dan niet afgedwongen om de zieltjes te kunnen behouden, die areigden verloren te gaan op de openbare school? Liep haar ziel tje daar geen gevaar, of kwam het er voor haar niet zoo nauw op aan? Ofwas dit heilbrengend instituut gedachtig aan het: „Wie gezond zijn, hebben \den medicijnmeester niet van noode, maar die ziek zijn" was die nieuwe school mis- schien alleen voor de ergste zieken bestemd, voor de bijna hopelooze gevallen? Waren de medicijnen daar misschien voor haar te sterk en dus schadelijk? Was er dan nooit geschermd met doopbe- loften en: Laat de kinderkens tot mij komen en verhindert ze niet? Werd zij nu niet ge- /hinderd, nu de vooraanzittenden haar banden buiten de heilige tente? Was dan die open- bare, school misschien toch geen gevaar? En als zij tot de tollenaars behoorde, om dat moeder niet voldoende beginselvast was, waarom werden er dan ook niet anderen bij- gerekend, die vast niet uit pure overtuiging naar die school gezonden werden? Vanwaar toch al dat onderscheid? Ja, moeder was wel niet rijk, maar de christus \ferd daar toch niet peri zilverling verkocht? En was er niet bovendien nog zeer kort gele den een collecte gehouden door het gansche 1 land om de geringe tekorten te dekken, die na de rijke subsidies uit de schatkisten nog mochten overblijven? Ofwas dat groote bord met „Christe- lijke school", waar zij nu minstens twintig- maal onderdoor gegaan was, maar „ijdel- Jheid" en het epitheton „Christelijk Nationaal" voor dat onderwijs slechts bombast? Werd daarorfi misschien met dien naam gegoo- cheld? Wij weten niet, of al deze vfagen in dat kinderhoofdje onkwamen, wij hopen en ver- trouwen zelfs van niet, maar ons bestormden ze, toen wij haar weer opnamen en nader met de iaak op de hoogte kwamen. En op vele dier vragen kunnen we, op andere aurven we nog geen antwoord geven. Wie der voor aanzittenden kan hier licht ontsteken? Het is te wenschen ,dat daardoor de schijn van onwaarachtigheid, die o. i. thans op hen rust, en die niet alleen demoraliseerend op de massa moet werken, maar ook voor ons de taak verzwaart den door de wet geeischten eerbied voor de godsdienstige overtuiging van andersdenkenden in acht te nemen, kan worden weggenomen. Ondertusschen zullen wij maar weer, over- tuigd van onze zwakheid, ons best doen de verstootelinge ook zonder schijnvertoon op te voeden tot christelijke (en maatschappelijke) deugden. Op hoop van zegenl Eenige leerkrachten der O. L. School te Egmond aan Zee. WIJ VRAGEN SLECHTS &N DUBBEL- TJE PER MAAND PER HONDERD NE» DERLANDERS. De inkomsten Tan het Comi-te voor Neder- landsche kinderen in den vreemde bedroegen in de afgeloopen maand 1971.64 en Mrk. 1.500.000.(maakt met vorige opgaven 481672.27 en Mrk. 2.173.323.50) doch daartegenover stonden de uitgaven van bij na 4600.— zoodat onze kasmiddelen weder slonken, ditmaal met bijna /2600.Als dit zoo blijft doorgaan, moeten wij op den duur onze kwijnende hulpbehoevende Nederlander- tjes aan hun lot overlaten, dan wordt de el- lende over de grenzen, die wij nu xeeds bijna 7 jaar zooveel mogelijk lenigden, door de Ned&iandscha kinderen uit den' Vreemde naar Holland te brengen, weder vermeerderd en dan zullen vele oogjes, die nu nog hoop- vol op ons gevestigd1 zijn, gesloten worden, wel is waar verminderd nan het aantal der lijdenden maar het aantal der freurende ou ders wordt vermeerderd. Wij1 hebben slechts zoo weinig noodig. Wanneer maandelijks slechts ten dubbeltje per 100 Nederlanders wordt geofferd, de beter-bedeelden voor de minder-bedeelden bijdragen, kunnen wij ons Nationaal liefdewerk niet alleen voortzetten, dooh krachtig uitbrdden. Welke dames en heeren helpen ons met inzameling en willen intedcenlijsten ontvangen van den1 Penningm. S. VAN LIER Ez. Nassaukade 358, A'dam, Gemeentegiro L. 569. MUGGEZIFTER. Mijnheer de Redacteur! In het hoofdartikel van Uw geacht blad van Zaterd'ag j.l. „Misplaatste zufaigheid, die de wijsheid zal bedriegen", is op zeer