Aikmaarsche Courant swaB [Vulpsnhouders. Boek- en Handelsdrukkerij v.l), Herms. COSTER ZOOM, In nn om den Bergschen laad. F1PILLET0K De onziohtbare hand. Voordam G 9, ALKMAAR. Woensdag 31 October. Onoto Waterman No. 256 1923 Honderd Vijf en Twintigste Jaargaag. Ia den Raad' wordt men er ziclx toch meex van b-ewust, dat ook Bergen zijhi aandacht aan het vraagstuk van de groote verbimdlings- wegen zal hebben te schcnken. Na eenige discussie werd ni. besloten, om de commissi® voor het uitbreidLugsplan te- vens als commissi® voor wegen en plantsoe- nen in te stellen. De Burgemeester, hoewel geen tegenstander van' dit denkbeeld, vond dit niet noodig, aangez-ien hij van het optreden van dten beer Apdldoorn als wethouder van Publieke Wer- ken voor het gewone ondjerhoudl van de we- gen veel heil verwacbtte en het z. i. vaozelf- sprekend was, dat de commissi® voor het uit- breidingsplan ook de oplossing van het ver- bindiugswegeuvraagstuk ouder de oogen heeft te zien. Wij gelooven; dat luet den heer Apeldoora, d'ie thans als rcnteuier veel aan dacht aan de wegen zal kunnen schenken, ernst is, om alles zoo goed jnogdijk in orde te krijgen, doch het neenit" diet weg, diat een commissie in dezen ook van veel nut kan zijn, al was het alleen daarom, dat een voor- stel van een comimissie meer fcans heeft oin in den Raad te worden aangenomen. Er moet gehandeld worden. Gepraat is er over deze zaalc reeds genoeg en het is bekendl, dat de beste praters nog niet de besite werkers zijn. In Bergen heerscht nog steeds het verkcer- de begrip, dat elk zandweggetje, waarvan de beharding noodzakelijk blijkt, op een breedte van 10 M. eigendom van de gemeente .moet worden. Men behardt deze wegen dlan op een breedte van 4 M. en laat de rest liggen, zooals ze ligt Bij' de behandeling van het adres van de bewoners van. het Tuindorp, die klaagdcn over een te veel aan hemel- en an- der water ald-aar, kwam dit opnieuw naar vo ren. De heer Barnaart zorgide daarbij voor het komische element, door in ernst te bevveren, dat men daar, omdat de gemeente het slloot je aan den Kogendij'k had dicbtgegoodd, nog meer last van regenwater zal krijgen, wau- neer wij in't midden van dam regentijd zit- ten! De raadsleden token elkaar toen aan met een gezicht, alsof ze widen- zeggen „H'oe hebben wij1 't nu?" En de voorzitter,, die als ieder Bergenaar van meening was, dat er nimmer meer water is geval'lea als juist in de afgeloopcn maand, kon niet nala- ten, op te merken, dat we nu toch allesbehal- vc over droogte hadden te fclagen. De heer Barnaart meendte zijn bewering nog te kunnen1 staven, door med® te deelen, dat er in de duinpannen nog geeu. water stand. Waarschijnlijk heeft hij: geen aandacht geschonken aan het feit, dat het WaterM- dingbedrijf thans een provinciaal bedtijf is em er dus heel wat meer water ulit do d'uineni gehaald werd dan ooit tie voren. Wij vinden het overigens goed, dat de ge meente, met het oog op de toekomst, over een breedte van. 10 M. eigenaar wordt van die te behaxdten wegen, maar oordleeleu het abso luut niet nood-zatolijk, diat die wegen op de tot nu toe gevolgde methods op deze breedte worden1 gebracht. Deze worden daardoor volstrekt niet mooier en het zou heel wat be- sparing van kosten geven, wanneer men we gen1, als het Achterpad, de Midden Geestweg en de Doorntjes, waar de bewoners reeds ja- renlang beharding verzoekeni, over een 2 h3 M. breedte behard worden en overigens ble- ven, zooals ze zijn. Deze wegen behoeven niet alle voor het groote verkecr in orde te worden gebracht, maar wel, ten dienste van het groote .aantal- daar wonenden, begaan- baar