DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 256 Honderd vflf on tffintigste Jaargang. 1923 Abonnementsprijs bij yobruitbetaling per 3 maanden f2.—-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. WOENSDAG Directeur: 0. H. KRAK HoofdredaoteurTj N. ADEMA. 31 OCTOBER Buitenland muamer bestow ait 2 btad.cn DE R1JNLAN>I>REPUBLIEK. Alio bench ten uit bet Kijiiiand noudea in, dat de separateten thans overal kuanen reke- nen op atn openujken steun dor Fransche be- zetungstrocpen. le wam7. hebben. de Franschen alle diruk- kenjen bezet; welke rijksgeld of stedeiijk noodgeld vervaardigen m verklaard, dat de gelden in naam der voorloopige Ktjnland- sciie regeering m beslag werdea genomen. Te Kuddsneim bezerten Fransche troepen bet Finanzamt, dat zij vervolgeus ter bescbik- kiug der separatisteu steiden. jje eerste aanival der separajtisten wierd door dc burger ij van Mayen aigeslagen, waarop de Franschea den staat van beleg af- kondigden. Zij bebben 15 vooraanstaainde ci- vieie aaibteaaren uitgewezen Maandagmiddag verscbenen opmieuw be- wapende separatiqten van buiiten af en bezet- ten de openbare gebouwen. Over de erkenning van die separatistische regiecring komen auerlei bericbten. in een proclamatie kondigt de leidier der beweging 'in Aken aan, dat de Hooge Inter- geailieerde Commissaris de door, de separa tisteu verkregem ieitelijke macht beeft erkend. Op vcrzoek van den buxgemeester van Aken beeft de Belgische Hooge CoUmussaris hem gemacbtigd aan de bevolking mede te deelen dat noch die Fiooge Intergeallieerde Commissaris, noch de Belgische Hiooge Com missaris steiiing hebbea genomen ten op- ziehte van een erkenning der Rijnlandsche re- publiek. Het bestuur der socialistieche partij! in Bel- gie dringt aan op een streng onderzoek naar de houdrng der Belgische autoriteiten ten opzidite der Rijnlandsche separatistea en protesteert tegen iedcxe vreemde intervcntie in de gebeurfcmssea in het Rijnland. De Fransche geddegeerde voor het district Euskirchen beeft aan alle burgemeesters een rondschrijven gezond'ea, luidende als volgt: „De districtsgedelegmde deelt bierdoor mede, dat de separatistische beweging voor- lbopig niet is erkand; indien zij mocbt worr den erkend, zal dit nader worden bekend ge- maakt. De oude toestand1 blijft derhalve bestaan. De separatisteu moeten zicb ontbouden van iederen vorm van requisite, inbcslagneming, otitelag van beambten, enz. De lequisitte-bevclen moeten, evenaiS tot nu toe, ondertetekend zijn door den districts-ge- dclegoerde of de militaire autoriteiten'. De geddegeerde wenscbt van alle gebeur- tenissen, oak die van geringe beteekenis, op cfe hoogte te worden gesteld." De Fransche dislrictsafgevaardigde voor Bonn beeft een gdijkluidend schirijven ver- zonden. Bij zulke tegcnslrijdige berichten weet men nict meer wat nu het judste is. Te Hyimbach bebben de separatisten een vijftalplundterende communisten in hechitenis genomen', die te Duren voor den krijgsraad zullen wordfen gedaagd. Te Crefeld hebben de separatistische troe pen een inval gedaan in het gebouw van de Reidhsbank. Zij namen voor een bedrag van negentig billioen mark met zicb mede. Het filiaal heeft'opdracht van Berl'ijn gekregen, v*Dorioopig te sluitea. Hierdoor waren1 ook de and'ere banken van Crefdd genoodzaalot tot sluiting, waardbor de loonen niet konden worden uitbetaald. Kardinaai Schulte heeft zich tot geineraal Tirard gewend met het verzoek, om steun te verleenei voor .de vo'edselvoorzifening, terwijl hij tevens verzocht medelijden tie hebben met de gevangen genomen en