DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 269 Honderd vfjf en tarintigste Jaargang. AJbonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmimte. Brieren franco N.Y. Boefc- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam 09, Tel. Administr. No. 8. Redaetle.No. 33, Buitenland Dit Hummer bestaat uit 2 bladen DONDERDAG Directeur: O. H. KRAK HoofdredaeteurTj. N. ADEMA. NOVEMBER DE ECONOMISCHE CRISIS IN DUITSCHLAND. Generaal v. Seeckt heeft tot de militaire bevfelhebbers een schrijven gerieht, waarin hij er op wijst, dat de bestrijding van den tegenwoordigen noodtoestand krachtig ter hand moet worden genomen. De militaire be- velhebbers moeten de andere autoriteiten daarin ter zijde .staan. In de eer&te plaats moet worden gezorgd voor de voedselvoorziening, het verschaffen van gronctetoffen en bet ter beschikking stel- len van lokalen voor de spijziging der bevol- king. Wat dit laatste betreft, moet worden uitgegaan van bet beginisel, dat bet bestaan van lokalen voor luxe en verkwisting met den huidigen toestand onvereenigbaar is. Alle inricbtingen van1 vermaak, proefloka- len, danshuizen, enz. zijn in de eerste plaats geschikt om te dienen bij de leniging van den nood der bevolking en wel als volksgaarkeu- kens, verwarmde lokalen, slaapsteden enz. Aan de eigenaars van dergelijke lokalen moet gelegenbei'd worden gegeven de veran- dering onder ^igen leiding te doen geschie- den. Doen zij dit niet, dan worden die ruim- ten in beslag genomen en overgedragen aan de instellingen van openbaar welzijn. Ten slotte verzoekt v. Seeckt krachtig ofschoon niet met hardheid op te treden. DE POLITIEKE TOESTAND 'IN, DUITSCHLAND. Het seniorenconvent beeft op verzoek van verschillende partijen bepaald, dat de open- bare rifting van den Rijksd'ag op Dinsdag 20 November te 1 uur zal worden gehouden. Op de agenda staat dan de ratificatie van verschillende verdragen en overeenkomsten met andere mogendheden, alsmede de uiteen- zetting der regeering omtrent den politieken toestand. Vrijdag zal een zitting plaats hebben van de commissie voor Ibuitieniland&che zaken. DE BEIERSCHE STAATSGREEP EN ZIJN GEVOLOEN.. Nu na de opwinding van de laatste dagen in Miinchen rust en bezonnenheid weer de bverhand hebben gekregen, schijnt ook de positie van von Kabr weer sterker te worden, zegt het Hbl. De katholieke studenten hebben een verklaring gepubliceerd, waarin zij zich achter von Kahr scharen. Ook de bond „Bayem und Reich", die aanvankelijk tus- schen Kahr en Hitler aarzelde, heeft zich thans voor den algemeene staatscommissaris verklaard, en kapitein EbThardt. Ook kapitein Heiss die, zooals men weet, reeds eenige maanden geleden den opmarksch naar Ber- lijn aankondigde en destijds verklaarde, dat zijn mannen desnoods zelfs de kanonnen door Thiiringen zouden sleepen hebben zich ter beschikking van von Kahr gesteld. Zoowel bij- als Ehrhardt st'elden als voor- waarde, dat de door von Kahr verboden na- tionaal-socialistische en andere strijdbonden onder nieuwe betrouwbare leiding weer zou den worden toegelaten en dat, hun het verder werken in vaderlandschen geest zou worden mogelijk gemaakt. Wat Ehrhardt en Heiss onder deze „nieuwe betrouwbare leiding" verstaan, kan na Ehrhardt's rede voor de studenten te Miinchen niet aan twijfel on- derhevig zijn. De nieuwe betrouwbare leider van de nationaal-socialistische en andere strijdbonden is hijzelf, en zoo krijgen wij het schouwspel te zien, dat de Beiersche al gemeene staatscommissaris von Kahr niet alleen onderhandfelt, maar zich ook laat on- dersteunen door