Mkmaarsohe Courant Uw Prijscouranten Laat ons drukken. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.li, Herms. COSTER ZOON, Voordam C 9, ALKMAAR. - 1 De dakruiter van de Groote Kerk. Headers) Yijf eo Twistlgsie Jaargang, Dinsdag 6 Noyember. FEUILLETOli. De onzichtbare hand. lit 281. MM. GE'VDNIDEN voqrwerpen. Aanwezig aan het Bureau van pwliile, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de uavoi- trende voorwerpen ala gevondien gedeponeerd op 1 2, 3, 4 en 5 November 1923. Sportkar, rozenkrans, jongenspet, jas, kin- derschoentje, leeren muilbaud, (bond), jon- censpet, 2 gonj'ezakkeni, broche, zak, inhou- dentle gouje, handschoen, anmiband met kop- pen, zakagenda en een portemonnaie met eemg geld. Aanwezig en te Ibevragen bij de navolgen- de ingezetemen, onderstaande voorwerpen, als gevondeu aangegeven op 1, 2, 3, 4 en 5 November 1923. Rozenkrans in etui, A. Muuse, 'Laat 8 tiandschoen, J. Schults, K. V. 't Veerstraat 4; wolfen deken, Huijsman, Kennemersmgel 24 ersch poesje, Mevr. v. Dam, Juliana van Stolberglaan 2; portemonnaie inh. eemg reld G. Sander®, Poppelmans'.aan 4porte monnaie, ledig, A. Swart?, Uitenboschsfcraat door hem beheerschte gewelf doorbroken en later wcder in den ouden tranit bij'gsschil- derdl werd. De hem voortdurcnd toegewijde zorgen hebben Lvenwel niet voorkomen dat hij, vooral in den laatsten tijd, alle kenteckeaen bleef vertoonen, zandruiter te zullen worden. Gelukkig, vooral ook uit een oogpunt van veiligheid, dat thans radicals maatregelen genomen zijn om hem dit droevige figuur te besparen. Moeilijk is uit te maken door welke oorza- ken de hellende stand van dten toren aanvan- kelijk is ontstaan. Bij bet nagaan van den dakbouw ter plaat- se van den diakruiter is geblekeni, dat met do zen bij1 den oorspronkelijken opzet van den kerkbouw geen rekening is gehouden. Intusschen blijft het mogelijk, dat men tij- dens het bouwen van het dak, nog tot het aanbrengen van den torens is overgegaan, of wel dat men: hem later, toen het kerkedlak reeds gereed was, nog geplaatst heeft. In elk geval moet de groote klok, Salvator, gelijktijdig met den bouw van den toren zijn opgehangen, omdat zij wegens hare afmetin- geu niet door de'openingen naar binnem te brengen was. Dat men, om haar te kunnen pl'aatsen, een deel van den toren zoude hebben gesloopt, is moeilijk aan1 te nemen, te eerder omdat zulks, l 0 ware het geschied, stellig aanteekening zoude 19* zes bezems, M. de Boorder, Omval 12; i gevondten hebben in het „Memoriael' van hondenriem, S. Zwart, Limdengracht 4; pore j Kerckmcesters", hetwelk dikwijls zeer genu- temonnaie, inh. eenig geld en papieren, R. ge uitigaven trouw te boek stelde. Smids, K. v. }t Veerstraat 52;jheeren porte- Aangezien de schenking van deze monnaie inih. eenig geld, M. Kuhne, Huig- brouwerstraat 8; nikkelen rozenkrans, A. Ringers Verdronkenoord 67med. Hterlig- hart, J. Halleman, Verl. Landstraat 17; zwarte broek, Snijder, Zeglis 6 twee man- telceintuurs, M. v. Wijngaardte®, Stutions- straat 59; grijze vilthoed, 'Slooten, Westdijk, hoek Bloemendaalderwegregenhoed, B Louwe, Doelenstraat 2; parap'uic, J. Dijfc- tnan, Lindtenlaan 77; bnl in etui, D. de Waard, Bloemstraat 16; koekoeksveer, Koot, K. v. 