DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. „HET HANOWERKKUIS", Dameshandwerken. Gevonden. Klooster Kieberf De FIAT-AUTO siaai steeds vooraan A. DAM Co. Tel. 490 Het goedkoepste adres No. 265 0,1 3 Honderd yfif en t irintfeste Jaargang. 192! Afoonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms, Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. ZATERDAU Directeur; O. H.. KRAK. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. JQ NOVEMBER De doeltreffendheid van het Kaasmerk. Langestraat 93. Telefoon TM. HET adres voor le kwal. snaren „Elite" Stimmgabel" „E.K.C." Ital. fabrikaat „Admiral" enz. enz. Alkmaar, Mient 22 Buitenland bij snelheids-, betrouwbaarheids-, afstands-, klim- en zuinigheidswedstrijden. Eenlg vertegenwoordiger veor Alkmaar en Omstreken de Firma (Slot.) Wij hebben in ons eerste artikel aange- toond hoe de technische inoeilijkheid van het goed aanbrengen van het kaasmerk een der groote struikelblokken ia waardoor de con trole tot dusver nog niet de waardeering heeft gevonden waarop dit toezicht onge twijfeld recht heeft. Inmiddels mag niet onvermeld blijven, dat de bezwaren tegen het kaasmerk meer- malen ernstig overdreven worden en het is eigenaardig op te merken hoe nietalleen verschillende fabrikanten en handelaren tnaar zelfs dixecteuren van kaascontrole- stationa over de bruikbaarheid van het kaas- merk van meening verschillen en in hun pu- blicaties en rapporten tot lijnrecht tegen over elkander sta-ande conclusies zijn gekomen. Wij hebben de vorige week uitvoerig de meening van den directeur van het Friesche kaascontrolestation weergegeven. JHij is ongetwijfeld een der pessimisten, een groot voorstander van het control eeren en merken der kaas, maar daamaast een twijfelaar aan de doelmatigheid der tot heden gevolgde werkwijze, een man, die aan een goede uitvoerin-g der kaascontrole met de te- genwoordige kaasmerken zoovele bezwaren ziet vcrbonden, dat hiji niet anders dan nood- gcdwongen aan de zijde kan staan van die- genen goedtvilligen en1 oubetrouwbaren die een doeltreffendte kaascontrole in de practijk op deze wijze met uitvoerbaar ach- ten. Tegenover zijn meening staan die van an- dere deskundigen en het loont bij de bespre- king van de bruikbaarheid van het kaasmerk zeer zeker de moeite ook over hun ervaringen het een en andfer mede te deelen. Het officieel orgaan van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond bevatte voor enkele weken een interessant artikel van den technischen directeur van de Friesche Coop. Zuivel-Export-Vereeniging waarin deze de bruikbaarheid van het kaasmerk heeft be- sproken. Hij wij-st er op, dat het van groot belang is, het aanbrehgen van de merkplaatjes als een onderdeel van de bereiding te beschoui wen. En allereerst maakt hij daarbij on-der- scheid tusschen kaasfabrieken waar de berei ding op hoog peil, staat en de fabrieken waar pieer op de kwantiteit dan op de kwaliteit van het zuivelproduct gelet wordt. En nu is het wel opmerkelijk dat hij con- stateert, dat wanneer aan alle onder deelen der bereiding de noodige aandacht besteed was en wanneer in het bijzonder voor een goede korst was gezorgd, het merk goed op de kaas zat en bij oordeelkundige bewaring ook in uitstekende conditie bleef. Last en moeite had men slechts in onnauw- keurig werkende fabrieken waar de kaas door nonchalant-e bereiding een slechte korst ver- kreeg. Het is dan ook zijn meening, dat naarmate in het algemeen de kaasfabricage systema- iisch op hooger peil gebracht wordt, bet g.oed aanbrengen van het kaasmerk tot wel- raig of geen klachten meer aanleiding zal geven. Geenszins ontkent deze deskundige dat het kaasmerk vroeger veel te wenschen heeft overgelaten. Maar hij is er van den beginne af aan van overtuigd geweest, dat indien de kaasbe- rqiding, de merkenfabricage en de kaas controle samenwerken, mislukking zoo goed als