DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 260 Honderd vp en tArintigste Jaargang. 1928 MAANDAG D§!t nummer fiestaaf uf! 2 bladen. Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar pldatsrulmte. Brieyen franco N.Y. Boek- en B[andelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactle No. 33. Directeur: 0. H. KRAK.Hoof dredacteurTj, N. ADEMA., 12 NOYEMBEft Buitenland NA DE REVOLUTIE IN BEIEREN. De ,/egdferingsproclamatie", door Hittler uitgegeven onamddell'ijk na de omwenteling is wel een voorbeeldl vdn schreeuwerigheid. Zij spreekt van „een regeering van misdadi gers'- na de revolutie van 1918, die voor een nieuw in te stellen gerechtshof zal wor den gedaagd, van wier uitstpraak geen hoo- ger beroep mogelijk is. Er zullen slechts twee uitspraken zijn: schuldig of onschuldig, d.i. dood of vrij. De voltrekking van' het dood- vonnis volgt drie uur na het vonnis. „De leidandeschof-ten" van 9 November 1918, zoo gaat de proelam-atie voor zoover zij niet reeds achter slot en grandel hun vonnis afwachten, zijn van heden af vo- gelvrij verklaard. Iedere Duitscher, die Ebert, Scheidemann, Oscar Kohn, Paul Levi, Theodor Wolff, Oeorg Bernhardt of hunne helpers, ontdekt, heeft de plicht, hen hetzij dood of levend, in handen van de Vol'kische nationale regeering over te leveren. Het herstel van de nationale eer is het hoogste doel van de nieuwe regeering. •Zij zal vender zorgen voor de voorziening van productieven arbeid,, onbeperkte onteige- ning van het woekerkapitaal en scherming van het Duitsche bedrijfswezen tegen de woe- keraars. Voor de sjacheraars met Duitsche goede- ren bestaat slechts eten- straf de galg. Zuive- ring van het ambtenareneorps van leegloo- pers, die door eerlooze Novembermisdadi- gers zijn aangesteld, verzekering van de voedselvoorziening ten behOeve van het door deze misdadigers van have en goed beroofdte Duitsche volk, spoedige ingrijpende hervor- mi-ngen in het geldwezen. Duitsche volksgenooten! De November- m-isdadigers hebbeh ons alles o-ntsto-l-en. Wij belooven niet, u in slechts enkele dag en een zorgeloos leven te verschaffen. Gij zult moe ten strijden daar men u jarenlan-g met leu- gens heeft bedrogen. Er is slechts den keuze, strijdl of ondergan-g. Deze strijd zullen wij voeren eh het Duitsche land met uwe hulp sch-oonvegen van alle leegloopers. Wijz al ien alle volksbedriegers hun verdiend lot doen ondergaan, opdat eens uit dezen strijd om eer, vrijheid en sociale gerechtigheid het heilige volkische groot-Duitschland zal op* staan". Gelukkig voor Beieren en heel Duitsch- land is de regeering van het viermanschap weer om-ver geworpen. De beurs te Miinchen is gedurende de Putsch-dagen gesloten gebleven. Ook de schouwburgen en cafe's moesten sluiten. Het verkeer op straat was van acht uur's avonds tot vijf uur's morgens alleen met een sped- alen politie-pas toegestaan. De toestand was Vrijd-agochtend aldus, dat de stormtroepen van Hitler op den rech- teroever van de Isar stonden, terwijl1 rijks- weer en Schupo het overige gedeelte van Miirichen bezet hielden. Hitler had in de „Biirgerbraukeller" zijn hoofdkwartier, ter wijl hij in de nabijgelegen Annakirche een werfbureau had ingericht, waar de toe- stroomende jongelieden in. uniform werden gestoken. Aan de nationa-al-socialis-ten, die zich in het ministerie van oorlog verschanst hadden, werd door bemiddeling van generaal Erp een wapenstilstand van twee uur en vrij en aftocht zonder wapens aangebo den. Dit \Verd echter geweigerd, en toen daarna de rijksweer den aanval begon, ontstond een bloedig geveeht, waarbij vele gewonden vie- len. Toen's middags