(DRAlSfflA-vArsVALKEMBURG'S- c A -iLEVERTRAAl Rechtzaken. Ingezonden stukken diets meer mankeeren. De heeren Koetemeij daehten dan ook dat ze de ziekte als genezen koniden beschouw" daar bun koeien zelfs meer melk gaven als voorheon en dit bij toden met tongblaar juist contra .s. Verder veraetnen wij nog van den heer Booy dat hem reeds tallooze aanfoiedin- gen voor proeven waren toegezegd. Zelfs was er een groote veehouder uit Oroningen vanwaar hem ongeveer 1000 koeien voor proefneming werden toegezegd. Met groote belangstelling zien wij uit naar de tusschen- komst van het Rijk in deze zoozeer belang- rijke materie. UIT DE RIJP. Men schrijft ons: De gymnastiekvereeriigi'ng „Bato" ite Die Rijp, hield D'onderdag 15 Nov. en Zaterdag 17 Nov. ji. voor een volte ziaal haar jaar- ilijksche uitvoeringen in de zaiail van Mej. de Wed. Dil. De cerate avomd ward gdgevens voor Do- mate ui_s en genoodigde® waaronder we o.ia. den burgemeester opmerktem. Na een korti openingswoord van dlen voorzititer d'en Ibeer S. Kramer, waarin deze vooraiH die jongelui aanmoedigde lid! te won- dlen van de vereeniiging, werdi onder leiding van mej. T. Llangenberg voor dames en meisjes, en van den heer D. Oliji voor 'heeren en jongens,' met de afwerking van het pro- gramma een begin gemaafct, een programma, rijik voorzien met verschiillende nummers gymnastiek en enkeile voordirachten dlie zieer liin dlen smaa'k der aanwezigen vfelen. De vrije oefeoingen dletr lslte afd.heeren werden uiMekemd nitgevoerdi en hum oefaniim- gen aan hooge brug wanen af. De ttiweede af- deeling heeren werktai tremplin-hrug en wiji kunnen gerust zeggen dait ziji hiermfade op weg zijn flinke werkera te warden'. Ook hun vrije oefeningen ware® goed. Pe knoilsoefeningen ddr dames vooral war ren prachtig en werdlen keurlig uitgevoerd op muziek, iets wat bij dlie oefeningen allltijd aen soepele en rythmitieke uitvoering geeft. Klas- sikaal tofug voor dames was eveneens keurig. Ook hum stofeoefehingen inogen gemoiemd worden. De oefeningen Van de jpillaiats 1 kldine mdisjes w'as lief, 'ook hue 'h'oogspringen. EMteroefeningenl jongens en brug en paardi jongens wane® goed en de grootelre jlongens adisipiranllen hdbben met stotooefeniin- gen en laag rek zeer good! werk fe zilen gege- ven. De grootarte meisjes adispiranten met brug en vrije oefeningetn waren zeer goed, bijzonder modi niog vermeld die .,Rei", wellke met de mooie costuumpjes en Wlielbting een zeer moot effect gave®, op verzoefc ncgmaa1is herhaald werd. Voor de pauze werden eenige groepen ver- toond waarvan de gtrbep der dames en meis jes uitmunltftJe door de mooie dtlandlen. Tot slot werdlen een tweetal tableaux ge- geven, wellke schifterond waren. Mlierna sloot de voorzitter melt een tart woord1 van dank aan mej. Langeniberg en dlen heer Olij voor hun zeer goede leiding en all'e aanwezigen voor hun steun en medewerldng, Waama die cdelachtbare heer burgemieesler namens alle aanwezigen zijn dank uttbuacht Voor de genotvolle avond, tevens zijn1 to- wondering uiteprekenid over de kalme leiding en goedie oude welike zif over de dames en •meisjiesafdleeling heeft. Beide avonden werden besloten mdtl een zeer gezdlig bat en behooren zij alteoo weer tot het verledenen. Met voldoenihg kan dus op beide avonden worden teruggezien en gaan de volgendie uitvoeringen, welke waarsohijnlijk in Maart gegeven zulilen wordten, met verlangen itlege- moet. UIT BERGEN. Eenige dagen geled'en' meldden wij de be- noeming van een deurwaarder dezer ge- meente. Thans bl'ijkt ons, dat de heer Human te Alkmaar wel voor deze be trekking is