MKmaarsche Csurant advortenties in andere bladen is aw adres: Boek- 6D Handelsdrukkerij Vihi Herms. COLTER ZOON, Vooidam C 9, ALKMAAR. Dinsdag 20 November. Lac ¥«H>r iivt go 278. 1928. Honderd Vljf en Iwintlgste iaargang. gevondenVoorwerpen? Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedepnoeerd op 15, 16, 17 en 18 Noverber 1923: para- pluie, looden leiding, kinderschoentje, bril in etui, blauwe mantel band, handwarmer, kinderhandschoentje. band van een mantel, beurs met eenig geld, band van een regenjas. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, ondierstaanide voorwerpen, als gevonden aangegeven op 15, 16, 17 en 18 November 1923J. van Goudsblom, Hei- looerdijk, sleutel; W. de Vries, Stuartstraat 40, gouden zegelring; Zonderhuis, Laat, wit poesje; J. Schutz, K. v. 't Veerstraat 4, goud ringetje; J. Coersen, v. d. Woudestraat 71, wollen kindermuts; P. Duits, Poppelmans- laan 12, boodschappentasdiSangers, Verl. Landstraat 37, broche en horloge; L. Ad- miraal, Muldenstr. no. 8, portemonnaie met 0.35; J- G. Siegers, Stationstraat 47, hor- logekettingEl. K em-pen, Heul 18, rood bruine mantelceintuur, C. Smit, Heiligland 6, port, met inhoud; P. Jes, Hulstrakt 6, mo- torhandschoenGroot, Oudegracht 199, grij- ze wollen das; H. J. van ,der Vegt, Heul 28, roode wollen das; M. Kaal, Overdiestraat 29, bril; Ho-lsmuller, Luttik-Oudorp 37, hee- renrijwiel L. Himmelreich, Mient 16, hand- schoen; W. J. Broers, K. v. 't Veerstraat 26, portemonnaie; Terbruggc, 2e Landdwars- gtraat 18, bankbiljet; E. G. de Munk, Spoor- straat E 59, sigarenaansteker; J. M. Hout, Tuinstraat 33, 4 belastingbiljetten; Jan Smit, Omval 56, bankbiljet; M. Elte, Laat no. 105, damestaschje; P. Nierop, Lieide- laan 5, 1; A. Homan, 2e Kabelstraat 14, kokertje met eau de ctflogne ilesdhje; W. Hop, Overdiestraat 15, kinderportemonnaie. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzo-cht hier- van kennis te geven aan het Bureau van politie. ProYinciaal Nienws UIT HOORN. I Bij de metaalwaTenfabriek van de firm a Scholten, waar gedurende den laatsten .tijd maar 30 uur werd gewerkt, wordt nu weer de geheele week gearbeid. De heer J. P. Eriks is benoemd1 tot tij- delijk onderwijzer aan school No. 1 alhier; de heer J. Best in gelij'ke betrekking te Avenihom. De Concertvereeniging „Johan Mes- chaert" alhier heeft haar algemeenevergade ring gehouden onder leiding van den heer Kerkmeijer. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen 4514.34%!; de uitgaven 421911 >2, zoodat er een saldo is, groot 295.23 Tot bestuursleden werden herkozen de heeren tt J. Pos en S. H. Boot. Uttgebrtide discussie had plants naar aau- leiding van de b-eperkte plaatsruunte in de Parkzaal. Wegens verordening van den burgemeester mo-gen aldaar 's avonds niet meer dan 448 personen worden toegelaten. Dc regelitig van de concertcn werd in ver band met deze beperkende bepalingen aan het bestuur overgelaten. UIT SCHERMERHORN. Zondagavond gat de R.