De Langs De Moraaz. Ook in net dagbladbedrijf dnurt de staking voort. De regeering is voornemens eeni „nooa- courant" uit te geven om de 'bevolking met het voomaamste nieuws op de hoogte te houden. DE MILITAIRE CONTROLS IN DUITSCHLAND. De Duitsche zaakgelastigde te Parijs heeft aan de Gczantencouferentk het antwoord dear Duitsche rijks regeering op die nota der conferentie betreffende de intergeallieerdje mi- Mtaire coutrolecommissie in Duitschland overhandigd De Duitsche regeering ant- woordde, dat zij op het oogenblik feitelijk niet in staat is, de op haair rustende verplich- tingen op alle punten na te komen., dlaar thans de uitoeiening van de cootrole nieuwe stof voor conflicten zou schetp-pen en de, bia- nenlandsche politick wcd'erom buitengewoon zou bemoeilijkeu. Verder zegt zij: dat het ver- schijnen van intergeallieerde contr61e-orga- nen op het oogenblik onvermijdelijk inciden- ten tengevolge zou hebbem. Thans is het niet het geeigmde tijldistip, van de Duitsche regeering dte strenge dbor- voering van de gestelde eisclien te verlangen. De Rijksregeering verzoekt daarom, deze ei- achau onder de gegeven bmstandigheden op te schorten. DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. Het parlement komt heden weder bijeen, om de zitting te voleindigen, die in Aug. verdaagd werd. De belangrijkste zaak, die moet worden behandeld, zal zijn het voorne- men der regeering aangaande de ontbinding van het Lagerhuis en het 'houden van alge- meene verkiezingen. Men verwacht, dat deze voornemens niet lang in twijfel zullen worden gelaten. ONTPLOFFING IN EEN ROE- MEENSCH- FORT. Zaterdagavond laat vond1 in het fort Domnitza, ongeveer 15 K.M. van Boekarest verwijderd, een hevige omtploffing plaats; een groot depot van ongebruikte oorlogsmu- nitie sprong in de lucht. De oorizaken zijn tot dusveire onbekend. Voorzoover men weet, werd een veertigtal peraonen gedoodi. De be volking in de omgevimg werd1 dloor een pa- nieuk bevangen. Talrijke versterruiteni wer den verbrijlzeld en schoorsteenen omverge- worpen. DE MOORD OP DF. ITALIAANSCHE MISSIE. Naar men weet heeft de Raad van Gezan- ten nimmer het rapport openbaar gemaakt hetwelk door de intergeallieerde commissie, welke met het onderzoek naar den moord op de Italiaansche missie in Albanie was be- lasd, is opgesteld. Een diplomatiek medewer- ker van de „Daily Telegraph" is er in ge- slaagd een afschrift van het document mach- tig te worden, waaruit blijkt, dat op 31 Au gustus een bewoner van het dorpje Causi den Albaneesdhen autoritciten meedeelde dat een bende van dertien roovers zijn dorp was binnengekomen, en dat het hoofd', Yani Van- cho, eqn man van' Grieksche origine, bekend had de dader te zijn. De Albaneesche auto riteiten zonden daarop een afdeeling Alba- neelsche gendarmerie naar het dorp, doch de roovers waren intusschen over de Grieksche grens ontkomen, behalve een zekere Stefan Cerea, die werd gearresteerd, doch niet voor de intergeallieerde commissie werd gebradht. Zelfs verzuimde de Albaneesche regeering, de Grieksche autoriteiten te waarkhuwen dat de roovers naar Grekenland waren ontvlucht. HUISZOEKINGEN EN ARRESTATIES IN POLEN. De Poolsche poltie heeft blijkens een be richt uit Warschau huiszoeking gddaan in de bureaux der vakvereenigingen en van het se- cretariaat der soc. partij. De voorzitter van den metaalbewerkersbond, de secretaris van het vakverbond en een soc. gemeenteraedslid zijn gearresteerd. KINIDERIHERSENEN. Dezer dagen werd een vierjarig knaapje in Harrow