aan- gezocht, doch dat het twijfelachitiig is of hij ze zal aanvaarden. UIT HEERHUGOWAARD. D. T. V. II speelde voor de competitie tegen Zeemeeuwen II van Egmond. Uitslag 2—2. LEEUWARDEH-a, KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondel'inge uitspraak van 16 November. K. K. Kz. te Egmond-aan Zee, opgeven van een valschen naam, 12 boete of 6 dagen1 hecht. G. B. ite Schoorl, A. G. te •Warmenliuizcn, overtreding IJkwet, ieder''2 X 2 boete of 2X1 dag hecht. J. S. en D. S. te Amsterdam, overtrading Loterijwct, ieder 6 boete of 3 dagen hecht. T. v D te Bergen, overtreding Arbeidswet, 1,50 boete of 1 dag hecht. E. G. Ez., W. K. kz. en W. K. kz. te Eg mond aan Zee, J. de V. te de Rij'p, overtreding Jacht- en Visehwet, de le 7 dagen hecht., de 2e 15 boete of 7 dagen hecht., de 3e 20 boete of 10 dagen hecht., de 4e 2 X 10 boete of 2 X 5 dagen hecht. V. S te Warmenhuizen, S H. te Heerhugo* waard, C. G. Sz. te Egmond aan Zee, A. v. W. te Bergen, P. B. te Heemskerk, P. E. D. en J. de V. te Alkmaar, dronken- schap, de le 3 dagen hecht., de 2e, 3e, 4e en 5e ieder 2 boete of 1. dag hecht, de 6e 14 dagen hecht., de 7e 7 dagen hecht T K te Kwadijk, L. H. K. te Amsterdam, M1. K. te Beemster, M. P. te Katwoude, C. D. Pz. te Egmond aan" Zee, overtreding art. 461 Wetboek van Strafrech't, ieder 6 boe te of 3 dagen hecht .G V. te Egmond aan Zee, Th. W. S-, S. H., A. W. en J M. te Alkmaar, J. S. S. te Bar- singerhcrn, H. P. L. te Valburg, A. J. te Rot terdam, A. die J., S. P. W. en C. B. te Schoorl, overtreding Poiitieverordening, de le 4 bcete of 4 dagen hecht., de 2e 2 boete of 2 dagen hecht., de 3e en 7e ieder 8 boete of 4 dagen hecht., de 4e f 1 boete of 1 dag hecht., de 5e 3 boete of 2 dagen hecht., dte 6e 10 boete of 5 dagen hechtde 8e 4 en 12 EAUDE COLOGNE D&JBAPRY iUuMiteuns Poete oi 2 en 8 dagen hecht., de 9e 6 boere of 3 dagen hecht., de ll)e en lie iieder f 7 uueie or i week tuchtschocl. A. P. V. te Alkmaar, S. de V. te Lleerhugo waard, J. S. te Uitgeest, W. J. P. en J. S. te Limmen, M. B., J. A. D en S. K. te Bergen, A. H, B. en C. L. te Oudkar&pd,. L. D., J. T. en A. P. tie Harencarspei, P. O. ,o Lgmoiud- binuen, J. B. is Zaandiami, j B. te K< •A'ijk, J. G. en G. D. J. te Oterleek, P. J. J. E. te Noordscliarwondte, H. G. te St. Pancrasi, A. S. B. en A. J. C M. G. te Heiloo, overtre ding Motorregliement, de le 4 boete of 1 week tuchtscliool, de 2e, 4e, 7e, 9e, 1 le, 12e, 13e, 15e, 18e, 20e, 21e en 22e ieder 4 boete of 4 dagen hecht, de 3e en 14e ieder 2 boete of 1 week tuchtscliool, de 5e, 8e en lOe ieder teruggave aan de ouders, zonder toepas- sing van eenige straf, de 6e en 16e ieder 4 en 8 boete of 4 en 6 diagen hecht., de 17e 2, 4 en 12 boete of 1, 2 en 8 diagen hecht., de 19e 2 X 3 boete of 2 X 2 dagen hecht. FE EST AVOND V. V. ALKMAAR". (GO-AHEAD.) In de groote Hanmomieziaal viierde Zaterr dagavondi die Allan. Voetb. vereeniging Go Ahead haar eea_ste lustrum, haar viji-jariig bestaani. Vensdiillanda leiden heten wait op zich wachten en dlaardcor koin eersii om over half negen het feesit worden geopend. Na mens 'list bestuur, richtte da voorzitter, de heer F. Vester een hartelijk woord van wel- kom tot alle aanwezigen, in het bijzonder tot het voltaliig bestunr van dleni Noondlh. voetbalbond, dat in verband mat een1 varga- dering alhier, aanweziig kon zijn. Spr. me- mioraerde verdtei* da icprldiitiing ,en enltella punten uit de vijfjanige gesohiedenis; rdem1- de de bijzondere clubgeesti, die de vereeni ging, in- die vijf jaar van zooveel nut was geweest en prees de leden.. die ail d'ien tijd zooveel vow