In en om den Bergschen Baad. IVHIVPV Ingezonden Stukken. Een groat aantal toehoorder? woonde die afscheidsrede bij. Namens den Kerkeraad sprak de vice-pre sident, de heer Pool, den scheidenden leeraar in hartelijke bewoordingea toe UIT DE RIJP. Na een langdurige restauratie is helti keric- gebouw dtr Nederi. Hervormde Gemeente wedler in dienst genomen. Het bedehuis was nagenoeg geheel ibezet, wat, jammer genoeg nimimer net geval is. De dienst werd1 gelleM1 dloor Ds. de Leeuw uit Oudikarspel, die to een welgekozen rede allien, in het bijzondier de Mdlmiaten dier kerk, het wellkonii itOeriep. Sprekar sdhetste in torte bewoordtogen het vertodeni der kerk, en hoopte, voonail diat dit kerkgebouw nadlait het zoo'n groote faersitete- ling had ondergaan door velen zall worden bezocht. Door den heer A. van Aiken1 gemeenfe- opziehter alhier is tegen 1 Januari 1924 eer- vol ontslag 'aanigevraagd1 uit zijne betrek- king. Hij was ruim 40 jaren ate zoodanig werkzaam alhier. Wij waren wel een weinig beaieuwd', welken indruk de nieuwe raad op ons zou maken en moeten verklaren, dat die nogzoo kwaad niet is geweest. De heer Baraaart za weer op de plaats waar hij, toen hij nog geen wethouder was, steeds was gezetea. De heer Brugman had den zetel van den heer Swaan mgenomen, terwijjl de heer Zeiler ditn van den heer Hoksbergen bezette. De heer Baltus hoc It zijh plaats naast den seeretaris behou- den, met dieni verstande, dat hij thans het korte einde van de tafel met den heer Blank moet deelen, evenals de heer Barnaart dit nu met den heer den Das doet. De heer Martin heeft den zetel, voorheen door den heer Apeldoorn bezet, in bezit genomen. Van den heer Oldenburg was bericht toge- komen, dat hij verhinderd was de vergade- ring bij te wonen. Wij kunnen ons begrijpen, dat bij hemi de lust om tegenwoordig te zijn nog zeer gering is. De manier waarop zijn eigen iractie gemeend heeft hem niet meer als wethouder te moeten herkiezen is zeker niet de juiste, die gevolgd moet worden te- genover een man die gedurende een reeks van jaren de belangen van de gemeente heeft gediend. Wij kunnen ons voorstellen, dat de heer Oldenburg onder den eersten indruk van zijn terzijdestelling verklaarde geen deel meer van den raad1 te willen uitmaken, maar ook,' dat hij bij rijper nademken op dit besluit is terug gekomen. Het heengaan van den man, die zooveel ja ren met den ouden, burgemeester voor het besturen van de gemeente samenwerkte, had den] wij zooVeel liever zien gebeuren na het aftreden van den.' heer J. van Reenen. Wij zijn nog steeds overtuigd, dat de R.-K.-frac- tie, die blijkbaar van meentog was dat de tijd gekomen was, dat hun wethouder plaats maakte voor een jongere kracht, met meer overleg dit heengaan had kunnen bereiken zonder daarbij den heer Oldeniburg zoo zeer te grieven als de vorige maal geschiedde. Dat de wethouderszetel van den heer Bar naart thans ingenomen wordt door den heer Hoksbergen, is lets, wat door ieder, wien de bloei van de gemeente ter harte gaat, zal worden toegejuicht. De heer Hoksbergen1 is een uitnemend zakenmao en nu hoe langer hoe meer de gemeente zich zal hebben bezig te houden met zaken die vroeger niet tot haar terrein behoorden is het ten hoogste ge- wenscht, dat in het college een man zit, die weet wat het moderne zakenleven vordert en die er van doordrongen is, dat een gemeente op het juiste moment moet weten te hande- Icn. De heer Barnaart die voor een groot deel tengevolge van zijn minder goede gezonidheid weinig actief deelnam aan't dagelijksch be- stuur