Ilkmaarsche €ourant Woensdag 21 Nov. a.s. alle Handelsdrukwerk N.V. Boek- en Handelsdrukkerrj v.h. Herms. COSTER ZOON, te ALKMAAR FEUILLETON. De onzichtbare hand. Vooidam C 9, ALKMAAR. Honderd Vijf en IwintlgsTe Jaargang. Donderdag 8 November. Stadsnieuws ProTinciaal Niettws Toor spoedige anerering van is Uw adres: No 263. t9£3. OP Herplaatsing wegens misstelling. BURG E ME ESTER- en WETHOUDERS van AL'K'MAAR ROEIPEN SOLLICITAN TE N OP voor de betrekking van ADJUNCT KEURMEESTER aan den KEURINGS- DIENST VOOR WARE'Nl, in het 'keuringst- gebied Alkmaar, op een jaanvedde van 1900 tot 2500. De benoeming geschiedt voorloopig voor den tijd van een jaar. Eigenhandig geschreven sollieitatiestuk- ken met uitvoerige inltehiingen, ini te zenden voor 20 November bij den Directeur van bo- yengenoemden- Dienst. Alkmaar, 7 November 1923. Burgemeester en Wethouders voomoemd, W. C. WENDELAAR, Burgemtj A. KOELMA, Secretads. KAMER van koophandel. Gisteravond hield de K. v. K. en F. voor Hollands Noorderkwartier een vergadering ten stadhuize. Afwezig waren de heeren van Breda en' B. Kuyper, beiden met kennisgeving. Bij de opening wenschte de voorzitter den heer Blaauboer geluk met zijn herstel en deelde hij mede, dat de aftredende leden voor de afdeeling grootbedrijf zonder stem ming zijn herkozen. Hij ieliciteerde hen, voorzoover aanwezig, met deze herkiezing. Voor de afdeeling Kleinbedrijf had men niet tot een compromis kunnen komen, zoodat een stemming noodig zal zijn. (Zie stadnieuws.) Aan de orde kwann: Toelichting van den beer Ringers omtrent de actie der Kamer no- pens de regeling van de finaneieele verhou- ding tusschen de provincie N.-Hollahd en het hoogheemraadisehap N.-Hollands Noor- derkwartier. De heer Ringers herinnerde er aan hoe een jaar geleden op initiatief der Kamer een comite van actie is opgericht om te protestee- ren tegen de lasten, gelegd op het Hoog- heemraadschap. In Jan. dezes jaars is een adres dienaangaande gezonden aan Gedep. Staten, maar tot heden is nog geen antwoord gekomen, zelfs niet op een telegram, dezer dagen nog gezonden. Nu is j.l. Vrijdag het comite weer bij een gekomen (zonder de Ka mer), op welke bijeenkomst besloten werd een audientie aan te vragen op 15 Nov., wanneer de Staten weer bijeen komen, om te bewerken dat de lasten voor het Hoogheem- raadschap eerlijker zullen worden verdeeld. Zoo dit niet mocht baten, zal men andere nhddelen beramen om tot het doel te komen. Spr. vroeg de verzekering dat de Kamer ook verder met de actie accoord gaat. De voorzitter stelde dte mededeeling zeer op prijs pn gaf als zijn meaning te kennen, dat de indertijd ingestelde Commissie niet als ontbonden kan worden beschouwd na het adres van Januari. Door applaus gaven1 de aanwezigen te kennen, het daarmee eens te zijn De voorz. wenschte het comite verder sue- ces enhoopte dat dit mag leiden tot billijker verdeeling der lasten. Ingekomen stukken: a. Adres der K. v. K. te Tilburg omtrent handelspolitiek in het binnenland. De K. v. K. te Tilburg komt tot de conclusde, dat de tabaksnijverheid (sigaren, sigaretten en snuiftabak) en het bierbrouwerijbedrijf thans niet met nieuwe moeilijkhedeni moeten worden las tig gevallen. In verband1 hiermede werd behandeld: b. Adres van het Verbond van vereeni- gingen van sigarenfabrikanten in Nederland1 met begeleidend schrijven, waarin om steun wordt verzocht in hare actie ter afwending van de voorgestelde