liKmaarsche Gourant Parijsche Canseriedn. Yraag en Aanbod. v.h. Herms. COSTER ZOON, Voordam G 9. ALKMAAR. Zaterdag 17 November. Ben brief nit Moskou. NeVi BoSii* Gil nanllbPuiuKixiiij het vervaardigen van ALLE Drukwerkan, het plaatsen van advertentien In alle bladen, het leveren van alle Blnnen- en Buitenlandsche Boeken. het leveren van abonnemen- ten op alle Binnen en Buiten- landsche bladen. Brieyen uit Weenen. No 871.* mz. Konderd Vljf en Iwintigste Jsargang, (Van cozen Berlijnsdieu, correspondent). No.lOl. Moskoui, begin November. Een uitnoodiging van de Russisdie regee- nng heeft mij dozen herfst naar de hoofdstad van het land gevoerd, dat West-Europa een groot probkem toeschijn't. Begeerig hob ik de gelegeu-hdd aangegrepen, het groote raadsei van het rneuwe Rusland, wa-arover de pnan- tastische verscheidlenheid van berichten'meer diusteruis-dan licht verspraid heett, ems in het aaugczicht te -zien en naar de polsslag te luistereu, waarin na de verpletterende ndod- lotslagtn het bloed van1 het Russische volk klopt hr bestaat een aardige anecdote van rer- diuand Gregerovius, den gtschied&chrijvef van de siad Rome. Bij een aimer vroeg nem eens een dame: „Kunt U mij ook zeggen, Diijiiheer de professor, hoeveel t-ijdi men noo- dig heeft om Rome te lceren kaineu?" w aarop de beroemde historicus antwooirdde: „Daarom treat kan ik U helaas ruet inlichten, mevrouw, want ik woon hier oerst 18 jaar. Dat zou ook de kenner van Moskou kunnen antwoorden, als iematid, d'ie zichzelf voor de eersie maai tegenover de womderen van deze stad zict geplaatst, hem een dfergel'ijte vraag sieldc.. Want het is een Rome van het O'os- ten, een Rome van de Slavische wereld, dlat zich hier aan de oe-vers van de breede Mos- kwa verheft. Een onoverziuiba-re onmetdijke hui'Zenzee, over het gebied van een kleine pro vince verbreid, beatraald door dm eer- waard'igen glairs en iiet bloedroodte licht van een duizendjarige geschiedenis, de steenen kroniek van ontwikkelmg eener oeroude, rijke kunst en beschaviug. Maar men moet deze stad niet zien in het licht van, een Westersche cuituur. Slechts wanneer men de zemzame bmnuig, die tner een Aziafischen kern met de elementen van West-Europeesche invloeden heeft aangegaan, heeft geconstateerd, zal men de stad kunnen begrijp.-n. Door een einddooze vlakt-e, door ondoordJringbare wouden rolt de trein dagen lang, nachten iang naar het Oostai, totdat hij 't hart van den staat heeft bereikt, die onge- veer 0,6 van de bewoonde aardoppervlakte beslaat. Ver weg ligt alles, dat de Duit- scher te zien, te bdeven gewend was. Vrcemdsoortige kerken en ktoosters, door een gewemel van gouden koepels gedekt. Woeldcrige byzantijnsche pracht licht u te- gen. Muren en tinnen torens, die de herin- nering weklcen aan sprookjesachtige rijken, van Perzie en Indie, rijzen op. Lage huizen breiden zich uit, nog verwant aan de hutten in dte verloreu aorpen, die we op onze ireis passeerdfen. En daamaast plotsding, zon- der overgang, zonder ver binding, kolossale moderne gebouwen, die zich als woikeala'ab- bers tegen den hemel afteekoaen. In stra- ten met het slechtste plavedsel der wereld, waarop zich in den herfst kleine merem, le- vensgevaarlijke plass-en vormen, ontmoeten wc tabdacht'ige paleizcn van rijke families, die hier eens met een personeel van vijf-en- twintig of dertig personen resideerden. Mos kou is een stad1 van schriille tegenstellingen, von verbluffende verrassingen, van onordieliijk, onrustbarend druk gewoel. Maar juist in deze. blijvendie contrasten, dteze onophoude- lijke pnkkelende wisseling van 'beelden ligt haar eigenaardigiheid, die eenig is, ligt het karakter