DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 262 Honderd yjjf en tffintigste Jaargang, 1923 Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmimte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. WOENSDAG Bultenland Gemengd Nieuws van I wen I Dit numimer bestaat uit 2 blacten. Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. 7 NOVEMBER DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. In verband met de binuenlandsche oimrust hebbtm de socialisten en de ditiinocraten pro- daniaties versprad, waarin de aanhangers. dier partii-en, welke geoefemd! zijm in1 dm wa- penhiaadel, opgeroepen worden zich voor alle gebeurlijkheden gereed te houdeia Naar Thiiringien is een beduidende verster- king van die rij<ksweer giezonden. maiar ver- luiiJt om dte proletarische hond'erdschappen aldaar te antbinden. Strtsemami heeft aan aai aantal journalisten verklaard een ontoe- grensd vertrouwen in de rijksweer tie stielilen. Verzekerd wor-dt, diait bewapende benden-, to- dlen ziji willen trachten tegen Berlijn op te rukken, op een tegen haar opgewasaen cnoe- penmacht zullen stuiten en met bebloede koppen zullen afd'einzen. Anderzij'ds ver- luidti, dat een1 aantal officieren, vooral in Berlijxu, niet met generaal von Seeckt sympa- thiseeren. Gistennorgen din de vroegte werden de sltad G'otha en de omliggende plaatsfin door af- dedlingen vain de rijksweer bezet. Het betreft Mer een actie der politie tot doorvoering van de opheffing der comrnunistische Huaderfc. schaften. De voornaamste gebouwen in de stad werden bezet, terwijl arrestiaties van comrnunistische. leidlera plants vondeni. De mtoistercrisis-ils nog steeds een punt van bespreking De Duitsch-naEonalen hebbeni gister ver- gaderd en besloten aan de regeering died te nipcim, zoo hun zeer verregaandle toezeggjn- gen werden gedaami De democraten willen daar niet van weten, een groot deel van de vol'kspr.rti] well. Het centrum is verdteld. Von Bolz, Wurtembergsch minister van bin- nentandlsche zaken en rij kscteg-afgevaardii gde, en Andie. van de' katoofcfae Wurtembergsche arb eiders, zijn reehits geri'chiti, evcnals vter- moeddijk ook Stogerwald. De rest boudit het meer met de socialisten. Men spreekt thans weer van de mogelijk- heid! dat de soeiaal-democraten zitting zullen. niemen in het kabinet. Deze mogrfijlkheidl is in grotepsvergadertogen -van die Dulsche volteparti}, het centrum en die diemocraten besprokon. Een andere mogelijlklieid, al eeti uitbreiding met Duitseh-natjonale Men, wordt ook druk besproken. In den Safcsisehen Landdag dteridte die pre sident Wtockler gister mede, dat de stem ming over het voorstel der EHiitsche Volks- partij tot onltbinding van) den Landdag en het ingediende votum van wanfrouwen dler communisten margen zou worden gehouden. Bij die daarop volgende bespreking der to- geeringsverklaring las d'e afgevaard'igde Width (soc-dem-) een verklarinlg zijner frac- tie voor, waarin vertrotuwen in de regeering wordt uitgesproken'. De afgevaardigdlen der Duifschie Volliks- partij en der Diulsch-Natiionale Volkspartiji Varlclaarden namens hun fracties, dlat zij geein' vertrouwen stelden in die huidige regeering voor die ontbinding van den Landdag zou- den stemmen. De afgevaardigde Boiitcher (comm.), die als minister van financien dleel uitmaakte van het kabinet-Zeigner, verklaarde, dat ook 'zijn fractie niet baar vertrouwen in het Icabinet kon uitspreken en voor de onthindjinig van den Landdag zou stemmen. Ete democratische afgevaardigde ver- klaaade, dat zijn fraictie haar vertrouwen in dte huidige regeering