AlKmaarsche Gourant De onzlcMbare band N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, TEUILLETOS. Voordam C 9. ALKMAAR. Maandag 29 OetobeT. Frorineiaal Nienws Ziet TJyfe Prukwerken na. Onze zetmachines stellen ons in staat li vlug te bedienen Ho. 254 W2* HoRderd Vljf n Twintlgste Jaargang. PAARDENMARKt. De Directeur van bet Maiikbwezen to Alk maar brengt tor allgemeene kennis dat tor ges- legenheid van de Paardenmarkt1 op Woiens- dag 31 October a.s. de aan to voeren dieren alleen naar de markt mogen worden gebracht over de Friesche tag en de Korte Niieuwfl- sloot van de Handelskade af. De dieren,, die over de B oompoortsbrug bij het Zieglis de dad binnenkomen, mogen to govo-lge van de stremiming van bet vericeer over de Stihermervlotbrug, alleen naar de markt gebracht warden tangs de Laat, de Koorstraat, Pateraosterstraat, Handelskade en de Korte Meuwesloot. Alle dieren, die niet aver de Friesche tag de stad binnenkomen, moeten zoodanig ver- voerd worden, dat zij door de Korte Nieuwe- sloot van de Handelskade af tor markt! ko- men; alle overige toegangea tat de markt #ordm afgezet. Bij de Korte Nieiiwesloot en die Friesdhe brug zullen de aan to voeren dieren desikuu- dig worden onderzo-cht en zal bet verscbnli- digde miarktgeld moeten worden voldaan. Voor des morgans zeven uur mogeni gem dieren geplaatsit worden op de markt die des namiddags vier uur eindigt, terwijl na's mor gens 10 uur geen diieren mieer tor marlklt war- dem toegdaten. Voor het plaatsen der paardlen worden1 aan- gewezen die Dijk, de Doorbraak, bet Waag- plein en zoo noodig de Ged. Nieuwestoot, en voor bet plaatsen der vaulantf een gadoelte van bet Waagplein. Alkmaar, 22 October 1923. De Directeur voomoenTd, D. SCHENK. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, ae navolgen de voorwcipm als gevonden gedeponeerd op 25 en 26 October 1923. huissleutel; een paar gritjze dameshaad- sell oenen Aanwezig en te 'bevragen bij de navolgen- de lngezetenen, onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven op: 25 en 26 October 1923: Mevrouw Paleari, Voordam 3, alpac- ca beursje; W. Westerbos, Spoorstraat 24, zakmes; J. Weel, Groat Nieuwland 12, pak- je, inhoudende zijde en naalden; J. de Munk, Ritsevoprt 58, kniptang; G. Boots, Hoever- weg 9, gouden medaille; ;Mr. W. C. Wende- l-aar, Kennemerstraatweg 23, cypersch kat- je; Mej. Brakenlhoff, Overdiepad, huissleutel; Brasser, Laat 28, parapluie; C. Breed, Hof, dekkleed1; P. Weele, Dubbelebuurt 10, zilve- ren dameshorloge met double armband; A. Siegers, Stationsstraat 47, doubld armband- je; J. Veuneker, Dijkgraafstraat 4, damcs- portemonnaie met inhoud. Wanneer men weder in het bezit is van net verloren voorwerp, wordt men veTzocht hier- van kwmis te geven aan het Bureau van po litie. UIT BERGEN. (Vervolg raadsverslag.) Het voorstel inzake het geven van namen aan de wegen werd z. h. s. aangenomen. In verband met het voorstel van Beaw. om de cursus in vervolgonderwijs op te hef- fen en eervol ontslag te verleemen aan het ondierwijzend personeel bij dat onderwijs, deelde de burg-emeester mede, dat de .direc teur van de St. Jozefstichting het nut van de cursussen blijft inzien, doch zich met het oog op de kosten met het voorstel kan vereenigen. De heer Brugman oordeelde het, waar de cursus 1 October had moeten aanvangen de manier niet om 26 October voor te stellen de cursus op te houdem. