AtKmaarsche Gourant De onzichtbare hand. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, FEUILLETON. Voordam C 9,ALKMAAR. Woensdag 7 November. Parasieten bij planten. Ziet Uwe Drnitwerken na. Onze zetmachines stellen ons in staat L Ylug te bedienen So 262. Hoaderfl Vijf an Iwmtigsie Jaargang. Overall vtodt men strijd) in het lfeven, 'den strijd om het bestaan en tengevolge daarvan diefstal en moord, die ook bij de measchen nog lang geen zeldzaamhedfen zijn, en de oorlogen vormen nog groote moordtoonee- len. De dieren bekampen elkander en ver- slinding heerscht alom, zoowel tusschen de laagst ontwikkelde vormen, als tusschen de krachtige woestijnbewoners. En onder den zeespiegel is de strijd zoo mogelijk, nog grooter, dan op de aarde en in de lucht. Doch wreed ook wurgt de eene plant de an dere, zij het dan ook dikwijls met onzichtba- re wapencn, maar niettemin zeker en beslist. Wanneer we eens rond zien, zal het niet moeilijk vallen, en'kele duidfelijike voorbeel- den van woekerzucht bij planten waar te ne- tnen. Verschillende liggen er, als het ware, voor het grijpen. Op vele landerijen kan men elken zomer prachtig in bloei vinden de Rhinantus ma jor, bekend als Groote Ratelaar, Ratel, Rin- kelbel, Kukelhaantje, emz., en om het ramme- len van de droge zaden in de vruch'thokjes spreekt de Duitscher van Klappertopf. Wie als leek de fraai bloeiende Rhinantus be- schouwt, zal het bijna zonde vinden, van -de ze plantjes te piukken en misschien bestraf- fen-d den vinger opheffen tegen die jeugd, die de Rateltjes dikwijls bij handen vol verza- jnel't, om ze straks weer verachtelijk weg te .werpen. En toch bewijst zij, hoewel onbe- 'wust, op deze Wijze een weldaad aan den landman, daar al de afgeplukte bloemen geen rijpe zaden meer kunnen voortbrengen. Want van deze planten moet de boer zeggen: „Mooi, maar slecht". Bewondering heeft men voor bet schoon van de Rhinantus. Fraai zwavelgeel is de tweelippige bloem pet de opvallende blauwe tandjes voor aan de bovenlip en bet stempelknopje dringt er tusschen naar voren. Men behoeft de bloem paar een weinig open te buigen, om de tweemachtige meeldraden onder de bovenlip en de fraaie, met witte wol bezette, helm- knoppen te kunnen zien. Het bloempje komt te voorschijn uit een opgeblazen kelk, die la ter bet merkwaardige vruc'htje met de mooie, platte zaadjes beschuttend blijft omgeven. fraai zijn ook de breeds bleekgroene s-chut- bladen met hun aardige spitse tanden. Wer- kelijk is de Rhinantus major een van de schoonste planten der onafgegraasde weiden En vanwaar krijgt ze het voedsel tot voort brenging van zooveel schoons? Dat wordt groote-ndeels gestolen. Ze is als een dame, die zich prachtig kleedt ten koste van ande- ren. Ze moet gerekend worden tot de wortel- parasieten, die zich met haustoria of zuig- napjes vasthecbten in de wortels van1 gras sen en andere planten in de buurt, om ze Pet algeheelen ondergang te bedreigen. Overal, waar de Ratelaars eenigszins veel- vuldig voorkomen, is de grasgroei van wei nig of geen beteekenis. Ze behooren dan ook onder de gevaarlijkste onkruiden der weiden, en verschillende middelen worden aangewend tot verdelging er van. Doehnatige bemestinig, tot ontwikkeling van bet gras, hetwelk dan den groei van Rhinantus tegen houdt, wordt gewoonlijk het meest aanbevolen. Er komen meer wortelparasieten> in- onze weiden voor, zooals Oogentroost, Hengel- en Kartelblad, doch ze treden minder forsch en g-eweldig op dan Rhinantus en zijn daar- om ook minder gevreesd. We willen thans een andere woekerplant beschouwen, die met met haustoria in het donker werkt, maar