hum club hadden oviergehad. „Allkmaa,iJ", is n.l fiinancieel uog niat zoo kradrtig, dia/t: zij haar spdlors reiskioSten enz. kan vergoeden. Daania werd1 namens dbn' N. H. V. B. het woord gevoerd1 door voorzititer Katoen, die wees op dte gtelukkige samenlloop van om- standigheden, die het heelte bestuur aanwe* zig deed' zijn. Hij sprlak de wensdh uit, dat „Alkmaar" nog fang op dleztelfde ptreftige sportieve wijza mdi: een vrtendsdh'atpsband tusschen de Mdter,, tot spell zou beoef°nien. Met vtele gelukwensclien bood hiji tevens sen fraaite blioemienmand aan. Daarna werd Alkmaar" geeompli'mlen- teerd door de Allkniaarsche V. V. Rood-W'ii, bij monde hiaren voorzitter, den heer Zwarf. De symipathieke woordten en de blotemen itege- lijfcertijd aangeboden werden zeer gewaar- dteerd. De Ver. Rood-Wiiti heeft zich als een goedez ustervereeniging doen kennen. Deze club uitkomende in de 3e kl'as N. H. V. B. zal we1! voorultkiamen. Verder wiaren er bloemen van V. A. F. C., doch er was niemand van htet bestfuur om' zie ite offreeren. Misschien is een kivestio 'tus schen bteiide ver. hii'er de oorzaafc van, doch wij hopien met dten hoer Vester, dat 'die kwes- tie wddra geheell vargeten en vergeven zal zijn. De toer Mantell! bcod1 deln voorZiiter na mens de Elftalcommissie een voorzittiershaL mar aan. Aan't slot van dten avend werd „Alk- miaar" hauMiik geliuldigd namens JAIlc- mari'a Vidtrix", door den toer Lutterot, dite hoopte, dlat dte goede clubgeeSt en dte aange- name versitandhouding nlOg I'ang zou toijyen bestaan. Hij offreerde evenaens een prachtige bloemenmand. De heer Vester danktle telktenimiaal dte spro- kerS op prettige wijize voor hum harltelijke woorden en gelulkwenschen. Wij ihopen, dat dit eerste jubileum van jjAlkmaar' er itoe zal1 bijdragen dat indter- daad dte verstandhduding tusschen1 de Alk- miaarsch/e clubs (Alcmarla, Alkmaar, V. A. F. C., Rood-Wit) een aangmame zal' zijn en Mh'ven en dat men eenige waardteeriinig zal liebben voor telkanders ;goedle prestait'ies of hoedanighedeni, ook at staat mien op 'it veld tegenover tetkaar. Na het offlcieele gedteelte werd eeni aardig feesitprogramma afgewerkt. Twee diames zongen heti feedtldedl door onzen stadgenoot P. R. voor dleze gelegenheid gemaakt. En matuudijk met groot sucoes. Een Itweetal voordirachten van' een der dames verwiervan luid apptaus. Zij was inderdaad een lteuk keepertje. Het dubbelmlaninenkwartetZang en Vriendschap", onder leading van den heer C. Jon'ker, verk-nde zijn medleweirkiing en droieg zeer veelli bij 'tot het succes van den feesiavoinld. Een' vijftai1 mummers werden door dit ensemble Item gehoore gebracht en wiji msodhten oonstateeren, dat het dubbdUkWartlet zeer is vooruitgegaan. Er wordt modi ge- zoogen, gdedl ensemble. „Zomerniacht" en „De Bruid" lang nitet gemiaikMijk genotlen een goede vertolking en er 'klionk evenals na helt zingeni van Meil'iedje, Ecce quomodO en „Mijn moeder" een ent'housiast appiaus. De heer A. Haasbroek deed' zich daarna kennen als een uitstekend voordrager. Een viertal nummers (En toch: Vodden van D- Witte, Bananenlied en „Lin toen") werden door hem duidelijk en beschaafd met goeden stem weergegeven, Hiji verkreeg er welver- diend appiaus. Vier heeren en een dame voerden ten slotte de bekende eenacter op „In"Politiek". Gezien de zeer korten tijd van voorbereiding, die men had gehad, sloqgen alien er zich kra- nig door en er werd allerhartelij'kst gelachen, vooral om den oppasser. Een gezellig bal besloot den- avond, die voor „Alkmaar" een prettige herinoering zal blijven aan haar vijfjarig bestaan. ATGFMFFNF