DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. FBTILLETON. De onzlohtbare hand, No. 257 nuraner bc®»aa* a« 2 wato Honderd vtjf en tfrintigste Jaargang. 1923 Afoonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.-~, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redactie No. 33. DONDERDAG Director: G. H. KRAK HoofdredacteurTj N. ADEMA. 1 NOVEMBER Buitenland DE SOCIALISTEN CONTRA EBERT. Terwijl het socialistisch hoofdbestuur de beslissing uitatelde om het laatste woord te laten aan de voltallige parlementaire Rijks dagfractie, wordt uit gpedle socialistische broonen. vera omen, dat de partij wil breken met Stresemann en de ministers bevel wil ge- ven het kabinet te verlaten. Ondanks de pogingen van SoUmamn om een compromis te bereiken op de basis van een terugtrekken van Heinze, zijn die socialis- ten niet tevredengesteld De socialistische lei- ders verklaren, dat Ebert Stresemann tot het uiterste opzet, teneinde den sociaiisten bun nxachit te omtnemeu. Indien zij dan ook niet thans het kabinet verlaten, zulleni zij dlit zeker voor het eindie der week doen. Ebert, zoo verklaren de socialisten, wil Duitschland regeeren zonder hulp van zijn oude partij of van den Rijksdag. doch door middel van den dictator Stresemann. Stresemann zal uit twee dingen kunnen kiezen als de socialisten deze week het kabi net verlaten. Hiji kan dan 6f een nicuw „burgerlijk" ka binet vormen of den Rijksdiag ontbinden. Als de socialisten zich terugtrekken is ecli- ter ook de fnachtigingswet ongeldig gewor- den. Beteekenisvol is echter het feit, dat Strese mann in een kabinetszitting verklaard heeft, maatregelen te zulkm nemen, om die socialis ten in Beieren te beschermen. In de vergadering van Berlijnsche be- stuurders der soc. dem. partij is met een kleine meerderheid aangenomen een mode tot uitsluiting van den1 rijkspresident uit de partij. Tevens werd een motie aangenomen, waar- in het optreden van de rijksregeering tegen Saksen wordt gekenschetst als een inbreuk maken op die grondwettelijk verzekerde demo- cratie en waarini tevens wordt geeischt, dat de sociaal-democratische rijksdagfractie tot het terugtrekken harer ministers zal beslui- ten. Tevens moeten de besturen van cfe partij en de vakvereenigingen alle maatregelen treffen tot het tegengaan van de reactie, als- mede die maatregelen, welke noodig zijn voor de onmiddellijke voorbereiding tot die alge- meene staking. BELGIe EN DE RIJNLAND-REPU- BLIEK. Terwijl Dinsdag door het bestuur van de Belgische socialistische partiji een motie werd aangenomen tegen tusschenkomst der Belgi sche autoriteiten ten gunste van de Rijnland- separatisten, hfebbcn denzelfden avond de sprekers in het „comite de politique nationa le" in een groote meeting de leden der re geering heftig aangevallen, omdat zij de Rijnlanders aah hun lot overlaten. Een groote menigte woonde deze meeting bij. Alle sprekers hebben aangedrongen op de noodzakelijkheid voor Belgie om een juiste en energieke Rijnlandpolitiek te voeren. Zonder incidenten eindigde de meeting door thet uitspreken van een motie, waarin bij de regeering wordt aangedrongen op een zuivere politick, ten gunste der Rijnlanders. DE SEPARAT 1STI'SOHE BEWEGING IN DUITSGHL AND. Sir Georges Grahame, de Britsche gezant te Brussel, heefit aan den Belgischen minis^ ter van Buitenfiiandsche Zaken, Jaspar, een noi'a van zijin regeering overhandigd, betref- fendte de kwesitie van het Rijnland. De Britsche regeering verklaart in deze nata ,dat zij er op blijft staan, dei meest tricte neutraliteit