AlKmaarsche. Gourant N.V. Bobh- en nandeisiirukkerij v.h, Herms. COSTER ZOON, Verouderde waterschapstoestanden. Voordam C 9. ALKMAAR. Hond8rd ViJ! en Twintigste Jaargang, Zaterdag 10 November. het vervaardigen van ALLE Drukwerken, het plaatsen van advertentien in alle bladen, het leveren van alle Blnnen- en Bultenlandsche Boeken. het leveren van abonnemen- ten op alle Binnen en Bulten landsche bladen. Ko. 265 192? Uit enze Staatsmachine. Het ver slag van de Rjekenkamer aver 1922. Het verslag van de Algemeene.Rekenkamer leest men met gemengde gevodens; men ergert zieh aan de wijze, waarop nu en dan met's lands gel den wordt huisgehouden men verheugt zich, dat er een college is, dat zoo nauwlettend elke uitgave toetst aan wet en voor^chrift en aan doelmatigheid; maar dan komt weer een andere ergerais, dat er ministers zijn, die de goede weaken ,,aan .hun laars lappen" en de Rekenkamer eigen- lijk behandelen als een college van oude zeurpotten, die men laat praten, terwijl men zijn gang gaat. Wij zullen, onze«gewoonte getrouw zoo hier en daar uit het verslag wat aanstrepen. Daar wordt een schadevergoeding toege- ken van 14.000 aan een aannemer, die geen boekhouding voert en dus met bewijzen kan, dat hij schade heeft geleden. En weer is het 14.000, die echter niet' uitgekeerd is, maar die een aannemer van een marinevaartuig toch haast gekregen had, omdat, vodrdat hij zijn werk had afgeleverd, de arbeidswet werd ingevoerd. En weer een andere aannemer -vraagt scha devergoeding en de minister wil een akkoord treffen van 40.000. Maar de Rekenkamer maakt bezwaar, want er geen boekhouding, waaruit de geraadpleegde accountant kan wijs worden en de man is vroeger al onbe- trouwbaar gebleken; maarafgedaan is de zaak nog niet. En nog een aannemer, die van 1914 tot 1919 vrij wat werken met goede winst heeft opgeleverd, vraagt schadevergoeding omdat hij op een werk verlies lijdt, aft of de Staat er is om hem winst te waarborgen en zijn risico over te nemen. En even lichtvaardig als er met het artikel schadevergoeding wordt gehandeld, gebeurt het met gratificaties. Een tijdelijk opziehter krij'gt 150, omdat zijn rijwiel gestolen is, en "een hoofdambtenaar van Waterstaat 345.78>a, omdat er in zijn kas een tekort van dat bedrag is, zonder dat hij weet, hoe het ontstaan is. En aan een officier van ad- ministratie, die leeraar is in militair recht en staatsinrichiting wordt 100 gegeven, omdat hij voor zijn colleges een dictaat heeft ge- reed gemaakt. Met huishuur van ambtenaren heeft men heel wat te stellen. Daar wordt in een rijks- gebouw, zonder verplicbting om daar te wo- nen, woning verleend, waarvoor naar de ge- stelde regelen zou moeten worden betaald 7 pet. van de koopsom tot een maximum van 15 pet. van et trakiement; maar de minis ter laat hem er wonen tegen minder dan 10 pet. van de huurwaarde naar de Pers. be- lasting. Of de minister huurt voor een ambtenaar een woning voor 462 per jaar em laat den man 360 betalen, dat is 100 traktements- verhooging. Bij het mijnbedrijf worden dure woningen gekocht of gesticht em wordt de huur vastge- steld volgens den regel, maer aan den be- woner worden uit's Lands kas huurgaran- ties of huurbijdragen toegekend. Veel last heeft de Rekenkamer gehad, doordat varrwege Waterstaat en Ooriog al- lerlei telefoonasnsluitingen aan de particu- liere woningen' van ambtenaren werden aan- gelegd zonder dat die ambtenaren, die er natuurlijk privaat gebruiik van- maakten, een cent bijdroegen. Met dea minister van Justitie ligt de Re kenkamer telkens overhoop. Het tijdelijk Rijksapvocdiiigsgesticht te Leeuwardeoi1 liceft tot veel