MILITAIRE PENSIOENBOND. De afdeeling Allanaar van bovengenioem- den boind hield Zaterdagavond in tot cafe ,,De Graanhandel" een vergadering, tier be- vordering van het doel van den bond: ver- hooging van het pensioen der vo6r 1918 ge- pensionneerdten van land-, zeemacht en kolo- nien. E>e vergadering was slechts schaarsch bezocht Onder de aanwezigen bevonden zich em viertal' dames, van wia twee weduwen v an oudere gepensionneerdm. Tegen 8 uur opende de heer Reijnen de vergadering met de mededeelfng, dait de voor- zit t dec afdeeling p. weken geled'en ab ioodanig had bedutikt Het spent spr., dat hij uiet meer dure ledeu welkom kon heeten.. Llij mcende, dat de ieden beter moesten besef- fen hoeveel voor hen op het spel staat, om- dat toch zooveel oud-militairen gebrek lijdea. De actie voor die pensioenverhooging moet warden voortgezet. Veel is er nog niet bereikt, maar als we volhouden, zei spr., zullen we zeker winnen, want ons voortdurend aan- dringen zal den autoriteiten wel eens verve- len. En bovendien, wij hebbe® biji volhou den niets te verspelen, maar kunnen er wel veel bij winnen De actie kost ons maar een paar centen1 en die willen we er tocb zeker alien wel voor offeren. Men bedenke wel, dlat men niet alleen voor zich'zelf, maar ook voor de weduwen en weezen sfcrijdt. Deze heb- ben nu zoo goed als niets en dat mag niiet zoo blijVen. Ook daarvoor dus moeten Wij onze actie voortzetten en meer leden nog winnen, wat tevens onze kas versfcerkt. Het afzijdig van den bond en zijne actie blijven keurde spr. sterk af als klaplooperiji. Er zijn wel meer vereenigingen, die strijden voor het- zelfde doel als de A. M. P., maar geen van alle heeft zooveel gedaan om het beoogde te bereiken als deze. A1 deze vereenigingen moesten eigenlijk in teen grootm bond' te za- rnen zijn, zij' zouden dan zeker veel meer kradit kunnen uitoefenen' enr daardoor gauwer en meer resultaten kunnen bereiken. Hiiema wees spr. op dte groote verschillen tusschen de pensioenen van hen, die in of na 1918 de diest verliete en die van hoi, die vo6r dien tijd gepensionneerd werden. De verschil len zijn te groot, zed spr., wiji misgunnen het hooge pensioen dim eerstbedoelden niet, maar toen men de pensioenen verhoogde, had men de laatstbedoelden niet mogen verge- ten Dat er bovendien aan een categorie we duwen van gepensionneerden niets is toege- kend, is een groote misstand, waartegen even- eens met kradit dient to worden opgekoinen.. Schande Voor de Nederlandische regeering, noemde spr. het, dat sominige oud-gedienden moeten bedelen. Dat is dan het loon voor het wagen van hun leven in Ned.-Indie, voor de beldngen mee van de kapitalisten, die jaarr lijiks groote baton uit Insulmde trekken De autoriteiten' weten heel' good' dat de pensioenen der Oudi-m'ili'tairen te laag zijn, maar zij verschuilen zich achter het gezegdle: „Er is gcen geld voor verhooging". Dat zd ook minister Colijin en toch ton Indie volgiens dezen zelfden bewindsman well de noodige gel den voor de VlootWet betalen. Spr. haalde enkele voorbeelden aan van de verschillen in dte pensioenen en voegde er aan toe, dat de klachten over annoedte onder de oudere gepensionneerden moeten worden volgehouden, opd'at zij doord'ringm lot de hooge autoriteiten, totdat zij1 aan onze recht- matige verlangens tegemoet komen. Wiji moeten-de regeerihg blijven aanklagen en moeten er op aansturen, dat teten of mqer cn- zer volksvertegcmjwoord'igers' den m'oed vin- den om met voorstellen bij de regeering te komen, waarbij aian onze eischen wordt tege moet gekomcn, Hierna las spreker de volgendie