DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 261 Honderd vjjf en t dntigste Jaargang. 192H iJbonnementsprijs bij Yooruitbetaling per 3 maanden f2.-~, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. Buitenland. Gemengd Nieuws Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DXNSDAG Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. 6 NOVEMBER DE POLITIEKE TOESTAND IN) DUITSCHLAND. De Beiersche staatscominissaris blijft vol- houden, dat ear iiooit een ultimatum naar Berlijn is gezondea en de bladen die hot be nch t hebben gemeld, heeft hij: nu in het ge- lieele land verboden. Dat zip bet Berl. 1 »ge- blatt, de Voss. Ztg., de B. Z. am M., de Bor- sencourier, Vorwaris en Frankf. Ztg. Zelfs een poging tot verkoop of verspreiding dezer bladen is strafbaar gesteld. Het verbod wordt geinotiveerd' met die verklaring, dat de foe- richten over het ultimatum, ook de tegen- spraak, een verontrustende uitwerking moesi- ten hebben. Ook het bericht van de „Vorwarts", als zou de Beiersche gezant te Berlijn, von Prager, met Stresemann en Ebert over de militaire gebeurtenissen hebben geconfereerd, wordt onjuist genoemd. Hij heeft met hen aieen over de zaak-von Lossow gesproken. Er komen nog meer tegenspraken uit Beie- ren, maar wij betwijfclen of men1 daaraan veel gel oof mag hechten. B. v. wordt ont- kend, dat te Coburg een hoofdkwartier be staat der ongeregelde organisaties ondier lei- ding van kapitein Ehrhardt. Juist is alleen, zegt von Kalhr, dat de mannen van Ehrhardt op linn tech-ten naar Saksen en Thuringen den rooden Hundertachaffen groote hoe- veelhedlcn wapens hebben ontnomen; die zijn naar Berlijn in veiligheid gebracht. (Maar Ehrhardt is dan toch de leider, miners eir is sprake van de mannen van Ehrhardt). Te officieeler plaatse in Miinchen wordt ten slotte verklaart, dat deze mannen1 van Ehrhardt geen gevaar voor het Beiersche staatsgezag vomica, doch voor den gang van zaken zouden zij gevaarlijk kunnen warden, Wj$ineer te Berlijn een zwakke re geering zich op het kussen zou trachten te houdtn, m.a.w., indien Stresemann niet be- reid is af te tneden omi voor een1 nationalisi- tisch ministerie plaaits te maken. (Dit is toch zeker wel" een bedreigingUit dit oogpunt bezien beschouwt men ook in Beiersche offi- cteel kringen den toestand als zeer emstig. Aan het „Berl. TageblatF wordt gemeld, dat het gansche verkeer van Thuringen naar Beieren door de rechtsche oiganisiaties wordt gecontroleerd. Elk voertuig wordt aange- iiouden en doorzocht. De treinen van Thurin gen naar Beieren worden gecontroleerd) door de „Jungdeut3cher Orden". Deze licden zijn geunilormd en gewapend, dragen het Viking- insigne, zwart-wit-roode banden om den' arm1 en op de stalen hielmen het swastika-teeken. Eenige digen geleden is het zelfs vooxigeko- meu, chit een „\Vadibneister" der Thnring- sche politie, die zich op Beierscli gebied had1 begeven, dioor de mannen van Ehrhardt in naam der Beiersche regecring, ondbr verden- king von sponnage, is gearrestoerd. Hij werd dagen lang in voorloopige hechitenis gehou- den, door een rechter van instructie verhoord en ten slotte werd hem medegedeeld, dat lnj zich wegens paging tot landVerraad) voor het Volksgericht te Bamberg zou hebben te ver- antwoorden. Het gelukte hem evCnwel te ontvluchten en over de Thuringsche greos te komen. Volgens hetzelfde blad zijn in Thuringen talrijke vluchtel'ingen uit Beieren aan'geko- men, die tot links-geo ri enteerde kringen he- hooren maar' zich in Beieren niet meer veilig voveldten. Ondanks alles meent men in Berlijn, dat de toestand aan die girens