DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Jac. P. de wys Fijnste versche Roombotar p.pond 11.15 Koelhulsboter m. Rijksmerk (1.00 No. 264 Honderd yfjf en tffintigste Jaargang. 1923 VRIJDAG Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. g NOVEMBER Honttll 19. Tel.1174 Dtt mnnmer bestaat ul! 2 Maiden. Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f 2.--fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Book- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redactie No. 33. Bultenland DE SEPARATISTISCHE BEWEGING. Rolin Jacquemyns, de Belgische hooge cooimissaris, heeft thans geantwaord op den brief, dien Matthes, het hoofd der voor- loopigt Rijnlandsche regeering, tot hem had gericht en waarin hiji hem had verweten niet neutraal tegenover de separatistische bewe- ging te Aken te zijn opgetreden. Naar men weet, had Rolin Jasquemyns order gegeven aan de separatisten ae stad te ontruimen De Belgische hooge commissaris zegt: „In het feit, dat de afgevaardigde van de gealli- eerde commissie te Aken tusseenbeide is ge komen om het rondtrekken te beletten van ge- wapende benden, die van weet waar waar gekomen waren, ziet gij een schennis van de onzijdghed. Giji wijst er op, dat de plaatse- lijke vertegenwoordger te Aken slechts op mijn last zou hebben gehanddd; ik heb hem verzocht van zijn macht gebruik te maken om uitdrukkelijk gewapenderhand overweldiging te verbieden; op mijn verzoek is de militaire overheid tusschenbeide gekomen om te zor- gen, dat de aanvallers. zonder meer terug- trokken. Wat dte onzijdigheid van de Belgische over heid1 betreft, behoef iik u slechts te verwijzen naar mijn verklaring van 3 November, welke uiteenzet, dat de Belgische overheid, zoo zij zich in zekere omstandigheden onzijdig heeft willen houden bij burgertwisten in de Belgi sche zone, uit vrees om den schijn te verwek- ken, dat zij partij zou kiezen in onderlinge politieke geschillen van de Duitsche bevol- king, doch niet overschillig kon blijven tegen over daden van louter geweld, zooals zich den 2den te Aken hebben afgespeeld. Boven- dien was de militaire overheid, die de heele politiemachit tot zich had' getrokken, gehou- den tusschenbeiden te komen op straf van me- deplichtig te schijnen aan de genoemde oa- den van geweld of van den schijn op zich te Men. zich door de gewapende benden te heb ben laten overdonddren. Gij schrijft mi]:, d'at de Rijnl'andsche regee- ring te Koblenz, waarvan gij deel uitmaakt een cnderhoud met mij zou' wenschen om den toestand na te gaan en naar een modus Vi vendi te zoeken. Dit geeft mij aanleiding u op te merken, dat nodi de Belgische regee ring, noch de geallieerde commissie tot dus- ver in rechte of in fedte de Rijnlandsche re geering hebben erkend. Ik kan dus in geener- lei besprektog treden met een vertegenwoordi ger als zoodanig van deze zoogemaamde re- geering. Niettemin stel ik er prijs op uw brief niet onbeantwoord te laten, weiks hoffelijk- heid ik heb gewaardeerd, en verzoek u dezen brief als persoonlijk te willen beschouwen. Hij zal u bovendien in staat stellen een kijk te krijgen op den toestand in de Belgische zone, terwijl het een waarschuwing is voor elk, die zou trachten een voontdureniden staat van onlusten te wekken, welke ik onvereenig- baar acht met de veilighedd van de bezet- tingstroepen, waarvoor de geallieerde com missie den welomschreven plicht heeft te wa ken, volgens de woorden van.' de Rijnland overeenkomst". Gisteren kwam het te Kaiserlautem her- haaldelijk tot bloedige botsingen tusschen se paratisten en bevolking. 