duidelijke wijze uiteen gezet, dat de malaria- besfa-ijaing fa gevaar is. Om ons bij Noord-Holland te bepalen staat ons dus te wachiten, dat het vele en nuttige werk door den Inspecteur der Volks- gezondheid den heer Dr. Aldershoff uitge- voerd, met voeten getreden wordt, en moet ons. de angst bevangen, dat wij mogelijk na enfcele jaren weer over een malaria-epidemie kunnen spreken. Wiji weten immers hoe snel de muggen zich vermenigvuldigen en weik kwaad deze gevleugelde parasieten veroorzaken. Voorspelden wij1 voor enkele jaren1 dat Noord-Holland door zijn malaria-koortsen onbewoonbaar zou worden, thans konden wij daaromtrent gerust zijn, omdat de statistie- ken' uitwijzen, dat de malaria-koorts-lijders tot ver beneden 50 pet. terug gebracht zijn. Een prachtig restiltaat na enkcle jaren van strijd. Nu wenscht het Rijk de kosten' van bestrij- ding niet meer te dragen; en de bestrijding over te laten aan het particulier initiatief. Dat beteekent met vrij groote zekerheid dat't platteland bij gebrek aan leiding en van buiten uitgeoefenden drang d'e bestrij ding geheel achterwege zal laten, m.a.w. De groote plaatsen' zullen zeer waarschijnlijk de bestrijding op rigen kosten; voortzetten, en. in de btiiten-gemeenten zullen de muggen welig voorttelen. Daardoor zal het sucoes zoo nihil zijn, dat het de moeite en kosten niet loopt. Al was't om den toestand van op heden te bestendigen, zou dat volgens miju meening een- fiasco zijn Het eenige middel om Noord-Holland zon der malaria te maken is: bestrijden onder centrale leiding. Ik vertrouw dat de Noord-Hollandsche Comissie al zijn ten dienste staandb mid- delen zal aanwendien om fa't belang van de volksgezondheid' fa N'oond-Hollanid de ca- trale leiding te handhaven. Geheel de bevolking van Noord-Hollaui zal wel een protest willen teekenen aan Regeering die energie, werkkracht, lust en gezondheid verloren laat gaan, wi-lle van een finanrieel offer, als het inift. tief daartoe maar geno'men wordt. Het vele en nuttige werk dat de malarfe, Inspecteur tot op heden verricht heeft wordt gewaardeerd. Dat is de Volksgezond- heid ten goede gekomen. Hij tracht dat zegenrijke werk voort li zetten, maar zonder geldelijken steun ga)| het niet. Wanneer het Rijk niet meer stem) en de Provfade -trekt de subsidie in, dan zija wij aan de parasieten overgeleverd, tenzijei een andere weg is om aan geld te komen. Het zou zeer te betreuren zijn wanneer 4 z-e nuttige en noodzakelijke bestrijding stop gezet werd, daar de bestrijdingskosten slechtj een paar centen per hoofd en per jaar bedrj. gen voor de bevolking van NoorduHollaii3 Wij betalen de zeeweringbelasting om ons ts vrijwaren- tegen het zeewater. Wij zijn k vreesd voor overstrooming. Het zeewater j onze vijand, maar niet minder vijandig staaj wij tegenover de malaria-parasiet. Zej waarsohijnlijk zullen wij deze moeten lata voortwoekeren ten koste van de gez-ondhej en welvaart van de Noord-Hollandsche volking, die algemeen overtuigd blijkt te zija van het nut barer bestrijding. De bestrij dingskosten zullen te gering zijn om^ over da bevolking van Noord-Holland hoofdelijk m geslagen te wordfen. Hoe dan ook de lnsp» teur en malaria-oommissie zoekt naar nil komst; en1 het is in't belang van de volksge- zondheid, dat alle die hun stem kunnet doen hooren, zich scbaren aan de zijde van den Inspecteur der Volksgezondheid Dr. fj, Aldershoff om drang uit te oefenen op Jp regeerings-adviseurs om jaarlijks 15000 voor de bestrijding besohikbaar te doen stel len door het Rijk. Ook hier geldt Eendrachl maakt macht. Er is algemeen groote waar- deering voor het werk van den Inspecteur a de malaria-conunissie in Noord-Holland. De heeren- veehouders verdienen onze achting a dank, Zij hebben in't belang van de Voto gezondheid de ontmuggera steeds tot hunji stallen toegela-ten. Wij ondervonden aller medewerkiaj, Slechts twee veehouders hadden bezwaar i gen de lisol-spuiting, terwijl de koeien op stal stonden. Bij al