Alkmaarsche Couraot swan 'Vulpsnhouders, N.V. Boek- en Handelsdrukkerjj v.hi Herms, COSTER ZOON, Vrjjdag 9 November. FETJIILMTOK. De onziohtbare hand. Waterman Voortiam C 9,ALKMAAR. ■m N« 884 tS23. Hsnderd VTJf en Iwintigsts Jaargang. (zeef wenscheHfk1) worsen geachf? 2e. Is het noodizakeii,k (zeer werasche- lijk) dat Vet verleenen viui geheime cessies op aa-nnexn i agss ommen wordt tegengegaan en zoo ja is dan. mschrijving er van bij die Kamer van1 Koophandel aan te bevelen? Moet men rich in diezen bepalen tot cessies op aannemingssommen dan wel alle cessies daarin betrekken? De commissie van verordeningen, die een korte bespreking had over de beidie in deze twee adressen genoem-de onderwerpen, ver zocht deze adressen wedier in hare handen te stellen, teneinde een onderzoek texzake to -kunnen instellen. Met bureau der Kamer stelde voor ovef- eenkomstig het verzoek dlezer commissie te handelen. Alzoo besloten. t. Adrea van den Ned. bond van tabaks- vergu-nni-nghouders, gericht aan verschillen- de gemeentebesturen (ook Alkmaar) teneinde den verkoop van rookartikelen in yerguj> ningslokaiiteiten tegen te gaan. Het Bureau der Kamer stelde voor dit adres in handen te stellen van de commissie van verordeningen, teneinde marie gigim of deze verkoop in die lokaliteiten in dit district bed-uidend is. Alzoo besloten. u. Adres der K- v. K. te Utrecht inzake de Warenwet. Zij heeft bezwaar tegen het wetsvoorstel, waarbij wordtt voorgesteld aan de Warenwet een nieuw artikel 23a toe te voegen, waarbij wordt bepaald wanneer de keuringsdiensten boeten kuninen opleggen aan overtreders der wet. De adresseerende Kamer meent dat de vraag of de wet is over- treden behoort tot de kennisneming van de rechterlijke macht. Het bureau der Kamer stelde voor dit adres in handen te stellen van de commissie van verordeningen. Alzoo besloten. v. Adres der K. V. K. te Haarlem aan het gemeentebestuur aldaar met verzoek tot verlaging der haven- en bruggelden over te gaan. Het bureau der Kamer stelde voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Alzoo be sloten'. w. Adres der K. v. K. te Dordrecht inza ke maximum-snciheid van motorvoertuigen. Zij meent dat door de bepalingen ten aan- zien van wat tot de bebouwde -kom eener gemeente wordt gerekend te behooren onnoo- dig verkeersbelemmeri-ngen worden veroor- zaakt. In het bel&ng van handel en industrie wenscht zij, waar mogelijk, binnen de wette- lijke grenzen aan de verkeersbelangen tege- moet te komen. Het bureau dler Kamer stelde voor deze missieve voor kennisgeving aan te nemen. Alzoo besloten, nadat de voorzitter had opgemerkt, dat de wegenkwestie, waaronder ook 'deze zaak ressonteert, in studie is. x. Motie der K. v. K. te Eindhoven, waarin teleurstelling wordt uitgesproken over de afwijzende beschikking op de aan- vrage tot wijziging der dienstregeling Eind hoven Volkenswaard Neerpelt. Het btlreau der Kamer stelde voor -deze motie voor kennisgeving aan te nemen. Al zoo besloten. y. Aanvrage om ontslag als secretaris door mr. j. Verdam. De voorzitter steld'e voor dit op de in-eest eervolle wijze te doen ingaan op 1 Dec. Alzoo- besloten onder ap plause De voorzitter memoreerde nog, dat de heer Verdam ruim 25 jaar als secretaris der oude K. v. I<. heeft gefungeerd en nu surds 1 Vt jaar dezelfde funtcie bekleedde bij de nieuwe Kamei. Spr. bracht hulde aan's hee- reni Verdams werkkracht en stelde voor hem een brief te sturen met dankbetuiging voor alles wat hij deed in het belang