Alkmaarsche Gourant alle Handelsdrukwerk De onziohtbare band. l.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. GOSTER ZOON, f EUILLITON. Mam G 9. ALKMAAR. Dinsdag 80 October. Ho. 2S5 W28 HoRderd Vljl ei Twiatlgste Jaargang, FroTineiaal flieaws UIT BERGEN. (Vervolg gemeenteraad). 16 Voorstel tot wijzigixig dec verorde ning ingevodge de Hinderwet tot het stichtcn m fiebben van rookerijea, peoserijen enz. Conform besloten. 17 Voorstel tot het aangaan van een ge- meeoschappelijke regeling met Alkmaar in- zake den Keuringsdienst van Veie en Vl-eeach. Confonn besloten. 18. Vaststelling eener verordenlg op de hefting van slacht- en keurlqonea en van eene verordening op de invordering. Conform besloten. 19. Yaststelling van eene verordening op de heffing van los- en kadegelden voor de losplaatsen aam het Noordt-Hollandsch Ka~ naal en van een verordening op de invordie- ring. Conform besloten. 20. Voorstel van B. en W. tot het aanvra- jren aan het Rijk van voorschottcn ten be- loeve van de Woningbou w-VerceniRing .Roomsche Actie", voor den bouw van 10 ar- beideiswoninge®. De voorzitter decide mede, dat die oude Raad reeds in principe tot den bouw be- sloot, onder voorwaarden, dat er inwaners- bewoners voor zijn. v B. en W. stellen voor om voor den bouw 23250 hypotheek te verleenen en voor den grond 1000. De huuirprijzen tnogen niet meer dafl 3,50 per woning per week bedra- gen. De gemeente zal ten lioogste 75 pet. in het exploitatietekort bijdragen. De heer Den Das had met gemmgdte ge- voelens kennis van het voorstel genomen Destijds poogde het bestuur van een neutrale woningbouwvereeniging, waarvan spr. be- stuurslid is, woningen te stichten. B. en W. stonden daar afwijzend tegenover en terwijl deze de woningen open zette voor ieder. Spr. hocft dit teleurgeateld, doch wil zijn stem aan het voorstel niet onthouden, mits het bestuur van .Roomsche Actie" garandeeret serieuze huurdera te hebben. De heer Apeldoorn had van deze zaak nooit in den raad lets gehoordi. De heer Den Das decide mede, dat het al leen bij B. en W. was geweest. Deze stclden de woningtelling van spr. en de zijnen tcr zijde en. dit was niet bemoedigend, waarom er van de zaak niets kwam. De voorzitter veronderstelde, dat te hiooge huren B en W. destijds een afwijzend stand- punt deden innemen. De heer Martin was overtuigd, dlat er se rieuze huurdera waren. De heer Zeiler zou geen opmerkingen ma- ken, omdat de oude Raad de zaak reeds be- al'istte. Het voorstel werd hierop zoader hoofde- lijke stemming aangenomen. 21 Behandteling van een drietal iflge- diende vragen van het raadslid den heer L. den Das, in zake werkverruiming, gas- voorziening en leverantie van plantsoen- boomen en heesters door de firma Donge- mans Druiven. Dc heer Den Das oordeelde, dat zijn inter- pel la tie o ver gas kon vervallen en verklaarde zijn interpellatie over het laatste punt in. be sloten zitting te willen doen. Spr. verwachtte, dat straks een groot aanatal werkloozen zul- len moeten worden ingeschreven. Htet was z. i. de taak van het gemeentebestuur, wan- neer het particulier initiatief ophoud't werk te verschaffen, aanvuilend op te treden en de menschen in de gelegenheid te stellen door productief werk hun brood te verdienan. Aan B. en W. vroeg spr. welke platmen. ten dien aattzien bestaan. Het beharden van we- gen verdient in dat verband ten zeerste aanbe- veling. Spr. had daarom aanho-ud'ing van hei: verzoek verzocht van het adres om