ten opzichte van de Rijn- landsche kwestie te handhaven, en zij zegt voorts, diat indien de kwestie van de erfcen- ning van een nieuw regime te berde komt, deze het onderwerp moet wordten van een in- tergeallieerde bqspreking. De Belgische regeering heeft besloten aan haar vertegenwoordigers in het Rijnland we- derom instructies te geven, in zake een ab solute neutraliteit in de: Rij'nlandkwestie. De separatistische beweging heeft zich tot een aantal plaatsen in Hessen uitgebreid. Alle gemeenten van het district Bingen hebben zich bij de beweging aangesloten. Door Douglas Valentine. (Schrijver van De man met den Klompvoet). Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nad'ruk verboden). 16) „Het Engefsche .pubHiek, Okewood", zei hiji, zijn s'toell dilchterbiji scihuiVand, zou spiont- nage liefst onmogelijk getoaakit zien in dilt land. Maar zoo'n idcaall toeStand is, oege- I'ukkig' genoeg, uiltgesloiten. Initegendeel1, ons land is oversiilroibrnd, door spionnen. Zoo zal het a'ltijd' bliijyen, zoo laing lals wiji met natuur- lijke middelen te werk gaan; we hebben te- genwoordig geen kappen of toovernaarsklee- ren die ons onzichtbaar maken, meer tot onze beschikking. „Nu we geen hoop hebben ooit het gevaar volkomen te kunnen keeren, doen we ons best het telllkens terug te duwen. Ik voor mij tracht spionnage zoo moeilijk mogelijk te maken voor den vijand door mij zooveel mogelijk op die hoogte te stellen van zijn Te Crefeld namen de separatisten zeli maatregelen voor de uitgifte der steunverlee- ning aan werkloozen en kleine burgers, ter wijl eveneens voor volksmaaltijden werd' ge- zorgd. In de Engelsche zone vonden eenige duur- terelletjes plaats o.a. te Opladen, Mulheim en Solingcn, Door de Engelsche autoriteiten is het spoorwegverkeer tusschen Opladen en Keulen verboden. Een bericht uit Coblenz meldt, dat door de voorloopdge regeering een communique is uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de voorloopige Rijnlandsdhe regeering een tel ling zal doen plaats winden van alle in het Rijnland wonende Pruisen. Ten einde de plunderingen krachtiger te kunnen tegengaan werd: de gemeentelijke po- litie te Dusseldorp onder de bevelen der Fransche militaire overheden geplaatst. BEIEREN CONTRA BERLIJN. De „Munchener Neueste Nachrichten" deelt mede, dat de Beiersche gezant te Ber- lijn den rijkskanselier een uitvoerig schrijven heeft overhandigd, waarin het standpunt der Beiersche regeering ten aanzien van verschil- lende punten wordt uiteengezet, doch dat nog met het definitief antwoord aan de rijksregeering bevat. Dit schrijven zou de deur openen voor verdere besprekingen, wel- to echter afhangen van de door de rijksre geering te nemen stappen. DE NOOD TE BERLIJN. De Berlijnsche gemeenteraad heeft gister een1 buitengewone vergadering gehoudan ter besprcking van maatregelen, te nemien tegen1 den noodtoestand. De Oberburgermeister verktaarde, dat, wat Berlijn in de komende maanden tegemoet gaat, in ellende en onttbe- ring het menschelijk ui'thoudingsvermogen verre te boven zal gaan. Driehonderdduizend menschen zijn werkloos, maiar het aanital van hen, die hanger lijden is veel grooter. Bij; de besprekingen werd verklaard, diat de open- bare lichamen niet meer in staat zijn te hel- pen. Men zal zich tot de particuliere lichamen moeten wenden om in dfe toekomst de men schen brood, kolen, kleederen en vleesch te verschaffen. Ook in de ziekenhuizen is de toesitand vreie- seMj'k. Naar wordt medegedceld, wordt bijna de hdft dfer pasgeboren kinderen