van hamdel en industrie. Onder inistemmi-ng der heele vergadering werd dit goedgevonden. Punt 4. Benoeming secretaris. De voorzitter memoreerde, dat de heer Scheffel indexitijd als adjunct-secretaris is benoemd met de bedoeli-nig hem ter gelege- nertijd te benoemen tot secretaris. Spr. stelde voor hem no, als zoodanig te benoemen. Onder applaus werd de heer Scheffel hier- op bij acclamatie tot secretaris benoemd. De heer Scheffel, die zich even had ver- wijderd, kwam- hierop weer binnen en werd met zijn benoeming in kennis gesteld en door alle leden gefeliciteerd. De voorz. hoop- te dat de heer Scheffel in de toekomst ae belangen van handel en industrie op dezelfr de wijze als tot dhsver zal behartigen. Punt 5. Verslag van den beer van dter Klei betreffen-de het onlan-gs te Breda- gehou- den Middenstandscongres. Over dit congres is reeds voldo-enide medegedeeld, zoodat wij ons ontslagen achten1 van de verplichting hiervan nog med-edeelimgeni te doen. Het verslag werd met dank van d'en voor zitter dankbaar aa-mvaard. Een korte bespreking van- het congres had nog plaats naar aanleid'ing van- het verslag. Punt 6. Rapport van den voorzitter der 'handelscommissie, inzake het instellen van -een lijst van onbetrouwbare zakenlieden f lesschentrekkers) De heer Kolster herinnerde er aan, dat de kwestie al meer is behandeld. De h-amdels- eerarafsste had nu Mj laTte andtee Karasra m bij gemeenten inliclitingen ingewonnen, waarop 25 hadcten geantwoord. in enkele district® waren geen f lesschentrekkers, ook niet in Hollands Noordexkwartier. Alleen door adressen te vragen bij de politie is het mogelijk bekendi te wordien met flesschen- trekkdrsi en clncaneurs. De voorzitter zei, dat een lijst met bedoel- de namen op het bureau der Kamer ter le- zing zou kunnen gelegd worden. De heer Dokter wilde die ook geptibliceerd hebbeu'. De voorz. was bang dat dit een te dure geschtodenis zou worden. Men zou die lijst wel aan verschillende organisaties kunnen zenden. De heer SchmalZ wilde in diergel'ijke lijst ook slechte betalers.opnemen, oindat deze menschen van dergelijke oplichterijen hun beroep maken, zonder nog juist flesschen- trekkers te zijn. De heer Kolster geloofde niet dat dit op den weg der Kamer ligt en betwijfelde zelfs of dit wettelijk toelaatbaar zou zijn. De heer Schmalz had1 meer een zwarte lijst bedoeld, die ter inzage zou liggen. De voorzitter vreesde dat dit even gevaar- lijk zou zijn als het publiceeren der namen. s De heer Schmalz achtte een waarschu- wing tegen het zaken doen met zulke perso- nen niet strafbaar. De heer Messelaar ontriedi het voorstel- Schmalz, omdat de Kamer verplicht zou moeten zijn elk geval te ondierzoeken. Spr. vertelde een geval, dat een man als wanbeta- ler was genoemd voor een zwarte lijst, om dat zijn leverancier niet goed1 geleverd had en hij toen betaling had geweigerd. Een der gelijke lijst behoort te wor-den aangelegd door de vakvereeniging en niet door de Kamer. De heer Schmalz verdedigde mader zijn standpunt. Politie noch deurwaarder kan iets doen tegen personen als door hem- genoemd. De heer Hoogland gaf een paar staaltjes van de manier, waarop bedoelde heeren wel optreden. De heer Scnmalz wilde bedoelde namen doen opgeven door de betrokken organisaties, die zich dan daarvoor aansprakelijk stellen. Besloten werd een lijst aan te leggen van gesignaleerde f lesschentrekkers in het heele land, de andere' kwestie zal nog nader wor den onderzocht door de handelscommissie. Punt 