tegen 1 uur Hitler en Ludendorff een' wanhopige poging deden om door een intocht in Miinchen aan het hoofd van hun troepen de rijksweer en de bevol- king voor zich terug te winnen, ontstond er een emstige botsing voor het koninkl'ijlk pa- leis, waarbij vele zwaargewonden en 12 doo- den vielen. Hitler vluchtte gewond in een auto, Ludendorff werd gearresteerd, evenals de nationaal-sodalistische cavalerie-officier Wrede. Na de botsing bij het koninklijk paleis was- de Putsch van Hitler gebroken. Hitler vluchtte met zijn troepen in de bosschen ten zuiden van Miinchen. Zaterdagmiddag heeft de toestand in Miin chen weer een zeer ernstig aanzien gekre- gen. Er heerschte een groote verbittering te gen von Kahr, wien meni verwijt, dat hij Hit ler er in heeft l'aten.loopen doordat hij hem eerst aanmoedigde om een staatsgreep te be- proeven en hem daarna in den rug is geval ien. De manifesten van de Beiersche regeering en van von Kahr zijn -overal afgescheurd of met proclamaties van Hitler bedekt. Dat de Hitler-mannen den strijd nog niet hadden opgegeven ed zich door het eerste militaire fiasco niet laten ontmoedigen, bl'eek uit het feit, dat tegen 12 uur een troep gewapende Hitler-mannen in de drukkerij Parcus, waar de rijksbankhil jetten voor Beieren worden ge- drukt, binnendrongen en daar twee groote kisten bankbiljetien, uitsluitend van! een bil- lioen, hebben gestolen. De partij van Hitler, welker geldmiadelen waren uitgeput, heeft daardoor weer groote geldsommen ter beschikking gekregen. In zijn vreugde over het gelukken van den dief- stal gaf de leider van het requisitie-comman- do den bedrijfsraad van de drukkerij op- dracht aan elken arbeider in naam van Hit- ler een billioen uit te betalen. Verder werd de bedrijfsraad gedwongen, met zijn leven er voor in te staan, de 4~uk der rijk3.ban.l- biljetten zou worden voortgezet, terwijl Hil- •ler het drukken yan Beiersche bankbiljetten verboden heeft. In de bosschen ten Zuiden van Miinchen verzamelt Hitler zijn troepen. Men verwacht een herhaling van den Putsch. Het»wordt een wonder genoemd, dat Lu dendorff en Hitler nog in leven zijn. Bij de botsing met de rijksweer, toen zij beiden aan het hoofd van hun troepen liepen, werden door de machinegeweren van do rijksweer al ien die naast en achter hen liepen gedood. De door Hitler gevangen genonien Beier sche ministers von Kmilling en Schweyer zijn nog Zaterdag weer in vrijlheid gesteld, even als de Munchener raadsleden. Mar ook Ludendorff is vrijgelaten, op eere- woord, zonder ruggespraak met de rijiksre- De Beiersche regeering heeft in1 een pro elamatie gezeg'd, de regeeringszalken weer te hebben- opgenomen, maar von Kahr protes- teert hiertegen, omdat hij; meent dat aan zijn recbt als dictator hierd'oor is te kort gedaian. Het blijft in Miinchen nog steeds woelig. Er heerscht tegen alles een geest van verzet, tegen von Kahr, Hitler, de rijksiweer, tegen allies. Men tracht tegen de rijksweer stemming te makeni, wegens net, naar mien zeg|t, onnoodi- ge schieten in de Ludwigsitrasse. Von Kahr heeft het standlrecht ingesteld. De straten moeten des avonds om acht uur worden ontruimd. Het versohijnen van de „Volkische Beo- bachter" is verboden. De orgamisalie ,dtei- rhatland" is ontbondenl De aanhangers van Hitler die voor het grootste gedeelte uit gespuis bestaankun- nea zich blijkbaar met het echec van hun lei der niet vereenigen. Odder de Miindiensche studenten, die zeer sterk nationalistisch georienteerd zijn, ont stond 'een groote verbittering tegien von Kahr. Dc vereeniging jjH'ochschiiler Deuitscher Art", waarin de recht-radicale studenten ver- eenigd