en de wet van haar merkwaandige, grootsche overweldigende veelzijdigheid. De indruk, die deze stad op een vreemde- ling maakt, is te verwarrender, omdat er een enorm druk verkeer heerscht. Door de sfcraten schuiven en dringen zich menschenmassa s, die aan een onuitputtelijke, verborgen bron scMjineu te ontstijgem. Slechts schrede voor schrede komt men voorunt Op den rijiweg vol- gen de kleine voertuigen, waarin hoogstens twee personen een .plaats kunnen vindtn, met hun pittige Arabische paardjes,. volgen de vraclitwagens en karreu in meerdtere evenwij- d-i-ge ketenen, die nauwelijks een cnd'erbre- king d'ulden, elkaar. En die grensstreep tus- scheu trottoir en rijweg word't door geheeJe legers van koopl'ui in beslag genomen, die le- vensmiddeien en gebruiksartvkden te koop aanbiedeni, broodjes belegd1 met worst of kaas, koekjes, chocolade, heerlijk fruit uitde Krim, stoffen, kragen, overschoenen, hemden, sigaretten, enz. De heel© stad is een reus- achtige markt, en onophoudelijk hoort men het aanbieden, roeprn, handeien en afdingen van verkoopers en koopers. Moskou had voor den oorlog meer dan anderhali miiliioen inwoners thans heeft d!it getal zich bijtna verdubbeld. Uit alle deelen van het rijk heeft de hoofdstad' met magis'che kracht menschen haar zich toe getrokken. Men kan dat eea bcwijs noemeu voor de macht en den in- vloed, die de stichters van- den nieuwen staatsvoim in Rusland1 op het land en op de ougetelde milliaenen van zija bevolking heb- ben. Daardoor is natuurl'ijk een wonmgnood ontstaan, waarbij vergefeken die soortgelijke moei'lijkheden in de andere hoofdlsteden van Europa na den oorlog, Idnderwerk schijnen. Alle families zonder uitzondering leven on- der de bezwaarlijkste ruimteverhoudingea. Men kan geen kamer binnenkomea1 of men vind't er een bed1 in, of een Spaansche wand, waaracliter een „slaapvertrek" of. een; „kiu- derkamer" ingeri'cht is. Het is, alsof juist deze overvolte, die men. buiten op straat en binnen in de huizen aan- treft, uitdrukking geeft aan de rustelooze cnergie waarmee Moskou na jaren van groote verwarring en ontzettend' lijden zijn krachten voor een nieuw leven verzamelt. Nog vindt men tallooze sporen van verwaarloozihg, opengereten plaveisel, bouwvallige huizen met vervuiMe en verweerde voorgevels, maar evenszoo vele getuigeni®en van nieuwen op- bloei en stdgers, waarachter men herstelt, reinigt en verft. Deze reparatie-arbeid speelt een bclangrijke 'rol in het stra^aibeeld. De re- geering hecht daaraan groote waarde; ze heeft de huizen van vele voormalige bezitters, die in den ccrsten tijd na den bolsjewistiscben staafsgreep onteigend geworden waren, weer te hunner besrhikking gestdd, op voorwaar- ae, cat zq ze hersteiiert. Wog ztjn alle aken met weer heropend. Men net door vele wa sters m ieege ruuinen, ztet actiuer andere de vroegcre bewoners of nieuwe, die zich hier vusfgen whien, bezig d.e wmiket opmeuw in te rich ten Maar de eene zaak aa de andere wcrdt tocn heropend. Langzaam komt alles weer op dreef. Want de „nijeuwe economische poli- tiek", die de regeering van voiksccmmissaris- sen lneor dan een jaar geleaen, is gaan vol gen, doordat ze de doctrinaire starheid der socialiaatie van verschiliende bedrijven op- gaf, heeft den vrijen handel weer toegestaan. Up de beurs krioelit het van duizenolen, die met de oude bedrijvigheid been en weer d'ra- veu en dte „wilde" beurzen, die op ruime plai ner. of dte kolossaal breede passage in de ua- bijheid1 van het Kremiin gevestigd zijn, laten aan bezoekers waadijk nieis te wenschen over. De oude bourgeoisie is veidwenen Doeh een nieuiwe koopmanssiand is daarvoor in de plaats