7. Rapport van den voorzitter der comm. van verordeningen van een bespre king, gehouden met het gemeentebestuur te Alkmaar over de schoolgeldregeling voor de buiteilgemeenten. De heer mr. Offers zei, ddt de kwestie bin- nenkort misachien geen kwestie meer zal zijn, omdat de gemeentebesturen wellicht de eischen van Alkmaar zullen inwilligen. Spr. stelde voor in dezen een afwachtendb houding aan te nemen. Goedgevonden. Punt 8. Voorstel van de comm. van ver ordeningen om den heer Mr. Thiel uit te noodigen een lezing te houden over het han- delsonderwijs. Goedgevonden. Punt 9. Rapport van den voorzitter der verkeerscommissie nopens de verbetering van den Twuijverweg. De heer Griinwald zei, diat de commissie den weg had- ge'inspeeteerd, waarbij het haar had bevreemidj dat de gemeente Alkmaar het onderhoud heeft van een in een andere ge meente liggenden weg. Deze is slechts drie meter breed, zoodat het passeeren van twee auto's vrijwel onmogelijk is. De commissie acht het beter, dat die weg, als hij. niet ver- breed wbrdt, voor autoverkeer wordt geslo- fen .Echter, het is wenschelijk, dat tot ver- breeding wordt overgegaan, wat in het be lang is van Alkmaar en van alle gemeenten aan den Langendijk. De commissie adviseer- de deze alien en verder het bestuur van Geestmer-Ambacht en van de N.-H. Vereeni- ging van Waterschappen uit te noodigen om de k\Vestie te bespreken. Mogelijk was er ook aanleiding de provincie en het rijk er in te mengen. Spr. zegde dank aan den heer Mar- gadant, directeur van gemeentewerken, die bereidwillig alle gewenschte inlichtingen had gegeven. De heer Hoogland steld'e nog voor maat- regelen te nemen tot verbetering van den weg langs de Ringsloot, opdat straks, als de Twuijverweg afgesloten wordt voor het leggen van waterleidkigbuizen, Alkmaar toch bereikbaar blijft. De voorzitter geloofde dat de daarvoor nog restende tijdi te kort is, maar men zou het kuninen vragen. Het advies van de coihmissie werd aange- nomen. d'e heer Griinwald wildte deb edoelde vergadering dan zoo mogelijk doen plaats hebben op 21 Nov. Goedgevonden werd aan d'e gemeente Heerhugowaard een ailres te zenden met ver zoek om- verbetering van den weg langs de Ringsloot, zooals door den heer Hoogland bedoeld. Punt 10. Medfedeeling van den voorzitter omtrent opgave van wijzigingen aan het handelsregister (missive mindsterie A., H. en GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan hei Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 5, 6 en 7 November 1923. portemonnaie, vingerhoed, jongenspet, bout, ceintuur. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- di ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 5, 0 en 7 November 1923. M. Witviiet, Kinheimstra. 43, zeiltje Sehot, Zes Wielen, motor lamp, G. Groot, St. Jozefstraat 12, ceintuur. W, Hendriks, Stationsweg 164, cypersch poesje. G. Schoen Varnebroek 30, wit zij den kousen. Mej G. Cloeck, Nieuwesloot, twee modeplaten. L. Balvker, Kerkelaan 350 Heiloo, sigarenkoker. L. Sonneveld, Laat 43 duimstok. A. Holla, fnidsen 115, portemonnaie, L. Klugt, Lief- delaan, grijze hoed. H. Ulrich, Laat, pet. F. J. Meijer, Liminen, boodschappenboekje. M. Beemsterboer, Hofatraat, pet en rozenkrans- J. Akkerman, Laat 181, armbandhorloge. A Visser, le Kanaalstraat, 3, jong hondje wit met bduin. J. van Tiel, Uitenboschstraat 52, rozenkrans. A. Schoenmaker, Gr. Nieuwland 45, mantelceintuur. Wainneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. Stadsnieuws DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABR1EKEN. (Vervolg.) n. Adres der K. v. K. te Amersfoort met een afschrift van een adres aan het Centr. Bur. voor statistiek inzake de statistiek. Het adres stelt diaarin voor het land van her- komst te noemen „land van productie" en het land van hestemrning „land van consumptie". Het bureau der Kamer stelde voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Alzoo besloten. o. Adressien dter K. v- K. te Groningen en Amersfoort inzake handeldrijven door aimbtenaren. (Reeds voor de vorige vergade ring ingekomen.) Bij het onderzoek der handelscommissie is gebleken dat dit kwaad ook in onze streelc, Veelal bij postbodien voorkomt, zood'at zij in een eigen adres- daarop zou willen wijzen. Goedgevonden. o-o. bchrijven van B. en W. te Helder met dankbetuiging voor het door de Kamer ge- plaatste artikel in het tijd&chrift „Holland and her Colonies" ten behoeve van de ansjo- visvisscherij te Helder. Het bureau der Kamer stelde voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Alzoo besloten-. p. Schrijven van den directeur van het post- en telegraafkan-toor te Alkmaar, waar- ui-t blijkt, dat de brievenbus te Broek op La-ngend-ijk zoodanig is verbeterd, dat daar i* geen regenwater kan vloeien. Het bureau der Kamer stelde voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Alzoo besiloten. q. Adressen der K. v. K. te Zwolle en Amersfoort, inzake dten verkoop van buiten- landlsch vleesch. De commissie van verordeningen, die dit vraagstuk onderzocht, achtte de voorgesteldte wijzigingen voor Hollands Noorderkwartier van geen urgent belang, zoodat zij deze bei- de adressen voor kennisgeving zou willen aannemen. Alzoo besloten. r. Schrijven- der K. v. K. te Amersfoort hazake inricht;ng borgtochten-regis-ter. De Amcrfoortsche Kamer vroeg daarin medewerking en eventueele opmerkingen ten behoeve van een door haar iugesteflde cpm- missie, -die opdracht heeft om- binnen korten termijn rapport uit te brengen over de moge- lijkheid van het in het leven roepen van een borgtochtenregister. Tevens za-1 de commissie zoo mogelijk, di-enen te komen tot den opzet van een dergelijke regelin-g en tot het ont- werpen van een daartoe noodzakelijke wet, een en ander ter aanibieding, na controle en sanctie der Kamer, aan die regeering. Tegelijk met dit ad-res stelde de voorzitter aan de orde: s. Adres der K. v. K. te Zwolle intzake verplichte cautie van aannemers en het even- tueel inschrijven van cessies. In haar adres zegt de Zwiolsche Kamer, dat deze kwestie in hare vergadering is besprokero, doch -dat zij, alvorens in deze een beriissing te nemen-, v-an alle zuster-Kamers antwoord- verzocht op de volgende vra-gen: le. Moet het in het leveai roepen van be palingen, waarbij aannemers vefplicht wor den een bepaalde cautie (b.v. van 1/10 der aannemingssom) te stellen, n-oodzakelijk Door Douglas Valentine. (Sdhrijver van De. men met den Klompvoet). ftw-nstewseerde ver-ialing van W. E- P. TNacfi-uk venbodea) IS) Bijna een uur h-adden- zij gestoomd, toen Desmond door de -openstaande deur van de hut zag, dat een matrons naar dten kapitein op de brug toeging. Hij: overlliandigde hem een -opgevo-uwen papier. „Van- den marconist, kapitein!" hoorde Desmond hem zeggen." De kapitein (bestu-d'eerde het mteti aandachf. Toen klonk de scheepstelegraaf, er werd een geluid gehoo-rd van plassendl'water en het schip vermiiinderde zijn vaart. 