Road London werneden en gedood. De l'ijksch'O'Uwer sprak, na zijn anibtelijke pti-chten vervuld te hebben, zijn bijzondere dedtoeniing met dit 'ongaval uit, aangezien faij geconsta'teerd had, diat de hersenen van dit kind reeds zooveel wogan als die eenar volwassem vrouw, n.l. 46 ons. Tegeni de be waring echter, dat u'it het gewicht diier her- senmassa een bijzonder intellect mocht afge- leid warden, zijn verschillemde Londensche geneesh-eeren opigekomen, en dir. Douglas Cowburn heeft er aan herinniera, dat de Fransche akademie van' wetenschappen on- langs bijzondere onderzoekingen' op dit punt gehouden had. Daarbij was o.a. gebleken, dat Cuvier, de berbemde naituurkundige, we- liswaar een buitengewoon groote hersen- massa beaten had, maar toch niet zoo gToot, noch in omvang nodh' in gewicht, ails die- van een zeker moordenaar, wiens intel lect desondanks op bij'zondcr laag peil stondi. DE IMMIGRATIE NAAR AMERIKA. Het Amerikaansche consulaat te Amster dam deelt o.m. bet volgende mede Vo'ldoende visa zijn versirekt door de Ame rikaansche consulaire bureaux aan personen welke in Nederland, geboren zijn en; welke naar de Vereenigde Staten van' Amerika wenschen te emigreeren ioin het totale jaar- lijfcsdhe quotum vbl'tallig te maken voor Nb- derlandsche immigranten* wdlke 'in Amerika kunnen worden tocgeiaten gedurende het loo- pende fiscale jaAr hetwelk op 30 Juni 1624 eindigd. Aanvragen, welke mi zijn ingeschreven aan de Amerikaansche consulaire bureaux in Ne der Land en waarop nog geen visa zijn verstrekt, zullen op volgorder voor visa in aanmerking komen ua 1 Juni: 1924, zoodat de beireffende aanvragers in de Vereenigde Staten kunnen worden toegelaten 'gedurende het fiscale jaar, hetwelk op 1 Juli 1924 be- gint. In verbamd met dezen toestand, zullen mo- menteel geen verdere aanvragen meer in ont- vangst genomen worden van in Holland ge boren personen. welke voortnemiens zijn te emiereeren en rich voor goed in de Vereenig de Staten te vestiwen Wei zdl wordcr' voortresraan met het aan- nemen van visa-aanvraaen van alle personen welke tot de niri-immigranten-klasse behoo- ren De paspocrter- van alle dergeliike perso nam ■'"lien wanneer door dte houders per- seorliik a;m ""b-den bii het aangewezen con sulaire burp n onmiddellijk kunnen worden geviseerd zoodra de visa-formaliteiten zijn ZIJ* TJW HANDB* B* LIPPEN pflnljjk, sohraal of gesprongen doorde koude, gobruik dan de heerlijk verzachtonde en snel genezende PUROL. volbracht en het verachuldiijgdie bedrag voor het visum is betaald. KORTE BERICHTEN. Prof. Einstein is Zaterdag te Leiden aangekomen en heeft zijn intrek genomen ten huize van zijn vriend en ambtgenoot, prof. Ehrenfest. Op den wapensitilstansdag is te Leuven een marmeren plaat onthuld, die- de brand- stichtingen der Duitschers in het begin van den oorlog in herinnering brengt. Tijdens een manfestatie vau commumis- ten op de groote boulevards te Parijs had een botsing met de politie plaats. Er werd een aantal personen gearresteerd. Dauperisof, gewezen minister uit het Kabinet van Stamboelinski, die tot 6 jaar ge- vangenisstraf veroordeeld werd, heeft een poging gedaan om te ontvluchten, toen hij naar een andere gevangenis getransporteerd werd. De begeleiders schoten op hem en heb ben' hem gedood. De Ku Klux Klan is thans ook in Me xico opgetreden. De aanh angers zijn al in een krantenbureau verschenen, waar zij met revolverschoten werdien ontvangen. Een hun- ner is zwaar gewond naar het hospitaal ge- bracht. Volgens te Berlijn