behar- ding van den Middengeestweg en de Doora- tjes. De voorzitter zeide, dat B, en W. dit vraag- stuk reeds onder de oogen had'den gezien, Wanneer die tijden slecbt worden en dit zal waarschijnlijk wel het geval zijn, zullen de menschen geholpen moeten worden en dit kan het beste geschieden door werk te verschaffen. B en W. willen de noodzakelijke werken in de gemeente dan ook zoo vlug mo- geiijk dloen uitvoeren. Ook daaronx is met het gas den grootsten s-poed betracht. In de twoede plaats hopen B. eni W. op werken aan de polderwegen en willen. zij. meerdere wer ken aan de wegen doe®. De heer Apeldoorn zal als1 wethouder van publieke werken op- treden en de vraagbaak worden voor de ar Oeiders betreffende de wertcverdeeling. B. en W- willen geen bepaalde post op de begrooting uittrekken, maar de werken die gedaan moeten worden, uitvoeren. Mocht iiet olijken, dat de behoeften hierdoor niet te be- vredigen zijn, dan ligt het op den weg van de gemeente een uitkeering in te stellen. De heer Den Das kon zieh met de toezeg- ging vai den voorzitter vereenigca. Spr. zou gaame znen, dat zooveel mogelTjk axbeiders te werk werden gesteld. Een gocde control e was noodig en daarom was net gewenscht, alleen arbeiders aan te stellen, die bij de Ar- leidsbemiddeling zijn ingeschreven. Dit zou een aansporing zijn voor de ongeorganiseer- dffli, die zich dan niet behoeven te melden, zich ook te latent inschrijven. De voorzitter verklaarde, dat voor hem de arbeiders, georganiseerd of ongeorg«niseerd inwonera zijn en dus geiijk. Op aandrang van de Landelij'ke Vereeniging tot bestrijding der Werkloosheid is hier een correspondent aan- gesHd, maar om dwamg uit te oefenen is iets waarvan een vrije Hollander niet gediend is. De heer Den Das beoogde geea dwang Spr. wil alleen d'at de werkloozen, om een goed overzicht te krijgen van de werkloo-s- leid' in de-gemeente, betrobken wordien1 bij let te werk stellen uit hen die zich bij de Ar- oeid'sbemiddeling hebben opgegeven. Dit kost niets en georganiseerden en ongeorga- niseerden kunneti zich opgeven. De voorzitter verklaarde, dat de lijst wordit tngezien. De heer Brugman stelde voor, om het adres, waarbij beharding van den Midden geestweg en de Doorntjes werd verzocht, aan te houden tot de begrooting. Na een uitvoerige bespreking, waaruit 3leek, dat verschillcnde ledlen inwiliiging van het verzoek niet wenschelijk vonden, werd tot aanhouding besloten. De voorzitter zegae na een opmerking van den heer Den Das, een onderzoek naar dm toestand op de Algemeene Begraafplaats toe De heer Barnaart zou gaarne zien dat er wat aan de verbetering van de Bergervaart werd gedaan. Destijds werden hiervoor 3000 uitgetrokken doch hiervan werdi slechts een kleini deel ui tgegeven. De voorzitter gevoelde hiervoor zeer wei- nig, doch zou het punt in het college bespre- ken. De heer den Das drong er op aan den Oosterweg beter te verlichten. De voorzitter zou daarvoor zorg dragen. Op voorstel van den heer Zeiler werd na eenige bespreking besloten de commissie voor het uitbreidingsplan ook als commissie voor de wegen en de plantsoemen te benoemen. De heer Zeiler had inet groote schrik ge- lezen dat het Rijk de malariabestrijding stop zet. Spr. zou gaarne zien dat in deze nu van gemeentewege iets gedaan werd. De voorzitter zou dit ook ten zeerste een belang voor de gemeente achten. Spr. hoopte, dat een commissie uit de bur ger lj een krachtige propaganda voor het ver- Belgen van muggen zou