NIER BLAAS PHIEN ONSCHADELIJKE van het woord Christelijk, dat het schoolbe-. stuur, bij zoovoel inkomsten uit andermans beurzen, in koeien bloede zijn Christus en zijn beginselen in de weegschaal plaatste te- genover de luttele zilverlingen (of pennings- kesdie de heerOn in hun heiligen ijver zich al verbeeldden te moeten offeren ten behoeve van maar dat eene tollenaarszieltje. En we achten het een aanfluiting te meer, omdat d'ie „gewogeo en te licht bevonden penningen" bovendien met op de schaal geworpen waren, toen het andere kin- deren betrof, van wier ouders de overtuiging mede aam gerechtvaardigden twijfel onder- hevig is. Daarom achten wij het komediespel om nu juist Van die moeder alleen het tastbaa'r be- wijs (en welk dan nog J) te verlangen, dat het haar ernst was met het Christelijk onder- wijs. Daarom achten wij! het ergerlijk aan dat kind opzettelijk te ontnemen datgene, wat men het eerst gegeven had en dat per slot van rekening met door dat bestuur zelve, doch door een ander al betaald was of zou warden. Daarom achten wij het onrecht, als die moeder straks door den gemeenteontvanger ambtshalve desnoods per aanmaning, dwangbevel, deurwaarder en executorialen verkoop gedwongen wordt ook haar aan- deel af te staan in de kosten voor een school, waarvan zij haar kind wilde laten profitee red waarin dat kind ook opgenomen iverd, waarin moeder het wilde laten blijven en waaruit het na acht d'agen door het bestuur met voorbedachten rade buitengesloten werd. Daarom achten wij het een onwaarheid die moeder diets tie maken, dat zij gestraft zou worden, wanneer zij na dit machtsver- toon haar kind thuis mocht houden. Niet de moeder, doch het schoolbestuur stoat hier oi. schuldig. Daarom hebben wiji de pen opgenomen om te signaleeren de voor de massa gevaarlijke onwaarachtigheid bij verkondigers van hoo- ge beginselen, om een helder licht te werpen op het niet minder gevaarlijke „ijdellijk" ge bruik van het woord Christelijk en om te pro- testeeren tegen de onmondigheid der belas- tingbctalers tegen het ijdel gebruik van hun geld door het eerste het beste schoolbestuur. Daarom bliezen we alarm, niet vanwege de beginselen, waar we desnoods beginselen tegenover konden plaatsen, niet vanwege de houding der leerkrachten, tegen wie wij per- soonlijk niets hebben, maar vanwege de wil- lekeur van het schoolbestuur. Daarom ontzeggen we aan dat bestuur het recht op omze belastingpenningen en op die van onze medeburgers. En we weten, dat wij hierin niet alleen staan. Met dank voor de plaatsing en met be- reidverfclaring om aan ieder belangstellende de gronden voor het bovenstaand mede te ddelen, Hoogachtend, Uw. dw. EENIGE LEERKRACHTEN DER O. L. SCHOOL TE EGMOND AAN,ZEE, P. S. Aangezien de heer Pronk, hoe- wel als eerlijk man verplicht zijn woorden waar te maken of in te trekken, in zijn schulp blijft, willen we aannemen, dat hij heeft in- gezien, dat het gemakkelijker is haastiglijk te beschuldigen en te beleedigen, dan te be- wijzen. Gedachtig aan onze eigen feilbaar- heid willen we hem vergeven: hij wist niet, wat hij deed. Wij bemerken, d'at er „buiteuom" over de- ze zaak nogal gepraat wordt. Zoo beredkte ons o.a. het merkwaardige gerucht, dat men op de Chr. school het kind weer wilde loo- zen, omdat het geen geschikte leerling was. Daar wij beslist weten. dat dit met waar is, kunnen we moeilijk aannemen, dat dit praat- je uit ingewijde kringen afkomstig is. Het zou bovendien een blaam werpen op het perso- neel dier school, nieb alleen als onderwijzer, maar ook als Christen (Matt. 17 vs. 1921) een blaam, welke wij niet voor onze rekening zouden willen nemen. De onderteekenaars-. VEROUDERDE WATERSCHAPSTOE- STANDEN. Het stuk van den heer D. de Boer Dz. las ik met groot genoegen, omdat hij z a k e 1 ij k en daarop komt het aan geheel met me instemt, ook wat betreft het niet scheppen of handhaven van een privilege voor een kltein kringetje hoofdingelanden om benoemd te worden tot heemraad of hoogheemraad van eenig Noordhollandsch watersChap. Ik verheug mij deze vooruitstrevende en mij sympathieke figuur ook in deze zakrn aan mijn zijde te zullen hebben. Ik schreef reeds, dat ik van de meerderheid der alge- meene vergadering van het hoogheemraad- schap Noordhollands Noorderkwartier niet anders verwachtte. Trouwens zij plaatste reed's den candidaat, zelfs ondanks ik dien voigens den heer de Boer op nibt-juiste wijze had' aanbevolen, onder nummer 2 op dfe aan- beveling Misschien stelt nu wel binnenkort de geheele algemeene vergadering zich op dit ruime standpunt, en laten Wij dan hartelijk hopen, dat ae andere hoogheemraadschappen en heemi-aadschappen' in de provincie even- eens met dit al te zeer veroud'erd gebruik op het goede voorbeeld van Noordhollands Noorderkwartier zullen breken. Maar nu nog iets tegen mijn zin, maar het moet wel' over den persoonlijken kant, dien de heer de Boer zoozeer naar voren dringt. Mijn beschouwingen in dfe provia- ciale pers hadden steeds uitsluitend ten doel z a k e 1 ij k iets te bereiken. Hfelaas botsen daardoor toch wel eens personen tegen mij aan. Ook ditmaal heb ik zelfs den naam dfes heeren de Boer, met hoevefel geheimzinniigheid hij in de vergadering van het hoogheemraad- schap dan ook spra'k, er geheel buiten gehou- den. Ik heb er niet aan gedaeht om hem, zooals hij het uitdhukt, als iiiterst achterlijk tegen den muur te zetten ter executie door de

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 11