ach-ter te stellen bij de koto? De hegr Brugman: Er zijn wel parti culie- ren te vinden, die Bergen en Bergen aan Zee wdtlcu bedienen. De heer Hoksbergen: Maar we hebben tocti ai die jaren geen serieus-e aanbiedmg ge- had. De voorzitter: Men kan ten slotite altijd zeggen: „AlsHet „waarom dit niet" en waarom dat niet"' zal "men altijd houden. Spr. zou het hard vinden, nu niet te beslis- sen. Dat Bergen aan Zee in d'e naaste toe- komst vanwege de geringe afname geen gas kan bekomen, spijt ook spr. Maar kan men daaraan iets veranderen? Weet de heer Zei- ler daar edn/ weg op? De heer Zeiler torn. dit in twee dagen net beoord-e-elen. Het was best mogelijk, dat hij ziclx straks absoluut verecnigde met de ziens- wijze van B. en W. Monienteel kon spr. 'dat echter niet beoordeelen. De heer Barnaart veraocht den heer Zei ler, een uitstel van 14 dagen te vragen. De heer Hoksbergen zag gecn heil in uit stel. Z. i. namen de heeren over 14 dagen toch eenzelfde stan-dpunt in Er is reeds een techuiscli advies, dat 500 kost. De procen- ten ziin vastgesteld in overfeg met den advi- seur waarom nu nog weer uitstel? Do heer Zeiler zat er niet om o-ppositie te- gen het college te voeren, doch spr. had geen tijd gehad, om zich in te werken. Hijl wil ver- antwoord blijven bij; het uitbrengen van zijn stein. Stelt men niet uit, dan zal hij bianco moeten-' stemmen. De heer Apeldoora drong er op aan, om het voorstel van B. en W. in stemming te brengen. t De heer Hoksbergen1, hoewel geen voor- stander van het voorstel, meende toch, dat eei-st het voorstel van den heer Zeiler in stemming moest komen. De heer Zeiler stelde voor, de zaak 14 da gen uit te stellen'. De heer Baltus moest, gehoord de discus- heeft zijn buik vol van het gas en wilde dan sie, den heer Zeiler teleur stellen. Spr. ook vanavond' besiissen. Met 6 tegen 4 stemmen werd hierop het voorstel van den heer Zeiler verworpen. V66r stemden de heeren Zeiler, Bruginan,, Bogtman en Barnaart. De voorzitter bracht hierop in bespreking de vraag of Bergen behoefte heeft aan gas. De heer Martin meend'e deze vraag beves- tigend te moeten beantwoordtn, Practisch is het electrisch koken voor de arbeiders niet mogelijk Ten eerste zijn de toestellen zeer duur en ten tweede zijn ze veel te duur in het onderhoud De arbeiders kunnen bovendien de gasleiding en de comforen( wanneer zij mun(meters aanvragen, gratis bekomen-. Dc heer Hoksbergen was van meeniimig, dat, wanneer Bergen aanspraak wil maken op een moderne plaats, naast wa-terleiding en electriciteit, ook om het vreemdelingenver- keer te bevorderen, gas moet verschaffen. De heeren zullen als spr. ook wel van de dames en dienstboden uit grootere plaatsen ldach- ten hebben gehoord1, dat zij1 steeds op petro- leumstellen moeten koken. Alleen daarom zou spr. al graag zien, dat Bergen gas kreeg. Maar ook de huisvrouwen in Bergen- hebben eon hekel aan petroleumstellen en spr. ge- looff, dat 75 pet. van de huisvrouwen-, die het gas kunnen bekomen, het gas willen. De heer Barnaart vreesde, dat 50 pot. van de huisvrouwen het gas niet kunnen beka mem De voorzitter merkte op, dat het gaat over d'e mc-nschen, die gas kunnen krijgen De heer Barnaart deelde mode, dat er 3 K. M. huislengte- meer gemaakt zal worden dan oorspronkelijk het plan was. De heer Bogtman vroeg, hoe goedkoop de cleot-rische stroom geleverd- kon w-ord'en. Spr. was het er wel mee eens, dat de men- schen iets anders vragen dan petroleum en oordeelde de electrische toestellen