DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 268 Honderd yjjf en tyintigste Jaargang. 192S WOENSDAG 14 NOYEMBER Dit nummer bestaat uif 2 bladen. Abonneinentsprijs bij yooruitbetaling per 8 maanden f 2.—fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmlmte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redaetie No. 33. Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. Buitenland DE POLITIEKE TOESTAND IN D'UITSCHL AND In den Rijksdag hebben gister verschillen de fracties en fractiebesturen vergaderd. Het fraetiebestuur der democraten hieldl een streng vertrouwelijke bijeenkomst, waar- in de algemeene toestand en de Rijnlandsche kwestie werden behandeld. Deze laatste vormde ook een onderwerp van discussie bij het soc.-dem. fraetiebestuur en de D.-nat. fractie, zegt het Hhl. De D.- nat. bespraken ook den toestand- in Beieren en de soc.-dem. bovendien de onmiddellijke bijeenroeping van den rijksdag, waar de meerderheid zich v66r verklaarde. Het se- niorenconvent zal evenwel eerst Vrijdiag een beslissing nemen. De centrumfractie besprak de Rijnlandsche kwestie. Men was eenparig van opinie, dat het kanselierschap van Stresemann moest worden gehandhaafd. Naar aanleiding van den eisch der soc.- dem. tot bijeenroeping van den Rijksdag ver- liiidt, dat de rijksregeering met het oog op den nog verwarden toestand in Beieren het tijdstip daartoe nniet geschikt acht. NA DE REVOLUTIE IN BEIEREN. Bij de begrafenis van de 19 slachtofiers te Miinchen had gister gen enkel incident plaats. Bij het graf van zijn bediende hield Lud!endorff een red!e. Ofschoon de Beiersche regeering maatrege- len heeft geniomen voor de berechting der Munchener Putschisten van 8 November door de bizondere reehtbank aldaar, heeft het Rijks- kabmsit volgens de Munch. Augsb. Ztg." gis- teren den ,,Oberreichsanwalt" opgediragen het hoogverraad'proces voor het Rijksgerecht^- hof te Leipzig te doen houdfen. Deze stap der Rijksregeering is gebaseerd op de verklaring der Hitlermannen tot afz^tting van den Rijlkspresident en de Rijksregeering. Hitler zal zich voor het Volksgericht heb ben te verantwoorden. Of het proces ooik tot Ludendorff zal worden uitgebreid1, die zich in weerwil van zijn aankondiging nog steeds niet weer ini hechtenis heeft begeven, is nog niet beslist. Zoo men er wfel toe overgaat, zul len wel ispeciale maatregelen moeten worden geniomen om de orde te bewaren, want nog steeds wordt de generaal hoogelijk vereera. Dat bewezen ook wel de betoogingen, die gister plaats hadden' te Charlottemburg. De anti-semietische organisati'e Deiutscher He rald had in een zaal aldaar een vergadierihg belegd, welke door de politie werd verbodien. Er ontstonden botsingen, waaibijl de politie machteloos was De menigte, mieer dan 700 man sterk, zette op de Wilhelmiplatz een be- tooging op touw, waarbiji „leve Hitler en Lucfendorff en „weg met den verrader Kahr!" werd geroepen,_ tetrwijl „Heil dir im - SiegenkranzVen ahti-semietische liedieren 'Werden gezoagen. Later slaagde de politie er in het plem te ontruimen en de menigte te verstrooien. De betooging duturde tot over negenen). De Duitseh-nationalisten blijvein van oor- deel, dat de Hitler-putsch het bewijs levert van' de noodzakelij'kheid! eener nationale re- geering te Berlijn. De Beiersche ministerraad1 l^feft een! resc ind e aangenomen, waarin o. a. wordt ver- klaard, dat in weerwil van bet feit, dat .gene raal von Seeckt opperbevel'hebbtr wordt voor het geheele Rijk, die uitzonderingstoestand jn Beieren onveranderd blijft bestaan en de uit- voerende macht voor Beieren in een hand blijft. De bevoTking wordt uitgenoodigd