Barsingerhorn was aangegeven en dte ou'de in te trekken, werd goedgevonden. A1 de ge- meenten in den keurigsk-ring zullen wijzigin- gen moeten aanbrengen. Hierop werd de heer Jb. Pluister be- noemd tot tijdelijk wethonder, die deze benoe- ming, onder dankzeggi-ng, aannam. Hij werd ook weer herbepoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. De voorzitter zeide, dat, zoo d'e heeren wi'sten, vanwege de gemeente een krans* wv.s gel-egd op het graf van dten burgemeesiler. Hij stteld'e voor deze te voMoen uit dien post van onvoorziene uitgaven. Dit werd algemeen goedgevonden. In dte vorige vergadering was besloten een sproeier aan te scnaffen voor dte malaria-be- strijd'ing. In Nieuwe Niedorp wilden ze dit samen doen met-ons. Dit werd aan B. en W. overgelaten. Hiema slutting. Stadsnioims FEDERATIE DER S. D. A. P. Zondag 4 November j.l. hield1 de Gewes- telijke Federa'tie Noord-Holland'-Noord der S. D. A. P., in de groote zaal van „De Unie" te ALKMAAR, haar Jaarvergadering, wel- ke uitstekend was bezocht. Van de 63 afdee lingen waren 45 vertegenwoordigd door 75 afgevaardigden. Voorts waren aanwezig Mw. Tilanus, voor den Bond van Soc. dem. Vrouwenclubs, Mw. Dorjee en Mw. Everhard voor de Propagan da commissie; Tevens de Statenleden De Vries, V.d. Vail, Binnendijk en Westerhof, beneveps de heer W. Drop, Penningmeester van het Partijbestuur der S. D. A. P. In het openingswoord gaf dte voorzitter, de heer Peerlkamp, een overzicht van dte gehou- den Staten- en Gemeenteraadsverkiezingen, hiemaast zijn groote tevredenheid uitspre- kende over de boven verwachting geslaagde actie tegen de Vlootwet en de verwerping daa'rvan. Hij heette de aanwezigen hartelijk welkom. De bescheiden van dten Penningmeester, den heer Visser (Krommenie) werden door de commissie goedgekeurd waarna dte func- tionaris werd gedechargeerd. Hierna werd door den secretanis, den heer Westerhof (Alkmaar) het jaarverslag uit- gebratht, waaruit wij het volgende aanstip- pen: Het aantal afdeelingen in het Gewest be droeg op 1 October 1922 65 en wel in de Distriets-Federatie Den Helder 24, in Hoorn 28 en in Zaandam 13. Opgeheven werden de afdeelingen Terschelling, Schagerbrug, Ab- bekerk en Beets, terwijl werden opgericht de afdeelingen Bovenkarspel en Monnikendam. Het aantal afdeellingen liep dus terug tot 63 Het ledental bedroeg op 1 October 1922: 3497 en op 30 September 1923: 3560, alzoo een vooruitgang met 63' leden. De Distriets- Federatie Den Helder telt 750 leden, Hoorn 1144 en Zaandam 1666 leden. Wat dte Januari-Propaigandamaand be- treft, vermeld't het verslag, dat 36 openbare vergaderingen gehouden zijn met als sprekers de heeren. A. W. Michels, G. Gaijaard, G L. S. Wagenfeld, J. van Dok Az., H. v.d. Burg, L. v.d. Wal, W. v.d. Vail em J. Wes terhof. De gehouden vergadering slaagden in het algemeen vrijwel. Waar het aantal ledten in het Gewest met 161 leden vooruit ging, kwam deze winst hoofdzakelijk ten goede van de afdeelingen Schoorl, Purmerend, Wormer, Krommenie, Westzaan en Wormerveer. Hun winst was, 7, 22, 22, 20, 6 en 22. De winter-propaganda stond tevens in het teeken van een rondreis met Mevr. Miedema- Zondtervan. Zij sprak in 24 plaatsen en de gehoudten vergaderingen slaagden uitstekend. In 21 plaatsen werd de straat-propaganda ter hand genomen en werd in totaal voor 183 aan lectuur verkocht. De volgende centra werden door Mevr. Miedema-Zonder- van bewerkt: Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen, Helder, Zaandam en Purmerend. De alge meene propaganda werd voorts gediend door het houden van 34 openbare en 24 cur- susvergaderingen, waarvan de heer Wester hof in 12 der eerste en in 13 der laatstge- noemdte vergaderingen lift woord voerde. Het veslag getuigt verder van den uitmun- tend geslaagden Nationalen Vrouwendag op Zondag 11 Maart 1.1. gehouden, waarvoor o.m. Zaandam was aangewezen, terwijl het woord werd gevoerd door Mevr. H. Bakhuis- Wolters uit Zeist en A. de Vries uit Zaan dam. Naast de partij.