ui'tsprak. Van verschillende zij den jwoidit gero epen om een dictatuur van rechts en de rijkskans&- ider heeft reeds tal van telegrammen ootvanr gens waariin gezegd wordt, dat hij; de contee- quenties uit het uittreden der ^jciaal-demo- craiten uit de coalitie moet trekken. Het schijnt in de bedoeling van den rijlkskalnlselier te liggen, aan die wenschen eenigszins tege- moet te komen In breed kringen wif mm om principieele overwegingen e)en regeering, die zich niet om-de beraadslagingen van' de fracties behoeft te bekolmmer'en, waardoor het treffen van dkingende maatregelen maar vertraagd wordt. De rijkskansielier sdiijlnt van deze noodzakeIij.kheid ooflk well overtuigd. Wat de organisatie van. het kabinet betreft wit hij' dr. Jarres, opper-burgemeester van Dui'sburg, tot minisiter van binnenlandlsche zaken en den Beier Emminker tot minister van justitie benoemen. Het nileuwef kabinet zial alan den Rijksd'ag, die overigens tot de vol gende week is verdaagd, word'en voorgesfeld ale een kabinet, dat uiifeluitend die uiitvoering van het programma van Stresemann ten doel htoeft. Mocht de Rijksdag een motie vatu wan- trouwen tegen d'e regeering aannemen, dian zal hij worden ontbooden. NIEUWE RELLETJES TE BERLIJN- Na -de "opwinding van Maandiag, laig het wel voor de hand, dait het gister nog niet' kalm zou zijn, al zijn dan ook de broodprijizen Weer van 140 op 80 milliard gedaald. Trouwens, de troepdn mensenen:, diiie Mlaan- dag pl'underden en roofden, bestotpdeo Voor een zeer gering gedeelte uiijt iieden, die uit wanhoop er toeg edtreven werden zich, hoe dan ook brood te verschaffen. Voor het mee- rendeel' waren het afiijd bij! zulk een gel'egen- heid allerlei ongure elementen, die er bij zijn zoodra er relletjes te miaiken' vallen. Na- thurlijk had! dat soort er ook hed'en nog niet genoeg van Daar echter dat gedeelte vain d'e binnenstad, walar M&andag die oblusiten het feist hebben gewoedl, dioor de politic krachtig werd bescliennd, aiucst het geboefta elddiu zijn lieil zoeken en het vond dit voornamelijk in. het Westen, in Charlottenburg, waar niet slechts tat van levensmiddielenwinkels, maar ook schoenen-, oonfectie- en sigarenzaken werden geplund.erd. De groote winkels zetten posten uit, die het oog moesten houden op het straatverkeer en waarschuwen, zoodira zij1 verdiachte per- sonen zien verschijnen Daartoe bestaat dies te meer aanleiding, omdat die ptumderihgeq. in Charlottenburg volkomm den iindlruk maakten, georganiseerd te zijin. De politie is er- in gesiaagd een- aantal' plunderaars te arresteeren. In de Thandistrasse werdiea parhculiere auto's aangeh'oudie'n en de inziitenden be- roofd1, Een groote troep werkloozen. took door de grootste winkelatraat, de Taiuent- zienstrasse, doch werd door de politie in be- dwang gehouden. Ook in Moabit zijni nog relletjes voorgekomen en werdien bakkera- eh klecrenwinkeis geplunderdl. In het centrum vonnde zich gister eeu groote stoet menschen, die door de politie weder werd verstrooid. De Pruisische miniister van bihtienlaind- siche zaken, Vtjn Severing, heeft met die binr nenlandsche politieke autoriteiten beraad- slaagd over de te nemen maatregeleni. Met htet oog op het anti-semileltische karakter dat de relletjes droegen, zijn dkie vergaderingeoi van Deutsch-Volkische argamisaties verbo- den. De mishandelingen van de Joden duresn steeds voort. Reeds zijn 129 personen gear- resteerd1. Kolond Kaupiisch, de commandant dier Berlijnsche veiiigheidspolitie, heeft in een speciale ordler zijn beambten1 nadirukkel'ijk be- voleni, aile burgers zonder omdierseheid van gfelobf te beschermen. Mochten de uitspalttin- gdh; een nog seherper vorm aannemen, dan sitaan diep ingrijpende maiatregelen1 van den rijikspreisidemt en- den milifcairen. bevelhebeber van Berlijn te achten om de rust en orde weer te herstellen. Uit de thans bekend geworden gegevens blijkt, dat Maandag in Berlijn meer dan duizendi winkels zijn leeggeplunderd. 