UW MUG SCEPT OM HULP1 BLIJFT NIET DOOF VOOR OEZE SMEEKBEOE! is het ineest bekende, al- gemeen gevraagde GEZONDHEIDSlHiOOD. Slaat acht op de eerste symptomen van een maag die in de war is geraakt; anders zal zij zich wreken, even zeker a-ls zij U ja- ren lang trouw lieeft gediend. Het drukk-end gevoel, de oprispingen die zoo dikwijls' de oorzaak van zenuw-hoofdpijn zijn, de pijn- lijke enrie lang durende spijsvertering, de zure smaak iini den moinid en besiagen long, zijn slechts de allereerste teekens van maag- zwakte of inaagontsteki-ng, welke aandoenin- gen, indien zij chronisch worden, Uw leven in een voortdurend martelaarschap kunnen veranderen. De zure oprispingen, d'e op- zwelling, -dat gapen en gevoel van slaperig- heid -na de maaltijden zijn het gevolg van overmatig zuur, hetwel-k, indien men het verwaarloosd, die oorzaak kan zijn van pijn- lijke zweren die moeilijk te genezen zijn. En wat nog erger is, deze zweren kunnen ont- aarden tot- gevaarlijke ziekten, waarvan het einde niet te voorzien is. Men behoort ongesteldhedem der maag te bestrijden vanaf het eerste begin door eene klei-ne hoeveelheid Oebismureerd Magnesium te gebruiken na elken maaltijd, zoodlra de eerste symptomen worden opgemerkt. Gebismureerd Magnesium is zoo merkwaar- dig weldadig voor het tot bedaren brengen van pijnen in de maag, dat de folterenaste smarten, hartbranding, zuur, enz. binnien een paar minuten verdwijnen. Gebismureerd Magnesium is beslist onschadelijk en niet- laxatief. Bovendien is het een geneesmiddel dat tegen geringen prijs verkrijgbaar is en de resultateil worden beslist gewaarbo-rgd. Gebismureerd Magnesium Dtep6t, Nassau- kade, 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten, o.a. bij N1EROP SI.OTHQUBER. Weigert alle vervangingsmiddelen. Let er op dat gij het echk Oebismureerd Magnesium krijgt. en vcrschalkt de onverschilligen, doordat het hun, zo-nder dat zij het bem-erken, een mee- ning ingiet, welke oorspronkelijk niet de hunne was. De sociaal-democraten herhaalden op do- zijnen verschillende -plakkaten eigenlijk steeds twee beweringen, die weliswaar onjuist wa- ren, maar toch velen genoopt zullon hebben tegen de regeeringspartijen te stem-men. Vooreerst beweerden zij, dat een overwinning der christelijk-socialen de monarchic zou te- rug brengen en warden nu niet moedie de -na- deelen van dezen toestand in de schrilste kleuren te schilderen. Waarop deze vrees ge- ba-seerd was, blijkt uit het volgende: In Oos tenrijk is natuurlijk zooals in elke repu- bliek een monarchistenpartij. Deze had voor de verkiezingen ook overal candidaten ges-teld. Geen enkele van deze werd gekozen en in geheel Weenen met zijn 2 millioen in- woners stemden 54 personen op de monar- chistische candidaten. Uit dit eene cijfer blijkt wel, hoe op het oogenblik de kansen voor oen wederinvoering der monarchic staan. Hierbij zij opgemerkt, dat de commu- nisten het tot een dergelijk imponeerend cij fer brachten. De tweede bewering werd nog meer gepropageerd. Zij was dat, wat men in. Weenen een „Dreh" (draai) noemt, een woord, dat men met bluf kan vertalen. Ik heb in een mijner brieven lang geleden eenis van onze huurdersbeschermingswet gespro- ken, die nog altijd bestaat en tengevolge heeft, dat de huur voor woningen in kronen uitgedrukt, heden slechts het 4 h 500-vou-dl- ge van die uit den voor-oorlogstijd bedraagt, terwijl alle overige prijzen met het 12 h 15000-voudige'gestegen zijn. Terwijl dus vroeger de huur in elke normale begrooting een zeer voorziene rol gespeeld had, komt die heden bijna niet in aanmerking. Ander- zijds is door deze wet aa,m de