geschrijf en gewrijf aanleiding ge- geven. Het heeft tonnen gekost en wordt nu weer opgeheven na eeni ongeveer 4-jarig be staan. Wij hebben er elders al over gespro- ken; nu kunnen wij nog mededeelen, dat er voor het personeel leunstoelen waren' aange- schaft, omdat de personeelorganisatie dat wensehte. De aan rechterlijke colleges en ambtena ren verstrekte bedragen voor zoogenaamd'e kleine onkosten zijn geweldig toegenomen. In 1908 werd uitgegeven 109.589.30 en voor 1922 was al gerekemd op 750.300 (waarbij land- en zeemacht en Raden van Beroep niet meegerekend waren). In plaatsen waar geen opzichters bij den Justitie zijn, worden die gebouwen eens per week of per 14 dagen door opzichters be- zocht. Dat eischt veel reis- en verblijfkosten, belet die mannem ander werk te doen; ver- hindert, dat het personeel verminderd kan dienst van gebouwen-voor het Dept. van worden en leidt er toe, dat er iets gevonden wordt om te herstellen, wat heelemaal geen herstel noodig heeft: men moet toch zijn ijver toonen! Een bezoek per drie maanden zou voldoende zijn. Op 31 Maart T921 werd voor 5 jaar h 3000 per jaar te Amsterdam een gebouw gehuurd voor de opleidingsbrigade der Rijksveldwaeht, maar 1 Juli 1922 werd de brigade opgeheven. En h?t perceel stond on- bewoond. De minister van Justitie richt een nieuwe drukkerij in, in de strafgevangenis te Gro- ningen, maar de minister van Binn. Zaken klaagt over slapte op de Landsdrukkerij. Op 1 April 1922 werd het subsidie voor een vereeniging tot verpleging van VoogdiJ- kinderen geschorst. De vereeniging had al weer f 43.000 voorschot en ging toen fail- liet. De Rekenkamer wees er op, dat er toch een ambtenaar was, belast met het toezicht op het geldelijk beheer van zulke vereeni- gingen! In een geding, waar de Staat partij was, stelden de scheidsmannen zelf hun belooming vast op 500 per persoon. De minister vond eigenlijk 150 voldoende en de Rekenkamer meende, dat de scheidsmannen hun honora rium meer afmaten naar het bedrag, waar- over de kwestie liep dan naar het werk, dat gedaan was. De commissie voor het pfnemen van het examen voor N ij verh eidson derwij zer es acte XIX te Posterholt (Limburg) bestond uit 27 personen. De Rekenkamer meende, dat als de inrichting van het onderwijs tot zoo iets buitensporigs aanleiding gaf, er reden was om die inrichting wat te vereenvoudigen. Het college zag b.v. niet in, waarom b.v. iemand die geexamineerd wordt in koken en andere huishoudelijke werkzaamheden ook geexamineerd moet worden in physiologie van. den mensch, invloed van klimaat en huis- vesting en zorg voor de zintuigen. Een adj. Rijksbouwmeester had opdracht om een bouwplan te ontwerpen Voor de bouwkundige afd. der T. H. te Delft. De uit- keering van een voorschot van f 12.000 op het honorarium van dien ambtenaar leidde tot een briefwisseling van de Alg. Rekenk. met de betrokken ministers. Resultaat: de man deed alles in zijn vrijen tijd en boven- dien de voorbereiding voor het stichten van het bedoelde gebouw was al stopgezet Een ambtenaar bij het loodswezen met 6600 tractement moest een woning huren naar schatting van 1500. Hij kreeg het verschil tusscnen 10 proc. van 6600 en de 1500 d. i. 840 al® toelage. Hij huur- de een woning voor 1350 en de minister wilde nu toch de 840 onaangetast laten, omdat de man voor water in zijn huis den- kelijk 56 moest betalen en hij best een tramabonnement van 96 kon gebruiken. Een perceel, dat voor 70.000 gekocht was en waaraan f 50.000 was verbouwd, werd verkocht bij inpehrijving door een ontvanger der registratie en niet langs den overigens gebruikelijken weg. De verkoop ging door al was het bod minder dan de ra ining, waarbij de 50.000 niet in aanmer- king waren genomen. De Alg. Rekenk. had voorgesteld in het perceel den Insp.