motie: „De afdeeling Alkmaar van den Algemee- nen Militairen Pensiocnbond, in vergadering bijeen op 'Zaterdag 17 November 1923, spreekt als hare overtuiging uit, dat de nooJ onder de oudte gepensionneerde militairen, hunne weduwen en kindteren zoodanig its giec stegen, dat hierin eene verandcring noodza- kelij'kerwijzte zal moeten plants hebben en brangt deze derhalVe onder de aandacht van H.H. Ministers en de Leden van' de Eerste en Tweede Kamer def Staten-Genera'al, met ver- zoek hieraan1 hunne aandacht te willen' scton- ken en hunne welwillmde medewerking te willen verleenen om aan1 dezen noodtoestand een einde te maken, door de pensioenen van de oude gepensionneerden enz. meer in over- eenstemming te brengen met die banner jon- gere collega's, die ingevolge de wet 1922 zijn of worden gepensionneerd." Geen der aanwezigen verzette zich tegen deze motie. De heer Oosfenveld bracbt den heer Reij nen een compliment voor zijn openings- woord'. Spr. wild'e de kwestie ook eens van een anderen kant bekijken en wees er op, dat de pensioenen vroeger en ook nu gebaseerd zijn op de salarissen en waar nu de militai ren veel hqoger inkomen hebben dan vroe ger, zijn nu hunne pensioenen natuurlijk ook veel hooger, zei spr. Wij, hebben geen r e c h t op hooger pensioeni, maar dit wil niet zegr gen, dat de toestand thans goed is. Er moet daarom moeite gedaan worden om de autoriH teiten te bewegen ons meer te gevem Om dit te kunnen bereiken, moeten alle oudte gepen sionneerden zich bij ons aansluiten en daar voor moet propaganda gevoerd wordtem. Spr. was overtuigd, dat er nog heel wat leden bij zouden kunnen komen, als men er maar goed voor werkte. De toeterding behoeft geen bezwaar te zijn, want als men heelemaal niets kan missen,'kan men zelfs voor niemendal lid worden. De heer Stooker deelde mede, dat de voor zitter had bedankt, omdat hij het met den penningmester niet kon vinden Dergel'ijlce verhouding in" het bestuur is ten nadeele van de leden en als de opgegeven reden werkelijk juist te, betreurde spr. dit, wiji dan bewezen is, dat de penningmeester en tevens tijdelijk secretaris, de belangen der afdeeling ver- waarloost. De heer Kunnen (penningmeester) betoog- de, dlat de heer Varenhorst als voorziitter niet had gedaan., wat hij; moest dden. Hiji had be hooren te overleggen of er 'n vergadering zou moeten zijn, enz., en in stede daarvan stopte hij een briefje in de bus met dte mededeeling, dat er een vergadering moest zijn. Spr. had die echter nitet noodig geacbt en had haar niet doen doorgaan. De heer Stooker keurde diit af en vroeg dan nog waarom geen loten van1 Ede waren be- steld. Dit was n.l. ook een aanleidin den heer Varenhorst geweest ora te ken. De heer Kunnen? antwoorddte hierop, dlat bij er niet v6or geweest was en ook de heer Va renhorst niet, waarom overeengekomen was om die loten niet te ontbiedten. De heer Oostenveld kwam terug op de motie en stelde voor haar niet rechtstreeks bij de regeering in te dienen, maar via het hoofdbestuur. ig voor bedlan- De voorz^'pT zeide dat dit zal gebeuren. De motie te opgesteld in overleg met het Uoofdlbestuur heer SlOtboom wees op ;ite moeilijkheid v i het werven van leden. Daarvoor is meer noodig dan het houdea van een vergadering. Men moet de menschen persoonlijik bezoeken', want heel vaak te de animo niet groot, men begrijpt niet altijd goed de bedoeliing van de organisatie. De voorzitter had er niet op tegen dioor te gaan als tot dusver, als men er maar steeds den nadruk op legde, dat teen organisatie voor het beoogde doel beter is dlani eenige. Tot voorzitter