-afdeelingen, telt het Ge west 11 Vrouwenclubs. Bovendien nog 7 Propaganda-Commissies. Terzake de gehoudten-verkiezings-actie voor de Provinciale Staten waren 70 verga deringen gehouden. Een tabellarisch overzicht van dte gehou den verkiezingen voor Kamer, Staten en Raad, zijn eveneens in het verslag ver- meld. Bij de Kamerverkiezingen werden in dte Distriets-Federatie Den Helder op den candidaat der S. D. A. P. uitgebracht 42074 stemmen; bij dte Statenverkiezingen in 1923 37869 en bij de Raadsverkiezingen in 1923' 33590 stemmen. In de Distriets-Federatie Hoorn respectievelijk 53664, 48185 en 30579 In dte Distriets-Federatie Zaandam: 50097, 44650 en 43350 stemmen, Het aantal roode raadsleden was voor genoemde in haar oude samenstelling: 38, 50 en 42; de nieuwe samen stelling geeft de volgende rijfers: 36, 45 en 41 raadsledten. Het verlies is dus 2 -j- 5 +.1 —8 zetels. Het werk tot scholing der S. D. Raadsle den werd bewerkstelligd door het houden van cursussen over Gemeente-Politiek, waar als sprekers optraden de heeren: B. W. Binnen dijk, G. Gaijaard, W. v.d. Vail, A. dte Vries, J. Groen en J. Westerhof. De cursussen wer den gehouden te Alkmaar, Hoorn, Purmer end', Schagen en Hoorn. Behoudens de cur- sus te Den Helder, werdten de anderen goed bezocht. De propaganda op het platte land, met het Land- en Tuinbouwblad, werd door de belanghebbendte afdeelingen flink aangepakt. In totaal werden 63750 ex. verspreid. Wat het Jeugdwerk der Centrale van Ar- beiders-Jeugd-Vereenigingen betreft, ver meld't het verslag een kleimen vooruitgang in ledental. Op 1 October 1922 bedroeg het aantal 307 eni op 30 September 1923: 330 leden. Na een enkele gemaakte opmerking door de heeren Van de Vail (Hedloo) en Verste- gen (Den Helder), werd het verslag met een woord van dank aan den samensteller, goed- gekeund. Het jaarverslag van den Penningmeester, dien heer Visser (Krommenie.) werd na enkele opmerldngen in ontvang en uitgaaf vastge- steld op 7867.18. Het verkiezingsfonds voor de plaats gehad hebbende Statenverkiezingen, bracht 1005, 09 op. Wat verder dte financiele gestie van het Gewest betreft, werd medegedeeld, dat de uitgaven van de georganiseerde rondreis met Mevr. Miedema een cijfer aangeven van 357.95 en de gehouden cursussen over Ge- meente-politiek 305.40, terwijl de begroo- ting voor het-boekjaar 1' October 192330 September 1924 in ontvangsten en uitgaven werd vastgesteld op 5771,05. Hiema werd door den Heer Drop (Partij bestuur) een inleiding gehouden over de fi- nancieele gestie en de iniddtelen aangewezen om de ontvangsten voor de partijkas op te voeren door een grondige herziening der contribueering. Waar voorheen de Controle-Commissie werd samengesteld uit de Afd. Zaandam, werd dit thans opgedragen aan de Afd. Koog-Zaandijk. Het aftredende bestuur, bestaande uit de heeren P. K. Peerlkamp, Zaandam (Voor zitter); J. Westerhof, Alkmaar (Seeretaris- Propagandist)J. Visser, Krommenie (Pen ningmeester); A. W. Michels, Den Helder; A. J. Romijm Koog a.d. Zaan; R. Kofman, Enkhuizen; u. Gaijaard, N. Niedorp, A. M. Bulens, Hoom; P. Zeeman, Z.