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. niet eerder een vergadering uitschreven om- d!at zij voor een paar groote zaken met af- werk wilden komen. De beer Hoksbergen wees er op dat men uit de stukken heeft kunnen vememen, dat de heer Beets het hoofd van dit onderwijs, adviseert het vervolgonderwijs op te heffen. Bovendien zijn de gewone voorbereidingen gedaan en gaven zich maar 6 leerlingen voor de cursus op. De heer Bogtman was van meemng, dat het geringe aantal leerlingen een gevolg was van d'e weinige aantrekkelij kheid van dat on derwijs. Z. i. moest het zoo gemaakt worden, dat het waarde had voor de beroepen die de leerlingen hadden gekozen. Als raadslid kwam de heer Hoksbergen meermalen tegen het te laat uitschrijven van vergaderingen op. Het schijnt hem nu als wethouder niet meer te hinderen. Het ver volgonderwijs was het eenige, flat de leer lingen die de lagere school hebben verlaten nog mede kunnen nemen. Wanneer het on derwijs aangenaam gegeven wordt willen ze let wel volgen. Tot nog toe was men met jet geven van dit onderwijs gebondien aan een leerplan, maar nu het rijk het los laat is men vrijer om een andere methode tc volgen. DaaA'oor is het echter op het oogenblik te aat. De heer Apeldoorn verwonderde zich er over, dat de heer Bogtman het tot nog toe aan de openbare school gegeven onderwijs als niet goed beschouwde. De cursus aan de openbare school ving het vorig jaar aan met 10 leerlingen en eindigde met 6. De R.-K. cursus ving aan met 36 leerlingen en eindig de met 28. Daar is het nut wel gebleken, maar de' geldelijke offers voor de gemeente zijn ook iets. Spr. speet het, dat de heer Bogtman, die tot nog toe bet openbaar onder wijs voorstond dit nu afkamde. Hij had ge- dlacht dat het daar gegeven onderwijs ook goed was. De heer Hoksbergen' wist dat hij als vrij- zinnig man op zijn tellen moest passen. Het voorstel om het af te schaffen werd maar niet zoo gedaan. De zaak was van alle kan- teh bekeken. Het hoofd,. de heer Beets, verze- kerde echter, dat de belangstelling zoo mi- niem was, dat hij gerust kon adviseeren de 1400 die het vorderde niet uit te geven. Niet B. en W. maar de voorzitter van den raad schrij ft de vergaderingen uit. Spr. zal steeds de laatste zijn om voor te stellen- de zaak maar op sleept'ouw te nemen. Het uieuwe bestuur moest zich echter eerst in het vele werk inwerken. Spr. zal echter steeds de raad steunen wanneer meer vergaderingen gevraagd worden. In geen geval wil hij de raad buiten de dingen houden. Do heer Bogtman had nlets tegen het open baar onderwijs en meer willen betogen dat de leervakken die geregeld zijn door de on- derwiisautoriteiten, gewijzigd moesten wor den. Om een vergadering met zoo'n lange agenda uit te schrijven bleef spr. verkeerd oordeelen. De voorziter had eerder verwacht, dat de heeren het op prijs hadden gesteld, diat B. en W. zooveel belangrijke zakken hadden afge- daan. De heer den Das kon zich met het voor stel niet vereenigen. Spr. is er voor, dat de jongens die anders langs den weg slenteren en de dlenstmeisjes die worden uitgebuit nog eenig onderricht na het verlaten van de la gere school kunnen bekomen. Spr. had verwacht dat de oudercommissie alvorens B. en W. met dit voorstel1 waren gekomen gexaadpleegd was geworden. Spr. zou gaarne zien, dat B. en W. trach- ten net aantal leerlingen op te voeren. Ook Volksonderwijs en de oudercommissie kunnen in deze heel wat doen. Het is niet voldoende, dat. zoo als totnogtoe geschiedd'e, niets meer gedaan wordt dan het aanschrijven van de ouders door het hoofd. Spr. deed het voorstel B. en W. op te dra gen alsnog een oproep te plaatsen en de cur sus wanneer een tiental leerlingen zich aan- melden, niet op te heffea. 1 De heer Martin ondersteunde d't voorstel. Spr. wees er op, dat voor de R.