huiseigenaars -iets ontzegd, wat aan alle andere staatsbur- gers al lang werd toegestaan, nl. de aan- passi-ng van. hunne inkomsten, ran hunne inkoopen, van hunne verkoopprijzen san de goudpariteit, Nu zeide dr. Sripel in een van zijn eerste verkiezingsredevoeringen hij moet er meer dan 400 gehouden hebben dat de huurdersbeschermingswet langzaam aan afgeschaft moest worden, dat evenwel het vrije opzeggingsreoht d©n huiseigenaairs niet teruggegeven kan worden, zoolang de groote won-ingnoo-d aanhi-eld, dat de huur langzamerhand de vredespariteit moest nade- rert. Dat is zeker waar, want het ligt wel voor de hand, dat juist de woninghuren kunstma- tig op zulk een laag niveau gehouden moe- ten worden, dat niemand lust heeft in bou- wen, om-dat het hem toch geen rente ople- vert. In de politick mag men echter zoo dik wijls niet de waarheid zeggen, en het zou in dit geval van dr. Seipel. hoezeer ook zijn oprechtheid bewonderd moet worden, toch verstandiger geweest zijn deze gevaarlijke klip te omzeilen en de afschaffing van de huurders-beschermingsfwet niet in zijni pro- gramma op te -nemen. Want, zooals niet an ders te verwac-hten was, stortte de soc.-de- mokratische agitatie zich onmiddeliijk op deze kwestie. De gematig.de woorden van den Bondskanselier werden d^delijk ver- draaid en eemge dagen later was geheel Oostenrijk met soc.-demokratische plakkaten oversfroomd, waarin beweerd werd, dlat een overwinning der christelijk-socialen de on- middellijke intrekking van de huurdersbe schermingswet zou brengen. Met spook van de 15000-voudige vredeshuur verdwen- we- kenlang niet van de straten en grijnsde in alle kleuren op de tallooze plakkaten. „Wilt gij de 15000-voudige vredeshuur,. dan kiest christelijk-sociaal, wilt gij echter de tegen- woordige huur, dan kiest soc.-demokratisch!" Deze sententie werd op honderdvoudige wijze uitgesproken en in steeds nieuwe vor- xnen en varia,niten op de plakkaten gebracbt. De rijke, dikke huisheer, die de arme, mage- re familie van den huur-dier op brutale wijze uit zijn huis drijft, omdat zij die huur niet betalen kan; de kinderrijke familie, die op- eengehoopt een enkele klein vertrek voor lief moet nemen, omdat voor een grootere woning het geld ontbreekt; de arbeiaer, die oncfer een brug in de vrije lucht overaacht; de vrouw, die met haar zuigeling den nacht op een bank in een plantsoen doorbrengt dat zijn slechts enkele van de tallooze krasse beelden, welke van af .de plakkaten op de raenigte moeateo awotte loader twijfel ook ingeweiitt hebben. Wa-cv ce veic vrees- achtigen vooral de vrouwen die den toestand niet duidelijk overzagen, die op alle vertoogen en pogmgen tot verklaring steeds weer antwoordden: .^nisschiesn ligt er ook wel wat waarheid in", zij werden door deze plakkaten verschrikt en ik ben over- tuigd, dat velen uit angst ora hun woning soc.-demokratisdi gestemd hebben, ofschoon zij zon-der dat vajsch parool in het geheel niet daaraan zou den gedacht hebb en. Ondanks dezen van soc.-demakratische zij.de met alle middelen gevocrden verkie- zingsstrijd, niettegenstaande de soc.