Atkmaarsche Courant Voor Let pkatsea van advertenties in andere bladen is uw adres: N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, Voordam C 9,ALKMAAR. Donderdag 1 November. No. 26T K»28 HofM Vijf en Twintigste Jaargang. KEURJN'G voor den dienstplicht. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden het- geen in de volgende leden is vermeld: 1. In December a.s. iioudt de Herkeu- ringsraad in een of meer gemeenten zitting; 2. De Voorzitter van den Herkeurings- raad kan aan voor den dienstplicht inge- schreveni personen, die nog niet bij de land- of de zeemacht zip ingelijfd, en aan gewone, zoowel als aan buitengewone dienstplichti- gea, die nog niet in werkelijken dienst zijtn geweest, de gelegenheid geven om bij ge- noemden raad een geneeskundig onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienstplicht te ondergaan; 3. Tot het onderzoek wordew niet toege- laten personen, alls in bet tweede lid bed od d, die als vnjwilliger behooren tot de land- macht de vrijwillige landstorm hieronder begrepen de zeemacht of de overzeesche weermacbt; 4. Overigens wordt een persoon, als in het derde lid bedoeld, tot het onderzoek slechts toegelaten, indien door hem of te zijuen behoeve daartoe een aanvraag wordt gedaan1 en in de aanvraag aannemelijk wordt gejnaakt, dat zicb een der volgende gevaJlen voordoet: a. dat hiji vroeger door een der keumgs- raden voor den dienst'gesehikt werd ver- klaard, doch na de uitspraak van dien raad ziekten of gebreken heeft gekregen, waardoor hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is- geworden; b. dat hij vroeger bij het onderzoek door een der keuringsraden behept was met ziek ten of gebreken, welke toen niet tot zijn ongeschiktverklaring voor den dienst hebben geleid, doch welke na de uitspraak van dien raad in zulk een mate zijn verergerd, dat hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst i9 geworden; c. dat hij vroeger verhinderd was om voor een der keuringsraden te verschijnen op den daarvoor vastgestalden tijd, ook geen dfr keuringsraden uitspraak omtrent hem heeft gedaan en hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is. 5. In de aanvraag moeten worded ver meld de geslachtsnaam en de voomamen van den ingeschrevene, het jaar en de datum van zijn geboorte, de gemeente, waar hij voor den dienstplicht is ingeschreven, de lich'ting, voor welke hij is ingeschreven, het korps, korpsonderdeel of dienstvak waartoe hij behoort of waaraan hiji isi toegewezen een en ander voor zoover het hem bekend is en zijn nauivkeurig adres. 6. De aanvraag moet worden gerlcht aan den Voorzitter van den Herkeu ringsraad en vodr 20 NOVEMBER a.s. aan dezen wor den toegezonden onder het volgend adres: „Am den Voorzitter vari den Herkeurings- raad, Departement van Oorlog, Plein No. 4, 's-Gravenfta'ge." 7. De aanvraag behoeft niet op gezegeld papier te worden geschreven, maar moet wel gefrankeerd worden gezonden. Alkmaar, 31 October 1923. De Burgemeester voornoemd, WEND'ELAAR. 7 HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat heden op de Gemeemte-Secretarie ter Inzage is gelegd het aan. hen ingediende ver- zoek met bijlagen van G. HOGENHOUT, aldaar, om vergunning tot het uitbreiden van een SLAGERIJ, door het plaaiseu van een ROOKGELEGENHEID in het perceel FNIDSEN C 109. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen Wordten ingediiend tea- Stadhuize dezer Ge meente, mondeling op Woensdag 14 Novem ber a.s., 's voormiddags te elf uur, en schrif- telijk voor of op dien tijd. Gedurende drie dagen v6or gemelden dbg kunnen de verzoeker en hij die bezwaren heeft ingebracht op de Secretarie dezer Gemeente van de terzake ingekomen scbrifturen kennis nemen. Alkmaar, 31 October 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretarie. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS' van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat heden op de Gemeente- Secretarie ter inzage is gelegd het aan hen ingediende ver- zoek met bijlagen van R. ELSLO, aldaar, om' vergunning tot het oprichten van een SLA GERIJ, met plaatsing daarin van een electro motor van 1 P.K. en het inrichten van' een KOKERIJ, een SMELTERIJ van vet en een KOOKERIJ, in het perceel DAHOASTRAAT No. 9. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer Ge meente, mondeling op Woensdag 14 Novem ber ek., 's voormiddags ite elf uur, en1 sehriL telijk voor of op dien tijd. Gedurende drie dagen voor gemelden dag kunnen de verzoeker en hij die bezwaren heeft ih'gebraent, op de Secretarie dezer Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturcn ken nis nemen. Alkmaar, 31 October 1923. Burgemeester en Wethoders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Proviaciaal Ilenws lJIT WIN1KEL. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeenite op 30 October 1923. Tegentwoorttig ale iedemi. Mededeefling werd gedaan van.' enkde door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten. Nog werd medtegedeidM!, dat de atkomendd puin van het straaiwerk grooter is dan naar net oobdeel van Burgemeester en1 Wethouders voor eigen gdbnuik noodig zal ziijn en de kos ten Van heil kloppen niet waard iisi. Het kwami Burg, en Weth* geiweinsdilt voor de oventolli- ge hoevMheid puin te verkoopen tegeia bjv. 5 per M3. Besloten werd nM te verkoopen doch het te bestemmm voor eigen geferuik en zoo spoedig mogdijk van' de wejgen1 weg ite voeren. Aarv die kerk kan een kJeine hoevedheid worden ver- kocht. Voor hetf ctnderwijs aan hen, die de dag- school helbben vedaten is gdegenhedd ge- opend. Te Winfcdl) hadden zidi daarvoor aan- gemcfld 11 Ifeedingan en te Lutjewinfcel 7. Waar door den Raad 'n getal van 10 leer- lingen alsmin. is gesteld, wordt dit onderwijs gegeven aan; de school te Wiinfkeli en1 niet te J .utjewinkel, wel kunnen do leexlingen daar vandaan het onderwijs lie Winked volgen. Het onderwijs wordt gegeven drie.avonden per week twee uur. Voor den cuslsus ivoor volwassenen, zooaA die het voorgaande jaar werd gegeven hdbben zadi 8 leeilltiingen aangetoeld. Besloten werd ditmaall nlog 15 lessen ad. 2 uur per les te doen geven in November en' Dei- icember en de belooning te bepalen op 2 p. uiur. Als gevolg van zijne benoeming -tot ambte- naar ter secretarie te Franeker is aan W. J. Los, 'tijdeflijk atobtenaar alhier, eervoil' onltelajg verleend. Het kdmt Burg, en' Weth. met het oog op een goeden gang van zaken gewenscht voor in deze. vacature weder te voorziem en het loon te regden naar bekwaamheid tot een maximum van heil ithalns daarvoor uiltgettrok- ken bedrag, zijhde 400. Wordt goeagevondlen. Burgemeester en Wethouders stelden voor de ingezonden stukken voor kennisgeving aan te nemen. Aldus werd besloten. Nog waren ingekomen: Een verzeek om subsidio van Winkel's Harmonic. Een verzoek om snbsiidie van de Schager Handeld'rijvende en Industrieele Midden- Sfcandsvereeniging te Schagen. Burgemeester en Wethouders stelden voor