verhooging van den ta- bakaccijns en ter verkrijging van een mildere stemming ten opzichte van haar bedrijf. Het Bureau der Kamer stelde de vraag aan de vergadering of ini haar district deze voorgestelde verhoogingen emstige bezwaren ontmoeten en of het zenden van eeni eigen1 adres met nieuwe argumenten wenschelijk Is. De heer Grunwald herinnerde aan het al- gemeene streven naar noodzakelijke bezuini- ging en stelde de vraag of de tabaksaccijns wel op de juiste manier geheven wordt Door deze te heffen bij de bron, zou veel adminis- tratie en ambtenarij overbodig zijrt en een eind komen aan veel plagerij voor tal van burgers. Dan was de opbrengst dier belas ting ook beter te overzien. Door Douglas Valentine. (Sdtrijver van De mm met den Klompvoet). ©emtoriseerde vertaiing van W. E» P. (Nadruk verboden). 22) i „Wel", zei Strangwise langzaam, naar het eindje van zijn sigaret kijikend, „het schijnt, dat die jonge dame betrokken is in dingen, die onzen Inliditingendienst bijzonder inte- resseeren. Maar meer moet ik eigenlijk niet zeggen!" „Maar hoe ten wereld is Nur-elhoe beet ze ook weer in dezen moord betrokken, Maurice?" Strangwise haalde de schouder® op. „Ja, dat moet je de politic maar liever vragen. Maar ik zeg je, dat ze in moeilijk- hedeb. zal komen als ze niet voorzichtig is!" Gedurende dit heete gesprek scheen het Desmond alsof hij Barbaras woorden in zijn oor hoorde: „Die vrouw is bang voor uw vriend!" Hij vermoedde, dat Strangwise om de een> of andere reden hem een sflechitlen ffldrui van.1 dfl dianseries wildie laten krijgen. Wat de theebelasting aangaat, geloofde spr., dat de regeering ten onrechte meent, dat de accijns zooveel meer zal opbrengen als zij de belasting verhoogt, doordat de thee zich zoo goed leent om er een tweede treksel van te zetten. De handel zal een geduchten knak krijgen, als de plannen doorgaan. Ook de belasting op koffie wilde spr. niet, ons land en onze handel hebben altijd ge- bloeid bij den vrijhandel. Belasting op de genoemde gebruiksartike- len is zeer af te keuren en de K. v. K. zal goed doen met er tegen te ageeren. Als de minister geld moet hebben, is er wel wat te bezuinigen op de zegeltjesplakke- rij, enz. De voorzitter, zelf voorstander van vrij handel, geloofde dat wij met dat stelsel toch langzamerhand op de flesch zullen raken, gezien het feit, dat alle landen rondom ons, zelfs Engeland, de invoerrechten op tal van artikelen gaan verhoogen. Nederland moet geld hebben en dat zal op de een of andere manier moeten worden gevonden. De heer Holsmuller wilde als handelaar in de betreffende artikelen over de belasting daarop niet veel zeggen, dit lag meer op den weg der anidere leden. Wel wilde spr. zeggen, dat de handel nadeel zal hebben van de voorgenomen accijnsverhooging en dat thee en koffie beide echte volksdranken zijn. De heer Grunwald merkte op, dat in En geland stemmen opgaan tegen de verhoo ging der invoerrechten. Beide adressen werden hierop voor kennis geving aangenomen. c. Adres van het minsterie van arbeid, handel en nijverheid inzake de begrooting 1924. De minister dringt in verband met den zorgwekkenden toestand van handel en nij verheid op de grootst mogelijke zuinigheid aan en raadt aani in de eerste plaats de sala- rissen van het personeel met 10 pet. te ver- lagen. Begrootingen waarop die aftrek niet is toegepast, zouden zijne goedkeuring niet kunnen erlangen. In verband met dit