-gene- raal van Waterstaat te huisvesten. Verder in het verslag lezen wij, dat voor dezen Hoofdambtenaar een perceel is gehuurd voor uiterlijk 2 jaar voor 7500 d.i. 10 proc. van de som, waarvoor het overgenomen kon worden. Die koop gaat niet door; het blijft dus voor 2 jaar gehuurd, maar de verhuur- der wil geen kosten dragen van de inrich ting voor den dienst. En het rijk als tijdelijk huurder laat de privaten moderniseeren, de schoorsteemmantel opknappen, de marmeren vloeren opschuren, zelfs het hardsteen aan den gevel schuren. Op de vraag waarom er van Rijkswege geen controle is op het financieel en tech- nisch beheer van de spoorwegen, volgt het antwoord, dat de comtnissarissen der maat- schappijen dat wel zullen doen. De Reken kamer wijst in dit verband op het groot aan- tal vrijkaarten aan rijksambtenaren, aan oud-spoorwegambtenaren, aan vertegen- woordigers van vervoer-maatschappijen en dan nog aan andere begunstigdenop 16 Maart 1922 waren zoo nog uitgegeven 823 kaarten le klasse; 139 2e klasse en 5 derde klasse. Vermindering van het aantal vrij kaarten zou de opbrengst der spoorwegen doen toenemen en de bijdrage van het Rijk verminderen. Wij moeten kort zijn en zullen het verdere maar aanstippen. „Oorlog" vraagt een ingenieur bij de To- pografische afdeeling, terwijl Nijverheid er een beschikbaar heeft. Het bijkantoor Hobbemastraat te Amster dam (vrij bekrompen) wordt voor 20 jaar gehuurd tegen 8000 per jaar, terwijl er circa 23.000 eerst aan verbouwd is. Aan den aannemer van een post- en tele- graafkantoor wordt voor verzekering, on derhoud, verwarming, telefoonaansluiting der directiekeet en voor teeken- en schrijfbe- hoeften bijna 3400 uitgekeerd onder goed geloof van's mans opgave. In den PTaag was een perceel voor den dienst van P. T. en T. tot 1924 gehuurd voor 1800, maar al in 1922'werd een nieuw contract gemaakt voor 4000 huur. De Staat koopt in 1918 een octrooi voor het cbnserveeren van voedingsmiddelen voor 100.000. In 1922 eindelijk krijgt de Reken kamer eenige inlichtingen, maar later blijkt, dat het aan zekere maatschappij gratis in ge- bruik is afgestaan. De Rijkslandbouwconsulent te Londen wordt eervol ontslagen en te Rome te werk gcsteld tegen 8500 salaris en 6000 ver- blijfsvergoedling; maar krijgt later nog 4000 toelage. Den hoofdambtenaar van de afd. Crisis- nijverheid wordt opgedragen de samenstel ling van' een boek over: crisis-organisatie; voor dit bijwerk kreeg hij aanvankelijk 600 per maand. Een motorrijwiel werd op advies van een dieskundige gekocht voor 875. Na 7 maan den werd het getaxeerd op f 300 en de ad- viseur kocht het voor f 260. Bij de keuringsdiensten bleek het gemid- ddde voor elken ambtenaar te schommelen tusschen 3400 en 6400 gld. en het bedrag voor water, gas en electriciteit per persoon tuscshen 58 en 194 gld. De Directeur der Werkloozenverzekering en Arbeidsbemiddeling had vaak veel meer geld onder zich dan noodig was; er blcken enkele malen te hooge uitkeeringen te zijn gedaan aan werkloozenkassen, zelfs van 90.000 en 57.000 gld., welke sommen weer terugbetaald moesten worden. Over den aanmaak van suikerkaarten was eerst geen rekening te krijgen; later kwam er nog f 2250 binnen, wegens overgebleven papier. Er is een benauwende geschiedenis van melkbussen en -vaten. Er is voor 1.550.000 gekocht, en na de melkvoorziening zijn daar van nog 25.000 geleverd voor ongeveer een half mil'lioen, om een fabrikant van onbruik- baar materiaal af te helpen. Op