ontvangen mededee lingen zijn te Mulheim aan de Ruhr tus- schen de 60 en 70 duizend arbeiders, kan- toorbedaenden en ingenieurs van de mijnen ontslagen. Welk een werkloosheid. De commimistische leden der Thuring- sche regeering hebben besloten uit de regee ring te treden. Zij lichten dit aftreden nader toe in een manifest aan de regeering, den Landdag en de arbeddersklasse in Thurin- gen. Met het oog op de gebeurtenissen in Beieren is de met veel ophef aangekondigde „Deutscher Tag." die Zondag te Praag zou worden gehouden, verboden. Aanvankelijk was alleen verboden dat „Hakenkreuz"-vlag- gen zouden worden medegevoerd, doch na- derhand werd het verbod tot de geheele de- monstratie uitgebreid. In Berlijn zijn sinds Zaterdag de prlj- zen van tal van artikelen, vooral levensmid-' delen, weer met sprongen gestegen. In de San Carlo kerk te Napels ont- stond brand door kortsluiting. Verscheidene kostbare kunstwerken werden door de vlam- men vernield. Gpmprisrd \ictiws DE KABINETSCRISIS. De Tij<f noemt het bericht van het Hbld., als zou in de R. K. Tweede Kamerfractie overeenstemming zijnb ereikt op het stuk der gewenschte bezuiinigingen, voorbarig. In vervolg op het bericht uitt het Hbld'. vetr- neemt die N. R. Grt., diat mr. Koolen waar- schijnlijk wel een poging zali doen, een kabi net te formeeren, mlaar daarin vrij zeker geen ritting zal nemien om die eerder .genoemide (persoonlijke) redenen. De anti-revolutiormairen zoudfen rich be- reid hebben1 verklaard, een' rechtsch ministe- rie te steumen, op voofwaarde, dat dfe bezui- nigingsplannen van minister Colijn onver- kort (dus met intrekldng van' art. 40 van het Bezol'digingsbesluit voor rijksambteuaren) worden overgenomen. PERMANENT HOF VAN INTERNATIO NALE JUST IT IE. In het Vredespaleis in Den Haag is gister de vierde zitting begonnen van het Perma- nente Hof van Internationale Justitie, ter be- handeling van de Jaworzia-zak, betreffende de afbakening van de grens tusschen Polen en Tsjecho-Slowakije. GEMEENTEWET. Blijkens het Week'blad van den Ned. Bond van Gemeente-ambteniaren heeflt het hoofdbe- stuur van dien' bond op voorstel van het da- gelijksch bestuur de heeren Elenbaas, hoofd- redacteur van' het Bondsweekblad;, Kamiman, bondsvoorziitter, en Van Eggelen, bijgestaan dloor mr. Van Uric, bondsdirecteur, benoemd tot lidi der bondsdeputatie, diie de voorstellcn van het dagdijksch bestuur (voor zooveel noodig gewijzigd en aangevuld door bet boofdbestuur) met betrekking tot het ontwerp van wet tot wijriging van de Gemeentewet bij1 dte commissie van voorbereidipg zal verdledi1- gen. Het hoofdbestuur heeft besloten actie te voeren voor de vermeldiinig van het gemeente- personeel in de gemeentewet en opneminig van een goede regeling van de necbtspositiie van het gemeentepersoneel in deze wet; bij de commissie van voorboreiding er op aan te dringen, dat zij haar invllcedi bij1 de regee ring aanwende tot het doen opnemen van een bepaling in de Gemeentewet, dat de salads- sen van het gemeentepersoneel worden gere- geld1 bij de wet. „In die wet zullen dlap Slaagt de bond bij rijn ache, de beginselen van het' rapport-Raaijmakers, met inachtne- ming van de door de betrokken bonidscom- missie naar voren gdbrachite wenschen; tot uiting dienen te komen'. Waar wellicht die voorstellen dezer staatscommissie eenige her- riening zullen behoeven, zal tevens aan die commissie van voorbereiding moefen word.en verzocht voor diat geval aan de regeering in overwegimg te geven bedtoelde staatscommis