zijn, belegde zonder toestemming van dlen senaat een1 vergadering in het univerai-' teitsgebouw. Tall van sprekers traden qp: De vergadering begon met eenige minuten lang pfui-'gei-oep op von Kahr en' Hitler. Andfers- gezinde studenten werden afgeranlseld. Een der sprekers noemde von Kahr een verrader. De rector van de universiteit, die die studen ten aanmaande, de academische waardigheid te bewaren, werd gedwongen de zaal te ver- laten.. Andere sprekers trokken te velde tegen den aartsbisschop van. Munchen, Faulhiaber, dite in een briefwisseling met Stresemann! stel- lmg had genomen tegen1 de nationaal-socia- listen. Ten slotte werd een resoilntie aan genomen tegen Von Kahr. De rector, die eindelijk weer in de zaal werd toegelaten, moest de belofte afleggen, dat op den dag van de begrafems van de gevallen strijders de zwart-wit-roode vlag zou wordto uitgestoken em dat 'hiiji Von Kalir van de ontstemminjg.der studlemtea1 me- ded'eeling zou doen. Von Kahr zelf heeft Za'terdag vertegen- woiord'igers van de pers ontvangen om bun het ontstaan van den putsch uiteien te zctten. Hij verzekerde, dat Ludendorff en Hitler hem votkomen hadden verrast, waardoor hij thans in vele kringen, te Miinchen, als verra der van Hitler warden uitgekreten. Von Kahr herinnerdie er aan, dat Hitter en Ludendorff zelf in NoordJ-Duitschliamid bespre- kingen^add-en gevoerd, en, hiji beriep er zich ten slotte op, dat het welzijn van zijn vadler- lahd hem boven de sympathie van eenigen Mihrchenschen kring ging.- Von Kahr noem de den putsch een bandietenstreek. Ook generaal Von Lossow legde in' die pers- conferentie een verkllari'ng af, Waarin hij, de bonding van de rijksweertroepen in Beieren roemde, die de zWare proef hadlden door- staan. Hij veroortileelde de famtasten, die meenien, dat zij een nationaal leger bijeen kondfen brengea voor een burgeroorlog en hij' zeide ten slotte, dat Ludiendorif had moeten begrij-- pen, dat de Rijksweer hen) op dien weg niet kon vdgen. In den nacht van Vrijdiag is het gebouw der soc. „Munchener Post" door nat.-soc troepen verwoest. All'e schrijfmachihes en TFbt kasgeld werdfen weggenomen1, de overige in- boediel werd op straat geworpen. Overigens is het in Beieren kalm. DRUKKERSSTAKING TE BERLIJN. Zaterdagochtend hebben te Berlijn de werknemers in het druikkersbedrijf den arbeid doen stiileggen, omdat er geen overeenfcomst kon wordten bereikt inzake die loonen. Ook het drukken van bankbiljetten1 werd stop ge- zet en dit kan nog tot allerlei ongewenschte toestanden' aanleid'ing geven, omdat die be- ambten enz. meest om de twee dagen loon ontvangen. De waardeVermindering van het geld en de dageliij'kscbe verhooging van die prijzen, alsmede d'e schaarschte van' de betalingsmid- del'en, uietfegensiaandc de drukkerij en dag en nacht doorwerken, ma ken het onmogelijk loo nen uit te keeren over een1 langereni rermijn dan twee da'genl In! dte meeste bedrijven is Zaterdag ui'tbetaald, maar Maandagavond of uiterlijlk Dinsdag houden de menschen' weer de hand op en zij zullen niets kunnen ont vangen, als de bankbiljettenpersen 'n paar dagen hebben stil gestaan. De „Vorwarts" raadt dan ook den arbeiders aan, den arbeid te hervatten. Zij schijne'j. echter naar raad niet te luistcrec.. In dicn laten Zondagavond heeft de regee ring besloten1, met de ib'achtigste middeliem te gen de boekdrukkensstaking op te tredep. De mogelijiklieid daartoe wordt de regeering ge- bodfen door de verord'ening van den: Rijikspre- sident van 29 September over die mstamdlhou- ding van die „leben5wiebtige" bedrijven. Men' lioudt er rekening mole, dat voor deze staking