's Middags trokken benden separatisten bijna voortdurend al schietend door de straten. De verbittering van het volk is tot het uiterste gestegen, vooral ddar de Franschen de partij der se paratisten kozen. Het W. B. te KeuJeo melldt, dat de „Regie- rungsprasident" de intrekHng van rijks- stun voor werkloozen heeft aangekondigd, voor die gemeenten, welke zich onder sepa- ratistisch bestuur stellen. Het W. B1 te Groszgerau (biji Mainz) meldt, dat het separatistische provinciate bestuur het betalen van belastingen aan Duitschland heeft verboden. De Rijnland^- commissie daarentegen besloot, dat de belas tingen als weleer aan Duitschland betaald moeten wordien. Havas vemeemt uit goedingelichte bron, dat het Reuter-bericht als zoudlm de Fran schen te Bonn 2000 separatisten hebben ont- wapend en in drie spedale treinien weggezon- den. van' aile grond ontbloot is. Te Landau zijn gistermorgen per trein eenige honderden separatistea aangekomen, die naar het raadhuis, het districtsbureau en de rijksbank trokken. Met karabijnen bewa- pende posten werden voor de gebouwen ge- plaatst. Een tweehonderdtal dezer separatis ten verzamelden bij1 het station. De gezamenilijke bevolking met inbegrip dter communisten neemt scherp stelling tegen hen. Er vormden zich troepen boerea, gewa- pend met hooivorken en dergelijke en bur gers, die den strijd tegen de separatisten opnamen. Aan beide zijden vlelen doodien en gewon- den. Te Neustadt hebben de separatisten het stadhuis, het postkantoor, het districtsgebouw en het lcantoor van den gemeente-ontvanger bezet. Het stadhuis werd slechs door enkele politieagenten bewaakt. Het gemeentebestuur olij'ft, overeenkomstig de ontvangen orders, zijn werkzaamhfedfen' voortzetten. Te Keulen is door de politic, met steun van de Engelsche bezetting, een razzia gehou- den ond'er de personen, die er van1 verdacht Wiordten in dienst der separatisten te staan. De separatistische leilder, Melzbach, trachtte over de daken te vluchten, waarbij hij een been brak. Te Crefeld zijn volgsnr. „K&5«lBcb? Zeitung" de nog' aanwezige separatisten door de Belgen omtwapend. De separatistische vlag werd van het stadhuis meergehaald. De politiemanschappen zulLen hedten den dienst weder hervatten. REVOLUTIE IN BEIEREN. Het is er dan toch van gekomen. De nati- onalisten, die reeds zoo lang wroiettien en dreigden met een gneep naar dd macht, heb ben gisteravond aan' den' vooravondi van den verjaardag van de revolutie van' 1918, een putsch ontwikkeld, waarvan op het oogen- blik natuuriijk nog slech'ts hetilekkdlijfc wei- nig nieuws bekeud is. Maar zelfs diit weinige is wel reeds zooveel, dat kan warden gezegd, dat de thans in Duitschland geschapen tee- stand zeer ernstig is. In Berlijn heefit men er geen erg in ge- had, dat de toestand in1 Beieren zoo drei- gend werd. Men had zich waarschijnlijk in slaap laten wiegen door Beieretos betuigin- gen van trouw aan Berilijn en men was al zoo ver, dat wijzigingen in de grondwet werden overwogen, om aan wenschen van Miinchien tegemoet te komien. Maar nu hebben de Beieren laten zien wat zij reeds zoo lung van plan waren en waar- naar zij reeds gedurende geruimen Itijd streefden. De Beiersche di'Ctator von Kahr had voor gisteravond een nede aangekondigd' in de zaal der Biirgerbrau te Miinchen, waarvoor zeer groote be;langstelling bestond. De zaal was stampvol. Von Kahr had zijn xiede nog niet