den uit de preventieve hech- tenis. te Leipzig ontvluchten en nog steeds bij verstek vervolgden militairen leider van de Kapp-Putsch. Uit Miinchen wordt gemeld: Het wordt steeds duidelijker, dat de Beiersche regee ring er over denkt zelf weer de macht in han- den te. nemen'. Gf von Kahr zich zal verzet- ten tegen de teruggave zijner volmachten, moet worden afgewacht. Zoo hijt dat wel mocht doen, zal hij zeker zich nog meer scharen aan de zijde van hen, die aansturen op de vestiging van een na- tionalistische regeering. ONTHULLINGEN IN DEN SAKSISGHEN LANDDAG. In den Saksisdhen Landdlag heeft de demot- cratische afgevaardligde Reinhoild eenige me- dedeelingen gadiaan over het zonderlinge oip- treden van den conuniuniisitischen minister vain Fdnancien, Boticher. Deze heeft n.l. aan een aiibeider uit Leip zig, zekeren Miilller, de befcrekking gegeven van „MinisterM-Direktor." De benoemde was voor den post totaal lotngeschikt. Ook an dere amibtenaren zijn do'or den minister aanu gesteld op het minisilerie van Financien. Op de hem in die financieele oommissie gedane vraag, op grond van welke begrooting deze benoemingen waren geschied, bleef Boiitdier tet antwoord schuldig. Vooritsi on'tkende deminister^ dat hiji gel- den voor de werkl'cozen gebruikt heeft, d!ie voor andere doeleinden bestemd warenhefc staat echter vast, dat hiji 800 hilliioen mark dioor het rijfc uitgelegd voor verbetering van1 bedrijven', voot de werkl'oozenondersteu nmg heeft uitgegeven. Verder hieeft die minister de karpers uilt! die vijvers van, den Moritzburg, die in het geheel niet meer 'aan den staat toebehooren, doch aani den tegenwoordigen pachter, weggege- ven. Hij1 hedft daarvcor een1 beschikking uit gegeven,, waarbiji woridt bepiaald, dat de kar pers moesitien wordetn verdeeld onder de werk- loozen. Deze wistero natundrk niet, wat met de karpers mo ester, aanvangen en zijir daarom oogenblikkelijk begonnen, er een han- del mee te drijven met sommige hoteleigena- ren. Achteraf heeft men den pachter de schade moeten vergoeden, die hij geleden heeft. Da afgevaardigide Bbitchar interrumpeert: „U ergert zich alleen omdht thans ainderen ook eens karpers konden e'Jen." De democratische afgevaardligde vervolg- de: „Dit toont aan, wat er van Saksen was teredht gekomen, imdien het communistische regime nog langer had geduuid." De tegenwoordige minister van Financien, Heldt, geeft de besdhuldigingen toe. TUMULT IN DEN SAKSISCHEN LAND DAG. In den loop der debatten in den SaksiSchen Landdag kwam het tot heftige tooneelen tus- schen democraten en communisten. Een drie- tal communisten ging een democratischen af- gevaardigde te lijf en trachtte hem te slaan. Het gelukte den democraten de communisten terug te drihgen, doch het was intusschen in de vergadering zoo wanordelijk geworden, dat de voorzitter de bijeenkomst moest onder- breken voordat de rust kon worden hersteld. DE DRUKKERSSTAKING TE BERLIJN. Op verzoek van het Wehrkreiskommando Berlijn zijn de laatste dagen vele personen gearresteerd, die de boekdrukkersstaking hebben bevorderd en werkwilligen: hebben, be- let aan d'en arbeid te gaan. De Oberprasident heeft bepaald, dat werk- looze drukkers, die weigeren in de bankbil- jettendrukkerijen te werken, niet langer werk- loozenondersteuning zullen ontvangen. Dit zal' er wel toe hebben bijgedragen, dat er zich reeds zoovelen bij de rijksdrukkerij heb- ben aangemeld, doch dit laatste zal ook wel een gevolg zijn van het feit, dat, nu de groot- ste drukte voor de Rijksbank voorbij is in verband met het in omloop brengen van het