sie. die nog niet is ontbondlen, weder te doen herleven." Voorts heeft het hooiidbestuur besloten, te ijveren voor het behoud van dte vermeldling van een financieel hoofdambtenaar in de wet, te streven naar waarborging, 'bij een al- gemeene wet, van de rechten der gemieente- ambtenaren bij vereeniging van gemeenten en naar het teekennen van een adViseerenrie stem aan den gemeentesecretariB en wijziging van art. 95 (106) dter Gemeentewet. ERNSTIGE VAL. Toen de 18-jarige Amsterdamsche wiel- renner J. Klupper gistermorgen op den Rijks- straatweg tusschen Duivendrecht en Abcou- de aan het oefenen was achter een motor, had bii het im^el'ik te slippen. Hij dteed een ern- stimen val en bleef bewusteloos liggen. Een msseerende auto bracht hem naar D'iemen, waar dr. Derkinderen de eerste hulp verleen- de. Daarna werd de wielrenner naar' Amster- datu vervoerd en in het Burger riekenhuis opuenomen. Gistermiddag was het slachtoffer nog steeds buiten bewustzijn en verkeerde hij in ernstlgen toestand. UIT DE RAILS GELOOPEN. Te Amersfoort is Zaterdagavond een zwa- re locomotief uit de rails geloopen, tengevol ge waarvan het spoor gteheel vernield werd Gedurende den geheelen nacht en den Zon dag werd aan het herstel gewerkt. Dte mate- rialen daarvoor moesten uit Utrecht komen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet bij het ongeval voor. De treinenloop naar Amster dam moest over een spoor van het rangeer- terrein geleid worden. GELICHT. Gisteren Is het in kalme zee gelukt den baggermolen Merwede, die in Augustus met 5 opvarenden in de Zuiderzee is gezonken te lichten. Met behulp van drie sleepbooten is de molen te Enkhuizen aangebracht. HET HONDERDJARIG BESTAAN VAN HET NED. GENOOTSCJiAP TOT ZEDELIJKE VERBETERINO VAN GEVANGLN^N In de Waalsche kerk op de Keizersgracht te Amsterdam heeft gistermiddag een plechtige bijeenkonist plaats gevondten ter herdemking van het honderdjarig bestaan van het Gcs- nootschap tot Zedel'ijke Verbetering van Ge- vangenen' Op deze plechtige herdtenkingsbijteeckomst waren onder ineer autoriteiten ook aanwe- zig de heer S. L. Veenstra, inspecteur van de Reclasseering, als vertegenwoord iger van het departement van justitie, en dte burgemeester van Amsterdam, de heer W. dte Vlugt. Voorts waren er verschilltendle leden1 der staande en zittende magistratuur, o.m. de president van de rechtbank te Amsterdam, mr. Coninck Wes ten berg, en de officier van justitie te Amsterdam, mr. Baart de la Faille Het gebouw was geheel met belangstellen- den gevuld. Na een orgelbespeling door dr. J. Wage- naar heeft eerst de heer Rene van Ouwenalier zijn herdenkingsrede uitgesproken, waarin hij zeidte, dat het wefk van het bonderdjarige genootschap van te ematigen aaxd is om te spreken van een feestviering in den eigenlij- ken zin van het woord. Het hangt te veel sa- men met de wandeplekken in onze samenle- ving; en daarom past hier alilectn een dank- baar en zeer weemoedig gedienken. Aan't driemansdhap Suringar, Niei'strasz en Wamsinck wilde spr. den dank van het nagcslacht brengen. Zij htebben het eerst ge- pleit voor de behartiging van- het goestelijke en materieele welzijn van dten gevangene en van den ontslagene. Er heeft vooral in dien tijd moed toe behoord, oin ingang te doen viuden de overtuiging, dat de anti-sociale aanspraak heeft op de belangstelling van1 dien onbesproken burger Bewust van eigen zwakheid heeft het drie- manscliap ean geweldige taak op de schou- dters genomen en het heeft dien diepen zio begrepen van het