-K. school zich nog 28 leerlingen hadden aangegeven. Een aantal1 van 36 leerlingen was z. i. wel voldoende om met het vervolgonderwijs door e gaan. De voorzitter was van meening, dat het onderwijs in zijn geheel bescbouwd moest worden. Het is geregeld bij de wet. Het rijk heeft ziin handen van het vervolgonderwijs afgetrokken, omdat het van meening is dat dit onderwijs de uitgaven niet waard zijn. Z. i. moet de gemeente niet uit de liju sprin- gen, dat onderwijs rijkszaak is. De zaak moet oyer het gebeele land geregeld worden. Door dit partieel te regelen moet men dit ten koste van de gemeentelijke belastingbetaler. De volksvertegenwoordiging dient dit uit te ma- ken. Spr. heeft bovendien veel liever het 7de leerjaar dan het vervolgonderwijs. Wanneer het onderwijs is een taak van overheidszorg dan mag dit bovendien niet laten afhangen van de meerdere of mindere aangifte van het aantal leerlingen. De heer Martin wilde met af te wachten wat de regeering doet het aantal kinderen, dat thans dit onderwijs behoeft niet de dupe laten worden. De voorzitter was van meening, dat, wan neer men ten deze iets had te zeggen men zich tot den wetgever moest wenden. De heer den Das was het er mede eerts, dat het 7dte leerjaar hoogst nuttig is. Spr. gaat zelfs nog iets verder aangezien bij voor- standers is van een 8e en 9e leeiijaar. Dit is er echter nog met en diaarom had i. oe ge meente tot taak het vervolgonderwijs ter hand te nemen. Spr. handhaafde dan ook zijn voorstel. De heer Zeiler was het met den heer den Das eens, dat het zeer gewensclit is, dat er in Bergen vervolgomdenvija wordt gegeven. In Bergen blijkt daarvoor echter geen animd te bestaan en spr. is het er niet. mede ecus, dat de gemeente daar propaganda voor moet gaan maken. Spr. was er dan ook voor het voorstel aan te nemen, onider voor waarde, dat bet weer wordt opgerdcht ate er uit de be- volking voldoende aandrang komt om dit te doen. Het aantal leerlingen moet dan echter grooter zijn dan 10. Voor een dergelijk klein aantal vindt spr. de uitgaven voor de ge- meentekas niet verantwoord. De heer den Das wenschte, dat de organi- saties de propaganda maakte en dat de ge meente alsnog een oproep laatste. De voorzitter: De gelegenheid tot aangifte heeft open gestaan en daarop is onze beslis sing gevallen. e heer Baltus oordeelde het voldoende dat het hoofd de ouders van de leerlingen persoonlijk aanschreef. Z. i. hadden die toch die grootste plfcht tegenover hun kinderen te vervullen. Deze laat het koud. Waaroin dan nog propaganda gemaakt. Spr. heeft dit on derwijs nog als getrouwde genooten. Toen was er ammo, maar nu gaan de jongens lie ver langs de straat. De heer Hoksbergen had uit de raadsver slagen van andere plaatsen ook de conclusie getrokken, dat het beter was het maar af tc schaffen. Waar zoo weinig de behoefte blijkt te bestaan daar ziet spr. het nut niet in er verder medie door te gaan. De heer Bogtman wees op de mogelijkheid het onderwijs onder te brengen onder het nijverheidsonderwijs in welk geval de ge meente van het rijk 65 pet. subsidie krijgt. De voorzitter oordeelde dit een geheel an dere zaak. De heer Brugman stel'de voor het voorstel aan te houden. De heer Hoksbergen was daar tegen. Spr. oordeelde het wel mogelijk in een volgende vergadering een voorstel te behandelen om avondonderwijs te geven dat onder het nij verheidsonderwijs valt. Met voorstel van B. en W., aangevuld met de door den1 heer Zeiler gewilde bepaling dat die cursussen weer worden opgcricht wanneer uit de burgerij voldoende aandrang komt, werd hierop met de stemmen van de heeren Martin, Brugman, Bogtman en den Das tegen, aangenomen. Gasaansluiting bl] Alkmmr. In behandeling kwam het voorstel van B en W on. aan Alkmaar een concestrie te \er- leeneD. voor de levering van gas aan de in- woners van de gemeente Bergen De voorzitter wildie eerst de bespreklng opencn over de vraag, of Bergen behoefte aan gas heeft. Door Douglas Valentine. (Schrijver van De man met den Klontpvoei). Geautoriseerde vartaling van W. E. P. (Nadruk verboden). 