uitgewezen Duit- schers. Naar vemomen word't, werd de siefparatisti1- sche leider Carl Leidner door de Schupo naar Keulen gebracbt, alwaar hij' teiecht zou staan Dit was geschied zonder toestemming van de Belgische autoriteiten, reden waarom deze hebben geeischt, dat Leidner binnen 24 uur zou worden teruggebracht. Deze .werd da'arop in vrijheid1 gesteld en is naar Coblenz vertrokkea. Volgens Engelsche opvatting is erkenning der separatistische beweging in strijld met het verdrag van Versailles. BEIEREN EN HET RIJK. De Beiersche ministerraad heeft zich gis- ter beziggehouden met de nota van de rijks- regeering. Heden zal de Beiersche gezant te Berlijn het ontwoord overhandigen. Over dit aotwoord va'lt nog niets positiefs te vermel- den, dodh men vemeemt, dat het duidelijk zal doen uitkomen dat de Beiersche regeering bereid is tot onderbandelingen, zidi d^arbij echter op het standpunt stellende, dat Beie- ran de grondwet niet heeft geschonden. Wat bctreft dq kwestie-von Lossow is moeilijk te verwachten, dat Beieren zijn standpunt zal prijs geven. Men verwacht een oplossing van de crisis niet1 voor het einde van deze, of het begin der volgend'e week. De ,,Pfalzischer Beobachter" bevat de me- dedeeling, dat Zondag in de buitengewone algemeene vergadering van het Landesver- band der Beiersche artillerie besloten werd zich aaneengesloten achter Adolf Hitler te scharen. DE BIJEENKOMST VAN DEN RIJKSDAG. Het senioren-convent van den Rijksdag be- sloot den Rijksdag tegen a.s. Vrijdag bijeen te roepen, indien de rijkskanselier bereid is op dezen dag aan de debatten deeL te ne- men.,Mocht dat niet het geval zijn, dan, al- dus besloot het senioren-convent, zou de Rijksdag a.s. Dinsdag bijeenkomen. Het waarschijnlijkste is wel, dat de zitting zal worden uitgesteld tot Dinsdag. In elk ge val zullen in deze zitting de algemeene poli- tieke debatten gehouden worden in verband met den toestand. de behandeling van de wet op den arbeidstijd zal eerst later plaats vinden. DE COMMUN'ISTISCHE ACT IE IN DUITSCHLAND. Naar uit Schwerin door het Hbl. wordt ge- meld, hebben communisten een bomaanslag op de infanterie-kazerae te Schwerin ge- pleegd. De materieele schade is tamelijk' groot. Menschenlevens zijn niet te betreuren. Bij Ludwigsburg treden communistische „Hundertschafen" nu actief tegen de Rijks- .weer op. Zij hebben een afdeeling mijnwer- pers van de Rijksweer ontwapend en de mijn- werpers medegeworpen. Rijksweertroepen, die de communisten dadelijk achtervolgden, konden de geheele bende gevangen nemen. SAKSEN CONTRA BERLIJN. De Sabsdsche Landdag kwam gistermid- dag om twee uur bijeen, doch de zitting werd onmiddellijk gesohorst tot zes uur. In dien tussdientij'd hebben de fracties vergaderd1 om ihaar houding te bepalen ten aanzien van de vanning van een nieuwe re geering. In de vergadering van de democratische fractie was aanwezig de Rijksdagafgevaar- digde Fischer, in die van de sodaal-demo- cratische fractie waren aanwezig de Rijks- dagafgevaardigden Weis en Dittmann. Laatstgenoemde vergadering werd vooral van, belang, omdat daaraan ook deelnam het Saksische bestuur der Duitsche sociaal- 'democratische partij. Tusschen dit bestuur en de beide Rijksidagafgevaardigden zouden emstige versdhillen van meening zijn ont- staan, vooral ten gevolge van een verwijt van het Saksische partijbestuur, dat het Ber- lijnsche partijbestuur -de Saksische lapdelij- ke organisatie vol'komen in den steeik gelaten heeft. De rijksweerbezetting van het Landdagge- 'bouw is gistermiddag om drie uur ingetrok- ken en vervangen