MKmaarsche Gourant Woensdag 21 Nov. a.s. te ALKSflAAB FEUILLETON. De onzichtbare hand. Voor uot piddtsou *foii advertenties in andere bladen is uw adres: N.V, Boek- en Handelsdrukkerij v.ti. Herms. COSTER ZOON, Voofdam G 9,ALKMAAR. Maandag 19 November. Het xnes Proyfticlaal nienws UIT URSEM. (Tengevolge van een misveretand1 la het itweede gedeelte van dit verslag reeds Zater- dag geplaatst.) Raadszitting van 15 Nov. Alle ledien wa- reii aanwezig. Na voorlezing der notuien kwam a an de orde een serie ingekomen stukken, die vlug werden afgewerkt. De outslagaanvrage van het hoofd der 0. L. school tegen 31 Dec. a.s. hetwelk eervol veileend werd, nadat de Burgemeester met waardeerende woorden over aen betrokken ambtenaar had1 uiitgeweid1. Voorstel van B. en W. tot opheffing van't vervolgonderwijs. Den heer Buis speet het, dat voor dit onderwijs geen post op de be grooting was uitgetrokken en hij hoopt, dat in 1923 bijtijds met een cursus zou warden aangevangen. De heer Koopman appredeerde herha- lingeonderwijs de heer Broertjjes vroeg, waarom dit net vorige jaar niet gegeven was Toen bestond er, aldus de voorzitter, niet genoeg animo voor. De heer Buis dacht met med'ewerking van het hoofd der school, dat deze cursus geen groote geldelijke offers zou vragen. B. en W. waren bereid als het mogelijk was, nog dit jaar een cursus te geven. Aan den gemeenfce-peneesheer wilde men thans een vaste .aanstelling geven. De heer Koopman vond, dat dit niet ge wenscht was; als de arts niet beviel, kon men een anderen aanstellen. Dit voorstel werd niet gesteund1, zoodat het voorstel van B. en W. om den heer van Bodegonl voor „vast" te benoemen, werd aangenomefi. Oemeentebegrooting. De heer Ruyter betreurde het, dat er geen post voor werkverschaffing op de begrooting was geplaatst. De voorzitter antwoorde, dat dit ook zijn aandacht had getrokken, maar adt twee jaar geleden een scherpe critiek was uitgeoefend over het toen uitgekeerde bedrag, daar 6n de polder Ursem en de Raad zich op verschil- lend standpunt plaatsten, en en was tusschen deze beide lichamen nog geen overleg ge- pleegdl De heer Ruyter drong er op aan, zoo spoe- dig mogelijk overleg tep legen; De heer Veld- boer vond dit dez aak vooruitloopen, de heer Koopman wenschte, dat er alsnog een post voor uitgetrokken werd de heer Schaap zei - de, dat het toen verrichte werk een te hoog be drag eischte. De heer van Diepen beweerde, dat er niets voor gedaan was. De heer Broertjes gaf te kennen, dat niet alle toen' aangestelde menschen vaklui wa ren en zeide, dat men niet uit het oog moest verliezen, dat werkverschaffing gee a werk- prestatie was. De heer Ruyter beweerde, dat de schuld deels bij den polder te zoeken was, daar het toezicht niet in orde was. De-voorzitter, diaarop het woord nemende, amtwoordde, dat men de menschen niet eerst honger moet laten lijden, voor men tot werk verschaffing overgaat. De heer Koopman wilde een bedrag be- schikbaar stellen van 500 voor de werk- loosheid, mocht het niet noodig blijken, dan is dat een zegen voor do gemeente. De heer Broertjes ondersteunde het voor stel van Koopman, waarop dit door den Raad werd aangenomen. Voorstel van B. en W. om den gemeente- veldwachter 75.woninghuur te laten be tel aar, zoodat ten slotte vijf der zeven leden veldwachter. De heer Broertjes ondersteunde het voor stel van den heer Ruyter, de voorzitter ge- waagde