beeindigd, toen plotseling de bekendle nationalist Hittler, Oostenrijker van geboorte, naar voren drong, gevolgd' door eeni gedeelte zijner stormtroepen, .die enlkele schoten in de zaalli losten. Hittler nam het woord en ver- klaarde dat die regeeTing van von Knitting omver was geworpen en dd natiicnale dicta- tuur uitgeroepen was. „Vandaag voor vijf jaar is de revolutie uiltgeroepen. Thans is deze op denzelfden datum geeindigd." Mi nister von Knilling, die met een1 zijner colle- ga's zelf in de zaal was, werd ondanks zijn heftige protesten gearresteerd en opgeSloten, evenals tali van andere vooraanstaande per sonen. Hittler decide mede, dat die mieuwie regeering reeds gevonmd was. Von- Kahr rijksbesittuurder; Pohner minister-president. Er zal een Duitsch-nationaal leger worden gevormd, waarvan Ludendorff opperbevel- hebber wordt. Hittler zelf houdt de leiding der Duitsche politiefc in handen. Von Lossow wordt rijksweerminister, en kolonel Seisser rijksminister van politie. Hittler vToeg aan de aanwezigen, waar- onder zeer vele offideren', of zij met deze be- noemiingen imstemden. Hetgeen onder dave- rend applaus geschiedde. Daarop werd1 de nieuwe regeering in dfe zaal gevoerd. Von Kahr, Ludendorff en Pohner verkla^rden zich bereid hun functie te aanvaarden. Vervolgens sprak Hittler nog een sllioit- woord, waarin hiji o.nr vericlaarde, d:at de da ad. waamaar men sihdis vijf jaren had verlangd, 'thans werkelijkheid is geworiHen. De zaal werd daarop door militeiren be zet, terwijl groote troepen aanhangers van Hittler uit de Lowenbrau aanmarcheerden omi hun aanvoerd'er te huldigen. Hittler heeft gisteravond1 niog het Oostelijk gedeelte van Miinchen afgezet. Zijn zwaarbe- wapiende troepen hebben Mimidien afgezet. Zij bezetten het Ostbhhnhof en andere open- bare gebouwen. De voiorbijgamgers werden' teruggcdreven en op de vraag, wat dit alles te beteeken'en had, luidde het antwoord: „dat zul't ge morgenochtend wel zien." Tot zoover de med'edeelingen van de be- rich'tein van hedfenochtend. In Berlijn schdjnt men. verrast te zijn door het te Miinchen gebeuitie. Nog in, den loop vatr den nacht kwam het rijksministerie bij- een om den nieuiwgeschapen toestand te be- spreken. De Temps" mddt, dat Franfcrijk aan zijn gezant te Berlijn heeft opgedlragen, aan' de Duitsche rij'ksregeermg mede te dedeni, dat de Fransche regeering niet zal diuildlen' dat in Duitschland1 een diictatoriale regeeriing wordt ingesteld. DE ALGEMEENE STAKING IN POI.EN OPGEIIEVEN. De onderhandelingen tusschan de sodaal- democratische vakvereeaigingsbestuurders en Korfanti, hebben tot een overeenkomst ge- leid, waarbij de eischen dier stakende arbei ders voor het grootste .gedeelte werdlen iinge- wililigd. Als gevolg daarvan is de algemeene sta king opgeheven. DE TOESTAND IN SAKSEN. De Landdag verwierp gister het voorstel der D. V. P. toit ontbinding van den Land dag, alsmede het votum van wantrouwen der communisten met 48 tegen 48 stemmen. Voor beide, voorstellen stemden de beide rechtsche partenen en de communisten, tegen de democraten en sodalisten. De intocht der rijksweertroepen in Weimar, ter sterkte van eenige duizenden manschap- pen, is in volte orde geschied. Alle openbare gebouwen o.a. het station en het postkan toor zijn door sterke afdeelingen bezet. Pa- trouilles doorkruisen de stad. De troepen wor den over de omliggende dorpen en steden verdeeld1. Een offideele fcennisgeving zegt, dat een officier der rijksweertroepen zich bij