139 personen werden gearresteerd, van wie 81 in arrest zijn gehouden. Het 2500 man ster- ke politiecorps is uitgebxeid met een groot aantal betrouwbare menschen, terwijl voorts, indien de plunderingen voortgang vinden, de rijksweer zal worden gerequireerdi om de politie biji te sta-an. Op de markt is het politietoezicht ver- sterkt. Overigens heeft het ingrijpen van den rijkstoinister voor Voedselvoorziening in de broodprijzen op de markt afschrikwek- kend gewerkt, althans op de aardappelhande- laren, die uit vrees voor inbeslagneming van hun voorraden bun prij'zen belangrijk heb ben verlaagd. De prijzen van groenten vari- eeren tusschen 10 en 14 milliard per pond, voor vleesch van gewone kwa-liteit van 100 tot 130 milliard^ voor zeer goede kwaliteit tot 160 milliard. Voor bo-ter, die gister in groote hoeveelheden verkrijgbaar was, werd 210—240 milliard gevraagd. De onveilig- heid en geringe koopkracht van het publiek hebben ertoe geleid, dat vele handelaren- niet meer op die markt komen. DE CONFERENTIE VAN EXPERTS. In de nota van Poincare die te Londen is ontvangen, zet de Fransche premier, naar verluidt, zijn bezwaren uiteen tegen die ont- worpen. uitnoodiging van_ Amerika, gelijk die door Engeland, Belgie en Italie is goed- gekeurd, en legt opnieuw nadruk op de nood- zaak; om de punten van onderzoek, die de voorgestelde commissie van experts als taak zou krijgen:., te beperken. De „Times" wijst op de driingende nood- zakelijkheid van een snelle en met de wer- kel'ijkheid rekening houdende behandeling der Duitsche vraagstukken.- Het biad merkt op, dat, terwijl Engeland en eenige zijner geallieerden alle moeite'doen om de Interna tionale expertscommissie bijeen' te krijgen ten einde onderzoek te laten doen naar Duitschlands toestand, dit laaiste land zel-f bijna de speelbal is geworden van machten, die op sociaie wanorde en vernieling afstu- ren'. DE SEPARATISTISCHE BEWEGINO. De toestand, wat het Rijnland betreft, schijnt thans zoo te zijn, dat de toestand in de Britsche zone geheel en in het Roergebied met uitzondering van Duisburg, volkomen normaal is. Hetzelfde geldt van de Belgische zone met uitzondering van Crefeld, dat nog door separatist en bezet is, die de „voorloopi- ge regeering" te Coblenz trouw blijven. De separatistisehe beweging schijnt alleen in de Fransche zone krachtig voet te hebben ge- kregen.. Daar zijn zij meester van verschil lende groote steden, niettegenstaande zij geen steun ontvangen van de inwoners. In ver schillende kleinere steden schijnt de bevol- king zich bij de verandering te_ hebben' neer- gelegd. Volgens een radiogram uit Berlijn zoiudien de separatisten uit Bonn zijh verdlreven door de Fransche bezettingstroepen'. In- die Palis breidt de separatishsche bewe- y zich uit. Vele gemeenten' hebben er zilch Jer bij aangeslotlen. In. het proces voor die Britsche bezetfangs- rechtbank te Keulen tegen den separatist Kremers wegens het dragen1 van wapenen is nog geen uitispraak gedaan. Kremers wBrd ter beschikking Van de Duitsche justitie gesteldl, met de mededeeling, dat hij weder aan de Engelschen moest werden evergeleverd inge- val hij. door de Duitsche nechtbank zou wor den vrijgesproken. PLANNEN