in dien geest dfe Beiersche staatsregeerihg en den1 staatscommissaris von Kahr te steunen. Thans is officieel geconstateerd, dat Lu- dendorf f en" Hitler op 9 November reeds des morgens vroeg door den kblonel Neutold van de Rijiksweer in opdracht van von.' Lossow op de hoogte zijn gebracht met dlen omkeer in den gang van zaken. Beiden verzochten" Neutold vergeefs von Lossow tot andere ge- dachten te brengen, waarbiji Hitler zijin be- reidwilligheid te kennen gaf om te strijlden, doch ook om te sterven'. DE SEPARATISTISCHE BEWEGING. In 'Neder-Rijh'land zijn die separatisten zoo goed als geheel verdwenen. Hun llaatste steunpunt was Duisburg. Zaterdag j.L heeft het grootste gedeelte van de aanwezige strijd- maclit die wapenen by de Belgische autori'tei- ten moeten inleveren. Zij waxen cchter van te voren gewaarschuwd, zoodat ziji geiegenheid haddto een groot aantal geWereru en andere wapenen naar Dusseldorp te brengen- /In Duisburg bevindt zich de separatisti- sche burgemeester, Enigelen nog steeds in het raadhuis, doch niemand1 luistert mieer naar hem of zijn trawanten, die zih trouwens bij na niet meer op straat wag/en. Nu de bezetting van het Neder-Rij/nland en het Ruhrgebled misluikt is, zinnen die separa tisten op andere middelen om huru doel, de R'ijnlandrepubhek, te bereiken. De heer Sauer, separatistisch commissaris voor het Neder-Rijnl'and, decide aan een ver- tegenwoordiger van die Tel mede, dat thans getracht zal worden de republidc te stichten door de arbeiders op de hand der separatisi- ten' te krijgen, door hen' op te roepen tot dlen strijd tegen db mijn- en fabriekscigenaren. Men wilde1 zoo noodig de mijhen en fa- brieken met behulp der arbeiders bezettenl en ten bate van de Rijnlandrepubl'iek verkoopen. Desbetreffenide manifesten. werd'en in het door de Franschen bezette Ruhrgebied1 en Ne- der-Rijinland verspreid. Het spreekt vanzelf, dat de ldders gebruik zullen trachten te maken van de oneenighdd, di'e tusschen de arbeiders en de mijn- en fa- briekseigenarea bestaat, op grond van' de pressie, die door dei werkgevers op.de arbei ders wordt uitgeoefend, ten eindte den1 tien- urigen arbeidsdag dtoorgevoerd te krij'gen. Ook speculeert men op het groot aantal werkl'oozen, wien men door die ilnvoering van een; zesurigen arbeidsdag arbddsgelegenhdd wrl vexstrekkeni. Het laat zich niet aanzienj dat dit nieuwe middd eenig succes zal heb ben. Wat het door de Franschen bezette gebied aangaat, daar hebben de separatisten de overhand en overal de macht in handen. In een aantal plaatsen is de Rijnlandrepubl'iek uitgeroepen met toestemming Van ale ge- meantelijke aptoriteiten,. Ook in' de Palts brddt zich de invloed der separatisten uit, doch hun invloed is all'een plaatsdijk. to Nieder-Menden werden de separatisten door de arbeiders uit het stadhuis verdireven. Toen zij echter den volgenden morgen ver- sterking kregen, bezetten ziji het sitadlhuis op- nieuw. Bij de plaats gehad hebbende gevech- ten vielen aan beide zijden vele gewondm. Ook wordt een tweetal dooden gemeld. Bij een botsing te Adenaui in het district Koblenz tusschen separatisten en tegenstan- ders werden drie personen gedood en acht gewond! De Rijnrepubliek is in verschillende kleine plaatsen in de Palis uitgeroepen. Dat Belgie en Franlkrij/k of althans Bel- gen en> Franschen del hand hebben gehlad in de losscheurings-pogingen in Rijnland en de Palts is reeds meermalen betoOgd) en nu kornt de Brussdsche „Soir" het bevestilgen, Het blad heeft een redacteur naar het Rijn land gezonden, die met Matthes een ond£r- houd heeft gehad over die gebeurtea'issen te Aken Volgens Matthes1 