buitengesloten moet geacht worden. Vanwaar dan die hopelooze verdeeldheid over de doeltreffendheid van het kaasmerk? Hij -zoekt het in den onwil tot samenwer- king. Reeds vo6r de kwoering der kaascontrole, zegt hij, was een waarschijnlijk groot deel der particuliere handelaren1 van die controle U-iet gediend en schaarde een deel der pro- ducenten zich aan de zijde der ontevredenen. Samenwerking bleef achterwege, de mee- ningen waren hopeloos verdeeld en het kaas merk zal daardbor menig verwijt getroffen hebben1. dat anders weliicht achterwege was gebleven. Jammer genoeg lcwam de onbegrijpelijk slappe houding der regeering de actie der ontevredenen beTangrijk versterken. De contrdle op den uitvoer Ixet alles te wenschen- over. Werd er oorspronkelijk zeer sterk gecootroleerd of alle uit te voeren kaas van het verplichte merkteeken voorzien was, zoo sterk zelfs, dat de handel door deze acti- viteit belangrijke stagnatie ondervond, spoe- dig werd1 dit systeem door een zoo slappe en nietszeggende controle vervangen, dat het er werkelijk veel van heeft of het't Rijk onver- schillig is of omze Hollandsche kaas1 al dan niet gecontroleerd en gewaarmerkt in den handel gebracht wordt. De ontheffing van het hebben van duidelij- ke meiken op de ten uitvoer geboden kaas, die oorspronkelijk tot "de zeldzaamheden be- hoorde, wordt thans aan iedereen die er maar om vraagt zoo ruim gegeven1, dlat men zich in breede kringen van de verplichting tot het aanbrengen van een duidelijk zichtbaar kaasmerk heel weinig meer heeft aangetrok- ken. i Het is voor een gro,ot deel1 door dit onver klaarbare gebrek aan medewerkinn van re- geeringszijde dat vele producenten geen moeite doen de merken behoorlijk op de kaas te bevestigen en dat een groot deel der han delaren bij de bewaring der kaas geen aan dacht aan het merk schenkt. Wanneer van1 overheidszijde nauwletten- der gecontroleerd wordt, zoodat de exporteur weet dat zijn zending overai onderweg nage- zien kan worden en tevens weet dat over- trcding strenig gestraft wordt, zou aan het doeltreffend aanbrengen der kaasmerken wel spoedig meerdere aandacht worden geschon- ken. Het is dan niet meer nopdig, dat dispen- satie van het hebben van merken, op uit te voeren kaas wordt gegeven. De directeur van de Friesche Zuivel-Export Vereeniging is er van overtuigd, dat bij mauwlettende controle en strenge straffen bij overtreding, elke producent en elke handelaar zich zoo zou inspannen tot het aanbrengen ien bewaren van een ongeschonden kaas merk, dat men door samenwerking met de Leidsche fabriek de doeltreffendheid van het merk zoo groot mogelijk zal doen zijn. Deze deskundige, die de ervaringen van een veertigtal bij zijn Vereeniging aangeslo- ten fabrieken kent, acht het kaasmerk thans wel degelijk bruikbaar en zoekt de bestaande bezwaren slechts in een ond'oelmatige be reiding of bewaring. Het is zijn meening, dat door het streng handhaven van een goede controle aan elke fabriek naar kwaliteitsverbetering zal ge- streefd worden, wat van niet te onderschatteo belang voor de geheele Nederlandsche kaas- industrie zal zijn. De slordige bereidings- Wijze die in meerdere fabrieken nog voorkomt zal dan gedoemd zijn te verdwijlnen, wat Voor alle betrokkenen op den dhiur slechts van voordeel zal blijfeeai, Wij hebben over dit ook voor onze stad en omgeving zoo belangrijke vraagstuk dezer dagen de meening gevraagd van, den heer Ir D. C. de Waal, directeur van1 het kaas- controle-station te Alkmaar- Ook hij blijkt van een gehed verschillend, oordeel als de directeur van1 het Friesche con- trple-station, wiens meening wij in ons vorig artikel publiceerden. f Aan de hand van1 talrijke uitvoerige rap porten van controleurs en Rijkszuivelvisi- teurs komt het hem voor dat het kaasmerk bij goede en nauwkeurige kaasfabricage thans zeer wel bruikbaar mag genoemd worden. Er is ongetwijfeld een tijd geweest