DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. JAC. P. BE WIJS, Fijne versche Roomboter f 1.15 p. pond Koelhuisbotef f 1.00 No. 258 Honderd vfjf en tratigste Jaargang. 1923 VRIJDAG Directeur: O. H. KRAK HoofdredaoteurTj N. ADEMA. 2 NOVEMBER Eta Hummer bestaat u±t 2 Maden Albonneineiitsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. Buitenland D£ MOEILIJKHEDENi DER DUITSCHE REGEERING. De gister gehouden zittiog van het Rijks- kabinet moest worden afgebroken wegens de ongesteldheid van rijkskanselier Stresemann, wiens gezondheidstoestand door de opwln- diing en ins-panning van'den laatsten tijd zeer heeft geleden. Stresemann mocht gister op advies van zijn arts bet bed ni-et verlaten. Dieniengevolge is, zooals gemeld, de kabinetsraad, welke om half elf zou hebben plaats gehad, uitgesteld en zouden de ministers des middags bijeen- komeu in de ziekenkamer van den1 rijikskanse iier. De besprekingen zoiuden in bioofdzaak' loopen over de Rubr-kwestie in verband met de besprekingen tusschen de Duitsche in dustrieelen en de Franschen. Door de ongesteldbeid van Stresemann moest ook de samenkomst met de sociaal- democratische leiders worden uitgesteld. Toen de afgevaardigden. Midler, Weiss en B-reit- seheidt om half een aan de rijkskanselarij; kwamen, werd hun medegedeeld, dat de rijkskanselier ben niet kon ontvangen, doch tevens werd1 in uitzicht gasteld, dat zij des avo-nds om 8 uur zouden. wordten te woord gestaan. Natuurlijk moest toen ook de tegen gistermiddag 1 uur vastgestei'de vergadering van de sociaal-democratische Rijksdagfraotie worden uitgesteld'. De burgerlijke fracties van de coalitie heb ben wel vergaderd. De bijeenkomst van den kabinetsraad in de ziekenkamer van den Rijkskanselier bad des middags laat plaats. Behalve de thans tot stand gekomen over- eenkomst tusschen de RbeinisjbijWestpbali- sche Kldenindustrie en de Franschen-, rnaak- ten ook de sociaal-democratiscbe dschea een onderwerp van besepreking uit De meening omtrent deze eischen in de pers is in bet algemeen, dat zij- niet als ultimatum moeten worden bescbouwd, d'aar toch- de mo- gelijlkbeid tot onderhandelen over die venschil- lende punten is open gelaten. De rechtsche bladien wijzen dte eischen van de sociaal-democraten met verontwaardiging af. Het meest rechtsche Beriijnsche blad wDie Deutsche Zeitung" spoort Stresemann aan, thans toch niet langer te wachten met't nemen van zijn ontslag, daar hij het vertrou- wen van de sociaal-democraten heeft verloren en dat van de Duitsch-Nationalen nimmer heeft bezeten. Het blad voegt hieraan nog toe, dat tegen- over een rechtsche regeering de landbouwers zeer zeker m-eer ontvan'kelijk zullen zijn voor de klachten van de bevolking der steden. Het orgaan van Stresemann, „Die Zeit", is van meening, dat er een zakelijk debat 't-e voe- ren valt over de sociaal-democratische ei- schai, maar dat het toch niet aangaat, dat een bepaaldte paritij met dergelijke verstrekkende eischen ko-mt, daar dan toch i-edtere partij: het recht zou hebben met afzonderlijke eisdien- o-p te treden. Het blad zegt voorts dat de kwestie van de opheffing van den militairen staat van be- leg beachouwd moet worden als buiten elken1 ultimatieven eisch, omdat hier eemvoudig sp-rake is van zakelijke motieven. Om negen uur heeft de Rijkskanselier de leiders van de sociaal-democratische partij in zijn ziekenkamer ontvangen. Hij decide hun mede, dat de besprekingen van den mi- nisterraad- ten aanzien van de soc.