13) HDOFDiSTUK VI. „Barney genacmL" „Miss Madkwayto heeft opigebelid1 of ik bij- haar kon komen", zei die chef tat1 Desmond, terwijil ze naar Whi'telhall torugreden. ?,Mari- gdld ze!i het mijl juiiisit, toen' we belt huis uit- kwamen'. Zij liet vragen of ik vammiiddiag kon komiein. Ik wilde jou in mijn plaats zen detns, O'kewood. Ik heb een conferemiae met den directeur van het Framische Informaltie- bureau om dMe uur, en de hieimel weet, wan neer dlat afgeloopen zal zijn. Ik heb zoo f gevoel, dat jij en mis® Mackwayte heel goed samen znli kunnen werken." „Zeker", zei Desmond, ;,het viel miji op, dait zij een bijzondier aardlig en vensltandllg' mieisje was. Nu weet ilk, door welke^bron u zoo predes op dte hoogte was van mijn doen en laten gisteravond „Dat weet je zeker niet!" antwoordde de chef dadeljk, „al's ik dacht, dlat je dat widt, zouden Duff en no. 39 op sltaamdieml voef ont- slagen- wordten!" ,,Was het dan niet miiss Mackwayte, diie het u vertelde.?" De heer Brugman verzocht aanhouding van het voorstel. Het was hem niet mogelijk ge- wscst om in een paar dagen zich in te wer- De heer Martin was tegen aanhouding Spr. oordeelde de kwestie in Bergen al lang genoeg hangende en was er met het oog op de werkloosheid v66r, de werkzaamheden te bespoedigen. De heer Zeiler zou, wianneer het voorstel vandaag besliet werd, gedwongea zijn, bianco te stemmen. Voor de nieuwe raadsle- den werd z. i. de zaak te overhaast behan- deld1 Voor hen was de tijd te kort geweest om het vraagstuk van alle zijden te beoordee- len. Hij voelit zich niet verantwoord, zijn stem v6or of tegen uit te brengen. Hem ont- brak de tijd om de stukken, die hij: eergisteren ontving, rustig door te lezen. Uit de stukken was hem gebleken, dat 16 Juni 1922 een ge combineerde vergadering was gehouden tus- ■chen de gemeentebesturen van Bergen en Alkmaar. Tot 29 November bleef de zaak l usten. De beslissing is te belangrijk, dat spr. in 2 dagen de zaak kan bekijken. Eerst wil spr. vaststellen of gas voor Bergen noo dig is. Zoo ja, dan wenschit hiji na te gaan, op welke wijze. Moet Bergen t produceeren of moet ze een concessie verleenen? En aan wie? Spr. gelooft wel, diat het grootste deel der bevolking behoefte aan gas heeft. Het tweede punt was z.i. niet zoo gemakkelijk Het ligt wel voor de hand, dat het van Alk maar met ziin op 5 K.M. afetand gelegen mo- deme fabriek, betrokken wordt, maar spr. wil dit op zijh gemak beoordeelen. Hiervoor zijn twee rapporten, waarvan een van Dr Wirtz, die voorstelt, te wachto tot het hoog- O'venbedrijf te IJmuidfen g:as kan leveren. Dan is er eem concessieaanvraag van particu- lieren. Op geen van beide is nader ingegaan en spr. kan niet beoordeelen of daar voo-rdteel in zit. De inwoners vragen wel gas, maar weten zij, d'at'hfet 17 cent per kub. Meter moet kosten? Het kost de gemeente wei niets; maar de gemeente heeft toch de plicht, te zor- gen, dat de inwoners zoo voordeclig moge lijk uifkomen. Het tweede bezwaar van spr. is, dat Bergen aan Zee nooit gas zal krijgen. Een dcrde punt is: welke invloed de komst van het gas op het Gem. Electr Bedirijf zal hebben. Dit