waarin de door de Leidsche fabriek verstrekte merken niet voldeden. Dit was een gevolg van het fdt, dat de be reiding van' het kaasmerk in d'en aanvang zui- ver empirisch was en men alle factoren die daarbij werkzaam zijn nog niet beheerschte. Het toeval speelde daarbij dus nog een te groote rol. Na nauwkeurig onderzoek van een daar- voor expresselijk benoemde wetenschappelijke comsnissie, die door een scheibundiige alle fac toren wdke bij den aanmaaik van rijikskaas- merken' en rol spelen, nauwkeurig liet na- gann, is men een grooten stap verder geko men. Er bestaat thans alle hoop, dat in een zeer naaste toekomst, zoowel voor kaas met hoog als met laag vochtgehalte onberispelijke mer ken verwacht mogen worden. Na kennisname van de rapporten der voornaamste deskundigen is de directeur van het Alkmaarsche kaascontrole-station tot de overtuiging gekomen, dat de oude merken vrij goed bruikbaar waren voor de volvette kaas maar voor ontroomde kaassoorten niet deugden. Daarentegen meent hij, dat de nieuwe merken voor alle kaassoorten bruikbaar zijn en wel1 het beste voor de kazam met het laag- ste watergehalte. De verzorging der kaas in1 het pakhuis is van zeer veel belang, en wordt daaraan alle aandacht besteed', dan blijft slechts ae kaas die men laat mijten over als de soort waar- tegen geen enkel caseiniemerk bestand is. Ir. de Waal, wiens meening dus recht- streeks tegenover die van zijn ambtgenoqt in Friesland staat, wijst er op, dat deze toch in1 zijn rapport aan den Directeur-Generaal van den Landbouw in aen zomer v; jaar moest erkennen, dat in 60 van de 117 bezoch- te Friesche fabrieken de merken goed waren. En daarom staat het voor hem als een paal boven water, dat het in alle fabrieken goed1 kan zijn, als men maar wit. Het is weliicht onmogelijk om een merk te maken, dat voor alle kaassoorten evengoed voldoet. Waarschijnlijk is men1 te Leiden zelf ook reeds tot deze overtuiging gekomen em be staat de mogelijikheid dat daar in de toekomst twee soorten merken vervaardigd zullen worden, een voor vettere en dtogere en een voor magerder en vochtiger kaas, wat met de thans verkregen bekendheid over de factoren die de bereiding der merken beheerschen technisch ook zeer goed bereikbaar zal zijn. Dan zal het kaasmerk overai zoo goed vol- doen, dat de strijd over de al of niet bruik baarheid daarvan1 spoedig tot het verledem zal kuninen behooren. voor Deze zienswijize van den directeur van het Alkmaansche kaascontrotestation is zeker waard gepublioaerd en- algemeen bekend te worden gemaakt. Zij komt toch hierop neer, dat voortaan de klacnten over de doeltreffendheid van het kaasmerk in hoofdzaak slechts afkomstig zullen zijn van onoordeelkundig werkende fabrikanten of van hen, die uit financieele overwegingen elke kwaliteitecontrole en elk waarmerk liefst zoo spoedig mogelijk zien verdwijnen. Door scherper controle bij den uitvoer zul len de kaascontrole-stations dankbaarder werk dan tot dusver kunnen verrichten. Hopelijk is de tijd niet ver meer, dat vooor de waardeering van dit werk op alle bonafide fabrikanten en handelaren* kan gerekend worden. Wij achten niet alleen in het belang van de binnenlandsche consumenten maar ook ter will'e van den goeden naam die onze zuivd- producten1 in het buitenland genieten, een doeltreffende contr61e van zoo groot belang, dat wij een gelukkige oplossing van het mer- ken-vraagstuk van. ganscher harte zull'en toejuichen. DE REVOLUTIE IN BEIEKEN. E>e Dond'erdagavond in Mixnchen uitgebro- ken beweging schijnt-anders en beter te verloopen dan de berichtem van gistermorgen dedeiu vermoed'eni. Onder dle| telegrammen hebben wij nog een en ander van de nadert mededeclingen kunnen opnemen en daar uit valt de conclusie te trekken, dat de Beiersiche staatscommissaris von Kahr en de bevelheb- ber der Beiersche legermacht von Lossow door de beweginig zijn verrast en, van d!en