yan 30 October 1923. Opgave van Noordhollandsch Landbouwcrediet. Engela moet ^rfcaud teorikn, ifefc hi£ er vroe- ger in zijne omgeving nooit eea geheim van gemaakt heeft, hoe hi] over inilitaire uitgaven dacht. Hij is onder de katholieke afgevaar- digden eigenlijk de eenige overtuigde anti- militairist, een voorstander van het „geen man en geen cent". Dat ook hij tot nu toe toch zijn stem aan de credieten voor oorlog en marine gaf, is wei de duidelijkste aaniwij- zing, hoe zwaar de druk was, waaronder de katholieke fractie terwille van de te bewaren „eenheid" gebukt ging. Eindelijk heeft ook hij zich thans' vrij gemaakt. Voor ons was liet gevolg dier vrijmaking geen blijde verrassing, in ?ooverre die in de verwerping der vlootwet tot uitdrukking kwam. Toen werd er een groot goed door verkregen: de terugkeer naar waarachtig- faeid in ons politiek leven. Op kunstmatige, ontoelaatbare wijze, werd tot heden in de Katholieke Staatspartij tezamen gehouden, wat niet tezamen noorde. Wanneer de fractie dier partij fen de katholieke pers zich van nu af weten te onttrekken aan elken immoreelen druk van boven-af, dan kan zulks eene zuive- ring ten gevolge hebben, die ons politieke gaven ten goedSe komt en niet't minst te dan- ken zal zijn aan hetgeen ruchtbaar werd om- trent de verhouding tusschen minister Ruys en de katholieke pers. DE MOORDAANSI.AO TE VALKENS- WAARD. Het Weekblad v. h. Recht schrijft: „Het Hof te 's-Hertogenbosch heeft me- vrouw D. schuldig verklaard aan mede- plichtigheid aan paging tot moord en met last tot gevangenneming veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf. Of deze uitspraak meer of minder juist is, feitelijk en juridisch, dan die van de rechtbank, kunnen wij niet beoordeelen; wij durven niet te zeggen of de drie raadsheeren meer of minder gelijk heb ben dan de drie rechters. Wei weten wij, dat de waarborg voor eene juistere beoordeeling in hooger beroep ontbreekt en nog steeds hebben wij het emstigen bezwaar tegen eene rechtsplegihg, waaxbij ook in de zwaarste zaken in hooger beroep van eene vrijspraak veroordeeling mogelijk is aan een gelijk aan tal rechters als die de vrijspraak wezen. Het is ons nog steeds onbegrijpelijk, dat eene dergelijke rechtspleging kan blijven voortbe- staan. Het nieuwe wetboek brengt slechts eene kleine verbetering. Over de behandelinig der zaak tei" terecht- zitting van het hof bevatten de bladen zon- derlinge verhalen. De president zou tot de beklaagde gezegd hebben: ..maa/ er zullen toch wel dingen gebeurd zijn, die onder ker- misvolk en menschen van uw kaliber mis- schien meer voorkomen, maar die in fijnere standen toch wel als mishandeling worden beschouwd". Wij kunnen niet gelooven, dat een man van manieren en beschaving en als zoodanig kennen wij den fungeerenden president van het hof te 's-Hertogenbosch zich aldus tegenover eene vrouw in de bank der beklaagden zal hebben uitgelaten. Wij hopen alsnog op een besliste en fonneele te- genspraak". DE HERCLASSIFICATIE BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Men schrijft aan de N. Rott. Crt.: Naar wij vememen, heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel aan mr. M. -Mendels te Amsterdam opdracht. gegeven om voor een lid, dat in de vierde loonklasse was gebracht, n.l- een brugwachter uit Zwol- lerkerspel, de spoorwegmaatschappijen te dagvaarden, om de toegepaste loonsverla- ging van 16 pCt. ongedaan te maken. Zulks zal plaats hebben of heeft reeds plants ge- had