'Het volgend oogenblik verscheen de kapitein in dte deur van- dte hut. „Ik vrees, dat wij u zullen- moeten1 alf- staan, majoor", zei hij gemoedtelijk, „een tori, pedo-jager is in aanltocht om u op te pikken. lkjrreeg een- draadlloos bericht van den Aid)- miraa'l over u." „Waar gaan ze me dan heenbren-gen, weet u dat ook?" vroeg Desmond. Ds kapiifi-m adhudde hat haafd. Ik heb er geen flauw begrip van-. Ik moet u alleen maar afleveren!" Hij grinnikte -en voegd-e er bij-: „Waar is uw bagage?" „In; het ruim-, dtenk ik", antwooixMte 'Des- m-ond1. „De -witkiel aa-n- -het- Victoria-station zei me, dat ik er mcij- niet -orni behoefte te he- kom-mleren en dat ik alles in Frankrijfc zou vinden. En, ve-rduiveld no-g -toe! Ik heb ook een honderd sigaretten in m'ijn val-ies! Ex- presse voor dte reis geko-cht!" „Wel, neemt u dan wat van m-ijn sdgaren", zei de kapitein gtastvrij;, „want uw spullen zullen1 naar Frankrijk moeten- gaan, majoor. Er is geen tijd om ze o-p te duiMien. Ik zal dte douane-officier daar er alles van zeggen, als u dat wilt. Dae zal die ze wel voor u bewaren. Wilt u nu met me meegaan?" Desmond schoot zijn dik-ke overjas aan en volgde den kapitein) naar beneden naar het dek. Op korten afstand van- het schip was de langgerekte geda-ante van een torpedo-ja- ger flauw te, ond-erscheiden, scho-mmielend op de stterke deining. Aan de zijde vaini het schip was een- ladder neergtelaten en daarondler d'obberde een slotep, bemand met eenige stevig ingep-akte gediaanten, hteien en weer. En-kelie officieren stondien -aan de ver- sdhansing het tooneel met belian-gstell-ing gadte te slaan. De kapitein 1-oodste Desmond han- dig Langs hm heeni ea vaap bij bet goedJ wsit, was hij- a-1 op dein ladder gezet. Desmond (begreep den sti-lden wenk, die hieriu lag en met eeu haastig ,,goeuen avond" tot den vriendelij)ken kapitein;, daaldle hij de bungelende ladder af en, werd1 in de boot geholpe-n. De s'l-oep zette af. De bel van de maclime-telegraaf weericlonk en- h-eit; schip zette dte onderbro-ken reis voort, terwij-1 die sil-oep naar den torpedo-jager roeide. Daar werd1 Desmond aan de verscliaosing opge- wa-cht door een offiriet, die hem naar- de longroom bracht. Bijna nog voordat ze daar waren, was de torpedo-jager al weer onder weg. De officier, die hern had ontvangen, Week de tweedte off-icier te zijn, een jo-viaal type, die -de rol van gasltheer speelde in -die kleine lio-ngroomi met het aplomb van een -comman d-ant van een- super-Dreadnought. Hij sch-onk dadtelij'k in en begon een- gesptrek over het leven aan het front, zo-ndter den- ander ook maar een1 kans te geven te yragen, waarheen eigenlijk hun bestemming was1. -Die onzeker- heid duurde eclrter niet lang, want ongeveer na een- half uur verminderde dte torpedojager zijn vaarlt en1 Desmond's gastheer verdween. To-en1 hij weer voor dteni dag kwam, was hiet ont Desmoind naar dtek te roepen. Zij lagen naast een havenhoofd -en er wa ren enkele treden in het stevige betion- uitge- brvuwa. Hsr nam1 Desmomds gastheer af- N.) tetere isrededeeTtngen Week, dat a? bet mogelijke word't gcdaan oaj bet handekre- gister in orde te houden. Punt 11. Mededieeli-ng de* verkeerscom missie inzake samenstelLrng spoorwegraad. De heer Messelaar deelde mede, dat er op was aangedrongen-, dat een lid uit noordelijk N.