stuk werd behandeld: d Adres der K. v. K. en F. te Amers- foort inzake verlaging der ambtenaarssala- rissen. De Kamer te Amersfoort nieent, dat de Kamers v. K. alleen dan zich voldoende kun nen ontplooien en populair kunnen worden bij handel en industrie en hare adViezen voldoende waarde zullen hebben voor de re geering, als zij geheel onafhankelijk tegen- over die regeering staan. Ziji keurt het dan ook af, dat een reeks besluiten der Kamers afhankelijk zijn van des ministers goedkeu ring. Intusschen schijnt de minister volgens de Kamer ook aan zich te trekken de beslis- sing over besluiten der Kamers, die niet aan zijne goedkeuring zijn onderworpen en wil hij ook bepaalde besluiten decreteeren. On- der aanhaling van artikelen uit de wet gaat de Amersfoortsche Kamer hier vrij uitvoe- rig op in, om dan te vragen wat er op deze manier overblijft van de veelgeroemde en haars inziens onmisbare autonomic der Kamers. Zij Eoopt, dat geen enkele Kamer in dezen zander meer op het bevel des mi nisters zal doen wat niet tot diens competen- tie behoort. Adressen betreffende hetzelfde onderwerp waren nog ingekomen van de Kamers te Til burg, Nijmegen, Haarlem en Eindhoven. De voorzitter wees er op, dat de totaal- uitgaven aan salaiissen door de Kamer voor Hollands Noorderkwartier reeds met 20 pet. zijn verminderd. De beambten der Kamer hebben salarissen, die in malaisetijd zijn vastgesteld zonder periodieke verhoogingen. Deze kunnen nu niet nog meer verlaagd worden. De adressen werden voor kennisgeving aangenomen. e. Adres der K. v. K. te Middelburg, ge- richt aan den Raad van Ministers, teneinde te bevorderen, dat het Rijks Inkoop Bureau zoo spoedig mogelijk verdwijnt. Dit adres werd reeds besproken in de han- delseommissie-vergadering, die als haar meening te kennen gaf, dat de verdwijning van genoemd bureau inderdaad wenschelijk is. Mogelijk zou het behoud van een gecen- traliseerden inkoop van kantoorbehoeften kunnen blijven bestaan. De voorzitter zette doel en werking van het Rijks-inkoopbureau uiteen, dat werkt ten behoeve van gestichten, gevangenisen, enz. Het vraagt korting op de prijzen, waardoor naar het zelve meedeelt, de administratiekos- ten vrijwel gedekt worden. De prijzen, die de handelaren bij aanbesteding opgeven, zijn volgens spr. altijd zeer concurreerend en zoo laag mogelijk, reden waarom hij voorstelde, dat de Kamer zelf een adres in den geest als dat van Middelburg zal verzemden. Alzoo werd besloten. f. Schrijven van de Oostenrijksche K. v. K. te Weenen, inzake legitimatie van buiten- landsche kooplieden, welke in Oostenrijk luxe-artikelen wenscheni te koopen zonder de daarop rustende weeldebelasting te betalen. Het bureau der Kamer stelde voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Alzoo werd besloten. g. Adres der K. v. K. te Tilburg inzake Hij stoeg Maurice's gezicht nauwkeurig gade. Het was volkomien ondoorgronddijk. Die zorgelooze, glimilachende gelaatstrekkien verrieden hoegen'aamd niets. „Wel", zei Desmond opstaande, „nous verrons. Ik had hard moeten opschieten als Ik mijn treini niet wil missen. Het ga je goed, Maurice, en ik hoop, dat je gauw wat vogels onder schot zult 'krijgen „Dank je, ouwe jongen'. Tot ziens, en pas op je zelf. Mijn groeten aan den generaal Zij schuddea elkandier hartelijfc de hand, toen pakte Desmond zijn doos met sigaret ten in het keurige witte pakje nuet het roode lak van de tafel en