de ruim 154 millioen was zooveel afgeschreven, dat die bussen en vaten nog voor 750.000 te boek stonden; er werden er ruim 43000 verkocht voor ongeveer 175.000, de vaten voor ruim 13.000 en er waren 1 Nov. 1922 nog 22.229 bussen opgeslagen. Ambtenaren te Veenhuizeni laten de ver- pleegden allerlei karweitjes doen b.v. her stel van een linnenkast 9 centen, een eostuum of een damesrok 18 centen, een broek 11 cen ten, zes stoelen 36 centen enz. Een partij meubelen voor de kanselarij te Belgrade van 1200 kostle 4575 aan vervoer. Aan het bureau van de Inspectie der Volksgezondheid staan kachels van 289 en van 170; en in een landsgebouw in den Haag is behangselpapier gebruikt van 1.25—/ 1.50—/ 1.75 en 2.— de rol. Om tafeldekken te leeren hebben de meis- ]es aan een RijkslandbouWhuisboudschool 12 glazen van 7.50 het dozijn; een hoofdamb tenaar bij' Waterstaat heeft een klok van 125. De dverbremgimg van den Gezond- heidsraad van Utrecht naar den Haag en nieuwe stoffeering en meubileering kostte 14.400. Een ambtenaar, die van Utrecht naar den Haag verhuisde, kreeg een tege- moetkoming van 4924.82. Ambtenaren, die in Duitschlamd reisden hadden 18.30 per etmaal noodig voor verblijfkosten. De Economische afd. Buitenl. Zaken had» 270 kub. M. water in een kwartaal noodig, later zelfs 441320289 en 444 kub. M. Na een opmerking daalde het tot 165 kub. M. Er is nog veel meer uit het verslag aan te teekenen, dat een wonderlijk denkbeeld geeft van bezuiniging. Maar wij mogen niet meer van het geduld van onze lezers vergen. Proyim-iaal nienws UIT LIMMEN. Donderdagmiddag 2 uur werd een open- bare vergadering van den Raad gehouden. Afwezig de heer Bakkum. Ingekomen stukken: Van de Jubileum-Commissie die 100 had aangevraagd een staat van ontvangsten en uitgaven. De gemeente heeft 43.82 bij te passen. De voorzitter uitte zijn groote tevredenheid over de Jubileumfeesten en bracht dank aan 1 alien die hadden meegewerkt, alsraede aan directeur en leden van „Semper Crescendo". Van Z. E. de Minister van Onderwijs was bericht ingekomen dat de gemeente geen aanspraak kon maken op uitkeering volgens 8e lid art. 205 L. O. Voorts waren eenige goedkeuringen van Ged. Staten, grondaan- koop en suppl. begrooting. Voorstel B. en W. om verbetering afvoer van water aan de Limmerbuurt. De voorzit ter zette uiteen, dat door de ophooging -en verbreeding van den rijkstraatweg een toe- stand is ontstaan, die drmgend verbeterd m'oet worden. Aan den handi van een teekening en be grooting, volgde een technische toelichting De Diaconie, die er mede belang bij heeft wil de helft in de kosten betalen, welke kosten op 60 begroot zijn. Conform fcesloten. Gemeentebegrooting en id'. Burg. Armbe- stuur en G. E. B. 1924. Vastgesteld werd de begrooting van het Burgerl. Armbestuur in ontvangsten en uit gaven op 5480.90, met een nadeelig saldo van 424.voorloopige raming)van het G. E. B. in ontvangsten1 en uitgaven opp 12545.36; 52.01 voor onvoorziene uitga ven (voorloopige raming) Gemeentebegrooting 1924. De voorzitter gaf een uitvoerige toelich ting op de begrooting. Het was B. en W. ge- lukt, de begrooting sluitend te maken, on- dianks de vermeerdering van de kosten van Gndierwijs en vermindering van Rijksbijdra- ge aan de gemeente. Spreker stelde voor de plaateclijke inkom- stenbelasting vast te stellen! op 28.000 en het vermenigvuldigingscijfer voor belasting- heffing op 1.4 te laten, een verlaging van be- lasting durven B. en W. niet voor te stellen, terwijl vrij zeker de volgende begrooting ver- laagd kon worden. De Inspecteur der Belasting had een be- rekening gemaakt van inkomsten pi. bel. op 