deze verzoeken te behanddlen bij1 de begroo- ting. Aldus werd besliloten. Door den Raad dezer gemeente werd be- sllOten met de gemeente Hoogwoud een1 rege- illnig te treffen waarbiji Winkel voor dk kind dat te Hoogwoud een school bezoSkt uit de gemeente Winkel 7.50 zal betalen, terwijl Wlnkal dan van de betrokken ouders school- gdd zou heffen kStadhltienia hier gddenlde rege- llen. Gedeputlaerde Staten maken tegen een zao- danige regdliing bezwaar orndlat de gemeente waar het' kind sdiooifgaat als de heffende ge meente moet optreden. Deze beslissing srih'akelt -die voorgestelde re- gding uit en in Hoogwoud is ook reeds be sloten geen1 verdere sitappen te doen. Burgltn. en Weth. stelden voor ook hifer geen veraiere stbppen te doen. ASIdbs werd besliotien. Na hell opmaken der agenda was nog inge komen: Een verzoek om ontslag van meiulfrouw A. "Kluijlver alls oniderwijizeites aan dd school te Lutiewinkeil met 1 Januari a.s. Besloten' werd het ontslag earvoli te ver- leenen. Een verzoek van de N. H. Ver. .,Hot Wiiite Kruis" om subsiidie voor de ontsmettingsin- richting te Alkmaar. In handen gesteld van Burg, en Weth. Een drietal verslagen inzake gascommissie- vergaderingen werdim na vooriezing voor kennisgeving aangenomlen. In het post- en tel'egraafkan'toon en direc- teurswoning is gasileidiing aangebradht voor gasverwamiing, waarvan de kosten hebben bedragen 19.10, woni'ng 17.86. Burgemeester en Wethouders vroeigeiii on der uiitVoerig? motiveening den Raad te besMsn sen wie betallen moest. B eafiOten werd die kosten niet voor go- meenferdcening te nemen. Gedurende het steoksetzoen 1922/1923 fa een cter lokalen te Winkel verwarmd met gas. E)e kosten daaiVan' uiitlgezondleid de stich- itiilnig hebben bedragen /111 .32. 'De overi- ge vier lokalen hebben; voor venwarming met Fmdebe brandstoffen over hetzel'fde tijdvak ge- kost 359,90 of per kachel ongeveer 90. Wordt met deze verwarming doorigegaan data zal voor de school te Winkel moeten war den aangesdhalft een nieuwe kadhel en voor de school te Lutjewinkel 2 nieuwe kachds met een zekere hoeveeillheid pijipen.. Wd is waar zijn de kosten per gaSkadhel duurder gelweesit doch in dit lokaal werd ook's avonds onder wijs gegeven. Voorts is voor bet vervolg bij een gasprijs van 7 cent voor de eerste 100, 6 cent voor de tweede 100 en 5 cent voor meender verbiuik per M3 een belangrijk goedkooper verbruik te verwadhten. De kosten van aanleg voor de 4 lokalen te Winkel worden begroot op 596.50. De kos ten van1 aanleg voor Lutjewinkel worden be groot op 519.40, iotaali 1115.90. Burgemeester en Wethouders stelden voor tot gasvenwarming te besluitlen. ■Aldus werd besloten, evenals tot 'gasver- warhung in het Raiadhuis. Door F. Kos werd veirtzodht een perceel grond iin erfpacht te verkrij.geni, gdeigen te Lutjewinkel lanigs ddn straatweg tusschen de Wed. C. Butter en A. van't Riet over een lengte van' 26 M. ter .diepte van het geheeite perceel. :Deize grond is thane in erfpacht bij Hami, doch is met! een half jaar opzegbaiar. Een eventuede erfpacht wordt gcsteSM op 0.06 per M2. Dodx waar nog ovenleg tus- sdhen verzoeker en tegenwoordige erfpachter wenschelijk is, wordt het verzoek gesteld in handen van B. en W. /Wow® VttVoIgS). UTT BERGEN De uitslag van het huishoudelijk concours, Zondag 1.1. dbor de Sehietvereeniging „Dia- na" alhier gehouden, is als volgt: Personeele baan: le prijs A. v. d. Spinel, 2e pr. W. J. van1 der Steen, 3e pr G. v. d. Spiegel, 