gaan voeren. De ge meente zou in deze kunnen steunen en spr. gevoelde er voor om van gemeentewege toe stellen voor een verdelging beschikbaar te stellen. Voor dwangmaatregelen gevoelde spr. in deze echter niet. De heer Zeiler was het hiermede niet ge- heel eens. Het gold hier een groot gemeente- belang en tegen besmettelijke ziekten werden ook maatregelen genomen. Na eenige bespreking vereenigde de raad zich met het denkbeeld om een eventueele actie in deze van gemeentewege te steunen door als dit gewenscht wordt muggenvermie- tigingstoestellen beschikbaar te stellen. De heer Martin bepleitte nog een betere verlichting van het Zakendijkje, wat werd toegezegd. De raad ging hierop in comltA De otiderwijzeres mej. C M. A. Mirck, van de R.-K. Bijzondere U.L.O.-schood „Sint Ursula", is bevorderd tot onderwijezeres aan de Kweekschool voor Ondexwijlzieressea' der St. Josephstichting alhier. Naar wij vernemen is de volgorde in het programma der Berger Kunstkring eenigszins gewijzigd. Het Parijzer Trio zal 23 November a.s. te Bergen optreden Het groot aantal engagements nooptm Seroen- Comelis eerst in januari op een nog nader te bepakn avo-nd Bergen te bezoeken. Comeudia zal 29 Februarl a.s. te Bergen eene uitvoe- ring gevee. De Zondagmiddag door Geel Zwart II op eigen terrein gehouden voetbalwedstrijd tegen Vitesse II uit Castrieum, werd door Geel Zwart gewonnen met b—1. UIT OUIDKAR'SPEL. De wedlsitrijd D. T. S. I1Grootschermer I kon door de weersigesteMiheid niet door gaam. D. T. S. II speelde tegen Vrone II eni ver- lioor met 12. Do-c®1 Douglas Valnuiiiia. van Da mm rttel din KtcmpmMh C3e«ntc6rtseeride v«ffialing van W. E. P. Pfedrak vertooden). 14) De Jood ging weer voort, maar zijn stem daalide langzaimeilhaiud bijna tat een gefiluis- ter. „Het was heelemaial donfcar acliter het goh- dijto, miaar vanuiit de badlkaimer kon ok 'dbor de open1 deur juiat oudfe Mac zien staan. rnefc zijn rug sonar iniji itoe, hij Shield het gor- dijn vaislt. Kiji meet achter het gordijn zijn gebropen om1 naar den amdler te kijten, oie w boven kwam. En toen.... en taan.... hjooondle iik een stap op die trap... een zachte. lidh-te voetstap... en1 itoen, schoot Mac achter het gordijn vandaan en riep: ,.,Wie lis daar Pang! die... de 'ainder op die trap die sch'oot. Ik zag het vuur en ik rook de.... het kruit, nie- waar? Dfe ander wachitte niet... Shiji liep in- eene dtoor de trap op en de ouwe Mac blee* daar Tiiggen op rn rug, en' het blloed drup- pdde op het zed. En ik staop met m'n itasch op m'n rug de trap af en de achterdeur uiSfc en ik holde en ik Sholdfe en eindeKjk iliep ic wat zachter. Hetmleflwat heb ik gdloopen" Ik was zoo bangEn toen op het laatslt ben vik naar een politdeagent itaqgegaan en heb mfizel l aangegeven UIT NOORDSCHARWOLIDE. Holland I speelld tegen Heditao I en rartoor met 1—3. De R.-K. voetibalclub K. I. O. S. speelde tegen S. D. W. II to Oudorp met als uiitislag 22. Zondlagavoind gal het KIleinB Tooneel een uitvoeriing in Gou-cor^ia inet „De Violiers De groote zaal was geheeli mot fodlarngsteb- lendlen gevuld, zoodat het weer een succes- voile avond was. - Voor den bakercurars, welke door de afd, van „Het Witte Kruis" wedierom gehou den zal worden, hebben zich 23 lieerlimgem aangemeld. UIT LANGENDIJK. Door de aanhoudende regen hebbeii de wortellen, welke ingekuild zijn, veell te ilijdlen. Minstens een dbridie deel gchijnt daarvoor to- taa.1 Yerrot te zijn. - Door de R.