de andere veehouden konden wij- zoo noodig spuiten, wat noodig is, wanneer het aantal muggen te groot ;i om op andere wijze te dooden. Nu lezen- wij fa bedoeld hoofdartikel dal koestallen zelden muggenverblijfplaaisa w-aren, en om te voorkomen dat hieromtral verkeerde gevolgtrekkingen gemaakt to den waardoor de muggen-verdelgers eventi eel later minder aangen-ame gevolgen1 zouda kunnen oudervinden door dat mogelijk a- loele veehouders zouden zeggen: koestalla zijn geen muggen-verb-lijfplaatsen, wil daar ik in dat hoofdartikel den naam vaa muggenzifter heb gekregen, liet aantal 82® muggen in de stallen geschat, nogmaals i ten. Wij1 weten dus dat er in den krfag 2 K. M random de stad 312 afdeelingen gecontro leerd zijn, met gezamenlijk naar schatij 82650 muggen, ook weet men dat de stallen 8 maal bezocht zijn. N Van de 312 afdeelingen waren er 77 koeien, in 38 van deze troffen wij bij eerste ronde muggen aan, gezamenlijk tot getal van 11100, waaronder een stal 2000, een met 1900, een met 1800, een 1400, voorts 10 met 500—250, 6 van 250- 100 en 18 beneden de 100 muggen; in 3? koestallen -troffen wij bij de eerste rends geen muggen aan1; maar fa tegenstellii troffen wij" bij: de 7e en"8e ronde fa 74 sts len muggen; met gezamenlijk 1347 mu gen, fa stallen- waar de eerste maal ge muggen waren troffen wiji bij de 6e, 7e en 8e ronde soms 50 muggen, deze komen uit hooger gelegen donkere schuilhoeken is voorschijn. Was dte bestrijding niet stop gs zet dan zouden wij' zeer waarschijnlijk nog andere verrassingen kunnen boeten. Alhoewel dus in werkelijkheid in paardeu,' varkens- of geitenstitilen meer muggen aan- getroffen worden, dient de aandacht op is koestallen geenszins verloren te gaan. U, Mijnheer de Redacteur, d'ankend, H. JANSEN. (In het offideel jaarverslag (1921) der malaria-oommissie wordt medegedeeld, dal koestallen zelden muggenverblijfplaatsen wa ren. De door den heer Jansen opgedane oi- dervinding is hiermede dus fa strijd. Red. Alkm. Crt-) van tar A-msterdamsche Benrze penoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbonwcrediet. FONDSEN. 6 obi. N.W.S. 1000 1922 idem 10Q0 .'18 414 idem 1000 '16 4X S© M Idem 4 f 1000 '17 f 1000 '16 1000 '19 f 1000 '15 1000 '16 1000 '17 idem O.Iad. idem idem idem Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Maatij Philips Gloeilamp Comm. Studebaker Comm. Steel Compania M. Afg. Cult. Mij. Vorstenl. Handelsver. A'dam Jwasehe Cult. Dosdtscho Petr. ,gew. Gecoas. Holl. Olie. Koninkljjke f 1000 Moeara Eni© A'dam Rubber Serbadjadi Holl. Apa. Lijn Tava Chita Jap. Lffn Ned. Scheepv. Unie Deli Batavia Tab. Deli Maatij Seneffibah 5 y, obi. Holl. Spoor 1922 5)4 obi. Staatsspoor 1922 .South. Paci&o Union Pacific Prokaujatie 20 Oct. 22 Oct. 23 Oct. 24 Oct. 25 Oct. 26 Oct 99% 99% 991/, 991/4 991/4 S 91/4 891/4 88V, 87%, 87%, 877/g 878/4 87 861/, 861/, 861/, 84 83u4 82% 811/, 82 81% 80 79 «A, 79 78%, 78%, 78V,. 96Vu 9! V, 951/, 95%, 95%, 95 9514 91 903/4 90 v, 90% 90H 891/s 891/4 88 3/b B8 877/3 877/3 891/, 891/4 883 88 877/8 87ft 163s/4 1641', 1633/a 163 1647/8 162 1183/4 ll7«/4 1191/4 1171/, 118 117l/s 1283/, 1276/, 127 12151/, 1257/s 1256/, 260 2653/4 26O8/4 2603/4 lOOa/a IOH/4 1003/4 101%, ion/, 100% 913/4 911/8 9U/4 91% 911, 91%, 111/3 11 101/, IO1/4 ll1/. 176 1753/g 1741/4 1723/4 1711/4 173»/4 468 V, 4701/, 4701'4 4631/, 460s/8 4631/, 368i/j 371 365 V, 362 359 il 365 334 336 V, 3361/g J38V, 339 3481/, 1298/fe 1303/a 1301/4 1301/4 1318/4 13K/8 347 350 3473/4 352 Vs 354s/. 3611). 305 303 298 304 307 313 1401/8 1391/4 1391/4 1431/8 1426/, 1421/, 2S01k 2791', 2731/4 281 283 285 82 82 82 80 79V, 801/, 80 108 V, 108 1091/, IO8V4 110 1101/8 2861/4 285 V, 285 286-1/4 289 291V, 2821/, 2S3V, 282 2823/4 2831/4 2851/4 231 2321/, 234 235 2351/4 238V. 941/s 94% 93V, 93% 931/, 941/4 941/s 941/s 93V, 931/, 931/s 901/4 901/4 90%, 90i%, 132V4 1353/.t 1351/a 134% 133s/4 2V, 23/4 23/4 3 3 21/8

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 12