-Scharwoude; werd bij acclamatie herkozen. Als vertegenwoordiger en plaatsvervan- gend vertegenwoordiger in den Partiiraad, werden de aftredende heeren P. K. Peerlkamp (Zaandam) en A. W. Michels Den Helder) zonder tegen-candidaat herkozen. Mevr. Tilanus (Amsterdam) verkreeg hier na het woord en in een kort zakelijk betoog gaf zij een overzicht van de gevoerde propa ganda ondter de vrouwen en maakte tevens 'n nieuw richtsnoer voor de komende winter- maanden kenbaar. Vooral werd door haar de aandacht gevesiigd op de binnenkort verschij- nende vlugschriftjes en spoorde tot emstig werken aan. In aansluiting op dit betoog, werd beslo ten, om in Februari of Maart 1924 een drie- weeksche rondreis met Mevr. Miedema-Zon- dervan (Amsterdam), als spreekster, te or- ganiseeren, met als centra: Medemblik, Uit- geest en Schagen. Tevens zal een extra vrou- wenblad in de maand' December, getiteld „De Vrouw en de Vrede", gratis in net geheele Gewest worden verspreid. Wat voorts de verdere schriftelijke propa ganda betreft, werd besloten, de mogelijk- heid te onderzoeken of het „Land- en Tuin bouwblad" voortaan om de veertien dagen kan verschijnen, inpjaats van eenmaal per maand', doch dan, in kleiner formaat. Ma an delijks zullen door de N. V. Boekhandtel „Ontwikkeling" kleine pakkende brochures uitgegeven worden, evenzoo kleine vliegende blaadjes. Verder zal ten behoeve-van dte S. D. Raads leden 'n 4-tal boeken worden uitgegeven over „Gemeente-Financien", „Het Onderwijs", „Woningvoorziening" en „Volksgezondheid", door den Boekhandel „Ontwikkeling". De belangrijke gebeurtenissen in het pax*- lement worden door middel van vliegende blaadjes tegen lagen prijs ter beschikldng ge steld' van de afdeelingen, terwijl elke maand een-brochure word't uitgegeven, die dte voor- naamste gebeurtenissen schetst, welke op het gebied van Eerste en Tweede Kamer, Staten en belangrijkste gemeenteraden zijn voorge vallen. Het door het Gewest inged'iend voorstel, dat elke afdeeling in het komende vergader- seizoen minstens en openbare vergadering, als't kan opgeluisterd door muziek, zang, een toaneelstukje of lichtbeelden zal beleg- gen, werd aangenomen. Een goede gelegen- heid om tevens de aandacht op onze gemeen- te-politiek te vestigen, is het houden van een openbare vergadering met sprekers uit de Raadsfractes, na afhandeling dter gemeente- begrooting. Waar de cursussen over Gemeente-Politiek in den winter 19221923 uitstekend zijn geslaagdj werd thans met algetneene stem- men besloten dat in de komende periode we- derom te organiseeren in verschillende plaat sen van het Gewest in elk geval Hoorn en Alkmaar. Hiervo:r zal overleg worden ge- pleegd met dte vereeniging van Soc. Dem. Raadsleden in Noord-Holland-Noord'. Terzake de verdere mondelinge propagan da, werd het Gewestelijk Bestuur opgedra gen overleg te plegen met den heer J. E. W Duys, tot het organiseeren van een vierde rondreis door het het Gewest en dan in die plaatsen openbare vergaderingen te beleg- gen, waar het Kamerlid de laatste drie jaar niet is geweest. Waar de kleine partij-afdeelingen met dte door hen gevoerde propaganda meermalen kleinere tekorten moeten boeken, werd' met algemeene stemmten besloten, hen zoo noodig financieel terzijde te staan. De niet groote agenda, was ongeveer half zeven afgehandeld, in welk verband dte Voor zitter, de heer Peerlkamp er zijn genoegen over uitsprak, dat naast de goedte gedachten- wisseling, tevens opbouwend werk is verricht en dit in de toekomst haar vruchten wel zal afwerpen. Met een