wd be- reikbaar voor de arbeiders De voorzitter betwijfelde dit. De prijzen van de toestellen zijn -niet gering. De heer Hoksbergen oordeelde dat de stroom wel lager geleverd kon worden, wan- noer de gemeente het bedrijf verlies wil lijden. De heer Brugman oordeelde dat het wel goedkooper geleverd kan worden. De voorzitter wil niet dat de warmtege- bruikers ten- koste van de liohtgebruikers pro- fiteeren. Men kan alle genot niet om niet geven. Deheer Bogtman vroeg cijfers. In de com- missie had hij steeds voorgesteld de dag- stroom te verlagen. De heer Apeld-oorn: De verbuikers van- de lichtstroom zijn alle burgers, die van de dagstroom dem eergegoeden en daarom heb ben wij vastgehouden aan ons tarief. De heer den Das begreep dat de heeren liever alles electrisch willen. Het bedrijf heeft echter een geschieden-is. Met een lamp van 32 kaarsen zouden wij een kamer kunnen verlichten. Hiervan is geen sprake. Spre- ker vreest dat als men het gas afwimpelt men straks met eeni lamp van 125 kaarsen niets zal kunnen zien en de leidin-g zal moeten verzwaren. Wat zal dan goed kooper zijn? De heer Martin sloot zich bij dit betoog aan. Op vele plaatsen is ihet licht reeds nu treurig. Met den stem van den heer Bogtman tegen verklaarde de raad ten slotte gas voor Ber gen noodig te oord-eelen. De voorzitter oordeelde dat men thans tot de aansluiting bij Alkmaar kon- overgaan. Over de prijzen is lang gedillebereerd1. Alk maar moet in de lste plaats gehouden zijn een ruim net aan te leggen. Voor Alkmaar gaat er een groot kapitaal inzitten. Wanneer Alkmaar te duur is, dan krijgt ze geen afnemers en dus zal ze, als iedere winkelier, die te boog is, de prijzen moeten verlagen. Spr. vroeg of men bij Alkmaar zal aan- sluiten en of men over kardiinale zaken in- lichtingen wenschte. Spr. zou dan het con tract in stemming willen- brengen. De heer Zeiler wilde eers-t principieel u-it- maken of men al of niet bij Alkmaar zal aan- sluiten. De hee Brugman von-d het beter eerst over de voorwaarden te spreken. De heer Zeiler: Wjj hebben alien keranis genomen van de overeenkomst en- met het voorbehoud over onjuiste dingen wilde spr. eerst besiissen al of niet bij Alkmaar aan te sluiten. Met 7 tegeni 2 stemmed en stem bianco werd hfertoe besloten. Tegen stemden de heeren Brugman en Bogtman. Blanco de heer Zeiler. Bij de artikelsgewijze behan-deling vond de heer Zeiler het bezwarend dat Bergen in 40 jaar niets anaers voor hetzelfde doel mocht leveren, electrisch uitgezonderd, zonder over' name van het net. De voorzitter zou het mooier vinden als Alkmaar het anders deed, maar als hij het zelf deed, dan zou hij het ook niet anders doen. De h-eer Brugman vroeg wanneer het werk gereed moet zijn. De heer Hoksbergen wees op art. 3 waar in wordt g-ezegd 6 maanden na onderteeke- ining van het contract. De voorzitter zeide dat de raad van Alk maar ook moet besluit-en. Dit zal zeker ook binnen een maan-d kunnen geschieden. De heer Zeiler vroeg waarom in de lste 5 jaar geen afschrijving zal plaats hebben. De geregelde afschrijving vond spr. overi- gens ook eigenaardig. Elk jaar wordt -toch het bedrag lager. De heer Hoksbergen had dit uitgerekend. Het verschil was niet heel gering. De cijfers zijn vastgesteld in overleg met den techni- sohen adviseur en de afschrijving is usanse in 't gasbedrijf. 