van de afdeeling werd hier op in de vacature-Varenhorst met groote meenderheid gekozen de heer R Oostenveld. De waarhemende voorzitter deelde mede, dat de heer Oostenveld (inmiddlels vertrok- ken) de functie zou aannemen en> spraik zijn voldoening hierover uit, daarbij wenschende, dat de samenwerking in het bestuur niets te wenschen zou overlaten. Hierna sluiting. (Buiteti verantwoordelifkheid van de Redae- tie. De opname in deze rubriek bewifst peene zins, dot de Redactie er mede insteritf DE STOEPENKWESTIE DER LANGE STRAAT. Gachte heer Hoofd Redacteur, Zeer gaarne voldoe ik aan. Uw verzoek en hoop daar mede, dat onze geacbte heer Fo- rens, die (als ware hij' de grootsite belangheb- bende) den strijd tusschen stoep en trottoir aanbond, zijn vollen naam bekend zal willen maken. EEN WINKELIER Nu eenige antwoorden aan U, geachte heer Forens. Met veel woordten, vind ik, zegt U zeer weinig. Zakelijk gaat het altijd beknopter. Op verschfllendte aanvallen mijnerzijds antwoord ik U dan als volgt: 1Dat U 't tetenzijdig. en partijdig beoor- deelt, al meent U van niet, geef ik U niet ge- wonnen. Uw partij laezen zegt daarin genoeg. 2. Dait de vriendelijke gezindheid jegeris kinderen niet groot te bij Winkeliers bestrijd ik'evenzeer. De blijde gezicbtjes die men ziet gij't uit- deelen van luchtballonnen, prenfeboeken, piepzakken enz. (elke winkelier d'oet iets op zijn tijd) leveren ons't bewijs, dlat wij winkeliers nog niet zoo slecht bij de jeugd staan aangesc'reven. 3. Dat een horrelooze winkelier door den loop der tijdten dan maar horren moet be- stellen te onzin. De loop der tijdten voor den winkelier eischen juist meer ramen, meer laten zien, geen horren. 4. Op dte verandterimg SteenenbrugVer- dfonkenoord tot straat (verkeersweg) door mij bedoeld, en wat U daar tegenoverstelt, blijf ik iievier 't antwoord sehuldig, alleten vind ik dat 0 zeer overdrijft, wanneer U be- toogt, ruimte te krijgen, door wegneming van geheele eompl. gebouwen. 5. Het cardinale punt: U vindt de trottoirs verschrikkelijk duur in deze itijden van bezuiniging. Welnu Mijnheei', zelf is U overtuigd, dat de Langestraat door har hobbels en kuilen, ontstaan d'oor wegname der tram plus leggen der telefoonkabels dringend verbetering be hoeft. Nu dit dan zoo noodig is en adardoor toch de geheele straat moet worden opengebroken, hebben wij winkeliers gemeend, door 't af- staan (gratis) van onze mooie, vlakke, lage en frissche hardsteenen stoepen (door U zoo genoemd) in ruil daarvoor een tegel trot toir te mogen ontvangen. De waarde der hardsteen in de Lange straat too mijns inziens de waarde der tegels nog wel eens overtreffen. Dan vergeet U 't werkloozen vraagstuk. Mijns inziens is verbreeding en verbetering der Langestraat prachtig productief werk. En ten laatste, doet U't voorkomen alsof wij zakelieden, (de mefesten zijn voorstanders van trottoirs) de oorzaak zouden zijn, dat de belastingen noodeloos moeten worden ver- hooed, zoodat't groote publiek deze catago- rie grimmig zal aankijken. Dit is geenszins onze bedoeling, wij Wenschen niets anders d'an circa 1 y3 Meter verbreeding door te gels, in ruil voor onze mooie, vlakke, lage en frissche stoepen, de rest moet toch worden verbeterd in verband met den staat waarin de Langestraat momenteel verkeert. Met dank voor de plaatsing, W. NORDEMANN, Medefirmant Spaander Co. Alkmaar, 19 November .1923 Geachte Redactie. Gaarne zag ik onderstaande regelen in uw bllad van heden opgenomen. Biji voobbaat mijn dank. In het artikel ,,De Werkloozenvoorzieriing" onder het Stad'snieuws van Zaterdag j.l. trof mij