woord„Indien de Heer de siad' niet bewaart, tevergaefs' waakt de waeh- ter". Na 100 jaren kunnen wij verkllaren, dat hhn Werk gezegend is gewordten De opzet was eerder gericht op de geestelijke verzor- ging 'daft wel op die der bevordering van de naterteele bekmgen. Het Genootschap kan geprczen worden als de baanbreker voor het godsdiciostonderriciit, voor het maatschappelijk onderwijls, voor de lectuurverspreiding en het heeft de Zondags- heiligheid door dte godsdienstoefeningen be- vorderd. Daarna heeft mej. A, dte Bruyn een aria ge- zongen' uit „Sieg der Zeit und Wahrheit", waaj'na mr G. T. J. dte Jongli, algemeen voorzitter van het Genootschap, de feestrede. heeft gehouden. Aillercersi uitte spr. zijpe voldoening, dat deze bijeenkomst door zoovelen was bezocht en dat onder hen rich vele hooge autoriteiten en buitenland^che gasten bevonden. Dan betoogde spr., dat het sucoes van de oprichters, de heeren W. H. Suringer, J. L Nierstrasz Jr. en W. H- Warnsinck Bz., voor een groot deel tee te schrijvten was aan de tactvolle wijze, waarop het diriemanschap de zaak heeft aangepakt't Verzekerde rich eerst voorzichtig van de instemming van Koniing Willem I en van hooge regieeringspersonen en roerde vervolgens met groote menschen- kennis de snaren waar het hart der natie het liiefsr naar .Luistert. Maar ook wekte het dirie- .al door de scherpe en juiste formuleering uau de euvelen, die bestreden' moesten wor den en de middelen, die tot dit doe! zouden leidcn, den inldtuk, dat het geen' stelletje wetek- hartige philantropen was, doch manneni, die. wis en wat zij wilden. Maar de Iteiding alleen kon niet de oorzaak zijn van een goed resultant. In hoofdzaak moet de bijna algemeene deelneming worden - eocic'ircven aan den achterlijlken en ellendi- gen toestand1, waarin gevangenen' en gef:n- rrn:ssen vcrkeerden en daarenboven aan het iede-en weidtankenden dluidlelijk pro b>em. dat de ontslagen gevangene, tenge- v-tee van zijn vonnis en de ondtergane straf 'toor d'en werkgever gesmaad en gemeden, n -rte'd kunnende vinden door de rechts- ,v',7,pif niet opzettelijk, doch desal- niettemin haast met onweerstaanbarc kracht r't -n weg naar herhaling en misdaad werd onredrongen. Tegen deze beide euvelen keerdte rich' het reguamsiu van net op te richten Genoot- scuap rjoch' behaive aan de slechte toestandien in ue gevangenussen zal het Genootschap tie groyne tXiiingsteiling ook te daaken hebben aan de gevoelens, die in ons volk leefden oyer tuu oeiiooiiijke stiairecliiplegLng. iunugar eu zijn vnenucn kondeii' gerust vcriciaren, dat onze kleine natie op het gebied van naastemieide een 'eerste piaais muiam. Oil werd tloor ue opriclitmg van het Gcnuoit- scuaip opmeuw bevestigd en er is alle reden om ue veronderstelimg uit te spreken, dat Nederland een der eerste landea isg eweest met het eerste waar het lot der onisla- genen door een vereeniging van paruculieren „met der da ad" werd bdiartigd. 6pr. ging na met welke miudelen' de voor- niaiitueU' het beoogde d'oel wilden bereiken. Na de geboorte te hebben gesciulderd, ging spieker uitvoerig de leveusloop van' het Ouiootschap na. Door den htier D Hudig Lzn. werd als voorzitter van de huldigingscommissie ver volgens het woord gevoeru. Naniens een zeei groot aan oil landgeuooten werd door hem aas waaraeenng voor het groote werk een gedtetiKboek aangeboden, waarin de namen vau atie leden voorkomeu, die bezig zijn voor net Uenootscnap een lnzameling; te houden, ler veisterking van de geldJniddelen, nu het