bij den kaptonrechter te Utrecht. Valt de uitspraak gunstig uit, dan zal aan de hand daarvan aangedrongen worden op algeheeie intrekking van alle verlagingen. Mochten de spoorwegmaatschappijen ait wei- geren, dan zal collectief worden geproce- deerd. Nad at bekend was geworden, dat de Ne derlandsche Vereeniging met ernst de zaak had aangepakt, heeft de minister van water- staat een lid van den Hoogen Raad benjemd om te onderzoeken of de herclassificatie al dan niet in strijd was met de door de. directie gesloten overeenkomst. UIT DE R.-K. STAATSPARTIJ. Het bestuur van den Algemeenen Bond) van R.-K. Rijfcsildesfkiriinigotiiganisaities -in Ne- derlandi toeeflt Zaterdag te Utrecht vergaderd onder todling vain wit. A. baron van Wijh- bergen. Met het oog op de poliitielke crisis werd, blijkens het verslag in dc katholieke bladen, besMen, da reorganisatie van het kiesreglemenit zoovelel mogelijk te bespoedligen. De bondsvergadering, aanvankelijk vastge- steld tegen Januari 1924, zalli Vrijdag 14 en Z'aterdag 15 Decehilber gehoudlen worden. iH'et bondslbestuur heeft vender Vrij:d!ag j.l in de Tweiede Kamer gevallen' beslissing besproken. De vergadering sprak de verwach- iang uit, dat de ^nheid in de R.-K. Kamei- fractie zal worden hersteld, en de hoop, dlalt „de op wederkeerig vertrouwen steunende sa- menwerking tusschen de drie recftische frao- ties" zal worden bestiendigd. VOETBALVERBOD OIP ZONDAG. De gemeenteraad te Hellendoortni heeft zegll de Tel.., besiloten het voeiballen op Zon- dag te verbibden. Dit geschiiedde met 7 'tegen 6 stemlmen. Een crediet van 300, door den vorigen raad toegiestaian. voor het in ordJe brengen van een voetbialcerrein, werid inge- trokkcn. Wellke 'gemeente voflgt? Z U IDERZ'EU WERKEN. Verschegen zijn de Driem'aandelijke Medie- Vdeelingen van 1 Odtlober betreffende de werk- zaamhedien voor de afsluiting en dnoogma- king van de Zuiderzee. EEN QNGEKENiD IETSl In de gemeente Wilsiumi befaoeft over 1924 geen plaatsetijke inkomistien'beiiasting betaald te worden.. Men kan er volstaan mud 50 op- centen op grondi-, rijiksinkomsten' en vermo- gen^bellastmg. B E STEK BE P AL INGE N Op vragen van het lid van' de Tweede Ka- mer, den heer Hiemstra: 1. Is het juist, dat in die bestekken van vanwege het departement van waterstaat aanbestede werken niet meer bepalingen in zake minimiun-loonen worden opgenomen? 2. Zoo ja, zou de minister dan bereid zijn mede te deelen, welke motieven tot het nemen van dezen maatregel hebben geleid? heeft de minister van waterstaat geant- woord: 1. tsderdaad wM sedert den aanvang des jaars in de bestekken van1 werken, welke vanwege het departement van waters that worden besteed, geen minimum-looneni meer opgenomen. 2. Tot het nemen van1 dezen maatregel, iwaartoe ondergeteekende overging in overleg met zijn ambtgenoot van arbeid, handel en nijverheid, heeft geleid de overweging, dat, nu ten gevolge van den eeonmischen toestand ook de loonen weinig staadvastig zijn en, ook gedurende korte perioden, groote ver- schillen kunnen vertoonen, het niet gewenscht kon zijn, de loonbeweging dezerzijds te be- invloeden door'in: de bestekken minimum- loonen te blijven opnemen, waardoor de loo nen kunstmatig op een wellicht verouderd peil zouden kunnen worden gehouden. Te minder bestaat, naar de ondergeteeken de meenf, hiertegen bezwaar, omdat de loo nen thans meerendeels in contracten tusschen werkgevers en werknemers zijn geregeld. DE INDISCHE PERS OVER DE VERWERPING