van den ijver van den betrokken amb tenaar, zoodat ten slote vijf der zeven leden er voor waren, den veldwachter gratis te la ten wonen. Pensioenstorting. De heer Broertjes opencte het debat. Hij stelde voor dat de ambtenaren 5 pet. van het pensioen zouden betalen en de gemeente 3Vg pet, afgezien de storting voor de ongevalien- wet. De heer Broertjes ging met dit voorstel mede de heer Koopman wilde 2/3 op de amb tenaren verhalen, van de 15 pet. De voorzit. te voerde aan, dat dit niet ging, in strijd; met de wet, hetgeen door den vorigen spreker te berde werd1 gebracht. De heer Schaap stelde voor 3 pet. door de ambtenaren te laten betalen. De heeren Buis en Broertjes handhaafden hun voorstel, dat van den heer Schaap werd aangenomen. De post van den eersten ambtenaar ter secretarie. De heer Koopman keurde niet goed, deze post te schappen, ofsehoon het salaris van den gemeeniteontvanger te reduceeren. De burgemeester repliceerde hierop, waardoor de leden alle tegelijk het woord wenschten te voeren. De voorzitter riep de heeren tot de orde. De heer Broertjes kon niet meegaan met heeren, die opnieuw een post hiervoor op de begrooting wenschten te brengen; de heer Buis was van hetzelfde gevoelen. Daarop werd het voorstel aangenomen, de ze post van de begrooting te senrappen, met vijf tegen twee stemen, n.i. de heeren Ruyter en Schaap. De Marktvereeniging Ursem en Om- strexen" meid Vrijuagavond een buitenge- wone algemeene vergadmng in cafe-bijiman Be Rustenburg. De voorzitter opende deze bijeenkomst en verzocht den secretaria de notuien voor te lezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Daanta hield de voorzitter een rede, waar- iq hij de oprichting van de vereemgmg be- sprak; het eerste jaar van bloei en hoe nadien net marktbednjf afnam en thans geheel tenet was gegaan. Daarom bracht spr. hot be- stuursvoorstel ter talel om de vereenig;ing! op te neiien en te ontbindenhij, wees op het be- paalde in art. 1702 van het Burgeriijk Wet- boek. Alle leden verklaarden accoord te gaan met het voorstel. Wijl nu het besluit tot ontbindiag geno^- meni was en het bestuur ambtshalVe de commissie van liquidatie vormt, werd aan de vergadering medegedeeld, dat er een totale scliuld is van 1000, tegenover wel'ke aan baten in kas was 400 en het veilingsgebouw met toebehooren ter waarde van ongeveer 100. Het tekort van pl-m. 500 zal vol- gens art. 7 en art. 20 der statutea door de le den pondspondsgewijze moeten worden aan- gezuaverd'. Met algemeene stenmen werd' besloten aan alle leden een storting van 12 te vragen, ten einde zekerheid te hebben de schuild te voidoen. Bij1 voordeeligen verkoop zal het resteerende aan de leden worden terugbe- taald. Bij het bestuur kan men zich vervoe- gen voor den koop van het veilingsgebouw, het afmijntoestel, de bascule, enz., zoowel te zamen als afzonderlijk. De vergadering sprak de wauschelijkheid uit, gezamcnlijk de landbouwprodiucten elders ter marlct te brengen, evenals voorheen De voorzitter beloofde dit in orde te bren gen. De rondvraag leverde niets op. De voorzitter bractit een woord van dank aan het bestuur, inzonderheid aan den secrte- taris-penningmeester, voor alles wat- zij in het belang der markt gedaan hadden en aan de vergadering voor de kalme, zakelijke en zelfs prettige wijze, waarop de besprekingen ge- voerd waren. Hij sprak den wensch uit, dat, ondanks de opheffing