van de gemeente, heeft, dit was hem aan te zien, zonder wrok zijn zetel van wet houder voor die van raadslid verwisseld. Uit het raadsverslag hebben de lezers kunnen vernemen, dat de raad ditmaal voor de behandeling van een overladen agenda stond en wij sluiten ons aan bij die leden die met klem de wenschelijkheid van het be- leggen van meerdere vergaderingen betoog- den. De gemeente Bergen is stellig geen ge meente waar om de twee maanden vergaderd kan worden. Wij nemen echter gaarne aan, dat de bur gemeester het uitschriiven van de vergade- ring zoo lang uitst^lde omdat hij het v6or alles op prijs stelde, zaken, die reeds zoo lang in de gemeente hangende zijn af te doen. Wij' zijn overtuigd dat zijn voornemen om minstens eenmaal per maand te vergade- ren door hem zal worden uitgevoerd, al zal het natuurlijk wel eens voorkomen, dat er eens een keer tweemaal in een1 maand verga derd zal moeten worden en een enkele maal bij gebrek aan urgente zaken eenmaal in de twee maanden. Nu de raad uit 11 leden bestaat komt het ons gewenscht voor, dat ook in Bergen de traditioneele rondvraag wordt afgeschaft. Bij een rondvraag worden er te veel zaken naar voren gebracht die een raadslid gevoe- gelijk buiten den raad ter kenisse van B en W. kan brengen. Een raadslid1 heeft het dan ook o. i. volkomen in de hand over belangrij- ke zaken' zich in het openbaar tot B. en W. te richten. Een juiste behandeling van zaken wordt daardoor bevorderd. De heer den Das gaf hiervan to deze tot ting reeds een mooi voorbeeld, doordat hij zijn vragen te voren schriftelijk had inge- diend. B. en W. waren daardoor voor het be- antwoorden beter voorbereid en juist daar door wordt het mogelijk, dat op tal van za ken ter zitting, waarin de vragen gedaan worden, 't antwoord gegeven kan worden, dat anders noodwendig tot een volgende ver- gadering moet worden uitgesteld. Dat de andere leden dit goede voorbeeld van den heer den Das volgen. Voor velen zal het een verrassing zijn ge weest, dat de raad zich een ruim uur met stemmingen moest bezig houden voor het verkiezen van leden in de verschillende com- missien. Enkele leden meenden, dat hierdoor bewezen wdrdt de onjuistheid van de door den burgemeester in, de vorige vergadering vcrkondigde stelling, dat besprekingen in den raad over leden, die men tot wethouder of als lid van een comtnissie wenscht te kie- zen, ongewenscht zijn. Zij: vergaten, dat in elkc gemeente van eemige beteekenis de raad I zien deze moeite bespaart door te v< derling overleg te plegen, wie deel voren on- verschillende commissieen zullen uitmaken Het is daarbij gewenscht er voor te zorgen, dat in de verschillende commissieen zooveel mogelijk to den raad aanwezigen groepen vertegenwoordigd zijn. Door de thans ge- volgde wilde stemmingen, zonder eenig over- leg, beleefden wij het thans, dat ecu man als de heer Brugman, die voor de commissie van het electrisch hedrijf uit den raad toch zeker als de meest deskundige het aangewe- zen lid zou zijh, geen meerderheid- ken beko- men. Naar wij later vernamen was dit een ge- volg van het feit, dat enkele leden vreesden, dat de heer Brugman in de commissie niet voldoende blijk van waardeering zou geven voor den man die tot nog toe met zulke uit- stekende financieele resultaten het bedrijf heeft geleid. Wij achten die vrees ongegrond, aangezicn wij: vooralsnog niet aannemen, dat de heer Brugman iemand zal zijn die op grond van persoonlijk minder goede verhou- ciingen als raadslid voor een ambtenaar die waardeering niet zou toonen die dleze