haasititte zich naar zijn kamer. Strangwise stondl hem een' oogenblik na te staren. Hij was niet langer de joviale glim- lachende kameraad van.' daareven. Zijn mond stond stroef en zijn kin was hoekig en voor- spelde weinig goeds. Hij boog zich 'over de tafel en nam' een wit pakje met rood lak op. Hij woog het een oogenMik in zijn hand, terwijil er een flikkering in' de kleine oogem sloop en een glimflach even om zijn dnnne lippen speelde. Toen stopte hij met een1 sinelle beweging het kleine pakje in den zij- zak van zijn tuniek en knobpte dien dichut. Toen ging hij Jluitend door met pakken. de loterijwet. Dit adrea zou reeds tn de vo- rige vergadering zijn besproken, maar dte heer v. d Klei, die het nader zou toelichten, verzocht de behandeling left deze vergade ring aan te houden. Thans gaf de heer v. d. Klei nadere toe lichting, nadat hij daartoe verschillende ge- gevens van de adresseerende Kamer had ontvangen. Deze wezen er apeciaal op, hoe b.v. op kermissen en markten de loterijwet door tal van kramen wordt overtreden. De wet verbiedt de tombola enz., maar op mark- ten em kermissen wordt zij toegelaten, gelijk spr. met voorbeelden aangaf. En dat is font, omdat dan den eem wordt verboden, wat dem ander wordt toegestaan. Spr. stelde voor, dat de Kamer een commissie benoemt, om met den commissaris van politie over deze zaak te spreken, opdat ook de winkeliers zul len mogen doen wat den marktkooplieden wordt toegestaan. De heer v. d. Klei wilde eenzelfde maat- regel zien genomen voor Schageni en Helder. De voorzitter wilde een adres richten aan alle plaatsen waar markten worden gehou- den. De heer Schmalz ondersteunde dit, waar op alzoo werd besloten. h. Schrijven van het hoofdbestuur d'er posterijen en telegrafie, inzake de luchtpost, waaruit bleek, dat thans nog een luchtlijn op Engeland en een luchtlijn op Belgie en Frankrijk voor postvervoer gebezigd worden. Omtrent de tijdstippen van vertrek etc. kun nen belanghebbenden zich tot de directeuren der betrokken postkantoren wenden, die daaromtrent alle gewenschte inlichtingen verstrekken. Voor kennisgeving aangenomen. i. Adressen der K. v. K. te Tilburg en Groningen, inzake den girodienst. In deze beide adressen wordt o.a. be- toogd, dat het wenschelijk is, dat den reke- ninghouders vanaf het oogenblik, dat de dienst werd stopgezet tot aan het tijdstip, dat deze zal wordem heropend, eem rente van 5 pet. zal worden vergoed, of dat men naar believen over zijn saldo zal kunnen be- schikken. Eveneens was ingekomen: k. Adres der K. v. K. te Utrecht met voorgestelde verbeteringen in den girodienst. In een breedvoerig toegelicht betoog zet deze Kamer uiteen, dat naar haar oordeel eendeels eene vereenvoudiging en anderdeels eene betere functionneering van den dienst tot stand ware te brengen, waardoor de be- langen van handel en industrie ten zeerste zouden kunnen worden gebaat, indien in het thans geldendfe stelsel de navolgende wijzi- gigen worden aangebracht: 1. Geen rentevergoeding over de saldi der postrekeniug. 2. Opheffing van het recht voor cheques. 3. Opheffing van het stortingsrecht. 4. Wederinvoering van de bepaling, dat bij invulling van stortingsformulieren, cheques en girobiljetten naast het nummer van den rekeninghouder (girant of giraat) ook diens naam volledig wordt vermeld. 5. Wederinvoering van de bepaling, dat bij de invulling van girobiljetten, cheques1 en stortingsformulieren de bedragen niet al leen in cij'fers, doch eveneens in letters wor den vermeld. 