eersten schok bekomen, zich hersteld hebben en tooneu het er niet mee eens to zijn. Het is dus aan te nemm, dat zij waarlijk dtxeven naar een samenblijyen van het Duitsche rijk onder een eenigszins gewijzigde grondwet, waarbij aan de dbor Beieren geopperde be zwaren wordt tegemoet gekomen. Ooze telegrammen, al waren ze kort, lie- ten duidelijk zien hoe de toestahd zich gis termorgen ontwikkelde in een richting, die aanvankelijk niet vermoed kan worden, maar die zeker is in het belang van oade en rust in Beieien. En in het heele rijk1. Want als de putsch in Beieren, het boiwerk van de rechts- raditalien, miisiukt, zal in het 'ovcrigie deel des rij'ks den nati'onalisten waarschijniij'k voor- laopig de lust vergaan om. een niouwe deriger iijke beweging op touw te zetten. Zij1 zullen althans in1 den eersten tijd een toontje lager moeten zingen, de voorstanders van de republiek zullen zich starker weten en faaar krachtig beschermen en met de rust, die dan kan intreden, zal het volk ten zeerste gebaac zijn. Wanlt binnenlandsche rust is er noodig in Duitschland, als het zich weer wil verhef- fen uit den chaos, waarin het de laatste jatren en spedaal dit jaar is gezookea Uit Miinchen weid gilster nog gemd'd, dat de kazerne en dte meest belangrijke gebou- wen, nog vast in handen waren- van de llands- politie en dat versterikingstroepen in aan- tocht waren. Behalve een verordening, waarbij1 het op- perbevd over het geheele EhilitSdhe leger dbor den rijikspresident werd overgedra|gea, aan generaal von Seeckt, den chef der Wehrkreis- commando's, heeft president Ebert nojg de volgende verordening uitgevaardigd,JHet verspreiden van and&e dan officieele berich- ten over de gebeurtenissen te Miinichen is verbod'en. OvertredSngen worden overeen- koifistig artikel 4 van de verordening in za-ke den uitzonderingstoestand gestraft en zull'en lieideu1 tot een verbod van verschijnen voor het betreffende blad." De rijk&regeermg heeft een oproep tot het Duitsche volk gericht, waarin zij zegt: „In dezen- tijid van groote moeilijklieden in de buitem- en binnenlandsche politick zijn ver- bimde mdividuen o-pgestaan om het Dtuit- sciie rijk geheel te vermetigeo. Te Miinchen heeft ecu gewapende bende de Beiersche re geering ten val gebracht. De Beiersche mi nister-president Von Kniiling is gearresteerd en de bende heeft zich vermetem, een rijksre- geenug te vormen met generaai Ludeudbrif ais bevelhebber over het Duitsche legen Hit ler, die eerst onlangs Duitsch burger werd, is tot leider van de door Duitschland te'vol- gen politick (benoemd. Het is onnoodig te verklaren aldus Mdt de proclamatie dat deze putschbesluiten van nui en geener waarde zijln. Degenen, die deze putschpoging steunt maakt zich aan hoog- en landverraad schuldig. (Ludendorff, de groote, tijdens den oorlog zoo hoog vereer- de Ludendorff, is dus ingedeeld bij de landver raders!). Inplaats van- onze breeders in. het Rijmlaud en het Ruhrgebied te helpen, die voor Duitschland strijiden, stort men Duitsch land1 in het ongieluk, biengt die voedselvoor- zicning in gevaar en brengt ons nader tot de bedreiging van eem vijandelijken opmarsch in Duitscnland. Men beneemt ons alle uiteichten op een econbmische saneering. De jongste maatregelen der rijksregeering ter verbetering der valuta* hebben er toe ge- leid, dlat de mark zich in het buitenland in de afgeloopen 24 uur met meer dan het d'ubbele heeft verbeterd. Dit resultaat wordt weer ge heel teniet gediaan, wannieer dteze waanzinnige Miinchen poging succes zal hebben. In dit noodlotsuur van het Duitsche volk en het Duitsche hijk roepen wij ailfe vrienden van het vaderland op, op te kornen voor de hand- having van de eenheid van het rijk, voor de orde an' de Duitsche vrijlheid. Er zijn reeds alle maatregelen genomen voor bestrijdling van deze putschpoging en voor het herstd van de orde. Zij worden met energie doorge- voerd'." Deze