geuedni. Het principe van de gehjk- lieid van alle menschen, dat hooge ide'aal, waarnaar de grondgedachte van de Sovjet- staat zich richi, heeft zich weer eens niet laten verwczenlijkcn. Men ziet ook in Moskou bede- laars, al zijn het er niet zocveel als in Berlijn, havclooze gestaltcn, in vui'le en verscheurde lompen gchuld, kermen op hoeken van de strata en voor kerken on kapelitn om een mildte gave, figuren als die uit Gorki's „Nacht- asyl" of uit de novellen en romans van Dos- to'jowski. Er zijn ook werkloozcn in Mos kou; want aan economische crises outbreekt net niet. En anderzijds ontstaan nu wel niet een nfeuwe rijkdom, maar toch een klasse van gegocden. Het wemelt in de stad van buiten- 1 andere, 'die z,aken dbon. concessies verwer- von, contracten afsluitei, vrcentdc lndustricen willca vcsAgen. Men heeft zija gevolgtrek- kiugeir uit aezen nieuwen toestand gemaakt en is tegemoet gekonien aan die b£zwaren van de menschen, door wier handeu weer geld rolt. De eertijds beroemde luxe- en ddicatessen- zaak van Jelissejew in de Twerskaja, een cnorm, twee verdicpingai hoog gebouw, met de ui'tgezoch'tste tekkernijnen tot den rand volgepropt, is heropend hoewel oak liter de staat zich een aandeel in het bedrijf heeft verzekerd. Zoo ook, niet ver diaar van- daan, de reuzenwinkel van den bakker Philip- pow, waar brooden, kocloen en1 taarten m zulke r.iassa's opgrstapeld liggen, dat men niet begrii.pt, hoe ibze onoverz'enbare voor- raden verkocht en verwerkt kunnen warden. Alios fe evenredlg aan de inaatstaf, die overal in Rusland1 heerscht, en waaraan de West- of Mrdld'en-Europeaan eerst wennen moet, om oyer z"n verbazing hem te komen. Ook de groote restaurants, waarin vroeger fabelachtige braspartijen werden gelrouden, zijin, gedeettelijk tenmmste, heropend. Hier overal begint het leven- terst tegen midder- nacht en duurt tot den vroegen morgen. In de „Erenutage", een van ou-ds bekende plaats van sauxenkomst voor dames en heeren, die goed kunnen eien en drinilcen, nenren om een uur's nachts de cabareivoarsteMingen, waar naar de soupeerenden luisteren; de wonder- sthooue koorzangen van de zigeuncrs, de Ka'ukasische dansen, die liederen van de ba-1- ladezangcrs een aanvang. Dat duurt tot drie ulur. En dan begint de dans Intusschen zijn dit bijzendere gevallen, die wcliawaar de wending in het Moslcousche le ven in dte laatste jaren kairakteriseeren, maar d'ie tach uitzondering blijven. Over het alg> meen is de kolossale stad, waarin vroeger cen overdadige weelde 'ten toon werd; geapreid, een stad van proletariers geworden Men voelit het duidelijk op straat: de vierde stand regeert, de eens onderdrukte klasse van de ar- beid'ers, beambten, bed-ienden, die in Rusland, geheel amders dan in Europa het gevahwas, een slavenleven leidden, is in aanziar geste- gen, zelfbewust gewordten en heeft zich een bestaansrecht veroverd. Het principe van sjchrille tegenetellingcn met de verhoudingen in den Czarentijd is wel wat ver doorgevoerd. Zoo vinden b.v. thans op d'e universi'teit zo- nen en docbters van de pro-letarische standen, van den arbeid-sstand, zoowel als van de boeren, licht een plaats, terwiji de burger z-,ijn kinderen niet zonder bezwaron toegela- ten krijgt. Bijzonder duidelijk trcedt dte sooaie omv/entelinig in het-theater naar voren; in iederen schouwburg is een groot -gedeelte van die plaa-tsen voor de vakvereegigingen, voor d arbeidters en de soldaten gereserveerd1, die met graagte van1 deze regaling gebruik ma- kn. In den grooten Stadsschouwburg, het mooiste en meest luxueuse gebouw, dat ik twit gezien hteh, wordien in de reu§achtige zaal met de zes rijen zwaarvergulde