de Rentemark-biljetten zeker v66r 15 November a.s. niet voor de uitgifte gereed zullen zijn. Generaal von Seeckt, wien,zooallis men weet, het bevel over de rijksweer is gegeven, heeft reeds een: verordlenimg uitgevaardi'gd, die taking in drukkerijeni waar bankbiljet ten worden vervaardigdi, verbiedt en. die arbei ders op straffe van oogenblikkelijk ontslag en met bedreiging van gevamgenisstraf en hooge geldstraffen oproept dan: arbeid te hervatten. Dezelfde straf fen wordlea bedrei tegen sabotage en last'ig vallen van ari wiiligen. Het staat op het oogenblik nog niet vast, aldlus „De Crt", welke houding de1 arbeiders tegenover deze verordening zullen aannemens, daar eerst tegen- hedenmiddag 4 uur een vergadering van bestuurders der organ isr, tics is bijeengeroepen. Deze vergade ring zal een besluit nemen over het' voortdu- ren der staking. Van communistische zijde wordt geageerd voor de algemeene wer its taking. DE CONTFERENTIE VAN EXPERTS. Reuter vemeemt, dat in gezaghebbende kringen het gevoelen heerscht, dat de Brit- sche regeering besloten heeft voort te gaam in de richtin'g van het plan in zake een shaa- dtevergoedingsconfemitie, ongeacht de beslis- sang van Washington. HET EINDE DER STAKINiGEN IN POLEN. De rust en dte orde zijn te Krakau weer geheel hersteld. De stakers hebben het werk hervat. De stad die het drie dagen zonder licht, water en1 tr§ns moest stellen, heeft thans het gewone aanzien herkregen. Merk- waardig is, dat terwijl 24 uur lang het groot ste dteel van de stad in de handen der sta kers was, er zeer weinig winkels zijn geplun derd. De politic heeft haar taak hervat. De gepantserde auto's die bij de gevedvten door de menigte werden vernieesterd, zijn aan- de betrokken autoriteiten teruggegeven. DE WAPENSTILSTAN-DSDAG IN ENGELAND EN- BELGIe. De wapenstllstamdisdag werd te Londen gister op indrukwekkende cn plechbge vyijze gevierd, maar wegens den Zondag rustiger dan de vorige vier jaren. Duizenden lieden verzamelden zich bij' den Cen-ograaf, die Za terdag reeds omgeven was door bloemen en kransen. Tegen half elf verschemen de ver- ecni-gde miliitaiie kapellen van- dte gardleregi- menten, die tegen 11 uur gewijdie muziez speelden. De koninklijke familie woonde vooraf in Westminster Abbey een specialen dienst bij en begaf zich daanna, vergezeld van1 de h-ooge geest el ijken der Engelsche kerk, naar het gedenkteeken. Kort voor elf uur kwamen die Prins van Wales, de domihon-premiers en ledten van het Britsehe kabinet, alsmede vertegeuwooa-digers van legr en vloot ook herwaarts en lejgdlen kransen aan het voeistuk van den Cenograaf. Toen de torenklbk van het parkmentsge- bouw elf had geslagen, bleef dte menigte twee minuten stilstaan. Geen tachje werd!, ge- hoord, aller blikken waren gevesMgd op het gedenkteteken der doodien. Na dte twee minuten- stflte hief het koor van dte Westminster Abbey, begeleid dioor dte muziek, aan: „0 God, Thou art our Help in anxious times." Door de geheele menigte werd het bed medegezongeni De bisschop van Londep. ging voor in- een- gebedl, hoombla- zers lieten dte reveille schallen- em jdaannede was1 de plechtigtieid afgeloopen-', maar nog uren daarna1 dirfileerdten duizendten lang® het gedonkteeken. Het graf van dten onbekendten soldlaat werd eveneens door mensch-enmas- sa's bezocht, en rond-om werdien talirijke bloernstukken en' kransen' gelegdL De twee minuten stilte werden overal- in acht genomen. Trams, omnlbussea en auto's bleven atom stilstaan. In alle kerkea was de dienst mam dezen' dag gewijd. De verjaardlag van dten Waipenstilstaiid' is in Belgie.in dte meeste stedien gevierd1. Te