-K. arbeidersvereeniging is aan de rasp, getoeenteriaden een adres go- riohit mat verzoek van productief- werk vioor de komende werkloozen en om een toeslag op do uiiikeeringen uiitrdla werkloozenkas. UIT HEEMSKERK. De diorpstoren alhier, waarvan do ge meenteraad in beginsel besloten heeft eerlang te restaureeren, behoort vol'gens het oordeel der commissie van monumentenzorg tot eene der zeldzaam ouderwetsche bouwwerken in on3 land. Hij is gebouwd in de middeleeu- wen, is zoo ongeveer 40 M. hoog, van grove baksteen opgetrokken en met steenen spits. Behalve de kasteelen „Marquette" en „de Assumburg" behoort ook onze gemeentetoreu tot de oude bouwwerken, dihe de talrijlce doortrekkende toeristeu in onsi dorp als merkwaardig te zien krijgen. Het behoeft ternauwernood gezegd te worden, dat de tand des tijds niet weinig aan dezen steenen klomp geknaagd heeft. Do talrijke gaten, veroorzaakt door uitgevallen steen, waarin gras en mos welig groeien-, zijn de best® bewijzen hiervan. Heel wat stormen en onweders heeft dit gevaarte ge- trotseerd, maar nog altijd dient hij als richt- snoer voor den zeeman. Beoosten dit lichaam staat het kerkge- bouw, van dezelfde constructie opgetrokken, met het jaartai 1628 al® opsclirift. Aan beide zijden ligt het kerkhof, waar wij, behalve die graven der familieen Duitsch van' Assendelft en Rendorp, nog het monument van Maarten van Heemskerck aantreffen Om nog even op den toren terug te komen, willen wij nog Lets typisch vennelden, wat dm schijn heeft op een vergissing te berus- ten. De punt van het kruis wijst in plants van het Noordeh, het Zuiden aan. Wanneer dit geen vergissing is, wat mag dan dfe beteekems hiervan zijn? - Ten bate van het Roodc Kruis is door dames-collectanten eene collects gehoudien, die ruim 107 opbrachi Een woord van welverdiendle hulde aan de dames, die weer en wind' getrotseerd hebben-, voor hunne ijverige bemoeilngen) in deze is hier wel op zijn pl'aats. PREMIEBOUW. Bij beschikking vail den Minister van- Ar- beid van 27 October j.l. is ten behoeve der pariiculiere bouwnijverheid aam de navol gende gemeenten een bijdrage uit's Rijks kas toegezegd' tot een bedrag van 300- per wo ning. Hciloo voor I wooing aan D. Bakker. Schoorl voor 2 woningen voor mej. A. Jongerling-Hoogvorst. UIT SCHERMERHORN. De Rederijkerskamer „Amicitia" alhier, opgericht in 1858, heeft op 1 September j.l. het heugelijk feit kunnen herdenken, dat die vereeniging 65 jaor lang de stormen des le- vens heoeft getrotseerd. Voor een vereeniging is een 65-jarig be staan voorwaar geen kleinigheid, in aanmer- king nemende een klein dorp zooal's Sdier- ineihorn. „Amicitia" wilde daaxom dit jubi leum miiet geheel ongemerkt voorbij laten gaan. Isi verband met de indtertijd gehouden Floralia-tentoonstelling en de jubileumfees- ten werd een herdenlangsavond bepaald op Zondag 28 October en aldus hebben wij hier Zondagavond' een openbare feestuitvoering van de Rederijkerskamer „Amlcitia" kunnfen bijwonen. Een speciaal programma was voor deze uitvoering samengestdd. Als ho-ofd- nummer prijkte op het programma de Revue in 2 bedrijven „Laat maar broeden", welke revue was verdeel'd in 2 tafreelen, n.l. „Ami- citia's leven" en „Schermerhom in vogel- vluclit". Hoewel1 het weer zich niet zoo bij- zonder giunstig liet aanzien, was de zaal1 van den heer J. H. Schreuder toch stampvol en met voel aandacht en genoegen hebben de amiiwezigen de handelingen op het tooneel gevolgd. Het lste tafreel bracht ons het leven van ..Amicitia"gedurende haar 65-jarige loop- Barney hifildl op. De tramen waren hem in die oogen gesprongem, hij tegde zijn vuil get- zicht op zijn arm en Slikte het uilfc. De detective klopte hem op den rug. „Kom, deni ntoedl nliieit lopgeven, man!" zei hij bemoediigend. „Die man op die trap", vroeg de chef ver- der, heb je dien gezien „Ach was!" amtwoo-rd.de de gevamgeme, met zijn behuild gezd'Cht niaar hem opgeihe- ve®, „ib heb mi'ks gezietn, behalve den -rug van de ouwe Mac, die vlak voor mij- lee, het was veels-te doiniker I" „Maar kom je di.em andier heelemaal mliieffc zien, zielfs rniet zijn gesthlte?" drong die chef aan. De gevangene maiaWe een' gebaar van- wanhoop. „Het was zoo donker, zeg ik u oniimiers! miiks heb ik gezien! Ik heb alleen zijn stap gehoordi!" „Wait voor em stop? Was het em ziware of een lichfc stop? Of hoe? Maakte het den indrufc alsof hij gehaast was?" „Een fcleine, llidhlte voetstap.. zoo! een.', twee een twee.... een- vlug, ofjtie zeker dlacht, dait-ie naar besven kon- shppen zonidler dale iemandi 3t merkte!" Maakte hij veeli leven „Acb was! bij:na 'geien geluid... die voet stap was zoo lichf, of-lffie vam een vrouw was.." „Vam een vrouw,, e..." herhaialdte die chef, als hij in zichzelf sprak, „waariom denk je dat?" 'it zoo zadht was! De trap kraalkte baan in beeld. .Amicitia", voorgesiteid door mej. B. Akkennan, omringd door haar leden, zoug enkele liedjes betrekking hebbende op het lief en teed der vereeniging, daarbijj als het te pas kwam bijgestaan door haar le- ueu. „JL>e Tijd", voorgesteld door mej. M. de jong, verhaalde ons gebeurtenissem uit het leven van ^Amicitia" Na het zingen van ten tweetal „Amicitia"-hederen, trad de voor zitter van Amicitia", de heer C. Visser, uit het gelid en sprak enkele woorden van wel- koin tot het publiek. Spr. constateerde met veel genoegen, dat de opkomst zoo groot was on zag hierin een bewijs van sympathie met het doel en streven der vereeniging. Voortai dankte spreker den heer Meindfcrsma, burge- meester dezer gemeente, voor zijn bloemen- hulde. Het 2e tafreel, „Schexmerhorn in vogel- vlucht", was voor het publiek en- vooral voor de ingezet-en.cn onzer gemeente, wel het meest aardige. Wij zagen in dit bedrijf ver schillcnde hier bestaande vereenigingen etc. de revue passeeren. Voorts zagen wij optre den „De Verkeersagent" en woonden wiji een raadsvergadering bij.. Het geheel was zeer aardig in elkaar gezet en mej. J. Schreuder- de Boorder en den heer A. Kluft, die de hoofd- rollen vervuiden, komt een woord van lof oe. Na opvoering van. deze revue werd nog ge- speeld „RosaliU', blijspel in 6en bedrijf, door Max Maurey, waarin die titelrol werd ver- vuld door mej. B. Akkennan, terwijl de heer en mej. Schreuder-de Boorder het echtpaar Bol- voorstelden. Het stukje werd zeer goed gespeeld Na afloop sprak de voorzitter een woord van dank "tot de aanwezigen voor hun groote opkomst en bood daarna een bloemstuk aan mej. Schreuder-de Boordter aan. De heer Meindersma, burgemeester, sprak nog enkele woorden tot de vereeniging. Ver- der voerden nog de heeren J. Klippel en C. Klerk het woord. De voorzitter dankte op zijm beurt de spre- kers. En hiermede was het programma ten cinic.cn volgde een gezellig bah Wij kunnen niet nalaten aian het slot van ons verslag te vcrmeldeu hoe dleze revue is ontstaan. Ter gelegenheid vam het 50-jarig bestaan van Amicitia" werd door nu wijlen den heer Jb. de Leeuw, in leven burgemeester van Schermerhorn, em regisseur der vereeni ging een voornaam gedeelte vam dteze revue in elkaar gezet. De heer Jb. Schreuder, een der ledem van „Am-icitia", heeft in dteze be staande revue enkele noodzakelijke verand-e- ringem aangebracht en het 2e tafreel „Scher- merhorn in vogelvlucht", voor zijn rekening een omen Het succes heeft zijn werken- bc- kroond. UIT Z-UID-SCHARWOUDE. Maandagavond vergaderde de tuinbouw- vereeniging „de Toekomst" in het lokaal van den heer P. de Geus. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz, opende met een hartelijk welkom, en zeide dat het al heel wat weken geleden is dat de vereeniging bij elkaar kwam. Het hoofdpunt is hedenavond de „Uiensorteering" en spre ker hoopte dan' ook. dat hierover een vrucht- bare discussie mocnt vol gen. De voorzitter gaf hiema inleiding over de uiensorteering die voorgesteld wordt door de L. G. C., maar „de Tuinbouw" van 6 Octo ber. Het plan is om de uien in 4 soorten te verdeelen, en wel nep tot een grootte van 35 m.Mdrielingen van- 35 tot 43 m.M., ge- wone van 43 tot 75 m.M., en daarboven groot. Tevens is het dte bedoeling om te ba- len met het merk van de vereeniging te voor- zien. dit ook als bekendmaking van onze uien. De kooplieden zijn niet voor dit mer- ken, hoewel dit van den zomer bij de aardap- pelen wel is geschied. Spreker beveel-t dan ook verder de sorteering sterk aan. Zij was een groot belang voor onzen export. Door dten heer Jb. Verkroost werden ver schillcnde bezwaren naar voren gebracht o.a. dat de klednste soorten meer zullen opbren- gen enz. De heer Jb. Kramer zeide d'at de verdedi- ging van den voorzitter er bij hem niet in wil, daar 2/3 van dte uien niet op de markt komt. Verder kwam spr. er tegen op dat de L. G. C. een dergelijk besluit neemt, daar de leden der aangesloten vereenigingen er niet in gekend1 worden. De voorzitter zeide dat het bestuur er 19 om de besluiten der leden uit te voeren, m-aar d'at het bestuur ook vaak eigenmachtig moet opti'eden. Hierna volgde eenige discussie tusschen de voorzitter en den heer P. Wonder, die minder aangenaam was, maar gelukkig niet lang duurde. De heer S. Zeeman zeide dat het voorste' van de L. G. C. ook gericht is aan de ver eeniging te Noord-Scharwoude, Obdam en Warmenbuizen, zoodat van een besluit in deze nog niet gesproken kan worden. Spr. deelde eerder mede, dat door- hem met goec niet -half zoo wein'ig, alls-tie kbaakte, toen ik wegsloop De chef wendide zddh tot dien bewaker. „Je kunt hem nu weer meenemen, vbiendf', zei hij,. BevenkJ sprong Barney op. „Niet' weer 'toug naar diie ctel", riep hf smeekendi. „Ik -kae niet alteeni zijn. G, heo- rem! U wilt wel voor mij spreken! Ik heb niks met de polisie te makten -gehad, all dien tijt. nitet! De neef van' imijp vrouw, die is ondterv wijzer op de scboo'1, die zal u 'kunnien vertel ileni, 'hioe arm ik was..." Maar de chef liep die kamier door naar die deur en die deteotiieve duwdte dtein gevaingene voor zieh uit. Toen kwam die beaimbie binneni, dien zij te voren al lhadden 'gezien. „BHji, dlat iik u iref", zei' hij. „Ik daeht, dat u -misschien graag het procesveribaal van de lijkschouwiiiig zou zien. De dlokter heeft het juibt -ingeleverd." De chef maakte een' afwereindte bteweging. „Ik geloof niet, dat er eenige twijfel is omi- trent de oor'zaak van dten dOod"; 'anitwoorddle hij, „wij; hebben het lijlk zelf gezaen..." Zeker," aotwoordicte die ander, „maar er is toch iets in dat rapport, dlat wel even dte aandacht