VOO'R EEN SPOORWEO- STAKING IN DUITSCHLAND. In de gelederen van den Algemeenen Duit- schen Beambtenbond wordt in verb and met den dlreigende binnenlandsch-politieken toe stand propaganda gevoerd voor een. eventu- eele algemeene staking, ter onderateuning van bepaajde eischen- Aan de vertrouweasmannen van het geor- ;aniseerde spoorwegpersoneel is, volgens ,'ef „Berl. Tagebl.", dezer dagen een geneim document gezonden met de noodige aanwij- zingen. Bij. ontvangst van een telegram: „Fritz soeben gestorben. Heinrich" moet het werk oimiddellijk worden neergelegd. EEN ZONDERLINGE GESOHIEDENIS. Door de politie te New-York werd dezer dagen op de Manhatan-brug eeni zonderlinge vondst gedaan. Men ontdekte daar n.l. een j as en een hoed, die op geringen afstand van elkaar lagen, maar van den eigenaar dezer kleedingstukken was geen spoor te ontdekken. Gebleken is, dat hier sprake is van. een vree- selijken moord, gepleegd op den concierge van een bekende club te New-York, Mr. Dieters. Mevr. Dieters verklaarde, dat haar man ongetwijfeld het slachtoffer was gewor den van een1 wraakneming door een der rijke clnbleden, die Dieters ten onrechte er van verdacht, brieven, die hern door een vrouwe- lijk lid van de club waren geschreven, te heb ben onderschept. Deze vrouw had volgens de verklaringen van Mrs. Dieters zelf ook deelgenomen aan de wraak-campagne door den concierge met een revolver te beschieten. De rijke New- Yorker werd op aanwijzing van Mrs. Dieters gehoord, doch deze ontkende ten stelligste iete van een veete met den concierge te weten. Het onderzoek duurt voort. HULP UIT AMERIKA VOOR DE DUIT SCHE BEVOLKINO. De Amerikaansche hulpmissies zijn, naar uit Washington gemeld wordt, voornemens een groote actie te beginnen ter ond'ersteu- ning van de Duitsche civiele bevolking in den komenden' winter. Hoover zou, volgens een soortgelijk plan, vocmeruena zijn ook in Rusland te werken. VERLIEZEN TENGEVOLGE VAN DE IN EEN STO'RTING VAN DE MARK. De Amerikaansche beleggers hebben ten- gevolge van het ineenstorten van de Duit sche Mark een verlies geleden van tusschen de 5.000.000.000 en 7.500.000.000 dollars. De abonne's van de „New York Tribune" meldt het blad, verloren 500.000.000 dollar. EEN RUSSISCHE PROTESTNOTA AAN POLEN. Tengevolge van de hernieuwde daden van kwaadwilligheid, bedreven on-der de oogen der Poolsche autoriteiten aan de grenzen, heeft de regeering van Moskou de Poolsche missis een nota overhandigd, waarin de sovjet-regeering protesteert tegen de houding der Poolsche autoriteiten tegen Russische onderdanen en waarin de verwachting wordt uitgesproken, dat maatregelen geno- men zullen worden om de incidenten te doen ophouden. Indien dit niet gebeurt zal de Sovjet-regeering repressaille-maatregelen ne men. DE „PRAVDiA" BESCHULDIGT DE ZWITSERSCHE REGEERING. De „Pravda" constateert dat, ondanks de cinische vervalsching van het juridisch dos sier tegen Conradi, den moordenaar van Worofski, de Zwitserscbe regeering zicht- baar ongerust is. De „Pravda" -denkt, dat de Zwitserscbe regeering de barriere^ wil op- heffen tusschen de publieke meening in het proces en de Russische monarchisten. „De Zwitsersche regeering werkt niet om Conradi te verdedigen, doch om zich zelf te verdedi- gen." DIE STERKENDRANKVERKOOP IN CANADA. In de Canadeesche provinde Alberta werd het a 1 geheel drankverbod, hetwelk daar ze- ven jaar heeft bestaan, na een gehouden volkstemming weer ingetrokken, om te wor den vervangen door een verkoop van sterken drank on der regeeringscointroki. Voor de af- schaffing van het verbod