-demo- kraten zoo harideldem, alsof de verkiezingen niet de saneering van Oostenrijk betroffen, maar de huurdersbeschermingswet, ondanks all-es zijn de regeeringspartijen met een meerderheid uit de verkiezingen voor den dag gekomen, welke d-e kalme voortzetting van de saneering garand-eert. Dat geeft een gunstig getuigenis van het gezond verstand der bevdlking en van haar politieke rijpheid. Trouwens, het was voor een ieder, die zich dioor oppervlakkige paro-len niet laat bei'n- vloeden, niet moeilijik voor de saneering te stemmea en aan een ieder, die de onizettende bariiidh'ten uiit Duitschland leest, moet het duidelijk worden, wat Seipeil, wat die Vol- kenbond, wat mr. Ziinmermlan voor Oosteri- rijtk gedaan hehbetn en waar wij1 hedien1 zou- den zijn, wanneer de saneering niet ter hand was genomeu en niet in prachkige outwiklke- lilng was. De gevo-l'gen van de eonsolkieering, de uit- werkingen der voortgaande vertoetering too- nen zich alliexwege en worden juist in Wee nen bijzonder dtudeiijlk zich'tbaar. Een- 'korte wandeling dbor de straten der stad zal dit een ieder, die open oogen- heeft, da-dolijk too- nen. Als men het Weenen u-it den herfst 1922 ten tijid© van het begin' dler saneering,, met dlat van heden rargelijkt, zal men het kolo-ssale verschil daideiijik constateeren. Weenen is heden weder een modems bcd-rij:- v-ige groote stad1 en is koorisachtig aan den aroeid d'e sporen van bijna 10-jarige ver- waarioozing uit te wissciher Het straten- 'beeld -is dan ook reedls nu een gehed- ander geworden. Den geheelen zomer heerschte een ware verfwoiede en zijn er nog werkl-oozen, een- werkldoze verver is er sedert versdheidene m'aanden bepiaald niet. De trtamwagenis en de auto'bussen, de bri-evenbussen en die lan- taarnpalen, de maSten der booigtlamipen, die ban'ken en sdhulltingen der plantsotenen, alles werd opniieuw geverfd. Men kan -door geen stoat ga-an, zander aan eeniige huizen ver- vers bij de poorten, de ra-men- en erker® bezig te zien en tpen heeft te Weenen nooit tevoren zoovelle spiksplinternieuwta zaleen gezien. Velle huizen- hebben een nieuwe opsieriing gelkre- gen-, in de tuinen is het gazon, verzorgdl en in de perken bloeien weer heerlij'ke bloemien. Een leger van arbei-ders is bezig mat het verbate- ren der Siraten, deze van nieuw plaTO-sel te voorzien,, het asphalt te 'vernieuwen, Stuk ge- raa'kte rail's der torn, te vervangen door nieuwe. Dat allea samengenomen heeft mar tuurlijk een gro-oten :inviloedl op het totaal- beeld- dbr Stad, ofschoon, zooals van zo'f spreekt, in een enkel jaar 'nog lang niet al1- les in ordte gebracht 'icon worden. De ver- lidhting des avonds is weliswaar am bezui- nigingsreden-en nog niet als voor dien oor- log, m.aar zij is feeerick, -vergelek-cn bij, de duisterais, die nog een- jaar geleden des avonds in d'e straten heerschite. Bet verkeer, dat in de crisisjaren zeer slap was, is onge- loofeiijik snd1 toegenomen. Vooral aan de groote kruispunl'en zcoals biji de Opera en aan, de Sch-ottenpoort y- kunnen talrijke poliiiieagenten op zeikere tijden van -den -dag hun ta-ak na-uwelijks vervullen, om1 de ein de- lo-oze files van auto's zo-nder veikeerssitoriug te laten passeeren. En oo'k de menochen1 zijn verarldierd,; zij! draven nieil meet zenuwa-chtig en met bleeke gezichten hij'gcnd ron-d, in verwaarloosde kteeding, maar zij zijn weder zooals het te Weenen vroeger de p'ewc-onte was: kalmi en beieef-d, „gemioedeli.jk>J, zooals men dat bij ons noemlt en- kunnen zic'h aifgezien van zeldz.anie uitzonderingen weer" behooriljk kleeden. Deze groote en diep ingrijpende ver'andc- ring is in een klein jaar tot stand gdbr&cht, de oeroude cultuur van een staat laat zich toch gelukkig niet zoo licht uitroeien en ver- trappen. Zij is taaier en levensvatbaarder dan men geloofde en is met de beginn-ende verbetering der toestanden weder te voor- schijn gekomen. Ook de econo-mische pesitie der stad gaat hard vooruit. In de Banken en aan de Beur- zen, in de groote handels en zakenhuizen is het ievendiger dan ooit en Weenen is op het punt een middelpunt Voor handel en verkeer tusschen Westen en Gosten, Noorden en