-dem. eischen eerst door de verschillende in de re geering vertegenwoordigde burgerlijke par tij fracties behandeld moeten worden. Hedenochtend zouden alle fracties verga- deringen be'leggen. Tegen twee uur zijn de sociaal-democraten bij den Rijkskanselier genoodigd die dan zijn bed weer iho-opt te kunnen verlaten. De beslissing van de sociaal-democraten kan dus niet eerder dan morgen worden verwacht. In tusschen zijn er in den 'loop van den dag van gister eenige dingen gebburd, die den toestand weer aanmerkelijk hebben ver- scherpt. In een te Berlijn gehouden vergadering van leiders van de Deutsche Volkspartei, waarbij Stresemann natuurlijk niet tegen- woordig was, is besloten de Deutsche Volks partei in Saksen order te geven de sociaal- democratische regeering van Saksen niet te steunen. D-it besluit heeft bij de Beriijnsche sociaal- democraten, die toch al zoo sterk tegen het blijven in de coalitie zijn, veel kwaad bloed gezet. Daarbij komt nog, dat op grond van een ander besluit de Deutsche Volkspartei een onderhandelar naar Von Kahr heeft gezon- den, ten einde dezen te polsen omtrent een overeenkomst in zake het Beiersche conflict DE RIJNLAND-REPUBLIEK. In het district Trier maakten de separatis- ten1 zich meester van het stadlhuis te Baum- hold'er; het gem'eentebestuuir bleef.in functie. Te Dusseldorf is de republiek uitgeroepen. In Bochum werd1 m een gehehne vergadering dter communisten in het Ruhrgebied besloten tegenover de republikainsche beweging een afwachtende ho-uding aan te nemen'. Dokter Kremers is Woensdag te Keulen door de Duitsche politieg earresteerd. Hij is de rcchterhand van Matthes, den leider van de separatistische beweging. Kremers js een van de felste Rijnl'andische separatisten, wiens naam steeds tezamen met dien van Matthes voorkwam op de aankondiiglngen der Voor- loopige Regeering. Er zullen zich eigen- aaird'ige verwikkelingen voordoen, wanneer de regeering te "Coblenz Kremers vrij'.ating verlangit. Een aantal andere separatistenleiders heeft de grens tusschen de Fransch-Britsche zone overschreden. De Franschen hebben1 gister een geldtrans- port ten bedrage van 3.900 billioen mark in beslag genomen, dial naar het rijkabankfiliaal te Hohr op.weg was. Het totaal van de door de Franschen en Belgen in beslag genomen gelden der Rijks- bank heeft hiermede een bearag van 6.000 billioen Mark bereikt. Nader wordt gemeld, dat het te Hohr in beslag genomen geld aan de regeering van de Rijnlandsche republiek is overgemaakt. Te Krefeld dringen 150 separatisten met geweld een drukkerij binneni, waar bankbil- jetten van 500 millioen voor de Rijksregee- ring vervaardigd worden. Zij namen- den ge- heelen voorraad in beslag en dwongen de ar- beiders onder bed-reiging met revolvers de nog in bewerking zijnde bil'jetten af te ma- ken. OPENiLIJKE STEUN VAN FRANSCHEN EN BELGEN AAN DE SEPARA TISTEN. De Franschen hebben in Mainz 150 wer- keloozen in hechtenis genomen, die door b-e- middeling van de vakvereenigingen door het stadsbestuur ter bewaking der banknoten- drukkerij war en opgesteld, om de rooverijen der separatisten te verhinderen. Ook in Ludwigshafen werd de 100 man sterke Duitsche wacht, die het stadhuis te gen de separatisten moest beschermen, door Fransche troepen gevangen genomen en weggevoerd. in Duisburg worden de separatisten door de Belgische bezettingsoverheden verzorgd. In verband met verschillende berichten over het opt'reden van' Belgen ten gunsie van de separatisten deelt de Belgische legatie te den Haag mede: In tegenstelling met de beweringen van Duitsche zijde, hebben de Belgische genidar- men nooit gesdioten op ontwapende en ge- wonde