't Veerstraat; R. K. gebedenb'oekje, M. Meuleveld, Nloodwoning 1, Westerweg; band van eeh regenjas, B. Arends, Adhterweg 2; band van een regenjas, v. d.' Brink, Groot Nieuwland 51kindertasch'je ntet inhoud1, Smit, Liefdelaan 10'; jongenspet, J. Peere- boom 'Nieuwstraat 19; parapluie, 'H. Mar tin, Liefdtelaan 31en een portemonnaie inh. gasmunten, Zaadnoorddijk, Baansmgel 1. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, werdt men verzocht hiervan kenrus te geven aan het Bureau van politie,, Onze kleine sderlijke toren, die als dak ruiter op de Groote Kerk prijkte, is helaas niet meer. Sedert langen tijdi zijn we verstoken van zijn aanschijn, van zijn carillon, dat niet op hield „de tricoter son refrain", en1 van den hartal ag van zijn uurwerk, waarvan de wij- zerplaat de tolk is. Gelukkig is zijn verdwijmen maar tijidelijk; eerlang zal hij als een phoenix' uit zdjne assche herrijzen en zijn goede gaven op nieuw voor eenige eeuwen over zijne omge- ving uitspreiden. De zaakkundige schriiver van de „Nadere bijzouderheden van de Groote Kerk", de heer J. Belomje, heeft in zijne belangwekkende me- dtedeeiingeo, ook. omtrent hem en' zijne klokken, vele tot heden onbeschreven, c. q. onjuist beschreven, details aani het licht ge- bracht, cq recht gezet, en tevens het vraag- stuk van des dakruiters geboorte in beschsou- wing genopen, doch is, wegens oatstentenis van authentieke gegevens, niet tot, eene op- lossiug kunnen geraken. A1 ligt het ver van mijne bedoeling daartoe eene poging ,aan te wenden, toCh zoude ik gaame het volgende in het geding - willen brengen: Op 22 Juni 1550 koopt Meester Pieter Basgen, priester, eene lijfrente op de Kerk, ten bedrage van 102 Gulden!. Hij geniet daar- van, helaas, slechts een jaar, want de dood verrast hem1 op 17 October 1551. Nu is bij de vennelding van een en ander in margine ges!teld: „dat dese penningen ruijta gegaen zijin am ses balcken om d'ije kerktoorn te stutten, mi'ts- gaders saechloon, ijsehwerck ende tijndluy- den arbeijtsioon". Het lijdt d-us geen twijfel dat dfe dakruiter in 1551 moet hebben bestaan, hoewel hij op de kaart van Jacob van Deventer, welke van 1560 d'ateert, niet is aangegeven. Uit het „stutten" blijkt, dat bij, reeds in eerstgemeld jaar zijn zit begon te verliezen. Niettemin heeft hij zich met dit etuvel, aanvankelijk gehandhaafd tot 1630, toen hij recht gezet en aanmerkelij-k vertimmerd werd- TocW blijkt hij' in 1689 opnieuw grottdig mderhanden te zijn genomen, waarbij: het Zie: Inventaris Gemeentearchief IV 76 Lijffrenten, fol. LII. Door Douglas Valentine. (Sdrrjjver vnn De. men met den Kt'ontpvae'f). ©smicMserde stating van W. 1L f veibodeni). 20) „Hehlj zeker", was bet antwoord. „Ik here inner mij precies wat er vanmorgen in was en dezelfde dingen iiggen daar nu op tafel „Weet u wat er in dat pakje was?" vroeg Desmond. „NietS andlers dan een zilveren doosje, langwerpig en zonder versiering, ongeveer zoo groot. Ziji gaf de afmeting aan inlet beide handen, „zoowat als een sigaretteni- doosje. Nur-ePDin zei dat het een familie- stu'k was en dat zij bang was bet te vetl'ie- zen op baar vele rondreizeni. Ziji vroeg inij er niets van te vertellen en het te bewarten tot na den oorlog of totd'at zij1 mom vroeg." „Dan spreekt dit voor Nur-el-Din's onL schuld", zei Desmond. „Wat bedoelt u?" vroeg Barbara, op- ziend. „Wel, dat ze nileit in uw huis zou hebbien ingebroken en uw vader zou hebben gedood aUeen om baar eigen pakje terug te krijgen. MMaar waarom ter wereld zou