4e pr. P Oldenburg. Vrije baan: le prijs P. Roozing, 2e pr. A. v d. Spiegel, 3e pr J. Punt, 4e pr. W. J. van der Steen. Gisteravond opende de. firtna Hopman en, Ko'lflmer haar verplaatste zaak in dte perceo len Raadhuisstraat 7—9, waarin vooiheen de zaak van de firma Meyer, Amsterdam en (Je Bergensche Kunsthandel was gevestigd. De opheffing van de zaak van de firkna Meyer en de Bergensche Kunsthandel is on- tegenzeggelijk voor Bergen een' groot ver- lies. Voor de Bergenarten en de gasten waren deze zaken een groom atracne. Da finma Hopman en Kollmar levert edi- ter ongetwijfeld het bewijs van groote onder- nemingsdurfj door deze keurige panden voor haar zaken m te richten. Wij' konden ons overtuigen, dat de voor- raad en keuze in manifacturen, lingerie's, dames en hceren modes, handwerken, garen en band, karpctien, matten, zdlen, wol en sajet, tricot en gebreide goedferen, bedden, dekens, matrassen en meubelen een zoodani- f e is, dat men thans vedl in Bergen kan be- omen, wat men voorheen nog uit Alkmaar moest koopen. Biji de heropendng mocht de firima gister avond veel belangstellling ondervidnen. De beer Hopman. die zijn zaak in apeel- goederen enz. verplaatst heeft in het per ceel van de firtna aan de Dorpsstraat, ondler- vond mede veel belangstefling. Naar wij! vernemen zal de beer Hopman In de oude Smidse de Bergensche Kunsthandel vestigen. Ter gelegenheid van het 10-jarig be- staan van de Berger Dillettantenclub wer- den verschillende baldonnetjea opgelalen, waarin brief jes met vertzoek die te zenaen aan het opgegeven adres. Een van de ballonnetjes is terceht gekomien te Grohs-Seelheim bij! Marburg (Duitsch- land) en gevonden door Franz Bankstatz, een sdirijnwerter, die de ballon 19 Oct. al daar uit een boom haialde en het briefje aan de afzender den heer D. Mienis, Rustenide Jager zond en ter gelijiken tijd verzocht hem over de miogelijkheid van het bekomen van werk als meubelmaker imlichtingen te ver- schaffen, aangezien hij tengevollge van de economische omstandigheden reedis lang werkloos is. De ballon heeft dus wel een verre reis ge- maakt en de Berger Dilettantenclub zal goed1 doen den afzender een klcirte vergoe- ding voor zijn moeite te zeflden. UIT GUDKARSPEL. De raad dezer gemeente vergaderda Dins- dagavond voltallig. De notulen weraen m eeniga opmerHng en aanvulling vastgesteld. Op de begrooting waren cenlga adm. aan- merkingen ingekomen, Overeenkomstig de wensch van Ged. Sta ten; zu'len deze veranderd worden. Het besluit tot verl a ging van het sal aria der wethouders op 100 gulden voor elk kon niet door Ged. Staten aan de Kroon ter goedkeuring worden voorgedragen omdat net besluit van 8 Augustus toen dit op 150 gulden gebracht is, door de Kroon nog niet goedgekeurd teru'ggezonden is. Verder waren enkele goedkeuringen en dankbetuigingeu ingekomen. Van het hoofdbestuur van de N. H. Ver- eeoiging „Het Witte Kruis" was een verzoek ingekomen om subsidie.voor de ontsmettings- dienst, daar deze dienst over 1922 Belangrij- ke nadeelen heeft opgeleverd en opheffing van den dienst te betreuren zou zijn. Daar dit adres pas is ingekomen werd op voorstel van' B. en W. tot aanhouding beslo ten. De heer Paarlberg zag dan ook gaame ge- infortneerd hoe de dienst te Allkimaar in 1922 zoo'n groot nadeel, bijna 4500 guided kon opleveren. B. en W. zullen hiernaar mformeeren. Van de R. K. arbeidersverecniging was een verzoek ingekomen op werkvermeerdering of werkverschaffing in den