waardevaste geld er veel personeel zal worden ontslagen, meent het Hbl. Ook bij d'e particuliere drukkerijen hebben zich velen aangemeld, zoodat ook daar weer enkele machines loopen. In de Rijksdrukkerij kan het werk vermoe- delijk Vrijdag weer in vollen omvang worden hervat. Vermeldenswaard is nog, dat vele drukke rijen' zich heden hebben vereenigd tot een drukkersbond, die zich bij den natiomalen Duitschen „Berufsverband" heeft aangeslo- ten. De staking heeft hier dhs1 een verschui- ving naar rechts veroorzaakt. DE EX-KROONPRINS WEER THUIS. De terugkeer van den ex-kroonprins heeft de Silezische pers bijzonder aanleiding ge geven om zich daarmede bezig te houaen. In het bijzonder doet dit de met Silezische grondbezitters in verbindling staande „Schle- sier Zeitung", die in den kring van haar !e- zers sympathie voor den ex-kroonprins tracht op te wekken. Er wordt echter ernstig voor gewaarschuwd de persoonlijkheid van Wil- helm Jr. niet aan politieke belangen te ver- binden. Het blad schrijft, d'at er „natuurlijk kringen zullen zijn, die met den terugkeer van den ex-kroonprins niet instemmen". De ex-kroonprins, zoo wordt gezegd, heeft ech ter zelf den noodigen tijd gehad om er zich zekerheid ooitrent te verschaffen, dat hij de Duitsche politieke moeilijkheden niet met nog meer binnenlandsche moeilijkheden dient te verzwaren. „Die Volkswache", het sociaal-democra- tische orgaan, begroet deze uiting van het blad en verzekert, dat na deze waarschuwing de sociaal democratische pers zich niet meer met den persoon van den ex-kroonprins zal bezig houden. Reeds eerder haddien zij er den nadruk op gelegd, dat de imperialistische politick van het nieuwe kabinet voor Silezie een bijzonde- re waarschuwing inhoudt, om den ex-kroon prins niet het middelpunt derbelangstelling ts maken HET VERTREK VAN DEN GEWEZEN DUITSCHEN KROONPRINS. De „Times" heeft, zooals Renter gisteren al heeft gemeld, op bezadlgde wijze geschreven over den terugkeer van dm gewezen Duit schen. kroonprins naar Duitschland. Wij, la- ten bier haar artikeltje in het geheel in ver- taling vol'gen: De terugkeer van ex-kroonprins Willem naar Duitschland heeft eenige natuurlijke, maar zeer overdreven' opgewondenheid ge- wekt. Na vijf jaar als uitgewekene op het d- land Wieringen in de Zuiderzee te hebben doorgebracht, is hij naar zijn landgoed in Silezie teruggekeerd. Hij, vroeg en verkreeg eenige weken geleden verlof tot terugkeer van de Duitsche regeering, die dfe voorwaarde stelde, dat hij zou blijven op zijn landgoed en zich zou onthouden van actieve politick. Een soortgelijke voorwaarde was prins Willem gesteld door die Nederlandsche regeering, toen zij hem het recht van asyl verleende; en, voorzoover we weten, is ze in acht genomen Deze beperking was echter en het is van belang dit op te merken door Nederland aan zijn onwelkomen gast, opgelegd, uitslui- tend in zijn (Ned'erland) ei'gen belang, en in overeenstemming met de NederlandSsche wet. Zij was in geen enkel opzicht een intematio- nale overcenkomst. De Nederlandsche regee ring aanvaardde geen verantwoordelijkheid tegcnover de geallieerden of' andere buiten- landsche regeeringen, dat zijj den prins onder bewaking zou houden. Daarojni is het jalm- mer, dat dte geallieerden het Roodig hebbae feach t naar het sehitet. op inibatief yiVi hgeland in. den Haag' een plechtig ver zoek te doen om het vertrek van prins Willem te beletten. Het was bijzonder ongedukkig, dat dit verzoek ged-aan werd, een minnut of wat nadat hij reeds de Duitsche greats was overgegaan. De geallieerden vroegen