Nur-el- klok door den Abt van Egmond, in 1525 pliaats vohd, is het waarschijulijk dat eerst in dat jaar tot den, bouw van dim toren, werd oVere gegaan, hoewel de kerk reeds veel vroeger voor hare bestemming geschikt moet geweest zijn. Het aamzienlijke gewicbt waannede Salva tor den toren bezwaande, werd in 1542 nog vergroOt door dat van de negen klokken, wel ke er toen „tot voorslag en spelend werk" werden ingebracht, hetgeen door de openin- gen gemakkelijk van buiten naar biunen kon geschieden. Stellig behoeft het ons dlus niet te verwon- deren, dat de toren, negen jaar later, door overhelling blijken gaf den grooteni last niet te kunnen dragon en reeds toen den steun noodig had, waarvan hierboven sprake was A1 moge nu het jaartalu waarin tot den bouw van den dakruiter werd overgegaan vooralsnog niet vast te stellen zijn, uit de ver- melde nrargine aanteekening blijkt o. ,L on- wraakbaar, dat hij in 1551 op het kerkedak aanwezig was en alzoo de meening van den Schrijver der ,,Nladere Bijzon'dcrhedlen enz.", dat de toren in- oorspronig stellig, altbans van vroegere da'gteekming moet zijin dan liet laatstc kwartaai der 16e eeuw, oniberispelijk juist is. Te eeniger tijd zal nu wellicht nad'er bewe- zen kunnen worden, dat bij reeds omstreeks 1525 dc plaats innam, welke thans helaas le dig is, doch waarop hij eeriang weder op nieuw zal tronen. W. R. H. WAKKER. Alkmaar, 5 November 1923. Provinciaal Nieuws UIT HEILOO. De vereenigmg „Heiloo Vooruit" hield Vrijdagavond de jaarvergadering in „De Rustmde JagePL De heer G L. Vermeij opende de goed be- zochte vergadering met een welkorn aan al ien. Spr. releveerde de feestelijke Jierdenking van de jubileumfeesten, die zoo in elk op- zicht zijn geslaagd. Jaaiverslag De heer Maas Geeteranus bracht dit verslag uit. De gemeente mag zich verheugcn in em steeds grooter aantal in- woners. Vestigde mm#zich vroeger in het naburige Alkmaar, thans kornt men geregeld hier wonea, omdat Heiloo zich' meer en meer gaat aanpassen aan wat wordt gevxaagd, zooals electiiciteit mi leidiingwater, terwijl eei'lang ook gas zal komen. Dit alles werkt zeker mee om Heiloo meer populate te ma ken. Verschillende zaken eischm meer uitga- ven, zooals ondeirwijs, waarvoor em zeer groot bedrag wordt gevraagd; niettemin is de belasting him laag, wat zeker in. niet ge- ringe mate de vestlging vergroot Ook op wegenaanleg gaan we vooruit. De eerste stof- vrije. wel zal worden aangelegd- Door het uitgeven van een wandellcaart zal men Heiloo meer bekend maken. (Applaus). Begrooting Gidsen. H!et bestuur deelde mede, dat men de leening voor die Gidsm ge- heel had afgelost, niettmiin bleef er nog een schuld bestaan van 89,46. Het bestuur stelde voor, daannede de nieuwe begrooting te belasten, welk voorstel werd goedge- keurd. Begrooting. Ontvongsten f 156, uitgaven eenige diversen en nadeelig saldo 89,46 voor gidsm, onvoorzien 11,54, totaal 156. Het bestuur verwacht, met de uitgave van gratis gidsm dm tekortpost weg te werken, wanneer de neringdoendm db uitga\» nwgo- lijk maken door advertenties. Dm heer Smits ontgaat de logiica van deze redmeering Heeft het bestuur de zekerheid1 van advertenties, het lijkt hmi vreemd1 toe, dat een belangrijke post, drukkm van wan.