komenden winter omdat een webkeloosheid gevreesd' wordt als tot heden niet is voorgekomen. Tevens werd gevraagd1 om toeslag op uit- keeringen en een steunregehng voor uitge- trokkenen. B. en W. stelden voor dit adres voor ken nisgeving aan te nemen, omdat hier steeds naar werk voor dit doel wordt uitgezfen eft dit ook nu zoo noodig zeker zal gebeuren. Als er geen werk is, aldus de voorzitter zal er andere steun gevonden moeten worden. De heer Paarlberg wees op de twee ande re puntea en merkte op, dat tech een besluit genomen kan worden1 inzake toeslag op uit- keeringen en een steunregeling voor uitge- trokkenen bepaald kan worden. De voorzitter achtte het beter wanneer de ze puntea ter gelegener tijdi onder oogen ge- men wenden, waarmee de heer P. zicb kon vereenigen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno- men. Met algemeene stemmed werd de heer Jb. Mosk als adm. armvoogd herkozen. In de plaats van den heer R. Mulder die vertrokken is, werd als lid in de plaatselijke commissae van toezicht op het lager onder wijs met algemeene stemmen de heer C. Bak- ker gekozen. De verordeningen inzake plaatselijke fn- komstenbelasting werden overeenkomstig het concept vastgesteld. Bij de rondvraag wees de heer Jb. Kroon op de wenschelijkhedd tot het verplaatsen van hekken voor vennindering van gevaar op den. weg. Spreker noemde geen bepaalde punfen, doch verbetering is gewenscht. Hij vroeg of er niet iets van den raad uit kan gaan De voorzitter deelde mede, dat de politie- verordening zegt, dat bij veraieuwing van een hek, dit 1 meter uit de rollaag moet blijven. In de practijk heeft dit weinig resultaaf. De heer Paarlberg stelde voor te hande- len in den' geest als Zuidscharwoudc gedaan heeft. B. en W. zouden bepaalde plaatsen kun nen aanwijzen waar verbetering het meest gewensclit is, met de eigenaarss daar in over- leg treden of ze bereid zijn hun hek voor re- kening van de gemeente achtefuit te plaat sen. Besloten werd' dat B. en W. fn dezen geest een onderzoek zullen instellenv om er dan in een volgende vergadering op terug te ko- men. De heer Groen vroeg of zijn voorstel al in de lichtcommissie behandeld is. De Voorzitter deelde mee, dat de eommis- sie nog niet vergaderd heeft. De heer Paarlbebg zei, dat al enkele ma- lea de opmerking gemaakt is dat het's win ters in den morgen zoo donker langs de straat is. In den tijd, dat de' menschen naar de kooldorschen gaan, schijnt het geen over- bodige weelde, wanneer wat verlidhting wordt aangebracht. Als de gascommissie kon besluiten om des- noods's nachts een paar uur minder licht te geven en die te verplaatsen naar de morgen- uren, zou zonder kosten deze verbetering be- reikt zijn. Ook al bleven de nachturen be- staan, zouden de kosten zeer gering zijn. Verschillende heeren zijn het met deze op merking volkome:. eens en waren er voor het die ricbting uit te stir en De voorzitter wist niet of de uitvoertng be zwaar kon oplevc en, doch deed de toezeg- snng het in de gaseommissie naar voren te brengen. De heer Paabbeig vroeg verder of het waar is, dat B en w naar Haarlem gewrest zijn om daar de nadeelen van samenvoeging van gemeenten naar voren te brengen. Dit is in de cecombineerde vergadering gezegd, Spreker vr >eg rerd-r of het waar is dat In Haarlem ook gezegd is dat de geheele raad van Oudkarspel tegcr samenvoeging is- De voorzitter deelde mede, dat de brief aan B. en W. gerlcht was en dit college geheel tegen samenvoeging is. In