Schupo-agenten. De Belgische mili- taire autoriteiten hebben nooit de separatis ten- bewapend. De Belgische civiele zoowel als de militaire autoriteiten hebben de hun verstrekte besliste neutraliteitsinstructies strikt in acht genomen. Alleen te Aken heb ben de Belgische autoriteiten zich genood- zaakt gezien, 35 Duitsche politieagenten te ontwapenen, die in strijd met het door hen gegeven woord het regeeringsgebouw waren binnengedrongen en onder bescher- ming van Belgische gendarmen er een toe- vluchtsoord hadden gezoCht. In de laatstgenoem.de stad is men van Belgische zijde in het geheel niet tusschenbei- de gekomen om de overgave der separatisten te belemmeren. Te Crefeld hebben de Belgi sche troepen geen oogenblik hun kazerne verlaten. Nergens hebben Belgische troepen ook maar een enkel schot op Duitsche onder- danen gelost, ter bescherming der separa tisten. Wie verdient nu het meeste geloof? Vooralsnog zijn de vroegere berichten over Belgie's optreden te duidelijk geweest, dan dat men die nu maar direct als onwaar zou mogen bestempelen. De Belgische socialisten hebben immers ook al zich bezig gehouden met de kwestie. En zou Engeland zijn nota hebben gezon- den^als Frankrijk en Belgie zich neutraal hadden gehouden? POINCARe OVER DEN DUITSCHEN CHAOS EN DE FRANSCHE POL1TIEK. In een rede te Nevers, door Poineare bij het monument voor de oorlogsdooden gehou den, wees hij er op, dat Frankrijk door den oorlog geen nieuw grondgebied heeft ver- worven en ook verder geen winst heeft ge- boekt. Het kreeg alleen terug wat men het had ontstolen. Voorts beloofde men het ga- ranties tegen nieuwe overvallen en vergoe- ding van al het' geleden nadeel. In vertrou- .wen daarop heeft Frankrijk het vredesver- dtag onderteekend, dat het als een minimum beschouwde. Maar eenige maanden later vie- len de schoonste gedeelen van het gebouw in puin. Die geallleerden, die het feist te velde waren getrokken tegen' den keizer en zijn medeplichtigett>vergaten hun voomemens en verwonderden zich er nog over dat we er hun aan herinnerden. Die geallleerden, die het garamtieverdrag hadden beloofd, dat trouwens nog geheel onvoldoende was, trok- ken hun belofte in, de een door het vredes- verdrag niet te ratificeeren, de ander door telkens te verzekeren, dat zijn houding on- dergeschikt was aan- die welke eerstgenoem- de zou innemen. Deso-nd-anks meent Frankrijk recht te hebben op de veiligheid, die het in het vredesverdrag uit naam der rechtvaar- digheid is toegezegd. Poineare weidde vervolgees uit over de door Duitschland gevolgde politick, die be- rustte op de hoop, dat de eenheid tusschen de geallieerden naarmate de betaling langer uitbleef, zou gaan tanen. Drie jaar lang heeft Frankrijk tevergeefs van Duitschland de verplichte f inancieele hervormings- en sa- neeringsmaatregeleiij geeischt. Lang voor het binnenrukken in het Ruhr gebied organiseerde Duitschland systema- tisch zijn bankroet. Wanneer Duitschland op het oogenblik het vreemdsoortig aspect geeft van een toestand van ruine, waarin een deel der bevolking moet bedelen en de ande re in rijkdom leeft, dan heeft het land dat zelf gewild. In Duitschland, dat rijk is en biijft, hebben de groot-industrieelen en groo- te bankiers alle rijkdommen aan zich getrok ken en willen aan den staat niets daarvan afstaan. Vandaar de ontegenzeggdijke ellen- de in Duitschland onder de intellectueelen, kleine neringdoenden en arbeiders, maar daarentegem leeft de Duitsche boer er goed van en beschikt over materialen en voorraden die verre staan boven die van den Franschen boer. Ook