6. Wederinvoering van de bepaling, dat in den afrekeningsstaat, welken de reke ninghouder ontvangt, net batig eindsaldo wordt vermeld, voor zoover hieraan geen overwegende bezwaren van adminstratieven aard voor den dienst zijn verbonden. 7. Doorloopende nummering van de af- rekeningsstaten van elken rekeninghouder, voorzoover zulks geen belangrijke adminis- tratieve bezwaren voor den dienst o-plevert. 8. Als aanvulling op de naamlijst der re- keninghouders wordt verkrijgbaar gesteld een lijst van* rekeninghouders in volgorde van hunne gironummers. De handelscommissie heeft de ingekomen adressen besp'roken en meent, dat de voorstel- len van Utrecht dienen te worden gesteund. Alzoo besloten, na korte toelichtinig door den voorzitter, die opmerkte, dat de kosten voor het rijk niet hooger zouden worden en dat toch voor den' handel een tegemoetko- ming zou zijn. 1. Adressen der K. v. K. te Tilburg, 's-Bosch en Vlaardingen, inzake de Arbeids- wet 1919. De commissie van. verordeningen heeft de ingekomen adressen over dit onderwerp in studie genomen en meent deze voor kennis geving te moeten aannemen, doch tevems in haar district een enquete te moeten instellen om te'onderzoeken, welke gevolgen de ar- beidswet op de industrie daar heeft veroor- zaakt, teneindte eventueel van de Kamer een eigen adres te laten uitgaan. De voorzitter der Commissie van verorde- nigen, de heer Offers, lichtte dit advies na der toe. Hij deelde mede, dat de commissie aan- neemt, dat een adhaesiebetuiging geen nut zal hebben, als geen nieuwe argumenten worden ingediend. De commissie voelde meer voor een eigen enquete op de industrie in dit district. De voorzitter zette nog uiteen daf door HDOFDSTUK IX. Metamorphose. Het was een heldere, koude naehlt; Een vtijmscherpe, ijzige wind woei uit het noorri1- oosten, deed de vlaggetouwen met een som ber geluid flapperien tegen dten vlaggeanast op het douanegebouw. De verloftrein stond in het station op kleinen afstand van die kade en het wijde, sp'iegel'ende kamaal daar- achter, en de lange riji verlichite raampjes scheen den' vertrekkenden, wier verlof vobrbij was, een. laatste verbinding met thuis. D«e konporaal van dte militaire polliitie, die aan den ingang de passen nakeek, hield Des- i^ond Okewood1 tegen, toen1 deze zijn 'pas on der de stralen van zijn lantaam vertoonde. ,,Ik heb een boodschap voor u mijnheer", zei hij. ,,De kapitein van de boot verzocht u vrienddijk om, zoodra u aan boord kwam, dadtelijk naar zijn hut te gaan, mijnheer!" ,,In orde, korporaalantwoordde de of- ficier en ging de treeptank over, door dte be- nijdende blildten gevolgd van de sold'aten en minderen, die voor meerendeel een nauwe hut benedten of een koud fcwartier boven op dtek in het vooruitzidif hadden'. Een matroos bradhit Desmond naar de hut van den kapitaa. Die was uitgiebeuwd juist verrmmmg van arbeidstijd concurrentle met andere landen mogelijk wordt. Het voorstel der commissie werd aange nomen. m. Adres der K. v. K. te Tilburg aan B. en W. te Tilburg, waarin zij den1 wensch tte kennen geeft, voortaan in alle aangelegen- heden te worden gehoord, die van belang zijn voor handel en nijverheid en die door dat college en den Raad worden behandeld. Het bureau der Kamer stelde voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Alzoo besloten. (Wordt vervolgd.) UIT