was op een stem- menaantal van 200.000 een meerderhdd van 25.000. In Britsch Columbia wordt die regee- ringscontrole reeds toegepast, terwijl in Ma nitoba een volksstemming heeft uitgewezen, dat de bevolking ook daar v66r regeerings- toezicht is. In Saskatchewan zal binnenkort een referendum hierover worden gehouden. EEN VORSTELIJKE GIFT. Het London hospital heeft van. een onge- noemde een schenking ontvangen), die volgens died voorzitter van het bestuur die mooiste gift is, welke die in stelling in de laaitste twiee eeuwen heeft gekregm De schenker heelt toe- gezjegd, dat hij ieddre schenking welke voor Januari a.s. aan het hospitaal zou warden ged'aan, zal verdubbelea, tot een totaal be- drag van 80.000 pond1 sterling (bijna 6en mfflioen gulden). De bl'aden zeggen n'alar aanlfeiding van deze Vorstelijke schenking., dat het te bopen is, dat het publiek door vrijwilhgie bijdlragen. dit praehtige en bezielende begin nog zal overtreffen en aldus zal medehelpen om hlet hospitaal een dotatie van 160.000 pond ster ling te bezorgen. MI JN ONTP L OFF I NO In de kolenmijn „Glenrogers" in West- Virginia heeft een emstige ontploffing plaats gehad, die vele slachtoffers heeft gelischt. Reeds zijn 12 lijken naar boven gebracht. Van de 65 arbeiders, die zich op het oogem- blik der ontoloffing in de mijn bevondien, werden tot dusverre 23 gered. EEN ENGELSCHE ANTI-SEMIET. De Engelsche schrijver, lord Alfred Dou glas, die wegens zijn scherpe uitlatingen en anti-semietische tendenzen reeds meermalen met de justitie in aanraking is gekomen, wordt thans wederom wegens laster ver- volgd. Hij heeft een brochure geschreven, ge- titeld: D-e vermoording van lord Kitchener of de waarheid omtrent den- slag bij Jut land en de Joden, waarin Churchill, die in het begin van- den oorlog minister van Ma rine was, wordt verweten, te hebben medege- werkt aan Kitchener's dood. In deze brochu re verklaart de schrijver, dat het vergaan van het slagschip, waarop lord Kitchener zich bevond, aan opzet was toe te schrijven. Churchill zou door rijke Joden zijn omge- kocht ora Kitchener uit den weg te ruimen. EEN ORAADMETER VOOR DRON. KENSCHAP VAN CHAUFFEURS. Dr. Bruce, een1 politie-dokter te Blackpool (Lancashire) heeft een zevenledige proef ont- worpen om te zien, of een chauffeur- dronken dan wel nuchter is, aldus lezen wij in de En gelsche bladen. Deze proefnemitog luldt als volgt: 1. Hem zijn naam en adres laten noeraen. 2. Hem in een rechte lijn te laten loopen. 3. Hem een bepaald punt op een miuur la ten aanraken. 4. Hem eerst met de linker, dan met de rechter hand zijn neus te laten aanraken. 5. Hem zijn neus te laten aanraken met geslpten oogen1. 6. Hem1 het woord „rural" laten uitepreken 7. Hem een speld laten oprapen. Dr. Bruce heeft zijn methode reeds dadelijk in toepassing gebracht en vastgesteld. dat een chauffeur die als dronken werd be- schouwd, slechts lichtelijk onder invloed was KORTE BERICHTEN. De hevigste aardbeving, die in Caliente (Californie) sinds jaren is waargenomen, had plaats in de Imperial Valley. Er zijn geen slachtoffers; maar tal van gebouwen zijn verzakt. De Grieksche vioe-admiraal Goudas, die minister was in het kabinet-Gounaris, is in Paros gearresteerd. De meeste offdeieren en burgers, die waren gearresteerd, in ver- band met de revoluiionnaire poging, zijn in vrijheid gesteld- In een petroleumdepot bi| Bordeaux is brand'ontstaan-. De heele inhoud van 30000 liter ging in vlammesn op. De brand kon ge- localiseerd worden. - Door dte Amerikaansche geestehjkheid zal deze week in de kerken propaganda