den voorzitter van den ministerraad heeft ge- meld om hem verslag over het bsnnenrukken uit te brengen. De militaire bezetting van Weimar is geschied om het toestroomen van ongewenschte elementen te beletten. DEVIEZENJAQHT, Siedert eenigen tijd loopen op dkufcke pun- ten te Berlijn, vooral in de nabdjhdd1 van wisselfcantoxen, personen rond!, dte trachten van buitenianders buitenlandsche wissels te koopen, waarvoor zij veel meer bieden dan die banken en wisselkanitoren volgens de offi- deel koerseni Zij werkien voor groote geld- schieters en nu is de Beriijnsche politi'e, blij- kens een. berieht in het Hbld., er in gesliaagd ten dezer te vatten, n.l. den kleermaker Chaim Ringel met twee zoons en eqn dochter, die in 1919 uit Galide naar Berlijn was gekomen en aldaar een groote woning in gebruik had, waa rh'ij in naam een kleermakerszaak uiltoe- fende, doch in werkelijkheid een gehpim in- koovbureau van buitenlandsche wissels dreef. De 18-jarige zoon was1 vaak op reis, o' a naar Nederland, waar hij vermoedeijlk die ge- kochte wissels in veilighdd bracht. Ringel weigerdie den politilebeambten aan- vankelij'k de ntoegang. Toen zij ten slotte bin- nendrongen, vonden zij op alle mogelijlke en onmogeliijke plaatsen de buitenlaoc&he be- staalmiddelen verstopt, o. a. roodgestempeir de lOO-markbil'jetten, die nog steeds naar Nederland werden utigevoerd en 500 Eng. ponden in goud, in totaal voor qen waarde van circa 10.000 dollar. Tijdlens de huiszoe- king verschenen' achtereenvolgens nielt min der dan 35 agenten en medlewerkers van Rin gel, die alien in de vafll liepen. DE TOESTAND BIJ DEN MIJNBOUW IN HET RUHRGEBEED Bij do onderhandelingen1 tusschen de ver- tegenwoordigers der beambtenorganiSaties in het Ruhrgebied en de ingeniieurscommissie werd er van Duitsche zijde op gewezen, dat roedis 117 mijnen gieheell en 97 gedeelteljk zijn stopgezet, terwijl er slechts op 18 pro- duCtief wordt gearbeid. EEN DUITSCHE NOT A De Rijksregeering stelt in een nieuwe Pfalznota vast, dat het antwoord1 van' Poin- care op de eerste Duitsche klacht tegen genei- raal Metz en majoor Louis dte dulbbelzinnige houding van de Franschen. tegen de separat- tistenputsch bijzonder diuidalijk laat uiitkor men'. Het antwoord gaat met geen1 woord in op dfe Duitsche klacht dat Metz en Louis te gen den wil van den Rijksdag van Pfalz een autonome Pfalzstaat vormden. Hiennede wordt bewezen, dat de Fransche regeering deze klachten tegen beide Franschen niet kan ■en wii tegenspreketo DUURTE-ONLUSTEN IN HET RUHR GEBIED. De economische moeilijkhedeni in het Ruhr gebied hebben tot duurteonlusten te Kray geleid. Op de mijn „Bonifazius" hadden emstige botsingen met de politie plaats. Een mijnwerker werd gedood, ongeveer 40' wer den gewond. In het geheele Ruhrgebied zijn gister mijnwerkers-relletjes voorgekomen, waarbij het zeer bloedig is toegegaan. Speciaal te Gelsenkirchen, waaor reeds zoo vaak in de laatste paar jaren botsingen plaats hadden, hebben de opstootjes groote afmetingen aangenomen. DE GOUDMAIRK EN DE WAREN- PRIJZENi. In zekere overeenstemming met die slteun- aetie voor de Mark zijn den laatsten tijd in Duitschland alle waren op den. grondslag van de goudmark duurd'er geworden, vertelt het Hbld. In breede kringen. koestert men de vrees, dlat het duutoer worden, hetgeen reeds een sterke aanpassing aan den buitenland- schen koers der Mark vertegenwoordigt, zi'ch nog verder zall doorzetten, zoodlra de Rijks bank den koers der buitenlandsche wissels