is Deckers de actie begonnen in overeenstemming met het „Oo- mite de Politique N'ationale", en het Comi-td Belgo-Rhenan, ide niet accoord gingen met Matthes' plannen, welke te, sterk Fransdige- zind1 bleken.!. Uit een' schriiven van bddle co- mite's aan den Rijnlandschen gedelegeerde Klee, welk schrijven door die) „Soir" wordt gepubliteerd, blijkt indlerdaad, dat kolond Reul en Pierre Nothomb de hand! in de zaak hebbeng ehad. De bedoeling was een Rijn landsche federatie, waarvan' eeni gedeelte on- der Franschen invloed, een andgr ondler Bel- gischen en een derde onder gemengden in vloed zbu staan, buiten het kadter van het rijk. DC onthul'lingen verwekken. groote op- schudding, al voegt de „Soir" er aan toe, dat hier veel gerucht om niets in het spel is, daar Nothomb en Reul, die dgenliijfc Belgie's steun aan Deckers hadden bel'ofd, aan' de be- Ir.chelijke separatisten eigenlijik niet meer 'be- loofden dan den.' steun van de maan). De beide comite's hebben niet-begrepen, dat hun dlen- diee bondigenooten in het Rijnland evenimin: invloed5 hadden als zij zelf rin Belgie. HET STANDPU'NT DER DUITSCHE REGEERING INZAKE DE BEZETTING Gister heeft bij den Duitschen Rijkskanse- lier een bijeenkomst plaats gehad van de Cammissie van XV voor de belangen van Rijnland. Bij deze beraadslaging zijn zeer gewichtige besluiten genomeo, die onmiddel- lijk daarop een zitting van het Rijkskabinet noodig roaakten. Hoewel de inhoud der besluiten niet is mee- gedeeld, vemeemt men toch, dat de regee ring een algefneene mededeeling zal doen, zoowel aan het Duitsche volk als daarna aan het buitenland, waarin zij verldaart, dat de bezetting door Frankrijk niet slechts een oorlogsdaad is, doch dat de wijze, waarop de bezetting geschiedde en gehandhaafd werd, in strijd met de Haagsche Conventie aan- gaande de gebruilcen in den oorlog te land. Op grond van dit feit zou dus.een sehending hebben plaats gehad van het volkenrecht, dat Duitschland ontslaat van alle verplichtingen ui'thoofde van het verdrag van Versailles. Deze jinidische overiweging wenscht Duitschland echter niet in vollen omvang te doen geldien; het verklaart zich bereid nog tien dagen lang' de werkloozenuiteeringen aan de arbeiders in het bezette gebied te vol- doen. Na 24 November echter verkeeit het Duitsche Rijk in de absolute onmogelijkheid iets meer te doen. Van dat oogenblik af zal, zoo moet de verklaring der Duitsche regee ring wel worden uitgelegd, de volkomen ver- antwoordelijkheid voor alles wat gebeurt niet meer op Duitschland, doch op Frankrijk val- len. Intusschen is het de vraag, welken invloed dit alles zal hebben, zoowel op den economi schen als op den fmandeelen toestand. Deze was reeds emstig, doch zal ongetwijfeld steeds emstiger worden. Op het oogenblik worden in het Rijn- en Fuhrgebied twee mil- lioen 'geheel en evenveel gedeeltelijk werkloo- zen ondersteund. hetgeen met de a.s. sanee- ring der rijksbegrooting onvereenigbaar wordt geaqht. ONGEREGELDHEDE'N IN HET RUHRGEBIED. Naar uit Dusseldorp vemomen wordt, hebben de Fransche bezettingsautoriteiten de telefoon en Megraafverbindingen in het be zette gebied weer vrijgegeven. Vanuit Essen, Duisburg en' Dusseldorp, welke plaatsen' van het begin1 van de Ruhr- bezetting af van het telegraaf- en telefoon- verkeer waren uitgeslcten, kan thans weor worden getelegrafeerd! en getelefoneerd. Ook de verbindingen met Nederland zijn wederom hersteld. Uit Keulen wordt nog gemeld, dat het te Neuss, waar het tot nu toe rustig was, gister ren en Maandag tot ongeregeldheden is ge- komen. Aanleiding hiertoe was het feit dat aan een groot aantal arbeiders tegen