balus- iraden juist de beste plaatsen, de groote h-of- loge in het midden van dien eersten rang, de prosceniumloges en dte eerate rijen van het parket avond aan avond voor dte arbeidende bevolking gereserveerd. Als Zondagsmid- -dajgs een symphonie-coniceilli plants heeft, wordt het Maandagsavonds voor de arbei dters herhaald, date vrijen toegang hebbon. Men kan over de staathuishoudkundige theorien, die zes jaren geleden na de tweede revolutie tot de dolle consequenties van com- muni-stische maatregelen leidden en waar- van er veel, dat eigenlijk tot de kern der zaak behoorde, thans aan kant gezet zijn, denken ails men wilhet staat vast en zal een ieder, die Moskou bezoekt duidelijk worden, dat de groote massa's der arbeidenden belangrijke voordeeLen verworven hebben en zich geluk- kig voelen. Op het oogenblik, nu men van het doctrinarisme van den eersten tijd tot een buigzamer practijk is overgegaan, is een toestand geschapen, die beslist duurzaam schijnt te zijn. De Duitscher, die uit den wan- hopigen warboel van zijn ongelukkig land in Rusland komt heeft werkelijk het gevoel, in een ordelijken staat beland te zijn. Ook de financien zijn tot rust gekomen. De „Tscher- wonez", die men ingevoerd heeft, blijft op peil. Deze vertegenwoordigt een schatkistpro- messe op tien gouden roebel§, dus ongeveer vijf dollar, die door den staat gedekt is. Pas- munt voor het verkeer is de papieren roebel gebleven, die zelf van koers verandert maar hoog staat boven de rampzalige Duitsche mark. Met de reuzengetallen, de nullendui- zeling heeft men afgerekend: de papieren rotebels wijzen het getal aan, dat ze in mi-1- lioenen waaid zijn De schommdingen zijn niet a-1 te groot. In de veertien dagen, die ik in Rusland doorbracht steeg de Tscherwo- nez van 5-200 op 6600 miilioen in papieren roebels. Dat wordt.elken dag bekend gemaakt en wordt in iedere bank gepubliceerd.. De he- rekenir.g worfff in gonftroebels uifgeflruk? en de vermenigvuldiging levert bij eenige oefe- aing geen moeilijkh den op. Met een groote krachtsimpanning heeft men zich uit de el- lende van een waardeloos muntstelsel naar boven gewerkt Men hoort niet als in Duitschland onop houdelijk over geld praten. De prijzen zijn weliswaar hoog, maar de inkomens van de arbeidende klassen zijn hiermede in evenre- digheid en levensmiddelen zijn in overvloei voorhanden. Op de reusachtige markten, die er uitzien als voedselopsl agpl a a tsen van ge- heele volksstammen en waar honderdduizen- den menschen zich vereenigen, wordt alles, waarom men in Duitschland vechten zou in geweldige hoeveelheden te koop aangeboden. Weliswaar ziet men ook hier de vertegen woordigers van de verarmde klassen, die hun laatste schatten, stukken van een eens kost- baren inboedel, zilver en pelsen, kleeren en hoedlen, zijden doeken en tapijten uitspreiden. Met medoogenlooze wreedheid heeft't lot de families in de ellende gestooten. Het moet voor hen ontzaggelijk bitter zijn, te aan- schouwen, hoe op de puinhoopen van hun .wereld zich een nieuwe burgerij vormt Maar de geschiedenis der volkeren en staten kest geen medelijden Dr. MAX OSBORN. DE EEiUWIGE LAMP. (Van onzen Parijschen Correspondent.) Parijs, 11 November. Deze vijfde jaardag .