ate het ware zelf om een echec; en men kan hen evenmin prij'- zen voor gezond verstand ate voor handlg- heid in hun te late uitvoering van een stap, die indien zij maar gedurende eeni minuut of vijf van tevorm inlichtingen haddten inge- wonnen1 zou zijh gebleken in ieder geval ijdel te zijn. Blijkbaar hebben die geallieerden niets geleerd van hun smadelijlkc ervaring, bij het verzoek tot uitlevering van dbn ex-kei- zer in 1920. Zij blijven voortgaam met zicfa Moot te stellen aan onnoodiige vemedering, zoowel in de zaak van den ex-kroonprins als in die van de hervatting van den arbeid door dfe Missie van militaire Controls Het is zeker het beste, om, wanneer men officieel eischen stelt aan een buitenlandl- sche regeering, enkel zoodanige eischen te stellen als kunnen worden toegestaan of waarvan het toestaan door dwang' kan wor den verzekerd. De prins zal wederom een overdreven besef van z'n eigen belangrijkheid krijgen indien de geallieerden vorotgaan met op zijn uitleve ring door Duitschland aan te dringen. Veel drukte om hem te maken zou hem mogelijk een tijdelijke populariteit hergeven bij! den grooten hoop van zijn landgenooten. Zijn njfiam is ,ongetwijfeld, een leuze, onder soro- migen van de nationalistjsche heethoofden in Pruisen maar beschouv/d in de juiste pro- portie is zijn terugkeer nauwelijks eefl inci dent. Toen de groote Napoleon op St. Helena was gestorven, riep een dame, die op een diner te Parijs naast Talleyrand was gezeten, uit: „Wat efen gebeurtenis!" „Geen gebeurtenis, Mevrouwwas het slagvaardige antwoord van Talleyrand, „en- kel een nieuwtje". Nog veel minder zou de groote diplOmaat, ware hij1 heden ten dage nog onder de lieven- den geweest, hebben toegegeven, dat de te rugkeer van den ex-kroonprins in Duiteehiand „een gebeurtenis" is. Naar gemeld wordt, toont de openbare meening in Frankrijik eenige verstoordheidje- gens Noderland, orndat het dfen prins heeft toegestaan te vertrekken. Een dergelijke kwalijknemendheid is naar onze opvatting misplaatst. Het valt moeilijlk aan te ne men., dat een1 „jonker"meer of minder in Duitschland veel versehil kan maken. Slechts indien dc Duitschers in het verderf willen worden geleid', zou het waarschijnlijik zijn, dat zij den ex-kroonprins ate leider zouden kiezen De beste politiek die de geallieerden ten deze kunnen volgen is, zic her buiten te houden. HET WAARDEVASTE GELD IN DUITSCHLAND. Hoewel door de staking der Berlijosche drukkers het drukken der rentemarken is ver- traagd eni er gedurende drie dageni in het ge heel niet en gedurende den vierden dag slechts met halve kracht kon worden gewerkt, hetgeen een1 achterstand van 150 millioen aan rentemarken beteekent, zal het nieuwe geld toch heden in' circulatie gebracht wor den. De regeering krijgt terstand de beschik king over 80 millioen en een deel hiervan is reeds naar de verschillende provincies ver- zonden voor uitbetaling van' loonen enz. Voorloopig zal 30 pet. der loonen in rente marken worden voldaan, doch men hoopt dit percentage spoedig te kunnen verhoogen. Het ligt in het voomemen kopergeld van' 1 en 2 pfennig en aluminium pasmunt voor grooter bedragen in omloop te brengen. DE HERVATTING VAN DEN ARBEID AAN DE RUHR. Draiadlloos woridt gemeld dat de Parijsdhe bladea'verMoringen publiceeren van een ver- tegenwoordiger der Krupp-fabrieken en van den directeur der Phonix-Werke. In alle door Kjrupp gecontroleerde mijnien lis db arbeid hervat. De productiie heeft 60 tot 80 pCt. van de nionnalte hoogte bereikt. In de metaialionder- nemingen te Essien, waar 40.000 arbeidens