dit verband zijn ze naar Haarlem geweest. De raad heeft pas uitspraak te doen ate een vraag te dier zake binnenkomt. Hiema sluiting der vergadering. UIT ST. PANCRAS. Woensdagmiddag geraakte de autobus van de fa. Kok en Tuinman te water. Het vo*r- tuig van de richting Alkmaar komende, kwam, naar de heer Tuinman ons mededeel- de, door het te harde rijden van den craul- feur Kaan, cp den berm van den weg even voorbij den z.g. draai, bleef daar steken en gleed zoo te water. Door het langzame glij- den konden de chauffeur en de £ene aanwe- zige passagier zich redden en bleef de scha- de tot het materieele bepaald. Slechts een wiel en een klein gedeelte van het achtereinde van den wagen waren nog zichtbaar. Het was een drukte van belang dien rniddag. Hiertoe droeg ook bij de aanwezige commissie van verkeer uit de Kamer van Koophandel met een ingenieur en wetliouder van Alkmaar, welke bezig waren middelen te beramen, het- zij voor een nieuwen weg, of grondige verbe tering van den tegenwoordigen, wielke op't moment in een ware modderpoel was ner- gchapea. UIT LIMMEN. De speld'jesdag voor het Roode Kruia heeft alhier opgebracht de »oni van 30.76. Vpor de betrekking van hoofd voor de openbare lagere school hebben" zich ruim 30 sollicitanten aangemeld. Ook hier is onder het Yee tongblaar ge- constateerd. Het is slechts een geval van niet crnstigen aard. Afloop der veiling, gehouden door nota- ris Heenk te Castricum voor den heer A. Rood. Caf6 met doorrijdstal aan den Wes- terweg. Kooper makelaar Jacobse te Aik- roaar voor 3200.j htadsaieaws HOOGHEEMRAADSCHAP NOORD- HO'LLANDS NOORDERKWARTIER. Het Hoogheemraadschap Noordliollands Noordei'kwartier vergaderdie gister teft 12 ure in de Raadzaal. De agenda bevatte een 6-tal1 punted. De voorzitter, de heer Wijdenes Spaafiis, verheugde zich over de voltallige opkomst. De notulen werden zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van Ged. Sta ten, houdende eervol ontslag van den heer D. Kooiman ate Hoogheemraad en benoeming tot 1 Januari 1925 van den heer H. Kos- ter Kz. Goedgekeurd waren de regdling met Cal- lantsoog inzake het onderhoud en inzake het uitstel'len van de vei'kiezingen Spr. deelde mede, dat de begrooting door het dageliiksch bestuur was behandeld, zoo- dat spoedig voorstellen verwacht mogen worden. Ingekomen was een adres van 121 ingelan- den inzake de subsidie aan de Oatzetvereeni- ging Te behandelen bij punt 4. Wlegens ziekte was den technischen ambte- naar, dea heer Krijger, tijdel'ijk vervangen en met bureauwerkzaamheden bdaist. Spr. deelde mede, dat de postclteque- en girodienat de fihancim zeer in de war had gebracht, waarora met de Hoornsche Cra- diet- en Effectenbank en de Haarl-emsche Bank een overeenkomst was gesloten, waar- bij deze banken onder hun verantwoordelij'k- lieid de gelden zullen innen. De secretaris deed vooriezing van het con tract. Op een vraag van dea heer Breebaart decide de voorzitter mede, dat de bank een eventueel tekort op overgedragen gelden op eerste aanvrage moet voldoen en zoolang dit niet geschiedtle, 6 pet. moet vergoeden. De heer Schipper had gaame gezien, dat de regeling eerder was getroffen. Morgen is het reeds 1 November en velen moesfcn gister reeds queue maken om te Purmerend' te kun nen betalen. Naast de advertentien zou spr. ook een' hoofdelijke kennisgeving aan die be- langhebbenden willen zemden. De voorzitter deelde mede, dat meerderen tijd ontbrokep had. Ook met de Coop. Bank te