der vereeniging, den land- en tuinbouw een goede toekomst tege- moet moclit gaan. UIT S1NT PANCRAS. De Voetbalclub „Vrone" vexgadferde 16 November j.li tien huize van den heer H. Gev- ritsen. De voorzitter, de heer C. Kloosterboer, opende de bijeenkomst en bracht den leden. ondcr't oog, dat, hoewel't veel beter ging dan vroegei", er toch nog enkele leden waren die zich schuldig maaktui aan het iaten hoo- ren van aanmerkingen ondierllng; en tegenover den scheidsrechter Dat moesc niet meer piaats hebbendaar zou de vereeniging en't spel bij: winnen. De Secretans, de heer R. Kodemeij, las de notuien, wel'ke onveranderd werden goedge keurd. Medegedeeld werd, dat wederom 100 aandeelen van het renteloos voorschot was uitgeloot. De schuld was d'aardoor tierugge- bracht tot 195. De voorzitter decide ook nog mede, dat de heer Reitama bereid was met de Itedeu een- maal per week en wel op Dinsdag de athle- tiek te beoefehen, wat algemeen met instan- ming werd vernomen, doch het bestuur stelde als eiseh: geregelde opkomst en tiefst alien. Als kasnazieners werden aaogewezen de heeren P. Peei^boom en G. Pioeger. Uit een aanbeveling van 5 personen werd de heer W. Klomp met op 1 na algemeene stenmen beuoemd tot lid van de elftal-com- niissie. Van de contributie werd 5 cent bestemd tot het vormen van een reserve-kas, om de kos- ten bij eventueele ingevallen te kunnen beta len. Bij de rondvraag werd bepaald, dat ook de vrouwen van leden vrij. entree tot het terrein hadden. Ook stelde men voor, de scbuttiing beschik- baar te stellen voor het plaatscn van annon- ces. Opgemerkt werd, dat een1 aaiwoerder niet tijdig of in 't geheel niet beriicht kreeg van veranderde opsteliing. Aangedrongen werd op tijdig bericht zen- den van niet mee te kunnen spelien en op ge- zamcnlijk vertrekken der spelende elftallen, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot. Zou eindelijk orize veestp.pel van een harer grootste kwalen verkfst worden? Onze correspondent schrijft: Onder leiding van den heer K. de Vink, districts-veearts, is door den heer D. C. Booy alhier een proef gegeven met een'middel ter 272. *S2S. Hondsrd Vijf en Twintlgste Jaargang. OP SCHEI-VEEMARKT. DE DIRECTEUR VAN HET MARIKT- WEZEN TE ALKMAAR brengt ter alge meene kennis, dat ter gelegenheid van de SCHEI-VEEMARKT op WOENSDAG 21 NOVEMBER a.s. het vee, hetwelk men niet per vaartuig naar de markt brengt, all een aangevoerd mag worden langs den HEL- DEKSOHE WEG, over de HEILOOER- BR'UG of over de FRIESGHE BRUG. Aanvoer van vee over de GEESTER- BRUG, de EMMABRUG, de NIEUWLAN- DERSlNGELBRUG of de ljeide RUSTIE- KE VOETBRUGGEN is verboden. Het vee over de Boompoortsbrug bij het Zeglis naar de markt gebracht moet den weg yolgen langs de Voormeer en de Bierkade, over de Schermervlotbrug en langs dfe Ka- naaldij'k naar de FRIESCHE BRUG. Vaartuigen met voor de markt bestemd] vee mogen gelost worden aan. de KANAALKA- DE, de Havenmeester zal de ligplaatsen aanwijzen. Het vee langs dein Heldersche weg en per vaartuig aangevoerd aan de Kanaarka- de mag alleen naar de markt worden go bracht over de KORTE NIEUWESLOOT van de Handelskade af. Bij de FRIESCHE BR., de HEILOOER- BRUG en aan de KORTE NIEUWESLOOT zal het aan te voeren vee door deskundigen worden onderzocht en zal het verschuldigde marktgeld moeten worden voldiaan. In het algemeen mag men geen vee ter markt brengen zander voorafgaand