van Beieren en Thu ringen1 geen reden tot ongerustheid geeft. Als de gewapende organisaties de grens over- trekken (men neemt dus wel aan dat het ge- organiiseerde troepen zijn!), zou de rijksweer wel bij: machte zijn hen tegm te houden. Een bericht van cnkcle Berlijnsche bhdleni, dat de rijtksregeering van plan zou zijn de rijksweer te versterken' met de republikeinschgezinde bevolking uit te hoodigen di-enst te nemen bij de Schupo, wordt dtoor het blad van Stbese- man („der Zeit"), ontkand, op grand dat de rijksregeering over voldoendfe machtsmiddden zou beschikken am een eventueele actie d'er rechts-radicalen te kunnen verijdlelen. Als de rijksregeering zich hier maar niet in1 slaap laait wiegen! In een' manifest aan het Duitschie volk heb ben de rijksregeering en de president gezegd, dat zij elken onwettigen drufc op het staats gezag en elfce poging am den braederstrijd te ontketenen met de uiterste energie zullen be- strijdien!. Orde en1 veiligheid en dte djkseen- heid' moeten behauden blijven, als het land den tijd van overgang naar een waardevaste valuta, over den tijd van: emstige werlcloos- heid, economische mariiijfcheden en een onge- Hooiden buitenlandsch politicken druk zal heenkomen. Elke verlichting op het gebied der bui'ten- landsche poiltiek is afhankelijik van de am- standigheid, dat de volken, die Duitschl'and willen helpen, niet aan het Duitsche volk wanhopen. Zulk een vertwijfelinig zou ook een emstige uitwerking hebben1 op de bevol king van Kijn en Ruhr, die tegen gewapende separatJsten de Duitsche gedachte verdedi- gen. Men moet beseffen, dat elke mo- om op buitenlandsch politick gebied iets te bereiken, definltief verdWijnt op het oogen blik, dat in plaaits van de gronuwettige regee- ring, een- of andere cmwettige macht Duitsdi' land in bet buitenland1 zal willen vertegen woordigen. De Duitsche tegeering 'beat de tnachismid- dtelen elke putsch suoces t?gen te gaan en de grondwet te beschermen. Rijksvreer en Schutspolizei zulleni, trouw aan den eed, haar plcht doen. De Rijksregeering ver- trouwt er vast op, dat, indien haartegeni haar wil de strijd zou worden- opgedirongeni, het gansche Duitsche volk vastberaden zal op- komen voor de orde in en1 den plichit van het Duitsche Rij'k, aldus het manifest. Het gansche Duitsche volk? Zouden de opstdlers van het manifest dlat zelf wel ge- looven? Is het verspreidem ervan1 nieit reeds aan twijfel onderhevig? DUURTE-ON'LUSTEN IN BERLIJN. Te Berlijn haddten gister duurte-onlusten plaats, d-oordat de broodprijs op 140 milliard mark was vastgesteld. hi eene reeks van straten hadden plunderingen plaaits, mzon- derliedd in de oude Scheunlenwijik en aangren- zene straten de Miinz-, Grenadier- en Dra- gonterstraat, waar't grootste deel der land- verhuizers uit Oost-Europa wonen. Het rijksministerie van voedselvoorziening acht de verhooging van 25 tot' 140 milliard met gerechtvaardigd en heeft een anderzoek bevolen. De bakkers wijzen er op, dat de broodprijs tot dusver laag is gehouden, dootr- dat de „Reichsgeitreiesteldestelle" de stad te gen 'n lageren prijs rogge en tarwe ter be- schikking stelde. Deze ondersteuning is plot- seling opgehouden en de bakkers zij thans op het vrije meel aangewezen. In bijna alle deelen van Berlijn zijn bak- kerswinkcls geplunderd. Hier en1 daar werd ook een slagerswinkel leeggehaaldi. Als ge- volg van- het ingrijpen der iegeering is de broodprijs teruggebracht tot 80 milliard. De meelvoorraden (ter Berlijnsche meelhandte- laars zijn in beslag genomen en het meel zal tegen rcdelijke prijzen ter beschikking van de bakkers worden