- delkaarten, maar in eens de uitgaven gedekt worden m niet alleen van de w andelkaaxten, dodi ook van het tekort gidsm. De heer Maas Geesteranus zeide, dat het uitgevm van gidsen dan ahem mogelijk is, als men steun van de adverteerders krrijtgtt. De heer Reues merkte op, dat altijd maar weer em beroep wordt g'edaan op dte nering- dbmdm, doch z. i heeft iederem er bdang JDe heer van Gemeren wees er op, dat het iaarverslag zich uit in al wat de gemeente reeft gedaam. In dat kleed moet Heiloo Vooruit" zich niet tooien. Spr. merkte op, d'at er het vorig jaar ook 50 op de begroo ting is geplaatst voor reclame. Spr. stelde voor dit weer te doen. De heer Vermeij antwoordde den heer Re- nes, dat hij als belastingbetaler ook mee helpt en spr. zag er niets voor terug. De heer Roovers wilde ook meer doen. Zonder geld is het bestuur gebonden. Spr. zou de contribute willeni verhoogen tot 1,50 per lid. Het bestuur kon zich met deze gedachie veieenigen, doch mm zal het dan aanhouden tot een volgende vergadering. De heer Helder meende, dat op andere pJaatsm, zooals Bergen m1 Schoorl, de ne- ringdomdmi meer sa men werken met pensiou- hiouders, wat volgens spr. hier nog al wat te wenschen overlaat Ook voor de pensionhou- ders kan gewerkt wordm, doch deze laten niets van zich hooren. De heer A. Greeuw Jr. merkte op, dat wij ons zeker kunnen aanpassen aan Schoorl, als men d'an Bergen te groot vindt voor vergel ij- king. In Schoorl geeft men ook 5 contribu- tie, bovendien adverteeren de perisionhouders gtzameniijk. In de groote bladten- ziet men nooit advertenties uit Heiloo. Dc heer Akkerman concludieerde, dat er stcedls geldgebrek is. Spr. zou voor conteibu- tieverhooging zijn, doch niet zo6 hoog, dat het averecbtsch resultaat had. Ook zou spr. bij de gemeente willen aankloppcn om subsi- die. De L. E. T. T. subsidieert men ook. Men kan dan zien of de gemeente het werk van „Heiloo Vooruit" waardeert. Dat er meer kan gedaan wordm mag niet stuiten op geld- gebrek. Zoowel de verhooging der contributie als de aanvrage om subsidie werden met alge- meene stemmen goedgekeurd. De begrooting werd daarna goedgekeurd Rekening en verantwoording penning- meester. Ontvangsten 156, uitgaven 157,63, nadeelig saldo 1,63. De rekening werd1 door dte heeren Akkerman en van Ge meren nagezien m in orde bevondm. De heer van Gemeren maakte de opmerking d'at de 50 voor reclame niet was uitgege- vm. E>e voorzitter zeide, dat dit niet was ge schied omdat er gem geld was. Het bestuur had een stille hoop op buitengewone ont vangsten, welke niet verwezenlijkt is. De heer van Gemeren meende, dat het be stuur den piicht heeft, besluiten uit te voeren. De rekening werd goedgekeurd! onder dank aan dm penningmeester, die gedechargeerd werd1. Bestuursverkiezing wegens periodieke af- tredinig van die heeren G. L. Vermeij (voorzit ter) en L. Bournan en L. Hoekstra, die herko- zen werden. (Wordt vewdltfhLJ UIT NOORDSCHARWOUDE. Het Symphoniegezelschap Sempre Crescen do gaf •Zondagmiddag een matine in Con cordia. Er was vrij veel belangstelling en de bezoekers hadden em mooien middag. De voetbalclub Holland I speelde tegen Schoorl I en won met 1—0. De Eerw. heer Waterreus, pastoor alhier, is benoemd tot pastoor te Noordwijkerhout. UIT OUDKARSPEL. Door het stormachtige weer is Zaterdag op het „Waardje" een motor, geladen met peen, gezonken. Geen persoonlijke ongeluk- ken. De afdeeling Oudkarspel-Noordscli anvou- de van de S. D. A. P. vergaderdte Vrijdag avond. De beschrijvingsbtief voor