subaidle der regeering niet meer zoo groot is als tevoren. Mr. Kranenburg, penningmeester, dankie voor de pogmgen van die huMiginigsconunis- sie. Hij wees er op, dat het noodig is, nu de regeering haar subsidie beilangrijk inknmpt, dat andere middelen worden verschaft, opdat net werk van het Genootschap niet zal blijyen Lggen. Spr. hoopte, dat het Nbderlandische V0iK zooveel belangstelling zal hebben om net beschavingswerk van het Genootschap voort te zetten. V ervoigens werdten nog een tweetal boek- werken aangeboden. Aan het slot van de bijeenkomst nam het woord de heer S. L. Veenstra, inspecteur van de reclasseering, die het departement van justitie vertegenwoordigdte. Deze bracht de gelukwenschen over van het departement Dearn a herinnerde spr. aan de gewichtige d'iensten, die het Genootschap aan' het depar- vemenx heeft bewezen. De overheid heeft er your tc zorgen dat zij; de gevangenen' opsliiit, maar niet kwelt. Zij, heeft daarbij evenzob te bedenken, dat deze personen weer in de we- reld terugkeeren. Hierbij heeft het Genoot schap vele malen voorlichtdng gegeven. Op dezen dag past het huldle te brengen- Het departement doet dat, door d'en voorzitter, Mr de Jongh, te schenken de Orde in den Ned Leeuw. (Applaius.) Verdter zeidte spr. nog een bijdrage te hebben.. Die gereclasseer- den van het Genootschap hebben hun dank- baarheid willen betuigen. Spr. biedt dan ten teckcning van een boekenkast aan, be- stemd voor de bibliofheek van het „Groote Woudhuis". Dte gelden weiden. door .kleine bijdrageo bijeengebracht. De vooriztter zeidte in zijn dankwoordi, dat dit laatste geschenk het schoonste was, dat op dozen dag werd1 aangeboden.. Na afloop van de bijeenkomst werd in Maison Couturier" een receptie gehouden, waar toespraken werden gehouden,, o., m. door de vertegenwoordigers dter reclassee- rn gsuenootschappen BEZUINIGING. De „lnd. Ct." schrijft De 1 uiten ant-ko lonel M., sedert twee maandeo geledten uit Nedeiriland gekbmen,, ■terwijil zijn vrouw nog deze miaaind uitkomt, gaat in December a.s. het leger met pen- sio-en verla'.en. Gen o etude hoofdofficier heeft 'tev.ergeefs in Nederland verzocht, in Neaerland te worden gepensdonneerd. De jJxjpalinigen" verzetten zich daartegen en .Jiepaalden", dat het land .een goede veertien nrille aan passagekesten moest betalen, hoewel het 'albsoluut niet noo dig was. Men weet hier geen' raad met de hoofdoffiicieren, vooral bij het hoofdwapen. Htetzelfde overkwam een. onderluitenaut, die met een groot gezin met verlof in Euro- pa vertoefde. Bij ;t dienstvak was eveneens een overcompleet, niettemin werd hern niet vergund de enkele maaindten,, die hij voor pen- siben tekort kwam, u'it te dienen bij1 de Kolo- niale Reserve, hoewel diaar juist een- vacature was. Hem werd1 aangezegd, met zijn groot ge zin rich naar Indie te begeven. De man heeft hier nog drite maandto medegeloopen en zal dtezer dagen repairieeren. LI EVE JONGENTS. De politie te Wteert heeft aangehoudlen den 12-jarigien J. B., uit Aken, die niet minder dan 22 diefotallen, meestal van geld, op zijn geweten schijnt te hebben. Laatstelijk zou hij zich schuldiig hebben- gieimaakt aan d'iefstai van geld te Miaarheeze, en eenigen iljd gele- den zou hij, tezamen met zijn inmiddels in verband' met eeni koricdiefstal te Nedtertveert gearresteerden d'orpgenoot. W. K., 16 jaar oud, te Maastricht een woning zijn bininenge- drongen en dlaar uit een tadstedie een Itlasch met Belgische 'bankbiljetten, w.o. van 1000 francs, h'ebben giesloten. Ongeveer