die zich, als een kanni- baal, in het voile licht op haar slachtoffer werpt. Een keurig plekje struikheide ligt voor ons. Prachtig rose kan het bloemenkleed zijn van deze Calluna. (Calluna is een Griek- sche naam, afkomst'ig van1 kallunos, dat rei- nigen beteekent, in beteekenis gelijk aan kal- lutron, d. i. bezem. Van struikheide worden veel bezems gemaakt.) Beschouw nu eens goed dit plekje struik heide. Heel gewoontjes? Toch niet, er is zelfs veel ongewoons aan. Bij- goed toezien, ontdekt ge bovenaan de gewone bloempjes, maar even lager zijn er van andere kleur en gedaante, die toch ook aan de heistengelis schijneni te zitten, en waarvan duidelijk de vijf puntjes der gespleten bloemkroon te zien zijn. Ze zien er anders uit dan de struikheibloempjes, waarvan kelk en bloem kroon met rose-achtig paars de acht meel draden omgeven. Vat nu het burideltje an ders gevormde bloemen even aan, en1 trek het langzaam van de Callunaplant af! Ziet ge wel, dat die bloempjes niet aan den hei- Stengel zaten, maar bevestigd zijn aan brui- n-e draden, die rondom de heide gewikkelc zitten en er hier en> daar aan vastgehecht schijnen te zijn? Ge hebt hier te doen met Door Douglas Valentine. (Schryver van De man met den Klo'nipVoet) ©wntoMseerde verta'.ing van W. S. P. ffifa'druk verboden)- 21) Desmond! onderzocht ze; ze waren volko- men in orde en correct ingevuld melt zijn naam, rang, regiment en datum. De chauffeur smeed verder allfe vragen af met de wo-orden:. „Ails u weer to wil stappen, mijbbeer, dan zi'l ik u brengen waar u eerst nog been wilt en dan wachten terwijil u het diner ge- bruikt en u naar het elation brengen. Uw diner is al besteld!" „Maar wat duiveli wie ben1 je dan!" vroeg Desmond in stomane verbazing. „In geheimen dienst, net als u mijnheer!" zei de man met een grinnikend lachje en Des nond begreep het. Werkelijk, als de cheif iets dieed, deed bij het grondig. Zij reden naar de winkels van Haytoarket, naar Fortnum en Mason, ten dottle naar een klein, vuil winkeltje achfier Mayfair, waar Desmond en zijn hroer all1 sinds jaren een hevig1 werkende woekerplant, n.l. Cascu- ta epithymum of Klein Warkruid, misschien beter bekend als Duivelsnaaigaren. Ge merkt geen groene deelen op: bladeren zijn niet aanwezig. Het is dus duidelijk, dat de plant niet voor zichzelve kan zorgen. Als ge goed toeziet, blijkt, dat er aan de plant ook geen wortels te vinden zijn. Hoe dan de woeker plant tot ontwikkeling komt? Het volgiende schetsje zal het duidelijk maken. Er was een Cuscutazaadje, ten van de vier uit de tweehokkige doosvrucbt van eenzel'fde plant, als ge hier hebt, op den grond geval- len. Spoedig was het er to gedrongen en daar tot ontwikkeling gekomen, zooals het bij an dere zaden' gebeurt. Er kwam een draadje uit piet een klein wit bolletje, dat op den grond bleef rusten. Het draadje groeide door het bolletje heen naar boven en gebruikte het voedsel, dat door de moederplant in de kiei- me voorraadschuur gebracht was tot eerste ontwikkeling van haar kind. Eindelijk was het voedsel opgeteerd en stak het draadje boven de aarde uit. Doch to sterven zag de jonge plant geen heil. Moeder natuur had haar geen bladeren ge- geven; het was haar alzoo een onmogelijk- lieid voor zichzelve te zorgen. En in het jon ge hoofd van de kleine plant kwamen wraak- zuchtige id-eten. Ze gevoelde, hoezeer ze misdeeid was; ze wilde voedisd tot zich ne- men, maar ze kon het niet. Doch ze zou zich wreken op de onrechtvaardige Natuur, en ze zou haar met alle macht en kracht die in haar was, treffem in haar schoonste doch- terkens zelve. Tot eigen onderhoud en