op de Beriijnsche beurs verboogt. Een nieuwe stijging van dte prijzen der waren zou natuur iijk In de meeste gevalen ongerechtvaardijgd zijn, dlaar de prijzen reeds grootendeels de uniforme goudpariteit verra overschiredlen' hebben. Op grond biervan heeft hdt Rijksministerie voor economie zich, naar dte ^Deutsche Han- dtelsddenst" vemeemt, in een' rondschrijlven tot de afzonderlijke handtelsliedten. gewend en ook besprekingen met de centrale vereeni- gihgen op econ'omisch gebited geopend, can prijsopddjving in verband met de goudmark te verhinderen Bovendien1 vormt de kortgelteden geptuWf- ceerda verordening tegen mislbruik van eco nomische machtsposities een mildldel tegien prijsopdrijving, daar zij in dte gevallen Van waardevaste prijsvaststelliing den tot nog toe gebruikelijke risicobijslag verbiedt. Den1 lOen November zal het bes'tuur van het rijksVer- band dter Duitsche industrie een' vergadterilng houden' tot het bespreken van. deze verorde ning Op de agenda staat ooik de kwestie dler TOudprijzen en der uniforme berekening in goud EEN COMPLOT TE BOEDAPEST. De politie te Boed'apest heeft den rechts- radfcalcn afgevaardiigde Ulain gearresteerd en tevens een uitgebrei'de rech'ts-radicalte sa- mrazweriiag omthuld, die met H'iier-argani- saties irr Beieren. in verbinding staat. Dc Hongaarsche rechts-raditealte organilsa- tieis staan reedls igeruimen tijd in nauiw cone tact met de rechts-radScale organisatiies in Duitschland en voortdurend hieldten z?ch aanhangers van Hitler In Boedapest op, ter wijl rectits-radicale demeniten uit Hongarije zich in Beieren bevkiden. Dte amliangers van Hitler en de Hongaar sche rechts-radicalen, d'e ook in Boediaipest een gcnieenschappeiijke bankzaak drijven, financieren de werkzaamheden van die ver- bonden. Men heeft een gemeenschappdijk plan ont- worpem, volgens hetwelk die aanhangers van Hitler in Oostearijk en dte Oostenrijksche Hakenkreuzler in Hongarijle zoudten binnen- vallen, ten eindle den rechts-radicalen in Hongarije den aanvai mogelijk te maken. Ov Ullain weid' bovendien nog een iijSt gevondteu van personen, die in een rechts- raditaal kabanet de mimsterszetels zouden bezetten. Ullain wilde zich. naar Miinchen' begeven, ten eindle aldaar met Hitler besprekingen te houden over dte uitwerking van/ het plan. Behalve Ullain werden nog tiem andtere rechts-radieale voormannen' gearresteerd. Mten is pas dien laatsten tijd op deze sa- menzwering opmerkzaam geworden, toen een groot aanM verdachte joogelieden naar Boedapest ging. In den nacht van. Woensd'ag werd door de politie tevens nog een belangrijk wapendle- pot van de rechts-radicalen ontdlekt cn in be- Slag gcnomea De arrestatie van. Ullain had plaats, toen dteze zith naar Miinchen wilde begeven, om aldaar aan Hitlter het verdrag tusschen de Hongaarsche en dte Beiersche rechtsradicalten te overhandigen1. Bij. dit verdrag verbindten de recbtsradica- le nin Beieren en Hongarije zich, elkanider wederzijds te steunen biji die verovering van de macht in Duitschland, Oostenrijik en Hbngarije. Het verdag, waarover Ullain in Maart ji. reeds met Hitler en Von Kahr had ondterhan- deld1, was nu opgesteld, nadat Ulain van Hitler de mededeeling had on'tvan/gen, Idlat de tijd van handelen nabijl was. Op Hitler werd ook nog een werkprogram gevonden voor de rech^sradicalen in die drie landen. De poilltite heeft reeds 70 Bdersche en Piruf- sische rechtsradicalten gearrestleierd en over de greuzen gezet. Ale Duitschers, die