gesteld. Tevens worden de toestanden op de meel- en broodknarkt streng oncterzocht en woeker zwaar gestraft. Het Hbld. meld't nog omtrent bovengenoem- de plunderingen1, die hoofdlzakelijk op het jodenkwartier gemunt waren dat -niet slechts winkels maar oak woningen warden leegge- roofd. Verscheidene Joden werden door werkloo- zen gevisiteerd, omdat zij vermoedden, dat de Joden dingen van waarde en buitenlandsche wissels in hun zakken hadden. Auto's, waar- in de menigte Joden- vemioeddia, werden aan- gehouden en de inzitteaden gemotesteerd. Een Joodsch koopman werd uit een auto ge- haald en afgeranseld, terwijl de auto geheel vemield werd. Eten sterke poiltie-afdeeling slaagde er ten slotte in, de ordle te herstellen. De vertegenwoordiger der Berlijnsche groep van de ceatral'e vereeniging van Duitsclie staatsbu-rgers van Joodlsch geloof, die zich op het alannbericht over de uitspattingen naar het Jodenkwartier begaf, werd door een agitator der „Volkischen" beetgegrepen on- d-er beschuldiging, dat hij met een mes 'had gestokem. Onmid'dellijk: stiet de menigte den vertegenwoordiger tegen den grond, sloeg hem tot bloedens toe en kleedcte hem half uit, waarbij zich in het bijzonder vrouwen onder- scheidden. In den loop van den avond heeft de toe stand zich verscherpt: d'e verzantelde menig te keerdee zich steeds weer tegen als Joden uitziende voorbijgangers en1 Joodsche zaken. Talrijk zijn de personen, die zwaar wer- dfen mishandeld en van alle dingen1 van waar de werden beroofd. Ontkleedingsbrigades kleedden met groote snielheid Joden. volledig uit, waarop dezen zich onder het gejoel der menigte uit d!e voet maakten. Ta 11 ooze ma- gazijnen van confectiekleeren en ook particu liere woningen werden eveneens geplunderd. Door de straten bodrt men kreten als: Slaat de Joden dood, of: Kleedt de Joden uit. Een letterlijk poedemaalst uitgekleede man nam de vlucht in een slagerswinkel. De slager en zijn zwager gingen de achtervolgers met een bijl in de vuist tege- moet. Verscheidlene personen werden door bijlslagen verwond. Vastgesteld kon wor den1, dat de opwinding der menigte door en- kele personen, die van groep tot groep gin gen, gevoed werd. Zij: hltsten ook op tegen christen-winkeliers en wel1 met de bewering, dat zij levensmidd'elen aan Jodlen hadden ver- kocht. In totaal werden te Berlijn 70 h 80 winkeis geplunderd. De chef der politieke po litie is bij den Pruisiischen minister van hin- nenlandsche zaken, den1 beer Severing, onltbc- den om rapport uit te braigrn. DE CONFERENTIES VAN EXPERTS. Staatssecreitaris Hughes ontving Zondag officeel mededeelling, dat de Britsche, Belgi- sche en Italiaansche xegeerilngm tot overeen- stemming zijn gekomen in zake de benoeming van een Commissie van experts door de Com1- missie van Hferstel, voor het instellen van een onderzoek naar Duitschland's betlalingscapa- citeit en voor het opstell'en van een: plan voor de betalingen. Gistermargen verzocht die Fransche gezaint Hughes om een persoonlijk onderhoud, diat in ddn namiddag plaats vood. Naar vermoed wordt, heeft die Fransche gezant te kennen gegeven, dat volgens die meaning van zijn regeering, het in te stellen onderzoek dient te worden beperict tot Duitschland's huidige betalingscapaciteit en dat het onderzoek moet worden gehoudbn binnen1 de perlcen van de bevoegdheid aan de Commissie van Herstel toegekiendl Ingeval hiervan echter mocht worden afgewekien, be- hoorde eveneens die kwestile der intergealli- eerde schuildfen te worden onderzocht. Met dit laatste kon de dn?eri.Vaansche be- geering zich niet vereemigen en zij gal