verdlient. Ze hebben' den toogel uit dte word1 kunnen krijgen!" „Aha!" zei de chef, „die kan ons misschien heel wat vertellen!" „Dat dioet hij ook!" antwoordde de be ambte. „We hebben den kogel voorgelegd aan onzen expert op't gebied van vuurwape- Toer spoedige ^efedng Tan is Uw adres: nen, en die zegt, -dat het een kogel is van een automatischen revolver van ongewoom groot kaliber." De chef keek Desmond aan. „Dus u hadt geiijk", zei- hij. „En", ging de beambte voort, „hij be- weert, dat er voor zoover hij' weet, maar een type van revolver is, dat d-ergelijke groote kogels zooals deze kan afvuren!" „En dat is?" vroeg de chef. „Een verbeterde uitgave van een Duit- s-chen Mauserrevolver!" was het verbluffende antwoord. De chef klopte nadenkend een sigaret te gen den rug van zijn hand. „Okewood", zei hij, „je bent een model van bescheidenheid. Ik heb je stilzwijgendh-eid op een aardig zwar-e proef gesteld vanmorgen, en je hebt die prachtig doorstaan. Maar ik begrijp, dat je even vol vragen zit als een stekelvarken met stekels. Het u-ur van vragen is nu gekomen, steek maar van wal!" Ze zaten in de rookkamer van de Unitec Service lub. „The Senior", zooals het meesta fenoemd wordt, is om zoo.te zeggen haast et parl-ement van Engeland's beroeps land en zeemacht. Zelfs in deze dagen, nu de oorlog de deuren van deze beide diensten wijd open heeft gezet voor ieder, die zich maar beschikbaar stellen wil, heeft die club nog een deftig cachet. Beroemde generaals en admiraals zien vanaf de hooge wanden neer als zwijgende getuigen van- vroegere oorlogen. Over den1 tegenwoordigen oorlog hoort men ki iedere groep mannen rond de gevolg uien gesorteerd1 was, zooals genoemd. De heer P. de Ruiter was van meening dat het bestuur zeker recht heeft om vrij op :e treden b.v. bij de leverantie van steenkool aan dte leden, maar in deze is het iets an der®. Spr. wees er verder op hoe het gegaan Is bij de sorteering van de vroege wortelen. De heer Kramer was het niet met den heer Zeeman eens wat batreft het voorstel van de L. G. C. De Voorzitter zeide dat hij van Zuidschar- woude niet anders kon verwachten, dan dat men er v66r zou zijn. De heer Jb. Kroon zeide d'at hij geen te- genstander van sorteering is, maar vroeg of de kooplieden dan verplicht zijn ons merk ta nemen. De voorzitter zeide dat dit niet mogelijk is Verschillende voor- en tegenstanders van de sorteering kwamen nog aan het woord, zoodat ten laatste tot stemming werd overge* gaan. 15 Stemmen spraken zich uit v66r sor teering, 26 tegen en 1 bianco. Bij de varia kreeg allereerst dte heer Jb. Verkroost het woord. Spr. zeide een woord van dank aan den veilingleider, voor het moeielijke werk dezen zomer verricht. iDe heer J. de Geus vroeg nadere inlich- tingen over het stuk van de Rijksverzeke rtngsbank, waarop de voorzitter hem ant woordde, dat dit een gewone kennisgeving was. De heer J. Klingeler vroeg of hij zijn zoon nog behoefde te verzekeren, en of hij nog ze- geltjes moest plakken. Een dergelijke vraag stelde de heer A. Glas. De heer J. de Geus bracht nog even naar voren het van den zomer genomen besluit om dten zonnetijd te handhaven, waarop spr. op- merkte dat Broek zich daaraan niet hield. De heer P. de Ruiter vroeg of een besluit door een meerderheid van vereenigingen ge nomen, niet door een minderheid behoeft na- gekomen te worden. Spr. wees daarbij op het geval met den zonnetijd. De heer Jb. Kramer vestigdte de aandacht nog op het 1/4 