werken, is de arbeid hervat; de lemismiddje- lenvoorziening van Kruppte arbeidens te ver- zdcerd. De directeur der Phonix-groep dfeed zeter optimiistisdhe medddeelingen over het weder op gang brengen van de mijnen en1 fabrie- ken van dit consortium. DE SEPARATISTISCHE BE'WEGING. Leden van geheime organisaties hebben, naar verluidt, te Coblenz talrijke separatisti- sche posten en convooien aangevallen. Er is een twintigtal' dooden te betreuren. Te Limburg zijn separatteten binnenge- drongen. Zij1 hebben het door dfe Schutzpoli- zei slechts zwak bezette stadhute ingeno- men-. Over het lot van dfen burgemeestter en de ambtenaren is nog niets bekend. Het post- kantoor is door de separatteten omsingeld BETALING VOOR' REQUISITES. De voorzitter van dfe Z.-Slavische d'elega1 tie in de gejnengde Bulgaarsch-Zuid-Sla- vische commissie heeft officieel den president van die commissie meegedeeld, dat de Zuid- Slavische regeering een bedrag van 300 mil lioen leva, door de Bulgaarsche regeering aangeboden als betaling van requisities tij- dens den oorlog op Servisch gebied gedaan, wil aanvaardcR. De betaling rat geecbiec1*^ voor de helft in geld en levcringen m ratura. EEN BRUTALE BANDIETENSTREEK In de nabijheid van Mutallah, in het Noor- den van Pelestina, is een- auto, komende uit Syrie, tot staan gebracht door een troep in Engelsch uniform vermomdte roovers, die z.g. uit naam der overheid handelden. Zij doorzochten den auto, namen 15.000 Egyptische ponden in goud in beslag en be- voleni den inzittenden door te rijden naar Sa- fed, waar zij van den districts-gouvemeur het geld konden terugeischen. De daders zijn ontkomen, en men heefit tot nu toe hun verblijfplaats niet kunnen ondek- ken. EEN SENSATIGNEEL PETROLEUM- BERICHT. De correspondent van de „Echo de Paris" te Dusseldorf seint aan zijn blad, dat Hugo Stinnes plannen in het werk stelt de tegen- standers van de Standard Oil Company bij- een te brengen, te dien einde deze organisa- tie het hoofd te kunnen bieden. Hij heeft in verband hiermede zijn zoon naar Chicago gezonden, teneinde een maatschqppij op te richten met een kapitkal van 5.000.000 Pond Sterling onder den naam van Hugo Stinnes Peaback' Mining. Cy". Henry Ford en Sinclair zouden Stinnes in zijn plan steunen. Het kapitaal der onder- neming zou van Hollandsche origine zijn, doch de correspondent van de „Echo de Paris" voegt er aan toe, dat dit een zui- vere camouflage van Stinnes is, daar Stinnes abSoluut heer en meester te in het consortium. Verder dfeelit de correspondent mede, dat de nieuwe maaischappij1 den steun der Konink lijke Petroleum My zou hebben tegen de Stan<Jard Oil Cy. NAAR EEN GRIEKSCHE RE PUB L IE K Een Havas-telegram uit Athene meldt, dat de republikeinsche actie hoe langer hoe meer toeneemt, terwijl men geenerlei reactie consta- teert van de zijde der royalteten. De eenige actieve verdedigers van het koningschap zijn thans dfe leiders der revolutie, generaal Plas- tiras en de regeering, d. w. z. dfezelfden, die koning Konstantijn ten vaT hebben gebracht. Leger en vloot zijn geheel voor de democra tische denkbeelden gewonnen. INC1DENTEN IN DEN PARIJSCHEN GEMEENTERAAD. Tegen twee uur, eenige minuten v66r de opening van de zitting van dfen gemeente- raad, hebben er emstige inddenten plaats gehad. Frereric Brunei, voorzitter van den raadi, verzocht den talrijken politiebeambten in dvid, die zich in de zaal bevonden, hun mandaat te toonen. De heer Guillaume, com- missaris bij de z.g. ..delegations judicraires", verklaarde, dat hij geen' mandaat, maar or ders had. Brunei