de grootgrondbeziters hebben ge- weldig geprofiteerd. Zij, die in Duitschland kunnen betalen, -willen het niet. En geen der regeeringen die te Berlijn hebben gezeteld, heeft den moed gehad, de onwilligen te dwingen. Ook heeft geen enkele Duitsche regeering, de revanche- en haatpropaganda belet, die op de scholen wordt gevoerd, noch behoorlijke maatregelen genomen tegen de geheime vereenigihgen, die strijdig zijn met het verdrag van Versailles. De heerschende anarchie bestond al voor de Ruhrbezetting, maar het Rijk heeft ze door izijn onzinnig verzet verergerd. Thans her- vatten- de Duitsche ambtenaren den dienst, voorali bij de regie-spoorwegen en wanneer wij er van degenen die zich aangeboden heb ben nog eerst 27.000 in dienst hebben geno men, dan komt dat doordat het Rijk ons tot dusver de noodige wagons en verder mate- rieel heeft onthouden. Ook de industrieelen jcomen de een na den ander met ons onder handelen; wij gaan alleen met diegenen on der hen transacties aan, -die niet van- hun aanbod de arbeiders de dupe laten worden. Alle Ruhrarbeiders hebben met vreugde de instelling van economische raden begroet, waarin zij vertegenwoordigd zijn. Kortom, terwijl Duitschland in- zijn schrijVen aan de iC. v. H. bew-eert niet meer de kolen-leveran- ties te kxmnen financieren, neemit het tonna ge, waarover we gratis beschikk^n met den dag toe en beginnen we voor ons s-treven b-e- loond te worden. Het is dus niet het oogen blik om- van gedragslijn- te veranderen, en we zullen die ook niet vera-n-deren. We voeleni het' levendige verlangen ten spoedigste in overleg met onze geallieerden -de ernstige kwestie der schadevergoedingen te regelen, maar we willen ni-et teru-gkomen op de vaststelling yan onze vordering, niet afzien van onze rechten, niet onze panden prijsgeven, en niet overgaan tot verscheuring van het door zooveel naties onderteekend verdrag. Natuurlijk kan men magaan wat iDuitschland op hef oogenblik of gedurende een korte s-panne tij-ds kan betalen, dat is zelfs de taak van) de C. v. H., voorgelicht -door de deskundigen die ze kan benoemen. Laat de commissie nieuwe betalingsmodali- ■teiten vasts-tellen dit is haar roepin-glaat ze naar de mi-ddelen zoeken om de Duitsche fi-nancien- te herstellen en den mon-etairen toestand te verhelderen dat is-haar recht; maar men vrage haar niet, de beslissingen te desavoueeren, <he ze betreffende het be- loop onzer vordering nam, noch vrage men haar, zich daar in de toekomst onophoude- lijk mee bezig te hou-den. Welk een onrecht- vaardigheid, welk gevaar zou het zijn, wan neer over eenige jaren een- Duitschland, be- vrijd van een deel van zijn schuld voor ons zou ko-men staan rechtop, rijker geworden, om ons dan te vernederen door den opbloei van zij-n macht en om ons te verpl-etterem on der zijn overwicht! Neen, wij willen daar niet inloopen. Poineare besloot met te zeggen, dat Frankrijk zich niet voor een paar Duitsche industrieelen zal ruineeren, wier oligarchic de ware heerscberes in de Duitsche republiek is. „Wij- verlangen met onze geallieerden in de bes-te vriendschap te leven en ook met Duitschland betrekkingen van goede nabuur- schap te hervatten, maar niettemin- biijft het verdrag, -dat met het bl-oed der dooden is be- zegeld, een- h-eilig iets, waaraan wij niet la- ten tornen". BERLIJNSOHE INSTRUCTIES AAN DE AMBTENAREN IN RIJNLAND. De voorloopige regeering Van de Rijn- landrepubliek publiceert een bevelsehrift uit Berlijn hetwelk pers-oonlijk aan de -ambtena ren moet worden overgereikt. Hierin wordt gezegd, dat -de separatisten met