Brussel trok een stoet van 15000- oorlogsinVa- lld-en door dte stad en dtefileerde voor den ko- ning. Op het oogenbhk dat de stoet Hij' het graf van den onbeken-den soldaat arriveerde, klonk een kauonsch-ot en werd in de geheele stad gedurende 3 minuten -algeheele stilte in acht genomen. Alle klokken dter kerken be- gonnen te luidlen. De meeste invaliden1 werden door die hotels en restaurant op een noenmaial onthaald, zoowel te Brussel als in de voorsteden. Ook tat van particuiieren boden h-un gastvrij, heid. Een enorme menigte juichfe die invaliden toe. Te Mons werd een monument cnthu'lldl, dlat door het Royal Irish Regiment voor die Brit sehe soldaten, die in de omgeviing dier stad vielen, is opgericht. Maarschalk French- heeft daarbij. ecu redte gehoudten. DE PLANNEN DER GRIEKSCHE REUBLIKEINEN. De leiders der Grieksche republikeinen ontkennen fomueel, diat zij, plaruuai zbndem hebben: gemaakt voor een staatsgreep, eindte de republiek uit te reepen. Zij! bebben een ondterhoud -gehad met generaal Plastiras. aan wiep ziji hebben voorgesteld een uitstei der volksstemming te aanvaarden tot na de vcrkiezingen, op voorwaardle, dat de -koning het land onmidddlij-k verlaat en- dte troon vacant wordt verklaard1. De regeering ia tot nog toe weinig gene- gen, het voQrstel te aanvaarden. Naar gemeld woxd't, zouden uit naam dter republikeinen stappenbij: den koning zijn gedaan, om dezen te verzoeken, het landl te lielpen uit dte tegenwoordiige impasse te go rak-en, door voor eenigen tijd, onder een of an-dter voorwendsel, het Grieksche grondge- bied te verlaten, in het buitenland1 den uitslag van het plebiscitet af te waebten, en t-erug te keeren als dit voor hem gunstiig uitvalt. HET HONGAARSCHE COM-PLOT. De afgevaar-digden Ull-ain, Szemere en de architect Bobula, die reeds in voorloopige hechtenis w-erdteni gehouden, zijn thans we gens hun poging een oproer te verwekken aan die justitie overgegeven. Het verdrag, hetwelk de afgevaardigde Ullain naar Munchen- wil-de bTengen is ge- publiceerd. De titel luid't: Voorloopige over- eenkomst tusschen dte staten Beieren en Hon- garije, ten doel hebbende het bereileen van een pol-itieke en militaire gemeenschap. Het verdrag is gedateerd: Boedapest, 3 Nov. DOOR DE GOBI-WOESTIJN PER AUTO Een belangwekken-de proeineming in auto- mobiel-transport wordt gedaan door die Northwestern Motor Service. Men probeert nl. een verbinding tot stand te brengen tus schen Urga en Ping Ti Ch'uab, d-wars door de Gobiwoestijn. D-e afstan-d bedraagt on- geveer 400 mijl. Het vervoer geldt zoowel voor, passagiers als goederen. Gebruik wordt gemaakt van licht vrachtwagens en een vier- persoon® Amerikaansche touring-car. HET GEHEUGEN VAN AARDWORMEN. EEN ROYALE MILLIONNAIR. Een merkwaard'ige diaad- van philamtropie is dezer dagen in Pennsylvanie aan het hcht gekomen. De in d'ien staat gevesti-gde cacao- fabrikant Hershey heeft zijn geheele vermo- gen, ten bedra'ge van 60 millioen- dollar, aan een ambachtsschool voor wecsjougens ver- maakt, welke hij veertien jaar gcl«im heeft opgericht Hoewel hij zijn vexmogeni roeds in 1918 aan die school sclionk, werd die gift op zijn eigen verzoek geheim gehoudten. De school werd ingericht op een boerderiji, waar dte fabri'kant zijn jeugd in- armoedte heeft doorgebracht. Deze school is gelegen biji de stad1 Hershey, d'ie zich ontwikkeld heeft random de fabrieken van Hershey en nog 15 aiangestoten ondememin'gen. Het terrein' dter fabrieken beslaaf een oppervlakte van 3000 H.A. Bovenditen bezit de ondiemieming 20.000 H-A. suikerplantages op Cuba, waar zij! ook e'i'gen spooriijnen heeft. Bij' de over- dra-cht