-Holland1 zou wordien h-enoem-d in dten Spoorwegraad. Spr. steld'e voor uitbreiding van den- Spoorwegraad te verzoeken met teen of twee leden uit deze streek, of anders bij eventueele vacatures een benoeming als ge- vraagd1 te willen do-en. De heer Griinwald ondersteunde dit voor stel, dat daarop werd) goedgek-eurd. De voorzitter memoreerde dankbaar wat de heer Messelaar als waarneinenid lid van de commissie voor de dienstregelingen had gedaan. Punt 12. Uitgegane stukken-. a. Begrooting 1924 met begeleidend schriiven aan den minister van Arb., Handel en Nijverheid. In d-at begeleidend schrijven wordt d-e volgende toelich-ting gegeven: le. lnzaike tut Starnkaspitaal. Aan den voet onzer begrooting staat ver- meld, dat de Kamer per ul-to. December 1923 een kassiersschul-d verwacht van 2000.--. Zij heeft overwogen om ter dtekking dezer schuld twee obligatics tot een waarde van dat bedrag te latea realiseeren, doch dlaar deze effecten meer rente opleveren vo-or onze Kamer dan voor het verschuldig-de saldo- aan den- kasaier moet worden betaald, werd be- sloten d'aarvan af te zien en de bestaande schuld geleidelijk af te loss-en. 2. Inzake bezoldiging personeel. Het Bureau der Kamer, dat met voile be- langstelling heeft kennis genomen van -den inhoud der missive No. 12308 d'er afdeeling handel en nijverheid, is volkomen ervan overtuigd, dat de Kamers dien-en mede te werken, om te trachten -de g-eldelijke last-en, die aan handel en industrie worden opgelegd, te doen verminderen. De ledenvergadering heeft der halve in een vorige vergadering reeds het vraagstuk overwog-en op welke wij ze eene bezu-iniging practisch kon worden doorgevo-erd. Zij vond1 het raad'zaam; niet te tornem aan de bestaand-e' salarissen, omdat d-eze wordien vastgestel-dl in Augustus 1922, dus in het voile tij-dperkder malaise, .doch veeleer te mo-eten overgaan tot inkrimping van het personeel. Dien-tengevolge besloot de vergadering o-m den ambtenaar, die het hoogste saiaris genoot, -n.l. den heer H. J. Krans te Bergen, met ingang van 1 Augus tus 1.1. te ontslaan. Door deze inkrimping werd de. post salarissen terugg-ebracht van 11780.tot 9380.— zijnde een bezuini- gin-g van f 2400. Daar de Kamer dus eene bezuiniging van circa 20 pet. op de uitga-ven voor salarissen heeft doorgevoerd, meent het bureau, dat ge- heel is gehandeld bvereen-komstig den in houd der betreffende missive, die eene ver laging van- het peil der uitgaven voor 1924 beoogt. Punt 13. Rondvraag. De heer Messelaar besprak het bezwaar van het gemis- van een plaats waar pui-n enz. mag word'en neergestort. Op het oogenblik moet alles naar de gemeentereiniging wor den g-ebracht en dit is zeer bezwaarlijk. Spr. -drong er op aan, dat aan het gemeentebe stuur van Alkmaar gevraagd zal wordten om aanwijzing van een terrein voor het neerwer- pen van allerlei rommel. De heer Messelaar deed voorts mededee- ling van een brief van de Texelsche midden- standsvereeniging, met verzoek om aan be- voegde autoriteiten, in aansluifi-ng met een- beweging van Schu-ttevaer, te adresseeren over de brugsluiting in het N.-H. Kanaal. In handen- gesteld van de verkeerscommis sie, nadat d-e voorzitter had opgemerkt, dat dergelijk verzoek verleden- jaar ook al is ge daan. De heer Messelaar d-eelde mede, naar iHoorn te zijn geweest als lid van de ver keerscommissie, waar hij een onderhoud had gehad met de K. v. K. aldaar over w-egen- kwesties. De wegencommissie uit Ged. Stateu had tot een onderhoud uitgenoodigd op 13 Nov. en daarbij: ook vertegen-woord'igers d-er Alkmaarsehe Kamer gevraagd1. De verkeerscommissie zial twee 'vertegen- woord'igers hiervoor aanwijzen. De heer Grondls-ma bracht d-en secr-etaris- den heer