VAN DE VLOOTWET. De „Javabode" schrijft, na het boofdbe- zwaar van den heier Van Schaik te hebben aangehaald, dat dit is luisteren aaar de stem van het gezond verstand, wat zeker de goed- keuring wegdraagt van het Nederlandsche volk. Het blad gispt minister De Graaff's uit- lating omtrent die Indische financien, die een: gezond optimisme zouden wettigen1. Het „Bat. Nieuwsblad" zegt, dat het be- lang van Indie geen of weinig aandeel heeft gehad ih de gevallen beslissing, waanmee al- leen specifieke partijbelangen zijn gediend. De sociale maatregelen, ongebreidelde uit- breiding van het bijzonder onderwijs ten las- te van de gemeenschap en de royale verzeke- ringswetten liepen gevaar. Bovendien werd gedreigd met nieuwe belastingen en salaris- verlaging, waardoor de zaak van den' aan- vang af werd vertroebeld Het „Nieuws van dm Dag" schrijft, dat de verwerping van de Vlootwet een gevoel van rust hergeeft. De „Indische Courant" noemit Kameront- binding en nieuwe verkiezingen de beste oplossing. Mr. TROELSTRA OVER -DE CRISIS. Door de Fedora tie van de S. D. A. P. wa- ren te Amsterdam tegen gisteravond een viertal vergaderingen belegd, waar een acht- al Kamerleden het woord zouden voeren naar aanleiding van de gevallen vlootwet. De Beurs voor den Diamanthandel waar mr. Troelstra zou spreken was reeds allang voor het vastgestelde uur stampvol; veleo hlevdh buiten staan. Na een kort openingswoord van den voorzittfer kreeg mr. Troelstra het woord. Hij begon uiteen te zetten hoe moeilijk het was te strijden in de Kamer, omdat er een doinmekracht was, welke niet uit den weg te ruimen was. Die dommekracht was de coalitie. Wanneer wij op dit oogenblik ver- heugd zijn zegt spr. dan is het omdat daar- aan een einde schijnt te zijn gekomen door- aan eeni einde schijnt te zijn gekomen. De demonstratie van 23 Sept. heeft een schok gegeven door het geheele land. Toen daama het petionnement kwam veranderde er iets bij de Kamerleden die hun plicht hid den verzaakt jegens de arbeiders. Toen moest het moment wel aanbreken dat troepen, die tot nu toe regeeringstroepen waren geweest, volkstroepen begonnen te worden. Wij voe- len zegt spr. nu weer dat we weei" zijn de macht van dbn vooniitgang van Nederland'. De vlootwet is van de baan. Ala een nachtmerrie drukte ze op het geheele volk. In alle kringen werd ze gehaat. Maar daarmee is ook een slag toegebraeht aan het Ned. Militairisme. Een andere rede van vreugde is dat de eenzijdige bezuinigingspolitiek thans is ver oordeeld, maar het voomaamste punt is dat de antithese waar 'we sedert jaren en dagen tegen gevochten hebben, thans een deuk heeft gekregen, waarvan zij zich wellicht niet zal herstellen. Spr. komt nu tot de poli tieke gevolgen, welke problemen zijn ons soc. democraten nu voorgelegd, vraagt spr. We zijn verplicht de gevolgen onder het oog te zien. De crisis moet worden opgelost en aaar we dapper hebebn meegedaan aan het ont- staan van deij crisis, daar zullen1 wij mede hebben te doen haar op te lossen. Wanneer nu ooit een crisis moeilijk en verward is geweest, dan is het wel op dit oogenblik. De zaak is alles behalve eenvou- dig. Dit komt omdat niet alle leden van de Kamer die tegen' de vlootwet hebben ge- stemd, dit hebebn gedaan om dezelfde rede- nen. Dit maakt het heel moeilijk een pro gram van aetie samen te stellen uit de meer- derheid die tegen heeft gestemd. Verschillende vragen doemen op, o.a- de vraag der bezuiniging, de hoogere belastin gen. Wanneer