deskun- dig onderzoek en betaling van het marktgeld; v66r des morgens ZEVEN U'UR wordt geen vee ter markt toegelaten. Alkmaar, 12 November 1923. De Directeur van het Marktwezen voornoemd, D. SCHENK. (Nadrule verlboden.) De zoet-glliknladiende, elegante dokter trad uit zijn kamex iterug in de zijkamer, waar Carr hem stond op te wachten. Met 'a zachte, tevriedm stem zei hiji: „Ik heb haar onderzocht; er valt alleen 'n kleinen tumor !te constaiieeren, dien ik aan- raad weg te laten nemen. Maar wie uw vrouw wijsmaakte Carr schrikte even op —i dat ze kaniker had, deed al heel dwaas. Ik heb haar nu 'n leefwijze voorgeschreven. U moet er voor zorgen, dat ze niet tobt. Ja, drie guinjes...; dank u!" Carr zat weer in zijn stoel en meteen1 vea> scheen in' de deur, waaradhlter de dokter was verdwenen, mevrouw Maxwell. Hij stond op. „Klaar?" vroeg hij!. Zij: kwam dicht naar hem] toe en hem bij de lapel van de jas grijpend, vroeg ze, ge- jaagd: Jolm', wat heeft hij gezegd?" „Kailitni, kalm", zei hiji itroostend. „Hiji voted! 't vanzelfsprekend, dat ik je man was, om' mee te begimnen, en verder dat wie je zou Men' gdooven dat je kaniker bad, 'n idiooit was. En voor de rest1, dat ik er voor waken moest dat je niet zou tobben. Dus, 't is alles in orde, meisje." „Maar, John, John! maar... wat zeii hij over de operatic?" „Lief kind, maak je niet zenuwacbtig, van 'n operatic is evenmini sprake als van kan- ker. Hij constateerde sledufcs 'n kleiteen tu mor en dien ried bij, aan1 weg te laten nemen maar, begrijp goed, noodzakelijk is't niet. Dat is alles." „Oh!" Met 'n diepe zudht van verlichitiug viel ze in zijn armen. „Ik heb me zoo bang gemaakt voor al die akellge messen en naal- den, ik kan je niet zeggen boe! „Kom, kom, nu geen angst meer, Leveling nu neem ik je mee naar buis en jij zet gezel- li:g 'thee voor mij. Kom Hi} omhelsde haar en, de dCur open ma- kend, traden baiden naar buiten. De betrelkkingen Itusschen John 'Carr en Arthur Maxwell's vrouw verkeerden in dat stadium, waarin a'l'leen dte wei'MCnde loyau- teit der vrouw ten opzicbte der rechtmatige rech'ten van haar echltgenoot haar weerbield, alsnog den onherroepel ijken sprong te doen. Door Douglas Valentine. (Schrijver van De man met den KXompvoet), Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden). 31) Aan de adhterzijde van het papier stond een uitvoerige beschrijving van Nlur-eil-Din. Desmond boog en ovehhandigde 'bet papier aan de eigemares. Madame moet mijte nederige verontschul'- digimgen aannemen", stamdlde hij;, nauwe- ll'ij'ks wetend wat bij zeide, zoo groot was zijn verbazing, „mijin buis en miiin diensten zijn geheel te uwer 'bescbiikking „De andere brief was van Graaf Pletten- baich, den adjudant van den Kroonprins, dien u zeker ook wel kentvoegde de dan'seres er bij met zach'te stem, terwijl zij' het pa- piertje weer in het za'kboekje stopte en dit 'in haar tasdi verborg. Toen zei ze, 'Desmond schalksCh aanzteidl: „Ben ik dan' zoo afstootend, dlaiti u me niet graag in uw huis heeft Zij zag er allehliefst uit. Haar zware bonf- mantal was opengevallem en vertoondte den walgevormden lials, die bruite afstak tegen Arthur Maxwell was deelgenioot in de zaak, door zijn vader opgerichthij was 'n ©title, teruggetrokken man en tieni jaren ouder dan zijn vrouw. Carr daarenitegeo was 'n rijk erfgenaam, van1 haar eigten leef- tijd en heelemaal niet zwijgzaam1. Integen- deel, hij, had iets jongensaditig overmoedigs af en toe en hij' dreef brutaal den spot met zijn kleitee of grootere zonden. In het knusse salonnetjes van Maud, waar die theeketel zong en de sehemerlamp 'n stemming van vertrouwelijkheid wekte, zat Carr naast Maud op de chesterfield en vroeg, terwijl hij haar fijne hand' streelde: „Wanneer neem je nu eindelijk je beslis- sing, Maud? Zoo ban't moeilijk langer; 't is.... 