geweld uit de openbare gebouwen moeten word-en ver- dreven, telkens wanneer zulks mogelijk is, zonder in direct conflict met de bezettings- troepen te ko-men. Met de separatisten mogen geen- betrekkingen- worden onderhouden en de ambtenaren mogen geen eed van trouw afleggen. De hoogere autoriteiten moeten op dezelfde wijze te werk gaan en in nauw con tact met de regeering te Berlijn- blijven, wel ke aan de amb-tenaren d-e -handhaving van al hun rechten garandeert. De Rijnlandsche republiek heeft reeds maatregelen ter verdediging hare positie ge nomen. Pogin-gen tot't gebruiken van geweld zullen onverbiddelijk worden bestraft. In- een proclamati-e der republikeinsche regee ring wordt den- ambtenaren gelast, op gee- nerlei wijze aan de order van Berlijn te ge- hoorzamen. DE NIEUWE &A-KS-ISCHE REGEERING. De vergadering van den Saksischen Land- dag is gisteravond om half tien aangevan- gen, anderhalf uur later dan aanvankelijk was aangekondigd. Deze vertraging is te wijten aan twee moeilijkheden, die nog ter el-fder ure gerezen waren. In de eerste plaats hebben de minister van Handel Kratzig en de minister van Ar- beid, Graupe, zich teruggetrokken, ten ge- volg;e van een besluit van de sociaal-demo cratische partij, die zich in vereenigde ver gadering tegen de vormi-ng der nieuwe re geering had uitgesproken. De tweede moeilijkheid was, dat de Duit sche volkspartij, blijkbaar op uit Berlijn ont vangen instructie, verklaarde de nieuwe re geering niet te zullen steunen. Er bleven dus slechts de democraten over om de regeering te steunen en- deze regeering zou- dan waar- schijnlijk ook al zijn gevallen voor zij nog goe,d en wel- tot stand was gekomen, als niet de communisten na het afleggen van de ver- klaring, dat zij oppositie zouden voeren, wa ren opgestaan en de zaal hadden verlaten. Daardoor toch vormden de aanhangers van de regeering de meerderheid. Een voorstel der Duitsche volkspartij tot v-erdaging werd verworpen en de bteediging der nieuwe ministers kon plaats hebben. De regeerings-verklaring van den nieuwen minister-president Fellisch werd uitgesteld to-t de volgende vergadering, die bepaald werd bp 6 November a.s. BE IE REN EN THiiRINGEN. Het offirieele onderzoek over de concentra- tie van gewapende Beiersche organisaties aan 'dte Thuringsche grens heeft uitgewezen, dat inderdaad aan de Thtiringsch-Beiersche grens „Selgstschutz" organisaties ter sterkte van ongeveer twee regimen ten samengetrok- ken zijn. De Thuringsche regeering heeft aan de Thuringsche grens een groot deel der landpolitie opgesteld. Daar beide par- tijien tot dusver een afwachtende houding hebben aangenomen, is het tot geenerlei in- ddtenten gekomen. HET ONDERZOEK NAAR DE DUIT SCHE BETALINGSCAPACITEIT. De dipl.omatieke medewerkar van de „Eve- ning standard" deelt het volgende mede: Voor zoover thans bekend, zal de commis sie, die een onderzoek za'l instellen naar Duitsdhlands betalingscapadteit, dit doen in de voornaamste Duitsdhe centra van handel en nijiverhdd, maar tevens te New York, Lon- den, Parijs, Rome, Madrid, Bern, Amster dam en andere finandeele centra, ten dnde zoo mogelijk een staat te kxmnen opstellen van de Duitsche bezittingea en beleggingeu in het buitenland. DE MAN' MET HET LIJK. De New-Yorksche courant-enltezers zijn weer eens verdiept in een moordhtragedie, die alle factoren bezit voor een goeden detedieve- roman of een spanneud film-drama. Den 7den Juni werd op een veerboot, die vaart tusschcn Staten-eiland1 en Elizabeth- town, in New Jersey, een- kleine Filipp-ijner in hechitenis genomen, die