percent, verder bracht spre ker naar voren de belemmering van dte vaart bij de fa. Kramer. Een en ander zal- ondter de aandacht van het poldcrbestuur gebracht worden. De voorzitter verzocht de leden nog er op toe te zien dat er geen rommel in het water geworpen wordt, herinnerde hun nog aan het nut van dte malariabestrijding, en sloot daar na dte vergadering. UIT HEILOO. Door den heer A. J. de Vries, electrisehe wasscherij' ,,De Rijzeude Zon", is aan de Provinciale Staten van Noordi-Hollaud een request gericht om verkrijgiog van stroom voor zijn bedrijf op een bililijike voorwaarde, daar vol-gens adressacit de wij-ze waarop het thans geschiedt, de ondergang van de Indus trie beteekent. Door de bestaande Arbeidswet is hij genoodzaakt op bepaalde dagan geb-ruik te ma ken van dten verhoogden stroomprijs, welke niet kan worden gebruikt dan met veel te hooge exploitatiekosten. Daar de heer de Vries door het P.E.B. te Bloemendaal telkens naar de gemeente wordt verwezen en het G. E. B. alhier hem weer naar het P. E. B. verwijet, heeft hij- ten eindte raad zich tot de Prov Staten -gewend. Naar wij vernemen heeft de Wegeo- comtniss;e geadviseerd tot aanbesteding over te gaan van den Kapelweg (verbindingsweg van Rijksstraatweg en den Hoogeweg), welk verzoek dit voorjaar door D. Broers e. a. is gedaan W' fdt hie-aan uitvoering gegeveni, dan is daarmede de laatste zaodweg op het zuid- einde der gemeente behard. Naar we vernemen wordt 5 November de Bijzondere Naai- en Bewaarschool aan Malltvoorisdijk geopend- Moedercursus van „Het Witte Kruis", Op 16 November zal door „Het Witte Kruis" in school I een moedtercursus worden gegeven door mevr. van Vuure te A-lkmaar. De cursus wordt gegeven ,in 12 lessen en de kosten bedragen- slechts 1 voor den gehee- len cursus. die toeganikelijk is voor vrouwen cn meisjes boven de 18 jaar. UIT HOORN. Ds Briiheim, predikant bij de Hersteld Evang Lut'h gemeente, heeft afscheid van zijn gemebifc gonomen. wegens verandering van a-mbt. kleine tafeltjes spreken. Elken dag na lunch- tijdi worden gevechten weer overgeleverd, personen becritiseerd, en beslissingen gewikt en gewogen met de grootste vrijmoedighei-d en openharti'gheid. En vandaag, terwijl hij: in een gemakkelij- ke clubfauteuil het sch-eipe gelaat'van den chef gadeslo-eg van over het kleine tafeltje, waarop hun koffie stond te dampen, voel'de Desmond het dwaze van de tegenstelling tus schen de werkelijkhei'd van de menschen om hen heen en het ongewone web van geheim- zinu'igheden, dat gesponnen scheen om het kleine huis in Seven Kings. Voordat hij de vraag van den chef beant- woordde, bestudeerde hij' hem een oogenblik, terwijl hij een sigaret opstak. Er was zeker maar weinig, dat aan dien Snellen, zwijgza- men geest ontging. Bij de lunch had de chef zorgvuldig vermeden de minste toespeling ?e maken op datgene, dat in Desmond's geest kookte en zied-de. Inplaats diaarvan had hij, met de lev-endigheid van een geboren vertel- ler, een heele serie buitengewoon kluchtige verhalen opgedischt van zoogenaamde „double crosses", menschen, die heel vriende- lijk voor beide zijden tegelijk willen spion- n-eeren, in zijn- lange loo-pbaan vol afwisse- ling was hij er zoo met eenige In aanraking fekomen. Desiuon-d had hem aangehoord en ad die vele vragen, die hij op de lippen had, teruggedrongen, Vandaar die onver- wachte uiting van den chef in de rookkamer. (Wo-'df vervolgd) •k

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5