'n Afschrijving van 2 pet. kwam hem, waar de fiscus op gebouwen slechts 1V, pet. toestaat, voldoende voor. Artikel 1 werd hierop aangenomen. Bij artikel 2 wees den heer den Das op de 200.000 gulden winst die Alkmaar uit het bedrijf haalt en spreker komt het onlogisch voor dat de Bergensche" inwoners belasting aan Alkmaar betalen. Die 200.0-00 winst is een indirecte belas ting van 1 cent per M3 en die cent behoort er voor de Bergenaren af. De heer Apeldoom had- met het onder- boud van B. en W. te Alkmaar hetzelfde naar voren gebracht, doch er is niets aan te doen. De heer den Das- hoopte dan, dat de raad in Alkmaar de billijkheid zou inzien om dit wel toe te staan. De voorzitter hoopte dit ook. De heer Zeiler leverde nog een beschou- win-g over de eventueele winstcijfers. D^ heer d'en Das wilde den raad van Alk maar verzoeken de cent te laten vervallen. De voorzitter had weinig hoop. De zaak was ook reeds in de gascommissie geweest. De heer Hoksbergen vertrouwde, dat het gas in Alkmaar wel goedkooper zal worden. De heer den Das zou in de bepaling dat de mun-tmeter alleen verstrekt wordt wanneer het gas voor verl-ichting en verwarming ge- bruikt wordt, het woord- „verlichting" ge- sohrapt willen hebben. Zakelijk is dit van Alkmaar ook niet juist. De arbeiders hebben electrisch licht en kunnen geen eigen gasaan- leg bekostigen. Alkmaar zal dius die arbei ders als gasafnemers moeten missen. De heer Zeiler steunde het denkbeeld van den heer den Das. Besloten werd Alkmaar alsnog te bewe- gen dit punt in te willigen. De heer Zeiler wilde voorts bepal-en dat de wegen tengenoege van Bergen in de vo- rige toestand moeten gebracht worden. De heer Brugman wilde bepalen, dat Alk maar waar dit verzocht wordt, gas moet leveren. De voorzitter vonid dit niet mogelijk. Ber gen zou dan garant moeten- zijn. Een uitvoerige bespreking van het contract volgde verder. De raad gin-g nog een moment in comite. De heer aen, Das had in het contract de te werkstelling van Berger arbeiders niet ge- lezen. De voorzitter deelde jnede dat dit schrif- telijk was vastgelegd. De heer Brugman wilde bepalen dat de uit&praak van de arbitrace-commissie bin- dend was voor beide partijen. Dve voorziter wees er op dat dit reeds het geval was omdat het hier de beslissing geldt in het hoogste resort. De heeren Hoksbergeft en Zeiler bevestig- d-en deze zienswijze. De voorzitter bracht hierop het contract in zijn geheel in stemming. Met 7 tegen 2 stemmen en 1 stem bianco werd1 besloten de concessie van Alkmaar te verleenen op voorwaarden zooals in het con tract tusschen B. en W. van Alkmaar en Bergen was overeen gekomen. De heeren Brugman en Bogtman stemden tegen. De heer Zeiler bianco. (Wordt vervolgd.) UIT HOORN. De afdeeling Hoorn van de Nederland- sche Vereeniging van Huisvrouwen heeft on- der leiding van mevrouw Keijser-Lenz een vergadering belegd tot regeling van het dienstbodenloon. Na ui.tvoerige discu-ssies, waarbij ook ge- wezen werd op de vele Duitsche dienstboden, werd besloten, dat het maximum loon voor volslagen dienstboden zou bedragen f 240 's jaars en vrije wasch en voor dagdienstbo- den 4 per week (maximum.) Het Leipziger Quartet voor kerkge- zang heeft in de grootie kerk alhier een con cert gegeven. Het programma bestond uit gewijzdgde liederen. Jammer voor deze geschoolde zangers, die bijna in alle landen dar wereld' hebben ge- zongen, dat het publiek in geringe getale was opgekomen. Ter afwisseling gaf het Quartet een uit- voering in de Rij-kswerkinrichting, welke door de verpleegden ten zeerste op prijs werd gestel-d. De Hoornsche middenstandsvereeniging heeft in het Park haar 12y2 jarig bestaan