zal onderzocht moeten worden. Spr. begrijpt, dat men aandringt op spoed, ook met het oog op de werklooslheid1, maar meent tocli te moeten voorstcllcn, de zaak een tnaand uit te stellen. Liever zou hij hebben gezien, dat cle oude Raad de zaak had afgewikkeld. Spr. wil uitstel, desnoods korter dan een maand-, aangezien hij1 anders bianco zal moeten stemmen. De heer Brugman was het met den heer Zeiler eens. Spr. verwijlt B. en W., dat de opzichter niet in de zaak is gckend en dat er evenmin overleg met den heer Nennstiehl is gepleegd. Zij zouden de schade, die de ge meente zal lijden, hebben kunnen sch>atten. De voo.rzitter wees er op, dat Alkmaar zich contractueel verplicht, alle schade te dragen. E)e heer Den Das kan zich met het voor stel van den heer Zeiler niet vereenigen. De zaak is in Bergen lang genoeg besproken en ook de heer Zeiler had reed's lang zijn licht kunnen opsteken. Twee jaar hangt de zaak reeds in Bergen en als burger heeft men er ook zijn aandacht aan kunnen schenken. Met den heer Martin wil spr. thans uitmaken, of Bergen gas zal nemen of niet De heer Baltus meende, dat de nieuwe le- den niet pas Bergenaren zijn. Zij hebben kunnen lezen, hoe de oude Raad over de zaak heeft gemarteld. Spr. wil niettemin het voorstel van den heer Zeiler steunen. De voorzitter wees er op, dat de zaak. die in 1921 aan de orde werd gesteld, in de dag en wcekbladen uit den treure is besproken. Spr. meend'e, dat dus de nieuweraadsleden ook wel op de hoogte waren en hun gedach- ten over cle kwestie wel hadden gevonmd. De zaak was van alle kanten bekeken. Een com- missie heeft met alle factoren rekening ge houden Er is een verslag van deskundigen en B en W. hadden gemeend, dat de Raad het op prijs zou stellen, de zaak afgedaan te zieu Spr. had verwacht, dat enkele italich- tin gen werden gevraagd en deze zouden gaarne zijn gegeven. Ook B. en W. hebben met het oog op de wenschelijkheid van pro- ductief werk, spoed betracht- De laatste grie- van, die Bergen had, zijn uit den weg ge- ruimd. Wil ae zaak dezen' winter zijn beslag krijgen, dan moet er met spoed gehandeld worden. De buizen moeteni wordlen besteld De heer Brugman geloofde niet, dat men de buizen v66r den winter kon krijgen. De voorzitter deelde mede, dat Alkmaar verklaard had, dat dit wel het geval was. B. en W. hebben zich daarom verplicht gevoeld, vlug te handelen. Van een passeeren van' den gemeen le-opzichter was geen sprake. De we gen zullen juist ten geaoege van den ge- meente-opzichter in ordie worden gebracht en Alkmaar zal, wanneer dit noodig blijkt, moeilijkheden in overleg met d'en gemeente- opzicliter oplossen. In het contract staat, ■dat Alkmaar alle kosten aan de wegen zal vergoeden. Wat de etectriciteit betreft, Ber gen zal het niet anders gaan dan andere plaatsen. Bergen zit bovendien niet met een duur electrisch bedrijf. Het is algemeea be- tend, dat Bergen juist zijn eleotrische stroom zeer goedkoop betrekt. Over de gevolgen van het Electriscli Bedrijf maakt spr. zich dan ook geen zorgen. Htet geldt hier een behoefte voor de gemeenschap. En het zou onrecht- vaardig zijn om uit angst voor het Electrisch Bedrijf geen klein offer te durven brengen. De heer Brugman oordeelde de zaak niet genoeg bekeken. Men' kon geen eijfers ver- schaffen over de schade aan het Electrisch Bedrijf. De voorzitter meende, dat niemand die kon verschaffcn. De heer Hoksbergen had de zaak herhaal- delijk met d'en heer Nennstiehl, den lei'der van het G E. B., besproken en deze Vreest geen schade voor het bedrijf. Gas zal alleen voor verwarming en kookdoeleinden gebruikt