be- reids te kennen, dat de kweatie der intergjeali- lieerde schulden niets uitstaande heeft met die van de Duitschie betalingscapaciteit. Ook acht zip het vrijwel nutieloos te onderzoeken, wat Duitschl'and ondier de huidigle omstanidig- hed'en zou kunnen betalen. Ongetwijfeld heeft Hughes dlen Franschen gezant onder het oog gebracht, dat onder de tegenwooixhge omstan digheden die Ameri- kaansche regeering binnenkoit van Duitsch- land een verzoek verwacht hetzij voor een leening voor het aankoopen van tevensmiddle- ten, of wel met het dloiel de hulpvexteening te kunnen uitbreiden. Volgens Amerika komt het er in de egnste plaats op aan het producticvermogen van Duitschland te hei-steUen en da Duitsche be volking tegen honger te beschennen en in de tweede plaats, am het surplus mogelijlk te ma- ken, dat zou kunnen dienen voor die betalihg van1 schadevergoeding, waarop Amierika nog steeds aanspraak blijft maken. Wat de Amerikaansche regeering denkt te doen, ingeval Frankrijk zijn standpunt bMjft handlhaven, valt nog niet te zeggen. DE SEPARATISTISCHE BEWEGING. Te Edersheim en Heckhleim is de republiek uitgeroepen. Op een vergaderimg van burge- meesters uit het district Bingen werden miet adgemeene stemmen de door den separatisti- schen commissaris van het district genomen besluiten goedgekeurd. In de grensdfetricten van het Saargebied breid't de separatistische beweging zich on der de landbevolking snel uit. Te Bergzaxem, Kirchsheim en Gemoirsbeim is de republiek geproclameerd. De vertegenwoordigers van deze plaats stelden zich in verbdnding met leden der Hoage Intergeallieerdb Rijnlandcammissie en verklaarden dat zij: in het belang van de openbare orde zich1 aansloten bijl de uiitroe- ping van een autonome Palts-republteik; bin nen het kader der Rijnland-republiek. Dr. Heinz, de voorzitter van de boerenVer- eeniging in de Palts, en diens aanihangers, hebben zich meester gemaakt van' da open- bare gebouwen te Kaiserlautem. Da bezet- ting vond zonder incidenten plaats. Naar het schijnt, wordt deze beweging in de rich- ting van de Palts-rep ubltek op het platteland krachtig gesteundL Nadat de Duitsche Rijksregeering zoowel bij de Fransche regeering als bij den Fran schen ambassadeur herhaaldelijk 'had gepro- testeerd tegen de begunstigiing der separatis- ten door de bezettingstroepen, is thans den' Duitschan zaakgelastigde te Parijs opgedra- gen een protestnota te overhandigen, waarin op grand van authentiek materiaal een breed- voerige ulteenzetting wordt gegeven van de samenwerking tussdien da oproerlingen en de Fransche bezetting en de verwachting wordt uitgesproken, dat den Franschen troe- >en order zal warden gegeven dfen oproer- 'ingen de wapens te ontnemen en de Duit sche poiltie niet meer te belemmietren bij de uitoefening harer taak, met name wiat het ge- bruik der wapenen betreft. Een afsdmft dezer nota is te Londea en Brussel overhandigd. Evenals in1 Aken werden.1 oak in Krefeld die separatistische stormtroepen onder Belgisdhe bescherming verwijderd1. DE STRIJD TEGEN DE ROTE FAHNE Gistemiiddag is te Berliin de directeur der „Rote Fahne" gearresteeid. Zijn aanhouding staat in verband' met het feit, dat de laatste dagen, Se weerwil van het verbod van het blad:, een aantal nummera zijn verschenen onder het hoofd „Rote Stuirm- fahne". Om de inbeslagneming te voorko- men, werden deze in exemplaren der „D. All- gemeine Zeitung" verspreid. ALGEMEENE STAKING IN POLEN. De algemeene staking in Polen is gister op groote schaal begonnea Zij1 heeft een poli tick karakter. Volgens de bladen wordt reeds tusschen de regeering en de soc.