het doeli van1 hum ver- blijf iin Hongarije niet dhidelijk kunnea aan- geven worden thans uitgewezen. DE GOEDEREN VAN EX-KROON- PRINS RUPPRECHT IN TSJECHO- SLOWAKIJE Naar het bureau Hoffmann vemeemt, wer den ingevolge een beslissing van het domei- nen-gerechtshof te Praag de to Tsjecho- Slowakije gelegenp bezittingen van den Voor- maligen Beierschen kroonprtos Rupprecht, wdke door dezen van wijilen zijn mioedier, fcontogm Maria Therezia van Beieren ge- erfd heeft, tot eigendom van dien kroonprtos, vrij: von tobeslagmeming veridaard. WEER EEN REDE VAN POINCARte. Potocare heeft te Nevers en rede gehou- den, waarin hij wees op bet onderschdd, dlat motet worden gemaakt tusschen de Diiitschers die profijt trekken uit dte debacle, dien de Duitsche regeering had' georganiseerdi, en de slachtoffers daarvan. Hij sprak zijh afkeu- ring uit over de geduchte onafhankdljke machlt der militaire organisaties en wees er op, dat Frankrijk den goeden wil: van Duitschland zou kunnea eriseamen, wanneer deze wi'l venwezenlijkit werd. DE VOORG'ESTELDE INTE.RNA- TIONALE CONFERENTIE. Router vemeemt, d'at- in Engelsche regpe- ringsikringen de opyatting heersdit, dat de eerstvolgendte stap in de kwestie dier schade- vergoedingscommiBsile van Ameriikat moet ko men, dlat, nu het de houdtog van Franfcrijjk kenlt, moet beslissen, of de comferentie van dcskxmdigen al dan niet voortgang zal! heb ben. Men salt wel heel erg met dte vraag of de experts bijeen moeten komen. Intusschen Wordt dte toestand to Duitschland steeds meer verward en wordt het vraagstuk der schadevergoedtog voortdurend moeilijker, ENGELAND EN HET AMERlKAAN- SOHE DRANKVERBOD VOOlR DE SCHEPEN. De Engelsche ondterstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Ronald McNeill1, heeft to een vergadertog te T unbridge-Wells een redevoering gehouden, waarih1 hiji, sprekenrie over dte Amerifcaansche drankverbodkwestie, onomwondten verldaarde, dat dte Britsche re geering niet voomemens is, toe te staan, dat aan de driemijlengrens der territorialfi wate- ren zal worden getomd. Ind'ien er evelntued een overeenkomst zou worden bereikt, zou het er een zijn, waarbij! op dat begimstel' to geen geval inbrcuk zal word'en gemaakt DE GELDCRISIS IN ROEMENIE. Een persagentschap vemeemt dat men In economische kringen met spanning het to werktog tredten afwacht van dte maatregelen ■tot verbetering dter geldschaarste, die de gou- vemeur van dfe Nationale Bank op een verga- dering van vertegenwoordigers der 25 Roe- meensche bahken to' het vooruitzicht heeft to een geleidelijke vermeerdeiing van de bankbiljettendrculatie. Iedere nieuwe emissle van de Nationale Bank zal door devisen en industrieele waar- den gedekt worden, om een vermindering dter waarde van de Roemeensche valuta te voor- komen. Volgens een berieht van de „Adeverul" heeft een Fransch-Amerikaanscb consortium dte Roemeensche regeering een leening van Lid v. h. Botercontrble-station Jfoord- Qolland" te Alkmaar. Electriaohe verpakklng. 