de gewes- telijke vergadering werd behandeld, voor welke vergadterihg de afgevaardigdm vrij mandaat kregen. Voor het geval een uitspraak gevraagd wordt, zal' dte afdeeling zich uitspreken voor het bezetten van den wethouderszetel door den heer Westerhof te Alkmaar. Als afgevaardigden naar die vergadering werden gekozen de heeren C. Paarlberg en H. Bakker. Alle ledten van het bestuur wer den herkozen De vergadering warn met genoegen kenms van de groote toename van het aantal lezers van „Het Volk" aan den Langendijk geduren- de het laatste jaar. t Besloten werd actie te voeren voor toename van het aantal lezers op het Tuimbouwblad. D. T. S. I speelde tegen Heiloo I en won met 21. D. T. S. II speelde tegen B. S. V. II van Bergen en won met 32. Tegen het toeken- nen van een doelpunt heeft B, S. V. protest aangeteekend. D. T. S. Ill speelde tegen V. A. F. C. IV van Alkmaar en verloor met 01. UIT SGHAGEN. De heer W. Porte, onderwijzer alhier, is benoemd tot hoofd der school te Ilpendam. UIT NIEUWE NIEDORP. De heer A. Vethman te Moerbeek, gem. Nieuwe-Niedorp is herkozen tot molenmees- ter van den Moerbeekerpolder en tevens tot voorzitter van het college van molenmeesters. UIT HOORN. De Kamer van Koophandel alhier heeft haar planneneen West-Friesche jaarbeurs te organiseeren moeten opschorten. meldt de Tel., omdat in 1924 de verschillende locali- teiten, welke men daarvoor dient te hebben, bezet zullen zijn voor de groote landbouw- tentoonstelling. UIT WIERINGERWAARD. Zaterdagm'iddag vergaderde de Raad vol- tallig onder leiding van buxgeineester Ha- ringhuizen. In verband met de notukn vroeg de hteer Speets inlichtingen of B. en W. al overleg haddten gepleegd met die onderwijzers wat betreft ontwikkelingscursus aan ouderen. Do voorzitter* zeide, dat d>it nog niet was gebeurd, doch wilde wel machtiging van deu Raad hebben, om maatregelen te treffen kuden een voldoend aantal leerlingen zich opgaf. Dit aantal werd gesteld op minstens 10, terwijl dan, evenals voor den vcrvolgcursus, 1,50 per uur zal worden vergoed, uur per week. De heer N. Koppes heeft zijne bmoetning als lid van de commissie ^ot wering van schoolverzuim aangenomen. Ingekomen was een verzoek van dte Noord- Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", voorloo- oin cen biidrage voor het tekort op dm ont- smettingsdienst. Besloten werd 10 toe te etaan, pig voor 3 jaar. Van het gemeentebestuur te Alkmaar was een adres ontvangen inzake het aangaan van een gemeenschappelijke regeling betreffende toclating van leerlingen op1 de U.L.O.-sch'Ool. In handen gesteld van B. en W. om advies. Hierna volgde een belangrijk punt, n.l. de bespreking over dte waterleiding. Ingevolge een besluit, in een vorige verga- dteriug genomm, is een bijeenkomst gehou den van ingezetenen, alwaar ongeveer 90 personen aanwezig waren. Doel van die ver gadering was, de opimie te vernemen van de ingzetenen. In die bijeenkomst zijin stemmen opgegaan tegen de water! d'oCh wel tegen de verplichte aansluiiitiing. De heer Oldenborgh, Directeur -van het Provinciaal Waterleidingbedrijf, die op die vergadering de belangen van goed en vol- doende water al had uiteengezet, verklaarde, dat men daarvan niet meer terug kon, omdat reeds 60 gemeenten op die voorwaarden het hadden aanvaard. B en W. steldlm nu aan dten Raad voor om aan te sluiten en1 die be- wuste bepaling in de