-dem. onderhandel'd. De leider der national-democraten heeft een manifest gepubliceerd, waarin hij op- roept tot den strijd tegen de Joden, comlmu- nisten, socialisten en Duitschers. Het is geen tijd om te onderhandelen, zegt hij, ter wijl de strijd woedt. DE POLITIEKE TOESTAND IN GRIEKENLAND. De republikeinen hebben gisteren een groote vergadering georganiseerd, waar het woord werd gevoerd door generaal Panga- los. Hij weet de noodlottige ervaringen door Griekenland opgedaan, aan den koning. Hij wraakte voorts de houdiing, door den koning aangenomen bij1 de jongste beroeringen en verklaarde, dat de koning volgens zijn over- tuiging niet op den troon kon worden ge- handhaafd. De vergadering nam ten slotte een resolu- tie aan, welke er bij de revolutionnaire regee ring op aandringt, door middel van een volkssterrrming het volk te laten beslissen over de kwestie: monarchic of republiek. Na afloop van de vergadering trokken de demonstranten door de straten, terwijl ge- roep werd gehoord van: Weg met den ko ning; leve de democratic. Botsingen met monarchisten hadden echter niet plaats. Tegeij Zondag a.s. is door de te- genpartij een betooging aangekondigd ten gunste van de dynastie. De officeren, die door den' krijgsraad te Saloniki ter dood zijn veroord^eld. hebb®D een beroep gedaan op kolonel Plastiras. STRAATROOF OP GROOTE SCHAAL. Gebruik makende van eea loonstaiking bij hjet Voltiecorps, heeft een benda jeugdiige straatschenners en dieven Zateardlagaivond de ruiten ingewoipen in verscheidene winkels in hfet centrum der stad Melbourne, waaronder een vijftal juwelierszaken1. l>e schiade, ddar verschiilended iefstallen, wordlt geschat op 5000 pond. PoMe-recruten veirleenden dlen burgers assistentie en matrozen andferhielden een geregeld gevecht met de bandieten. Na zes uren was de orde hiersiteld, Een zestigltal der ^Hooligans" Werd gevaagen genomen en een drietal personen gedood. Verscheidlene gewouden zijn aaar het hospitaal vervoerdi. De onlusten werden Zondagavcard' op klei- ner schaal voortgfeBet. In de indusitrteele voarsteden van Noord-Melboumiei werden burgerWachten aangevalteo.. De staatsregeering van Victoria nam ein- delijk krachtige maatregelen1 ten einde de openbare rust te herstellen. Door middle! van een comite uit de burgerij kcaxdien ruim 2000 bijzondter agentea worden ingezworen, mee- rendeels stoere en ervaren jonge mannen, ter wijl nog ruim 3000 jongelieden beschiikbaar wordlen gehoudten, diaar het aantal der sta- kende agentea zich steeds uitbreildlt. Eenige vaste agenten doen nog dtenst GENERAAL ARZ GEARRESTEERD. De laatste chef van den geaeralen staf van het Oostenrijksch-Hongaarsche leger, de General-Oberst Arthur Arz, is op een reds naar Boekarest door de Roemeeosche aiutori- tedten gearresteerd. Arz is thans als beworuer van Zeveniburgien Roemeensch staats'burger. Roemenie heeft besloten niet lander de pensioenen te betalen dter Oostenrij ksch-Hoaga atsche officieren, die in Roemenie wonen en ter bespneking dezer aangelegenheid had' Arz zich naar. Boekarest begeven1. De reden der arrestatie is ombekend, DE SCHULDEN VAN' VooR DEN OORLOG. De ottderhandelingeu tusschen de Fran sche en Belgische compensatiebureaux eener- zijds en het Duitsche compensatiebureau an- derzijds zijn hervat De bureaux zijn belast met de regeling van de schulden van voor den oorlog. KORTE BEROiTEN. De NOorsche communisten hebben gee wedgerd zich aan te sluiten bij Moskou. Hevige stoxmen hebben' die laaltste dagen gewoed op de Noordlzee bij Etememarken. Tal van visschersvaartuigen, men vreest van wel d'ertig, zijn