25.000, doch de voorzitter rekende op 28.000- Hij had' gegronde hoop dat dit cij- fer bereikt zal worden. De Raad kon zich met deze gedachten- gang en voonstellea varaeoRigsa. Helast zich met: De voorzitter stelde daaroa voor de be grooting post voor post te behandelen. Bij den post, salaris gemeente-ontvanger, begroot op /800, stelde de heer Pepping voor niet vooruit te loopen bij Ged. Staten en het salaris op 1100 te begrooten. De voorzitter en de geheele Raad oordeel- den dit beter, anders kwam de begrooting tooh terug. Bij den post drukwerken stelden B. en W. voor een z.g. Duplicator aan te schaffen, kosten 160, welke de post drukwerk met 50 pet. kan verlagen. Conform besloten. (De heer Bakkum kwam ter vergadering.) Bij dfe post politie stelde wethouder Pep ping voor de subsidie voor de Politieschool te Hilversum in te trekken, spr. zag er geen nut van. De voorzitter zette uiteen, dat de subsidie zeker doel trof. De politie bleef beter op de hoogte, het nut van schriftelijke cursussen was ook bewezen. Z. h. st. werd echter de subsidite ingetrofc- ken, ingaande 1 Jan. 1924. De voorzitter bracht bij dit hoofdstuk tege- lijk in behandeling de aanvrage om subsi die van de R. K- inrichting voor Moeder- scbapszorg te Heerlen voor gevaHen- vrou- wen en van de N. H. ver. „Het Witte Kruis" ob subsidiebijd'rage in het tekort op de ont- smettingsinrichting te Alkmaar en Hilver sum.) Voor de eerste werd 25 gevraagd, bij eventueele gevallen heeft de gemeente dan recht op 15 verpleegdagen. Wethouder Valkering voelde hiervoor niet veel, in Leiden heeft men ookz ulk een inrich ting. Als die subsidie vroeg, zou spr. er eer- der voor zijln. Z. h. st. werd besloten geen subsidie te geven. Bij de tweede aanvraag zette de voorzitter uiteen dat het op den weg van de gemeente lag de inrichting voor ont- smetting te steunen, en vooral die te Alk maar, die bij yerschillcnde getogenheden snel en goed werkt, Spr. zou er voor zijn 25 te geven. Wethoudr Pepping oordeeldte dat met het systeem subsidie moest worden gebroken en voor de ontsmetting betaalt men. Als de exploitatierekening niet klopt verhoogt men toch de prijs voor ontsmetting. De heer Kuys had een andere meening. Men zal in Alkmaar zeker niet gebaat zijn met 25.— doch wij geven daarmede blijk, dat de ontsmettingsdienst te Alkmaar ons sympathiek is. Na een uitvoerige gedachtenwisseling stel de de heer Kuys voor 10.te geven, welk voorstel z.h.st. werd aangenomen. Bij het hoofdstuk Onderwijs stelde de heer Pepping voor de huur voor onderwijzerswo- ning op 250 te brengen (thans 160.) Besloten werd de huur van de woning op 250 te bepalen en aan het hoofd der O. L School geen ambtswoning meer te geven. Voor werkverschaffing werd geen post ulf- getrokken. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de gelden hiervoor benoodigd te nemen uit de pos£ onvoorziene uitgaven. Bij het hoofdstuk belasting werd weder- om bepaald dat 80 pot voor gebouwde en 20 pet. voor ongebouwde eigendommen zal wor den geheven en 100 opoenten op dfe personee- le belasting. De begrooting werd daarop voorloopig vastgesteld in ontvangsten 33796.06 54, uitgaven 33595.17 en onvoorziene uitga ven op 1209,06, behoudens' de wij'Zigin- gen die worden aangebracht. Rondvraag: De heer Metselaar wees op den' onigunsti'gen toestandl van dten Wester- weg. De voorzitter zegde toe dat het zou wor den nagezien. De heer Valkering wees op een gevaarlijke plaats aan de Startingerweg, De voorzitter decide mede, dat die plaats juist aan Uitgeest toebehoorde, spr. zou dit regelen. Den heer Kuys had een klacht over den weg bij de heeren Schoenmaker en van