rech-t feestelijk herdacht. In grooten getale waren de middenstan- ders met hun dames opgekomen, terwijl ook talrijke genoodigden van hunne belangstel- Ling deden blijken. De Voorzitter, de heer A. Spaander -hield een w^lgeslaagde feestrede. Verder brachten muziek en z-ang en talrijke toasten een aan- gename afwisseling. Het feest, waar een bijzonder prettigen toon heerschte, werd] tot vroeg in den mor- gen voortgezet. Zondagroiddag werd1 in de Frisla- bioscoop een matinee gegeven door de koor- klas-sen en pianoleerlingen van mej. H. Wes- semius, muziekleerares hier ter s-tede. Een geheel bezette zaal luisterde aandach- tig naar de pianonummers, de sololiederen en koorzang van de onderscheidene leerlin- gen. Deze ui-tvoering leverde in alle deelen het bewijs, dat ijverig was gestudeerd en de leiding bij mej. Wessemius in uitstekende harden berust. Door de afdeeling Westfriesland van de Vereeniging „Tot Steun" wordt hier 31 .October een collectedag gehouden ten bate van het verwaarloosde en misdadige kind. We hopen en vertrouwen, dat de gaven voor deze nu-t-tige misstelling mild mogen zijn. Naar we vernemen heeft de Regeerinj nog geen beslissing genomen inzake de al- o! niet opheffing van de Rijksproefzuivelboer- dierij hier ter stede. VoorlOopig blijft deze op landbouwgebied zoo nuttige inrichting hier dus gevestigd. UIT HEER-iHUGOWAARD. D. T. V. I- speielidle Zoindag tegen- B. S V. II van Berg-en, en verloor met 41. Uit de Pers DE -VERWERiPING VAN DE VLOOTW'ET. 'Het Alg. -Haindelislbilad.1 (liiib.) schrijlft naidier O'ver de verwerpiing van dte Vtootwet Alile ruiilten zijn iStuk en wij- stamen op die sdliarven. Walt nu? De oudie vraag. Maar in een wel heel erg bedmkel-ijk geval. Oh-s ilijkt een nieuw rechtsch- miniisterlie, zondier Vloo-tlwet dan, inaar cksnoods met 'n vllooitpl-an, het een-ig mtogelijke oip dlen diuflr. Miisiscihien kan men, als overgang en bij wijze van politieken calimiant, tot een za- feii-kabiinet van bezuiniging zijn toevillucht ne- mten-, dbch die ingdjpen.de finanoieete m-aaitre- telten dte noodiig zijn, veneischen op dlen Eu-ur een stevig gefun-deerd kab-inet. En dalt! kan aPeen een nunistarie wezen op pnlitiiakeni, dat is, bij onze bestlaandte -politieke verhoudlin- gen op rechtechen, gmomdSllaig. Intusschen zitten we voorloopg met een dteni-ssionai-r, dw.z. feitelijlk zond'er minisle- rie. En zonaar kradiltlige figuren -alls die van een Oolijn en een Van Kairnebeefc Zonder perspeotief voor de vendlediging vail' Indi€. Eh voor het Ihandtavcn ddr waande van onzen guUdlen. Allies llilgt in echarven. Dat hebben1 die heeren Ruya en Van Schaik ons -land bezor-gd;. Waarl-ijk. de 26e October 1923 Hijkt ons een dag van glori-e voor dfe Roomsdhe Staatlspar- tiji. En ze heeft wat goed1 te rnalken aan onze poliiliidk. IHtet Vadiarland (Mb.) meenlt, dat het reeds lang waggelende coalitieHgebiauw voorgoed is indengSbort en vraagt dfan,-: Wat mlu? Eene van de groote fo-uten van. het gere- oonstrucerd-e Kabinet'-Ruys db Beerenbr-ouck was, dat het meende, dat z6o ingrljpendle zai- -ken ailis een- algemeen bezuinigingsplan en die ilosstJng van- helt dbfenslevr-aagsitulk, bu-iten 40 -am), die to-cli 2/5 van- hbt Parlemetnt uit- makm, zo-udlen kunnen w-orden. bedisseld, en d'iie font kan nu wordbn hersteld. Dei S.E>. A. P., diie blijkbaar met die mogelijklheid van ver- werping van. db VlOotwet hbeft gcrekend, hbeft in zooverre die oipilossdng van db crisiis verge- makkelijkr, dat zij zich bereid