krach- tens zijn onvermoeiden arbeid verdient. De neer Brugman werd intusschen toch dioor het lot aangewezen als lid van deze commissie. Het pleeit voor zijn karalcter, dat hij onder deze omstandighedeni daarvoor bedankte. Intuschen komt het in geen enkele gemeente voor, dat een lid persoonlijk beslis of hij al of niet deel van een' commissie za uitmaken, waarvoor hij door den raad is verkozen. Steeds geldt dat een lid verplicht is in 'zoo'n commissie zitting te nemen. Wan- neer een lid meent gegronde redienen te heb ben- om daarvan te wordeni vrijgesteld dan is het aan den raad te beslissen of deze redenen inderdiaad gegrond zijn, In Bergen bepaalde men er zich toe, dat enkele leden verklaarden het besluit van den heer Brugman te betreu ren, doch men dacht er niet aan hoewel de heer Martin nog zoo verstandig was de vraag te stellen of het een lid wel geoorloofd was te bed'anken hierover de uitspraak van den raad te vragen en ging er zonder meer toe ober voor hem een ander te kiezen De heer Zeiler nam bij het uitbrengen van zijn stem inzake d'e gaskwestie al een even eigenaardige houding aan door bianco te stemmen. De usanse is dat de raadsleden bij het uitbrengen van hun stem over zaken een voor of tegen laten hooren. De wetgever heeft niet voor niets voor elke gemeente het aan tal raadsleden op een oneveni getal gesteld. Dit geschiedde om to voltallige vergadlerto- en een staking van stemmen te voorkomen. 'en lid, dat meent zijn stem niet te kunnen uitbrengen onttrekt zich dan ook gewoonlijk aan de moeilijkheid, door even voor de stem ming de vergadering te verlaten. Dat de gaskwestie to de gemeente einde- lijk tot een oplossimg is gebracht kan niet an ders dan worden toegejuicht. Hiermede is na de slachthuiskwestie alweer een zaak, die tot veel wrijvtog aanleiding heeft gege ven, van de baan. Nog een derde kwestie, die van de bijzondere U.L.O.-school, heeft kans spoedig een oplossing te krijgen die stellig het grootste deel van onze bevolking zal be- vredigen. Dat ten slotte slechts een enkel lid in den raad de stelling heeft verkondigd, dat Bergen geen behioefte aan gas heeft, zal men wel met eenige verwondering uit het verslag hebben vernomen. Uit die reeds lang naar voren gekomen bestrijding had men mogen verwachten, dat meerdere leden zich op dat standpunt hadden geplaatst. Het gezond verstand heeft den raad gelukkig tot deu uit spraak gebracht, dat gas een van de dingep is die Bergen behoeft. Wij achten het onnoo- dig die behoefte nog nader te belichten, daarvoor hebben wij reeds1 te veel over deze zaak geschreven. Theoretisch kan men boven- dien over deze zaak tot in het onetodige re- detwisten. De practijk leert echter wel eens iets anders dan de theoretische stellingen zouden doen veronderstellen. Het was dan ook treffend, dat na het eenvoudige woord van den heer den Das, geen enkel lid een poging deed dit te weerleggen. Hij; hertoner- de aan de geschiedenis van't electrisch licht in Bergen en wees er op hoe den menschen was voorgespiegeld geworden. dat zij' van een electrische lamp van 30 kaarsen meer nut konden trekken dan van de beste petro- leumlamp en stelde de practijk daar tegen- over, die leert, dat men vaak met een lamp van 100 kaarsen het noodige licht mist wanneer eeni buurman poogt met een water- cetel'tje op electrische wijze kokend water te oekomen. Met recht uitte hij dan ook de ge gronde vrees, dat men to Bergen wanneer men alien in ernst ging pogen electrisch te koken, zclfs met geen lamp van 200 kaarsen zou kunnen zien, zo-o dat al spoedig