een. jaar heeft het veelhelovendle tweetal in Zuid- en Midden Limburg rondgezworven,. Van tijd tot tijd hidden zij veiblijf in het volksloge- ment W. te Houthem. De eigenaar van dit logement is, vendachit van heling, in liechte- nis genomen. AUTO-ONGELUK TE ARNHEM. Zaterdagmorgen vertelt de Crt. had op den Apeldoornschen weg te Arnhem een eigenaardig auto-'ongduk plaats, doordat een automobiel moest uitwijken voor een paard en wagen. Het gevolg was, dat hij onder het paardi schoof. Het paard1 werd met de vier pooten van den grond getild; het dier flep slechts eenige ontvellingen op. De auto werd vernield. ERNSTIGE BRAND TE GAMEREN. Gistermorgen omstreeks 6 uur brak een brand uit in een met riet bedekt 'huis, be- woond1 door de familie Westerhof en de 76- iarire mej. van Willigen te Zalt-Bommel. Ferstgenoemde familie was echter uitstedig De oude vrouw kon zich niet meer uit het te-andende perceel redden en kwam in de Ham-men om. Het huis en de inboedel van de jam Westerhof zijn verzekerd. KLIPPER BIJ TERSCHELLING GESTRAND. Gistermiddag strandde te Terschelling op de Noordengronden de klipper „Lutgcrdina", kapftein R. Landstra, zsgt de Crt. Het schip was, geladen met balken, op weg naar De. venter. De reddingboot „Brandaris" en de bergingsbooten ,,Texel" en „Bornrif voeren ter assistentie uit. De vrouw ,en de kindereu van den kapitein werden door de „Branda. ris gered, terwijl het schip door de oergings- booten werd binnengebracht. Door het zware stooten. was het schip zwaar leg geworden. EEN OPROEP AAN DE DUITSCHE VROUWEN HIER TE LAND'E. Het Comite „Vrouwen wat doet Gij? heeft van eene jonge Duitsche vrouw een oproep ontvangen die zij tot de duitsche vrouwea hier te lande richt. Zusters," zegt zij, „weet gij, dat Hoi- landscihe vrouwen door den nood .van ons volk getroffen, met alle kracht overleggen ea werken dat ze onvermoeid inzamelen en zelf offers brengen om het vreemde volk te hel- pen? Wij zouden ons moeten schamen, als wij, die de rust en den zegen van dit land genieten niet met een dankbaar hart alles doen om het werk van die hulpvaardige vrou wen te steunen zooveel we kunnen. Stellig, een ieder onzer helpt de haren ia het vaderland, maar zouden we niet ook ge- meenschappelijk als een deel van ons volt hier in het buitenland1, het heele volk bij- staan? Als elk onzer geeft wat ze kan, zij het ook het geringste, dan zal dat niet alleen onmiddellijk hulp brengen, maar wordt ook de offervaardigtheid versterkt van hen die zoo bereid zijn den nood te lenigen en die wij van ganscher harte moeten danken om haar daadwerkelijke liefde tot ons volk. Het comite „Vrouwen, wat doet Gij maaki dezen1 oproep bekend, opdat zij die er me; instemmen, daarvan getuigen kunnen door hare giften te zenden aan de penningmeeste- res, mevr. tDeeleman—Born, Fultonstraai» 113, den Haag. Het Comite stelt zich voor van deze giften zoo zij in voldoende mate binnenkomen, een wagon levensmiddelea naar Duiltschland te zenden als gave -van de Duitsche vrouwen hier te lande aan haar noodlijdende zusters in Duitschland. EEN BRIEFKAART 9 JAAR ONDER- WEG. Een briefkaart dbor de Nbd-. Gist- en Spiri- tusfabriek te Delft, in Sept 1914 verzonden aan een klant te Alkmaar is het laatst van de vorige maand aan zijn juiste adres besteid en is dus 9 jaar onderweg geweest. Op de voorzijde van de kaart staat het stempcl van Delft „17 Sept. 1914" en daarover heen den van Alkmaar „29 Oct. 1923". Daar het ta- rief voor het verzenden van briefkaarten in tusschen was gestegen