ZUIDSCHARWOUDE, De Raad! vergaderde Dinsdagavond, Bij den aaavang der vergadering was wet- houder Bekker afwezig. De notulen zullen overeenkomstig eten drietai aanmerkingen gewijzigd worden. Van B. en W. van Noordfidiarwoude was berieht ingekomen, dat voor het bijzonder vervolgonderwijs 40,30 betaaJd moet wor den. Uit de rekening van de EL S. M- btetreffen- dte hat personenvervoer op het Broeker iijintje Meek een voordeelig sialdio van 13329^2. Het L. D. W. C. berieht, dat het tapver- bodl op kermis na 8 uur niet gehandlhaafd is, wel'k schrijven de voorzitter voor kennisge ving; wil aannemen. De heer du Buick wildte die verondening in- trekken. De voorzitter zeide, niet gemierkt te heb ben dat de verordening niet wordlt nage- leefd Geconstateerd' werd dat dte politie niet iapporteert wat bij weet, want adressanten kunnen bewijzen dat er zelfs onder toezicht van. de politie getapt is. De kasteleins zeggen zelf dat er getapt is aisof er geen verorde ning bestond en. opmerkten: laten ze me maar eens palkken. De heer Kramer wilde codstateeren en straifen. Intrekken zou beneden alios zijn. Van mej. Vos van !Zon was berieht ingeko men, dat ze hare benoeming voor het ver- voUgonderwijs niet aanneeant Overacnkomsltig de nieuwe wetsbepaling van 7 Maart 1923 Werd de verordening op de iavordering van piaatsellijke inkomsfiea- bolasting zoodtenig gewijzigd, dat bij ldtte uit- reiking de aansl'ag in vijf gelij'ke maandelij'k- sche termijnen betaald kan wordten. De begrootingen1 kwamen hieraa aan de ordte. De commissie heeft op de begrootingen van de lichtbedrijven geen aanmerkingen. De heer Zeeman constatoerdie, dat het elec- triseh btedrijf meer winst opltevert dan het gasbedrijf. De begrooting van de laatslte heeft niet zijne instemming, omd'at z. i die af- schrijvingen te laag zijn. De vroeger giedane opmerkingen zijn tedmisch niiet voldoende weerlegd. Spxeker zal niet tegen die begroo ting stemmen, doch nlam in deze een afwij- zend'e hfpuding aan. Do heer du Burck wees op die terugvorde- ring voor pensioen door Noordischairwoude er/j was van oordeel, dat daarover ook een uiispraak van alle raden nood!ig| was. Efe voorzitter antwoordde, dat det Wet al leen- gemeente-ambtenaren kent en Noard- scharwoude van al hare ambtenaren 4 pet. terugvordert. Het is een herhaliing, want de directeur heeft den heer du Burck reeds Wl- komen ingelicht. De heer d'u Burck merktle verder op, dat- de klerk in 10 jaar en het overige personeel in 8 jaar het maximum' bereikt hebben De voorzitter antwoordde, dlat dte saiiariS- regelihg betrekkelijk kort geledten vastgesteld is en het niet i!n de bedoeling ligt van de commissie om de salarisregeling te wijzigen. De heer du Burck, legde er zich bij aeer, omdat het een ondtergeschikt punt is. De heer Zeeman zou een afdruk van de be grooting thuis willen hebben. De raadlsledten hebben dan iets am bij1 voilgendle jaren te ver- gellijken en om zich er beter in te werken. De voorzitter wees er op, d'at dte begroo ting elk j'aar zeer gaame ter inzage wordt neergelegd. De heer Zeeman kreeg steun van de hee ren Groea, du Burck en. Berkhout, met het gevolg dat de Voorzitter dte toezegging deed, het in de volgende vergadering ter sprake te zullten brengen. Nadat de heer Zeeman1 de hoop had! ultge- sproken dat het ook met die1 gem eente-begroo - ting nog eens geschiedten zal, werdlen .de be grootingen voor de lichtbedrijven goedige- keurd. De