worden. De heer Brugman kan z. i. dus ge rust zijn. Cijfers kan niemand verschaffen. De heer Brugman hield daaraan z.i. vast om het gas te keeren. De heer Brugman: Volgerus de 6tatistiek weet de heer Nennstiehl hoeveel stroom Ber gen over dag gebruikt. De heer Hoksbergen: Dat zal niet ver- minderen. De heer Bamaart stelde zich' voor, d'at het Electrisch Bedrijf wel eenigszins schade zal krijgen. Vooral in arbeiderswouingen zal men het gas niet alleen voor koken, maar ook voor verlichten gaan nemen. De voorzitter wenschte niet te zeer in de tails af te dalen. Spr. wil eerst uitmaken- of de z.%ak zal worden uitgesteld, ja dan neen, en dan: of Bergen behoefte heeft aan gas of „Ik heb niets van rniBs Mackwayte gehoord of gezien1 -siinds zij gisteravond van't bureau ging. Maar je wetd igevalgdl" „Waanom dan toch?" „Ik zal je alles vertollen aan dlen lunch!" Desmond kroop weer in zijn schulp, hij: was paf. Did allies was hem nog een ovarituigend bewijs te meer, dat de chief niets mieer llosliet, dian hij1 kwijt wilde wezien. Marigold had blijkbaar huni komslt aan Scotland Yard 'gemeldi, want een zeer voor- komend beambte kwam hun togemoet aan dan incransr em geleidde hen naar een1 van- treik, waar de gevangene reeds wacirtte, onder bewalking van een o-pziichter in burgerklee- ding. Ete beambte verdween' na eenige ver- ontsehuldigde woorden en1 liet hen alleen met den gevangene en zijn bewafcar,. Barney bleak een kltedne, dikke Joodl to zijn van mjiddidl'baren1 leeftijd, het gewone Pooil- sdie of Russische (type, zooals men die in East End1 vinidt. Hij had kleiine, zwaTte 'krar lenloogjels, eeni paffig bledc gezichlt en sen breedrn, plompen neus. Zijh kleeren waren meer dan schunnig en de poliitie ted zijn boord en das in beslag genoroen. Doordat hij dus niets aan' zijn hals droeg en het be- nedlendeel1 van zijn gezieht ibovmdien' onlb- sierd werd1 door een- stoppcligcn baardgroei, had1 zijn uiterlijk iets zieer boefach'tigs. Hij zat op een stoel, het hoofd op dte borst gezonken. Zijh oogen, ston-den hoi en- zijn ge- laiat was akelig, greenadhtig bleak, als van iemiand, die in een toesltand van1 uiltersten an'gst verkeeiit. Zijn handen, did hij' op de knieen hield, friimmeldien' en tdokkeni krlatmip- ach!tig. Telklens schbkto zijn heele lichaam als in een stuiptrekking. De man whs baar op't pimt van in el'kaar to zakken. Toen de chef en Desmiond de kamer binnien kwiaimeni, keek de Jood met eeh hevigen schrik op-. Toen' sprong hij met een schreeuw overeind en wieap zich op de knieen, jammie- rend: „0 nee! Breng mijl niet weg! Ik heef geen iicwaad gedaan, heeren'Help me toch, hee ren ik ben geen moordenaarIk zweer u, dat..." ,,Laat hem' opstaan!" zei de chef met af- scbuw, „en geef hern het een of andar -te drinken. Ik will met hem sprellcen, maar itn- zoo'n toestand1 is er geen versltandig woord uit hem te krijgen!" De detective d-rukte op een knop aan den muur, dlaarop verscheen een politic-agent en even -later kreeg de gdvtangene een stevig glas whisky met water. Toen Barney het ■wtgedronkem had, zed die chief„Hoor nu eens, man, veriel mij nu pre- cies wat er gisteravond gebdurd is. Geen ver- zinsds, hoor, dernk er aan! Ik weet, wat je aan dd pol'itie vertdd hebt, en' wanlneer ik merk, dat je er allerleii bij! veTzhit, nou, -dan wordt het 'er niet beter voor je op! Ik wil- je wel zeggen, dat je er ledlijk voor staat De gevangene zette loom het glas neer en veeg-de zijh voorhoofdl af met diem rug van zijn hand. Hoewel het ventrek bitter koud was, stond1 het zweet in panels op zijn voor- ho-ofd. ,,1'k heef de waarheid