Utrecht waren onderh an del ingen voor het openen van betalingen geopend. Het vooruit- zicht bestaat, dat er steaks 93 gelegenheden zullen zijn om te betalen. Het verzenden van circulaires bracht te groote mocilij'khedcn, 50.000 fctuks zouden dan noodig zijn. Het bestuur had' dan ook de voorkeur aan' adver tentien gegeven ter besparing van kosten. Gedaan was wat mogeliik was. (Applaus) Op een vraag van den heer Groot deelde de voorzitter mede, dat de gelden slechts 3 dagen bij' de bank blijven1 berusten. De heer Best wees er op, dat reedis velen bij den cheque- en girod'ienst hadd'en gestort. De penningmeester decide mede hoe het 9tond met de afwikkeling bij den postcheque- en girodienst Het slot is geweest, dat in- de eerste dagen van October de volledige afre- kening van 8500 stortingen en 4087 over- schrijvinigen geheel overeenkomstig eigen aan- teekeningen waren afgewikkeld. De dienst verdiende hiervoor een woord' van lof. 16000 stortingen tot een bedrag van 312000 ziitt nu behandeld en met hetgeen1 er biji de banken is, hebben er van 57000 h 58000 stortingen ongeveer 25000 plaats gehad. De mededeefing werd hierop voor kennis geving aangenomen. Van Ged. Staten was heden de uitmoodi- gin'g gekomen om over de financieele verhtou- dingen 13 November een' conferentie te hou- den met de Provinciale Waterstaatacommis- sie. Op een vraag van den heer de Boer decide de voorzitter inede, dat het entwoord 1J maanden op zich had laten wachten. Het 6chrijven werd hierop voor kennisge ving aangenomen. Dijkgraaf en Heemraden etellen voor- een besluit tot aanvulling der begxoooting dienst 1922, in ontvangst en uitgaven met J 840. Idem in uitgaaf met 18000 em het in ver band daarmeae verminderen' van den post voor onvoorziene uitgaven met een gelijk be drag, ten einde het evenwicht in de ontvang- sten en uitgaven te herstellell en ten 3e een besluit tot het doen van af- en overschrijvin- geni op verschillende postten den dienst 1922 oetreftende, tot een bedrag van 59220. De heer Breebaant rappoxteeide over de rekaring, die volkomen in orde was bevon- dem waarom werd voorgesteld het bestuur te dechargieeren. Het voorstel werd hierop goedgekeurd. Ter toelichting op het voorstel tot het ver- ieeucn van een subsidie groot 100 aan de Ontzetvereeniging te Alkmaar, ter tegemoet- koming- in de gemaakte kosten1 van het gege ven Riddertournooi voor de gevomide groep van het dijikbestuur uit vroeger tjjden.', zeggea Diikgraaf en Hoogheemradlen Is deze uitbeelding van het dijkbestuur in vroegere eeuwen uit historisch oogpunt niet geheel zonder befeeekenis, omdat mooit genioeg lean worden herinnei'd aan den' strijd dien ons voorgcslacht voor het behoud van 's tands bestaan tegen het water had te voe ren van grooter belamg bij da overweging van het verzoek was voor ons de omstanidig- heid, dat het hier geldt de hendenkicg van een fett dat voor deg eschiedenis van de stad, waar de zetel van ons bestuur gevestigd js, uitenniata gewichtig is, en dit1 geeft ons dan ook aanlcid'ing u voor te stelleni het verzoek in gunstige overweging te nemen. Herhaaldelijk toch is ons bestuur reeds met het gemeentet^smur van Alkmaar in1 aan- raking geweest, en steeds heeft liet stadsbe- stuur ons de grootste tegemoetkoming be- toond. Wij behoeven slechts te wijzen op de groote welwillendheid waarmede het de raad zaal bcschikbaar stelt voor uwe algemeene vergadleringen, en op de wijze, waarop het indertij'd heeft medegewerkt om