oproep, die aan duidelijkhbid* nieis te wenschen overlaat, alsm-ade db andere maat regelen der rijksregeering o. a. het stop- zettten van alle transporten naar Beieren, ook die van- het juist thans zoo noodige geld en de telegrafis'che en telefonfeche verbindin- gen en obk het fdt, dat Wurtembeig ziich geheel stdt tegenover de putschistea1 en de grens afsloot, zullen hi mTie uitwerking op het Bdersch-e vollk niet gemist Hebben en mis- schien iis een1 en ander wd oorzaak dat von Kahr en von Lossow reeds giisterea Luden- dorf en' Flitler verloochenden1. Volgens een radiogram uit Bderen van gister is de putsch te Miinchen reeds geein- digd. De Polizdpresident Pohner, die voor den1 post van „min'ister-president" van Bderen in aammerkihg kwam, is door de regeering- Von. Kahr in hechtenis genomen-. Ludendorff en Hitler hebben zich in het gebouw, waar vroeger het Beiersche roiniste- die van Oorlog was, en waar thans het Wehrkreiskommando gevestigd is, terugge- trokken en zi'ch daar verschansit. Ex-kroonprins Rupprecht, die xeeds tijdens dien oorlog met Ludemdbrff gebrouilleerd1 was, heeft zich in een te Berlijn in offideeie krin'gen ontvangen radio-tdegram ten* scherp- ste tegenover de putschisten gesteld. Hiierbij werd er door hem op gewezen, dat de orga- nisatoien van den putsch de PruiBische gene raai Ludendorff en de Oostenrijker Hitler zijn, al is de laatste Han ook onlangs Duitsch staatsburger gewordien. Hierdloor wordit ver- klaard, dat de putsch niet naar andeie Bder sch-e steden is overgeslageai. Het zou dus geen Beiersche beweging zijn, Uit Miinchen wordt gemeldi, dat Lndled- dorff in een rede in het Biirgerbrauhaus o. a. hot volgende gezegd heeft: „Onder deni in- druk Van de gebeurtenissen' van het oogen- blik stel ik mij op dgen initiatlief ter besdiik- king van de Duitsche nation-ale regeering. Het zal mijn streven zijn, de zwart-wit-roode kokarde wedfer in eere te herstellen." De Berlijnsche Polizei-presdient deelt mede, dat te Berlijn alles rustiig is. Er zijn alle maatregelen genomen om bij die geringste ordeiverstoring onmid-dellijk te kunnen. ingrijr pen en elke poging daar,toe te onderdtruk- ken. Het geheele politiecorps is in zijn ge heel gereedl om dk oogenblik uit te rukkeni. De berichten van heden. wijzen op ener- gieke pogingen1, zoowd van de wetteiijike re geering te Miinchen als die te Berlijn, om de staatsgreep te doen mislukken en geconsta- steerd kan worden, dat die veel succes zal hebben. Immers cie beide hoofdieiders Lu dendorff en Hitler zijn reeds gearresteerd. De eerste uitvoerige berichten1 over het ge- bcurdo heeft de rijksregeering van* aen pl'aaisvervamgenden gezant in* Miinchen, ba ron Stumm, onitvangen, die in de vergadering in de „BiirgerbrauMler" aanwezig was. Hij schilderde het biinnendnngen van de Hiitler- manen, die volgens zijn voor&telling von Kahr en Pohner bedrdgd en daaxdoor tot toegevem gedwon-gen hebben. Nadat Hitler laugdurig met von Kahr en Pohner gecomfe- reerd had en met name von1 Kahr blijkbaar dbor bedrdgin'gen murw had gemaakt, kwa- men zij1 in de zaal terug en verklaardie von1 Kahr, dat hliji met een bezwaard getaoed het hem aangeboden ambt van landiSbestuurder aanvaardde. Spoedig moesten de d'aar verblijyenden zich overgeveny waarbij genloemde twee werdea gearresteerd De voormal'ge poliitiepresidjent Pohher is evenens aangehouden. De heele beweging kan dus run roods als gestuit wordto beschouwd. Zij zal nu wel niet veel gevolgen weer na zich steepen. De Rijksregeering heeft die afslhiting van het verieeer met Beieren en de persoensuur weder opgeheveni Het bestuiur der vereenigde Vaterlandiische Verbande in Duitschland veroordeelde de on- demem-ing van Miinchen1 ten scherpste. Door hun bemid'deling zou, naar verluidt, van Berlijn uit op Von Kahr zijn gewerfct, zoodat hij. zich terugtrok. Dezet stappen moeten zijn ujtgegaan van, de kringen, die