door een politiewacht. In de fractiekamer der communistische partij werd, voor de rijksweer aftrok, nog een zqrg- vuldig onderzoek in gesteldde militairen hadden n.l. opdracht vooral te zoeken naar een geheim Sovjetbureau. Naar verluidt, heeft de Rijksregeering op een vraag uit Dresden dte verzekering gege- ven, dat de rijbscommissaris zal worden te- ruggeroepen, zoodra de nieuwe Saksische re geering zal zijn gevormd. DE TOESTAND IN SAKSEN. VolDgens bei'icMen uit Dreisden is aldaar een zekeire ontepanning merkhaar. Flet ge bouw van den Landdag is do,or die Rijiksweer weder ontruimid en nog slechts door politie ibezet. Men heeft ondierhandelingen voorbe- reid tusschen' den Rijkscoimlmissairis en de Saksische parilijileidteTS over de vormiing eener nieuwe regeering. Op initiatief van de demor cratiische partij besloot de Saksische Land dag onverwachts hedlenmiddag omi 2 uur bij een te komen. 'De Rijksoomlmiissaris werd1 daarvan veTwitttigd. De voor heden afgdeondigde aligemeene staking in Saksen is slechts gedeeflitelijk dloor- gevoerd, zooals b.v. ih Freiiberg, Chemnitz en Bauilzen, maar van een a&gemeene opvolr ging van het bevel tot algemeene staking 'in geheel Saksen kan niet worden gesproken. De staatsbedrijven in Dresden- zijn aan dien gang geSblevenook verschijnen aldaar die bladen. iDe Saksische Landdag kwam gisteravond bijeen om kenniS te nemen van de resulita- ten der fractievergaderiugen. De mihislter van Handel van heii eerste ka- bmet-Zeigner, de sociaal-democraat FelHiSch, heeft de vorming van een nieuw kabdnet op zidi geniomen.- Liebmiann, de minister van Binnenland- sche Zaken in de beide kahi'netten Zeigner, zal wederom' zitti'nig nemen1 iin de nieuwe re geering, wharschijnlijlk ook allis minister van Binneniiandsdhe Zaken'. Ook de minister van Jusifiitie, Neu, zal in zijn arnbt biijven. De vooiimalige minister-president Zeiigner trachflte nog ter elfdar ure, tezamen met den Dresdlensdien poliitiecomimissaris Menke een liniksch-sociaiisitisch kahilie", met steun, der cumirnuuisten te vomien, hetgeen echter op den tegenstand der communisten afstuitte. Het nieuwe kabinetkFelllisch zal ongeltwijl- feld met een Scherpe oppositie der commu nisten, en Dui'tsch-nationalen te karnpen hebben. Het nieuwe kabihet is geheell) bedodd al's een overgangskabinet. De socilaial-democratische partij heeft! zich tot deze opl'Cissitng bereid verklaard, daar op dit oogenblik geen andere mo'gelijkhdd 'Open- stond. Wel dben reeds' geruchten over de moge- lij'kheid van een' burgerl'ijfc-socialistische coa- litiie de ronde en de steun aan het kabinet- Fdlisch door de volkspartij! en de dtemoicra)- ten zou missdifen alls voorbereiding voor deze groote colitie opgevat kunnen worden. Daarover valt th'ans echter weinig te zeg- gen te minder, omdat bij de sodaal-democra- tische partij nog op het laa'tistie oogenblik door twee maa'tregielen van den rijfcscommis- sariS nieuwe ontstemlmimg is gdwekt. De rijikscomlmiiSsaris beeft n'l. nog den sociaal- democraat Block, chef van den berichtehi- dienst der Saksische regeering, en dien hoofd- redacteur van de Saksische Staatscourant, Bernhard Jollies, uit hun ambit ontzet. Zooals wij reeds gemeld hebben, heeft de Rijkskanselier Stresemann de regeering van Saksen laten afzetten. Eerst liet Stresemann 50.000 man Rijks- weer-troepen in Saksen coiicentreeren, op de heuvels rondom Dresden liet hij de kanonnen daatsen met den mond gerieht op Dresden edere voorstad versterkte de Rijksweer in Dresden met 8000 veteranen. In Dresden liepen duizenden Schupo's