-van den wapenstil- stand is voomamelijk gewijd geworden gelijk het betaamde aan den cultus der Herinnering. Officieel is hij opgeluisterd door twee aangriipende ceremonien; hot Pa- rijsche volk heeft hem gevierd op duizend ver- schillende plaatsen, op honderd- verschillende manieren, van vroeg in den morgen af tot ver in den nacht De overdracht der vaandels, op de binnen- plaats van het hotel des Invalides, was van dit alles een prelude. Daar werden, om negen uuf, een hpnderdtal treurige flarden ver- brand en uiteengereten aan de Somme en aan den IJser, in de loopgraven voor Verdun en in de wouden van Argonne toever- trouwd aan de verecnlgde officieren van com plement. Voor dm Franschman een glorieuse wacht-par ade; voor den vreemdeling, in wien het oorlogs-mthousiasme reeds sinus land bezon-ken is, een indrukwekkende, tot emst en nadenken stemmende plechtigheid Drie -kwartier later, voorafgegaan door een peloton kurassiers en een detachement infan- terie, Warn de stoet dezer kostbare relieken naar -buitlen. Er achter op een fieren- schiim- mel, generaal Gouraud, militair gouverneur van de hoofdstad-, in khaki-uniform, ent bij' hem zich aansluitend: de troepen, welke op- gesteildi hadlden -gesiiaan op dte esplanade. Toen het latste gedeelte zich in beweging zette, waren de vaandels, wiegend in de ca- da-ns der schreden van de mannen die hen droegen, de avenue der Champs-Elyssees ge- naderd, en klommeo langzaam op naar de place de l'Etoile. De Arc de Triomphe teekeu- de zich af tegen den grijzen hemel, als een poort der eeuwigheid. Op het fraaie plein was intusschen de me- nigte saamgevloeid, van uur tot uur in dich- ter drommen. Het midden-gedeelte werd vrij- gehouden, maar men verdrong zich rondom, op de hreedte trottoirs, ondrn ate kale boomien, op de stoepen, hekken, balkons en daken der vorstelij-ke villa's. Welk een verschil met de vroolijke menigte der zon-overgoten. troepen- revues op Longchamps Ztelfs die hemefl' scheen bedten te rouwen, en de nabijheid van. het graf van den Onbekenden Soldaat, daar- ginds onder bet hooge gewelf, waarin de na- poleontische veldtochten vereeuwigd zijn, maakte dc menschen' zwijigzaam en ingetogen. Toch zag men de gewone straatventers, die in el'ken feestdag aanleiding vinden tot een nieu wen handel, en die „bloempjes van Herinne ring" verkochten, en wankele stoel-krukjes, waarop men straks zou kunnen gaan staan om over de hoofden der anderen heeri te zien. De vindingrij-kheid der Parijzenaars heeft bij dergelijke gelegenheden een vrudbiibaar am bcidsveld. Zij die achter den menschen-mnur staan 'hebben een bof-geslepen Spiegeltje, dat zij met' uitgestrekte armen in de hoogte hou den en waarin zij' alles kunnen volgen, den rug naar het plein gewend. Op het ruime plein, aan weerskanten van het monument, scharen zich de delegaties van oud-stijjders, verminkten, lands-pupil len eni school'kinderen. In midden: de offi- cieele personen Kamerleden, Senatoren, Ge- meenteraadsleden, leden van het Corps Di plomatique. Ook de ministers komen nu aan. En, onder de poort, voor het graf, (dat schuil gaat onder de bloemen), bezet het ba- taillon der huiverende vaandel-flarden een eerewacht. Juist vijf minuten voor elf kondigt klaroen- geschal de komst aan- van den President der Republiek. Op dten hoek der avenue Hoche verlaat hij zijn rijtuig. Blootshoofds, geflan- keerd door P oincare en den minister van oor- log, Ma'ginot, en voorafgegaan door een voetknecht in gala, steekt Millerand het plein over, gaat langs het front der delega ties. Langzaam nadert hij den- grafsteen. Naast het graf houdt de kleine stoet halt. En nauwelijks staat men stil, of een geweldig ka- nonschot bu-ldert las: het begin der minuut van stilte. Een indrukwekkende geruischloos- 'heil legt zi-ob over de zo-oeven n'o-g woelige menigte. Een klein kind, dat nog een oogen blik voortging te babbelen, zwijgt nu, geimi- teerd verwonderd. En slechts heel uit de ver- te hoort men nog, als uit een andere wereld, zwak getoeter van auto's. Welk een droevige herinneringen van rouw, van. spijt, van; hopen, moeten