gemaakt te worden. Wat met betracke- lijlk geringe mididelen in dit opzicht bereikt kan worden, lean men zien aan het begin van de Doorntjes, waar een particulier een klein gedeelte van die® weg voor £igen reke- ning behardlde. Door op deze wij'ze het ver- zoek van de bewoners in te willigen, verrijkt men Bergen1 met aardiige, landelijike wandel- en fietswegen en kan men tegdijtorktijd stra-ks de werkloozen productief werk ver- schaffen. Het was daarom van' den heer Brug- man goed gezien, niet met het voorstel van B. en W. tot afwijzing van het verzoek, met het oog op de kosten, mede te gaan, maar aanhoud'ing tot de begrootimg te bepleiten. Wij zijn overtuigd; dat B. en W., wanneer ze de oplossing van dit vraagstuk eens van do zen kant gaan bekijken, zullen erkenlnen, dat met weinig kosten aan het verlangen van de bewoners kan worden voldaan. De heer Den Das nam1 met het aniwoord van B. en W. op zijn vraag, inzaike die werk- verschaffing, genoegen en ook wij' willen aanneinen, dat het B en1 W. ernst is, straks de arbeiders, die will-en werken, d!ocb door de malaise m het leger van ne werkloozen worden geplaatat, in de gelegehheidl te etel- len, door arbeid het allernioodigste te beko- m-en. Dat die taak van een college daarbij een moeilijke is, kan' niet worden ontkend. Ook de inkomsten van een gemeente zijn be- grensd1, maar de redelijkheid vordert ihans, dat een' gemeente poogit, in moeilijke tijden, krachtig de werkloosheid te bestrijdien. Par- ticulimn zullen echter goed doen, zooveel mogelijk karwei-tjes, die ze andlers cog wat zoudtn uitstellen, thans uit te laten1 voeren. Het is absoluut verkeerd, te veronderstellen, dat men individueel verstandig doet, met het laten uitvoeren van znlke karweitjes nog wat te wachten, omdat men zich kan bevoordee- len door af te wachten, dat men-, wanneer de tijden nog nijpender wordkm, deze werkjes iets goedkooper ged'aan te krijgeni Een ar- beider, die voor zijn arbeid slechts diatgeue kan bekomen', wat hem voor verhongeren be- hoedt, kan geen plezier in zijn werk hebben en moet noodwendig minder presteeien, dan een arbeider, die, door hetgieea Ixiji voor zijn ailbeid ontvangt, in staat wordt gesteld, zitch mensch te gevoelen. Bovendieu berokkenen velen zich meer schade met het uitstellen van reparaties, die gedaan moeten worden, ook al kunnen zij die Later iets goedkooper ge daan krijgen. De heer Bruin, ingenicur van dte wegen- cotnmissie van den A. N. W. B., wees er v66r eenige weken reeds in een vergadering van den Schoorlschen Raad op, dat geen en- kele plaats zich de luxe van slechte wegen kan veroorloven. Hij beweerde dit, omdat de statistiek had bewezen, dat verwaarloosde wegen op ddn du-ur veel meer kosten dan wegen, die men goed onderhoudt. Deze erva- ring geldt ook op ander gebied. De meeste eigenaai-s verwaarloozen, am iets te noemen, vaak het schilderen van een huis zddlang, dat zij later, doorda-t het hout hierdoor is aangetast, voor uitgaven komen te staan, die »zij zich, door eerder te laten schiMereni, had1- den kunnen besparen. E>e grondstoffen zijn thans niet zo6 dhur, dat men, ook al waclit men1 nog zoo lang, mag verwachten, dat het schilderen veel goedkooper zal worden. Zoo staat het ook met andere werkzaamheden. Zoo langzamerhand' ontvangen de tixnmer- lieden, die het in de oorlogsjaren ma-ar al te vaak met het dure en slechte Duitsche den- nenhout hebben moeten dioen, weer het goede vurenhout van v66r den oorlog. Zelfs de Russische houthandel herstelt zich- en tegen de prijzen, die den timmerlieden in staat stelt, om weer flink werk tegen behoorlijke prijzen te kunnen