Zater- dao- a.s. ontslan werd aangezegd, waardoor het aantal werkloozen met 50 pet. vermeer- dert. De verbittering onder de arbeiders is zeer groot en eenige le vensmi ddelenw' nke Is en bakkerijen werden leeggeplunderd de plaat- selijke politie nam achttien plunderaara in hechtenis. Te Keulen trokken eenige duizenden werk loozen1 door de stad en demonstreerden voor het stadhuis, waar de gemeenteraad bezig was met de behandeling van een' voorstel tot verhooging van de werkloozen-uitkeeringen. Toen de menigte het gebouw wilde binnen- dringen greep de politie in. Zij voerde een charge uit, waarbij een tweetal personen werd verwond. In de voorstad Kalk werd een bakkerij ge- plunderd1. Qok te Oberhausen, Muhlheim. en Gel'seni- kirchen hebben ongeregeldheden plaats ge had. DE EX-IKROQNPR1NS IN DUITSCIH- LAND TERUG. De ex-'kroonprins is gisteravond even over zes per auto uit Bres'lau ite Oels aangeko- men. Dat niet allfe Duii'schers humne oogen sluiten voor dd moeilijkheden, zie de 'terug- keer van Withelm Jr. nla zidh kani sleepen, blijkt uit een artlkel in de „Frankfuiter Ztjg." Het blad! constateert niadlrukkelijk, dat die itie- rugbeer plaats vindt op een' noogst ouge- schi'kt tijdstip. Alleen door binnien- en bui tenland eeriijk in te iichten en dbor het ne men van de grootste voorzorgsmnatregelen zal de rijksregeeTinig de onitstane moealijlbhe- den kunnen overwinnien. Mocht 'den ex-kroonprins, zegt het blad!, dezer dlagen word'en verzekerd, dat hiji wel- kom is, dan wete hij, dat dit oinjuist is: de vroegere 'kroonprins is het 'Dnitsdhe volk op dot oogenblik, urn burgerooriog dreigt dboor de houding der mlonardaistiech1 gezindle ra dicate recltterzijde, in de hooigsfe mate on- welfcom. Zijn adhtinig voor hem zal door deze nieuwe streek, waardoor hij1 het geheele land dreigt te benadieelen, zeer zeker niet toeuemen. Nfej de vetnsdhillendle ipersetemtoeri!; die wij gister gaven, liaten wij hier itlhhns niog volgen een' uittating van de New-Y'orlasdhe „World", welk blad een uitvoerige beschouwing bevat over den' terugkeer van ddn' prins. Het blad noemt het gebeurdle de meest openlij'ke Itarting der geallieerden sedert den wapenstilstanu. Voorts acht de „World" een' en1 amdler em teeken van de groote verandering, welke in Duiisdhland heeft plaats gehadl sedert die Kroonprins vluchltite om zijn Iteven te redldlen. Het blad1 acht het zonder twijfel, dlalt Duitschland gelooft in 'het herstel der mo- narchie om. verlcssing te vihden. Over de thuiskomst van den kroonprins. wordt nog gemeld: De aankomst in het slot te Oels, die pre- cies om zes uur de groote poort over de voormalige slotbrug inreed, werd opzettelijk zoo ingericht, dat hij eerst in het donker zou arliveeren. In Oels was het juist jaarmarkt en daardoor was het in de straten zeer druk. Men had1 een auto vooruit laten gaan om zoodoende bet vcrmoeden te wekken, dat de kroonprins daarin zat, wat ook inderdaad iedereen dacht. Eenige minuten later kwam echter de groo te Hollandsche toerwagen, waarin hij zat, het hek binnen, en een groote menigte, die zich voor de poort had verzameld, begroette den kroonprins' met veel vreugde. Op het oude, groote plein voor het slot, dat door de sterke autolampen helder werd licht, was niemand bij zijn aankomst wezig. Toen echter de wagen stiLhield, drongen zijn twee dochtertjes en zijn zoon prins Fried- rich, naar buiten. en vlogen hun vader tege- moet. D'e kroonprins omhelsde de kinderen, en hen. bij de hand nemende, ging hij de stoep op naar den ingang, waar intusschen de ex-kroonprinses verschenen' was. Daarme- de was voor het publiek de thuiskqmst van den ex-kroonprins af gel oopen. De deur werd gesloten en de kroonprins was voor niemand te spreken. Naar uit zijn omgeving wordt verklaard, zal hij zich strikt aan de door hem aanvaar- de voorwaarden houden. De ex-kroonprins wenscht geheel als particulier te leven, ter- wijl hij zelfs geen' politieke interviews zal toe- staan. Door de omstandigheid, dat hij de groot ste grondbezitter in' het district is, zal de ex-kroonprins in het particuliere leven ver- moedelijk wel een; vooraame plaats innemen. Het V.