wor den gemaakt voor Amerika's toetreding tot het Hof van Internationale Justitie. De elfde ■November zal' worden beschouwd als een ,dag, gewijd aan de wereldrechtspraak. De Volkenbondscommissde, die in1 over eenstemming met de Hongaarsthe regeering een saneeringsplan voor Hongarije zal uit- werken, is te Boedapest aangekomen. De algemeene staking in Polen kan als mislukt word'en1 beschouwd. TEKGRT AAN SPOORWAGONS. Da beer Van der. Lande, 'lid van die Eensltle Kamer, had aan den minister Van watenstaat die volgende vraag gesteld) Is het den minister, bekend. I. dlat de Nedlerlandsche spoorwagons, die in grooter getale d'an voorheen naar het bui- tenland' verzonden worden met producten der Limburgsche steenkoleumijnen, eerst na lan- gen tijd van1 daar terugkoteen? II. dat daardoor een tekort aain spoorwa- gons lontstaat? III. dat dit ernstijge schadie berokkent aan die Nedlerlandlscbe landbouw, nijverheid en foandel vooral wanneer in1 de fct-mende maain- den groote eischen aan hot vervoer gesteld worden? IV. Is die minister bereid, bij de directie dler Nederllandsche spoarwegen er op aan te diringen, dat het vervoer van de steebkolen- mijnen het buitenland in Nederllandsche spoorwagons zoodaniig beperkt wordt, dat de landbouw, nijVerheid en handel voldloende spoorwagons ter besdhikkitoig hebbieni? De minister, hteeft op deze vragen thans he: volgende geantwoord Het ge^elde iln die vrage® I en II is juist. Mede ter vermijtiimg van1 schade, als be dloeld in vraag III, 'en ter voorziendng ikn wa- gengebrek voor binnenlandisch vervoer^ wer den reeds maatregelen1 genotaen. in dfan geest van die, to vraag IV bedoeld. SCHRIFTELIJK BEANTWOORDE VRAGEN. Op vragen van1 dten heer Kersten: Is het Uw lExcellentie bekend, dat een amb- tenaar ten postkantore te Ierseke bezoekers van dit kautoor aan het loket het anti-Vloot- wet-adres ter teekentog aanbood? Acht Uwe Excellentie dergelijk optreden van een. iambtenaar to Rijksdienst toelaat. baar? heeft de minister van waterstaat geant woord: Uit een onderzoek is het volgende geble ken. lemand, die zich aan het loket van het >ostkantoor te Ierseke vervoegde voor post- aangelegenheden, begon na de aldoening daarvan met den loketambtenaar een gesprek over het Vlootwetontwerp. Als gevolg daar van gaf hij1 den ambtenaar zijn wensch te kennen om zijn handteekentog te plaatsen op een lijst, die dien ambtenaar door zijn vak» vereenigiiig was toegezonden. Hetzelfde ge- schiedde to aansluiting aan dit gesprek nog door een ander persoon. Uit het bovenstaandte blijkt, dat de ambte naar het anti-Vlootwet-adres niet aan hei publiek ter teekentog heeft aangeboden. Niettemin is de handelwijze van den amb tenaar het to diensttijd door gesprekken met let publiek zich bezighouden met politieke aangelegenheden ontoelaatbaar. Hij is dies- wege ernstig omderhouden WET OP HET LEVENSVERZE- RINGSBEDRIJF. Bij Kaninklijk Besluit is bepaald, dat dte wet op het Lwensverzekeringkiedlrijf 15 de zer to werktog zal treden. •HET REISBESLUrr. Naar de Telg. vemeemt is men aan het depantement van Financien diruk bezig aan een herziientog -van het z.g. „rei&-besluif, diat de vergoaltog regelt voor rteis- en. ver- blijfkosten dler rijksam'btenaren. Deze her- zienliog zal een belangrijke bezutoiging bet- teekenen. Behalve een oordeelkundige cor- 'rectie der verblijfkostcn zal ook het gebruik- rnaken van ears be fc'asse retisgellegenheid zeer wordten beperict. Bovendien zal aan de band! dler practijk van den 1'aatsten tijd de redactie van menig artikel duidelijker wordten gesteld. Dit om1 te vborkomen, d'at