daar ge- spookt hebben in de hoofden dier tienduizend in zichzelf g ekeerd-e meniscben,, gedurende dteze m'inuut, zwaar van; gediach-ten meer diam eenige and© e Dan vefkudi'gt een- tweedie, kanonscbot bet einde. Muzi^k klatert op. Mibtaire bevelen kruisen ovef en weer. Het defile begint. Millerand heeft de glorieuse poort verla- ten en staat nu weer op't plein. Achter hem herkent men Poincare, Raiberti, Raoul Peret, Gaston Doumergue, Maginot. Ook maar- schalk Lyautev is daar, omgeven door heel een goudblin-kende groep van generaals. Geiieraal Oouraud', -aan het hoofd- zijner troepen, nadei l den President der Republiek, salueert breed-uit met zijn degen, en steli zich op tegenover hem. En nu verschijnen achtareenvolgens hoomblazere an tambofira van de gaitle, de -leerltogett der PoTyfecfiW- sche in hun sombere uniformen en die van Saint-Cyr met hun verblindend witte pluimen. Daarachter de verschillende divisies van het gamizoen van Parijs, dk met haar eigen mu- ziekkorps; horizon-blauwe fantassins, fusi liers der marine, met jroode pompons op de mutsen, kranige jagers. De piepende muziek eener nouba k-ondigt de tiadering der Afra- kaantjes aan. En ten slotte de cavalerie, de artillerie en dte tanks. Wanneer zij langs den- President komen, buigen zich de vaandels, en de officieren sa- lueeren met de sAbe-ls. Docli men voelt dat," over het hoofd van Millerand heen, hun greet vooral gaat naar den 1Tstillen getuige", die hier zijn slaa-p voortzet, begonnen in de vlakten van- de Somme of in de loopgraven van Verdun. Een laatste wenk van den degen van gene raal Gouraud: de plechtigheid is afgelopen De troepen- gaan uiteen. Millerand neemt weer plaats in zijn rijtuig "en keert langs de avenue des Champs-Elysees terug naar zijn p-aleis. De vaandels worden naar het hotel des invalides gedragen, langs denzelfden weg waarlangs zij waren gekomen. De me nigte verspreid zichLangs de avenue, afdwalend van de Etoile, ziet men, in groe- pen zich voortspoedend met al de snelheid hunner schamele wagentjes,- de zwaar ver minkten, de geamputeerden, de lammen, de blinden, die zich daareven gebogen hebben over de laatste rustplaats van hun strijdmak- ker Heel den middag heeft de bevolking van Parijs, zwijgzaam en ontroerd, het graf van den Onbekenden Soldaat bezocht. Zonder op- houden hebben stoeten van delegaties er kran- sen gebracht. Moeders, nog immer in zware rouw, hebben er bloemen neergelegd. Doch om zes uur had daar, onder de hooge poort, de treffendste plechtigheid plaats van den dag. Toen kwam de heer Magino-t, de minister van oorlog, er de vlam omtsteken, die voort'aan, als een vuur van Vesta, dag en nacht branden zal bij het graf van den ano- niemen doode. Een compagnie infanterie, -met haar vaan- del en muziek", zet het plein af, waar groepen oud-strijders zich opnieuw hebben vereenigd. GemeenteraadsledenKamerleden, Senaatsle- den rij-den weer aan. Dan blazen de trompet- ten een signaal: de minister, in gezelscnap van een generaal, verlaat zijn rijtuig. En langzaam, eerbiedig, nadert de kleine stoet, waarbij zich nu gemutileerden en oud-strij ders hebben aangesloten, den grafsteen. De minister loopt om den steen heen, blijft staan, buigt zich voorover. Iedereen hOudt den adem in. Een officier geeft een teeken. De trompetten schal-len opnieuw. Een kleine, .groene vlam flikkert nu. Zij groeit en krimpt weer in, onder den lucht- stroom die onder de triomfpoort blaast. Wel is zij het embleem der ziel van hem die hier ruSt: de zdel d-ie ook beurtcl-ings opteide en ineenkromp in het geweldig drama dat zij beleefde. De Marseillaise davert over het donkere plein, in breede, plechtige