de instelling van een z.g. Directorium in pliaata van de rijksregeering wenschen. Wat de hbuding der geallieerden betreft te genover de beweging' in Beieren^ kan worden geindd, dat zij van plan waxen1 om aan de ambassadeursconferentie voorstellen te doen ter vermijding van dictatuur in 'Duitschland. DE STAATSGREEP TE MUNCHEN EN DE REGEERIN GSCRISIS. De Duitschsnationale Volkspartij heeft naar laanleidlinlg van de gebeurtenissen in Beieren een rcsolutie aangenomen, waarin wordt vers klaard, dat bet uitstellen van de oplossing der regeertnlgscrisis en het nog langer aanblijven van het kabinet^Stresemann tot noodlottige uiti< barstinigea moet leiden. Alleen door de vor» minig eener regeering, -die het vertrouwen der nationale kraohiten in het gansche land gendet, kan verder onigeluk worden voorkomen en in het Rijk -de vrede worden hersteld, zoo wordt gezegd. f Qmtrent de kruitontploffing in het fort Guano bij Genua wordt nog het volgende gemel-d: Een soldaat was bezig een vradit- auto te laden1 met ontplofbare stoffen, toen hij een kist met handgrana-ten liet vallen. De handgranaten ontplof-ten. Het vuur sloeg over op dm auto, wdlks inhoud even- ieens onifcplcifte. De vlammen sloegen fel uit en deden het nabijgelegen bosch in brand vliegen. De forten ini de nabijheid van de plants der ontploffing loopen ernstig gevaar. Dit is zoo dreigend, dat de regeering de ontruiming van verschillende dorpen heeft bevolen. Alte troepen in de nabijheidi zijn besch-ikbaar ge- sltela, om het vuur te blussch-en en die he- volking te helpen. Tot dusver heeft mien 9 dooden en 9 go- wonden getdd. HET OOMPLOT IN HONGARIJE. De Honigaarsche regeerihg heeft een offi- deel communique uitgegeven over het te Boie- dapest ontdekte oomplot en de pilannien- der samenzweerders. Behalve dat bewestigd wordit hetgeen, daarover reeds door de bladen was gemdd, heeft de regeering nog kunnen vast- stellen, dat het plan bestond om met behulp van Bderschie troepen, een nieuwe regeering te vormien „zooails deze alleen- dien- verdirag- Sluitenden partijen doeltreffend schijnt." De putsrn zou eimdte November plants hebben. De Hongaarsdhe „HakenkreuzIer" verplichtten zich als tegenprestatie voor die militaite hulp, levensmiddelen naar Beieren te zen-den. ■Een lid dter regeering. heeft verklaard dlat 't geheele onltweippl-an het karakter van een staatsverdrag draagt en tot titel hfeeft: „Voorloopige overeenkomsten- tusschen- Hon- ga-rije en Beiertn." De samenzweerders sdhenen zich bepaald al zeker van de overwihniing te achtehi, niet alteen- in Ho-ngarije, maar ook voor wait Beieren betreft. HET HERSTE-L VAN HONGARIJE'S FINANCIEN. Uit Hongarije wordt bericht, dat de dele gate van den Volkenbond rapport zal uit- brengen -aan de financieele commissie, well® 20 November te Londen bijeenkomst en een financieel plan zal opstellen, dat aan het oordeel der Volkenbondsvergadering zal wor den onderworpen. LLOYD GEORGE TE LONDEN TERUG Lloyd George is gisteren van zijn reis door de Vereenigde Staten in Engeland te- ruggekeerd. Zijn politieke aanhangers bereid- den- hem een luisterrijke ontvangst. De eerste begroeting had- te Southampton plaa-ts. De burgemeester en andere -autoriteiten verwel- komden den oud-premier officieel aan boord. In den stadsschouwburg werd hem lega's van de coalitie-regeering en afge- ALKMAARSCHE COURANT. In dent Rijksdaig kwaimen igister verschillende fracties bijeen. De Deutsehvolkisohe partij heeft besloten zich tot de andere burgerlijke fracties te wenden om te constateeren of de vorming eener burgerlijke meerderheiidsrege&< ring, d.w.z. van een ka-binet, waarin ook de Duitsohanationalen worden opgenomen, mogea lijk is en welke houding -de D.anat. anders zou* den aannemen tegenover een minderiheidsre* tgeering van het Burgerlijke midden. DE ONTPLOFFINO IN HET FORT GUANO1.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1