een spitsvondige uittegging dier voorsdhriften en. orovermindterd de door dten declarant zgn. naar waarheid ondier- teekemde verklaring het mogelijk maaklt om het van 'het Rijk te vorderen bedirag aan ver- goedingen belangrijk hiooger tei sitellen, dan werkelijk was uitgegeven. Bij de beoordiadtoig van nuenige dteclaratie van dezen aard moet een. uit'wmdiger ondter- zoek tian doorgaans het geval was hebbeni uitgemaakt, dat men to hooge aimbteliijke oingetn en zelfa ondter hien1, dte to dte eerste olaats geroepen zijln, om belt publiek 'eerlijk- leiicE voor te houden, met gefingeerdle declat- raties te doen1 had. Door duidelijker redactie der betreffiende aiEikelon hoopt men1 dan dergelijke praktijken voortaan den pas af te sriijaten. Ook moeten maatregelen to voorbereidtog zijn, om bij voorkomendte gevallen, waar een valsche veridiartog duidelijk en' onwedterleg- baar is, stranger dan1 tot nu toe op te treden. FINANCIEELE VERHO'UDING TUSSCHEN RIJK EN PROVIN'CIE. In de zomervergadertog van 1922 van de Provinciate Staten van Zeeland is een voor stel van den heer Van1 Niftrik aangenomeo om er bij de Konigto op aan te diringen, de financieete verhouding tusschen rijk en pro vinde te herzien en aan1 de rijksregeering te verzoeken, een egalisatie-sysiteem te ontwer- pen in dezen zin, dat de kosten van den technischen1 dienst op alle provtocies to.ge- lij'ke mate drukken. Ged. Staten hebben to dien geest een uit- voerig adres tot de Kroon gericht en thans leggen ziji aan die Prov. Staten het antwoord over, togekomen van den minister van bto- nenlaudache zaken, waarin deze meed'eelt, dat het geopperde denkbeeld om met betrek- king tot de provindale financien te geraken tot een egalisatiesysteem, to dezen zin, dat de provinciate kositen vdor den technischen dienst op alle provincies to gelijke mate zou- den drukken, tuschen hem en den minister van waterstaat een punt van gedachtemwis- seling heeft uitgemaakt. In verband hiermee wijst de minister er to de eerste plaats op, dat zoodanig systeem, naar het hern voorkomt, zou leiden tot ver- zwakking van1 het verband tusschen het lichaam, hetwelk over de geldeo beschikt, en de contribuabelen, die de geldten moeten opbrengen, zoodat bedoeld systeem niet ware te achten1 to het belang van zuinig beheer en vermtodiering van belasting. De minister meent er bovendien nauwelijks op te behoe- ven te wijzen, faoe bezwaarlijk het zou zijn, een regeling tot stand te brengen, krachitens welke die minder zwaar bela-)te provincies vrijwel rechtstreeks een deel der uitgaven zouden dragen1 van1 de zwaarst belaste pro vincies. De minister sluit zich dan ook bij het rijk de helpende hand biedt in dte ge vallen, waarbij meer dan een algemeen pro- vtociaal1 belang betrokken is, niet behoort fe wordien verlaten. Omtrent het tweede punt to het adres ter sprake gebracht, merkt de minister op, dat de rijksuitkeering krachtens de wet van' 17 Juni 1905, niet bedoeld is als een' rijksbij- drage naar de wisselend'e behoefte van ae provtocies, maar als een schadeloosstelling voor het verlies van' hetgeen tot het jaar 1906 f emiddeld jaarlijks op de staatsbegrooting rachtens de provinciate wet ten behoeve van1 de provincies was uitgetrokken ter zake van de uitgaven to art. 72 van die wet om- schreven. Verhoogtog van die rijksbijdrage ware mitsdieo to strijd te achten met hare HOE ZIJN BEROOVING WERD VOOR- KOMEN. Voor den Haagschen politierechter heeft wegens wederspannigheid om. terecht ge- ALRMAARSCHE CODRANT. Rjr^lrTn ti

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1