Bouwverotdening op te nemen. Dit voorstel werd met 6 tegen 1 stem aangenomen. De heer H. Slikker stemde te- Din van zoo iets verd'aohit worden?" „Heeft de chef u niets van deze jonge dame verteld?" „Niets: Ik had nooit over haar gedacht totdat vader gisteravond een oude bekende in haar ontdtekte en mij: aan haar voorsteldte." Weer die verduivelde voorzitehtigheid van dten tehef! dacht Desmond, heimielijk ibewon- derend de behoedzaamheid waarmee deze merkwaardige man, om zijin eigen woordien te gebruiken, „de beide mteihdten van elkte verbinding verzegelide." „Wanneer ik met dit meisje moet samlen- werken", zei Desmond bij zidhzelf, „dan zal ik ook alle kaarten hier nu openleggen", en dus verteld'e hij haar van de vermoediens, die de chef tegen dte danseres had. van dm brief waarin een aanbeveling voor haar aan Bell- ward stond en dien men bij zijn arrestatite had' gevondten en ten laatste de zwarte haar, die ontdekt was tussdhen dte riemen waarmee Barbara vastgebonden was geweest. „En nu", besloot Desmond, „het eersce wat we doen moeten is naar den chef gaan en hem vertellen van dat pakje van Nureel- Din, dat verdwenen is." Barbara viteli hem! snel in dte rede: „We hoeven heusch niet naar hem toe te gaan. Wanneer hij itemand met een opdracht weg- gezonden heeft, wil hij 'hem niet terugziiem, vo6rdat het werk gedaan is. Als hij u wil la- ten halerii of met u wil sprekm, zali hij dlat doen. Miaar het is nutteloos voor u om zeTf te trachten hern1 te zien te krijgm. U kunt mij afzetten aan het bureau." Desmond was ganedgd haar dit toe te stem- men en zeide dit. „Er is een ding in het bij'zonder, dat ntij verwondert, miss Mackwayte", merkte hij op, toen zij weer naar het Westen redten, „en dat is hoe iemand kon weten, dat u die doos van Nur-el-Din hadt. Was er iemand andters Wacht ems even, ja menier moet even1 later zijn binnemgekomieni, want ik herinner mij1, dat zij de deur opm- dteed, toen kapitein Strangwise binnenlkwam om mij: te vertellen, dat vader op mij wadhtfe om naar huis te gaan." „Herinnert u zich of Nur-eUDin van htef pakje sprak in ttegenwoordigheid van de ka- menier?" „Zoover ik m'ij kan herinneren, zei Nurrel- Din juist torn de kamCnier de dteur opendb voor kapitein Strangwise, mij weer met na- diruk, dat ik het pakje toteh vooral zorgvuldig btewaren moest. Ik gelioof, dat ze het doosje bepaald noemde, maar ik herinner mij, dat zij: naar mijn tasch wees, waarin ik het plakje had gedaan." „De kamenier heeft dus ni'et gezien, dlat Nuir-el-Din u het ipakje gaf?" „Neen, daar ben ik zeker van. Er was gen. Daarna kwam ee» tweed'e belangrijk punt aan de orde, n.l. dte electrificatie. De raadsle- den hebben alien een rapport thuis gehad en dus alles goed1 kunnen nagaan1. De heeren Smit Kleine, Directeur, en Boom, Hoofdingenieur van het P.E.N., wa ren ook ter vergadering aanwezig, om een en ander toe te lichten. Deze toelichting werd in comitte gedaan en vordlerde ruim 1 Vi uur. Na opening werd door dten burge- meester medegedeeld, dat m het rapport 3 plananen waren opgenomen. Het bedrijf zal slechts rendabel kunnen zijn volgens het goedkoopste plan, n.l. Groote en Kleine Buurt ondergrondsch m het overige boven- grondsch en bij' voldoende aansluiting. De stroomprijs voor de ingezetenen zal onge veer gelijk zijn als in Zijpe en Anna Pau- lowna. Vol'gms het ontvangen tarief zullen de