verklaiard heeft Ite gaan zitten, en- hare leu-ze vangeen man en geen cent tijdbl'ijlk -op te bergen voor. vart- mindbring van- de dbfenslibuitgaiygn. Zoo zou er dlus, op vasitouillijnd1 pro-gram:, een miinisteiiie -kunnen gevormld worden., waar- in de Katholieken met de S.D.A.P., de Vrij- zJihniig-dbnwcraten en dbn Vrijheidisbondi zit- ing namen, en diaarmee zou tevens het groo- fe goedi van een parUbmcnltalir niiniilstede blij ven bbhouden. Wij wach-ten met db grootste belangsteMiihg dlen- loop van zaken- af. Dei Sfandaard (a.nT.) schrijft o.a. Thans gaan- we o-ngetwijfeld het budlget sluitend-^ maiken met- het geld), dat dbor de verwerpdng dar Vloolilwet werd uJijgaspaard'. Met z-ondbr voldoening toninen we ovetrit- ge-ns .op dbn. -parlbmenitairen sferijd terugzien. W'at van A..R. zijde steeds- werd staarade ge>- houdbn, n.l. d'at cfeze wet voor Nbdert'and' geen hoo:gere Hasten meebrachib diami we tot nu toe voor de mariltieme dbfen-sie u-itgaven, kon, in het patrlbhienitaAre dbbat, tot op i letter gehandhaafd wordbn-. Van dlib stelMng behoefde -geen millilmeter te wordbn prhhgege- ven. Ook zijn we er zeker van, ddt en- zullks na niiet -1-angen tijd, dletoekiambt zal uitwijzen, dat zij, die zi-dh a-chter de Regeering schaardien-, het -bijl het rechte bind1 hebben gehad. Maiar voorlloopiig sdhijnt het -ons tee, dat het woord aan Mr. Trodstra is. Uit Hot Centrum (r.-k.) De cribis zal, juist omdat zij ondbr zulifce abnormale amstandigheden uitbreekt, ver- m-oedblijk nogal- .tijd vorderen. Maar intusr schen is er veel arbeid, die op afdoening wacht en bezwaarlijk uitstel dul-d-en kan. Waarom het Kabinet zoo nadrukkelijk Izijn- positie verbond aan het tot stand ko- Imen dezer Vlo-otwet, en haar invoering op korten termijn, is ons niet volkomen diiide- lijk geworden. Maar het heeft weinig zin daarover ihans te gaan napleiten. Het liefst zouden wij zien een reconstruetie van het Kabinet met behoud! van zijn meest naar vo ren tredende figuren. En welbeschouwen-d- Zou een dergelijke oplossing ook het meest in overeenstemming zijn- met de werkelijke partij-verhoudingen. Want het Kabinet heeft wel geen meerderheid' voor zijn Vlootwet kunnen- krijgen, maar dit beteekent geenszins, dat de meerderheid) der Kamer het in't al gemeen zijn vertrouwen heeft opgezegd. De tien katholieke afgevaardigden, die hun stem aan het ontwerp onthielden, stemden tegen de Vlootwet, maar niet tegen het Kabinet als zoodan-ig. Hieraan valt geen oogenblik te twijfelen, men leze slechts, wat de heer Van Schaik gisteren- nog zeide. En daarom zou een aanblijven van het min-isterie, zij't dan in gereconstrueerden vorm, veel te zeg- gen zijn, al lijkt de kans daarop, of de be- reidvaardi-gheid daartoe, na de deze week van de regeeringstafel afgelegde verklarin- gen, niet groot. Hoe echter zal men anders een oplossing weten te vinden? Wij zien voorshands nog geen Kabinets-formateur. Het Volk (S. D.) juicht: Dat is een overwinning van het volk op de duistere machten der reactie. Uit niets spreekt diit karakter der stem- OVERVETTE GRONDZEEP ming van gisteren duidelijker dan uit de sa- menstelling der lijst van katholieke tegen- stemmers: alleen op ben na vertegeilwoordi- gers van benoorden-Moerdijksche kieskrin- gen. Dat wil zeggen, dat de katholieke Kamer- leden die streken met een gemengde bevol- king vertegenwoordigen, waar d-e katholie ke kiezers in directe dagelijksche aanraking met and-ere kringen des volks zijn, als ge- machtigden huimer kiezers