tot de tanden gewapend. Tegen negen uur in den morgen benoem- de Stresemann Heinze, vroeger lid van het kabinet-Cuno, tot commissaris van Saksen. Twee uur later deelde Heinze aan Zeigner, den1 premier van Saksen, die een meerderheid achter zich heeft van 48 sociaal-democrati- sche en communistische stemmen tegen 46 .g. „Bourgeouis" stemmen in den Saksi- chen Landdag, mede, dat het Rijk niet lan- ger zijn regeering kon tolereeren en dat Heinze zelf benoemd was tot commissaris. Zeigner's kabinet, dat door een enorme mi litaire macht, grooter dan eenig andere in het Rijk, omgeven wordt, wei'gerde af te tre den en de offideele gebouwen te verlaten. Weer twee uur later echter verlieten zij d'e regeeringsgebouwen, doch wdgerden af te treden. Hdnze vormt thans een kabinet uit de oudere ambtenaren der ministeries. In ddii omtrek zal de orde gehandhaafd worden door generaal Miiller, chef van de rijksweer in Saksen. De landdag is door de rijksweer bezet. Openbare vergaderingen zijn verboden. De communistische partij van Saksen, die steunt op 700.000 werklooze hongerlijdende f abrieksarbeiders, is een mindierheid. Deze industrieele staat van '5.000.000 in- woners is niet in staat Zdgner in zijn ver- weer tegen de Rijksregeering te steunen. Nadat het Saksisch Kabinet, in verband met den dsch van den Rijkscommissaris Heinze on der protest en onder verwijzing naar den Rijksraad en de conferentie van mi- nister-presidenten tenednde deze als arbitra- ge-lich.amen te zullen inroepen, afgetredea is, bestaat naar het uit onderrichte kriiigen te Berlijn veiluidt, het verbod om landdag- vergaderingen te houden niet meer. De Rijkscommissaris verklaart in een oproep aan de bevolking dat thans een eerste vereischte is, alle grondwetgetrouwe krachten samen te vatten: teneinde een nieuwe regeering in Sak sen op parlementaire basis te vormen. s Met het afdoen van de zaken zijn voorloo- pig zes beambten belast. Tegelijkertijd met den rijkscommissaris hebben de vakvereeni- gingen zoowel de sociaal democratische en communistische partijen van Saksen een op roep tot een algemeene staking van drie da- gen geproelameerd als protest tegen het af zetten van het kabinet Zdgner. Eigenaardig is het op te merken, dat aan de zitting waarin tot deze staking besloten werd', ook de vroegere communistische regee- ringsleden B ottcher *en Hecker deelnamen. Het Wehrkreis-commando IV verbood de ver sprdding van deze oproep. DE SPOORWEGARIBEIDERS - IN HET RUHRGEBIEp. Tot nu toe hebben 115.000 Duitsche spoor- wegarbeiders zich bij de Fransche en- Belgi sche regie aangemeld om' het werk te hervat- ten. DE REGEERING" VAN DE RIJNLAN'D-REP'UBLIEK. De republikeinsche ^regeering" hiddl een revue over de troepen. De republikeinsche be weging schijht zich, naar van Fransche zijde wordt medegedeeld', te consolideeren. Uit Berlijn wordt offideus gemeld, dlat aan de Rijks1-, Staats- en Gemeente-ambtenaren' het erkennen en steunen van de separatisti sche regeering verboden is. ARBEIDSONR'UST IN HET RUHR'GEBIED. In' Gels-enkirchen, Oberhausen en Essen is het tot .emstige ongeregeldh'eden gekomen tusscbein de Schupo en de werkloozen. In Oberhausen wdrden' op de „Gute H'off- nungshutte" de meeste ai;beiders ontelagen, alsook in vele andere fabrieken, waardoor het aantal werkloozen' aanmerkdijk toenam. Daar de ondersteuningsgdlden de laatste dagen niet meer werdteti betaald, gingen de werkloozen er toe over die levensmiddielenwin- kels te plunderen. In totaal werd'en onge- veer 40 winkels leeggeplunderd. De Sdiupo greep echter in en schoot met