ingezetmen hebben te betalen voor licht een gegarandeerd1 aantal KW.U. verbruik te gen 0.60 per KW.U. en de overigen tegen 0.20 per K-W.U. Na zeer breedvoerige discussie stelden B. en W. voor, te besluiten tot aanleg in Groote en Kleine Buurt, Tweewegen, Nieuwesluis m Moitenweg m bij voldoendte deelneming Barsingerweg en Walingsweg. B. en W. te machtigen de plannen verder uit te werken en een overeenkomst met het P.E.N. voor te bereiden. Ten aanzim van het tarief zal nog een nader voorstel worden gediaan. De straat- verlichting zal, indiien allem wordt verlicht, wat nu wordt verlicht, kosten pl.m 600. Dit kan nader word'en besprokm. Het voorstel1 werd! met algemeene stem- mea aangenomen. Dte voorzittm wilde den Raad geluk wen schen met het genomen besluit en den wensch uitspreken dat deze beide genomen besluiten In goede aarde zullen vailen bij dte ingezete nen. Ten slotte werd nog een voorstel van B. en W., om aan dm gemeente-opzichiter 75 vergoeding te geven voor extra werk, ver- oorzaakt door de uitbreidling der begraaf- plaats, met 6 tegen 1 stem aangenomen. Dit is 3 pet. van het bedrag dat voor de uitbrei- ding is uitbetaald. In zijn instructie is be paald, dat hij voor buitengewone werkzaam- heden 2 pet. zal genieten. Hierna ging men in comite tot vaststelling van het suppletoir kohier der hondienbelas- ting. EEN. DIE ER GENOEG VAN HEEFT. Gelijk gemeld werd, heeft de burgemees- ter van Opperdoes, de heer A. Roggeveen, op het onverwacht medegedeeld (aan het einder der Raadsvergadering van Vrijdag 2 Nov.), dat hij als zoodanig ontslag heeft aangevraagd. iHij deed dit in de volgende bewoordingen: Mijne Heeren! Omdat, waar gedurende de 43 jaren dat ik deel mocht uitmaken van het Bestuur de- zer gemeente steeds een verdraagzame geest mocnt heerschen en de belangen der gemeen te op onpartijdige wijze werden 'behartigd; Omdat die goede geest voortdurend wordt vertroebeld, en waar dat eerder hier onge- kendi was, de besprekingen en handelingen nu immer loopen over rechts en links, klein- zielig voor een kleine gemeente als de'onze; Omdat, indien hier ter tafel zaken moeten worden behandeld of benoemingen moeten worden gedaan, het alien schijn geeft dat in eene gehouden v66rvergadering het lot van het onderwerp of de keuze van den persoon reeds is beslist; Omdat de taal welke te dezer plaatse wordt gevoerd, veel overeenkomst begint te krijgen met theologiseeren; Omdat, in het vuur van die debatten, ver- wijten aan andersdenkenden worden gedaan, welke vreeselijk stuitend zijn, door b.v. te zeggen „je hebt geen geweten" of „je hebt geen Go<i, dus ook geen beginsel". Omdat, waar de eed, onder aanroeping van Gods Heilgen Naam door de Raadsle- den is afgelegd dat zij dte belangen der ge meente met al hun vermogen zullen ^oor- staan en bevorderen. in het openbaar isi ge- zegd: dat eerst het beginsel en dan het be- lang der gemeente aan de beurt is; Omdat ik mij niet kan aanpassen aan die handelingen en de meening ben toegedaan d'at dat alles niet in het belang der gemeente kan worden geacht, dat ook door een groot deel der burgerij zal worden bevestigd, want te handelen en beraadslagen zonder eenig onderscheid, moet bij: ons alien op den voor- grond staan! Daarom, Mijne Heeren, moet ik u mede- deelten dat mij de lust ontbreekt langer met u samen te werken en ik den 22sten van de vorige maand aan H. M. de