lfeveren. Met de door de sm-edien en de metselaars te venichten werkzaamhedeni is het niet anders De Maatschappij is niet te redden, door nicts te doen dan te bezuinigen, maar in de eerste plaats door te werken en te laten- wer ken. Ni-emand zal de jarea- van 17801815 terug verlangen, toen men zich bijna letterlijk niets d-urfde veroorloven en de helft van de bevolking van Amsterdam en andlera groote steden bedeeld werd. Door flink te werken en te laten werken, kan een ieder bijdragen, te verhinderen, dat onsze samcnleving voor een econ-omische debacle komt -tie staan. Men bedenke overigens, dat een gemeente tenslotte ook de gelden van die imwonera moet beko men. Ook gelieven zij, die ooi-deelen het ver- standigst te doen, door zooveel mogefijk op hun geld- te gaan zitten, te bedeo-ken, dat zij juist daardoor medewerken, aan de komst van dien tijd, waarin dit geld absoluut geen waard-e meer zal hebben. B. en' W. waren o. i. toch met hun ant- woord aan den heer Den Das wel Wat te vaag. Het lag in hun voornemen, de nood- zakelijke werken uit te voeren, inaar welke werken werd niet gezegd. Alleen. werd mede- gedeeld, dat zij ook daaroin het gas haddlen bespoedligd. Op zichzelf is dit zeer lofwaar- d!g„ maar wij mogen gerust aannemen, dat de eerste twee maandien de arbeiders aan het leggen van de gasleiding niets zullen hebben en over twee maanden zitten wij: reeds in Januari. Het valt in dit verbandi te betreu- ren, dat het denkbeeld van den heer Bar naart, dat het naart, om nu eindelijk eens het bevaarbaar maken ran de Bergervaart ter hand te ne- men, waarvoor het vorig jaar reedS 3000 was uitgetrokken, geen- instemming kon vin den. Het argument, dat deze kronkelsloot toch niet bevaren zou worden, gaat niet op. Het is ons bekend, dat voor een huis in 'Bergen 300 bespaard had kunnen worden, wan neer het mogelijk was geweest, met vl'etten bouwmaterialen te komen biji het bruggetje in dien vaart aan dfen Meerwejg. Pogingen daar- toe werden zelfs gedaan. Men moest die ech ter op een 200 M. afstand van dit -bruggetje, tengevolge van- het ondiepe vaarwater, opge- ven. Zoo staat het ook met het vervoer van meststoffen naar het Woudt Wij zijin het met den heer Barnaart eens, dat van het vervoer fangs de Bergervaart een besparing op het wegen onderlioud verwacht mag worden. Een Door ttougias Malenfine. (Schrijver van De mart met den Ktompvae^. Gemtoriseerde veaitaling vain W. E. P. C-Madeuk verbode®). „Wel", zei Desmond langzaam, ,,er zijn werkeh'jk wel een paar dingen, die ik graag zou willen weten. Waarvoor ben ik hier?. Waarom liet u mij gisteravond volgen? Ho-e wist u, nog voordat we naar Seven Kings gingen, dat niet Barney den oudien Mackway- te vermoord had? En ten slotte. Hij hield op, vr.-ezend te overhaast te zijn; maar toen waagde hij het: „En ten slotte Nur-el-Din?" De chef leunde achterover in zijn stoel en lachte hartelijk „Ik ben er zeker van, dat je je nu al opge- lucht vo-elt, niet?" zei hij. To-en werd zijn ge- zicht ernstig en hij: voegde er bij: „Je laat- ste vraag is eeni antwoord op alle andere." JJ bedoelt Nur-el-Din?" vroeg Desmond. L)e chef knikte en' herhaalide: „Nur-el-Din, ja. Daarvoor ben je hier, daarvoor liet ik je gisteravond volgen, daar om hij aarzelde even voor het volgende woordlaten we zeggen veraaderstelde ik (want in ons werk weten we zoo zelden iets met zekerheid), dat onze vriend Barney niets uit te staan had met den gewelddadigen dood van dien arm-en ouden Maekwayte. Nur-el-Din is het middelpunt, de kern, de spil, waar alles om draait!" De chef leunde over de tafel en Desmond schoof zijn stoel dichterbij. ,„Er