kort woord werd dteze jaarvergadering gesloten. EEN ADRES. Aan den Gemeenteraad van Alkmaar is het volgende adres gezondten: Ondergeteekenden, bewoners aan het Luttik-Oudorp geven met verschuldigden eerbied' te kennen: dat zij met lcedwezefi moeten constatee- ren, dat het toezicht op het vlugge rijden van vrachtauto's beslist onvol- doende is, wijl maximum snelheid niet wordt in acht genomen; dat vooral door de vrachtauto's niet voor- zien van gummibanden kuilen in de straat ontstaan, waardoor de voorpuien en vooral de winkelramen niet kunnen worden schoongehouden van modder en andere ongerechtigheden, hetgeen afbreuk doet aan den verkoop, aange-. zien dte "etalages niet beantWoorden aan het doel, dat met het etaleeren be- oogd wordt; dat voorwerpen in etalages geplaatst om- vallen en ook binnenshuis trillingen veroorzaakt door auto's schade aan huishoudelijke ardkelen toebrengen; dat verder binnen- en buitenramen b'arsten vertoonen, waardoor men de kans heeft, dat op dten duur assurantie- maatschappijen geen ruit meer wen- schen te verzekeren; dat gezien de smalle gracht het meerma len voorkomt, dat door auto's en an dere voertuigen op stoepen wordt ge- reden, hetgeen vooral geregeld' voor komt op marktdagen, wijl het dan moeilijk is elkaar te passeeren en bui- tenlieden een omweg maken om op de graanmarkt te komen, tot schade dter winkeliers; dat voorzoover ons is medtegedeeld verzak- king van walmuren niet kan uitblijven in dien dit niet reeds is geschied; Redenen1, waarom ondergeteekenden uwen Raad beleefd doch dringend ver- zoeken zoo spoedig mogelijk aan do zen onhoud'baren toestand een eind te willen maken. WEEGBRUG. Uwe Vergadering besloot den 22sten Sep tember 1921 zie bijlagen 89 en 118 van 1921) een gedeelte van het trottoir aan de Kanaalkade aan den openbaren dienst te onttrekken en voor den tijd van tien jaar aan de N. V. Alkmaarsch Veem in huur af te staan tot het daarin hebben van een weeg- brug. De gemeente maakt van dteze gelegen- heid gebruik om voor het Alkmaarsch Veem een verplichting te vestigen tot het hebben daar ter plaatse van een weegbrug, ander- zijds voor het publiek een recht om d'e weeg brug ingevolge hare bestemming tq gebrui- ken; tevens werd echter een bepaling opge- nomen, waardoor ons College een middel ver kreeg om er tegen te waken, dat de gemeen te met het oog op de Waag door de exploita- tie der Weegbrug schadte zou lijden. Wij leg- gen het desbetreffende contract, dat den 12dten December 1921 werd afgesloten en ingevolge art. 9 den lsten October 1921 werd geacht in te gaan, voor U ter lezing. De N. V. Alkmaarsch Veem heeft ons thans onder datum van 27 Juli j.l. verzocht te bevorderen, dat deze overeenkomst tus- schentijds wordt ontbonden en wel met in- gang van laatstgenoemden datum, waarte- genover zij zich bereid verklaart dte voile huur over het loopende huurjaar te voldoen. Dit verzoek hangt samen met de verplaat- sing van d'e kantoren der Vennootschap; de weegbrug verdwijnt dan ook niet, doch wordt verplaatst naar de terreinen aan het Afge- sneden Kanaalvlalc. Wij meenen, dat er on der deze omstandigheden geen bezwaar te gen behoeft te best-aan het verzoek der Ven nootschap in te willigen, mits aan deze over eenkomst tot ontbinding de verplichting voor de Vennootschap wordt verbondten om op het bij haar in erfpacht zijnde terrein gedurende den verderen d'uur dier erfpacht (zie dien- aangaande bijlage nr. 45 van dit jaar) een weegbrug te hebben en het publiek tot het gebruik dier brug toe te laten. De Commissie van