het woning- vraagstuk op te lessen toen een aantal ambte- naren van net Hooiglieemraadschap huisvesi- ting te Alkmaar zocht. Het komt ons daarom voor, dat dit een ge- schikte gelegenheid is om aan het gemeente- bestuur te doen blijken, hoezeer die aange- name verhouding door u wordt gewaardcerd en wij meenen <St niet betel" te kunnen doen, dan door van onze beiangstelling te doen blijken in het feest, dat mot de, geschiedlenis van Alkmaar zoo nauw samenhangt Wij stellen u daarom voor, te besluiten, a'an, de Ontzetvereeniging in de kosten' van het ter gelegenheid van de 350-jarige herdenking van het ontzet van Alkmaar te houden Rid- derfeest een bijd'rage te verleenen van 100 en' ons te machtigen dit bedrag uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting, dienst 1923, te voldoen. De voorzitter stelde mede het adres van den heer Sluiter en 121 anderem aan de orde, waarin de vergadering wordt verzocht het voorstel niet aan te nemen, zoowel op grond van principe als op grond van het scheppen van een precedent. Spr. dtcld'e mede, dat met het indienen van het adres wel wat te froote haast was betracht. Er kwam een andteekening van een dame op voor, die geen machtigmg had verleend deze te plaat sen. De heer Kaan vond de toelichting aanvan- kelijk zoo, dat hij' ook met het oog op het kleiue bedrag, meemde voor te moeten stem- men. Op grond van het feit, d'at het lichaam niet aangewezen is om aan jubileerende ver- eenigingen; subsidieen te geven en mede om dat hij geen precedent wildie scheppen, zou spr. tegen stemmen. De heer Burger vond het bedrag te kMn en de toelichting te sympathiek, om aanmer- kinigen te maken, doch gaf in overweging vooriaan met het bewandelen, van dezen weg zeer voorzichtig te zijn. Overigens schaarde hij zich aan de zijde van den heer Kaan, aan gezien ook hij van meening, was; dat het niet dien weg van het Waterachap lag jubilee rende vereenigingen te subsidieeren. Dc voorzitter wees op het bijzondere van het geval en zegde toe, in de toekomst de rrootste voorzichtigheid tie zullen betrachten. Principeel was spr. het met de heeren eens. De heer de Boer ■schaarde zich aan de zijde van de tegenslanders, doch nam genoegen met de verklaring van het bestuur. Uit be- leefdheid tegenover het bestuur zou spr. dit- maal voor stemmen, al ondersthreef hij; de bezwaren van adressanten. Het voorstel werd hierop zonder hoofde lijke stemming aangenotaen. Vaststelling van de rekening over 1922. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor, de rekening over 1922 vast te stellen in ont vangst en uitgaven op 1.499.987,22 en 1.4679 30,50 gewoon en 260.000 ontvang- sten en uitgaven buitengewoon. Het batig slot bedraagt 32.056,72, zoodttt de totaal ontvangsten en uitgaven 1.759.987,22 be dragen. De kosten van algemeen bestuur heb ben 87.509,34 Yi bedragen. Aan belastingen was ontvangen 1.335.382,79. Deze ontvang sten waren geraamd op 1.333.380. De uit- ven voor pensioenen, verzekeringen, wacht- gelden enz. bedroegen 37.074,51%L Hierop was ontvangen 12.828,54. De uitgaven op bczittinigen en werken hadd'en bedragen 552 405,11. Hierop was on'tvamgen een be drag van 12.549,92 U. Hieruit blijkt wel, dat het college er een is, dat groote bedragen te verwerken heeft. De heer Breebaart adviseerde nantens de commissie, die alles in ordte had bevonden, tot dechargeering van het bestuur. De heer Kaan zou gaame zien, dat v66r

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5