van 2y2 tot 7 K ct., kreeg de geadiresseerde voor de „vlugge" be- zorging extra te betalen10 ct. strafport ARIE BOS. Het bericht in ,,1'Auto" betreffende het overlijden van Arie Bos, den bekenden bil- jart-speler, is naar wij vernemem on- juist. Gisteravond1 is van Arie Bos eeni telegram uit Philadelphia ontvangen, waar in hij de biljartclub ,,Rembrandt" zijn gelukwenschen aanbiedt ter gelegenheid van het 12-jarlg bestaan d-ier club. Tevens decide hij in dat telegram mede, heden, Dinsd'ag, in het hu- welijk te zullen treden. BURGERS' DIERENPARlK TE ARNHEM. Naar het 'HMd. verneemt, is men, met de werkzaamhedlen iop da terminer! waar Bur gers' dierenpark te Arnhem zal worden ge- vestigd, zoodanig gevorderd, dat gegr-onde neden bestaat, dat het dierenpark het a.s. voorjdar voor het publiek kan wordien open'- ges eld. DE WONINGBOUW. Het Hdbl. verneemt, dat het gemeentebe- stuur van Amsterdam, zoodra een nieuw ka binet zal zijn opgetreden, de pogingen zal hervatten om met medewerking van de regee ring een regeling te treffen, waardoor op vlotte wijze kapitaal voor woningbouw kan worden verkregen. De bedoelinge zou zijn, dat de drie grootste gemeenten een instituut zouden stichten, dat onder hare garantie en die van het Rijk -gelden voor woningbouw zou kunnen verstrekken. BE R'H AL INOSOiEFE N'lNG EN. Op 14 Januari a.s. zullen1 te Amersfoort p'l.m. b'SOxlienstpliiiCh'tigen van het wapen der infanlerie voor herhallingsoofienin'gen- onder -de wapenien komen, ton wie in 1923 uitstel van herh-al'ingsoefenin'geni was verleenld. Deze- dienstplichtigen zullen bij die 4, te Almere- foort giaunizoen houdtenide, ReKjimenilen In- fan'terie worden ineededd. Zij wordien, op 2t Januari 1#24 weder in het gemot van groot- verl-of gesteM. Dat betreft ook dienstplichtigen uit de prov. Noord-Hialland, aan wie uitstel werd verleemdl tot dit tijdvak. DE P'ROV. ZIEKENHUIZEN IN NOORD-HOLLAND. Aan het verslag van het onderzoek in de afdeelingen der Staten van Noord-Holland van de begrootingen van ontvangsten en uit- gaven van het Prov. Ziekenhuis „Duin eq Bosch" te Bakkum, van het ziekenhuis nabij Santpoort en van het ziekenhuis te Medem- blik voor 1924 is het volgende ontleend: Bij het onderzoek in de afdeelingen werd gewezen op de wanverhou-ding tusschen de grootte van het personeel en het aantal pa- tienten. De cijfers waren volgens eem der le den aldus: Ziekenhuis nabij Santpoort 1199 pa tien ten, 600 personen- behoorende tot het perso neel; ziekenhuis Duin en Bosch te Bakkum 807 patienten, 414 personeel; ziekenhuis te Medemblik 279 patienten, 133 personeel. Kunnen Ged. Staten vergelijkende cijfers van gestichten in andere provincien geven? Is het college niet van oprdeel, dat deze groote per- soneelsformatie in verhouding tot het aantal verpleegden tot buitemsporig hooge verpleeg- kosten moet leiden? Kan hierin geen veran- dering worden gebracht, zoo werd door enke le leden gevraagd, waar onderscheiden ge meenten de patienten naar inrichtingen stu- ren waar de verpleegkosten ongeveer 600 bedragen, terwijl de prov. gestichten onge veer 1000 eischen. Door een lid werd er op gewezen, dat de bijdragen der provincie per patient bedragen in ronde getalien voor Santpoort 620.—; Bakkum 810.en Medemblik 480.— waaraan de opmerking werd vastgeknoopt, dat vooral het laatste cijfer, met het oog op de zeer voordeelige voorwaarde, waarop deze In-ricf't ng in beheer bij de provincie is geko- m-en, hoog te noemen- is.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2