voort- bestaan zou zij andere planten verstrikken en verworgen. Met deze vreeselijke plannen to zich begon ze te draaien. Nu naar links en dan naar rechts ging het dunne uiteinde van den Stengel. *t Was zoo iets, als de nu- tatie bij onze slingerplanten. Eindelijk, ha! daar was1 een heiplantje in de nabijheid, en zoo snel mogelijk slingerde en1 kromde zich de lenige gestalte van de-schoone wreekster om den stevigen heidestengel heen. Excel sior! De plant voelde zich vrij. Hooger en hooger klom ze, en de wortel maakte zich los, uit den bodem. De Cuscuta kreeg haustoria, waarmede ze zich vastzoog. Stevig-er omhels- de ze de heiplant, haar lippen zogen zich vast op den Stengel, doch het was geen kus van liefde, het was er een van wraak. Mid den uit de zuignapjes drongen fijne draadjes de heideblaadjes binnen en ze stalen de sap- pen weg uit het fijne plantenweefsel, de sap- Een, die de heide voor eigen leven moest ge- ruiken. Het doodvonnis van Calluna was getee- ken. Zoo lang hield de wreekster vast, tot de heiplant dor en droog werd en geen voed sel meer noodig had. Het eerste offer was gevallen. Losser wer- den de verstikkende omhelzingen. Het eerste offer had den dorst naar wraak en bloed evenwel te grooter gemaakt; een tweede moest vallen! Verraderlijk-lief boog de Cus cuta zich over tot een tweede heideplant, doch die ook weldra verstikt zou worden to de doodelijke omarming van de woekerplant. En zoo vielen ook het tweede slachtoffer, het dierde en mear! Vreeselijk was ze in haar wraak, de ongelukkig misdeelde, doch schoo ne Cuscuta. En de drie zust-ers uit dezelfde doosvrucht handelden evenzoo, met nog vele uit andere doosvruchten, zoodat de heide op vele plekken doorvlochten is met de bruine Stengels van Cuscuta epithymum. Duivelsnaaigaren ncemen de boe~en de schoone wreekster. Ze beweren, de bijgeloo- vigen, of wel, ze beweerden het vroeger, dat de duivel de bruine draden als naaigaren ge bruikte, en zoodoende de planten verstikte, die vriendinnen van den mensch en dus vij andinnen van den duivel zij'n. Hieraan is het toe te schrijven, dat aan de heide, maar voor- al aan brandnetels, die verstrikt worden door Cuscuta Europea of Groot Warkruid, geneeskrachtige eigenschappen toegekend worden, terwijl ze het inslaan van' den blik- sem en bet sneuvelen in den oorlog zouden voorkomen. En hiermede nemen we afscheid van de schoone woekerplant met haar cleistogame bloemen, d. w. z. bloemen, die, terwijl ze nog in knop zijn, door zelfbestuiving bevrucht worden. En nu zien we weder naar andere roof- sters uit. Zwammen zijn er vele. Zij vormen de grootste familie van de Cryptogamen, dat zijn sporendragende of bedektbloeiende plan- ten. Zwammen krijgen geen bladgroen, doch ze bestaan dikwijls uit een viltig weefsel, dat zich met organische stoffen voedt. Het lichaam der zwammen bestaat niet uii Sten gel en bladeren, maar uit een massa, die nu eens regelmatig, dan weder grillig gevormd is, en die bestaat uit buis- of draadvormige cell-en, die minder of meer - - een geslin^erd z-ijn, en soms ook tot een dicht vilt zijn ver- eenigd. Om-dat de zwammen, alle bladgroen missen, kunnen zij zi-ch alleeh door organi sche stoffen onderhouden. Zij worden nu verdeeld in saprophytische en parasitische zwammen, naar gelang zij haar voedsel ont- leenen aan rottende organismen, of aan le- vende planten en dieren, waarop zij groeien. 