Zui-den te worden, een centrum dat misschi-en juist tengevolge van de Balkaniseering van groote deelen van Midden-Europa belang- rijker en van een rijkere toekomst is dan het de hoofdstad dor oude Donau-monarchie was. In elk. geval blijkt weder nu, dat dege- nen gelijk hebben, die altijd de meening ver- kondigden, dat Weenen geenszins slechts als hoofdstad van een groote inogendheid recht van bestaan heeft, maar dat het van belang en onomtbeerlijk is, tengevolge van zijn geo- grafiaohe ligging en tengevolge van de eigenaardigheid zijner inwo-n-ers, die sedert eeuwen er in geschoold zijn in cultured en commercieel opzicht de bemidddaars tus schen het Oosten en Westen te zijn. De pes- simisten, die in 19)8 na den val der monar chic voorspcldeu, dat binnen enkele jaren in de straten van Weenen gras zou groeieo, hebben zich goddan-k deerlijk vergist. Dr. E. Start sit ieuws JUBILEUM-UIVOERING ..ALBERDINGK- THIJM." De R. K. Tooneelver. A. T ^af glsteren een feestavocd in de groote Harmoniezaal, die geheel bezet wi s. Er waren twee rede- nen voor dezen bijzondeien avond: ten eerste wiide A. T. het Regeeringsjubileutn van H. M. de Koningin herdenken en ten tweede was dit de 25ste uitvoering, die de vereeniging in haar vierjarig bestaan gaf. Opgevoerd werd een blijspel met zang van den heer J. F. M. Endel, getiteld: (,Er wordt een Koning gevraagd". Dit stuk had uitstekend kunnen dienen bij de jubileum- feesten en bij die gelegenheid had A. T. het ook willen opvoeren,- doch dat ging niet door. H«t eigesdijke stuk heeft weinig oia 't liji. Piet Offernians eolliciteert na een twist met zijn meisje voor Koning van Aalabanio. Per advertentie worden daarvoor gegadig- dca opgeroepen. Piet wordt verkozen en trckt, na verschillende wederwaardighe- den, met Kobus den knecht, benevens een kroonraad, naar zijn nieuwe vaderland. Daar wordt hij echter nie tocgelaten en Piet keert terug, blijde van 't zaakje af te zijn. Met Kitty komt alles weer in orde. Dit stuk dient echter als kapstok voor zeer veel bijwerk. Muziek, zang en dans, huldi- gingsscenes voor H. M. de KoninginMoe- \der, de Holl. vlag, Koningin Wdhelmina, de matrozen van de Gelderland, Mooi Holland enz. Andere koornummers herinnerden aan revolutiedagen, Autobusellende, Duitsche dienstboden, Limburg en Zeeland. Het werd zoodoende een revue, waartoe de aardige dans in de tweede acte en het overvloedige werken met lichteffecten niet weinig bijdroeg. Door de uitstekende mu ziek van het orkest en het rnooie zingen, 'zoowel van koren als solo's, werd al dit bijwerk een groot succes en't zou in de ju- biicumdagen danig zijn ingcslagen. Wat een moeite en ins panning het zal gekost hebben al deze tafreelen zoo goed verzorgd voor elkaar te kriigen, is niet te zeggen. Naast de heer W. Vermeulen, die de regie had, komt een groot deel van 't succes toe aan den heer Joh. Kuiper, mu- ziekleeraar alhier, die op kranige wijze de muziek had verzorgd en de muzikale uit voering prachtig deed slagen. Aan aan- kleeding en costumeering was zeer veel zorg besteed. Bepaalde gelegenheid tot spelen gaf het stuk den leden van A. T. niet, al toonde Mevr. Kustersv. Scher- penzeel zich weer een bekwame dilettante, terwijl. J. Haakman als Piet, V. Keijsper als Kobus de knecht (heel goed) en Mej. L. v. Giezen als Beije nog aardig wat van hun rollen maakten. Ook het Duitsche dienst- meisje deed haar rolletje goed. Tot juistere beoordeeling van de speelcapaciteiten der A. T. leden, hopen wij hen nog eens in een gewoon tooneelstuk te zien. 1 Enkele komische situaties in het stuk sloegen wel in. Zoo b.v. de sebne van 't be- noemen