in de zie kenhuizen verpleagd, hetgeen niet wegneemt, dat het geboortecijfer met 1/s is gedaald. Aan twaalfduizend Berlijnsche weeskinde- ren kan men niet eens vold'oende bedden ver schaffen. DE TOESTAND IN SAKSEN. In Saksen blijft de ontsp^nniug voortdu- ren. Bij de verkiezing van een nieuwen Sak- sischen ministei-presad'ent werdcn 46 stem- men uitgebracht op den sociaall-democrati- schen' aigevaardigc Fetlisch en 18 op het lid der Volkspartiji Kaiser. De Rijkscominissaris 'Heinze heeft zich van Dresden naar Berlijn begeven om met den Rijkskanselier de oplosismg der Saksische crisis te bespreken. Ftellisch is de radicaalste leider der soc.- dem., op wiens rekeni.ng de orienteering naar links in Saksen moet worden geboekt. FiiJ is voornemens zijn kabinet op 6 November aan den Landdag voor te stellen. Het is echter zeer de vraag, of hdt dan een votum1 van ver- trouwen zal ki'ij'gen. Soc.-dem. en deanoeraiten bcscliikken n.l. over 48 stemmen tegenover 48 der oppositie terwijl bij staking dler stem- men het votum' als verworpen moet worden bcschouwd. Indien dus geen enkel lid der D. V. P. voor het kabinet stemt, is dan de crisis weer acuut. DE DEUTSCHE COALITIEREGEE- RING DEDREIGD. Gisteravond heeft de Rijksdagfractie der soc.-dem, een vergadering gehouden, waar- bij het zoo nu en dan nogall stormachtijg toe- ging. Na afloop der opgewonden discussit werd men' het eens over de volgcnde voor- waiarden, waarop de fractte de regeering wil blijven steunen: lo. Opheffing van den militairen uitzon- dteringstoestand. 2o. Het Rijk beschouwt het optreden' van Beieren als een openlij'ke schendimg der grondwet en doct onverwijld die daardoor agenten en hun' manier van voeling met elkaar te houden, door hem nu en dan ge- lukkig te maken met een klein succesje om hem te verhinderen de werkelijk belangrijke dingen1 uit te vinden, waarvan de ontdekkimg onze nationale veiligheid in gevaar zou kun nen brengen." Hij zweeg en Desmond knikte instemmend. „Ons werk is zoo uitgebreid", hernam de chef, „dc kwesties, die op't spel staan, zij'n van zoo'q levensbelang, dat wij, die boven- aan staan, alle bijzaken op zij moeten zetten om ons alleen tot de hoofdzaken te bepalen. Met bijzaken bed'oel ik de kleine, onbenullige spionnetjes, gedreven door louter honger of pure gedrcnsli^heid, neutrala bemoeM'a, die telkens Engeland in- en uitgaan, een honger- lijdenden kellner, die tegen eeii onzinnig laag loon in een van de neutrale landen werkt voor een of an der e schurk of den bru- talen zwendelaar, die al wat hij te weten komt aan het Vaterland overbrieft en die ge- regeld betaald wordt voor lange vers lag en pver de bewegingen van de Engelsche ma rine, die hij in' elkaar heeft geflanst zonder ooit een voet gezet te hebbeni buiten zijn ka- iners ergens in Bloomsbury. noodzakelijk geworden stappen. 3o. De handhaving der rust en orde in Saksen geschiedt alleen door de Schutzpoli- zei. De rijksweer mag daarbij; slechts op ver- zoek van den civielen commissaris haar hulp verleenlen. 4o. Ontslag van alle de laatste dagen in dte Saksische rijksweer benoemde rechitsradA- cale elementen. Verder werd besloten bij den Rijksdag twee voorstellen in tedienen, n.l. nopens de betaling van waardevaste looniem aan de ar- beiders en het doen deelnemen van den* landlbouw aan de voldoende voorziening der bevolking met levensmiddelen. Ook ae Thuringsche soc.