't Spreekt vanrelf, dat ook to menig opzicht het nut der zwammen to de Natuur niet valt te ontkennen, voorai daar niet, waar ze wers- zaam zijn bij de verrotttog. Doch niet gaame ziet men, dat de woekerzwammen het leven van edele planten en dieren beperken, ja, hiervoor meermalen als een groote plaag aanwezig zijn, en zelfs voor de mensch en doodelijke ziekten veroorzaken. De zwammen zijn zeer verschillend van gedaante en grootte. Er zijn er, die met het bloote oog niet waargenomen, kunnen wor den, of die zich als stipjes en kletoe vlekjes voordoen; er zijn er ook, die groote afmetto- gen verkrijgen, zooals de hoedzwammen, waarbij de leek den hoedl als de eigenlijke zwam beschouwt. Toch is deze niet anders dan de sporendrager, die uit het mycelium, het oorspronkelijke gedeelte van een zwam verrezen is. Dat mycelium is voortgekomen uit de kiembuisjes van de sporen en vormt nu eens -een hoogst eenivoudig, dan weder een sa- mengesteld weefsel van draadcellen. Bij de loedzwammen is het mycelium klein in ver- gelijking met het hoedvormig gedeelte, en ret vertoont zich als een samenstel van vlie- zige, vertakte vezels aan de basis van den steel. Bij de schimmelplanten en vele andere zwammen bestaat de zwam nagenoeg geheel uit myselium en sporenvoontbrengende dra den. Want de sporen worden steeds door het mycelium gtevormd, hetzij1 onmiddellijlk aan zijn draadcellen, hetzij aan een plantendeel, dat sporen vormt. Lang heeft men gemeenr, dat dez wamen ontstonden door zelfwording, dus niet uit een1 aanwezig zijnd weefsel of uit cellen, en 't was Ehrenberg, die in 1821 aan- toonde, dat de zwammeni zich alleen uit haar sporen kunnen ontwikkelen. Latere menig- vuldige onderzoekingeni hebben dit bepaald bevestigd. De woekerzwammen nu hebben haar mycelium to' planten en diereni, en de Hiermede rijni slechts enkele schetsjes uit het leven van de woekerplanten gegeven, waarover zoo heel veel gezegd kan worden. Doch het bewijs, dat er ook to de plantenwe- reld, zoowel als bij menschem en dieren, dik wijls een doodelijke strijd om het bestaan ge- leverd wordt, is er zeker voldoende mee aan- getoond. J. DAALPER Dz. froTineiaal Kieuws hun sigaretren kochten. Desmond sloeg een honderdltal sigaretten- van bun gewone merk in, Dionysus, als reserve voor op zijtn rtis naar Frankrijk ien stond te praten over den ouden tijd met den dikken Griekschen wtoke- lier, met het tanige gezicht, terwijl! deze zijn sigaretten topakte in een keurig wit papier, dat hiji netjes met rood lak dichtlakte. Toen reed Desmond terug naar het Nini- veh-Hotel, waar hij zijn chauffeur-collega op het voorplein achterliet met de afspraak dat de taxi om vijf mtouten voor half acht klaar zou staan om naar het station te rijdlen. Desmond ging rechtstreeks naar boven1 naar zijn kamer om zijn boeltje te pakken Hiji voelde zich! zoo hulpeloos al's een vlieg, die to' een spinnewefo is gevangen1 geraakt, nu hiji in dit sterke netwerk zat, dat de to- specteur zoo stevig had geweven. Hij hat niet het minste vermoeden wat zijn plannen waren. Hlij wtot alleen, dat hij naar Franik- rijk terugging en dat hij1 zorgen moest dien nacht op de verlofgangersb-oot te zijn. Toen hij door de stille gang, waar een dikke looper tog, naar zijn kamer ging, zajg hij de deur van Strangwise's kamer op een kier staan. Hij1 duwde die open en stapte zonder complimenten de kamer binnen. Strangwise stond gebogen over een geopen- den koffer. Bij zijn elleboog sitend een tafd! 1 vol met allerld' pialcjes, een1 ehui met scheer- sporen, dus de voortplantingswerktuigen, banen zich een weg door schors of huid, en doen zich voor als -treepjes, vlekken, uitwas- sen, paddestoelen enz. Gelukkig, d'a-t men voortgaat met zoeken- en onderzoeken naar mi-ddelen tot bestrijding van allerhande plantenziekten, die hoofdza- kelijk uit zwamvorming ontstaan. Door