de volgende zinsnede. „Hiermede zijn alle georganiseerden en alle ongeorganiseerd en die 6 weken werkloos zijn, te werk gesteld", en wel om deze reden: Uit onze afdeeling zijin nog geen der werkloozen aan de werk- verschalfing' te werk gesteld, terwijl er al 6 geheel uitgetrokken zijn, waaronder er bij zijn, die reeds 4 en 3 maanden werkloos zijn. Nogmaals dan'kendl H. HABIECHT, penningmeester afd. Alkmaar Ned. Schildersgezdltenbond. (Bij iinfonnatie bleek ons, dat een van de 6 door imzender genoemdien hedenmorgen zidh heeeft aangemeld om voor dte werkversehaf- fing in aanmerking te komen en hij zal dan ook te werk worden gesteld. Geen der ande ren gaf zich daarvoor op, waarschijinlijik, om dat het vorilg jaar reeds bleek, dat het hun niet mogelijk was het.vereischte werk te ver- riehten Uit bovenstaand stu'k blijkt, dat slechts alle gteorganteeerden uiltgetrokleenen en alle ougeorganiseerden die reeds 6 weken werkloos zij.ni, voor zoover zij het werk kun nen verrichten, tewerk zijn gesteld1. Wij blijven overigens van meening, dat het voor een goede regeling noodzakelijlc te, dat de bedrijfshoofden bij1 het te werk stellien eenige bewegingsvrijheid hebben, in verband met de geschikheid van de werkloozen voor het uit tevoereh werk. Voor schilders, typo- grafen en kantoorbedlenden te het nu een- maal meestal niet doenlijk groadwerk te ver richten. Zij zoillen het besite gdiolpen wo:, den met werkverruiming, waardoor ook ander werk arii grondwerk verricht moet vordea Ook paiuiculieren kunnen in deze tijden heel war werkioosheid uit1 de wereld helpen. Red. Alkrn. Crt. DE R K. VOLKSBOND EN ZIJN VERTEGENWOORDIGE'R IN DEN HEILOOSCHEN GEMEENTERAAD. Nauwelijks was de vergadering geopend: de voorzitter, de heer Opdlam, begem den heer Gielis te vergelijken met een Judas. Dat beruchte persoontje had1 zijn Meester verra- den, de heer Cue zijn (lees de R-K) partij. Ond'ergeteekende werd verzocht geen ver- slag voor de Alkmaarsche Courant te maken Dit verzoek werd heel vrienddijik herhaald, waaraan ik heb toegegeven. Er was mij reeds weken te voren medege- dteeld, dat ik dat perse moest latcm, men zou zich niet ontzien om mij utit alle vergaderin- gen te weren, ook al was ik lid en dat men alle ongeoorlbofde middelen te baat nam, had' ik reeds ondervonden. De heer Gielis werd daarna iter verant- woording geroepen over zijn gezegdege- scheurde trekpot" (zie raadsversiag in de Alkmaarsche Courant van 26 October). De heer Gielis begreep niet, dat het zoo. veel stof had opgejaagd. Zijn aanval was openlijik. De pers had het uitgewerkt (in het N.-H. Dagblad bedoelde spr.), doch die pers zweeg bp 4 September, toen de heer Van de Vail den heer Opdam op juiste doch rake wijze aan den tand voelde, toen de verlengde l'uindorpstr. of't Opdamstraatie aan de orde was; toen bij Opdlam het raadslid zakte en de bouwexploitant boven Itwam. Waarom zweeg toen de kath. pers? Was het omdat Opdam ook Voorzitter van de kiesvereeniging is? De voorzitter maalote zich er met eenige niets zeggende woorden af en diezelfde peis (roomsche) zweeg weer als een mof ovei' deze rake opmerking. Daarna kreeg de verslaggever der Alkmaar sche Couranit een beurt net bestuur heeft be sloten om ook hem (mij) te royeeren, want, oreerde Opdlam1, „hij heeft wel beloofd geen erslag te maken', doch kan het evengoed doen". Ik merkte direct op, dat ik zelf wel zou aan. til!! De heer Veltman vond dit royee toch wel wat al te kras. Heeft het bestuur daaxtoe het recht? H'et is zoo ingrijpend en het be- siuur kan zich dan ieder die het niet welge- vallig te, van de hals