is maar een man; in de wereld, die, dit zaalcje kan opknappen behalve iij1", begon hij, „en dat is je broer Francis. Weet je waar hij is, Okewood?" „Hij sehreef mij- het laatst vanuit Athene", antwoordde Desmond, „maar dat moet bijna 2 maanden geleden zijn!" De chef lachte. „Zijn tegenwoordig adres Is niet Athene", zei hij, „als je't weten wilt, hij' d-ient ergens bij een Duitschen staf ergens in de buurt van Jeruzalem. Om die waarhei-d te zeggen', ik weet wel, diat je niet erg gesteld bent op ons werk en ik deed mijn best om je broer te krijgen. Hij heeft zijn instructes en1 zoo gauw als hij weg kan komen, zal hij dat doen. Maar dat was mij niet gauw genoeg. Ik kon alleen hem of jou gebruiken. En dus liet Ik jou kom-en." Hij zweeg en schraapte zijn keel. Des mond staarde hem aan. Hij kon zijn oogen nauwelijks gelooven. Die kalme, vastberaden man was nu werkelijk in verlegenheid. „Okewood", vervolgde de chef, „je weet, onderzoek hiernaar zou o. i. niet misplaatat zijn. Dat de raad voor 36 leerlingen geen 1400 voor het vervolgonderwijs weaschte uit te trekken, deed, waar wel tot net doen van cen uitgaaf van 800 om een deet van die leerlin gen van de openbare school in die gelegeu- heid te stellen een paar uur in de week ond-er- wijs in het Fransch te volgen, wel wat ei- genaardig aan. Bergen mag zich in deze niiet op 66n lijn stellen met een Egmond-Binnen, mar men liefst alles afschaft als- het geld kost. In ver- schillende gemeenten in de oingeving, wij noemen Schoorl en Koedijk, besloten- die ra- den om dit onderwijs zelfs voor 10 leerlingen nog te geven. Wij kunnen het standpunt van den burge meester, dat het onderwijs rijkszaak is en dat wij dus in dezen- dte regeering: hebben te vol gen, niet deelen en- wel om de eenvoudige, door den heer Martin genoemdte reden, dat wij daardoor de kinderen, die dit ondterwijs thans behoeven, de dupe niet willen laten worden. Wanneer wij d'esondanks meenen, dat het raadsbesluit, om het vervolgonder wijs op te heffen, een goed besluit is, dan is het slechts, omdat rccds lang door deskundl- gen op onderwijsgebied' is vastgesteld go- worden, dat dit onderwijs verouderd is. Door de subsidies van het Rijk warm de gterneen- teu bij het geven van dit onderwijs, te zeer aan ccn lecrplan verbonden. Nu het Rijk zich van bet steunen van het Vervolgonderwijs heeft teruggetrokken, zijn dte gemeenten' ia het opstdlen van het leerplan, meer vrij,. En met groote belangstelling hebben wij' kenuis genomcn van de mededeelin-g van Mevrouw lieijbroeck-d'Ancona. in de vergadering der Vereeniging van Huisvrouwen, dat men in sommige gemeenten reeds met succea poogt, dit onderwijs door reorganisatie bij het Nij- Verheidlsonderwijs in te deelen, in welk geval de gemeente 65 pet. der kosten van- het Rijk kan bekomen. Onze gemeente telt onder haar inwoners een vooraanstaande, id® reeds vdor jaren de noodzakelijkheid van't wijizigm van het leerplan bij het Herha'linigsonderwijs bij het Rijk heef-t bepleit, iemandi, die op het ge bied van het Nijverheidsonderwijs een der eerstcn in den lanlde is geweest. Wij hopen, dat de gezondheid van' Me vrouw Van Reenen-Voiter thans zoodanig is, dat zij voor het inrichten van dit onderwijs in overleg met de leerkrach-ten dte gewensclite adviezen- zal kunnen geven. Dat een onderwijsgekgeniheidi in deze rich- ting voor de kinderen, die de Lagere School hebben verlaten en geen verdler ondterwijs meer ontvangen, in Bergen in het leven moet worden geroepeii, is iets, waarvoor wij stdli-g in dezen Raad een meerderheid ver- wachten. Ook Volksondterwijs kan op dit terreia mooi, opbouwend werk