gezeg, meheer", zed' hij heesdi, „en nou komp 'et met in mijn voor- dleel, niet? Heef 3c m'n eigien- niet opgegeiven an die polisie? Ik had toch ook die buit kenne late valile 'en d'r vandoor zijn gegaaei-? Na- tuurlijk kon ik dat! En waarOm dee ik iet niet Allleenig om wat ik in dat huis zag. Ik heef wel meer met de polisie to maken gehad en waarom zou ik hun nou vertelleni, wat ik gisteravond der bij deed, as het nilet de waar heid was? Ik heef wel wat op me kerfstok, heeren., dat zeg ik emmers ook, maar ik ben' reen moordenaar. God- zal me liefhebbe, dat )en ik niet Ik heef vroeger goed geld ver- dient in vanietes, maar het leven1 is -moeilijk en ik heef de laatste dagen altijd ho-nger gehad1. Gisteren kom ik den ouden Mac^ 'tegen, diile ik vroeger ook di'kwijlls zag als ik voor -me baas an't werk was..., dat was bij het bureau, waar ik naar een baantje kwam vra gen! Die beroepstooneelM maken altijd een heele podia 'over hun verdiensten en Mac ver telde me wat een hoop geld hij1 maakte op- die tournee met Samuel en d'at hij al zoo veel bij ellcaar had, dat hij het lin 'de ooriogsleening kon steken. Ik heef vroeger nooit een diefsta® gepleegd, heeren, maar ik had geld' neuzen- noodig, God beter het! „Ik dee het niet tot gisteravond toe, om die ludi'taanvallen... Ik most eerst zeker Zijn, dat de ouwe Mac en zijn doebter vast in slaap waren. Ik kwam het huis aan den1 aditer- kant binnen, odh je! het was do-odm'^ckdijk do-or het raam van de biikeuken. Ik pikte een tasch vol met allerlei spul op in de eetkamers.. |%uitei de zitkamer was dh1 niks de moeite Waard om mee te nemen en vijf-en-zestig pondl nam ik uit een oud sigarenkistje in z'n lesse- naar, De polisie heeft het... Ik heef f alles te- -ruggegeven. Ik heef gestolen, maar een moord1? Nee met. In Bergen is een groote behoefte aan gas, en zij, die het niet willen, spelen een kleine rol om dit tegen te houden. Men is niet verplicht aan te sluiten. Uit aesthetische oveiwegingen zag spr. het liever niet en wanneer het nadeelig was voor de volksge- zond'heid, dan zou sproo-k al was een meer- derheid er vo6r, toch trachten het te keeren, maar dit is niet het geval. Spr. zou gaarne zien, dat men poogde op vruch-tbare wijize van gedachten te wisselen. Uitstel zou hij vreeselijk jammer vinden. De heer Hoksbergen was van1 meening, dat, wanneer tot uitstel werd besloten, het ge- heele contract op losse schroeven kwam tc staan. Alkmaar is thans bereid, op de in het contract vermel'de voorwaarden gas te leve ren en bij de werkzaamheden 1/8 deel van d'e arbeiders uit Bergen te werk te stellen. Alkmaar heeft de buizen, die binnen 2 maan- den geleverd kunnen worden, in handen. Door nu te besluiten, bevordert men da werkzaamheden en krijgt men nog dit jaar gas. Wanneer wordt uitgesteld, dan geloofde spr. niet, dat er dit jaar iets van kon komen. De heer Zeiler gevoelde veel voor produc- tieve werkverschaffing, maar z. i. moclrt dit in dezen geen d'oorslag geven. Spr. deed1 eeriige vragen, die misschien niet direct te be- amwoorden zijn. Van de particuliere aan- vrage is geen werk gemaakt- Spr. wees nog eens op het rapport van Jhr. Panhuijs en op dat van Dr. Wirtz, die aanraadden, op het hoogovenbedrijf te wachten 17 cent per kub Meter is een liooge prijs. In. Egmond aan Zee is het 16 cent en daar raads men het per soneel in de gestichten aan, de gascomforea niet te ge-bruiken, omdat het zoo duur is. De voofzitter wees er op, dat het gas in Egmond niet zoo'n groot aantal callorten warmte geeft als dat van Alkmaar. De inwo ners hebben den prijs in de bladen kunnen lezen. De heer