een al- geheele ombouw van het net en van de leidin- gen in de woningen zou moeten volgen en men dan zeker de kosten niet zou kunnen overzien. Van de verschdlende door den heer Zeiler naar voren gebrachte bezwaren was o. i. alleen steekhoudend het argument, dat het een groot nadeel is, dat Bergen aan Zee geen gas kan bekomen. Hierin ligt echter tevens een erkenning van het groote nut van het lebben van kookgas voor hen die het wel kunnen bekomen en terecht voerde de burge meester hier tegen aan dat men van anderen niet meer mag vorderen dan men zelf in ge- lijke omstandighedeni zou doen. Vooralsnog kan de gaslevering te Bergen aan Zee door dat dit voor het grootste deel slechts enkele zomerweken bevolkt is, voor niemandl rmdla- bel zijn. Het deed heel eigenaardig aan, dat zij die niet hadden nagelaten de gaslevering door Alkmaar te bestrijden, den heer Zeiler ten voile beaamden dat men zich in de kwestie niet had kunnen inwerken en dus niet op de hoogte was om de zaak te kunnen beoordee- len. Dat men hierdoor tevens erkende de aan- sluiting te hebben bestreden zonder op de loogte te zijn, ontging dezen klden blijkbaar Of was dit steunen slechts een kwestie van strategic? Het gelukte den heer Hoksbergen dadelijk de bezwaren van den heer Zeiler te weerleg gen tegen' de berekening van de afschrijvin- gen. Wij kennen den heer 'Zeiler als een te goed' rekenaar dan dat hij met dit bezwaar naar voren1 had behoeven te komen. Bij het doorlezen van het contract zijn wij tot de conclusie gekomen, dat dit niets anders is dan een koopmanscontract. Dat bij een afname van minder dan 200.000 M3 Alk maar den bewoners van Bergen 5 ct. per M3 meer mag berekenen dan zijn afnemers In Alkmaar, is voor ons ook een bezwaar. Wij widen echter niet uit het oog verliezen, diat de bewoners in plaatsen van.gelijke grootte als Bergen het gas op andere wijze niet goedikooper krijgen. Zelfs to Egmond aan Zee, dat een zeer kort buizemnet noodig heeft is de prijs nog 16 cent per M3. Bovendien vergete men niet, dat Alkmaar, zooals de burgemeester terechf opmerkte, er het groot ste belang bij heeft afnemers in Bergen te verkrijgen. Alkmaar zal dit natuurlijk het spoedigst bereiken door het gas zoo goed koop mogelijk verkrijgbaar te stellen. Het zal o. i. dan ook een daad van goed koopmans beleid zijn, wanneer Alkmaar uit art. 2 van het contract de bepaling laat vervallen, dat een muntmeter met leiding alleen wordt ver strekt als gebruik wordt gemaakt van gas voor verlichting en verwarming. Alkmaar zal moeten begrijpen, dat niemand to Ber gen het electrisch licht voor gasverliehttog zal willen missen en dienen te begrijpen, dat het door aan deze bepaling vast te houden het aantal aansluittogen en dus het gasver bruik to Bergen noodWenidig zal tegen houden. Alkmaar heeft voorts, nu het contract door Bergen ongewijzigd is geteekend, een pracli tige gelegenheid een daad van goede nabuur- schap te toonen door den Bergenschen afne mers de 1 cent per M3 die de Alkmaarsche afnemers als belasting betalen, niet te bere^ kenen. Alkmaar moet-zich de vriend van de buitengemeenten toonen die er op uit is te bewijzen, dat door het behartigen van beider belangen ook zijn belangen het best gedienc: zijn. Het kan' niet tegengesproken worden, dat hoe hooger de moderne Alkmaarsche fabriek zijn productie weet op te voeren des te goedkooper het gas per M3 wordt. Alt maar heeft dus ten zeerste belang bij den bloei van de buitengemeenten. Het kan nu toonen vertrouwen to de toekomst van die buitengemeenten te stellen', door