schudven1. Heeft ook het bestuur maar het recht om te weigercn als 25 a 30 leden een vergadering vragen? Hbever gaat zulks? Spr. hoopt niet dlat het besitunr dit recht heeft volgens reglement De secretaris gaf daarvan een uitleg. De heer Veltnuan heeft het zelf gemaakt. Deze bewtorde dat het niet die strekking had. De voorzitter vend het nogmaals noodij om Gielis te bewegen toen te gaan, doch weigerde. Ik merkte op, dat het bestuur wel zijn zin zou doordrijven. Waarom moet Gielte toen- gaan? Hij te wettig gekozen- Waarom tnag hier niet wat in Uitgeest, Heerhugowaard, Bergen, Beemster enz. gebeurt? Daar hoort men niets mieer van de candidaten die met voorkeurstemmen zijn gekozen. Hier zanikt men voort. Toen, kwam het vriendelijk verzoek- van den eere-voorzitter om Gielte te bevyegen om zich aan arbiters' te onderwerpen en wat niemand verwachtte, gebeurde. Gielis haalde bakzeil, F.n hoewel ik de zaak nog niet als verloren beschouw, is het een stap nader tot het eene doel: Gielis uit de raadszaal weg! En nu is Gielte wel zoo vriendelijk am' in zijn ihgezondbn" van 15 November te zej* n dat hij geheel1 vrijwiilig te gegaan, doch Jj vergadering had niet dien indruk en hoe wel ik mij; zeer goed in zijn geestestoestand kan indenken, hij' heeft toegegeveoj wat hij eerst heeft geweiigerd. Ik wil ook op het andere „onjuist" betrei- fende miijn roveermg ingaan. G. beweert: ik ben geroyeerdr omreaen ik verklaarde mijn ui- ierste best te zullen doen een tweede kiesver eeniging te zuien opiichten. Doch dat is er naast. Ik was al eerder igeroyeerd (zie bo ven), want G. zal toch zeker wel weten dat het niet aan den eere-voorzitter te om voor stellen aan de vergadering te doen, ook al zwijigt iedereen. Ik ga er niet verder op in, want het werpt nu eigenlijk geen helder licht p de royeering Het bestuur en niemand an ders kan voorstellen doen en ik ben geroyeerd umreden ik correspondent was van een neu- iraal bladl Zoo te het en niet anders. Gelukkig dat G. zilch vrijwiillig onder mo- narchie stelt. Ik bedank er voor, al sta ik dan ook alleen. Ik zou aan G. willen vragen: ben ik de oor zaak dat het drama der gemeenteraadsverkie- zing wordt uitgerafeld? Of is Gielis het zelf? Of zijn anderen de oorzaak? Heel dui delijk is mij. dat niet. Nog raadselachtiger te het mij hoe iemand van zijn rechten te overtuigd en zich toch aan arbiters onderwerpt. Doch er te mij wel meer raadselaehtig. In de vergadering van 9 November tooinde zich ook de heer Veltman in het kleed der on- schuld Ik wil den heer Veltman opmerken, dlat ook hij alles wist wat zich om de verkiezing van Giels afspeelde. Ook hij wist dat er een strooibiljet zou komen, ook hij, heeft meege- merkt om te bepaten wie 1, 2, 3 enz. van de lijst zouden zijn en wie w ij zouden stemmen. Dit is waar. Veltman was tegen het strooibiljet, doch wij, zijn doorgegaan, doch laat hij zich nu naet zoo onscliuldig voor- doen. Of te er reden1 voor? De heer Opdam heeft ook nog aan Velt- man gezegd dat hij /Opdam) geen voorzitter wilde zijn van een partij, waarin personal waren, die men niet kon vertrouwen. Doch ik wil Opdam opmerken, dat hij dan ook maar moet neengaan, want O. zal wel willen, toe- geven dat de handing van een zijner medebe- stuursleden tegenover Gielis ook niet zoo schitterend was. Ik wil enkel maar herinne- ren aan wat Sw. omtrant G biji dl V. heeft pezegd. Was dat nu zoo schitterend, Opdam? Ga dan ook heen! Ik constateer dat dan ook O. iis rnurw worden1 omreden het bestuur de eere-voorzit ter op zijn hand had. (Slot volgt).

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6