der vier kroonraadsleden, die eerst met zijn drieSn, later met zijn vieren met 6000 genoegen ffloesten nemen. Ook in uiterlijk geleken de vier personen al heel erg op onze wethouders. Wat het muzikale gedeelte betreft was 'het mannenkoor der matrozen van de Gel derland uitstekend, en zong de heer v. d. Aakster zijn solo heel mooi. Ook in: Revo lutiedagen. Als gelegenheidsstuk zal: Er wordt een Koning gevraagd" zeker geapprecieerd worden. Bij volgende voorstellingen zal het spelen ook vlotter gakn. Dan wordt het geen twaalf uur. Thans komen wij tot het officieele ge deelte. Nadat het orkest de ouverture had ge speeld, heette de voorzitter, de heer van Kessel, alle aanwezigen en in 't bijzonder den Burgemeester hartelijk welkom. Hij memoreerde het jubileum der Koningin, 'alsmede de feesten en hoe de Burgemees ter als haar vertegenwoordiger en hoofd der feestepmmissie voor een uitstekend verloop van alies had zorg gedragen. Hij bood den Burgemeester bloemcn aan, den wensch uitsprekende dat de heer Wende- laar nog lang aan 't hoofd der Gemeente zou mogen staan, Tusschen eerste en tweede bedrijf had de huldiging plaats. Namens de Commissie sprak ons raadslid, de heer Keijsper. Na mens de kunstl. leden bood hij A. T. een cnveloppe met inhoud aan, waarvoor de vereeniging iets kon koopen, b.v. een ameu- blement, dat haar bij de uitvoeringen van dienst zou kunnen zijn. Bloemen offreerde hij den regisseur, dien hij dank bracht voor zijn Wferk in de vier afgeloopen jarcn. Na mens de gehuwde dames bood hij den vocy- zitter een prachtige bloetnenmand aan en ook een namens de Hanze, Deze is met A, T, zeer niuw verbor.dep. want *r!t "t clubje dat on 't Phrtzet'eesl 19 Oct. 1919 O.W - Owee speelde, Is A, T, ontstaan, Daarna werd het woord gevoerd door den Burgemeester. Deze begon met den voorzitter dank te brengen voor zijn hartelijke woorden en zijn bloemen, bij 't begin van den avond. /Vooral omdat daaruit bleek, dat 'tFeestco- \mit6 der jubileumf^esten in aller geest had >'gewcrkt, Sprcker wilde de Vereeniging bloemen aanbieden, Hij moest het eigenlijk 'niet doen, want op het vooneel waren vier \ernstige menschen, waar hij zoo serieus inee samenwerkte, eigenlijk een beetje er 'tusschen genomen. Waar dit echter slechts als scherts was bedoeld, werd't graag ver- geven en feliciteerde spr. de vereeniging met haar i'eest en bood hij een fraaie bloe- menmand aan, daarbij den wensch u'tsp, j- kende dat A. T. nog menig jaar in vrede en vriendschap mocht bloeien en dat de repe- tities den gezelligen band onder de leden zou versterken. Een der leden van het Muziekcorps St. Louis coniplimenteerde A. T. daarna op hartelijke wijze. Namens de werkende leden van A. T. bood de heer Coret den voorzitter een pre- sidentshamer met inscriptie aan. Na het tweede bedrijf werd de heer Kui per met bloemen gehuldigd door den heer Vermeulen, die in den leider tevens koor en orkest hulde bracht. Behalve, de Burgemeester waren ook de andere leden van 't Hoofdcomit6 der Jubi- leumfeesten aanwezig, benevens 6en der wethouders en eenige raadslcden, NAMEN VAN STRATEN. B. eti W. steUen d'en Raad voor te beslut- tsn:: a. de valenging van de Eendxachtstraai tot aan de eerste ombuigiag in Noord'eliilce richting eveneena te uoemenEendracht- b 'den naam van het verbindingsstraatje van de St. Josephstraat met de Eendiracht- atraat te vervangen dbor diea van: Korte St Joseplistraat: c. de straat loopende van de Eendracht- straat in Noordelijke richting tot aan de Stu nt (stoat te nioemen': St. Anfhcniusstraat; d. de stoat welke de verbinding voirmt van het Waagplein met de Korte