't haait cms naar beneden, 't bederft ons voor elkaar. Wij, komen om in leugentjes. Waarom niet openjlijk bekennen?" Maud staaride naar de punt van haar schoentje; als antwooxd schuddia ze alleen maar haar hoofd. „Maar, Maud, we beibben elkaar tech lief, is t niet? Dat is toch zo6?" Eindelijk antwoordde ze: „Dat is z66, maar... ik heb angst, hoe dan ook." Angst, waaxvoor Jij moet alleen maar dien eersten stap wagen, Maud, en dan dienzeifden dag zijn we ook in Parijs en zes maanden later geirouwd. En wat dien angst betreft, ben1 je niet banger om verder ite le- ven, zooals je nu doiet, onbemind, niet ver- tioeteld, ongetioost, terwijl je slechts met mij, behoeft le gaan om voor die rest van je leven nooit meer angst te voelen?" Zij kni'kte, maar haar blik bleef afwezig. Ik denk wel, dat ik er tee zal komen, John...' ik moet... je hebt geilijk. Maar op 't oogenblik is 't mij:, alsof het met me mee- dragen van 'n pijn, door zekere ziekte ven oorzaakt, mij gemakkdijker valt dan het mes toe te laten, dat geneziing bnengt. Ik weet niet of je me geheel begrijpt?" „Misschien wel", zei hij zuchtend, ,yteg me eens, is er veel onbelhagelijks den' laat- s'ten tijd?" „Juist, dht 'is 'it woord: onbehagelijks... ja, dat is er. Natuurlijk slaat Arthur mij' niet, is niet ruw of dronken, maar hij: ©pent nau- welijks zijte mondi en is bij: eenmaal, thuis, dan leven we als omaer "m druk. Hij1 'bnengt wierk mee van zijn kantoor en van af het middagmaal tot den volgenden morgen, aan 't otetbijt', menk ik niets van hem. Eerat dacht ik, dat er zakenmoeilijkheden waren, maar toen ik er naar vroeg, omtkende hij." Carr lei zijn aim inniger om haar, been en zei „Hoe <Tenlk jij nu wel, dat ik die dingen vind, die jij mij veftelt? Ik heb over mezelf en over mijn verlangen naar jou zoo weinig mogelijk als maar kon gesproken, maar dit kan ik loch niet verdragen. Het bindert mij' gruwelijk te moeten denken aan jou in diite eenzame avonduren met Maxwell's persoon ails 'n beklemming bij' je. Nteen, lieve Maud, neen, je moest't mes er in zetten." 't Mies?" ,,'t Was jouw beeld, Maud, maar kus mij nu maar liever en zeg dat't gebemit." Zij verzette zich maar Carr hidld haar in zijn armen' 'en beiaen voelden Clkanders tieiere nabij'heidl; zij ook otedervond 'n voldoening in zijn liefde, waarvan ze ook volkomen ze ker was. En Arthur, was wel heel saai en, heel benauwend den laatsten tijd... A'ls van ze'lf werden nu ook de zaken ge- regeld. Dee dag na morgen zou zij 'it buiS verlaten, zoodra haar echtgenoot naar zijn kantoor was vertroidcen. Zij zouden; samen per auto naar Croydbn gaan, vamwaar 'n vliegmachine hen naar Parijs zou brengen. Voor haar man zou zij 'n brief achteriaten, waarin zij; eenvoudig, maar duidelijk miee- deelde, dat ze met Carr was weggereisd en nooit meer zou terugkraen. Toen Carr aanstalten maakte om te ver trekken', stond ze opgewonden v66r hem. „Johnik zal nu it mes er in zetten, boor „Lieveling!" riep Wj