verrichten. Wij hopm', dat het dit zal- doen. Het was een goede gedachte van den Raad om de verdienste van wijien Dr Van Pelt te lieidenkcn door zijn naam aan een nieuw aongelegde straat te verbinden. De Raad deed ook goed door de wegen in het Tuindorp naar de in Bergen wonende en werkende stch-ildters te noemen. Hierdioor werd ui-tgesproken, dat de gemeente het waardeert, dat zij zich hier hebben gevestigd. Bergen' heeft aan de schilders heel wat te danker Door hun- werken en hun nationale en interna lionale tentoonstellingen hebbien zij veel aan het bekend wooden van Bergjen bijgedrag Ook in deze Raadszitting ontbrak het niet aan momcnten-, waarin men poogde, elkander uit politieke overwegingen versdiillende ver- wij'tcn te doen en v-oor z.g. inconsequences te stellen Toch leverde deze vergadtering, vooral toen de heeren, nadat om kwart over 7 de beslissing inzake da gaskwestie was g<?- vallen, weer om kwart over 8 bijeen waren gekomen, wel het beeld van een' gezelsehap, dat met elkander zal kunnen sammwerken. Er vied toen meer een geesl te bespeuren, waaruit de drang naar samenwerking naar voren kwam dan- een mentaliteit, dte beoogde, elkandeer een hak te zetten.'. De heer Hoksbeijgen was Ibwendien hlijk- bfaar niet iln dte slttemiming om ten strijde te trdkken. Z-at hij1 bij de behandelmg van die ga&kwesitie gereed, onii zijn tegemsitanders te on-tmoeteni cii hun, zoo mogelijk, elk argument uit de handen te si aan-, in de avondziitting zat hii rustig een pijpje roofcenidl^ de discussites te vial-gen, of ze hem nitet aangalngen. Oofc de andere heeren hadden blijkbaar door een goedten maalltijd aanvanlkellijlk: den lust verloreni, om Its dilscussieerien. Een drieitul voonstellen passeeraen a-lthans zondter eenige bespnteking dte hamer van dien voorziitter. Later geraalkten de tongem edhlter^, dloteh in meer gtemoedle'Mjkeni zin, zoodanig los, dat wij vreesden, dat dte heeren, als v/ij Meveh zitten. den volgenden- diag nog aan' het woord! zouden zijh; waarom wij wijeelijk besloten, hen maar in hum hu-istelijke besprekingen bijr teen te laten, melt htet gtevolg, diat oolk zij toen EpoedSg klaiar waren. Wij! wemschen nog op deze pliaaitls krachtig dat ik van eerlijk spreken houd en je zult dus niet in de verkeerde veronderstelling zijn, dat ik wil probeeren je te vleien." Desmond maakte een beweging. „Wacht even en laat me't even uitzeggen1", ging de chef voort. „Wat we voor dit zaakje noodig hebben, is een man van grooten moed .en sterke zenuwen. Ja, en nu hebben we ke- rels genoeg, die dat bezitten. Maar de man, idien ik zoek, moet, behalve dat, een grondige kennis hebben van Duitsch en van de Duit- schers. En wanneer ik zeg grondige kennis, dan bedoel ik daannee grondig zoo door en door, dat hij, als het noodig is, een Duits-cher kan zijn, Duitsch van denken, Duitsch kan handelen. Ik hem mannen in mijn diens-t, die voortreffelijk Duitsch kennen, en die zich heelemaal in hun rol kunnen inleven. Maar zij zijn nooit werkelijk op dte proef gesteld. Niet een van hen heeft gedaan, wat jij en je bro-er met zooveel succes volbraeht hebben. Den eersten keer, dat ik je ontmoette, was j-e juist uit Duitschland teruggekomen, na je broer daar vandaan te hebben gehaald. Dat ietnand weken' in' Duitschland leeft in oor- logstijid en er veilig en wel weer uitkomt, is een feit, dat bewijst, dat het jou en je broer wel toevertrouwd is een van de moeilijkste en neteligs-te opdrachten, die ik ooit heb moeten geven te volbrengen. Francis is- niet hier. En aaarom wilde ik jou er voor heben." De chef zweeg een oogenblik, alsof hij te steunen het streven van den