Sch-effel, dank voor zijne artikelen over ansjovis en handel, dezer dagen van zijn hand opgenomen in een buitenlandsch blad. Spr. hoopte dat de heer S. op dezen weg zal voortgaan en. dat de leiden hem alle gewenschte inlichtingen zullen geven. (Ap plaus.) De heer Scheffel bracht dank voor zijne benoeming en- voor de waardeering, tot dus ver ondervonden,- speciaal van den voorzitter. Mr. V-erdam had hem steeds met raad en daad bijgestaan. Spr. wenschte -dezen daar voor dank te brengen en sprak den wensch uit dat het hem goed' zal gaan. Verder betuigd-e spr. zijn. erkentelijkheid voor zijn benoeming tot secretaris, die hij in dank aannam. Hij hoopte in het belang van scfaeid van hem. „Er zou hier een auto voor u klaar staan", zei hij. Aan het eind van het havenhoofd stand, in den vol'len wind, ieen grodle limou sine te wachten. De chauffeur, die blauw zag van de koude, kwam van zijn plants toen Desmond1 opdook boven de trap en bracht dte hand aan: zijn pbt. Majoor Okewo-od?" vroeg hij. „Dat ben ik!" zei Desmond. „Als u maar in wilt stappen, mijnheer, dan gaan we dadeiijk weg! antwoorddte de man. Desmond wist heelemaal niet hoe hij hdt had, maar stapbe in de auto, die voorzichtig langs de pier reed. Nu en dan zag hij het water zwart weerspiegelen»'en hier en diaar was aan 'beide zijden een flauw licht. Zij1 hoiisten over de spooiwegrails en de ruwe keisteenen van een havenemplacemiemt, gle- aen door een slapendte stad1 en kwamlen eini- delij'k buiten op een witten grintweg, waar dte auto zijn va-ari! versnelde en ziji met ra- zende snelhieid voortrolden. Desmond had niet het miinste vemoeden. waar ze waren1 of wat hun bestemming zou zijn. Hij was nu een maaff in' een groot avontuur betrokken en liet het Lot nu maar -met-zich spelen. Heel gelaten vroeg hij zich zei f met eenige ver- wondering af, wat de toekomst hem brengen zou. handel en bedrijf in .Noordholland veel en goed werkzaam te kunnen zijn. Als leden van de commissie voor het na- zien der g-eloofsbrieven van dte nieuwe leden der Kamer werd-en door den voorzitter aan- gewezen de heeren Messelaar, Grondsma, Dokter, Holsmuller en Van der Klei. Hierna sluiting dter vergadering. VRIJDENKERSVEREENIGINO „DE DAGERAAD". Voor de afd. Allunaar van de Vrijdenkei's- Veirceniguig „De Dageraad" sprak gister- avohd de heer L. A. Constandse van den H'a-ag. Zijni onderwerp was: „Onzedelijke en onrc- deiniie godsd'ienst". De socielBitszaal van de „Hannomie", waar d!eze vergadtering plaats vond, was slecliits matig bezet, mede in verband met een vergadtering van: „Staiat6peasioen". Dte heer Zomerd'ijk, voorizlter, heette de aanwezigen welkom op dezen eersiiien winiter- propagaiida-avo-nd Spr. wees op het doel van ,,D3 Diagei'aad" dte stxijd tegen den -godsdienst ih alien vorni. Spr. hoopte, dait dte redte van den heer Coostaodse er toe mocht bijdragiem, dat velen als lid toetradlen. Hij gaf hierop het woord aan den spreker van dezen avond. De wcreld, alldus heeft de bekaadie Scho- penhaucr gezegd, is vreiteelijik om te zijnr tnarir hceriijlk om te zien-, ald'us spr. Aan den een-en kant hat venschrildoeliijke, het irraitioneeile. Waar men zoekt naar de rede vi'ndt men in de irueeste gevalien niets anders dan rcdeiOosheid Doch aan den an.de- reu kant is die wereld toch -ook .weer heeriijik om te zien, omdat er is een ophdfing vawliet onmedolijke, tot ophetfing van de mieosch- aoid naar vredte en geluk. Alle verlangeh in dien mensch 1& een heim- wee nalar de yeugde. Juist dlat