uit en voorzag zidi- zelf van de noodige kussen. Eenige uren later zat ze tegenover haar echtgemoot aan tafel. De conversatie was a's gewoonlij'k uiterst gerekt. En toch, ondanks de verveling, moest ze voortdumid denken aan 't briefje, dat hem zou wachten, na 'n vermoeienden dag van arbeid. Zij' kon zich niet precies voorsMIen, hoc alles zou wor den. Mlisschien zou hij haar alleen maar missen als de vrouw, die nu eenmaal tegen over hem aan tafel zat, zooals men 'n eigen rneubel in zijn kamer kan missen. En hij zou, evenals ook nu, zich opsluiten' met de eigen1 gedadi'ten en haar spoedig vengetei, evenals hij haar nu ©ok geheel vergat. Mis- schieni was haar afwezigheid juist gemalckei- lij'k voor hem; missch'ien was' 't een opluch- ting... Hij opende de deur voor haar, toen zij van tafel opstond. „Goeie nachlt", zei ze, toen ze langs hem ging. „Goeie nadht," klonfc't mat 'teriig. {Wordt vervdltfii.) de V-vonnig uitgesneden. wit zijden blouse. Haar mond was volmaakt mooi, de bovend'ip liet even' de schi'tterend witle tandlen zien. Voor Desmond haar vnaag kon beanltwoor- den', wanneer temninste anitwioord vereischt werd, was 'haar stemming al weer vemnderd. Ziji stak haar hand uit, een' klein 'bruin handL je, en legde die op zijn schouden, terwijl zij' hem smeekend aankeek. „U zult me heschermen", zei ze meti zadite stem, „ik kan dliii gejaagae leveni niet ven dragen. Van alle fcanten' brengen: ze me in het nauw, en ik hen hang, ik hen zoo vreese^ lijk bang. Beloof mij', dat u me zult besdher- m'en Desmond staarde haar hulpeloos ite de smeeksnde oogen. Wat zij vroeg was onmo- gelijk, dat wist hij, maar hij was offider, geen polilieman, zei; hiji bij zichzel'f en inwen- dig verwensch'te hij den chef, die hem in zoo'n vervelend parkab gebracht had. Vrien- delijk zei hij; tot Nur-el-Din: ,,Vertelt u mij: leens, wat er gebeurd :is, dat u zoo angstig heeft igemaakt? Wie aditer- volgt u steeds? De politic?" Met een veradbtelijk gebaar itteofc ziji. haar band terug. „Bahzei ze bitter. ,,'Voior de politie ben ik niet bang!" Toen staarde zij peinzend een tijdlang naar de doovende votekm in dien baard. „Mij:n beele leven is een worsteling ge- weest" ging zij na een poos voort, ,jaerst met den honger, teen meti de merischen, toen met die pblltie. Ik ben gewoon aan: een moeilijk leven. Neen, de politie is het niet!" „Wie lis bet dan?" vroeg Desmond, die er nu niets meer van hegneep. Nur-el-'Din liet haar bliik even op zijn ge- laat rusten. „,U heeft eetiijke oogen", zd ze, „uw oogen zijte niet Duiitsch.... vergeef teiii bet is niet' mijn bedoeliing uw ras te beleedigen... Ik be- dpel, ze zijn and!ers dan die van de meesten uwer. Missch'ien zullen uw oogen mij er nog eens toe brengen uw vnaag te beautwoorden. Maar nu ken ik u nog niet genoeg!" Plotselingi bnak zij af en schuddte het hoofd. „Ik ben zoo moe", zudhtte zij en haar aan- mati'gende itoon keerde terug, ,,1'aat de oude meid mij mijn1 kamer wijzen. Ik zal omi een uur met u dieijeuneeren.'