scherp op de menigte, waardoor tien personen werden ge- dood en een groot aan'tal gewond. Belgische gendarmes berstelden la'ter de orde. Door de Belgische militaire autoriteiten is en hulpdienst'ingestdd, waar de werkloo zen een warmm maaltijdi per dag kunnen krijgen. De bevolking is zeer verbitterd tegen de fa- briekseigenaren. Ook te Gelsenkircben: en1 Essen kwam het om dezelfde redenen tot geyecbten met de Schupo, waarbij' een groot aantall personen werd gewond. NAAR HET HERSTEL AAN DE RUHR. De Franschen hebben een tweetal1 miijndi- recteuren, van wie de eene bij verstek tot 5 jaar gevangenisstraf was veroordbeld, en de andere was uitgewezen, bericht, dat zij, onge- hinderd in het bezette gebied kunnen terug- keeren Dit voorval wordt beschouwd als een eer ste bewijs, dat de Franschen de moeilijkhe- den- willen wegnemen, welke het herstel tot nu toe in dien' weg hebben gesitaan. Uit het Ruhrgebied wordt gemeidi, dat men van oordeel is, dat de overeenkomst tusschen Krupp en de bezetting reedis binnen enkele da gen definitief zal worden. Ook ander industrieelen, met name de com- missie, waartoe Stinnes, Vogler en Kldchner behooren, onderhandelen met de Franschen. Het voornaamste punt der besprekingea wordt gevormd door de betaling der herstel- kolen en der kolmbelastmg. Men is voome- mens de levering der herstdkolen door een groote buiteniandsche leening te financieren en de kwestite der kolenbelastmg op te lossen door den Franschen aandeel te geven in de winst der mijnen. RELLETJES TE DUSSELDORP. Te Dusseldorp hebben opnieuw relletjes l-aats gevonden; ook in dte voorsteden kwam et tot plunderingen. Zoo werden in een groothandel in- levensmiddelen eenige vaten spiritus geopend. Bacchanalien waren hier- van het gevolg. Binnen korten tijd lagen 17 mannen en vrouwen zinnelbos op straat. De politie moest vaak van de vuurwapenen gebruik maken. Eeil meisje en een jeugdige arbeider werden gedood'. DE SCHADEVERGOEDINGSKWESTIE. Men verwacht te Londten algemeen, dat, nu de voornaamste Europeesche geallieerden hebben toegestemd in een nieuw onderzoek inzake de kwestie der schadeloosstellingen Volgens de lijnen van het hernieuwde Brit- sche voorstel, n.l. een adviseerend lichaam, benoemd door de commissie van herstel, aan de betrokken Europeesche mogendheden zal worden verzocht, gemeenschappelijk eene uit- noodiging te richten tot de, Amerikaansche regeering. Men neemt aan, dat de Vereenig- de Staten daama volgens het Britsche voor stel een der bekwaamste finandeele deskun- digen zouden aanwijzen om aan het onder zoek deel te nemen. BGNAR LAW.' t Bonar is 65 jaar gewordten. In Canada is hij geboren en velen meenen, dat dit fdt, ten deele althans, zijn voorliefde verklaart voor een politick, welke de banden tusschen de verschillende rijksdeelen nauwer toehaalt. Als j'ongen' kwam hij reeds naar Engeland, waar zijn ouders- zich te Glasgow vestigden Bonar Law ging in dten handel en kwam op betrekkelijk jeugdigen leeftijd reeds aan het hoofd te staan van een groote ijzerfirma. Door familietraditie en door den kring van zakenlui, waarin Bonar Law verkeerde, be- hoorde hij als het ware van zelfsprekend tot de conservatieve partij. In 1900 werd hij het eerst naar het; parlement gezonden en het duurde niet lang of de politieke leiders deden een beroep op den practisehen zin en zaken- kennis van dien koopman. Hij werd lid van allerlei commissies. Van 1902 tot 1905 was hij parlementair secretaris van het departe- ment van handel. In 1906 kreeg men dan echter het liberaal ministerie onder Campbell Bannermann. Bonar