be- handeling met kalk en carbolineum heeft men reeds meermalen verrassende resultaen ver- kregen, en feen der krachtigste middelen te gen de voornaamste zwammen wordt wel ge- vonden to -de Boullie Bordelaise, bij tuiniers en boomkweekers meer bekend als Bor- d-eaux'sche pap. Bij doelmatige bespuiting is dit mengsel een krachti-g voorbehoed- en be- strijdingsmiddel tegen verschillende zwam men, zoowel op vruchtboomem als op naald- hout. Voorai bij jonge planten werkt deze pap zeer naar wensch. Veel zou nog gezegd kunnen worden om- trent de verwoestingen, die de honimgzwam, de wortelzwam, de larikskanker en de den- nenschotzwam aanrichten to onze naald- boomen en aanplanttogen. Gaame wordt evenwel verwezen naar de fraaie platen met bijsehriften, die hieromtrent uitgegeven wor den door het Staatsboschbeheer, en waarvan voor gemeentebesturen en torichtingen van onderwijs gratis exemplaren v-erstrekt wor den door den heer Directeur der Staatsbos- schen en Ontginntogen, te Utrecht, terwijl ze k f 0.40 voor particulieren verkrijgbaar zijn. Hebben we zoo verschillende Phaneroga- men en Kryptogamen gezien, die zich het voedsel van andere planten toeeigenen, merkwaardige planten zijn ook die, welke zich met dierlijk voedsel tot meer volkomen ontwikkeling brengen, daar eigen wortels niet werkkrachtig genoeg zijn voor den vol len groei. Pas op! loop op de teenen, want de heide is hier lang en drassig. Merk eens op die roo- -de vlekjes daar aan den kant van dit natte gedeelte. 't Zijn de bladeren van Drosera ro tuhdifolia of Rondbladige Zonnedauw. Ook hier worden wraakgierige plannen gesmeed en ten uitvoer gebracht. We hebben hier weer een plant, ide zich wreekt op de schepsden van Moeder 'Natuur, omdat deze haar niet voldoende in staat stelt zich op de gewone wijze het noocfige te verschaffen. De Drose ra toch heeft slecht ontwikkelde wortels en vezels, zoodat ze maar losjes to den bodem bevestigd is, en bovendien is ze gedoemd tot groeien op gronden, die weinig stikstof be- vatten, en hier kan geen plant buiten. Maar evenals Cuscuta zon ook Drosera op wraak. Niet op de planten wilde ze het begane on- rech't wreken; doch vliegjes, torretjes en an dere kletoe dieren moesten het ontgelden. De Langgesteelde, uitgespreide, bijna cirkelvor- mige bladeren zijn voorzien van prikkelbare voelsprieten, gelijkend-e op tentake s. De Drosera nu vangt met die kl-everige b aderen allerlei kleine diertjes. Die bladeren zonderen een vloeistof af, die de gevangen diertjes dood, zdPwordt beweerd. Een nieuwe mee- ning is echter, dat de peptoniseer-ende wer- king op eiwit slechts voor een gering. gedeel te aan een door klierharen afgescheiden vloeistof is toe te schrijven, doch meerendeels aani de werking van nectari-een. Het laatste woord- hierefver zal stellig nog niet gesproken <of geschreven zijn. messen, verschillendte voorwerpen, die tot zijn veidnitrusting hehoordten en enkele boe- ken. Desmond bleef bij de deur staan- met het pakje sigaretten bungelend aan zijn vto- ger. ,,HaTlo, Mauricei", zei hij, „ga jiji ook weer terug?" Strangwise draaide zich met een ruk om1. Het bloed was hem naar het hoofd- gevto gen, hij zag er purperrood! en toomig uit. Mijh hemel, wat laat je me schrikken riep hij -op vrij piik-kelbaren toon uit, „ik hac je heelem-aal niet hoo-ren binnenlkomleni!" Hij, draaide zich kortaf weer om en ging vooht met inpakken. Deshrond kreeg den iin- druk, dat hij1 het vervdend vond gestooid1 te zijn; hij had hem nooit eerder uit zijn hu- meur gezien „Het spijit me, diat ik zoo onverwacht btor nen plofte", zei Desmond, terwijl hij zijn pakje sigaretten