heer Zeiler om in Bergen de malaria tie bestrijden. Nu heb Rijk dtt werk, waarvoor pao de noodige waar- deeriinig hegon te kloiinlete, heeft losgekiten, is dit absoluut noodig. Bergen heeft diaarbii te groate Mangen. Dat men toch overall door- dironigan worde van de noodizaktelijkheid1 van de muggenverdelging. Men dliten't daaaidOor eigen gezondheid en- die van zijn buren. Wij zoudlen het dlan ook ten zeersiite toejuichen, wanlneer van gemeenlteweige toestellen voor het verdelgen van inuggen werden aamget- schlaft en iehnand voor het reinigen- van boer- derijten, varke-nshokken enz. beschikhaar werd gesteld, ate dhartoe het verzoek igedaan weird1. Kan het „Wiltltle Kruis" ito deze nitell het inh tiatief nemem toit het oprichteh. van een oom- missie die als ondetrdleel) van da afdeteling van het ,,,Wit)te KruiS" dieze zaak kradhtig ter h'and neemlti. Bergen, dat nagemoeg malaria- vrij is, heefit er het grootste belang bij, dit te blijven. Prorineiaal Nienws UIT BERGEN. Door verschillende ingezetenen is bij de Elide aangifte gedaan van vermissing van ppen. Zoo worden bij Feld 21, bij Groene- woud 8, bij Swaan 8 en bij- Min 3 kippen vermist. Bij ondterzoek bleken de kippen in het kippenh-ok of in de omniddtellijke nabij- heid daarvan, begraven te zijn. Uit de spo- rert is geeonstateerd dat men hier met een hond te doen heeft. Het is de politic tot hed'en niet mogen gelukken het bloeddorstige dier op te sporen. Op verzoek van de Autobusonderneming Alkmaar en Omstreken is door Burgemees ter en Wethouders de stand-pl aats bij den Lindteboom ingetrokken en een nieuwe stand- plaats verleend' aan de Stationsstraat, met verbod tot het doorrijdea tot cafte „Duinver- maak". Zondag j.l. speelde B. S. V. II op het terrein aan den Kerkedijk tegen D. T. V. en wist met 4—2 te wihnen. De overige wedstrijden gingen wegena af- gekeurde terreinen niet dooir. UTT OUDKARSPEL Bij den heer van den Berg, even bulten onze gemeente, zijn deze week ongeveer 30 jon-ge kippen gestolen. UIT BROEK OP LANGEN'D-IJK. De raadl verga-derde voltallig. Ingekomen was de rekening over het per- souenvervoer op de verbindingslijn Br-oek Alkmaar van Mei 1922 tot Mei 1923. Daaruit bleek dat de ontvangsten hebben bedragen 23329,32 ka. Waar de garantie 1000 was, was er een saldo van 13329.3214. Het marktbestuur stelde 100 beschikbaar voor extra politietoezicht tijdens dte staking. D-eze tegemoetkomin-g werd dankbaar aan- vaard. Na eenige bespreking werd) op voorstel' van B. en W. besloten om de sluis niet voor vijf jaar zooals de gewoonte is, doch voor 2 jaar te verpachten, omdat B. en W. het niet aan- durven om de sluisgelden voor vijf jaar vast te sttellen. Als gevolg van een vraag in de vorige vergadering deelde de voorzitter mede, dat dte brandslangen en o.pzetstukken voor de brandkranen op de Dubbele buurt en het Schapenland gereed zijn en een plaatsje ge- vonden hebben in h-et raad'huis. Binnenkort zal een en ander geprobeerd worden. Bij de aan; dte orde stelling van de begroo ting stelde de heer de Boer voor om 500 op de begrooting uit te trekken voor even- tueele -productieve arbeid voor werkeloozen. Na eenige bespreking werd hiertoe beslo ten. Wethouder Slot vroeg waarvoor de 500 was, die op de begrooting staat als- subsidie aan werkeloozen. De voorzitter deelde mede,. dat dit een ge volg is van de aansluiting bij: het werkeloos- heidsbesluit van de regeering. De heer de Boer wilde uit bezuiniging de f 200 voor de burgerwacht schrappen. De heer Zuijdam achtte het v-oorthestaan van deze instelling gewenscnt. Bij een transportstaking b.v. is het ge- makkelijk als men zoo iets