Bijstand voor het Marktwezen kan zich met een en ander vei- eenigen. Wij stellen U derhalve voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Alkmaar besluit: A. Met de N, V. Alkm. Veem een over- teenkomst aan te gaan tot ontbinding der overeenkomst van den 12den December 1921 tusschen de gemeente en de N. V. aangegaan met betrekking tot d'e verhuring van een ge- deelde van het trottoir gelegen v66r het pak- huis van de N. V. aan de Kanaalkade, onder nader aangegeven voorwaarden. B. het gedeelte van het trottoir sub A. be- doeld wederom tot d'en openbaren dienst te bestemmen. Gcmengr' nieuws. NIJVBRHEIDSONDERWIJS. Te 's-Gravenhage is Zaierdagmiddag een protestvergadering gehouden van den Nieder- lan-dschen Bond van leeraren en- leeraressen bij het nijverheidsonderwijs, ondter leiding van den heer C. Menke. De vergadering was zeer druk bezocht. Onder de aanwezige* wa ren o.m. de heeren- Groote Haar en- Cool, inr specteura bij het nijverheidsonderwijs en- ver- schillendte afgevaardigden van vcrwanite o-r- ganisaties. Tegen drie uur open.de de voorzitter de vergadering. Spr. zette uiteen, dat een be- langrijk moment is aangtebrokenzal- het nijverheidsonderwijs de met moeite vero-verde plaats kunnen handbaven? Wat in den aan- vang door het -departiement van onderwijs is o-pgebouwd, wordt dem laatsien- tijd weer afgebroken. Het uitvoerem van bes'luiten heeft door den slechten fmaneieelen toestand zeer veel te wenschen overgelaten'. Zijn dte cul-tureele waardem van het volk niet geof- ferd aan de gaafheid van den gulldten? Deze protestvergadering meet een zeer ernstig ka- rakter dragen, om-dat no-ch het onderwijs, n-och het gezin, noch dte leeraren-zdf mo-gen worden verknoei-d! De voorzitter gaf -diaaraa dte leiding over aan den heer Kruse, ondervoorziitter, en- leidde het onderwerp in: De gevolgem van dte „Technisdhe -herziening" en de fin-aneieele vo-oraemens der regeei'ing voor het hijver- heidsond'erwijs, zoowel voor meisjes als 'jon- gens. Na een korte pauze kwami in besprelcing dte protestmotie tegen- de z.g. „tech-nische herzi-ening", eerdter gepubliceerd, waarim al- leen- verviel 'het protest tegen het terug be- talen van een deel van het safaris over de eerste zes miaan-den van 1923, o-mdat de mi- nlister dezen eisch heeft teruggenomten. De afdeelin-g Allrmaar wees er o.a. op, dat 'behalve de anderte kortingen 66k nog mioet worden- betaald: de ,,inkoop" na pensio-em, die bovendien wordt 'berekend niaar het salaris in 1922, welk pteil' nooit meer zal worden be- reikt! Sp-r. noemde verder dte verke-rting van de Paaschvacaniiite een Meinzielige fcknib- beling. De motie van hot Hoofdb-estuur, \yaarin enkele opmerkingen werdten verwerfct, werd' met algemeene stemmem aangenomen. In 'bespreking kwam daarna de tweede motie. De Nederiandsche Bond van Lteeraren en. Leeraressen bij het NijverheidsondterWijs, in protest-vergadering bijeen op Zaterd'ag 3 November 1923 te 's-Gravenhage met onisteltenis kennis gen-om-en hehben-dte van een voornemen om1 art. 40' van t Bezol- d'igingsbesluit voor rijksambtenaren in te j trekken en het vermoedtelijke voornemen. van het in diem, geest wij-zigen van art. 43 van het K. B. van 4 Juni 1923, benevens het verlagen van de eal-arissen; opmerkende, dat de salarissen aan heft onderwijzend personeel aan nijverheidisscho- km reeds in- 1921 in verband met de aan dit pers-onael 'te stellen en gestdde eisclxen, a's veel te laag moeten Avorden' bestehouwd. waarvan de oorzaak was het ontbreken van een wettelij-ke regeling v66r en de niet