-D.-bureau meldt een' en ander over aanstaande politieke intriges, door de monar- chisten te ondernemen. Het bureau d'eelt n.l. mede, dat de gehuurde apartementen aan den Kaiserdam 108 te Berlijn in gereedheid zijn gebracht voor Prins Wilbelm, Luitenant Romer, vroeger lid van zijn geheimen dieust, had daar een bespreking met den adjud'ant van den ex-kroonprins Von Miildner en an dere monarchisten. In links-radicale kringen ziet men in deze onmiddellijke hervatting van politieke intri- ver- aan- ges een poging om Wilhelov terug te dringm m de politiek. In de kringen van het Cen trum is men van meening, dat de ex-kroon prins zich rustig zal houden en op zijn landgoed zal blijven. De monarchisten ho- Een evenwel in' staat te zijn hem te kunnen ewegen de leid'ing te nemen van d'e monar- chistische beweging. Zij verklaren dat Duifschland weer een keizer wil hebben ini den persoon van den zoon Wilhelm van kei zer Wilhelm II. Zij hopen, dat Duitschland terug zal keeren tot den monarchalen regee- ringsvorm, waardoor de invloed van de so- cialistan zal verd^ijnen. President Coolidge geloof t, dat de tradatio- neele politiek der AiUerikaansche regeerong deze belet zich aan t6 sluiten bij, het protest der gealli'eerde regeeringen aan Dui'tscMand tegen den terugkeer van den ex-kroonprins of ex-keizer, of bij maatregelen ter verhinidering van het herstel der monarchic. DE ELLENDE IN DUITSCHLAND. Dr. John J. Killeen uit Chicago is van zijn reis door Duitschland te Louden terug- gefeeerd. Gedurende zijn verblijf van 6 weken in dit land heeft dr. Killeen den medischen toestand, die, .gelijk men weet, den laatsten tijd in Dui'tscMand nog al veel te wenschen overlaat, bestudeerd. In een uitvoerig ver- slag, dat binoenkort zal worden gepubli- ceerd, deelt dr. Killeen het een en ander om- trent de door hem opgedane ervaringen me de. Hiji zet eerst uiteen, dat onder die Duit sche arisen thans ook veel geleden wordt. Zij worden belemmerd hun taak naar behooren te volbrengen. Zij' hebben zelf groote moeite en zorg om zich staande te houden en kun nen zidi daarom niet meer geheel,aan hun taak geven. De steeds toenemende stijging der prijzen oefent natuurlijk op den medi schen toestand van het land een allesbehalve gunstigen invloed1 uit. Medisehe instrumen- ten, maar vooral medidjnen en voedingsmid- delen, zijn bijna niet meer te betalen. Het Duitsdhe volk is reeds langen tijd uit- geput door onvoldoende voeding. Zidcten bre- ken overal uit en daa zij niet direct den vorra van een epidiemie aannemen, slaat de buiten- wereld weinig ach't op die ellende, die echter ongetwijfeld grooter wordt. Killeen1 gaf ver schillende voorbeeldcn om aan te toonen, hoe treurig het met de medisehe hulp in Duitsch land gesteld is. Eans had hij een Duitschen arts bij diens bezoeken in een aantal volks- man doodbloedend op den grond liggen. De avond was reeds gevallen, doch nergens was iets te bespeuren, dat op een lamp geleek. Lu- cifers waren nergens te vinden en voordat men behoorlijke hulp kon verleenen, was de man reeds overleden. Het gebooriecijfer is volgens onlangs ge- publi'ceerde statistieken