Law bleef toen natuur- lijk bij de leiding van's lands zaken, maar in de eigen partij werd' zijn invloed steeds grooter. In 1911 werd hij de leider der op positie in het Lagerhuis. De opstandige be weging. der Ulster-unionisten, onder leiding van Carson en zijn vrienden tegen de libera te Homerule voor Ierland, keurdte hij goed. In het eerste coalitie-ministerie onder As- quith was hij minister van financien. In Lloyd George's kabinet van 1910 werd hij kanselier van de schatkist en leider van het Lagerhuis. Na de verkiezingen van Decem ber 19.18 bleef hij in het tweede kabinet Lloyd George dezelfde rol vervullen en gaf zich vooral veel moeite om de unionisten er toe te brengen de concessies aan Ierland goed te keuren. Carson was toen niet langer zijn vriend'. Bonar Law was ook een der Engelsche gevolmachtigden op de vredesconferentie. Vermoeid door het intense werk in oorlogs- tijd en het nauwgezet vervullen zijner plich- ten als leider van het Lagerhuis, moest 'hij in 1921 rust nemen. Einde 1922 echter, toen Lloyd George aan 't wankelen ging (Genua was een mislukking geweest en de Turken konden het verdrag van Sevres aan- stukken scheuren) kwam Bo nar Law weer naar Londten. De verschillen de groepen der unionistische partij richtten zich tot hem als tot een' scheidsrechter en de oude staatsman, voor wie de eenheid en de kracht der partij steeds van zeer groote be- teekenis was geweest, besloot, ter wille van die eenheid, tot het verbreken der coalitie. Dit had1 den val van Lloyd George ten ge volge en Bonar Law nam de leiding der re geering over. Hij leidde ook de verkiezings- campagne van December 1922. Zijn pro gram was: rust. Engeland heeft niet tot taak de wereld te redden; het moet alleen maar zien hoe hetzelf zoo goed mogejijk leven kan De verkiezinigen waren een schitterend sue- ces voor de unionistische partij en voor Bo nar Law zelf: Een paar waken nadat het nieuwe Kabinet in functie getreden was, reisde Bonar Law naar Parijs om met de Geallieerden te con- fereeren. De nieuwe Engelsche minister sprak heel anders dan Lloyd George. Bonar Law voerde geen actieve politick meer. Alom werd zijn eerlijkheid en welwil- lendheid geprezen, maar iedtereen was ook overtuigd van zijn onmacht. Zijn gezondheid raakte vender ondermijnd. Op 28 April verliet hij Engeland om nog- maals genezing te zoeken in het Zuiden. Baldwin zou nem zoo lang vervangen. Een viertal weken later echter, reisde hij in aller- ijl terug naar Londen; dte ziekte was zoo emstig geworden, dat de dokters het ergste vreesden. Eenige dagen later trad hij defini tief af als eerste-minister. Hij is een uitstekend administrateup ge weest en' een voortreffelijk partij diplomaat, een groot staatsman kan men hem echter niet noemen, daarvoor was hij te zeer een man van zijn partij. De tragiek van den dood van Bonar Law is eerst thans volledig bekend geworden. De Evening News" meldt, dat hij overleden is aan keelkanker. Het vreeselijke geheim was alleen bekend aan zijn geneeskundige raad- gevers en twee of drie zijner meest intieme vrienden. Hij zelf sprak er nooit over en men kon niet beoordteelen in welke mate hij zich van het fdt bewust was, dat hij streed tegen de vreeselijkste der onoverwonneii ziek- ten. Hij wist echter allang, dat zijn lot beze- geld was. E)e septische longontsteking be- waarde hem voor de pijn zijner dgenlljke ziekte. Het is welbekend hoe Bonar Law, terwijl hij den last torste van een hoog ambt in de coal i ti e-kab inetten van Asquith en Lloyd George, diep getroffen werd door het verlies van