anders stond-en tegenover een wet die door de groote volks- massa vervloekt werd, dan de vertegenwo-or- digers van zuiver katholieke streken, waar d'e kiezers nog in groote meerderheid de vol- strekt blinae werktuigen der katholieke par- tijpolitiek zijn. Er ligt dan ook geen zweem van zelf- overschatting in, wanneer wij. rustig verkla- ren, dat het ons petitionnemen-t is geweest, en het feit dat wij groote aantallen katholie ke kiezers hebben kunnen bewegen om daar- onder hunne handteekening te plaatsen, dat aan de Vlootwet den doodsteek gegeven heeft. Wij hebben de luide stem van het volk tot spreken weten te brengen en dat heeft het pleit beslist. Het is gauwer met den dictator-van-een- maand afgeloo-pen geweest dan ook wij- ge- dacht hadden. De hoovaardige eik heeft het nederig kreupelhout te zeer geminacht. Ne- derllaindl is goen land voor Mussolini's ge- bleken. Er wordt kort proces mee gemaakt. De Vlootwet is verworpen. De reactie heeft een- verpletterenden slag ontvangen. De dageraad gloort weer aan- de kim. Aan het volk is geopenbaard wat het ver- mag, als het, gelijk bij de deelneming aan ons petitionnement, tegen den wil zijner slecht-beraden leidslieden in, z-elfstandig zijn politiek bepaalt. Hier ligt de sleutel voor een gunstigen keer in heel de Ned'erlandsche politiek. Dit bes-ef alom onder de volksmassa te verbreiden en aan te wakkeren, opdat de ar- beidersklasse zich bewust worde van hare kracht bij zelfstandigheid, ziedaar de taak waaraan al onze partijgenooten in de ko- tnende dagen hun voile vermogen zullen hebben te'wijden. Gemeng-^ nieuws DE POLITIEKE CRISIS. De parlementair red-aeteur van de Crt. heeft mr. Marchant naar zijn meening ge- vraagd. De voorzitter van den minis-terraad heeft, zoo herinherde d-e heer Marchant, reeds meeged-eeld, dat het kabinet zal aftreden. Een Kamerontbi-nding schijnt mij- uitgesloten. Hiertoe gaat de regeering alleen over, wan neer zij meent, meer steun te vinden in het volk dan in zijn vertegenwoordiging. Deze gedachte zal bij het kabinet-Ruys wel geen oogenblik opkomen. Het zal zelf over- tuigd zijn, dat het votum van de kiezers voor het kabinet verpletterend zou wezen. Een „reconstructie" v-an het kabinet-Ruys, gelijk- wij dat hebben beleefd, schijnt mij dan ook uitgesloten. Vooreerst wegens de besliste uit- spraak van den voorzitter van het kabinet, maar in de tweede plaats omdat versterking van een kabinet-Ruys niet meer bereikbaar schijnt na hetgeen thans is voorgevallen. Het lad in- 1922 na de verkiezingen reeds moeten begrijpen, dat het de kracht miste, om langer dan een- parlementaire periodie het bewind te voeren. Het is uitgeleefd. Voor d-e hand ligt naar mijn oordeel, dat thans een nieuw kabinet worde gevormd uit de partijen der rechterzij-de, waarvan de for- imateur ook lei-der zal wezen. De heer Schok- king heeft, door te ontkennen dat hij voor de bewerin-gen van den heer Ryys tegenover de katholieke pers, gege-vens had getoverd, de d-eur daarvoor opengelaten. De heer Van Schaik heeft uitdrukkelijk aan de Sociaal- democraten te verstaan gegeven, dat zijn vo tum tegen het wetsontwerp niet beteekejide een votum voor samenwerking met hen. Hij heeft bovendien uitdrukkelijk verklaard, dat zijn verzet tegen het ontwerp gold het voor jaren bindend karakter, niet de reconstruetie van de Marine. Er is dan ook wan meer dam een- zij-de op gewezen, dat de vrijheid om jaarlijks te be siissen geenszins de liquidatie van de Marine insloot, gelijk de