maakte daarop van zijn be- voegdheden gd>ruik en sommeerde de politie beambten dfe zaal te verlaten, hetgeen dfeze deden nadat er tiisschen hen en de boden eenige vutetslagen waren gevallen. De zitting was begonnen, toen men in de zaal een imspedeur van politie herkende. Hij werd naar de tribune gesleept, zijh hoed' werd vemield en hij werd! onder het geroep van „mouchard" onder hevig tumult verwijderd Midol (een pas gekozen, doch niet ver- kiesbare communtetisch lid) werd tegen half vier gearresteerd, toen hij zich in de vestaire van het gebouw bevond, omringd door talrij ke communistische gemeehteraadsleden. Twee dezer, Glaoery en Louis Sellyer, werden te- gelij'kertijd gearresteerd, doch kort daarop .weer vrijgelaten. Intusschen werd de vergadering voortge- zet, op sommige momenten onder een onbe- schrijfelijk lawaai. EEN AANSLAG OP TROTZKY? Naar, uit Moskou gemeld wordt, is de re- den, waarom Trotsky niet aanwezig was bij de viering van den ver jaar dag der revolutie op 7 November 1.1., niet, dat hij plotseling ongesteld' is geworden, doch daarentegen, dat, toen hij voor een kleine vergadering een rede hield, door eeni der aanwezigen een re- volverschot op hem gelost werd, dat hem in het hoofd trof. Volgens de R'igasche bladlen te een uit Miinchen ontbodten geneesheer per vliegtuig te Moskou aangekomen om Trotsky te behandfelen. Weer andere-berichten schrijven Trotsky's afwezigheid bij de herdenkingsfeesten der republiek en op verschillende vergaderingen toe aan maagkanker. EEN VERZAMELING VLOOIEN VAN DUIZENDEN STUKS. De verzameling van 334 millioen insecten, welke het Natuurhistorisch Museum te South Kensington bezit, zal dezer dagen nog aanzienlijk worden uitgebreid door de onge- evenaardfe collectie van wijlen N. C. Roth schild, die eens de autoriteit was1 op gebied der vlooien. Hij deed 10 jaar geleden deze collectie aan het museum cadeau met de voorwaarde, dat zij gedurende zijn leven onder zijn berusting zou blijven. Ook zette hij een som vast voor de instandhouding en uitbreiding der verza meling. Het laatste schijnt intusschen nau welijks mogelijk te zijn, want er zijn duizen- den en duizenden exemplaren, alle netjes op- geprikt en in een buisje met absolute alcohol opgeborgen, terwijl een aangebrachte dabel nadere bijzonderheden over den inhoud meldt. Er vertrok geen expeditie naar verre of onbekende landen, of Rothschild gaf een opdracht, en zelfs een expert mee, om de vlooien van bijzondere zoogdieren en vogels mee naar huis +e hrengws. Voordat d'e^e enthousiast met zijn entomlogteche studibu begon, was er n.l. weinig bekend van de vlooien, doch thans blijkt, dat bijna elk dier zijn „eigen" kleine parasiet heeft. De mol b.v,- onderhoudt een- der grootste vlooiensoor- ten, terwijl het dier toch voortdurend graaft en in beweging is, en zich dikwijls door har den grond een weg moet banen. DE MOORD GP WOROFSKI. In het proces tegen Conradi, dfen- moor- denaar van een Russischen' vertegemwoordi- ger te Geneve, eischte gister de procuTeur- generaal de veroordeeling van den beklaag- de weg ens moord, met inachtneming van ver- zachtende omstandigheden, onder welke spe- ciaal deze, dat de beklaagde „emstig gepro- voceerd1" was tot zijn daad. Dit laatste zou ten gevolge moeten hebben, dat er hier geen minimum van strafopleg- ginug bestaat. Bij moord die niet „ernstig geprovoceerd" is, bestaat er een1 minimum van 15 jaar. Het maximum bedraagt ingeval van moord, die ernstig geprovoceerd is, 734 jaar; inge val van piet-geprovoceerden moord 30 jaar. Tegen Poloenin eischte de procureur-gene- raal