verlangen zcgt Schopenhauer, doet ons afwenden van de wereld, onidat ze ons die vreugdo niet brengt. Wij kunnen1 ech'tier niet meegaan met de be- wering van Schopenhauer, dat de wereld daarom moet women afgewezen, maiajr wij moeten daarom dte wereld innemeni Het behoort tot de redtelijifcheid en zedeiijk- heidl, dat de mensch naar het geluk streeft, maar het behoort biji het gdhk dat die mensch dte dingen als logisch Iteer-t beschouwen. En nu is het de godsdienst die dten mensch het verruogen, de dingen logisch tezien, ont- neemt. Spr. betoogde, dat dte geloovi'gen beginnca -met de gebonden niieit-vrije gedach-fe: God' is. En' at wat uit deze stelling. voort- vloeit n«men ze aan. als werkelijk. Hoe is het echter mogelijk, dlat God tfen duivel naast zich laat bestaan? En hoe is het mogelijk dat ita tegenstelling met Gods barmhf.rtige liiefdle er zoovele veischrikkelijke oorJogen' zijn? De gteloovigen kunnen op dieze ea- aog m-eerd'ere vragen geen antwoord geven, om dat de rede van den gektovigen .verd'uisferd is. Het v-ermogen am dte dingen redclijk te zien, wordt door den godsdienst aan dea mensch ontnomen. Zdo zegt d'r. dten Ha'rtog, dat God alle* kan1 wat hij' wil, doch hij wil nitets, wat Hem iriiet door zijn wijshei-d geboden wordt, ol a. w.: God is wijs. Juist het feit, betoogdte spr., diat wij1 ona een oordeel over de dingen pogen tte vormeH, stempelen ons tot mensch. Dedm wij dat niet, dan- waren wij gedegradteerd tot - het dier dat op alles reageert zonder er over na te denken Daarna zette spr. uiteen, dat wat de Roomsche Kerk ons te zien geeft, slechts een voortzetting is van het oude Romeimschie kei- zerrijk met al zijn machtsmiebruik. Wanneer Constantijn de Groiote, die Chris ten was 'gewordenn, zegt te zullen- overwin,- nen in het teeken des kruises, beteekent dit, dat de mensch gekruisigd1 moet worden, evenals zijn redelijkheid eru zedtelijildiieid. iZoo is het roomscNkatholicisme hisitorisch atttijd al bezig geweest d)en mensch zijn rede te on-tnemen1. De groote sociologische school staat tegen-woordig op het standpunt, dat aid godsdienst ontstaan is uit het „taboe"- stelsel. Een wilde zegt b.v. als hij een mooien boom ziet in eea bosch: „God' heeft dien- boo-m voor mij a an.gewezen" en dit is eigenlijk de ondergrond van den godsdiensi Zoo regeert de staat, zoo regeert de vorst •in die historie niet uit eigen1 macht, doch hij zegt dit te doen uit Gods macht. De auto verminderde zijn vaart en de chauffeur draaide de lichten aan. In dten verblindenden schijn zag Desmond het witte hek van' den ingang van een ruslig landelijk stationnetje. Hij keek op zijn horloge. Htet was half twee. De auto stopte bij' den ingang van het plaatskaartenbureau, waar een- man met een overjas een zwarten ronden hoed stand te wachten. „Hierheen, majoor, alsublieft", zei deze en ging Desmond voor, 't donkere, zwijgende station binnen. Voor het perron stand een treintje gereed, alleen bestaande uit een lo como)t.ief, een1 salonwagen en een1 goederen- wagen, de machine met staatn op. Bij dten gloed1 van het vuur herkende Desmond zijn m-et-gezel. Het was Matthews, de vertrouwate klehk van den1 inspecteur. Matthews hield het portier van den: wa gon voor Desmond open en volgde hem1 in het rijtuig. Een norsche stem in de duis- ternis riep: Alles in orde, Gharieyf" een- licht werd heen en weer gezwaaid en de extratreiii stooinde het stationnetje uit, de duistemis in.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5