in den n'achit van Zaiterdag cp Zondag vergaan. Uit Essen ward't gemdd!, dat die verlen- ging van het verlof aan Rrupp tat onbepaai- deu tijd, neerkomt op gratie. Bij een bo'kswedlstrijd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan1 van een athletiek- club te Kopenhagen is een Engelsche deelnie- mer een paar maal down gieslagen. Den dier- den1 keer bleef hij liggen, een dokter comsta- teerde hersenschuddmg, waiaraan hij 24 uren later overleed. N De staking van de havenarbeiders en karrevoerders, waardoor het werk in die har ven van Dublin1 gedurendie verscheidene we- km werd stilgelegd is geeindigd. De stalkers hebben de voarwaarden der regeering aan- vaard. De „Bochumer Vereiri", waar sedtert eenige weken het werk was stilgelegd!, heeft den arbeiders doen bekend makm diat het werk spoedig hervat kan worden als ear tien uren per dag gewerkt zal warden. Thans hebben ook de sacialisten te Frankfort a. M. een voorstd aangenomen, om een beweging in het leven te roepen, die zal streven naar de uit&luiting Van Ebert uit die partij. Te Lausanne zijn gister in het proces- Conradi, den moordenaar van1 Warofskt, de debatten geopend. Men herinnent zich, diat Worofski indertijd Russisch geddlegeerde was in1 Geneve. Naar uit Wezel bericht wordlt, moest de geheele Thijssen-vereeniging op 10 No vember alle arbeiders en geemploye den dienst opzeggen, daar die middelen ont- breken tot uitbetaling der loonen en salariis- sen. Van vandaag af zal 9/10 dleel der ge heele arbeidersklasse in het Ruhrgebied ten laste komen van de weridbozenlkassen. De voor dfeze week vasltgesteldte zitfing van den Duitschen rijiksdlag vervaltl wegens den politieken toestand. De rijjksidaig komt ech ter uiiterlijk a.s. week bijeen. DE REGEERINGSCRISIS. Naar de Tel. vemeemt, wordt er in parle- mentaire kringen, vooral ter rechterzijae, re- kening mede gehouden, diat spoedig de op-en- bare zittingen der Tweedle Kamer zullen worden hervat. Men verwacht een rechtsch kabinet. De heer Colijn schijnt zich er over te hebben- uit- gelaten, dat het door hem ingenomen stand1 punt van afzijdigheid in- dien zin, dlat hij zich, evenals de andere ministers, mdividktee: verbondten had aan het vlootplan niet perse behoeft te worden gedleeld door zijn fractie of partij. RUW EN HALF NAAKTT. 'De raad van Hol-ten (O.) heeft op voor- stel van den heer Wansink (lib.) het voet- ballfen op Zondag unlet 7 tegen 4 sltemlnten vecrboKen. Onder die tegensfemmerla was o.a. de burgemeester, baron van den Bordh van Verwolae, die tevens raadslid is. De heer Wansink motiveerde zijn voorstel door te zeggen, dat hij voetbal een ruw spel vindt. De anti-revol. wethouder Veldhuis viel hem bij. Hij ergerde er zich over, dat de voetbal- lers ,Jialf naakti' over dien weg loopien en zoo dien rustidag verstoren. ALGEMEENE BOND VAN SIGARENMAKERS. Zaterdag werd te Kampen, ondier Mding van dien tweeden voorzitter, den heer P. VIs- scher, de jaarvergaderiing gelhoudlen van dlen Aljg. Bond v. Sigarenm. en Tabaksbew. in Nederland. Uit het jaarversiag bleek o.m., diat het He- dental eemigszins was teruggeloopem, vocwv namelijfc hieraan toegesdrreven, diat een aantal hunner, gedrongen door die omstlain- digheden, zidn als klein-fabri kant hebben go- vestigd. Een voorstel van het hoofdbestuur om het vakblad voorlioapig slechts eenmaal per maand te doen verschijinen, werd na be- strijding aangenomen. Bij de verkiezing van hoofdbestuuraers werden herkozen de heeren A. van Zuilen (bij aocliamatie) en P. Lucas, die laatslte itevens als bezoldigd bondsambte- naar, en gekozen de heenen J. H. van1 