bij de hand heeft. Men heeft er meer aan dan aan die politie. Het voorstel werd niet gesteund1 zoodat het niet in stemming kwam. De begrooting werd vastgesteld met een ontvan-gst en uitgaaf van 79686.19 waarbij gerekend is op 21568,40 aan plaatselijke inkomstenbelasting. De begrooting voor het burgerlijk armbe- stuur werd goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf van f 3802.37, waarbij1 gerekend is op 1500 gemeentesubsidie. Nadht de voorzitter nog mededteelde, dat bij zijn afwezigheid als loco-burgemeester r-esp. zullen optreden de heeren A. Glas of R. Slot werd de vergadering gesl-oten. iets overwoog. N „Het is niiet de gewoonte, van welken diens-t dan ook, O-kewoodi", zei hij, „om iemand een zekeren- dood tegemoet te zenden. Jij zit niet in dat kruiperige, kriewelige werk van ons. Je bent een officier in hart en nie- ren. Dit wou ik je nog zeggen, weet goed, dat je volkomen vrij bent dlit aanbod van mij hier op dit oogenblik af te slaan eni terug te gaan naar Frankrijk, zonder diat ik een grein minder van je denk. „Zoudt u er mij iets meer van willen ver- iellen?" vroeg Desmond. „Het spijt mij, maar dat kan ik nielt, was hot antwo-ord. „Ete mioeten maar twee men- sdhen in 'it geheikn zijn, ik zelf- en de man, die dteize op'dracht wil ondememten. Naltuur- lijlk is't niet een zekeire dood. Wanneer je dte zaak op je neemft, zal je leven dlikwijlls op het spel staan,, maar diat is alles. Het zal een vertwijfeld spel wordten tegen een verltwijlfel- detn tqgenstandler. Begrijp je nu, waarom: ik niiet wilde, d'at je zoudt (faiken, 'dat ik je vleidte? Je hoo-fdi is niet gauw o-p hoi, diat weet ik, maar ifc zou het efflendig vindtem het geVoel te hebben, wanneer er iets ver keerd1 uiffiep, dat je dhdhlt'hij heeft me eerst opgekapid olm me er toe te brengen het zaalcje aan te nelmlen-I" Desimlon'dl deed twee of dirie diepe 'tlrteldcen' aan zijn silgaret en liet haar iin het asdhbakje valilein.. UIT NOORDSCHARWOUDE. De Vrijz.-Dem. Kiesvereeniging besloot een conmiissie van dri® personen te benoe- men voor het samenstellen van een motie tegen samenvoeging van gemeenten-. De vergadering was van meening, dat Broek dan in zijn hand! zal hebben om aide gemeenschappellijke plannen tegen te werken, dat aan de combinatie opheffing van- de open- bare lagere school vastzit, dat elders gefole- ken is, dat samenvoeging duurd-er uitkomt, dat ook bij niet samenvoeging een even goede samenwerking mogelijk is, dat haat en nijd gezaaid zal worden, dat het mooie hoekje bij de school voor dte vryzinn-igen behouden moet blijven, enz. Sommige leden waren voor samenvoeging van 4, doch beslist tegen samenvoeging van d-rie gemeenten. Dc afd1. van den L. T. B. heeft voor haar leden 30 pond koolzaad en 40 pond wortel- zaadl, alles eigengeteeld, beschikbaar gesteld. Besloten is door te gaan met den teett van Deensch en -geel koolzaad en wortelzaad. Voor rood koolzaad- werd het dtezen keer niet noodig geacht. Uit de Pers De nooduitkeering aan de gemeenten. De Gemeente-Stem schrijft: De toestand van 's Rijks financien is hoogst zorgelijk; met geen mogelijkheid kan de begrooting voor 1924 in evenwieht wor den gebracht, terwijl met eenige zekerheid mag worden aangenomen, dat dit ook met die voor 1925 niet mogelijk zal zijn. Krasse maatregelen worden noodig geacht om het land te behoeden voor de gevolgen van de zen toestand. Vergelijken wij daarmede den financieelen toestand van dte meeste gemeen ten, dan staat het naar onze meening vast, dat die vergelijking uitvalt ten gunste van de gemeenten, uitzonderingen daargelaten. Een vorig jaar is in tal van gemeenten