van- zijn vinger liet glijdleni op het propvollie tafeltje en zelf op een sited ging zitten. „Ik kwam binnen om je goedendag te zeg gen. Ik gia vaeavond naar Frankrijk iterug." Maurice keek snel op. Hij was1 nu weer ge heel de oude en een1 en al glimlach. „Zoo gauw all?" zd hij. „Wel, ik dacht, dat je een opdracht kreeg aan het departe- ment van oorlog!" E*esm)ond schudde hiet hoofd1. UIT HEILOO. (Vervolg ,dieiloo Vooruit"). Rondvraag. De heer Bakker vroeg of „Heiloo Vooruit" d.e aandaclit van, den Raad wilde vestigen op een betere verbtoding met de nabunge plaatsen, nu die tram is opgehe- ven, is men aangewezen op de autobus, waar men bij eenige drukte inzit als hartog to een ton. Spr. vroeg of het niet op den weg lag, den gemeenteraad te vrezoeken het doorgaan van den tractortram aan te moedigen. Spr. reeft den indruk gekregen, dat de gemeente raad het vrijwel Tangs zich heen liet gaat, dat de tram werd opgeheven, doch een ver- bindtog met Alkm-aar is gewenscht.. De heer Maas Geesteranus wiMfe op de raak tractor-tram niet vooruit loopen, doch metcide, dat het op den weg van ,,Heiloo Vooruit" ligt om elke actie op beter vervoer krachitig te steunen. Dit kan niet genoeg toe- gejuicht worden. De heer van Gemeren was er niet voor, om dfe gemeente te vragen de 'tractor-tram te la- ten doorgaan Spr. zou er voor zijn om den Raad te verzoeken een betere verbtoding te krijgen. Laat dfe Raad dan- uitmaken hoe dlie betere verbtoding moet zijn. De heer Bakker vond de tractor-tram nu niet bepaald een ideaal vervoermiddfel. Een -electrische tram is zeker beter, doch nu spr. officieus to dfe Alkmaarsche Courant heeft ge- lezen, dat die directie der tractor-tram zal1 'on- dferhandelen met de gemeenten Hfeiloo en Limmen, zou spr. dit toejuichem. De voorzitter zeidfe, dat deze zaak urgent is. Spr. zou elk middel, dat een betere ver btoding beoogt, met kracht willen' steunen. Besloten werd zich' tot dfen gemeenteraad te wendfen. Dfe heer die Vries vroeg dfe bemiddeliing van „Heiloo Vooruit" iom betere voorwaar- dcn voor verkrijging van electridtieit voor de indnstrie. Dfe heer Maas Geesteranus zette uiteen, diat de gemeente gebonden is aan de tarieven van het P. E. N. Men moet Zich tot die pro- viuciic richten. De voorzitter mfeendfe, evenals die heer Maas Geesteranus, dat de bezwaren van dfe slroomvferbruikers zeer glegrond zijn. Treft het verzioek van den heer de Vries aan1 de Provinciate geen doel, dan zou het op dlen weg liggen te zijhfer tijd een- pogtog te wa- gen,. Aldhs werd besloten1. De heer van Gemeren wildfe het informatie- bureau verplaatsen naar die Buurt, to het perceel van dfen heer Klaver, wa-air hiet meer to de kom is. Spr heeft nooit uit hlet jaar- vei'slag vemomeri: of hfet bureau daar hfeeft voldaan, doch nu het tr-amstialtion is opgehe ven is verplaatsing meer gewettigd. De voorzitter steld'e voor, deze aangellejgen- heid maar aan het bestuur te willen overla- N"a uitvocrige besprektog werd) besloten dat „Heiloo Vooruit" zich wederom tolt de Ned'. Spoorwcgen zal wenden om betere verhta- dingeu. Speciaal zal worden gevr-aagd naar een betere verbtoding. met deu'sndtnein die te 5.02 uit Amsterdam vfertrekt. De heer Greeuw Jr. vroeg de bemiddeltog Van ,,Hdloo Vooruit" o-m een dringendle ver- betering in zake de vuilnisibelt. De bewoners van het nieuwe gedeel'te van den Holleweg brengen daa-rop h>un privaten en die ktoderen gebruiken de belt voor speelplaats. Dringcnd noodig is en ophaaldifenst en- afsluittog van'de vuilnisbeli. De manier waarop men zich moet behelpen werd' uitvoerig toegelichit. De heer Maas Geesteranus was1 