-dem. pairtij: heeft een vergadering gehouden in verband' met de moeilijkheden in het rijk- Zij! heeft zich uit- gesproken voor het voortbestaan der sociaal- democratisch-conxmunistischie coalitie in Thiiringen. De communisten werden daarbij aangemaand1 zich zoo te gedragen, dat zij voor de rijksregeering geen aanleiding zijn tegen Thiiringen op te treden, zooals dat te gen Saksen het geval is geweest. Voorts werd de volgende verklaring opgesteld: De politick der regeering-Stresemann is vooral in den laatsten tijd1 een riichting uitge- gaan, die duidelijfc aantoont, dat alle rechten, zoowel als de politieke en organisatorische Stellingen van d'e arbeiders gevaar loopen en dat de strijdkraeht van het proletariaat gee, broken wordt. De conferenltie veroordeelt de de houding van het partijbestuur in zake die Saksische kwestie. De groote coalitie heeft thans meer dan ooit bewezen voor het 'prole tariaat een onhoudbaar experiment te zijn. Daarom is het uittreden uit de regteerimg- Stresemann voor de partij en voor de arbei- dersklasse een absolute noodzakelij'kheid. AFVLOEIING VAN AMBTENAREN IN DUITSCHLAND. Ete thans bfficieel bekend gemaakte veror- deningea betreffendle in,grij!pende bezuini- ginigsmaati'egelenvan Rijkswege voorgeno- men, voorzien o. a. in, vermindering van het ambtenarencorps met 25 pet. De arnbtenaren, tdien dCn 65-jarigen leeftijdi hebben bereikt, worden in de eerste plaats ontslagen, terwijl de levenslang aan'gesteide beambten op voor- dracht tegen een schadeloosstelling worden afgevloeid. Deze vermindering zal ook in het ambtenarencorps der verschillende lan den en gemeenten worden doorgevoerd. Behalve bovenstaanden maatregel1 heeft de rijksregeering op grond van de machtigings- wet nog andere verordeningen uitgevaar- digd, strekkende tot het herstel van het even- wich't tussdhen de staatsuitgaven- en inkom- sten. Nu de ondersteuningen voor het bezette gebied tot het uiterste zijn teruggebracht, moet ook geheel Duitschland zich een be- perking laten welgevallen. In de eerste plaats worden' de aan Duitschers in het buitenland en in de afgestane gebieden toe te kennen vergoedingea wegens in beslag genomen eigendommen, dusdanig venninderd1, dat de lasten voor het rijk daardoor tot ongeveer een kwart worden venninderd. Bovendien zal de door het rijk te verleenen steun, we gens verliezen op grond van de waardever- mindering van het geld, volkomen worden opgeheven. Verder valt onder de bezuinigingsmaatre- gelen de stopzetting van de leveringen in natura. Tegelijk met deze bepalingen tot beper- king van de uitgaven van het rijk, werkt de regeering ook het plan uit tot vermeerdering van de rijksinkomsten. De nieuwe belastingaanslag zal in goud- mark worden gesteld. DEUTSCHE KLACHT TE BRUSSEL. Naar uit Brussel bericht wordt, eischte de Belgische soc. partij1 een spoedig onderzoek aangaande de houding der Belgische troe- pen en veroord'eelde scherp de inmenging der Belgische regeering in de binnenlandsche aangelegenheden van Duitschland. Volgens ihetzelfde bericht moet ook de Duitsche zaakgelastigde zich bij Jaspar over de houding der Belgische troepen in het be zette gebied beklaagd en Jaspar een onder zoek toegezegd hebben, ingeval de Belgen mochten hebben gehandeld tegen de instnic- tien, die een neutraa! gedrag voorschreven. „Met dat soort menschen wordt well op de een of andtere manier afgerekend en nu en dan wordt er eens een van doodgeschoten, om te laten zien dat we niet in slaap zijn, zie je? We kunnen ons pennitteeren geen acht te slaan op dergelijke losse berichten. (Maar waar we op gebrand zijn, dat is all'es |wat eenigszins wijst op een regelmatige be- richtendienst tusschen hier en