accoorden. En ter wiji de minister van oorlog weer in het wach- tende rijtuig stapt, treedt generaal Gouraud, vergezeld- van zijn zuster, nader tot bij het graf en vertoeft er eenige oogenblikken in stifle aandacht Maar het schijnt, dat men dezen dag moest vieren niet alleen als een van schaamte en van r-o-uw, doch -ook van vreugdevolle fees- telijke her den king. Op den boulevard wap- peren de vlaggen, houden de studenten in iange siliehten „den mocxl erin". Men omarmlt elkander en traclft zich weer op te schroeven tot de geestdrift-roes der Viotorie, een Vic torie, welke nog niets dan narigheid en te- leurstelling bracht. En in de buitenwijken loeien en gieren de schitterend verlichte stoomdraaimolens, of danst men rond een muziektentje,_ onder het kleurig intiem schijnsel der lampions. LEO FAUST. TE KOOP AANGEBODEN een zoo goed ate nieuwe D'EMI-SAISON. TUINDWARSSTRAAT 24. DRIE KACHELS TER OVERNAME AANGEBODEN tegen spotprijs. PAULUS, Achterom 11. Van alles te koop zoo goed als nieuw: Een boerenwagen compleet of gedeeltelijk, auto- of pa'ardendekens, tuigen, zweepen, ijzeren gootsteenen, heerencostuum 12.50, Poppen- wageni, Bedkruiken al. 2,25, een pracht Bontmanteltje, leeftjjd 6 jaar. J. H. KLUFT, Oudggracht 158, geen winkel. TE KOOP EEN HANDWAGEN en MENGKETEL (60 Liter) extra koopje. N F. HELDER, -Heiloo, Rijkss-traatweg. TE KOOP: Girond-b-ascule 150 K.G., winikelbascule 5 K.G., 2 blokken koperen ge- wichten, 2 zwarte gewichten 2 en 5 K.G., 2 groote steenen azijnpotten met kranem. Voorstr. 52 te Egmond1 a-aln Zee. Miniatuur Stoom-draaimolen, Luchtschom- mel, Circust-ent, enz. enz., totaal eene gehee- le kermis vormende, te koop aangeboden. Adres Vogelenzang 14, alhier. ANTIEK geb-eeldhouwde hardsteenen ZONNEWIJZERVOETS-TUK TE KOpP AANGEBODEN. Adres VOGELENZANG 14, alhier. Zeer zeld'zame antieke STAARTKLOK (anno 1735) met beeldhouwwerk TE KOOP AANGEBODEN. Adres VOGELENZANG 14, alhier. ANTIEK SPINNEWIEL en dito THEE- ST'OOF TE KOOP AANGEBODEN. Adres VOGELENZANG 14, alhier. TE KOOP AANGEBODEN EEN PRO- MENADEWAGEN en KINDERSTOEL in prima'staat. Adres ACHTERWEG 31. TE KOOP: MARKSTAL 3 Meter lang en pracht zeil 3 bij 3 M. ook afzonderlijk. J. J. WIEBES, Boezemsingel 6. TE KOO'P AANGEBODEN: BRUIN PLUCHE MANTEL, zoo goed' a>ls nieuw-. Adres te bevragen bureau van dit bla-d. TE KOOP -een zoo goed' als nieuwe SA LAMANDER RACHEL. A. BAKKER, caii Laat 99. Helast zich met: TE KOOP eene zoo goed als nieuwe froene VULKA-CHEL en een gehruikte CHRIJFMACHINE (Mignon). Te bevra gen UITENBOSCHSTRAAT 15. Niet op Zondag. TE KOOP een prachtige SALON-GRA- MAPHOON met 40 nummers, ook afzon derlijk. Adres UITENBOSCHSTRAAT 40. TE KOOP: 6 STOELEN, TAFEL, KIN- DERLED1KANT en drie BLOEMTA- FELTJES. Adres bureau.van dit blad. De vl-ootwet afgestemd! M'aar MULDER heeft de SCHOENEN eri de WATERLAAR- ZEN iets gebruikt met nieuwe dubbele zolen en hakken van de soldaten te pakken en daar kan ieder van profiteered Alleeni D. MUL DER, Laat 27, nieuwe winkel. TE KOOP FOTOTOESTEL 9 X 12. STUARTSTRAAT 88. TE KOOP tw-ee -goed onderhquden CRAPAUDS. Adres J. M. v. d. ZWAN, stoffeerd-er, Laat 183. TE KOOP HEERENRIJWIEL 20. FORESTUSSTRAAT 17. St. Nicolaa-s Cadeau. TE KOOP een KAMERKEGELBAAN lang 2 M. Adres VLAANDERHOF 3. De verkiezingen voor den Natiomden Raad. Op Zondag, 21 October, vo-nden de ver kiezingeni voor den Nationalen Raad en te Weenen, wegens de mindere koaten, tegelij- kertijd die voor den gemeenteraad' plaats. Voor den- dag der verkiezing en voor den dag tevoren bestaat er in Oostenrijk een al- gemeen alcohol'verbod, waaraan streng de -hand gehouden wordt. Dit droeg er mede toe bij, dat de