veroordeeling wegens medeplichtigheid, zonder inachtneming van verzachtende om standigheden. In dit geval te het Hof vrij in de strafmaat. DE VRIJMETS'ELAARS IN CANADA. Uit Montreal wordt aan de „Daily Tele graph" gemeld, dat vrijmetselaairs daar een sucoes hebben gehad met hun campiagne voor het bijeenbrengen van gelden voor den bouw van een loge, welke een der centrale gebou- wen der Canadeesche vrijmetselaars zal wor den. Men wildte 500.000 dollar bijeenbren gen, doch na een week werken was reeds in- geschreven voor meer dan 700.000 dollar. De loge za} te Montreal gebouwd worden. DE WERKLOOSHEID IN EUROPA' VERMINDERT. Het I. V. V. heeft een rapport opgesteld over den economischen toestand in dfe ver- schil'lendte Europeesche landen. Daaruit blijkt, dat in bijna alle die landen de werk- loosheid aan het Verminderen te. De ergste uitzondering op dien regel vormt Duitsch land. De getallen zijn als volgt: Belgie (groote industrieele opleving) 12.368 werkloozen. Frankrijk (buitengewoon bevredigende economische toestand) 1.361 werkloozen. Nederland! (weinig verandering op dfe ar- beidersin'arkt) 80.222 werkloozen, die arbei- ders inbegrepen, die van tijd tot tijd werk hebben. Italie (steeds afnemende werkloosheid) 231.590 werkloozen. Polen (niet inbegrepen1 het vroegere Prui- sische gebied en Oost-Galicie) 87.000 werk loozen. Denemarken: 20.724 werkloozen. Noorwegen: 12.840 werkloozen. Zweden: 11.009 werkloozen. Zwitserland (sinds eenige maaden lap zaam afnemenidfe werkloosheid) 22.840 wer loozen. Tsjecho-Slowakije: 300.000 werkloozen. Oostenrijk (regelmatig afnemende werk loosheid) 77.923 werkloozen. Rusland (werkloosheid vooral onder ge- meentearbeiders, arbeiders in dfe kleeding-in- dustrie en niet-vakarbeiders). Aantal werk loozen m 52 steden: 443.000. Duitschland (in alle takken van industrie steeds slechter wordende toestand) 660.788 werkloozen. Voor het geheele vastel'and van Europa 1.961.697 werkloozen. In Groot-Britannie waren' er-in October nog 1.249.500. KQRTE BE RICHTEN. Wegens,verduistering van talrijke Ne derlandsche en Amerikaansche waardebrie- ven tot hooge guldens- of dollarbedragen is de hulp-postbeambte Hermann Bohm door de rechtbank te Essen vcroordfeeld tot een jaar en 3 maanden' gevangenisstraf De ontploffing in het fort te Domnitza (Roemenie) te toe te schrijlven aan de onvoor- zicbtigheid van een der arbeiders, bij' het de- m'on'teeren van projectiden. Er werden, ne- gen arbeiders gedood. Vijf arbeidfers worden vermisfi, terwijl een groot aantal werd ge- wond Volgens een draadloos bericht uit Was hington deeldie die Amerikaansche mihister van finanden, Mellow, mede, dat Engeland den 15en December een beidrag van 92 mil lioen dollar van zijn oorlogtsschuld aan Amerika zal betalen. In tegenstelling met sommige berichten' kan worden verklaard dat er geen' sprake van is het spoorwegbeheer van Keulen, dat zich in de Britsche zone bevindt, aan de Fransch-Belgische regie te verbinden. Naar uit Praag wordt gemeld door het B. T. A. te de moordenaar van Daskalof, den medewerker van den Bulgaarschen pre mier Stabboelinski en Bulgaarsch gezant te Praag, vrijgesproken. Hij zal het land wor den uitgezet. In het station van1 de ondergrondsche spoor te Brooklijn, hebben twee bandieten 2 bankloopers doodgeschoten, waama zij met een bedrag van 43.600 dollars wisten te ont komen. Lloyd George zal binnenkort een reis doen door'midden- en oost-Europa en' daarbij ook Boedapest bezoeken. De Radio Corporaties in Amerika be- ARSCHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1