13 milliard Led aangeboden. Deze leening zal verstrekt worden tegen een vergoeding van 7 pet. rente en een 15-jarige amortisaitie. DE SCHULDEN AAN DE BOND- GENOOTEN. Volgens de opgave van de directle der Staatsschuldien is Servie zijn vroegere bond- genoten uit den oorlogstijd to totaal 843.484.036 Fransche francs' In baar en 1.019727.826 Fransche francs to naltura schuldig. Dit is tweemaal zooveel als Servig wan de sthadevergoedtog ontvangtt. HET HANDELSVERDRAG MET TSJECHO-SLOWAKIJE. Men meldt uit Praag aan dte N Rati Crt Het Senioren'oonveat uit e Senaat heeft op verlangen van de regeering dte btehandeltog van het handelsverdrag met Nederland vow onbepaaldeu tijd van dte agenda afgevoerd. BULGARIJE'S AANVAARDING VAN HET SERVISCHE ULTIMATUM. Overeenkomstig de voorwaardien van het Joegoslavische ultimatum heeft een Bui- gaarsch legerafdeeltog met vaandlel gister- lochtend om elf uur voor de legatie te Sofia aan het Joegoslavische vaandel de eer bewe zen. Aan de overige voorwaarden van het ultimatum is cveneens voldaan. HET GESTRANDE DUITSCHE STOOMSCHlP VLOT GEKOMEN. Het Duitsche stoomschip „Sylt", hetwelk to het Zuiderrak aan den grond was geloo- pen, is, na een gedeelte der lading planken to lichters gelost te hebben, Woensdagavond vlot gekomen en gistermorgen to de haven gearriveerd. DE TWAALF MIJLSGRENS. De Imperieele Conferentie te Londten heeft haar goedkeurtog gehecht aan een voorstel tot het sluiten van een overeenkomst met da Vereenigde Staten, volgens hetwelk Britschte schepen btonen twaalfm ijl van de Ameri- kaansche kust zullen worden aangehouden en onderzocht of aan bard der Schepen drank wordt vervoerd EEN ZELFMOORD-EPIDEMIE. De „Pravo Lidu" meldit, dat er een zelf- m'oord-epidemie is uitgebroken to het Tsje- chlschte leger. De vertegenwoordiger van- het MtoHsterie van Oorlog deelde to dte verdedigingscora- missie van. het Prager Afgevaardligdenhui's mede, dat vanaf 21 October tot 23 October bijna 200 militaire zelfmoorden zijh vastgte- steld. EEN NIEUW VLIEGRECORD. Luitenant A. J. Williams, Amerikaansch marine-vliegenier, die gedurende die laatste weken verschillende snelheidsrecords be- haalde, vestigdle gister het record voor snel stijgen op zijn naam, toen hij. met zijn vlieg- tuig to een minuut 5000 voet steeg. EEN BRUTALE OVERVAL. Woensdagmiddag kwamen drie mannen to een juwelierszaak aan den Broadway te New- York. Een van hen diroeg een eenvoudig kist- je. Hij: bood den dgewaar der zaak aan den inhoud van het kistje te bezichtigen. Toen de edgenaar dit wilde doen, trokken de beide an dere mannen plotseling revolvers en dwon- gen den eigenaar van de zaak en den be* diende zich terug te trekken to bet achter- gedteelte van den wtokel. De drie mannen maakten zich toen meester van een hoeveel- heid juweelen, ter waarde van ongeveer 75.000 dollar, waarmede zij zich uit die voe- ten maakten, EEN KRUTTMAGAZIJN IN DE LUCHT GEVLOGEN, De „Intransigeant" publioeert een telegram uit Turijm, meldend, aat gisterochtend om 9 uur liet kmitmagazijn van Guano to de lueht is gevlogen. Tot nog toe zijh er vier doteden en- aicht gewondten. De vlammen van dien brand, die door dte ontploffing ontston'4 zijh te Genua te zien. KORTE BERICHTEN. De broodprijs is te Berlijn tot 105 mil liard verhoogd! In Berlijn hebben' gisteren geen plunde- rtogen plaats gehad. In de Duitsche hoofdstad dreigt een staking onder de bankbediendten .in verband met de salarisse®. Aan Afghaaosche zijde van de Britseh- Indische N.W.-grens zijn een Britsch offi cier eni zijn echtgenoote vennoord. De krijgsraad te Dusseldorf heeft een Duitschen arbeider bij1 verstek ter dood ver- oordeeld, die to April j.ll had getracht, een Engelschman, vertegenwoordiger van een Antwerpsch handelShuis te vermoorden. Uit fl® Pors Mr. T r o e 1 s t r a. Naar aanleiding van de mededteeling van mr. P. J. Troelstra in Het Volk, dat zijn ge- zondheiidstoestand met toelaat, dat hij een ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1