men een regeering wil hebben in goeden democratischen zin dan zal deze regeering het eerst eens moeten worden over een program. Een andere moeilijk punt is de oplossing van de kwestie van de meerderheidl De heer Marchant wil een ander rechts ministerie. Dat is iets, wat wij' zegt spr. onmogelijk kun nen aanvaarden. Wij kunnen er niet aan meewerken de co alitie weer op te lappen. Ons uitgangspunt is: We willen geen rechtsche regeering her stellen, we willen een rechtsche regeering onmogelijk maken. De partij staat niet op het standpunt buiten de regeering te moeten blijven. Spr. heeft in de Kamer gezegd de consequence van de gevolgen te dragen. Wij hebben buiten het parlement gestaan aan het hoofd van de*beweging ooki in de Kamer hebben wij vooraan gestaan. Wij zijn de hoofdschuldigen van den val van net mini sterie. Wij, willen de gevolgen dragen. v Als het eenigszins kon moesten wij er bui ten blijven; de oppositie is het aangenaam- ste, maar als het moet, dan zullen wij op grond van congressen besluiten meedoen.Het is nu onze taak om klahr te staan in de Re geering te verdedigen. dat wat wij willen. De groote moeilijknela is met de samenstel- ling van deze Kamer een ministerie te krij- gen. Deze Kamer is zoo zegt spr. naar zijn meening nooit de goede uitdrulddng van het Nederlandsche Volk. Het volk heeft nooit gewild wat de thans gevallen regeering heeft voorgesteld. Het kan niet lang uitblijven of men zal tot Kamerontbinding moeten ko-" men. Dan is er gelegenheid de fouten van 1922 te verbeteren, dan krijgt het volk ge legenheid om een kamer te kiezen, waarin net democratische- en sociale element domineert. Voor jaren zou zoo iets den dood van de S. D. A. P. zijn geweest, sfiaair do -teoepea, waarop wij thans kunnen bouwen zijn goea onderlegd. Het vertrouwen in de arbeiders maakt het mogelijk in de regeering te tre- den. Dat hangt echter niet van ons af. Er moet een accoord komen.' Wij zullen reke- ning moeten houden met de wenschen van anderen. Wij willen niet terug, daarom zul len wij in ons program ook dieiien te bezui- nigen. Wij willen ook een sliutende begroo- ting. Wij' willen de veiligheid van den gul den, maar wij' willen onze politiek er niet aan opofferen, zegt spr. Gisteren is begonnen een bespreking van den crisis tusschen S. D. A. P. en N. V. V die bespreking is niet afgeloopen Binnenkort zullen nadere mededeelingen komen van dat overleg. De strijd is met de vlootwet niet ge- eindigd, maar begonnen. Spr. doet ten slotte een beroep op de arbeiders en eindlgt met: Leve het proletarisme, weg met het kapita- lisme, hopg het sodalisme (daverend en langdurig applaus); SPOO R WEG'P ER SO NE E L Naar de N. Rott. vemeemt, heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeni ging van Spoor- en tramwegpersoneel een circulaire aan zijn afdeelingen gezonden waarbij afschrift Van een brief der directie, gezonden aan de vakbonden. Het heet daar- in, dat de minister van waterstaat aan de directie heeft bericht, dat de regeering maat regelen voorbereidt om voor het jaar 1924 de wedden van landsdienaren met 10 pCt. te verm Inderal en zij den wensch heeft uitge- sproken, dat maatregelen van gelijke strek- king genomen zullen worden ten a a# zien van het spoorwegpersoneel. De directie wil nu binnen 14 dagen het oordeel van de vakbon den kennen. Op de betooging van a.s. Zondag te Am sterdam zal het voorloopige antwoord op de ze vraag worden gegeven, aldus wordt in de circulaire der Nederl. Vereeniging