zich in het bezit be yond van een overmatig groot en zwaar pak. Bij- opening van het pak bleek dit het lijk te beva-tten van een verp-leegster, mej. Martin. De Filippino had haar gewurgd in' de wo- ning waar zij beid-en dienden, had1 daarop het lijk netjes verpakt en was er toen mee aan den wandel gegaan, in de hoop het erg-ens te kunnen kwij'traken. Zijn plan was om het in Elizabethstown in een open riool te duwen en het er achter te laten. Het pak was keurig opgem'aakt. De dbode was in een groen gor- dijn gewikkeld en daaromiheen zal een hulfeel van bruin- pakpapier. De man met het lijk de Filip-pijner was toevallig een klein manne- tje had op zijn zwerftoeht no-g al1 de aan- dacht getrokken. Hij had verschillende taxis gebruikt om naar de boot te komen en een der -taxi-chauffeurs had het een verdacht geval g-evonden en den man met het pak gesiigna- leerd aan het personeel van de veerboot De rest volgde- toen vanzelf. Het Week, dat on- beantwoordde liefde de drijfveer voor de mis- da-ad was geweest. De Filippijner dong naar de gunst van- de verpleegsteren reeds- vijf maanden tevoren had hij in een- aanval van vcrtwijfeling getracht haar te doodten. Tot zoover is deze geschiedenis een passio ned drama als zoovele andere. Maar er is 'n kamt aan de zaak, die haar recht geeft op al- gemeene belangstelling. Gedurende de ondter- vra-ging door de politie twee dagen na de arrestatie had de Filipp-ijner bekend; doch ter. terechtzitting kwam hij op die bekentenis terug. Hij had naar hij; toegaf mej. Martin gedood, doch daarbij- had hij in zelf- verdediging gehandeld. Tot zij-n „belcentenis", het rneisje zonder p-rovocatie te hebben- ge dood, was hij- door de politie door p-ijtoiging gedwong-en! Zij hadden hem n.l-. brandeode sigaa-reinden te.gen de bloote borst gehou den, tot hij:, door de afschuwelij-ke pijn ge- dwongten, maar op alle vragen „ja en- amen'5 'had gezegd-. Om de waarheid! van zijn ldacht te bewij- zen, rukte de kleine man ter openbare terecht zitting jas en hand open en toonde aan de rechters zijln- met brandlitteekms bezette borst. De klacht, dat in de Vereenigdie Staten de politie d-ikwijls ged'etineerdten mishandelt om hun een bekentenis af te dwingen, is oud en algemeen. En het is zeer zeker in hefc alge-- meen- belang, dat aan allte gevallen, waarin zioh zulke schandalen bij- de onderVraging van beklaagden voordoen en dit oo-k kan wor den bewezen, zooveel mo-gd'ijfc ruchtbaarheid worde gegeven. 1 OP GELOST. Volgens een bericht uit Dresden hield: de Saksische regeering gistermiddag den eer- sten kabinetsraad. Zoodra de ministers voor HOCTTIL 19, Telef. 174. (Lid van het Botercontrolestatien Noord- Uolland te Alkmaar). den Land-dag beeedig-d zijn geworden, het- geen gisteravond om 8 uur zou geschieden, zal de Rijkscommissaris H-einze zijn taak hebben volbracht en de grondwet in Saksen hersteld zijn. De Rijksp-resident 'heeft de verordening opgeheven van 29 Oct., volgens welke leden der Saksische landsregeering en overhed-en van hunne functien- kunnen worden ont- heven. KORTE BERICHTEN. Gemengd Nieuws EERLIJKHEID GESTRAFT! Niet altijd wordt de deugd bel-oond, dit heeft het strijkje ondervoinden, dat dezer da gen in een cafe-restaurant te Rotterdam miu- si-ceerde. -De jeugd-ige vi-olist van het muzi- kantentrio vond op de W. C. een portefe-uMe, die bij nader onderzoek 40.000 Week te bevatten. De jongeman steldte dadtelij'k de weinige gasten in de zaak .met zijn vondst in kennis en een Duitscher, die inderdaad zoo pas het toilet had bezocht, -mel-dde zich- aan als ver- liezer