aanmerkelijk gedaald en nog altijd volgt het sterfterijfer onder de jonge kinderen een stijgende lijn. Klleenb esluit zijn versing met als over- tuiging uit te spreken, dat, indien niet spoe- dig intemationale hulp aan het Duitsche oik wordt verleend, het overgroote deel, dat l'ijdt onder de tegenwooxdige critieke omstandig- heden, zal ten ondergaan. DEVIEZENZWENDEL IN RIJN'LAND, DE DRUKKERSSTAKING TE BERLIJN Doordat verschillende drukkers het werk hebben hervat en door de Technische Nood- hulp 300 man .beschikbaar waren gesteld, is het fahriceeren van papiergeld weer voortgie- zet. De onderhandelingen omtreat hlet bijleg- gen der staking zijni mislukt. In dte vergadie rihg van vakvereenigin'gsbestuurders werd' daarvan mededeeling gedaan en be&loten de staking voort te zetten. Er jverd ook medegedeeld, dat andlere werknemersorganisaties bereid waren de sta king te steunen. Met name! onder de arbei ders bij die Berl'ijnsche 'gas- en electridteits- en. andere stedeTijke bedlrijVen wordt reeds1 se- d'ert eenigen tijd1 propaganda voor een' actie gemaakt. Deze gaat van. de communisiten' uit. Zij is niet zonder gevaar, terwijl de diruk- kersstaking ook naar andere gedeelten dies Rijks dreigt over te slaan. DE ECONOMISCHE CRISIS IN DUITSCHLAND. Het W. B. meldt, dat volgens statisitische opgaven reeds meer dan een derde van de b& voUdng (n.l. arbeiders fen hun gezinnen) bij de werkloosheid betrokken is. Welk aantal nog grooter zou zijn, indien niet het sfdsel van verkorten arbeidistijd op zoo groot mo- gelSj'ke schaal werd toegepast. De toestand is des te crger, omd'at de finsnrieel'a positic van Duitschland de mogelijkheid! tot etounverlee- nin'g uitermate beperkt DE BROODPRIJS IN B.ERLIJN. Met ingang van heden is de prijs van het wittebrood 170, van roggebrood 140 mil- 'liard. De gister In het rijfesdept. van voedselvoor- ziening gehouden besprekingen omtrent een ondersteuningsactie van den broodprijs heeft tot resultaat gehad, dat het Rijksgraanbu- reau zich verbonden heeft zijn voorraden ter beschikking te stellen, indien de broodvoor- zienmg in gevaar komt. 'S RIJKS MUNT EN DE DANZIGER GULDEN. De Vrije Stad Danzig(di. de stad met omgeving) heeft, zooals dezer dagen uitvoe- rig iin de N. R. Cri, in de rubriek Economi- sche en Finandeele Mededeelingen, is ge meld, een nieuw muntstelsel ingevoerd, ge- grona op den Danziger gulden als rekeneen- heid, welke met 1/25 deel van het. pond ster ling is gelijkgesteld. Behalve de mark, mag in het gewone verkeer geen andere rekeneen- hdd gebezigd worden Papier van 5 .Danz gulden tot 1 Danz. pfenning wordt door de hiervoor opgerichte bank uitgegeven; dit pa pier is ten voile door goudwaarden gedekt. Daamaast gaat Danzig thans ook meta- len munten volgens het nieuwe stelsel in om- loop brengen. De zilveren stukken, n.l. die van 5, 2, 1, en Danz. gulden, worden bin- nenkori: aan's Rijks Munt te Utrecht gesla- gen. De genoemde munten1 worden vervaardigd van zilver van het gehalte van 750 dtuzend- sten; de gewichten bedragen 25, 10, 5 en 2% gram, en de milddellijnen 35, 261/2, 23 Vt en 19%! m.M. De voorzijde draagt het wa- pen van Danzig met het jaartal, de tegenzij- de als opschrift: Freie Stadt Danzig en de waardeaanduiding. De beide groote stukken zullen .als randscfarift de wapenspreuk van Danzig: Nec temere nec dmide, voeren, de beide kleinste krijgen een kartelrand. De oor- spronkelijke stempels worden in Berlijn ge- sneden. Dit is de eerste maal dat's Rijks Mnnt een buitentandscfae opdracht tot het vervaardl- gen van munten uitvoerf. TEGEN DEN WOEKER. Om den woeker tegen te gaan, heeft de Berlijnsche