van een be rekening af te zien die zich te veel op de naaste toekomst richt. Te vaak werd in de Alkmaarsche raads- zaal het „regeeren is vooruit zien" uitgespro- ken, om niet met grond te mogen verwach ten, dat Alkmaar alsnog zal besluiten het contract in dezen zin te wijzigen. Buiten veraniwoordelijhheid van ds Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst g&ens- zins dat de redactie er rnede insletnt.) Alkmaar, 30 October 1923. /eer Geaclvte Heer Hoofdredlacteur, In uw artikel: „Misplaatste zuinigheid, die de wijsheid zal bedriegen" over het stop- zetten der malaria-bestrijding blijkt, dat een der leden van de malaria-commissie voor Noordholland to strijd met de gebruikelijke usance vertrouwelijke gebeurtenissen uit den hoezem dlezer commissie aan de publieke opinie heeft prijs gegeven. Door ter zake kundigen is reeds voorspeld geworden, dat als straf voor deze euveldaad van een harer leden genoemde commissie van hoogerhand ontbonden zal worden. Ik acht mij daarom verplicht ter wille van den zoo nuttigen en belangrijken arbeid der malaria-commissie hier mede te deelen, dat ik degene ben, die to strijd1 met de usance het noodig oordeeldee de keukengeheimen te verklappen, en voorts te verklaren, dat geen der andere commissieleden noch direct noch indirect bij deze mijne ongepastheid is be- trokken. Indien de malariabestrijding derhal- ve beter zal loopen, indien de keukenlieden meerdere discretie betrachten, en indien in- discretie met uitwijztog gestraft moet wor den, dan hoop ik duidelijk te zijn geweest in de aanduiding van het lid, voor wien het te veel eer is, om als zondebok te moeten posee- ren. Met beleefden dank voor de plaatsing. Hoogachtend Uw dw. Dr. A. J. KORTEWEG. (Ziedaar weer eens een fraai staaltje van bureaucratische bekrompenheid. De malaria-commissie in Noord-Holland de van rijkswege gesubSidieerde tostelltog die voor haar werkzaamheden geheel en al op de medewerking der bevolking is aange- wezenj heeft er meer dan eenige andere com missie belang bij dat men algemeen weet welk gevaar to de malaria ligt verscholen en hoe deze ziekte bestreden moet worden. Juist op het oogenblik, dat die bestrijding succes heeft, juist in den tijd, dat de commis sie de algemeene medewerking en waardee ring der bevolking heeft gekregen, wordt plotseling de malariabestrijding stop gezet. Het publiek vraagt tevergeefs naar de reden. Het heeft altijd vernomen, dat die malaria bestrijding, met hoop op afdoend succes, nog eenige jaren met kracht voortgezet moet wor den en beschouwt natuurlijk de malaria-com missie als een wispelturige, onpractische en plichtsverzakende instfelling. Het weet niet wat er achter de schermen gebeurt en het mooiste van de geschiedenis is nu, dat de malaria-commissie, die noodge- dwongen haar arbeid moet stop zetten, op den koop toe nog gedwongen wordt als zon debok te fungeeren. Waagt een harer leden iets over den wer- kelijken toestand los te laten, waagt hij het in het belang van de volksgezondheid iets aan de pers mede te deelen over de plotse- linge en ongemotieveerde wijze waarop men in Den Haag de malaria-bestrijdiing stop zet en de volksgezondheid dezer streken dlreigt te benadeelen, danzal voor straf de ge- leele commissie van hoogerhand ontbonden worden. Gehoorzaamheid aan de Haagsche dicta tors, absolute zwijgzaamheid over de wille- keurige verdeeling van de voor - bestrijding der volksgezondheid beschikbare 'subsidies ofNoord-Holland zal' voor straf op- nieuw door malaria geteisterd moeten wor den. Een dergelijke niet