er van overtuigd, dat 'die vuiilnisbelt verplaafet moet worden1,, doch niemand „die buunn'an" heb ben. De hieer Blokker wees op den onhioudbaren toestand in het Achterfnidsen. Met zware transporten is het. daar zeer gevaarlijk. Spr. zou die beek willen dichtgooien en het ver voer langs een togang willen Mdfen. De heer Zeeman, eigenaar van den1 grpnd, had1 zich tot den Polder gewfend om de beek te dichten, doch het verzoek ils afgewezen Spr. is er vooir, om door middel van „Heiloo Vooruit" dit nlog eens te probteeren Ook de uit-gang Straatweg-Fnid'sen- eischt dringene verbreed'tog, wat is te bereiken. Besloten werd, zich in dien geest tot den gemeenteraad te wenden om' een togang en tot den Poldfer voor het diehtwerpen der beek. Dfe lieer Gfoeneveld wilde dfe wankJelkaar- ten reeds afgeven- op de bootien to Rotlteidam enz. Er moet veel meer de aandachit op Hal oo gevesti-gd worden, evenals Bergen dit doet. Het bestuur deed' deze toezeggtog. De heer Jongejan wees op het groote aan- tal gidsen. Het bestuur moet dleze ntet to de- „Niet goed genoeg," antwoordde hij, ,,'t is terug naar de loopgraven met miji! Maar waar ga jiji heen?" „Een beetje verlof gekregen1; de Inlichtto- gendienst schijnlb nu eindelijk klaar met me te zijn, en nu hebben ze me zes weken gege ven r ,yGa je naar brnten?" vroeg Desmond Strangwise knikte. „Ja", zei hij:, „maat Essex, om te ziien of ik een paar wilde eendten of snippen kan schieten in de m'oerassen1; ik wou, dat je met mie mee kon gaan! „Dat wou ik ook, ouwe jongenf, •zei Des mond hartfelijk. Toen voegdie hiji er op emsti- gen toon aan toe: „Zeg eens, ik heb je sinds gisferenavond niet gezien. Wat een vreeselijke geschiedenis is dat met dien ouden Mackwayte, he. Zijn er nog verdere bijzond'erheden aan het licht gekomen of je we-et?" Strangwise nam met groote kalmlte eten sir garet uit zijn ko'ker, die open op tafe1 lag en stak die op, alivorens hiji antwoordde. „Een duistere geschiedenis", zei hij:, terwijil hij een rookwolk nltblies en de lu-cifer in den haard wierp. „Jfe bent bescheidbn, Ofkewood, diat weet ik De Inlichlttogendienst liet mij roiepen vanmorgen... om mij' een verklaring af te nemten... Strangwise's verondersitfelltog omtrent pot geven, doch verkoopen. Spr. wilde er een kwantum tegen kostprijs hebben (volgens me- d-ed'efeling zijar er dit jaar slechts 3 stuks ver- koch't), anders raakt men ze nooit kwijit De voorzitter was dankbaar voor hfet aan- bod en hoopte op navolging. De beer Brand vroeg om bemiddielihg van „Heiloo Vooruit", ter voorziening van gas of clectrici'teit in liet zuidelijk gedeelte der ge meente, wat al heel stiefmoederlijk is bedeeld De voorzitter zeidfe, dat het in den Raad aan de orde is. Hierop werd de v-ergadfering geslotem. Aan den postbode P. Nicolai, die gerui- men tijd ongesteld is geweest, doch wederom in dienst is geweest, is een ziekteverlof ver- leend van een half jaar. Een goede verbetering. De beek aan de hoek StationswegMolenweg, welke steeds gevaar opleverde voor het verkeer en bij avond al zeer gevaarlijk was, wordt ge- dempt. Gister werd1 door J. K. in „Ter Coul- ster" een fiets gevonden, welke vrijwel in het gras was gegroeid. Bij aangifte en on- derzoek bleek deze te behooren aan J. Sch. van wien deze op den 3en Pinksterdag was ontvreemd1. De fiets was nog in goeden staat. UIT OOSTEREND. Beroepen is bij de Gereformeerde Kerk al- hier, de Eerwaarde Heer Buskus, Candidaat te Utrecht. VAN TEXEL. De overvloedige regens der laatste tijden hebben vele landerijen, alhier, drassig ge maakt en onder water gezet. Door de Weste- lijke winden spuien de