Koningin tegen Januari 1924 ontslag heb gevraagd als niemand in de kamer dan wij: beiden. Ik merkte pas, juist voordat kapitein Str.ang- wise klopte, dat Marie bezig was met Nuretel Din's japonnen op te hangen. Zij moet later bkmengekoinen zijn zonder diat ik het be- merkte." „Dus dan heeft die kamenier, die Marie, niet gezien dat die danseres u het doosje gaf, maar ziji hoorde haar erover spreken. Is het niet zoo?" „Ja, en natuurlijk ook kapitein Strang wise..." „Wat zou die?" „Hiji mioet 66k gehoord hebben wat Nun el-Din zei!" Desmond wreef zijn kin. „Zeg eens, u wilt toch niet dien goeden Strangwise ook in de zaak betrekken?" vroeg hij- Barbara beantwoorddte zijn glimlach niet. „Hij schijnt Nur-el-Din nogal goed te ken- neri", zeide hij, „en ik zal u nog iets anders vertellen, die vronw is bang voor onzen vriend den kapitein!" „Hoe bedoelt u?" vroeg jJegmond. „Ik lette gisterenvaond op 'haar in dten spiegel terwijl: hij: met haar sprak eni vader en ik in dten hoek stenden te praten. Ik weet niet wat hij1 tegen haar zei, maar zij keek over haar schouder heen met 'een1 uitdruk- king van1 schrik in haar oogen. Ik zag haar gezicht m den spiegel, zij keek alsof zij! na- 1 burgemeester dezer gemeente. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. UIT OUDE NIEDORP. De Raad dezer gemeente vergaderde Maandagmiddag 5 Nov. Allen waren tegenwoordig. Voorzitter was J. Wit als waarnemend Burgemeester. De voorzitter optende dte vergadering en sprak waardteerend'e woorden over den pas overladen burgemeester en decide mede dat door B- en W. tot waarnemend secretaris be noemd dte heer M. Kooyman, alhier. Ingekomen was een verzoek van het „Wit- te Kruis" afdi. Noord Holland, om subsidie ten behoeve van den ontsmettingsoven te Alk- maar. Op voorstel van den voorzitter werd dit adres aangehouden tot een volgende verga dering. B. en W. hadden dit adres nog niet behandeld. Van den burgemeester van Barsmgerhorn was bericht ingekomen d'at de verordening op de vleeschkeuring aldoor was terug gekomen van Haarlem, met bemerkingen. Die zelfde wijzigingen zouden ook hier moeten gebeu- ren. De voorzitter stelde voor, indien de veror dening niet goedgekeurd tenigkwam, wat wel te denken was, ze dan te wijzigen zooals door gejaagd werd!" De taxi hield stil. Desmond sprang er uit en hiei'p het jonge meisje uitstappen. „Tot ziens", zei ze tegen hem, „wees u maar niet bezorgd, wij zullen elkaar wel spoedig weer !ontmoeten." En daarmee was zij verdKvenen. Desmond keek op zijn horloge. Het was kwart voor „Nu zal't me benieuwen hoe laat die ver- lofgangerstrein vanavond gaat", zei hij hardt op met een voet op die treeplank van dte taxi. „Oui 7.45, mijnheer", antwoordde een stem. Deshtond keek rond wie er sprak. Toen zag hij, dat het den chauffeur was. "7.45, zeg je?" zei Desmond. „Van Victoria- station zeker?" „Ja mijnheer," antwoordde de man van „Lieve hemel, dan heb ik niet veel tijd", bromde dte officier, „en! ik moet nog_enkele dingen koopen voor ik oversteek. En ik zal nog werk moeten maken- van mijn pas." „Die is in orde, mijnheer", zei de_ taxi- man, „ik heb nw papieren hier1", en hij overe handigde Desmond enkel'e vellen papier die hij uit zijn zak gehaald had. „U zult zien, dat u met dteze papieren veilig naar Frank- rijk terugkomt P' rWordt vervolgd.) 2J0S.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5