Duitschland ien het is natuurlijk het voortdurende streven van de Duitsche Informatie-Dienst-menschen om d'ien stroom van betrouwbare berichten zooveel, mogelijk gaande te houden. „Die kerels, zie je, Okewood, werken al- tijd in het duister. Heel dikwijls moeten wij ook ih het donker wroeten om hen achterna te gaan. Die worden niet doodgeschoten, ten- minste zoo goed als noodt; daar zijn ze veel te knap voor. Tusschen hen en1 ons is het een voortdurend1 zetten en tegenzetten, op elken slag volgt een tegenslag, altijd weer door. Heel dikwijls merke^wij dat ze aan het werk zijn 'alleen' uit hetgeen die vijand doet op grond van hun berichten. Dan moet er weer een lek gestopt worden, een muizengat dicht- gespijkerd, en zoo gaat dat spel altijd1 voort. Ik geloof wel, dat we zeggen kunnen dat we OPHEFFING DVITSCH ONDERWIJS IN ZU ID-TYROL. De Italiaansche regeering heeft eene ver- ordening gepubliceerd over het op'houden van het Duitsche onderwijs in Zuid-Tyrol voor alle voiksscholen, hetwelk in het loo- pende schooljaar zal aanvangen. De Duitsche afgevaardigden van Zuid-Ty rol protesteeren in de pens tegen dit decreet, waardoor 400 Duitsche scholen aan den on- dergang gewijd worden. TEGEN DE PRIJSOPDRIJVING IN WESTFALEN. De militaire autoriteiten in- Westfalen heb ben de landbouwers opgevorderd om al de melk die niet voor eigen gebruiik bestemd is geregeld af te leveren ten behoeve der nood- lijdende bevolking tegen 10 goudpenning per Later. Biji verzuim moet de dubbele hoeveel- heid welke 'had moeten ingeleverd worden, worden afgegeven,.maar dan zonder vergoe- ding. Voor boter mag niet meer worden be- rekend dan het tienvoudige van den melk- prijs. Hoogere prijsberekening Wordt gestraft met een gevangenisstraf van hoogstens 5 jaar of 15000 goudmark boete. HET GEBREK IN' DUITSCHLAND. De leidende vrouwen van alle partijen hebben in overieg met de nrijiksminister van voedselvoorziening een manifest gepubli ceerd, waarin om steun wordt verzodit voor de noodlijdendie landigenooten. «Er zal een organisatie, „Reichshilfe" genaamd, in het le- ven worden geroepen, welke o. a. volksgaar- keukens ten behoeve van de voeding der ge- breklijdende kringen zal oprichten BEDREIGING VAN THiiRINGEN DOOR BEIEREN. De rechtsradicale strijdformatie aan de Beiersch-Thiiringsche grens is druk in de weer. In vele plaatsen worden schietoefenin- gen gdhouden, terwijl ook aachtelijke oefe- ningen met gebruik van lichtkogels plaats vinden. Gister werd door een Beiersche pa- trouille geschoten op een Thuringsche poli- tie rijiwielpatrouille; de politic beantwoordde het vuur niet. Te Berlijn ontvangen berichten verklarlen deze mededeelingen over rechts-radicale ac- tie sterk overdreven, maar toch zal vanuit Berlijn een onderzoek ingesteld worden. BESLUIT VAN DEN BEIERSCHEN MINISTERRAAD. Naar officieel uit Miinchen bericht wordt, kwam de Beiersche ministerraad gister tot het volgende besluit: De maatregel, dat het Beiersche deel der Rijksweer in dienst genomen werd door de Beiersche staatsregeering als gevolmachtig- de van het Duitsche volk had plaats op grond van art. 48 der Rijksgrondwet. Aanleiding daartoe was het jongste ingrijpen in het staatsgezag der Beiersche politic, waardoor de prinripieele kwestie der verhouding tus schen het Rijk en de afzonderlijke staten werd ter sprake gebracht. Deze kwestie moet derhalve in aller belang definitief" opgelost worden, opdat dergelijke conflicten in de toe komst onmogelijk zijn. Ook was men het er over eens, dat verandering in het opperbevel van het