Nieuwe- sloot te aoanenMarktatxaat. BfcNOtMING TIJDELIJK LEEFtiJdL& HE r NEDERLANDSCH AAN HET GYMNASIUM In bijlage No. 186 schrijyen B. en W.: in era voor uvve vergaaeriflg ter inzage hggxxid sthrijvm, opgentaakt na verhoor vau den lnspecteur dler Gymnasia, stelt het College van Curatoren van het Gynnnasiuin voor, mej. C. A. W. H. Hofstede Cruil, wo- nende te Tiel, thans tijdelijk te 'Zuiphcn, *e ben'oeme ntot tijalelijik leerares in het Nedex- landoch aan ide ond'erwij'sinrichtixjg voor dtn duur van het aan mievr. van Ameronigen- Dakkers van 15 November 1923 tot 15 April 1924 verleend1 verlof. In hetv ertrouwen, dat uwe vergadiering zich hiermede zal kuniuen vereenigen, hebben wij in het belang van een goeden gang- van het onderwijls besloten mej. Hofstede Crull rocdls op 15 November 1923 in functie te doen treden. Ingevai van bonoeming van de aanbevolene stellen wij derhalve voor, d'en; datum van itigang der Jbenoeming op 15 November 1923 ie "bepa-len VERGOEDING WERKZAAMHEDEN BUITEN SCHOOLTIJD. B. cn W. stellen dien Raad voor te beslui- ten: A. aan het anderwijzeod pereoneel der voonnalige Burgerschool en der Christelijke School afliier, voor zoover dit in de jaren 1920, 1921 en het eerste kwairtaa'l van 1922 onderwijs buiten den gewoncn schooltijd heeft gcgeven in d'e vakken nuttige hatidwer- ken en Fransche taal, op grond der wet van 5 Mei 1923 (Staatsbladl No. 190), en in oven- eenstemming' met de bepalingen dier wet, over genoemed1 tijdvakkm een tcelage te ver- Iccneii tot het ate maximum in de wet ge- noepidd bedrag, met een totaall van 2585,41. B. de onddr A. vermelde uitgave te zlijner tijd nader te regelen -bij een suppletoire be grooting voor net dienst jaar 1923. Gcmeng/ nienws KORTE BERIGHTEN. Het voorloopig verslag van de Tweede Kamer is gepubliceerd op het wefcsontwerp Naasfcing van den spoorweg van Almelo naar de Dui'tsche girens in de richting van Salzbergen. 'Het dboge dlolc van 8000 ten te behou- den te Tandjong Priok aangekomien. Oingeveer 500 tijdelijke, met werkzaamhe- den- in de kazernes belaste iburgerwerk'lieden zullen itiegen 1 Februari.- wottiden. omtislagen. Het O. M. bij! de Ro-tterdamsChe recht- banfc heeft' tegen dbn directeur van Vreewijk wegens valschheid i ngeschrifte, verduiste- ■riing en medepliichtigfheid 'aan omkooping van ambtenaren 2 jaar gevangentestof geeischt. De Nobelprijs voor letiterkunde is tee- gekend1 aan den Ierschen sdhrijver Yeate. Prof. J. J. A. A. Frantzen te overie- den. Te Oosterhout te «de boerdlerij, van dte Wed. v. D. to! den- grond toe afgebrandl Gteternacht is te Wiktervank de rneu- belwinlcel van de firma Ktock en Ho-ltman geheel afgebrand. Oorzaak onbekendi. Ver~ zdceriing dekt de schade. ProYinciaal Niei^ws DE SCHAGER KOGGE. Tot Hoofdingelanden van Hoogheem- raadschap der strijkmolen® van de Schager Kogge werden gekozen de heeren S. Spaanf Czn. en C. Smit Gz. beiden te Barsingerhorn. PREDIKBEURTEN. 18 November. In de predikbeurtenlijst in ons nummer van gister staat: „Petten, 10 unr, ds Koxevaar". Dit moet zijngeen dienst. Verzuima te te melden, dat de opgegeven preekbeutren geleeltelijk zijn ontleend aan de Wesf-Fricsche Kerkbode". VEENHUIZEN, 10 uur, D»s. de Groot. KOED'IJK, 's av. 7 uur, Ds. de Groot. Door een drukfout is gemeld, dat de hu- welij-ksinzepeni-ng op Woensd'ag 21 Novem ber in deE v. Lath, fcerk <m 1 uur't nam. zou plaats hebben. Dit meet zijn om 1 uur 's nam. UIT BARSINGER'HORN De Hooglandspolder, gem. Barsingerhorn, herkoos tot m-olerimeester en voorzitter van het college van molenmeesters de heer J. Blaauboer Kz. alhier, terwijl de Kaagpolder in gelijke