uitwatentogssluizen niet voldoende. Een goed1 watergemaal zou zeker voor het lage land1 van het eiland een uitkomst zijn. UIT WARMENHUIZEN (Oct.) Oeboren: Jacobus Franriscus, zoon van Willem Dekker en- van Eva Gatharma Rein- dfers. Catharina Jacoba, dochter van Ja cob Molenaar en van Margaretha Catharina Ligthart. Klaas, zoon van Klaas Blank- man en van Maartje Biersteker, Oehuwd: Jacob Spaans en Catharina Zoon. Overleden: Levenloos kind van Johan Herman Oterdoom en van Petronella Ejena Koerts. UIT BERGEN Hfet concert, Vrijdagavond in het „Oranije- Hotel" te geven door Marie Egmonid (piano) en H. Leijdtensdorif (viool), verdient die be- langstelltag van iedler dite zich voor het mur zieklevfeni interesseert. Het met zorg samengesteldfe programma bevat werken van Handel, C. Saint Saens, H Wieniawsky, Fr. Kreisler, BrahmsrJo achim en L. v. Beeth'oven. Van de laatste wordt de indrukwekkende Sonlate T. gr. t. No. 5 ten beste gegeven. Wij hopen zeer, dait dfe B'ergenaren zfullen- toonen de geboden gelegeniheid te waardfee- ren om een plaatsgenoo tie-artiste, to samen- spel met den len violist va n't Hollandsche Strijikkwartet, te hooren. De artist-en van ons eigen land hebben in dfe eerste plants recht op onze waardeerinig. In de Maandagavond to het Oranje-Hotel gehouden algemeene verga-dertog van de Berger Sportvereeniging werdi besloten over te gaan' tot uitbreiding van het bestuur en het aantai bestuursleden bepaald- van 8 op 11, zulks in verband met die opgerichte af- deeling gym-nastiek. Tevens werd bepaald dat het bestuur zal moeteni bestaan uit ten minste 3 ledien van de af-deeling voetbal en ten minste 3 van -die voor gymnastiek. Tot bestuursleden werd'en gekozen mevr. Blad en de heeren R. A. Blad en Nic. Klink- ,hamer. Het uitgebreide bestuur zal statuten en huishoudelijk reglement to overeenstem- ming brengen met den huidigen toestand en binn-enkort aan de ledenvergadering ter vast- stelling aanbieden. Een woord van dank werd uitgesproken voor de medewerking wel ke van het gemeentebestuur wordt ondervon- den. Zondagmiddag speelde B. S. V. 1 een slechten wedstrijd tegen R. C. Z. I uit Zaan- dam en v-erloor met 31. De aspiranten speelden daarvoor tegen de aspiranten uit Schoorl en wonnen wel'ver- diend met 20. 'Het tweede elftal van B. S. V. kwam met 8 spelers op tegen D. F. S. te Noord-Schar- woude en verloor op het kantje met 3'2. Desmond's bescheidenheid was volko-moi juist. Biji Desmond Okewood was beschei denheid een1 'tweede natuur, en- diaarom ant woordde hij met geveinsdfe verbazing. „Een verklaring waarvoor? Over onze ontmoettog met de Mackwayfe's gisteren- avond?" Zoodra hij dit gezegd had, begreep hiji dat hiji een domhei-d had begaan. Natuurlijk zou dfe chef Strangwise vertel-d hfebben van hun nasiporingen to Seven 'Kings dien morgen. Maar todi.... „Nfee", antwoordde Strangwise, „over Nun el-Din". De chef had hun werk van dien morgen gfeheim gehouden. Desmond was nu blij1, dat hij geveinsd had. „Zie je, ik ken haar nogal goed", ver- volgdfe Strangwise, „onder ons gezegd, ik was dadelijk veriierd1 op haar toen zij een paar jaar geleden een tournee miaafcte door Canada en i-k Ibesteedde zooveel meer geld aan haar dan ik eigenlijk kon uitgeven, dat ik dfe kennismaldng moest afbreken. Toen ontmoette ik haar hier, teen ik uit Duitsch- land 'kwam1 een maand geleden1; ziji was een- zaami, en toen heb ik haar wat onder rnlijn hoede genomen1. Okewood, ik ben bang, dat ik wel wat o-nbeseheiden ben geweesit." ,.Hoe bedoel je diat?" vroeg Desmond on- sfehuldig. flPauB vmttHs/iL) 1923.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5