Beiersche deel der Rksweer ondra- gelijk was. De Bedersdhe gezant von Preger is naar Berlijn teruggekeerd, alwaar hij heden den Rijikskanselier verslag zal uitbrengen en ver klaren, dat Beieren tot onderhandelen bereid is. GRIEKE'NLAND EEN REPUBLIE'K? VolgCns de Grieks'che bladen hebben naar aanleiding van zekere aanwij'zi'ngen1, aan het tiicht gekomen door de instructie inizake de opslandige beweging, de regeering en de leir diende factoren de noodzakelijikheid erkend van een algeheele herziening der binnenr landsche politiek. Er is een groote raad, waiaraan hooggeplaatste militaire en bur- gerllijke personen zullen deelnemen, bijeen- geroepen oin advies uit te brengen over de opportuniteit van een wijziging van den re- geeringsvo'rin. Een eventueele uitroeping van de republiek wordt druk besprotoen. NA DEN OPSTAND IN GRIEKEN- LAND. De krijgsraad te Saloniki heeft een majoor ter dood veroordeeld, een kapitein tot dwang- arbeid en vier officieren tot tijdelijke gevan- tot nu toe het onze aardig in handen hebben gehouden. „In de laatste maand, Okewood, is er een nieuwe organisatie op de proppen gekomen. De waarnemingen van iederen spion, die hier in 'het land werkt, zijn, zooals je wel begrepen zult heben, gericht op alles wat de vloot betreft, de bewegingen van de vloot, de militaire transporten en de levensmidde- lenconvooien. Deze nieuwe organisatie heeft meer uitgewerkt dan haar voorgangsters. Zij legt zich in 't bijzonder toe op het nagaac van de bewegingen der troepen in Frankrijk en op de reizen van de hospitaalschepen over het Kanaal. Haar informatics zijn uitstekend en worden uiterst snel gegeven, dat weten wij1 maar al te goed. Er zijn enkele verontrus- tendte dingen gefoeurd', waarin ditmaal, g|od- dank, het geluk aan onzen kant is geweest, maar zoolang als deze bende in het donker haar gang kan gaan, blijft er gevaar voor een ernstige ramp. Waar de marine duizen- den mijnen zee: af te patrouilleeren heeft, moet zij nu en d'an wel eens een' kans wagen, begrijp je? Wel, onlangs bij twee gelegenhe- den, toen een kans gewaagd werd:, wist de Duitscher dat wiji 'n kans waagden en wat nog genschap en degradatie. Tien beklaagden werden vrijgesproken. De procureur des ko- nings werd aangehouden wegens het oefenen van critiek op de acte van beschuldiging. Twee adjudanten van den koning zijn aan gehouden. TEGEN CAILLAUX. Naar aanleiding van een politieke rede, die Caiill'aux in Denain heeft gehouden, vaart Tandieu in zijn „EchO National" op heftige wijze tegen den veroordleeiliden oud- miinister-ipresident uit. „Na de catastrofe van 1871" zoo schrijft hij, „dacht niemand er aan om van Bazaine een politiek leider te maken. Na de overwinning van 1918 is er voor die lieden van het liitkerblok slechts vier-en-een- half jaar noodig geweest om degenen, die ons bijna den oorlog hadden doen verliezen en op de nederiaag van Frankrijk hadden gewed, aan 'hun hoofd te stellen. Drie weken geleden drong men den oud-strijders, die zith uit nationaal instinct hebben verzet, op am' het voorzitterschap voor de onthuMing van een aan de gcsneuvelden gewijd monu ment aan Malvy (den eveneens veroordee'1- den, verbannen, dodh reeds weer terugge- keerden oudMminister van binnenlandsdie zakenj op te dragen. Thans is Joseph Cail- laux, wien het verbliff binnen' een bepaald gebied is ontzegd, die niet verkiesbaar is en geen kiesrecht lieeft, in Denain zijn „pro- gram" gaan onhviidcelen, Er v/as een tijd, waarin de heer Herriot en de zijnen in de Kamer niet gaame hadden dat men hun