van zijn vermogen aani de school be- hield' dte fabrikant voor eilgten' onderhoud niet rneer dan duizend aandteelen in de ondter- neming. Op dlat oogenblik biedt de school pl-aa-ts Voor hoodlerd jongens.. Men hoopt de sdchtini; evenwel uit te breiden, zoodlat zij plaats zal bieden voor duizend leerlingent. BRUTALE JUWEELENDIEF ST AL IN DE RIVIERA. to dten nacht van 6 November is te Eze- sur-Mer, n-ab-ij' Nice, een- juweelendiefstal ge- pleegd onder zeer geheimzinnige omstandig- heden. Dte villa „Eze-les-Pins" wordt bewoond door mevrouw Maud Seguin, dte vrouw van een Parijsch financier. Dinsdag nu, tegen 10 uur des avonds, dron-gen- een' drietal bandit- ten' de villa bihnen, bonden mevrouw Seguin en dte dienstbodte en1 verdwenen daarop met een buit van on'geveer 500.000 francs aan ju- weeleni. Een merkwaardig feit iSt, dat dte politic van te voren van dten diefstal op de hoogte werd gesteld en zoo kwam zij: dan ook des nachts op de villa aan-, waar mevrouw Se guin een- uitvoerig versl'ag deed- van dten dief stal, waarvan zij het slachtoffer was gewor- d'en Naar aanlteiding van de aanwijizingen, die zij- van een van de misdadigers kon geven1, werd dteze aan het station gearresteerd. Dit was een zekere VincenzoPeraiiino, kellner van beroep. Hijl beweexde gebamdeM te heb ben op instigatie van een zekerea Corstah- tino Biondi, chauffeur, die echter voortviuch- tig en en die volkomen op de hoogte was met de plaatselijike gesteld'heid van de villa. Een derde medeplichtige werd dlen volgen- dten morgen geanesteerd. Hij nocmt zich Jean Bianchetti en is eveneens hotelbediende. ■De# omstandighedeni, waarander de diefstal plaats greep, waren die volgendte: Mevrouw Seguin leunde op een op de zee uitziende balustrade toenj de bandiieten, die zonder eenig gerucht te maken- de villa waren binnen'gedrongen, haar naderdten en haar, met een zamdzak, neersloegen Daarna bonu den zij haar, evenals het kameimeisje. Mevrouw Seguin, die blijk gaf van een zeldlzaine energie, wist, nadiat zij, bijgekomen was, en zich had bevrijd van haar bandten, de bandieten te lijf te gaan. Deze grepen ech ter alle juweelen die ziji te pakken kondten krij- gen, waaronder zich ook een praichtig paar- lencollier bevond. Toen, nitet tevredten met den1 buit, dwongen zij mevrouw Seguin, oik der bedreiging met revolvers, te zeggen, waar de overige juweelen waren verborgen. Toen zij dit weigerde, greep een der b-andteten haar bij dte keel, doch mevrouw Segiuin ver- dedigde zich moedSg en verwonlddle den on- verlaat ernstig. Nog steeds dreigend met die revolvers, brachten zij mevrouw Seguin toen bij1 een branidkast en bevalen haar dte steutelS'te ge ven. Zij liet zich echter niet afschdkken en zeide, dat de sleutels biji een niotarils te Nizza wareii gedeponeerd. Pl'otseldng namen dte bandieten dte vlulcht, doch een' hunner wierp mevrouw Segum een in de villa gevondien revolver voor de voe- ten. KORTE BERICHTEN. In Kenitucky zijn bij, een botsing tus schen ecu paSsagierstreinien een motorbus 5 personen gedood Vandaag zal die overeen'komst tusschen dte Franscb-Belgische autori'teitea en dte Ruhi-industrieelen geteekend worden. Aan boord van het stoomschip „Pnnses May", op weg van Port Antonio; naar Pana ma, heeft een omtploffing plaats gehad. Twee matrozen werden- gedood en vier gewond Te Kottbus hebben relletjes plaats ge had, toen den werkloozen wegens het ontbre- ken van geld, geen ondersteuning kon wor den uitbetaald. Er werden allerlei winkels geplunderd. Tien plundexaars werden gear resteerd De communistische arbeider Thorell te Hamburg, die ter dood was veroordeeld we gens