gezegd. Onder voorzitterschap van den heer J. Hellemons uit Boxtel is gisteren te Utrecht een vergadering gehouden van den raad van afgevaardigden van dem R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael. In zijn openingswoord bracht de voorzitter ter sprake het pas-ingediende voorstel der spoorwegdirectie om de loonen op 1 Januari a.s. met 10 pGt. te verlagen. Wat hiervan worden zal, is nog duister. Pqraat blijven. zeide spr., is dus strenge plicht. De secretaris deed o.m. mededeeling, dat mr. Visser, lid van den Hoogen Raad, een onderzoek zou instellen in zake de' invoe- ring der 4de klasse. Het hoofdbestuur ver- trouwt, dat zfjn argumenten tegen de vierde klasse succes zullen hebben. Het ledental daalde van 14,881 op 1 Ja nuari 1922 tot 13,719 op 1 Januari 1923. De heer J. Hellemons werd als voorzitter herkozen; hij deelde mede, dat hij deze func- tie thans om gezondheidsredenen voor het laatst aanvaardde. Verder werden als be- siuursleden herkozen de heeren G. H. Haen, B. Eisebaert en H. F. Timmermans. Besloten werd 300 beschikbaar te stel len: voor de zusterorganisatias in Duitsch- land. JUBILEUM ME VROUW E. DD BOER- VAN RIJK. Uit N'ijmegen' trueldit men: Zondagavond1 heeft mevr. De Boer-Van Rijk alhier in het coocartgebouw „De Veree niging" haar jubileumsvoorstelling gegeven. Voor deze gelegenheid had'dien de vereeniging „Kunst vopr Allen", de Nijimeegscbe Be- stuurdtersbqnd, d'e aideeling der S. D. A? P., de Arbeiderszangvereenigung „De Stem des Volks" en de Arbeiderstooneelvereeniging „D. I. N D. U. A." beslag gelegd op het amphitheater, dat dicht bezet was; het overi- ge gedeelte van de zaal bevatte minder toe- schouwers. Toen de „woekeraarster" in het eerste be- drijf ten- tooneele verscheen, werd zij: met al- gemeen handgeklap begroet. Na elk bedrijf bracht het puibliek de jubilaresse op deze wij'ze hulde. Na de vertooning verscheen de heer Se- gaar, onder-voorzitter van de eerstgenoeu.de vereeniging, op de pianken. Met een van groote waardeering getuigende loespraak bracht hij: mevrouw De Boer over de gevoe- lens, welke in de voopnelde verecnigingen \oor haar worden gekoesterd Hij buod uit naami van die gezelschappen een and bloe- mcn en een geschenk in enveloppe aan. Met een kort woord betuigde mevrouw De Boer dank voor de ontvangen blijken van genegen- heid. ONBILLIJK, De oud-minister van financien, jhr. mr. D. J. de Geer, schrijft aan de N. Rott. Crt.: „In het persoverzicht van uw blad zie ik, dat „de Tijd" de Kabinetscrisis aanvat om eenige onvriendelijkheden te zeggen aan mijn adres. De aanleiding daartcie ontgaat mij. Ik heb verklaard: „ik kan thans niet re- geeren met de vlootwet". Mijn ambtgenooten hebben verklaard: ,',wijl kunuen thans niet regeeren zonder de vlootwet". En beiderzijds is naar die verklaring gehandeld. Waarom de eerste verklaring nu onbetamelijker zou zijn dan de laatste, is niet duidelijk. Waar „regeeren" op dit oogenblik in hoofdzaak be- teekeni. „bezufnig%cn'7, ea waar tds iootwci, zooals de heer van Gijn 't uitdriikte, een nieuw „dood gewicht" aan de feene zijde van de budgetbalans zou leggen en daardoor het herstel van het evenwicht bemodlijken, schijnt zelfs de eerste verklaring iets logi- scher dan de laatste. Doch ik wil daarover niet twisten. Maar in elk geval zou wie de tweede verklaring eerbiedigt, dit ook de eer ste kimnen doen. Althans zoo hij, ten aanzien van de vlootwetkwestie-zelve op het stand punt staat gelijk „de Tijd" dat dit „een Zaklijke kwestie is, waarover verschil van meening kan en mag bestaan". Diit intusschen slechts ter inleidirg. Waar ik in hoofdzaak tegen wil opkomen. is een der onvriendelijkheden, door „de Tijd" tot mij: gericht. Ik zou zijn „de man van arti- kel 40; de man der bindende belofte". Dit is precies het tegendeel van de waar- heid, al houd ik mij van de goede trouw van „de Tijd" volkomen overtuigd1. Toen ik eenigen tijd minister was, ontdekte ik artikel 40 van het bezoldigingsbesluit, het- welk sinds 1920 bestond, maar waarop in de staatsstukken nooit de aandacht gevestigd was en dat dan ook nooit in openbare be spreking in Kamer of persi was geweest. Het artikel verklaarde (kort gezegd), dat bij da- ling van het indexcijfer de salarisnormen van het besluit mochten worden verlaagd, mits onder handhaving van de genoten wed den der fungeerende ambtenareu. Het was voor mij een lugubere ontdekking. Ik onder- zocht naar de herkomst en infornieerde o. a. bij een hoogleeraar, die tevoren, in een vroe- gere functie, wel in salariszaken geadvi- seerd had. Hij deelde mij mee, er onschuldig aan te zijn, en ried mij aan, de intrekking te bevorderen ook zoo nog niet tot salarisver- laging besloten werd, opdat althans de nieuw te verkenen wedden en periodieke ver- hoogingen aan. de werking zouden worden onttrokkcn Van de oude achtte hij: dit al- leen mogelijk met medewerking van den wet- gever. v Ik volgde dit advies. Wil iemand mij! nu verwijten, dat ik niet reeds toen verder ging en den wetgever in den arm nam, dan is dit een standpunt. Een waarop ik nu vanzelf niet zal ingaan. Maar het voor te stellen, alsof ik het initiatief nam tot de „bindende belofte", welke ik in de Ka mer een „staatsrechtelijk monstrum" noem- de, welke ik onredelijk en absurd acht, welke een dom was in mijn ministerieele vleesch, dit schijnt mij: onbillijk. Wanneer ik als minister niets aan artikel 40 gedaan had, ware de „bindende belofte" er thans evenzeer geweest, en wel in breede- ren omvang. Wie zal zoo vroeg ik reeds elders den dokter, die een kankergezwel uitsnijdt maar om de een of - andere reden een deel moet laten zitten, de oorzaajc van dat restee- rende gezwel noemen?" EEN DIENSTMEISJE MET FANTASIH, In Amhem heeft naar de Telegr. meldt, de politie een meisje aangehouden, dat daar zonder geld op zak rondzwierf en een ver- haal deed over verschrikkelijke avonturen die zij in Amsterdam beleefd zou hebben. In verband hiermede werd de politie in de hoofdstad gewaarschuwd en een paar re- chercheurs van de Centrale Recherche, gin. gen het meisje, dat negentien jaar is, halen. Zij verklaarde oudferloos en Duitsche van ge- boorte te zijn. Ze was naar de hoofdstad ge- gaan om een dienstbetrekking te aanvaar den. Nauwelijks was zij op het Centraal Sta tion aangekomen, of zij werd door een paar heeren aangesproken, die haar „zooge. naamd" kwamen halen. Men geleidde haar naar een gereedstaanden auto en toen zij in- gestapt wais, hield mqn haar .een fleschje met bedwelmen'd vocht onder den neus, waardoor zij bewusteloos werd. Het doel van de tocht bleek een bordeel te zijn, alwaar zij weer tot kennis werd ge- bracht. Na eenigen tijd wist zij weer te ont- snappen, kocht een kaartje tot de grens, maar bleef wegens geldgebrek in Arnhem rondzwerven. De Centrale Recherche, die het zaakje niet geheel vertrouwde, deed een poging, het meisje het verdachte huis te laten aanwijzen, hetgeen mislukte. Toch bleef ze vothouden, dat haar1 deze avonturen