over- gegaan tot belastingverlaging. Wij hebben daartegen toen gewaarschuwd1, maar, gaan wij de berichten na die i-n de dagbladen voor- komen omtrent de uitkomsten van de reke ning 1922, dan zijn wij te zwaartillend ge weest. Belangrijke overschotten zijn in tal van gemeenten aanwezig, en sommige heb ben deze zelfs niet noodig om de begrooting voor 1924 (waarlop de nooduitkeering na- tuurlijk niet meer voorkomt) sluitend te ma ken. Zonder meer dus nu dte Rijksuitkeering te verhoogen, waardoor het tekoif op de Staatsbegrooting nog belangrijk zou toene- men, zou ons ongehoord toeschijnen. De Rijksbelastingen zouden mogelijk dienen te worden verhoogd1, terwijl het geenszins vast zou staan; dat die der gemeenten door de meerdere inkomsten zouden worden verlaagd, zoodat de algemeene belastingdruk waar schijnlijk nog zou toenemen. En dit kan nie- mand wenschen noch verdedigen! De motieven, waarop de nooduitkeering is tot stand gekomen, schijnen ons ook niet meer geheel geldende. Zij' waren, naar wij meenen van tweeerlei aard: de waardedaling van den gulden en de sedert 1897 aan de ge meenten nieuw opgelegde verplich-tingen. Wat de waardedaling van den gulden be- treft, ontkend kan niet worden, dat tal van voor de huishouding dter gemeente ooontbeer- lij-ke benoodigdheden nog wel duurder in priis zijn dan in 1914; maar de prijzen zijn toch niet meer op dat peil, waarop zij zich bevonden tijdens de voorbereiding van de wet van 1921. Telkens kan men dan ook le- zen, tot toelichtra-g op de uitkomsten van den dienst van 1922, dat de meevallers mede aan dezen toestand zijn te danken. Wordt daar- nevens nu bedacht, dat diezelfde waardeda ling van den gulden ook oorzaak is geweest van eene verhooging van sommige ontvang sten wij denken allereerst aan de inkom stenbelasting dan kan het minstens twij- felachtig worden genoemd, of deze waarde daling thans nog -als een klemmend argu ment door de gemeenten zou kunnen worden aangevoerd voor het bekomen eener nooduit keering. En hoe staat het met de nieuwe uitgaven, die aan de gemeenten zijn -opgelegd? Die ziin er stellig nog en wij zullen daarop na- der ingaan bij bespreking van vraag 2. Maar hier denken wij toch ook aan het kenbaar ge- maakte voornemen van de Regeering om de Staatsz-org te vereenvoudigen en in te krim- pen (Co-mmissie Kan-van Doorninck). Wij zulien geen voorspellingen wagen, noch verlangend uitspreken, maar wij ver- trouwen er toch wel op, dat die voorgeno- „Goed, ik zal1 het doen!" zei hij. De Chef griioniiMe van genoegen. „Bij Jupiiter riep hij uit, „iik wist well-, dat je mijn mlan was!" HOOFDSTUK VII. Nur-el-Din. De liefdle voor romantiek is eilgenlijlk al leen die nobeler vormi van oieuwsgierigheid. En er was iets i-n Desmond O-kewood's En- l gelsdh-Iersche afkomst, dat hem graag het avontuitrlijke dteed -olpzoekein. Hij1 bestond eigenllijlk ui't twee mensohen, die voortdurend miet ellklaar in strijd ware®, de Ier, vol van zudht naar roimanttek, maar te indolerill om die .op te zoeken en dte Engd'ischman, voor- zichltig, maar steirfk en vol leyensfcracht, die gevaar frotseerde ter wiMe van het gevaar zellf. Dieln mJor'gen noig was hij slecht gehu- meurtl igtewees-t, oimidalt hij uifi zijn werk iln Frankrijk was gehlaald, maar die boosheid was nu glad verdSvemen. HSj' z&g iln dien chef nu' alleen den toovenaar. die hem belt rijk van avonturen zou omMuiten. Dea- mond's oogen soh-ittertden van op-wimdilng, toen de ander, hlijicbaar met groote voi-dloei- ninig, een tweede sigarefte opsitak en begon te spreken. (Wo'-df vervolgd) t

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5