dteelneming aan de onlusten aldaar, is door president Ebert begenadigd Hiji keeg nu 10 jaar vestingstraf. Zaterdagmiddag is kapiteto''Amundsen te Christiania aangekomen. Hij! onitweek ech ter de tairij'ke joumal-isteni, door op een' tus- schenstation in de nabijheid van1 de stad den train te verlaten. De Amerikaansche president Coolidlge is voorn-emens widen president Harding® iaslgevin-g te handnaven, welke verbiedt, dat regeeringsschepen sterken drank meevoeren of verko-open dp zee, hoewel deze maatregtel voordteel voor die Britsehe concurreerende lij- nen beteekent. Uit verschillendle pla-atsen aan, het En gelsche Kanaal komen berichteni over storm em in nood verkeerende sehepent. Ook uit Marseille en Toulon komen- berich- ten over storm op zee. Bet benedengedeelte van laatstgenoemde stad is ovensitraomd. De sneeuwval in het Oosten Van Frankrijk houdt aan. Gtemeng-f' nieuws DE GEWEZEN DUITSCHE KROON- PRIN-S VERTROKKEN. Uit Ewijcksluis werd Zaterdagmorgea, zooals wij nog in een deel onzer vorige opla- ge konden melden, gemeld: De gewezen Duiitsdhe kroonprins is van- morgen halfvij-f met twee zware automobie- len van Ewijcksluis vertrokken. Hij nam plaats in den eersten wagen; in dten tweeden wagen werd' de bagage geladen. Door bijvul- ling van veel olie en benzine werd het ver- m-oeden gewekt, dat een groote afstand afge- legd- moest worden. De gewezen kroonprins was alleen. De wa- gens werden door de beide chauffeurs en een derden persoon begeleid. Bij informatie op het eiland Wieringen bleek, dat de gewezen kroonprins Vrijdag- nacht inderdaad was vertrokken. Het vertrek was slechts aan weinigen bekend. Aan de pastorie werd meegedeeld, dat de ex-kroon- pri-ns naar Doom was vertrokken. -Gewoonlijk vertrekt de ex-kroonprins naar Doom per -luxe auto, hetgeen hu met ge- schied is. Aan dte haven wist men Zaterdagmorgen van het vertrek niets. Het sdhijnt, dat hij om 4 uur vertrokken is naar Ewijcksluis. In aansluiting aan bovenstaande bericht wordt vemomea, dat dte -burgemeestef van Wieringen een brief 'heeft ontvangen, waarin de gewezen Duitsche kroonprins zijn vertrek naar Duitschland meedeelt en waarin hij af- scheid neemt van de bevolking van het eiland. Verder sdireef hij, dat de reis in het geheim zou plaats hebben, teneinde onnoodi- ge onrust te voorkomen. Enkele dagen geleden werden de gerueh- ten van het aanstaande vertrek door ma- joor von Mul-lner nog pertinent tegengespro- ken. art RMAARSCBE CODRANT. 'W8MHWMI A1 hebben aardwarmen geen hersenen in -den kop, roo heel erg ikort van meinorie zijn ze toch niet, zooals iblijkt uit Se on-derzo'ekingen van prof. L. Heck te Praag, die „Soience" vera meldit. Hij maa-kte in een stu'k hout een Tavormigen weg en liet daar een vijfhonderdtal wormen doorheen kruipen. Bij diem driesprong gin-g ona geveer de helft naar lisukis, de andere» naar rechts. Daarna werd er voor gezorg-d, dat alle wora men, die naar links ginigen, een lichten, maar todh onplezierigen electrischen schpk kregen. 'In -den beginne waren ze boogst verbaasd en wisten niet recht, wat te beginnen, maar toen het ongeval ze oirca tweeh-onderd maal overkoa men was, kozen ze -den wij-sten weg en -gmgen in het vercolg aliemaal naar rechts. Toen daarna -de' electroden in de rechteihelft geplaatst waren, hadden ze na 65 wandedingen al gel-eerd, dat mu deze weg de gevaarlijke was. Van in trweeen gesneden wo-rmen bleven ibei-de h-elften den reohten weg bewandelen, waaruit blijkt, -dat -die ganglienscedlenj, -die de „gedaohte"a weifcinig overbrengen, over het geheele liohaam verspreid zijn.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1