en- aanvaardde de portefeuille weer zonder veel omslag mtet een enkel- bedankje. Beloond werd de eeriijike vinder dus1 niet, maar zij-n straf kwam's avo-nds. Toen name- liijk dte directeur hoorde, wat er was1 voorge- vallen, werd1 deze woedtend, dat de zaak bui- ten hem) om was -geregeld en- hij heeft in zijh woede het strijkje dadelijk de straat opge- jaagd. „LOOPENDE ZAKEN." A. Zal Van Swaay de Giro-zaak nog in de Kamer behandelen? B. Welneen, het ministerie treedt immers af. A. Ja, maar de Koningin heeft toch het ministerie verzocht, de loopende zaken nog af te doen. B. Juist, maar kerel, de Giro-dienst loopt immers niet! („Volk".) DE MONST R AT IE NEDE RL. VE-R. VAN HUISVROUWE-N. De afd. Amsterdam dter Ned. Ver. van Huisvrouv/en hield gistermiddag in „Belle- vue" te Am&teerdam, ter gelegenheid1 van haar lO'-jarig bestaan een demonst-ratie op huis- houdelijk geb-ied. Er heerscbte o-nder de velte genoodigd-en, onder wie wij Mevrouw De VlugtF-lentrop en Mevr. TteileganFock o-pmerkten, een prettige, opgewekte stem ming, nog verhoogd door de geestige toe- spraken welke ter inl-eiding en opening van de d-emonstratie gehoudm werden, door Mevr. A. E. van Leersum'iWijsman, waai'n. presidente der afdeel'ing Amsterdam!, en Mevr. Eerdmans, algemeen Presidente der. Vereeniging. De eerstgen-oemde spreekster zeide, zeer verblijid te zijto dat alien' aan het verzoek hebben gehoor gegeven om, ter herden- kin'g van het 10-jarig bestaan der afdee- ling tegenwoordig te willen zijln bij de ope ning der demonstraties. Spr. bracht achiter- een-volgens dank aan de vertegenwoordigde afdeelingen, aan Mevrouw Eerdmans, al gemeen presid-ente o-f -presidente van het hoo'fdbestuur, vo-or al- hetgeen zij voor de vele afdeelin-geu doet, aan mevr. de Vlugt Flentro-p, die zi-ch- dadelijk bereid verklaard had het eere-p-residtenischap dp afdeeling op zi-Ch te nemen, aan, de leden en eereleden Mevr. Franco-Mendes, Mevr. Tellegen Fo-ck, Mevr. SchreeveI'Jzermans, Mevr. R'i- card-O', Mevr. de Jong, de ziel dter demonstra ties, dte diames Sanders, Ringeliog en Pier- son, wegens het redigeeren van het maand- bericht. Mevr. Eerdmans sprak het openimgs- woord. Stpr. zeide dat de Vterteeni-ging, welke elf jaar bestaat, en zeventien d'u-izend leden tel-t, haar redit van bestaan in alle opzich- ten heeft bewezen. Wij zijln, aldus spr., te- vreden dbch niet voldaan. Een groot arbeids- veld 1-igt -n-og voor ons, no-g veel mieer fedten zullen tot de Vereeniging moeten toetreden. Hel-aas, de koopkraeht der Nedterlandtechte vrouiw is zeer verm-indierd' en toch, er moet gekodit worden. Het is hier de plaats om dte huisvrouw te leeren haar huishou-ding- zoo economisch mogelijk te beheexien. AARSCHE COURAST. ii II - De vervalsc-her Anspach, -die eergisteren door het Lanidgerioh-t te Berlijn tot dri'e jaar igevangenisstraf word v-eroor-deeld, is thans door hetzelf'de gerechtshof wegens vervain sching van ins en uitvoervergunniingen veroors deeld tot 6 maanden gevangenisstraf. In heel Italie hebben igroote betoogin-gen plaats gehad ter Viering van dien verjaardag van -het fascisme. Een stoet, aan het hoofd waarvan zich Musolini bevond, -begaf zich naar het graf van -den onbekenden soldaat en tro-k geduren.de vij-f uur langs bet Quirinaal onder toejuichin-gen voor den koning. Op 5 November heeft een nieuwe verhoos ginig dler Duitsohe po-sttarieven plaats, ditmaal een tienvou-dige. Een binn-enlandsche brief zal dan ongeveer een milliard en een buitenlandu sche vier milliard kosten.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1