overkomen waren. Ten slotte viel ze doqr de man'd. En het bleek, dat ze in dienst van een winkelier in de Oudebrugsteeg was geweest, waar de be- trekking haar werd opgezegd. Ook was re reeds eerder hierin de stad geweest. Ze had, voor ze heenging, met een paar personen een cafe bezocht en was daarna, met achterla- ting van haar koffers, verdwenen. Ook bleek het niet juist te zijn, dat haar buders waren overleden. Deze waren in Duitschland, en zijn, evenals zij zelf, Nederlaridsch onder- daan. Van bedwelming en een verblijf in het verdachte huis was geen sprake. Vtmdaag' wordt ze op transport naar haar ouderlijke woning gesteld. Tel«s;raninien ran heden DE POI.ITIEKE TOESTAND. 's-GRAVENHAGE, 30 Oct. De Ko ningin heeft heden ten paleize Het Loo ontvangen den heer Van LeeUwien, vice- president van den' Raad van State, zoome- de de heeren Dresselhuijls en Rutgers, res- pectievelijk voorzitter der fractie van den Vrijheidsbond en van-de Anti-Revolution- naire fractie in de Tweede Kamer. DOODELIJK MIJNONGELUK. HEERLEN, 30 Oct. Hedennacht werd op de Staatsmijn „Wilhelmina" te Heer- len de 28-jarige gdhuwdte mijnwerker Z., uit Spekholzerheide, onder een zwaren steen bedolven en.ged'ood. Eoers van heden te bank.instellinge'n. Vorlge Koers. pl.m. 1.30 pl.m, 1,45 pl.m. 2.- pl.m. 2.15 1 pl.m,2.30 I 55 -14 mi-si pl.m.2.45 (Ontvangen per draadlooze telefoon). STAATSLEENINGEN. 6 Nederl. 1923 A. 5 1919 Kol. Bank Indische Bank Handel Mpij. Cert. v. 1000 Reso INDUSTR. OND. BINNENL. Jurgens Gew. Aand. A. B. C. i Philips Gloeilampen Nieuwe INDUSTR. OND. BUITENL. Anaconda Steel comml CULTUUR MAATSCH. H. V. A. Java Cultuur Bodjong Cult. Vorstenl Dito actions Compania Poerworedjo PETROLEUM. Orion Dordtsche Petr. Gee. Holl. Olio Kon. Petr RUBBERS, Amsterd. Rubber Nederl. Rubber Intercontin Rubber.. Bandar Rubber Koloniale Rubber Deli Bat. Rubber Serbadjadi Silau Wai Sum Rubber 8CHEEPVAARTEN, Oude Vaart Gem. Eig. Scheepvaart Unie Stoomvaart Mij. Nederland Holl. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot SCHEEPVAART BUITENL. Marine comm.. Marine pref TABAKKEN. Oude Dell Senembah Deli Batavia Besoeki AMERIKA. Southern Rails Union Pacifio 991/4 921/, 1618/4 1171/4 125 126 541/, 611/4 551/, 551/4 2631/, 2551/, 697/b 908/4 4623/4 366 1837/, 1741/, 1661/3 111/5 102 Vie 3511/, 131 3698/* 1421/s 701/, 411/16 71 871/, 727/, 2851/4 112 1158/s 79V, 668/4 108 1371/4 86/g H6I/4 541/8 191/, 7»/i. 29 2821/, 238i/, 292 208/4 33i»/i< 134 991/4 163 1631/, 1631„ 1631/4 I631/4 118 118 118 1181/4 118 125i 125 t 1258/4 1251/, 1231/, 126 126 126 1261/4 1261/4 54i n 531/, 55 55 265 91 Vt 463 46H/» 462 46U/, 4611/, 365 365 364 365 365 183 1731/4 1731/, 165-9 11 1651/, 103 1031/1.. 103 356 132 132 V, 1311/4 131V, 13H/, 37111, 373 V, 373 3733/4 374 V, 142 1411/, 141 »/4 1418/4 711/8 871/, 711/4 28(1 - 112 116 68 68 109 110 10jB3/4 1083/4 117 9 117 117 116V, 117 55 20 20 Vs 2IV J 21 21 8f-9 323/4 28U/, 281 i/s 238 2391/s 238 292 290 20 348/4 135 PROI.ONGATIE vorige koers 3 gCt., heden 23/4 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 0FFICIEEL. 1188/, Londen Berlijn p, millard Parijs Brussel Bazel Wcenen p. Kr 10.000 Kopennagen Stockholm Chrisfianis Vorige k®ers. 11.541/, 0 021/2 15.021/, 12 90 45.80 0.361/4 44.60 6780 39.40 New-York Italie NIET-OFFICIEEL. 2.571/4 11.521/, Koers op heden om 2.45- 11.546/s 6.021 15.221 13.10 45.821/, 0.361/4 44 50 67.75 39.- 2.578/, 11.60

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2