ver- plich-te subs-idie van dte overhead aan- het nijverheidsondefwijs dat bij. dte noodig zijnde verbeitering van' de salarissen der ambtenaren, de verhooging van het salaris van bovenbedoeld personeef steeds het laatst aan de ordle kwam, zoodat, toen de eerste leidraad v-oor dte salarieering verscheen, deze niet meer in overeenstemmi-ng was met' -de bethoeften van dien -tijd en gevolgc; werd door een- nieuwen kidraad; -dat sindsdien is verschenen het K. B. van 11 Juli 1921, tot uitvoering van art. 16 en art. 28-, vierdte lid, der Nij-verheidsonderwijs- wet, waarin de salarissen van iiet personee. dter nijverheidsscholeii zijm geregeld, welke regeling im verband met de -.ij'dsomstandig- heaen en de noodzakelij'kheid van bezuini- ging lager was dan de v66r dim geldmdle leidraad, doch welke verlaging werd gecomr- penseerd door een premievrij -pensioen, ma- d'rukkelijk vastgelegd in art. 34 van bovenbe doeld K. B.; dat- daarna endanks het bestaan van genoemd art. 34, eerste lid van bet K. B van 11 Juli 1921, Staatsblad 1921 toch werd' dcorgegaan tot afhouding van een- bij- drage van bedoeid personeel vanaf 1 Janua- ri 1923 ten bedbage van 3 pGt. over den ge heelen pensioensgrondSlag en van 5 )4 pGt over de pensioensgrondslag tot een maximum van 3000, wat een salarisvermimdering be- fleekende van 8H -pCt. of Wjma 8V2. pCt. dat dteze salarisvermindering weer werd gevo'lgd d-oor een op -dten 4-den .Juni 1923 verschenen K. B. met t-erugwerkemde kra-cht van 1 Januari 1923 af, hetwelk at wed'er bracht een aamzienlijke vermindering van salaris voor een gedeelte van dit personeel en een ui'tbreiding van het aantal lesuren aan d'e lager-e nijverheidssteholen van 30' tot 35 voor dte leeraren in dte theo-re'Sische- en teekenvakken, van- 35 tot 38 y, voor de leei1a rem in de practische vakk-en, van 26 tot 29 voor de leeraressen bij het inij-TOrhei-dsonder- wij's voor meisjes, de mijnbouw en dte zee- vaart van 24 tot 3-0 en voo-r dte avondscholen van"? -tot 12K, wtelfce bepaling piactisch be- 'ieekept een salarisvermindteri-ng van resu- 16K, 10, 12, 25 em 56 pCt. dat deze laatste vermindering nog bezwa- ren-der wordt -door de ongemotiyeerde en op geen- enkelen moreelen rechtsgrond berusten- de bepaling, die nitemfan-d kon- voorzi-en, dat het te veel genoten salaris over de eerste 6 maanden van 1923, rnoet Mfordten-. -terugge- stort in de laatste btelft van dit ja-ar. Dat beteekent dus over dat ha-lfjaar een dubbele vermindering; dat bedoeid persoineel bij'ma zeker gedu rende 10 jaren naast de reedfs genoemde drage voor de pensio-enen, een aanziemlij'k bedrag zall moeten siiorten- vo-or d'en i-nkoop der joensio-engerechtigde jaren; dat een nieuwe salarisvermiindtering van resp. 10 of 20 pCt. van het al reeds in bun salaris zoo sterk getroffen j>ersoneel zal lei- den tot zul'k een algeheele verlaging van in- komsten, dat het zijn financieelten ondtergang tegemoet gaati; protesteert ten sterkste: le. tegexi een1 voornemen om ar-tikel 43 van het besluit van 4 Juni 1923, St.bl. No. 250, te wijzigen 2e. tegen een voornemen om -de salfarissen van het personeel der nij-verheidsscholen nog cms weer te vermiinderen 3e. tegen het den laatsten tijd niet meer rekening houden de btelangen van het nijverheidsomdterwijs besluit deze motie ter ken-mis tie bPengen- van dte be'trokken- autoriteiten en te publioee- ren. Ook dteze motie werd met algemeene stem- men aangenomen. Met een kort siotw-oord, waarin spr. spe- ciaal de insp-ecteurs dankte, slteot de voorzit ter dte vergadering te kw-arit