gascommissie stelde voor, om den prijs van het gaskachelgas te vprlagen van 8 op 7 cents, om daardoor het verbruik 'tie dloien toe- nemen. Aanleiditig tot dit voorstel gaf de gastentoonstelling te Amsterd'am. Aan verla1- ging van den gewonen gasprijs kan' voorloo pig niet gedlacht worden, d'och d'oor verhoo ging van de productie door toename van kachelgas kan verlaging in de toekomst mogielk zijn. De heer d'u Burck wees op dte school, waar een proef met kachelgas niet vdldaan heeft. De voorzitter dieelde mede, dat niet alleen achter dte torug, een gezeHlige, vroolij'ke niim- te met heldere cretonne gordijntjes voor de zorgvuldig beschermde patrijspoorten', een paar gemakkelijke banken met leeren zittiing langs den, wand, een smalie slaapbank, en in het midden een tafel, waarop een' flesch whisky, een flesch sodawater en eeniga gla- zen stoniden met een kistje sigaren. De kapitein zat er tc praten met een loods, een korlte, breed'geschouderdle man met vuurrood gezidit en reusaditige han'den, waarmee hij een' damlpend gtias toddy omvat hield. „Ze 'oppifcken? Ze te hul'p komen hoord'e Desmond den' gids juist ui'troepen, toen hij binnenitrad, „ik zou ze allemaal laten zin- ken, stuk voor stuk, d'ie gemeene schurken van moordenaars! Ik kan me niet begrijpen, dat u over zoo'n nonsens dtenkt, kapitein!" Toen Desmond binnenkwam, brak de kat- pitein het gesprek af. Het bleek een goedge- bouwd man van ongeveer vijftig te zijn met een' peper-enr-zoutbaard en een vootkomen van' rustige kracht, dat niet zeldien onder zedui gevondten wrdt. De gidb leegdle zijn glas, krabbeldte overeind, kniktc Desmond goedendag en stommeldie naar buiten in de koude naditlucht „Hij was weer aan 't zagen1 over zijlni U- dlaarvau' de hooge giasrekening, doch ook de kosten van aanschaffing eeaer insfallatie de oorzaak waren, wat de heer Groen deed1 op- merken, dat deze bezwaren1 ook voor de bur gers zullem gelden. Kachelgas is bovandieo voor dte best gesitueerdlen. De heer Zeeman zag geen heil in zooda- nii|ge maati'egelen, doch meer in het goed op poo'ten zetten van het bedlrijf. De heer Berkhout deteldle medle, dlat de gas- kachel voor kamerverwarming uitstekend! vol- doet. De prijs moet echter niet hooger zijn dlan 5 k 6 cent. Als het gas op 6 cent ge- bnacht wordit, heeft het voor kamerverwar ming een toekomst. Dan kan het ook bijl dte giewone burgermenschen gebmikt worden. De heer Zeeman wilde zich gaame beter ingelicht zicn, waarbij dte heer Groen zich aanBloot Vo6r het voorstel-Berkh'out waren' die hee- ren du Burck, Beriehout en Kroom, zooldat de stemmen staakten Dte begrooting voor het Burgerlijk Armbe- stuur werd op advies van die commissie goed1- fkeurd1 op een ontvangst en uitgaaf van 2734,6214, waarbij gerckend' werd' op een gcmeentesubsid'ie van f 1500, wat door dfen raad werd goed'gekeurd. Hiema was de gemeentebegrooting aan die oode. (De hear Bekker verscheen te vergade ring). De heer d'u Burck wilde dte jaarwedtte van den ontvanger in de begrooting opnenlen, I overeenkoimsltig het raadlsbes'lluit van Juni, doch de voorzi't'ter decide mede, d'at dit niet kon voor die koninklijke goedkeuring er is. De heer du Burck wilde op spoed aandrin- gen en vroeg inlichtingen over dlcn post van 230 voor ambtenaren van dJen Burgerlij-kea Stanid. Nla een reeks van vragen in deze, welke door den voorzitter beantwoord weiden, deelde de voorzitter mede, geen definiltie te