Veen. De- voorzitter zou ook dit gedealte op het verlamgl'ijstje plaatsen. Daama sluiting der openbare vergade ring. - UIT HE'EMSKERK. UIT HEILOO. De Coop. Inkoopcommissie V. B. hield haar jaarvergadering in het cafe van J. J. van Tongeren. Wegens vacature van' den voorzitter leidde de secretaris de vergadering. Uhi het jaaxverslag van den secretaris- Meerm'alen wees ik reeds op niet meer van dezen tijd zijn-de voorschriften in ons waters staatsrecht en inzonderheid golden mijn be» sohouwingen het algemeen reglement van be= stuur voor die waterscbappen in onze eigen pros vincie. Openbaarheid van vergaderingen is in verreweg da meeste waterschappen nog onbe* kend, Betreffende de Verkiezingetn van waters schapsbesturen regelt bet algemeen reglement juist niets van 'datgene wat tbans wordt ges eiscbt. Eenig stelsel van voorafgaande candis daatstelling kent d'at reglement niet. Men stemt nog maar in hot wilde weg, een stelsel dat voor Kamer, Staten en Gemeenteraad voor meer dan een kwart eeuw door de kieswet Van Hous ten is verlaten. Openbare kenmisgeving dat stemming zal plaats hebben is voorgeschreven, maar van toez ending van oproepingen aan de stemgerechtigd'en persoonlijk rept bet regies ment met geen woord, en in-menig waterschap is daarvan dan ook nog geen spraike en worden de stemmingen in on'deronsjes afgedaan. Sterk doorgevoerd meervoudlig kiesrecht viert in de meeste waterscbappen hoogtij. Overdracht van .stemrecht aan gevolmaohtigd'en is toegelaten zoo dat 66n persoon soma wel een tiemtal stems men mag uitbrengen. Wio het 'meeste land be* zit, wordt in het reglementaire Stelsel ook het meest geschikt geoordeeld o;m dijkgraaf, heem* read of hoofdingeland to zijm. Al hebben de kleine eigenaars en huurders bij dijksverdedi* ging, goede regeling van den waterstand en andere waterstaatszaiken evenzeer belang als de groote, en al zijn zij tot besturen evengoed in staat. Nam men vroeger met een variant op een bekend igezegde soms het standpunt in „met de koeien komt het verstand", die tijden zijn thans voorbij. Meer dan vier j'aren is het reeds geleden dat gedeputeerde staten in een der statenvergade* ringen mij toezegden een herziening 'van het algemeen reglement aan de orde te zullen stcl* len. De molens in het provinciale gouveme* memtsgebouw malen langzaam en speciaal bes treft dat nog wel 'do watermolens. In de dezer dagen gehouden vergadering van het hoogs heemraadschap Noordhollands Noorderkwars tier gaf de dijkgraaf met eenige bitterheid aan een der 'bestuursleden op de vraag hoe lang het geleden was, dat dijkgraaf en hoogheemraden aan gedeputeerde staten een onderhoud vers zoohiten over de ondragelijike hoogheemraad* schapslasten, ten antwoord: „foet is nog geen jaar". Sedert eenigen tijd ben ik nu zelf gedepus teerde. Steeds heb ik geklaagd over te langza* me afdoening zan zaken en ook op mij rust nu de plicht te trachten daarin verbetering te brengen. Het is mij thans wel reeds gebleken- dat de molenaars van goeden wil zijn; d'at zij naar verbetering willen streven en reeds sedert eenigen tijd emstig hebben igestreefd. Maar de molen is te oud geworden en hij is wat ouders wetsoh. Een grootere molen en electrische drijfs kracht blijken noo'dig te zijn. Met andere woors den: gedeputeerde staten streven reeds sedert vorig jaar ernsfig naar verbetering, maar de werkwijze en de in rich ting der administrate dienen aangepast aan meer modeme begrippen en daarbij wordt belemmering ondervonden door niet voldoende grootte van het provinci* tal gouvememeratagebouw. Maar tooh niet alles behoeft bierop te blijven wachten. Een zeer ouderwetsch