functies den heer S. Spaans Cz. herkoos. Voor het kerkbestuur van de Doopsge- zinde kerk' alhier c. a. zijn de volgende alphabetische drietallen opgamaakt: Vacature'A. Kaan te Wieri-ngerwaard: C. Rezelman te Wieringerwaard; J. A. Waaiboer en G. W. Waaiboer, beiden te An na PaulOwna; Vacature Th. Roep te Schagen: H. Raven, J. Roggeveen Lz. en J. Waai boer alien te Schagen. UIT SCHAGEN. Naar wij vernemen zal met voorkennis van de beide wethouders, de heeren P. Trap- man en J. Helder, bij de begrooting alhier een voorstel aan de orde komen om het sala- ris van de wethouders van 400, op 500 te brengen. De heer P. Koemeester, R.-K. raadslid alhier,.heeft wegens voortdurende ongesteld- heid als raadslid bedankt. Hij; wordt opge- volgd door den heer O. Huiberts, veehouder in den polder Burghorn. UIT URSEM. Vervolg Raadsvergadering. De opcenien op de ongebouwde eigendom- men kwamen ter sprake. Een raadslid stelde voor de 80 pet. tot 40 pet. terug te brengen. De heer Schaan zeide, dat die 80 pet. hem altijd een doom in de oog geweest waren. De voorzitter omraadde dit voorstel; voor de volgende begrooting zouden B. en W. dit ontwerp onder de oogen zi©n. De heer Koopman was exreneens voor ver- laging, doch men zou hem tegemoet kunnen voeren, dat hij op eigen beurs speculeerde. Ten slotte zeide de voorzitter, dat niet alles in eens kon geschieden, waarop de 80 pot. gehandhaafd bleef. De heer Bute opende de discussie over het gemeentelijk electrisch bedrijf. Door becijfe- ring wash ij tot de coijdusie gekomen, dat de prijs van een Kilowat van 20 cent wel tot 15 cent verlaagdi kon worden. Waar het vorige jaar een batig saldo van 2440 gemaakt was, zal dit bed-rag tot 1309 da-len, indien erevenveel stroom gebruikt wordt a-ls thans. De m-ogelijkheid was echter niet uitgesloten, dat men meer stroom ging gebruiken, als de prijs van 1 K. W. iaaide. Een ander voerde aan voor het eerste lichtpunt in plaats van 1te laten betalen 0.50, hetgeen een minder ingrijpende finanrieel kwestie deed ontstaan. De Burgemeester stelde v-oor deze zaak in handen te stellen van B. en W. om praeadvies. Wethouder Vel-tboer wensch te dev ergade- ring te verlaten, doch meende voor hij ver- trok, nog een kwestie aan de orde te stellen over het electrisch bedrijf, in iake Mijzen. De wethouder verzocht den Voorzitter, dit ont werp uitoem te zetten, doch de Praeses ant- woordde, dat hij gaarne het woord liet aan den heer Veldboer Deze deelde daarop mee, dat in Mijzen be zwaar gemaakt werd over het betalen der eerste drie lichtpunten in de woningen, ter wijl bij den aanleg van dit -bedrijf den in- geze-tenen- door de gemeente de drie licht punten kosteloos werden aangebarcht. De heer Koopman was daar niet tegen. rnits aan hen, die in de laatste jaren, vooral in de dure tijden, uit eigen beurs die drie lichtpunten m-oesten betalen dan schadever- goediog gegeven werd. De heer Ruyter ging hierop in en deelde mee, dat in de woningen der bouwvereenigin- gen eveneens licht was aangebr-acht, het- gaan een aanzienlijk bedrag, -naar. we mee- neen 400 per woijing kostte. Heel veel voorbeelden werden aangehaald, om aan te toonen, dat, als op dit voorstel, gratig lichtpunten te geven, het batig" saldo in een nadedig saldo omgezet zou worden. De voorzitter zeide, d-at we niet uit het oog moesten verliezen, dat Ursem tot de on- willige gemeenten behoorde, die nog niet Wen-cshten bij te dragen -aan de kosten door het Pr-ov. Electr. bedrijf gemaakt. Ten soltte blijkt, dat de eerste wethouder, hoewel hij onbillijk noemde, hetgeen men de Mijzenaars wilde opleg-gen, op niemands in- stemming kon