* Desmond boog en ging de hall in om dte huishoudst'er te roepen. Dte oude Martha schuiifteldle weg met he:t meisje, en 'Desmond bleef adhiter, met nietsziende oogen in het vuur starend. Hij was Zich' bewust van een gevoel van vreugdte, niteitegenstaande zijin groote vermoeidhteid en daperigheid. E>it meisje met haar kcninklijke houdinig,* haar Nwanderlijke stemmingm, haar vlammmdem hartstocht interesseerde hem geweldig. Als zij het jacbtwiild was, wel, dan was de jadnt de moeite waard Maar wat zou htetl einde zijn? Een omdeelbaar oogenblik zag hij als in een visioen dat teere, aanhanke- lijke wezentje tegen een' muur siiaand tegen over een rij gericbte geweren... Toen zag hij weer in gedlaChten den oudten Maekwayte dood liggen op het portaal in het huis in Seven Kings. Hlad dfilt1 teere meis je die afs'chuwelij'ke daad bedireven? Zou ten slotte het eind van zijn opdiraicbt zijn haar voor het vuurpieloton te brengen? En de inwendige stent van zijn geweten ante woordde: „Ja!'dat is het dotel waarvoor je hier gekomcn bent." De oude Martha kwam de trap afsltbmme^ ten. Desmond dep haar, zich bijtijete herin- nerendi dat bij: nog niet wist waar zijn slaap- kamer was. „Wil je me .even worgaan naar mijn slaap- kamter, Martha?" zei bi}r „ik vmu even ze ker weten dat de lakens niet vo'chtig zijn." Met die woordeni draaide hij dte lamp op tafel uit en volgde de oudte vrouw naar ha ven. HOOFDSTUK XII. In „Mitt House?'. In een van' Basil Bellward's keurige blauw gebloemda zijden pyama's lag Desmond in voorkoming van mond- en klauwzeer. De heer Booy, oud 78 jaren, beweert het middel reeds gedurende 54 jaren te bezitten em hoe wel herhaaldelijk door hem is getracht, het zelfde toegepast en bewezen te verkrijigen, stuitte hij steeds op wantrouwen. Totdlat hij van't voorjaar het weer eens probeerde door getuigschriften welke hij van uit Duitschland in zijn bezit had, aan den Commissaris der Koningin op te zenden. Deze op zijn beurt verwees de zaak naar de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en zoo werd de zaak in bespreking gebracht met als resultaat, dat als de heer Booij koeien voor de proefneming machtig kon worden, het de aandacht van de betrokken autoriteiten zou hebben, en zij de resultaten zouden gadeslaan, Veel tot het slagen dezer zaak, heeft de interesse van de burgemeester dezer gemeen te, den heer Jb. Kroonenburg, die terdege het belang hiervan imzag, hieraan toege- daan. Als lid der Permamente Land- en Tuinbouw-commissie, heeft hij het reedls in Februari '23 in die betrokken commissie ter sprake gebracht en steeds waar het noodig was den heer Booy met de noodige voorlich- ting geholpen. Totdat eindelijk den heer Tjade Koelemeij Sr. alhier de zaak ter oore kwam, die den heer Booy verlof gaf, zijn middel op zes koeien toe te passen. Het ingeven der medicijneni had' piaats op 27, 28 en 29 October j.l. terwijl op 2 Novem ber d. a. v. drie der koeien werden overge- bracht naar den stal van Tjade Koelemeij Jr., alwaar zes koeien lijdende zij-fi aan mond- en klauwzeer, en op welken datum twee dier be- handelde koeien door den districts-veearts den heer K. de Vink te Alkmaar smetstof werd toegediemd, het derde dier gewoon met het besmette voeder werd gevoed Ook de drie koeien, op den stal van den heer Koe lemeij Sr. achterbleven, ontvimgem besmet voedsel uit den stal van zijn zoon. Merkwaardige resultaten werden bereikt, o. a. 1. na de behamdelimg door Booy leefden de koeien als het ware op, gaven tot 2 liter per dag meer melk, en zelfs een koe kwam van nog geen 3 op ruim 8 liter per etmaal. 