dier Iinde, J. HoogenhorSt, A. Schinkel, W. van Zomeren en P. Lucassen. Een voorstel tot het stichten van em weer- standSkas en een ander tot het oprichten van eent fonds voor uitioeeringen bij overlij- den, werden aangenomen. DE WETHOUDERSCRISIS IN ZiAANDIJK. De Raad der gemeente Zaandijk was gis- teravond opgeroepen om te voorzien in de wethoudersvacatures, ontstaan door het be- danken alis zoodamg van de heeren S. van Hoom (S.ID.A.P.) en C. Bakker (S.D.A.P.). Buiten het raadhuis hadden zich veel be>- angstellenden lopgesteld om biji de opening op de tribune een plaatsje te (kunnen bemach- tigien. Toen aan de hand van de gemeentewef de aanvang wegens onvoltalligheid achtereen- volgens met 10 en 20 minuten was verlaat, opende burgemeester Hellema om 8 uim die vergadering. anwezig waresn de heeren Kldtnan, Van Zanen en Oberstop (Burgerlijk Bloc). Afiwe- zig waren de S. D. A. P.'ers en't lid der Are beiderskiesvereenigitog Krom. De voorzitter decide mede de vergadering wegens onvoltalligheid te moeten verdagen. de publieke tribune klonk gejoel en werden opmeridngen als „ze durven niet" ge hoord. AUTOBOTSING. Bi] het gesticht Bloemiendaal lie Loosdui- nen zijn Zaterdag twee auto's, een uit Rot terdam en een- ttii Den1 Hlaag; op elkaar in- gereden. Beide werden vrijwef vemield. -De chauffeur van den eenen wagen die uit Mon ster kwam, wilde in een scherpe bocht uit- wij-ken voor een wiekijlder, maar de wagen sllipte en vloog tegen een boom op. De auto die van den- Loosduinsdien kant kwam kon niet tij<% genoeg stoppen en reed op de an der in. De beide chauffeurs kregem, wondere lijk genoeg, geen letsel, maar een passagier van1 een der wagens werd door de voorruit ge- worpen en bekwam emstige venvond'ingen aan gezicht en- handen'. Na op Btoemendaal verbonden te zijln, werd hij: door den Eersto- Hulpdienst uit Den- Haag opgehaald en- naar het zi'ekenhuis gebracht. EEN GELUKKIGE GEMEENTE. B. en W. van de gemeente Blokker nabij Hoom stellen den gemeenteraad voor, voor 1924 geen plaatselijke inkomstenbelasting te heffen, alsmede de opcenten op de personeeie belasting te doen vervallen. Het vorig jaar werd totaal f 7000.00 "j*:e inkomstenbelasting geheven en roegen genoemde opcenten 1519.48. Ook het electrisch bedirijf in deze gemeente staat er zoo gunstig voor, dat voorgesteld worden fen den stroomprijs en de lichtpun- tenbelasting beiden te vexlagen. NED. ZEILSCHIP BI J JUTLAND VERGAAN. Geduremde dan storm uit het Z.-W. is In den nacht van Zaterdag 'op Zondag het Ne- derlandsche zeilschip „Lichtstraal" met co kes beladen ter hoogte van Knopper bij. Lem- vig op de westkust van Jutland gestrand. Met levensgevaar voor de redders is de ge heele bemanning, uit vier koppen bestaande, gered. Het schip wordt als verloren be- schouwd. GEEN BEZOEK VAN GENERAAL SMUTS. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat Generaal Smuts, die 9 November naar Zuid-Afrika weer scheep gaat, nogf een bezoek aan Ne derland zal brengen. DE FIETS VAN DEN' VELDWAGHTER GESTOLEN! In een onbewaakt oogenblik is in een ge- hucht onder de gemeente Ede het rijwiel van denveldwacnter ontvreemd. EEN BEGEERD BAANTJE. Voor de betrekking van gemeerite-veld- wachter der gemeente Rijssen, zijn niet min der dan 183 sollicitanten binnen gekomen. LAFHARTIGE OVERVAL. Zaterdagavond vertel-t de Crt. omstreeks halftien stapte een opgesdioten slungel met een niet al te gunstig uiteriijk een chocoladle- winkefltje in1 de Wijde 'Heistoeg te 'Amsterdam^ Maisson Meijeir geheeten, bmnen. Hij begaf ALRMAARSCHE GOURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1