begrip in onis waters schapsreeht tra'd nog 'dezer dagen sterk aan den dag. het was .in de algemeene vergadering van het nog wel op dots ndeuwere leest ges schoeid'e hoogheemraadschap noord'hollands noorderkwartier. Twee hoofdingelandon bes klaagden zich dat in een vorige vergadering bij Ide samenstelling van een aaubeveliimg voor hoogheemraad gelet was op de staatkundige riohting van personen. Ik voor mij aoht het heel good gezien om bij de samenstelling van het bestuur ook van het 'dlagelijksch bestuur van dit grootste waterschap in ons land met de ondersoheidene staatkundlige stroomingen onder de tiendui* zenden bij tienduizenden ingelaniden rekening te houden'. Het gaat bij deze groote instelling heusch niet uitsluitend over steenen zetten of grasmaaien aan den d'ijk. Hier komen zeer ge* wichtige financaeele regelingen aan de orde, het sluiten van groat geldleemingen, de heffing van meer d'an ee!n milliOen gulden aan belass ting per jaar, de afdracht aan de provinciale kas van tonnen gouids door de ingelandetn op te brengen, de aan'stelling van een groot ambs tenaarspersoneel, de regeling van bezoldigimg en reohitspoisitie, de bepaling van stemrecht en verkiesbaarheid enz. enz. Over dergelijke zas ken wordt door menschen van uiteenloopende staatkundige riohting zeer versohillend' gedaoht. Zou men nu meenen dat onder het groote kies zerskorps van het hoogheemraadschap op des ze punten 'bevrediging kan bestaan als niet zooveel mogelijk iedere opvattimg en in het als gemeen bestuur en in het dagelijksch bestuur naar voren kan worden gebracht? Als niet ieder kon laten hooren zijn: wachter wat is er van d'en nacbt? Men meet niet altijd dat woord „politiek" in zulke zaken bezigen. Dat woord heaft nu eenmaal voor velen een onaangenas men klank doordat in de „politieik" wel eens leelij'ke dingen gebeuren, 'dus zegge liever „®taaTkunde". Dit ben ik na'tuurlij'k met de beide heeren eens, dat bekwaamheid en ges sohiktheid om te besturen allereerst moeten worden geeisoht. Maar er zijn tooh waarlijk tes .genwoordlig onder de flink, zioh al meer onts wikkelende bevolking, die zoo voortreffelijk allerlei landbouworganisaties weet te leidem en te besturen, zoowel op het platteland als in de steden, bij elke staatkundige richting, wel mainnen te vinden die een sieraad kunnen zijn in het bestuur van het hoogheamraadschap. Laat ik om misverstand te voorkomen intuss schen hieraan in dit geval, op grand van drie jaren lango nn helaas achtej mij liggende praks tijk, nog 'toevoegen, dat naar mijn meening men wel degelijk ook maatschappelijke en staatkundlige inzichten voortreffelijk kan vertes genwoorttigen zond'er bepaaldelijk gebomd'en te zijn aan het lidmaatschap van eenige partij. Ook moge ik herinneren, dat ik in het begin dezes jaars in de algemeene vergadering van het hoogheemraadschap, toen in beginsel bes slo'ten werd invoering van evenredige vertes genwoordiging ta bevorderen, ook het naar varan tnsdtea v*n aatdhro helangenigroapfi* daa de ruiver staatbmdSge heh bepleit. Toen ik daareven gewaagdo van een ouders wetsch begrip, dat in de vergadering van het hoogheemraadschap aan den dag trad, bedoeb de ik echter niet 'dit maar lets anders. Al kwam in de vergadering zelvo de diepe oniders grond niet aan den dag, het is mij toch niet ombekend gebleven, dat enkelen bepaaldelijk aan mij iets anders eigenlijik zeer euvel dui'ds den. Ik heb de snoodheid gehad van onl'angs voor hoogheemraad aan te bevelen een uitnes menden candidaat. Ik meen dat hij groots igrondbezitter is, maar dat is natuurlijk evens min op zichzelf een bezwaar als er per s6 voorkeur van