willen geven van htetgeen door hem allls 2a ambtenaar van d'en Burgerlij'ken Stand' ver- richt wordt. Bij den post van 1250 voor den veld- wachter deelde de heer dti Burck media, eens van een raadislid gehoord te hebben dat een veld'wachtcr boodschappenjongen voor den burgemeester is. Dat werk is dan met 1250 wel1 wat duur betaald. De voorzitter gelooft op dien verkeerden weg te zijn als het eene naadslid aabhalin- gen doet van den ander. De heer du Burck: Zoo'n raadslid m'oet weien wat hij, zegt. De voorzitter: Ik verzotek U' beleefd geen persoon'lijkheden naar voren te brengen. Dte heer Zeeman: Hliter blijkt al weer hoe moelijk het is, goed te hooren aJs men doof is. De heer Zeeman wilde de 10 voor de politieschool schrappen, waa'riegiett de voor zitter zich verzette. De post Meef gehand- haafd. De post „burgerwacht" kwam met 100 op de begrooting voor. Met de stem van de beide wethouders tegen werd -besloten den post op /75 terug te brengen, evenals het vorig jaar. De yereenigimg tot zedeliike verbetering van gevangenen zal 10 subsidlie ontvan gen. Op het verzoek om subsidie voor den onf- smettingsditenst van het Witte Kruis wensch- ten B. en W' afwijz-end te besthikken, wat verzet ui-tlokte van dte heeren Zeeman eni dtt Burck. De eerste wilde 30, dte tweedie 15 toestaan. De heer Berkhout was van oordeel, dat het meer op den weg van het Witte Kruis lag. Het voorstel van B. en W. om geen subsi die toe te kennen werd met 5 stemmen voor aangenomen. E>e post „straten en plteinea" werd' van 100 op f 300 gebracht in verband diet het bcsluit tot het ach'teruitzeffen van hekken. De heer du Burck wilde het salaris van d'en dOodgraver brengen van 100 op 125, doch de voorzitter meende, dlait het belter was geen' verhoogingen: foe te kennen zonder eten ingekomen verzoek. Wethouder Kroon acbtte het ook niet zoo noodi-g, daar er slechts 7 a 8 begrafenissen1 per jaar zijn. De heer Zeeman achtte een raming van f 3800 als huUr voor gemeentdanderijen te boog in verband mtet den pl'aatsdijken foe- stand. Do voorzitter meende, dlat het beter was booten!" zei de kapitein, met een1 beweging van't ho-ofd in dte ri-cfating van dte dteur, „ik weet niet hoe de gevodens van uw man- schappen in de loopgraven zijn tegenover Fritz, majooir, maar ik verteT u, dat geen Dui'tsdher een voet zal zetten in een haven van het Britsche rijk, zoolang als u of ik le- ven! Htet is een beetje nauwi aan boord, daarom dacht ik, dat u den1 nacht graag hier zoudf doorbrengen „Zijn er orders voor mij?" vroeg Des mond. E>e gelaatskleur van dten kapitein werd' nog iets rooder. „0 nee", antwoordde hij, met een klaar- blijkelijke poging om er onschuldig uit te zien, „maar wilt u niet iets drinken? En een siigaar van mij pnobeenem, die ik gekregen heb van een vriend van me, ook een zeeman, die van Tilbury naar Manilla voer veriedlen week". Desmond zat in een gezellige hut, genie- ten d van een uitstekende sigaar en een glas whisky-soda, terwijl dte boot, onder veel ge- schreeuw van matrozen en .gestamp van dte machines, van1 wal- ging. En weldra gleden zij1 langs zwarte havenhoofden en donkere, onbehagelijfc uitziendte vuurtorens, tusschen de dlreigende ooriogsschepen1 van allerftei soort het Kanaal in. Er was vrij veel- dei- ning, m-aar de zee was kalffl .en het schip had' spoedig een regelmatige vaart. (Wardt wtMatg&L) Schei-Veemarkt

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5