voor zes. ERNSTIG AUTO-0'NGELUK. Naar de Crt. vemeemt, heeft Zater-dag- avond, toen een van de Mengelbergconcerten terugkeerende particuliere auto op de Ko- ninginnegracht te Amsterdam reed1, een vrij emstig ongeluk plaats' gehad. De chauffeur Voelde een schok, waarop hij zijn auto tot stil-stand bracht. Voor den auto lag een be- wustelooze jongen, die hevig bloedd-e. De in- zittenden stapten uit en hielpen zoo goed mogelijk. Hierna wilden zij d-en jongen in den auto naar het opgegeven adres vervoe- ren, waarp 'hij zeide: dan?" ,En mijn vriend'je 1 Daar men van een tweed-en jongen niets gemerkt had, ging men zoeken en v-ood on der den auto een ernstig gewonden knaap met een geheel vernielde fiets. D-e inmiddeis ontbod-en geneeskundigen hulpdienst heeft beide jongens naar het zie- kenhuis gebracht. Gisteravond was de toe stand van den jongen, die onder den auto had gelegen, zeer ernstig. Vermoedelijk dtej ongens heeft men nog niet kunnen hooren hebben- bij beiden op een fiets- aan d'e verkeerde zijde van den weg gereden, terwijl hun het uitzicht door de h-e- vige regens werd belemmerd. Vast staat, -dat de auto aan xd-en goeden kant reed. STROOPERS. De politiq te Hummelo en Keppel heeft thans aangehouden den 23-jarigen H. J. R. uit Hiithem (Duitschland) den derden strooper bij de vec'htpartij met de jachtopzie- ners van het Huize Keppel, waarbij een der strooper werd doodgeschoten. R. heeft zich vrijwillig aangemeld. Hij heeft nog meer o-p zijn kerfstok, o.m. den diefstal van het rij- wiel van d'en kantonreehter uit het kantonge- rechtsgebouw te Terborg, eenige, maanden geleden. A. Korpswedstrijd voor vljftallen vaj aangeslote-n vereenigingen om den Zilveren Wisselbeker. Wij gelooven stellig dat Beker dit keer met hooger totaal gewonnen zal worden dan in April j.l. (Z. E. K. Z. met 269 hout.) B. Koningswedstrijd voor de hoogste gooiers van ieder deel-nemend vijftal. Om den Koningsprijs een kunstvoorwerp aangeh door M. C. A. de Groot.) C. Personeele wedstnjd (Hamburger tel. ling.) D. Vrijebaan wedstrijd. Om- tien geld prijzen. E. Vrijebaanwedstrijd Juniores. Vara de zen wedstrijd zijn 28 der bek-endste Alkm, kegelaars uitgesloten. Wij twijfelen niet of deze wedstrijden zul len weer even succesvol zijn als de vorige. KORFBAL. K. V. K. V. Men schrijf't ons: Zaterdag nog werd berxcht ontvan-gem dat de wedstrijd tegen Helder I niet ken plaats hebben. Eerst was een wedstrijd' tegen .Swift II" aangekondigd, welke werd afge. last, en nu weder de wedistrijd tegen Helder, Het Bondsbestuur in Rotterdam weet zcker niet wat het will Ter vervanging werd een -oefen'vecfetrijd tusschen het eerste en tweede twaalftal van K. V. gehoudten. K. V. K. V. I won met 2-1. K V. K. V. Ill hield zich geheel- aan de voorspelling van Zaterdag en- won na veel moeite met 42 van B. E. P. III. Marktberichten Sport ONDERLINGE WEDSTRIJDEN ALKMAARSCH KEGELBON'D. Gedurende de volgende week zal die A.K.B. wederom haar halfjaarlijksche onderlinge wedstrijden: houden in de Unie. Het programma vermeldt de volgende wedstrijden: ALKMAARSCHE EXPO'RT-VEILJNG. ALKMAAR, 5 Nov. In de hedien gehou den veiling werd' betaald voor: Andijvie 0.502, Bloemkool 1 8.2013.80, II 35, Bloemendaler kool 5.30—/ 8.30, Boerenkool 0.80—/ 1.90, Groene kool 4.6011 40, al'les per 100 stuks, Appc- len 0.07—/ 0.29, Peren 0.07—/ 0.52, Druiven <0.60—/ 0.78 per K.G., G-ele kool 3.204.70, Bieten 3.20—/ 4.60 per 100 K.G., Prei 3.70—/ 6.90, Pieterselie 2.10—/ 2.60, Selderie 0.70—/ 3.80 per 100 bos, Roode kool 2.90—/ 5.20, Sprui- ten 16—/ 25, Spercieboonen 16.20— 50, Uien /.6.20—8.70 per 100- K.G, Spinazie 0.65—/ 1.01 per ben, Worteler. 