Regeering het voorstelde. Daar is bovendien- eenig uitstel mogelijk van beslissing. Ook de heer Bomans heeft daarop gewezen. De uitspraak over dit wets ontwerp beteekent d-erhalve volstrekt niet diatgene, wat de heer Ruys in zijn zucht tot zelfbehoud, ervan- heeft willen maken. Het nieuwe kabinet zal dan kunnen doen wat aan het demissionnaire kabinet allicht te zwaar zou zijn gevallen: herstellen d-e door den minister Colijn in- zijn haastig op- gest-eld bezuinigingsplan gemaakte fouten. Als de voornaamste heb ik reeds genoemd de :)ehan-deling van de gara-ntie, in art. 40 van het Bezoldigingsbeslui-t neergelegd, en de verwijzing van de werkloozen naar de ar- menzog. Er zijn heel wat leden aan- de rech- terzijde, die deze maatregelen ook als fouten beschouwen. Aldus zal- het nieuwe kahinet lichter medewerking kunnen vinden bij de oippositie en bij al die volksgroepen, wier medewerking voor het welslagen van de groote reorganisatie onmisbaar is. Een over- zicht over alle takken van stadtsdienst en de noodige reorganisatie daarvan zal dan aan eventueele mili-taire plannen moeten vooraf- gaan. NA DE VERWERPING VAN- DE VLOOTWET. Het Nederl. Correspondentiebureau In Den Haag meldf: De Koningin heeft in overweging geno men de op 27 October ingediende aanvra gen om ontheffing uit hun ambt van d'e mi nisters, en hun verzocht, zich inm-iddels te willen blijven belasten- met de behandlel-ing en a-fdoenin-g zoo mogelijk van dte loopende zaken. Minister Ruys de Beterenbrouck was -voor- nem-ens heden te Roermond een R.K. landl- bo-uwschool e openen. De minister heeft be- richt gezonden, aan dit voornemen thans geen gevolg te kunnen geven. IngezondeB Stukken. {Duiten verantwoordelifhheid- van dc Redac- tie. D.e opnanu in deze rubriek bewijst geens zins dot de redactie er mede instemt.) INGEZONDEN. VEREENIGING „HULP VOOR ONBEHUISDEN". De tijdsomstandigheden, die een ieder ha. ren druk op-leggen, veroorzakem de Vereeni ging dubbele moeite en zorgen. Door die omstandigheden inuners zijn eenerzijds de aanvragen om liulp zeer vele, terwijl- het an. derzijds zeer moeilijk is in deze tijden meer- dere offers dan vroeger reeds werd-en ge- bracht, van het publiek te vragen. Bezuiniging was in de Vereeniging d'an ook een gebiedende eisch, waaraan met groo te consequentie is voldaan. Echter is alles wat naar luxe zweemt in de inrichtingen der Vereeniging verre te zoeken; hoe krachtig ■dsn ook bezuinigd is, alleen- deze bezuini ging kan de door de tijdsomstandigh-ed-en der laatste jaren sterk gestegen rekening niet sluitend maken. Daarvoor is meer noodi Daarom is het een dlringend'e noodzakelijt tieid, dat. ieder die met het streven der Ver eeniging sympathiseert, naar z-ijln ver mogen haar werk steunt. Geschiedt dit, dan kan, zij het met groote m-oeite en zor gen, althans zonder angst dte winter wor- -Jen tegemoet gegaan. Het zij mij daarom vtergund langs dezen w-eg vriendelijk te verzoeken-, aan een ieder die nog geen wintergift mocht hebben ge- zond'en, het werk onder de behoeftigen, die bij de Vereeniging „HuTp voor Onbehuis- den" hun toevlu-cht zoch-ten-, nog wel te wil len gedenloem Hoogachtend, Uw dw., G. H. HONINO, - HoofdrDixecteur, Amsterdam, October 1923. 