rekenen. Vergeiten werd, dat de aanleg in Mijzen nooit rend-abel was, wat de voorzitter her- h-aaldblijk had gezegd, hetgeen niet door de bewoners van Mijzen ingezien werd. Een aanvrage om- subsidie voor een kweek- school voor vroedvrouwen te Heerlen werdl ter zijde gelegd. Een verzoek van het Witte Kruis, om toe- lage ten einde het te kort te dekken voor den ontsmettingsdierist werd1 in handen van B en W. gesteld om praeadvies. Een missieve van de schoolcommissie, om een subsidie van 50.voor bureaukosten, administotiewerk en schadeloostelling voor tijdverlies werd door B. en W, tot 25.te- ruggebr-acht, waarover heel veel worden vie- len, een dler raadileden was verkeerd inge- licht door een lid der schoolcommissie, die geen adminis-tr-atief werk -kan beoordeelen; conclusie: vier voor 25.drie voor geen cent. Nu merkten we weer, hoe noodig het is, een memorie van toelichting bij een adres te zenden en hoe licht men over net ,werk van een ander oordeelt. Daama vroeg dte heer Ruyter het woord voor een persoonlijk feit. Hoewel die heer Koopman zeide, dat hij zich vergist, en over de andere en niet over de af-getreden wethou ders gesproken had, toch nam de heer Ruy ter geen genoegen met deze verklaring en d-ron-g op „rehabilteatie" aan. Nu kreeg de discussie een persoonlijk karakter, waarop de voorzitter zeide, dat de discussie hierover ge- sloten was, en de zaak, waarop .men inging in de -kiesvereeniging thute hoordte-. Dte keuringsdfeust ging aan dit incident voor af. Wethouder Velzeboer meende, dat de kos ten voor het slachten van een varkentje n.l. veel te hoog is. De aansluiting bij Allcmaar eischte te groote sommen voor huisslachtin- gen. De heer Koopman zou met den dienst van Alkmaar willen breken, en aansluiting bij de Rijp wenschen, hetgeten veel voordtee- liger is. De vraag is: Wanneer moet men het contract met Alkmaar opzeggen? Vele discussies. 't Slot was, dat er een on- derzoek naar deze kwestie zou in-gesteld worden. Daarop deelde de voorzitter mede, da-t in een- conferentie met heeren burgemeesters van Schermerhorn en van Zuid- en Noordscher- mer besloten was het f)unt malariabestrijd'ing in dten Raad ter sprake te brengen. De kosten zouden- bedragen 10 cent per inwoner, wat voor Ursem 126 is. 't Voor en 't tegen werd niet in den breeds overwogen. De. heeren Buis en Rnyter voelden veel voor dit punt, hetgeen ten- slotte -aan B. en W. werd overgelaten, die de noodige stappen kminen doen, om. het doel, malariabestrij- ding, te tr-effen. Daarna sluiting. UIT OUDKARSPEL. Uit goede bran kunnen de meedeelen, dat de heeren L. de Wit en W. van Dok, die te kenn-cn haddten gegeven voor een herbenoe- ming tot lid van het bestuur n-iet in aaniniei1- king te willen komen, in dte laatste bestirurs- vergadering op hun besiuit teniggckomeni zijti. De gasconunissie heeft het voorstel- Paarlberg, overgeiiomen door den raad dezer gemeente, om, in verband met de d-otnkere morgOTureu en dte 'last die dat voor den n aar dten axbeid gaande arbei-ders oplevert, ook in die uren straatverlichtmg te geven, of de nachtlichturen van 122 uur te verplaat- sen na-a-r twee morgenuren, niet aangienomen. De genoemde uachturen- blliiven toi behoe- ve van de openbare veiligheid) gehandhaafd- De oudste inwoonster onzer gem:ee«ife, mej. wed'. J. Kuilman, verp-leegdie in het Te- huiis voor Ouden van Dagen., herdkcht gjste- r«i haar 95sten verjaard-ag. UIT NOORDSCHARWOUDE. Voor de tweede maal waren de leden vati dte IJsclub „Nut en Vermaak" opgeroepen, on? te spreken over het al of niet vooxtbestaafl Can's IMrood

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 10