alleen kleingeestige maar ook gevaarlijke politiek, waarbij het al dan niet behartigen van de volksgezondheid als belooning of straf voor de volgzaamheid der malaria-commissie in uitzacht. gesteld wordt, kan niet langer geduld warden. Hierbij zijn te groote belangen betjrokken. Het" li]kt ons thans meer dan tijd dat een der Kamerleden den betrokken minister hier over spoedig nadere opheldering zal verzoe- cen. Red1. Alkm. Crt.) WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. Hooggeachte Redactie, to de Algemeene Beschouwtogen, betref- fende het onderaoek der StaatsbegEoottog 1924, vermeld in uw blad van 24 October j-1-, komt o. a. de volgende zinsnede voor: Verschillende ledien kwamen op tegen het reeds medegedeelde voornemem der regee- ring, om de werklooze arbeiders, voor zoover deze geen ui'tkeering ontvangen uit een werk- loozenkas, naar de Armbesturea te verwii- zen" Uit deze Algemeene Beschouwingen mee- nen wij te moeten opmaken, dlat met werldoo- zenkas bedoeld1 wordt die dter vakvereenigto- gen en dat nog talrijken in d'en lande, waar- onder zelfs ook nog leden onzer volksverte- genwootd'iging, nog niet weten, diat het voor ieder werknemer in het algemeen sindis kort mogelijk is, buiten bedoelde vakvereenigin- gen om, voor een werkloosheidsui tkeering in aanmerking te kunnen komen, door lid te worden van de Landelijlce Vereeniging tot bestrijding van de nadeelige gevolgen van Werkloosheid en'Ziekte, Secretariaat1 geves- tigd te Voorburg, Koninginnelaan Nb. 41. Ongeorganiseerden kunnen zich individu- eel laten inschrijven, terwijl georganiseerde arbeiders, wier organisatlies geen werkl oozen- kas bezitten, zich eventueel collectidf kunnen aansluiten, ongeacht hun politieke of gods- dienstige richting. Wij meenen met dit ingezondien stuk dan ook goed te doen de belanghebbendem op bo- venstaande te wijzen, om daarmede te voor komen, dat de betrokken arbeiders niet on- noodig naar Armbestuur loopen, waar werk- loozenuitkeering op andere en meer eervolle wijze' mogelijik is. Het Bestuur der Landelijke Vereeniging tot bestrijding van de nadeelige gevolgen van Werkloosheid en Ziekte. Secretariaat: Koninginnelaan 41, Voorburg. (Wij kennen1 deze instelling niet en weten dus niet of ze al dan niet betrouwbaar is te achten) Hieruit blijkt evenwel, dat men niet steeds g e o r g a ni s e e r d1 behoeft te zijn om ook 'ten voile voor gemeentelijk productief werk in aanmerking gebracht te kunnen wor den. Red. Alkm. Crt) AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag veiling gehouden bij opbod op 29 October 1923 ten overstaan van den notaris Mr. A. P. H. de Lange, van' weiland in de Schenneer, gemeenten Oterleek en Schermer- horn, aan de Noordervaart te Stompetoren. 1 f 4.40; Gete kool 2e soort 1.90f 3; With koo'l le soort 1—1.20; Wiitte tool 2e s 0.80—/ 0.90; Uiten 8.10—/ 9.10; Drie.' kiingen 10.6011.60; Nfep 11.60- 12.80; Rapea 1.20--/ 2.40; Rammenaj 5.70:Bliauwe aaadappelen 8.80, aides c 100 K G. Aanvoer 18500 stoks Bloemkoo^ 20900 K.G. Wor telen, 41600 KG. Riciode tool, 30700 KO GeBbe tool, 503100 KG. Wllte tool, 22700 Kg.' Uten, 3600 K.'G. Rapen, 200 KG. Ramnifr nas, 525 KG. Aardappeten. BOVENKAIRSPEL, 29 Got. 1923. Veilm „de Tutobouw". Heden besteeddb men' voor: Bll'oemJkool I 4.759; Bloemitool II 1.70f 3; Bloenikool III 0.75—/ h Roodie tool 2.40f 3Wiitte tool 1.10- 1.30; Gele tool 2.20-4/ *2.70; Uten 3.50i—/ 4.25; Drieltogen 5—/ 5.30; Nep 6—/ 6.25Bieten 20—/ 34'Kleins 7J 10; Blaiuwe aiardlaplpelien 3.30- 3.50; Botnite aardappelen 3.30-J/ 3.60; Slaiboionen 3'f 5.50. WARMENIHUIZE'N, 29 Oct. 1923, Roodc tool 1.10—/ 3.30; Wiitte kooj 0.901.20; Uten 8.10—/ 8.20 Drie- ltogemi 11.40; Nbp 12.90; Peen 2.10- 2.50. Aanvoer 14375 KG. Rood'e tool, 33750 KG. Wife tool, 1115 KG. Uten, 225 KG. Nep, 6325 KG. Peen. Zeetfldingsn 1. Weiland gr. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 3,07.00 H.A. 3.52.00 3.31.80 2.82.20 1.82.30 1.95.70 3.49.10 3.56.60 7650.— 8700 7362.50 6720.— 4250.— 4372.50 6950.— 7250.— Totaal 23.56.70 H.A. 53255.50 De afslag en combinatien blijven bepaald op Maandag 5 November 1923, des namid- dags 1 uur, to de herberg van den heer C. - Renses, te Stompetoren. Marktberichten ALKMAARSCHE EXPORT-VEILING. ALKMAAR, 29 Oct. In de heden gehou den veiling werd betaald voor: Andijvie 0.70—/ 3.30, Bloemkool I 5.30—/ 9.80, "I 24, Bloemendaler tool 5.30 9.70, Boerenkool 1.10—/ 2.90, Groene cool 4.70—/ 10.80 per 100 stoks, Appelen 0.06—/ 0.33 Per K.G., Bieten 4.20— 4.80, Gele tool 3.20—/ 5.70 per 100 K.G., Druiven 0.48f 0.78 per K.G.y Prei 3.50—/ 6.90, Pieterselie 1.20—/ 2.70 Selderie 2.304.70 per 100 bos, Peren 0.07—/ 0.50 per K.G., Roode tool 2.80 /4.80 per 100 K.G.; Spiinazie 0 89 0.95 per ben, Spruiten 1425, Sper- cieboonen 15.60—/ 42.80, Uten 8.30 10.20 per 100 K.G., Wortelen 4.30 7.80 per 100 bos. Handel zeer vlug. PURMEREND, 30 Oct. 1923. Op de he den gehouden veemarkt Ayaren aangevoerd: 11 st. fabriekskaas 47, met rijksmerk 48.50, 47 st. boerenkaas 49, met rijksm. 52, 4 st. Goudsche kaas met rijksmerk 52 609 K.G. boter 2.362.45, 784 runderen w.o. 450 vette 0.901.25, handel vlug; 322 melk- en geldekoeien 175f 450, han del matig; 12 stieren; 13 paarden 100' 300, handel stug; 30 vette kalveren 1.40 tot 1.60, handel vlug; 124 nuchtere: v. d. slacht 10—/ 40, fok 1632, handel stug; 422 vette varkens v. d. zouterij 74 ct. tot 76 ct., slacht 0.760.80, handel vlug; 42 magere varkens 20—/ 36, han del matig; 325 biggen 1422, handel matig; 1085 schapen 2552, handel matig; 74 bokken; 160 ganzen 9.50 10.50, kipeieren 11.50—/ 13.50 per 100 st., 175 zak appelen 35, 100 zak peren 4-/ 5. NOO'RDSOHARWOUDE, 29 Ott. 1923. Grove uten 7.908.80; Drieltogen 11—/ 11.60; Gdemep 11.90—/ 12.80; Peen 2—if 2.70; Kroiten 3.50; Roode tool 1.50i—/ 3.60; Wide tool! 0.901— 1.30; Gele tool 1.70f 4.40; Deensche wide 2.202.30, aillcs p. 100 K.G.; Rl. tool 3.60i/ 6.60 p. 100 st.; 2e soort 1.60f 1.90 p. 100 st. 'Aanvoer op 27 Oct. 1300 K.G. Aardlappete®, 700Q KG. Ginove uien, 33000 KG. Peen, 41000 KG, Roodie tool, 58000 K.G. WiiiUte tool!, 17000 KG. Gele toot, 12IOO stulks BloemlkoolL 1 ZWAAG, 29 Oct. 1923. Veiiiltog „Bangext en Omsitreiken". i Slaboonen 0.07—/ 0.15; Snijbloonen 0.15—/ 0.19; Druiven] 0.38—/ 0.46; Tomaten 9 13.50; Noten 0.24— 0.27Klei'peer 11 50f 13Boetnegroen 0.110.14; Gieser Wildeman 010 0.13; Present v. England 0.14—/ 0.18; Kteermakeris 12.70—/ 14.80; Zoete veen 11.910; Bltoemlkoo'li 7—/ 11Roode tool 35Gete tool 5<f 7SpruiitolO^, 7—/ 9Uten 3 70—/ 5Wortelen 2— 2.20Melioenen 24f 46; Koimtoiraners 24Augurikein 9—/ 11 BiROEK OP LANGENDIJK, 29 Oct. ^23. Bloemlkool le soort 411 p. POO st.; Rl'oemtool 2e soort 1.50—3.80 p. 100 st.; Wortelen 2.30—/ 2.80; Roode tool1 le soort 2.803.80; Roode tool 2e soort 1.902.70; Gele tool le soort 3.20 STOO'MVAARTLIJN'EN. STV. MIJ. NEDERLAND. Batjam (inter,) air. 28 Oct. te Port Said. Boeton (thuisr.) vej-itr. 28 Odt. v. P. Said. Borneo arr. 28 Oct. v. Amst. te 'Hamlb. Jan Pietersz. Goemi (ulter.) arr. 28 Oct. te Southampton. Karimoen' (uiitr.) arr. 29 Oct. tie Gravesend Koningin Der Neddrlandfen (uter.) arr. 28 Oct. te Port Said. Prins Der Nederlajidtein (thuisr.) veirltr. 