over Caillaux, Malvy en consortien sprak. Daarna keerde hun stoutmoediigheid terug en Herriot verklaarde op een goeden dag dat hij noch ziin partij: hadden opgehouden de door het liooggerechishof veroordeelden, goede Franschen en goede republiikeinen te achten Tardieu herinnert vervolgens aan de d'e- faitistische d'aden van Caillaux tijdens den oorlog, en zegt dat het heml thans vrij staat bij die a.s. vericiezingen het radicaal en radi- caali-socialistisch cartel! toe te voegen: „Ge zij't de partiji van Caiillaux". Tot zoover Tardieu. Opmerbelijtk is dat Caillaux, wien ook naar aanleiding van deze jongste rede wederoml wordt toegevoegd 'dat hij Franfcrijk's rechten zou wffien prijsgeven, juist nadrulckelijk heeft verklaard1 dat Frank rijk niet van de Duitsche schadevergoeding beroofd mag wordlen en niet in onzekerheia mag blijven. Het staat niet aan de overwin- naars bnn puinhoopen te herbonwen, betoog- de hij. Ten sllotte verklaarde Caillaux geen ba- ziwaar te zien in de ontbinding van Duitsch land, op voorwaarde dat deze verbrO'kkeling het spontane werk is' der voliken, wien het vrij staat over zich zelf te beschikken. KORTE BERICHTEN. Er zijn volgens bericht uit Rome 65 1 andV e rh u izcrs- agen ten in hechtcnis geno- 'men, die valsche paspoorten aan' landVerhui- zers verschaften en hun voorspiegeldlea dat zij over Mexico de Vereenigde Staten zouden kunnen binnenkomen. De Italiaanschei koning heeft een besluit betel-tend, waarbij- amnestic wordt verleend ten aanzien van misd'aden van politiekeu, eco- nomischen of socialen aard, waaxvoor min der dan drie jaar gevangenisstraf is opge- logd.- Moestafa Kemal, de eerstlei-president van Turkije, heeft de lijst der leden van het nieu we kabinet-Ismed Pascha aan dte Nationale Vergadering aangebodten, die haair eenstem- mig heeft goedgekeurd. fctned1 zelf wordt voorzitter van den ministerraad en necrnt te vens de portefeuille van buitenlandsche za ken. Het indexrijfer voor de kosten van het levensonderhoud in. Duitschland was volgens opgaaf van het rijksbureau voor dte statistiek op Maandag 29 October gestegen tot het 13.671.000.000-voudige van voor den oorlog. In verband' met den emstigen economi- schen toestand in Duitschland en <ie noodza kelijikheid om dte uiterste zuinigheid te be- trachten zal het spoorgewverkeer op 12 November aanzienlijk worden- beperkt. Oni- strceks een vij-fde gedeelte der personentrei- nen zal vervallen en enikele weken later nog meer. erger is, wanneer en waar we did wagen' zouden De chef zweeg, keek Desmond vierkant in de oogen en zei toen: „Dat is dte organisatie, die jij in elkaar zult moeten gooien" Desmond trok de wenkbrauwen op. „Wie is het hoofd ervan?" vroeg hij1 snel. De chef lachte wel wat bitter. „Om je eerlijk te zeggen", zei hij, „weet ik niet wie er achter die heele bende zit, maarzijn rnond trok grimmig en vastberaden, „ik zal er achter komen!" En lachend voegde hij er bij,: „En wat er nog meer bij- is, zul je voor me gaan uitvinden!" Desmond' glimlachte bij; den toon van vaste zekerheid in zijn stem. „Ik verondterstel dat u wel iets heeft om mee te beginen?" vroeg hij. ,,Laat ons zeg gen, bijvoorbeeld Nur-el-Din; „Die jonge dame", antwoordde de chef, „moet je een voorwerp van bijzondtere studie zijn. Als zij niet het middelpunt van de heele samenzwering is, dan is zij er in elk geval toch rondom in betrokken. Een deel van je tank is: preries te bepalen welke rol zij erin speelt". (Wordt vespwlgd.) ALRMAARSCHE COGRANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1