2. Na ruim drie dagen begimnen de beesten de gewone teekenen van mond- en1 klauwzeer te geven, zoodat men had kunnen verwachten, dat het voorbehoedmiddel niet dueltreffend zou zijn geweest, de dieren bleven echter kernge- zond, voerden bij voortduring uitstekend en verminderden dan ook absoluut niet in het geven der melk. Het geleek er op, dat de ziekte uitbrak, echter dadelijk bij het optre- den ook weer verdween, zonder de dieren ook maar het geringste letsel zelfs te hebben kunnen veroorzaken, wat blijkt uit het niet minder geven der melk, den glamzemden huid, en het uiterlijk toonen van alle teeke nen van een volkomen gezondheid1. Als men nagaat, dat de toegediend'e smet stof afgenomen werd uit een gesloten blaar van een tweejarig rumd, waarbij zoo juist de gevreesde ziekte was uitgebroken, en men weet, dat de koeien van den heer Koelemeij alien ook tweejarige dieren zijn, derhalve op een leeftijd, waarbij ze voor de ziekte het meest ontvankelijk zijn, terwijl bovendiem het ingeven der medicijnen reed's op den tweeden dag geschiedde met de hulp van den zoon van Koelemeij, die op zijn stal de ziekte reeds had, waardoor men veilig mag aan- nemen dat diens kleeren besmet waren, mag voorzeker worden getuigd, dat de proefne ming boven alle verwachting is geslaagd; en zal ongetwijfeld het verdere verloop moeten zijn, het middel op groote schaal te herhalem, waardoor groote kans bestaat, dat door het middel van den heer Booy de gevreesde ziek te zal kunnen worden bestredem en hierdoor een d'er grootste weldaden aan den veesta- pel worden bewezen. En zoo was thans 16 November de dis tricts-veearts aanwezig om de resultatem van de proefneming te constateeren, doch kon hier de toezegging niet geven dat het middel werkelijk gaf, omryden er uiterlijk eenige blaasjes zichtbaar waren geweest, al was het dan ook voor een paar dagen. Evenwel kon het gezonde uiterlijk en het betere melk geven niet ontkent worden. Naar de heer Booy meedeelde was deze weinige blaasuitelag te vergelijken met de uitslag der vckxinatie tegen pokken op men schen. Ook daar komen op den bovenarm nog eenige verschijnselen, terwijl ze toch Bellward's bed in diens weelderig imgeridilte Slaapkamer. Hij1 dlrotek met langzame teug1- jes zijn morigenk'offie, en bestudeerde met ge- spannen aandadit een vei blauwachtig pa pier. Verschiil'lende piapieran lagen op het dek'bed verspreid. Aan' het hoo-fdeinde van het bed stond een mooi shiaraton bureau, get- ©pend. Mr.. Bellward had ziich, zooals de Fransch- man dat uiitdirukt, niets ontzegd. Zijn Sl'aap^ kamer was met veel smnak gemeuheld. Het meubilair was van mahoenihout, ieder meu- belstu'k met zong gdkozen, e'n het 'cretonne van gordijnen en1 stod'en was vroolijk en smiaak- vol. Een zeer Puime kleerkast was 'in dten muur imgeb'O'uwdi, en bij onderzoek had Des mond er een ui'tgebreiae colleotie coStuums van allerlei soont in gevonden, a'lte zoo goed als niieuw en met den naam erin van een be- roemdien kleermaker van Oorkslireet. Een vroolijk bliokkenvuurtje knetterde ite' den open iraard en het was lekker warm in de kamer. De koffie van de oude Martha' was uiltstekend ien Desmond: zag met spijlt dat de fclok op den sChioorsteenimatetieil kwairt voor iwaalf wees. «Hijl vod'de zi'dh' zoo bdhagelijk in mr. Bellward's heerlijke bed! Maar 'toen hij dacht aan dten lunch, dfe hem wachiite om teen uur, hij alleen tegenover Nur-tel-Diini, klaatde zijn gezicht weer op. Eigenlij'k was het 'toch' niet zoo heel naar am op te Staan ("Wordt vervolgd) Schei-Veemarkt

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5