twee zoons in den oorlog. Hij was een uitgeput man, toen hij ten prooi viel aan zijn doodelijke ziekte. Baldwin's hulde aan den overleden staats man was: „Ik ben dankbaar, dat hem verder lijden is bespaard'. Voor zijn vrienden is het verlies onherstelbaar. Het land zal niet ver- geten, dat hij zijn leven opofferde in den dienst des lands". Mocht het door den deken van Westmin1- ster gedane aanbod van een begrafenis in de Abdij van Westminster niet stroken met de wenschen der familie, dan zal, naar ver wacht wordt, in ieder geval een herdenkings- dienst in de Abdij worden gehouden. TURKIJE EEN REPUBLIEK. De Turksche Naltionale Vergadering te Angora heeft zich uitgesproken ten gunste van een Turksche xepubiiek met Moestafa Kemal als president. Het besluif "werd geno men bij1 afwezigheid van' 158 ledyn, zijnde na'uwelij-ks de helft van het totale aantal. Moestafa genial, die tot president der repu- bliek werd gekozen, hevft Lsmeid pasja tot pre- bliek werd gekozen heeft Ismed pasja tot pre- dent werd te Angora door de bevolking met geestdrift begroet. Te zijner eere werden 101 saluutschoten gelost. Van deze groote verandering in1 den staats- vorm van het Turksche rijk heeft men te Konstantinopel met verbazing kennis genio men. De verschillende commentaren zijn geenszins gunstig vpor de nieuwe republiek. Er wordt op gewezen, dat de tegeniwoordige Nationale Vergadering met het -recht heeft e'en zoo ingrijpende verandering in de Srondwet aan te brengen. Dit had door een onstitueerende Vergadering moeten gebeu- ran Ook wordt het in strijd geacht met de re. publikeinsche gewoonten in andere landen, dat Moestafa Kemal tegelijk staatspresident, voorzitter van de Nationale Vergadering en van de volkspartij' zal biijven. Omdat het vreaesverdrag nog niet is bte- krachtigd, maakt men zich te Ivonstanitinopel ook bezorgd over dte uitwerking, welke dleze piotselinge interne verandering op de buiten iandsche betrekkingen van Turkije zal heb ben. HET NIEUWE REGIME IN SPANJE. De autoriteiten te Bilbao zijn overgegaan tot ontbinding van 34 vereenigingen met se- paratistsche bedoelngen. Alle boeken en ar- chieven dezer vereenigingen zijn in beslag genomen. Het directoire zet zijn campagne tegen de onregelmatigheden, welke zijn voorgekomen in de plaatselijke besturen met kracht voort. Er hebben tal van zelfmoorden van de daar- bij betrokken personen plaats, terwijl tevens vele arrestaties van vroegere ambtenqren worden verricht, meerendeels in het centrum, het Zuiden en Noordwesten van het land. OVERSTROOMINGEN IN HET MAINDAL. In de nabijheid van Frankfort wast de Main aanzienlijk. De omtrek is kilometers in het rond overstroomd en in het Maindal is een uitges'trektheid van hondlerden vierk. kilo meters als't ware een groot meer. Overal drijven wrakstukkeni van meubilair en ander houtwerk. DE GEZONKEN AMERIKAANSCHE DUIKBOOT. De Amerikaansche duikboot, die Zondag in de zone van het Panama-kanaal door een aaavaring is gezonken, is gister gelicht. De twee matrozen, die zich in de boot bevonden, toen deze zonk werden nog levend aangetrof- fen. De drie. matrozen, die op dat oogenblik op het dek waren, zijn evenwel verdronken. DE MOORD OP DE ITALIAANSCHE MISSIE. Nadat <je Gezantenraad kennis had geno men van net uitvoerige rapport van den pre sident dier commissie, belast met het onder zoek naar den moord te Janina, werd besloten het Italiaankch-Grieksche incidtent als geslo- ten te beschouwan. KORTE BE RICHTEN. Te Berlijn begon gister het proces tegen MAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1