27 Oct. te L'iSsabon'. Rembrandt verttr. 27 Oct. v. Bafaviia n. Aimslti Roepiat arr. 28 Oct. v. Bremen te Almlslt. Rondo (thuisr.) vertr. 26 Oct. v. Padlang. Rotto (thuisr.) verillr. 27 Oct. v. Miajrseille. RON. NED. STB. MIJ. Adonis vertr. 27 Oct. v. Londten n. New-1 castle. Ariadne arr. 29 Oct. v. d. Levant te Amst. Deucalion arr. 27 Oct. v. Bonanza te Geuta Oanymedes arr. 28 Oct. v. Ibrail te Amst Hebe vertr. 28 Oct. v. Mialiagia n. Genua. Irene vertr. 27 Oct. v. Candia n. Gibralitiar. Plluto vertr. 27 Oct. v. Vigo n. Oporto. Venus vertr. 27 Oct. v. Napels o. Oatanta. Vesta verillr. 27 Oct. v. Mate n. Alexandra, A'dlonis tarr. 29 Oct. v. Londbn te Newcasiie. Aitnersfoont arr. 29 Oct. v. A'dlam te Hamib, Hercules 'arr. 28 O'ot. v. Piraeus te ArgositoU. Merope vertr. 291 Oct. v. A'dam n. Boston RON. HOLL. LLOYD. Amatelland verir. 27 O'ct. v. Buenos Ayres n. A'dlam. Drechterlland! (uter.) vertr. 27 Oict. v. San tos. Eemkud (ithuisr.) verttr. 27 Oct v. Santos fl. Rotterdam. Gelria (thuisr.) vertr. 28 Oct. v. Pennant- buco. SaTland (uter.) verttr. 27 Oct. v. Fernandb Norcmha. Oranta arr. 27 Oct. v. A'dam te Buenos AyreS. RON. WEST-INDISCHE MAILD. Amersfoort airr. 28 Oct. v. A'dam te Oux- haven. Carna vertr. 26 O'Ct. v. 'New-York n, 'Haiti. Ceres vertr. 27 Oct v. Cristobal n. Havre. Commersyne arr..29 Oct. v West-Indie He Amsterdam. Prins Der Nedleriandtaai (uter.) verttr. 27 Oct. v. MsdCra. Van Rensselater arr. 27 Oct. v. Hatmib. te Amsterdam. Bennetom vertr. 26 Oct. v. Talcahuano n. Taltal. HOLL. AMERIRA LIJN. Edam, v. Roltft. n, N.Grieans, veitr. 28 Oct v. Vigo. Spaartn'diam, v. NcwGHeans n. Rote., 'air. 28 Oct. te Havana. Leerdiam, v. New-Orleans n. Rloltt., verttr. 29 Oct. v. Santandier. Lochikatrine, v. Seattle n. RVllam, verfr. 26 Oct. v. Oolbni. Lochgoil arr. 26 Oct. v. Rotterdam te Seasttle. Veendiam vertr. 29 Oct. v. New-iYorlk n. Rot terdam. (Verb.). HOLL. AUSTRALIA LIJN. Albbekerlk (uiitr.) verttr. 29 Oct. v. Pont Saitf. Palembang (thuiSr.) vertr. 28 Oct. v. Sydney. Tj'ifeandli (thuisr.) arr. 28 Odd. te Alexandre. Almkerk arr. 29 Oct. v. Ahitwerpen te Hiatmlb. HOLL. OOSTMFRIRA LIJN- Boventork arr. 28 Oct. v. Antw. te Rote. Kamb'angan venfr. 27 Oct. v. Lorenzo- M&r- quez n. Beiina. Madliioen (uiitr.) amr. 25 Oct. te Beira. MeliskeTk (uiitr.) verttr. 28 Oict. v. Port-Sudan n Bomhassa. Nlijloerk arr. 28 Oct. v. O.-Afriloa, 1. v. Ante werpen te Rote. RifperkCrlk (thuisr.) iwtr. 27 Oct. v. Momte basa n. Port Said. HeeniSkerlk arr. 28 Oct. v. Rtote. :te Hamib. HOLL. OOST-AZIe LIJN- Kenfosono (Ithuisr.) vertr. 27 Oct. v. Sabamig. O'ostkerk vertr. 27 Oct. v. VHadivostock a. Ro.tterdiam. HOLL. ZUID-AFRIRA LIJN. Rietfionteto (ithuisr.) arr. 27 Oct. v. Port Ellir zabeth. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kedbe arr. 27 O'ct. v. Batlavia te Sderabaya. Ternate vertr. 25 Oict. v. OallcuWiai n. Rote. Tabanan (ithuisr.) verttr. 29 Oct. v. Colombo. HOLL. BRITSCH-INDIi LIJN. Streeftoric (thuisr.) vertr. 28 Oct. v.' Madras. ROTTERD. ZUID-AMERIRA LI JN- Waaldipk (uttr.) arr. 27 Oct. te PeTnamibucioi. STV. MIJ. OCEAAN. Altlreus, v. Japan n. Rote., vertr. 25 Odt. v. Shanghai}. Laertes, v. Liverp. n. Makasser, arr. 25 Oct. te Port Said. Phelmiius, v. Japan a. Rote., arr. 25 Oct. fe Penang. Polyphemus arr. 29 Oct. v. Java te Amst. Tantalus arr. 29 Oct. v. Bat1, te Amst. Teiresias vertr. 26 Oct. v. Hantow n. Rote, (1 i'ltur

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6