Brugman had dat niet gelezen. De voorzitter: Het heeft in „De Betge- naar" gestaan. Wat de particuliere bedrij- ven betreft, deze hebben een zeer moeilijk bestaan en de kleinere gasfabrieken staan er al'lemaal slecht voor. De heer Hoksbergen was van meening, dat het particulier initiatief, waimeer dit er iets in zou zien, om in Bergen een bedrijf op te richten, wel een aanvrage zou hebben ge daan. Bergen kan een fabriek krijgen, die re- cedugas maakt, maar dit gas heeft geen vol- d'oelae callorien warmte en zoo'n fabriek geeft in een gemeente veel stank. De heer Zeiler: Gewoon gas ook. De heer Hoksbergen: Maar wij krijgen hier geen fabriek. Van het hoogovenbedrijf kunnen wij straks cokesgaa krijgen. Dit heeft ook niet zooveel collorien warmte als kolen- gas. Het moet bovendien1 vervoerd worden in tanks en zal dus niet goedkooper wor den. De heer Brugman: Dat is gckkenwerk. Het kan toch door een transportMding onder hoogen druk naar hier komen en wij krijgen dan hier een gashouder. De heer Hoksbergen: Maar Bergen grenst niet aan Velzen. Do voorzitter: De rend-abi'liteiit .van de leiding vord'ert zooveel, dat de zaak zelfs niet verder ter hand is genomen. De heer Apeld-oorn deelde mede, dat het hoogovenbedrijf wel degel-ij'k was besproken. Spr had den indruk gekregeni, dat het door een leiding naar Bergen zou komeni, maar, d'at hiervan, gezien den grooten afstand, nooit iets kon komen. Ten eerste is het slechter gas en ten tweede weet men niet, wanneer dit bedrijf zo6veel gas zal produ ceeren, dat het dit naar Bergen wil 'transpor- teercn. Daarom was van- deze oplossing afge- zieu. De heer Bogtman wees er op, dat Bever- wijk zijn gasfabriek niet mag uitb-reiden met hot oog op het hoogovenbedrijf. Beverwijk is a! weer dichterb-ij dan Velzen. De menschen vrageni geen gas. Ze willen hua petroleum kwijt. De heer Hoksbergen wil gas en B. en W. hebben nooit gekeken, hoe goedkoop de electrische energie geleverd kan worden. Den heer Yeiler was het bekend, dat meer- deren dan de heer Hoksbergen gas wensch- ten. Een groote grief van spr. was echter, dat Bergen aan Zee, een voornaam deel van Bergen, zonder gas blijft. Waarom dat ten Hij: hield op. „Ga verdOr", zei de chef. De gevangene keek angstig om' zich heen. ,„Ifc stond juist te denken, dat ik beter dee maar weg te gaan', vervolgde hij met zijn schorre keelgeduid" -maar toe"... een ge- smoo-ride sniik.... „hoorde 3c eeni sleutd- in de voordeur, Ik stond bij de trap... Ik had gem tijd meer iom terug te gaan zooa-ls ik gekomen was, "dug geng ik naar boven naar het por- taal waar ieen gordijm Mng. Ik verstoipfe me achter het go-rdijn m wachtte. „Ik dorst niet uit fe kijfcen, maar ik luis- terdfe met ailfebei m'n ooren. Daar hoor ik iemand' de eetkamcr binnengaan en djaar rondsc'harrelenIk doe't gordijn een eind-je openzoo!omddt ik dbclitnou mot ik naar beneje, terwij-l den andler in -de eetkameT bezig is., en daa-r zi'e ik de ouwe Mac in zijn on juist van de eerste vcrdieping n tegelijk hoorde ik em stop in de komen. festibule. „Ik zag, dat de ouwe Mac opsehrikte, maar hij liep door. Hij1 liep regelrecht naar beneje, en ik gong weer achter m'n- gordlijn totd'at ik een deur vond, die i'k oprnduwde. Ik dorst m'n lieh-t niet aan te steken, maar1 ik tostte al gauw met mijn hand1 tegen den kou- den rand van een bad. Daar bleef ik staan en wachtte. O je, o je, en1 nou zal u wel niet wil len gClooven wait ik vetteli!" 'Sidderend' hield hij1 op. „Ga door, Barney", ztd de detective, „zie je niet, dait de heeren wachten-?" (Worrit vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5