verkiezingen in het geheele land een ordelijk verloop had-den. Er werd druk gestemd, in vele kiesdistricten kwam 90 a 95 pet. der kiezers op en -daar, volgens ons modem kiesrecht elk met krankzin-nig staats- burger man en vrouw kies-gerechtigd is, als hij slechts het 21ste Ievensjaar bereikt heeft, zoo was het aantal kiezers zeer groot en de toeloop in de kamers, waar de stem ming plaats had, zoo aanzienlijk, dat er tel- kens queue gemaakt moest worden. Het resultaat van de verkiezingen voor den Nationalen Raad bracht geen verras- sing; het was veeleer een succes voor de re- geeringspartij-en, waardoor, naar de alge- meene verwachting, de voortzetti-ng en be- eindiginig van de saneering gewaarborgd schijnt. De vroe^ere Nadonale Raad had 183 leden, welk aantal evenwel, om bezuini- gingsreden-en, tot 165 verminderd is. Oosten rijk da-nkt dus niet alleen ambtenar-en, maar ook afgevaardigden af. In d-en vorigen Na tionalen Raad hadden de christelijk-socialen, dat zijn de eigenlijke dira-gers van de sanee- ringsgedachte, wier leider de Bon-dskanselicr dr. Seipel is, 85 mandaten-. Met hen is de Groot Duitsche partij, ofschoo-n haar -pro gram in vele opzichten geheel anders is, in coalit-ie, om-dat ook deze parjij voor d'e sa neering is. Zij had 29 mandaten, zoodat dus -de buirgerlijke regeeringspartijen over 114 mandaten beschikten, met 69 socaal-d'emo- kraten- tegenover hen. In den nieuwen ver- kleinden Nationalen Raad, die tegen- 17 No vember is bijeengeroepen, zal de verhoud'in-g der partijen de volgende zijn: 83 christelijk- socialen', en 16 Groot-Duitsohers, dus een burgerlijke en voor saneering gestemde meer- derhei-d van 99 leden, met 66 sociaal-diemo- kraten- in de appositie. Er heeft -dus 3/5 der bevolking burgerlijk gestemd. Dat is dus een groot su-cces, omdat de soc-demokraten alles, ja werkelijk alles hadden aangewend om de meerderhei-d te verkrijgen en in den verkiezingsstrij-d milliarden kronen besteed h-adden voo-r tallooze, reusachtige aanplak- biljetten, voor uitdeelin-g van propaganda- geschriften, verzendinig van verkiezi-ngscir- cul-aires, het organ-iseeren van politieke kino- voorstelli-ngen en dergelijke. Tegenover de zen aanhoudenden psychologisch echter zeer handig geleiden en tot aani dien verkiezi-n-gs- dag steeds int-ensiever wor-denden stormloop op de publieke opinie stelden de christelijk- socialen eigenlijk slechts kiezersvergaderin- gen, waarheen echter, zooals de -ervaring lcert, bijn-a- uitsluitend p-artijgangers, maar zelden politieke tegenstanders gaan en deze meestal niet met het voomemen het stand- punt en de a-rgumenten -d'er tegen-partij te leeren kennen, maar met het plan de ver- gaderinig door inferrupties, rumoer, in het uiterste geval ook door projectielen- in den vorm van bier- en wijnglazen, in de war te sturen. De regeeringspartijen hebben door hun kalm-e, zakelijke en -niet agressieve strijdwijze hu-n verkiezingsfo-n'ds groote som- men bespaard, maar zij hadden vermoedelijk hun succes nog kunnen-vergrooten, wanneer zij tegenover de plakkaten der tegenstanders ook hunmerzijds plakkaten in groot aantal gesteld hadden. Want het mod'erne, in groot foonaat eni in levendige kleuren gehouden aanplakbiljet, dat de een of andere bewerin-g drastisich illus-treert, dat weken, of altha-ns dagenlang, aa-n elken hoek der straat hangt en elken voorbijganger aanschreeuwt, is nu eenmaal een prachtig propagandamiddel. Het hamert zij-n zending in'de hersens van du-izendten, versterkt hen die hunne meening reeds gevestigd- hebben, brengt de weifelen- den tot een besluit, maakt de tragen waiter

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 9