5.809.60 per 100 bos, Witlof 0.36 tot 0.58 per K.G. Handel goed. PURMEREND, 5 Qct. „Afslagver-eeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken". Slaboonen 4.65 per zak (15 K.G.), Pe ren 0.070.76, Appelen -0.09—0.26, Tomaten 0.14—/ 0.21 per K.G., Bloem kool 3.20f 8.90 per 100, Roode kool 2.504.80, Savo-ye kool 77.60 per 100, Spruitkool /1.6Q/3.15 per 15 KG, Spinazie 0.340.70 per mand1 (5 K.G.), Andijvie 0.08—/ 0.27/per 100 krop, Ra- pen f 34.30 per 100, Bieten 22.50— 31.50 per 1000, Uien 1.651.80 per 25 K.G., Prei 8 per 100 bos. Handel zeer vlug. PURMEREND, 6 Nov. Op -de heden ge- louden veemarkt waren aangevoerd: 12 sta- pels fabriekskaas 47 per 50 Kg., met rijks- merk 48.50, 31 stapels Boerenkaas 49 xer 50 Kg., met rijksmerk 50.1 s-tapel Commissiekaas met rijksmerk 49, 3 Sta- oels Gou-dschekaas met rijksmerk 56, 546 Kg. Boter 2.40 tot 2.5-0, 630 Runderen w.o. 485 vette van 1 tot 1.25 per Kg., handel matig. 139 melk- en geldekoeien 200 tot 450. Handel matig. 6 Stieren, 43 paar- d-en 100 tot 200. Handel stug. 24 Vette- kalveren 1.40 tot 1.65 per Kg., handel vlug, 122 nuchtere kalveren, voor de slacht, /10 tot 40, Fokkalveren 16 tot 32, Handel matig. 397 vette varkens, voor de slacht, 0.76 tot 0.82 per Kg. Handel matig, 33 Fokvarkens 20 tot 40, handel matig, 224 bi'ggen 14 tot 22, handel ma tig, 728 schajxen 28 tot 52. Handel ma tig, 65 bokken, 60 ganzen 9. tot 11, 6 Z wan en 16 Kipeieren 12 tot 14, 300 zak appelen 3 tot 4, 100 zak peren 3 tot 4 per zak. BROEK OP LAN-GENDIJK (Langedij- leer Groentenveiling), 5 Nov. 8300 stuks Bloemkool le soo-rf 7.5014.60, 2e soort 0.802.80 per 100 st., 11600 K.G. Wortelejx 2.6-0—/ 3, 77000 K.G. Roode kool 1-e soort 3.30—/ 4.10, 2e soort 1.20 tot 2, 160-00 K.G. Gele kool le soort 3— 4.3'0, 67300 K.G. Wite kool le soort 1.10 tot 1.30, 2e soort 0.80f 1, Deensche witte 1.90—/ 2.70, 13758 K.G. Uien 8.709.80, Drielingen 9.5010, Nep 12—/ 12.60, 800 K.G. Bieten 4.20, alles per 100 K.G. BOVENKARSPEL „de Tuinbouw", 5 ^-ov. '23. Heden best-eedde men voor: Bloem kool I 3.75—/ 13.50, II 0.803.50, III 0.75—/ 1.20, Roode kool L90- 2.50, Witte kool 0.60—/ 1, Gele kool 2.10—/ 2.70, Uien 3.40-/ 3.90, Drie lingen 4.40, Nep 6, Bieten 20.5(4- 3-6, Kleine 6.5(4—/ 12.50, Slaboonen 4.40. WAR'MENHUIZEN, 5 Nov. 1923. Roode kool 2.10—3.70, Witte kool 0.80—/ 1, Uien 9.70, 2e soort roode kool 1.202, 2e soort witte kool 0.5C4- 0.60. Aanvoer 475 K.G. uien, 20045 K.G. oode kool, 35800 K.G. witte kool. ZWAAG, 5 Nov. Veiling Bangert en Om streken. Slaboonen 10—/ 19, Snijboonen 2225, Druiven 36—/ 48, Tomaten 12f 14.50, Winterperen 812, Boe- rengroenen 11—/ 12, Kleermakers 13— 18, Giesef William f 1213, Beurre Hardiy 1922, Soldat de Laboureur 23 tot 26, Zoete Veen- 10—/ 11, Bloemkool 410, Gele kool 36-, Roode kool 3—/ 4, Spruitkool: 8—/ 9, Uien 3— 5, Wortelen 2—/ 17, Witlof 15—7 17. NOORDSCHARWOUDE, 5 Nov. Grove uien 8.60—/ 10, Drielingen 10.4-0—/ 10.50, Nep 12—/ 12.30, Peen 2.402.70, Roode kool 2f 4.40, Gele kool /3.60—/5.10, Witte kool 0.60 tot 1.30, Deensche Witte 1.50—/ 2, Sper cieboonen 15.10, Kroten 3.60, Rapen 1.90, alles per 100 K.G., Bloemkool1 4.10 tot 8, 2e soort 0.502 per 100 stuks. Aanvoer op 4 Nov.: 500 K.G. Aardappe- len, 5790 K.G. Uien, 4400-0 K.G. Peen, 36300 K.G. Roode kool, 9600 K.G. Gele kool, 63000 K.G. Witte kool, 325 K.G. Kro ten, 700 K.G. Rammenas, 982 stuks Bloem kool. I

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6