zou moeten uitgaan een voors treffelijk zakenman (die eigensohap is voor het hoogheemraadschap zeer gewenscht), iemand, die in de kringen van het provinciaal bestuur grooten invloed heeft (denlot aan de nieuwe regeling van de watersnoodlasten) en die aan alle reglementaire eischen vo'ldaat, maar die het gsrsososo«oso«tse gebrek had van niet te zijn een der twaalf hoofdingeianiden van het hoogheemraadschap. Wee mij, igroote zondaar, daar raakte ik aan een heilig huisje der Noords holland'sche waterschappen I Om heemraad of hoogheemraad van de groote Noordhollands sohe waterschappen te kunnen worden, moet je toch immers eerst hoofdingeland zijn. Als je dat laatsbe maar lang genoeg blijft en de hoogheemraden of heemradecn wachten niet al te lang met oud te worden of dood te gaan want om andere reden treden zij niet af dan krijg je het betere baantje ddnmaal gewis. Dat is eeuwenoude traditie en men moet het niet durven te bestaan d'aamaar 66n vinger uit te stdken. Men voelt niet naar het schijnt dat men hierbij intussoh'en nog veel verder gaat dan de tooh reeds zoo achterlijke Noordhollandsche waterschapsreglememiten. De kring van vers kiesbaren tot hoogheemraad en heemraad, door de meeste waterschapsroglementen toch reeds z66zeer beperkt door den eisch van veel bezit, waarop het reglement voor het hoogheemraadschap gelukkig een gunstige uits zondering maakt, wordt door dit te oude ges bruik nog verder, tot de meest enge grenzen, teruggebraciht. Er zullen onder de hoofdinges landten meestal meerdere bekwame en gesohiks te personen voor hoogheemraad^of heemraad zijn. Ik Zou aan versoheidene hoofdingelanden van het hoogheemraadschap met groot vers trouwen deze functio opgedragen zien. Maar alle anderen bij vootbaat uit te sluiten, dat gaat toch zdcer wel wat al te ver. Vooral In een groot licbaam als het hoogheemraadschap is het noodzakelijik bij elke benoeming van hoogheemraden rekening te houden met de hijzondere eisohen waaraan moet worden vols daan in verband met de zaken die aan de orde zijn of zullen komen en ora niet buiten elke reglementsbepalinig om voor het eigen kleine kringetje een privilege van benoembaarheid te soheppen. M'oesit het in het hoogheemraadschap steeds z66 gaan, de belangen van Noordhols land's noorderkwartier zouiden near mijn vaste overtuiging niet op de beste wijze worden ges dienid. Laat ik hieraan ten slotte nog toevoegen, dat ik gelukkig goede redenen meen te hebben, om aan te nemen, dat de me'crderheid 'der alges meene vergadering van het hioogheemraads schap niet van oordeel is steeds en onder alle om.standighedten te moeten vasthouden aan dit verouderd begrip. Purmerend. D. KOOIMAN. B. en W, stellen den raad! voor in zake steunregeling aan -werk'eloozen, noO'dlifdende tuin'bou-wers bij de 'bank van Nederl. gea meenten eenie rekeningjcourant te openen van 50.000. l^Januari e. k. -wordt te Heemskerk de Huurcommissie opgeheven. UIT SINT PANCRAS. Het in on-s nummer van gister voorkomendo bericht omtrent d'en hier gehouden biljart" wedstrijd behoeft eenige aanvulling. De heeT R. van der La an gaf n.l. zooals d'iit steeds de gewoomte is, wanneer bij tegen* over amateurs komt te staan 300 carambo* les voor. De uitslag van deze partij was voor den heer Ruis 300 car. tegen den heer Van der Laan 510, zoodat dus beter Mij'kt, d'at laatst* genoemde zeker een zeer goede party maakte, daar hij 600 car. moest maken en met onbe* kend materiaal moest spelen. Na deze seance heeft de heer Van der Laan ,nog ee-n serie kunststooten vertoon'd, die zeer ve-el belangsteling tro-kiken.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 9