2e Const. Huijgensstraat 35. Rechtzaken. KANTONGEKECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 26 October, J. G. Lz., te Egtmomd aan Zee, T. B. N., zonder vaste woonplaa-ts, overltrediing J-a-cht en Vlisscherijlwet. De le 7 daigen hec-h tenia, die 2e 2 X 8 boete of 2 X 4 -dagen heehtenia, P. M. tie Limlmjen, N. G. tie Heer-Hugo waand, W. S. te AlHcmaair, overtredling Rijr wielwet. De le en 3e iedter 4 bodte of 4 gen hecht., de 2e 3 boete of 3 dagen heeh tenia W. V. te Uiitgeest, W. K. te Alkmaar, straaitschenderij:. Dte le 15 boete of 7 diagen hechten-ils, die 2e 6 boete of 5 dagetn hechte ni-s. J. K. te Alkmaar, J. O., C. K. te Heloo, overtredteg Warenwdt. De le 6 bodte -of 3 da-gen hedhtenis, de 2e 7 bteeite of 4 ddgen -hechteoi's, de 3e 15 boete of 7 diagen- heth- tenis. J. W. te A-lkmaar, overttredlinig art. 436 van helt Wtetboek van Stmalfriechij, 50 boete of 25 diagen hedhtenis. A. H., J. M., j. M., te Allkmiaar, P. J. die V., te Egmondl aan Zee, oventlriedling A-rbddls- wet. Do le 6 boete of 3 dagen hechtenis, -de 26 8 X 3 boete o-f 8X2' diagen bechtenis, die 3e 3 X 3 bodia of 3X2 dag-en heditb nis, de 4e /8 boete of 4 dagen hedhtenis. ;Tj. dte G., D. C., K. T., te AUkmaar, J. W, te Heer-Huigowaard, A. P. te Bergen-, J. B. te Sint Pancnasi, P. K. te AVenho-nn, P. v. V. te NooxdkSaharwoudte, P. J. te V-o-lten-diant, T. H. te Haariem, ovebtireidlihg Politieverordt-" ning. De le 4 boete of 4 dagen h-echtenia, de 2e 3 -dagen hedhtenis, de 3e, 5e iladiar 8 boetle of 4 diagen hechfen-is, die 4e, 10c i-edler 12 boete of 6 dagen hecht., de 6e /8 en 4 of boete of 4 en 2 dagen hechtenis, de 7e 10 boete o-f 5 daigen' hechtenis, ae 8e teru-g^ave -aan dd ouidlers zonder totep-aSsiing van -aenige straf, da 9e 7 boete of 5 dagen hech-tenfe. Marktberieliten NOORD9CHARWQUDE, 27 Oct. '23. Bravo's 6.-60; Drieling-en 3.30; Kleinie 1.30; Gro-ve uien 7.90-f 8.60-; Drielin- gen 10.5010.80'; Gete nop 10.40- 13.10-; Peen- 1.80—./ 2.60-; Roo-die kool 1.60—/ 4; W-itte ko-o-l 1-1.30; Gele nep- 1.90--/ 3.20, alles p. 100 K.G.; Bl. -kool 15.80 p. 100 St.; Bllcemkool 2e a 0.-50. Aanvoer op 26 O-dt. l-OOO- K.G. Rapen, 800. K.'G. Raim-menas, 16800 K.G. Grove ui-ten, 43000 K.G. Peen, 7-0000 K.G. Roadie tool, 110000 K.G. Witte kool-, 102-00 K.G. Gele kool, 4800 stuks Bl. ko-oil. WARMENHUIZENl -27 Oct. 1923. Bloernkool 5.70'6.50-Roode kodl 1.60^—/ 3; -Gte'lte tool 2.30; Wi-Ote tool 0.801>f 1Uien 8.3-0—/ 8.90; 'DrieHin- -gan 11—/ 11.50; Nep 12.40^/ 12.90; Volgdingen 9.10; Peen 2—/ 2-.40; Roode kool 1.30if 2. Aanvoer 18075 K.G. Roodte tool, 2400 KG. Gele tool', 338-50 K.-G. Witte tool, 2270 K.G. Uien, 480 K.G. Nep, 8875 KG, Peen, 635 Bloeimltool'. BOVENKARSPBL, 27 Oct. 1923. „dte Tuinbo-uw". Hedlan besiteedlde mien voor: BUbemtool I 4—/ 9.50; Bloetatoal II 2f 4BlioemJkoo-1 I-I-I 0.75Ro-odle tod 1.80—/ 2.70; Wiitte ito-ol 0.701.20; G-ele tool 1.80—/ 2.80; U-i-en 3.50- 4.40; DrMliogian 4.50—-/ 5.50; Nep 6 6.5-0; SMxxraen 2f 4.80; Bietlen 13- 26.50. BRO'EK OP LANGEXDIJK, 27 Olct. '23. Bllbemlkool le sioorlt 2.30—/ 9.10- p. 100 St.; B'loemikoal 2e soort 0.-60-2 p. 100 sit.; Worte-len 2.-50-—/ 3; Roode tool le s. 2.80'f 3.60; Ro-odle ko-oil- 2e soort 1.70— 2.70; Gele tool le Soort 3.4(M/ 4.20; Gdte tool 2e soort 2.203,30; Wi-tte tool- le soort 0.90—/ 1.-10; Wiitte tool 2e soort 0.70—/ 0.80; Uien- 7.10—/ 910; Drielingen 11.30—if 11.70: Nep 10.90— 12.70; Bidfen- 2.60—/ 4,10; Rapiea 1.50; Ramimemas 6,70, alles p. 100 KjO, Alanvo-er 113100 sltukis -Bloetatooli, 7325 K.G. Wor- telen, 51700 K.G. Roode tool, 19500 K.O. Gele tool, 79000 K.G. Wiitte tool', 9172 K.G. Uien, 2700 K.G. Bieltfen, 150 K.G. Raipeni, 118 KG. Rlamroemas. SANDERS AANBEV.DOoaHM.DOKTOREN

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6