politie voor verschillende levens- middelen maximumprijzen vastgesteld, bij welker overschrijiding de artikelen in beslag worden genomen en door de politie verkocht. Een protest der winkeliers hiertegen was vruchteloos. De slagerijen worden door de politie be- wflskt EEN BOTS'ING TUSSCHEN FRAN SCHEN EN. DUITSCHERS. Maandag heeft in Wanne een botsing plaats gehad tusschen Dnitschers en Fran sche spoorweglieden. Drie Franschen wer den gewond. In Gelsenkirchen hebben de Fransche troepen op verzoek van het gemeentebestuur zonder iriddent een stoet van ongeveer 2000 werkloozen- uiteengedreven. DE STRI JD TEGEN DE DEVIEZEN- SMOKKELAARS. De Berlijnsche politie heeft den strijd te gen de deviezensmokkelaars thans oo'k uitge breid tot den straathandel in d'eviezen. Maan- dagmiddag zijn een deel van de Tauetzien- en Niimbergerstrasse, waar steeds een leven- digen straathandel in deviezen werd gedre- ven, affezet. Alle voorbijgangers werden ge- fouilleerd. Een groote hoeveelheid buiten- landlsch geld werd daarbij in beslag geno men. BESLUITEN VAN DE C. v. H. Op voorstel van den Franschen gedele- geerde, Barthou, heeft de Commissie van Herstel eenstemmig besloten de veriegen- woord'igers van Dintschland zoo spoedig mogelijk te hooren in zake de betalingscapa- citeit van het Duitsche rijk. Aan de Duitsche regeering zal worden voorgesteld binnen tien dagen vertegenwoordigers tp benden. Daarop werd met algemeene stemmen' be-, sloten, de kwestie van de benoeming van een commissie van experts te onderzoeken, welke een onderzoek zal instellen naar de financi- eele positie van Duitschland, ter voorberei- ding van de door d'e Commissie van Herstel vast te stellen Duitsche betalingen over de jaren 1924, 1925 en 1926. De Engelsche gedelegeerde in de Commis sie van Herstel, Bradbury, rnaakfe eenig voorbehoud op de voorgenomen procedure. CONTR6LE VERSCHERPT. Men mieddt van de Geldersche 'grens: De grenscontrolie van Belgische en Nleder- landsche zijlde is aanmerkelijk veracheipt. De smokkelhandel van Duitschland naar Holland1 staat stil; d'e Duitschers komen naar hier om inkoopen te doen- De Belgen staan hierbij alleen den uitvoer van directe levensbehoef- ten toe: koffie, thee, cacao; tabak wordt als luxe beschouwd. Dagelijks worden in het grensgebied' ongewenschte Duitschens aangje- houden REIS OM DE WERELD IN EEN NOTEDOP. Maandag werd' te Dublin bericht ontvan- gen, dat de 11 ton groote kaag „Saoinse", welke in Juni uit Dublin is vertrokken voor een tocht om dte wereldi, te Durban is aange- komen. Gemeld wordt, dat een lek is gevallen in de watertank.. AARSCHE CODRANT Zaterdag publiceerden eenige dagbladen in het Ruhrgebied een 'door een plaatselijk pers* bureau .gelanceerde meedeel'ing, >dat de Neder* landsohe zilverboais van 1 van 10 November j.L af niet meer door de Duitsche bankee in betaling igenomen zouden -wordeni. Deze bons zouden id. door de Nederland.sche Bank met ingang van idien datum aan de circulatie ont> trokken ■wordeni. 'Dit bericht veroorzaakte op de vele olamdestiene beurzen in het Ruhrge* hied een ware paniefcstemming. Op alle stati« onsploinen, in.cafe's en in restaurants werden de bekende bruine 'bons ver beneden de officii eele Borlijnsche noteering 'te koop aangeboden. Eenige geslepen beroepseviezenspiokkelaars maakten van 'de nierveuze stemming van bet puibliek .gebruik om groote boeveelbeden zib veibons tegen belaobelijk lage prijzen op te koopen. Hoogere prijzen dan 15 tot 20 cent bradhten deze 'bonis to .die paniekstemmtog niet op. Intusschen hadden de deviezetn*>Schiebers „goede zaken" gemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1