-K. Tooneelvereem- ging „St. Antonius" alhier haar cerate uit voering1 in dit seizoen in het lokaal „De Roo de Leeuw" van den heer J. H. Schrcuder. De zaal was flink bezet Als .hoofdnummer werd gegeyen ,,De Gru van den Hertog" blijspel in 3 bedrijvcn en een voorspel door Gtgard N'ielen, terwijl als na-stukje „Het betooverde logement", pan tomime in 1 bedrijif, werd gfepeeld1. „De Gril van den Hertog" is zeer verdien sterlijk gespeeld. De rollen zaten er bij alle medespelendea zeer goed! in, wat een zeer groote factor is om een stuk goed te kunnen vertdlken. De heer Mooij, die de hoofdrol vervulde, was heel goed, ook in zijn rol van Knak, kastelein' uit „De Witte Ezel", met wien bij voor eenlgen tijd van rol verwisseld had, omdat hij in zijn eigealijke hoedanigheid van Hoogheid Hertog Heinrich von Bliimenstein zich met nietsdoen verveeldte, was hij goed, De heer de. Lange Kzn., die de rol van „Knak was toebedeeld en later als Hertog moest optreden, vervulde zijn' taak uitsiekend. Van de bijroiien noemen wij! nog de heer Jo Broersen, die als „Hans", knecht van Knak. uitstekend voldeed. Ook de heer J. Boots Nz. die de rol van Patzeld, cerate kamerdienaar ven den Hertog vervulde, was heel goed. Algemeen genomen kan van oen goede op- voering van het blijspel gesproken worden Er is dan ook hartelijk gdachen. Jammer, dat, door het rumoer, van het eer- ste gedcelte van het voorspel en de overige 3 bedrijven bijna niets was te verataan. Het pu bliek, hoofdzakelijk bestaande uit jongdui mocht wel eens bedienken'; dat de spelers zeer veel hinder van rumoer thebben, waardbor enkele momenten uit het stuk juist bun effect verliezea. UIT KOEDIJK. Vrijdagavond vergaderde de Tuinbouwver- eeniging „De West" in het lokaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer W. Visser. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de geringe opkomst der leden Hij wilde dit van den goeden kant bezien en rekendfe het als een bewijs van vertrouwen in het werk van het bestuur. Na lezing en goedkeu ring der nobuien werd medegedeeld, dat het geld, dat de L G. C. ontvangen heeft voor het laden der wagons tijdens de staking, voor de helft is uitgekeerd aan de vereeniging „De Kdophandel, als tege- moetkoming aan kleine kooplieden, en de an- dere helft aain de tujndera voor hun werk. Wanneer er nog zijn die tekort of niets ont vangen hebben, kunnen zij1 dit nog opgeven, want er is nog wat van het geld in kas. In befhandel'ihg kwam nu een schrijven van de vereeniging „Groentefliltuur te Broek op Langendijk, om ihstemming te betuigen met de mo tie, die zij gezonden hebben aan de De moae wneisde een afkeunng over tm jesluit dc-r L. G. C. om de uiensoiteering in te voeren. De voorzitter lichtte de reden van het #or- 'teeren, zooaiis die bedoeld wordt toe, ni. om het product op de bui'taalandsdve markt be to te doen lutkomtn, maar wees ook op het werk en de moeite hieraan verbonden. Verschtilende bosprekingen werden hier- over gehouden, waarbij1 vooral de wensch. naar voren kwaih, om het den koopman te ltv ten doem, als die dat noodig acht. Etoor den vooritier werd nog opgemerkt, dat de afgevaardtgden van „Groentecultuiur" in de vergadering der L. G. C. bijna niets te- gen de uiensor leering hadden aangevoerd. De hder Beets stelde hicrna voor, het schrijven van „Groeniecultuur" voor knnis- geving aan te nemen en de afgevaardigden der L. G- C op tc dragon de oiensortcering nog niet in te voeren; dit werd' aangenomen. Door den Voorzitter werden als comntissie- leden voor het nazien d'er rekening van den penmingmeester aangewezen de heeren: S. AkerDoom. P. Zwetsman.en S. Smit. De voorzitter wees er op, dat men met de eerste 10 nummers in de veiling zijn produc- ten niet wiTlekeurig ophoudt, daar anders de kans btstaat, dat men denkeifdeu dag met mag overveiien; verder dat m.n met het vei- leu van producten in zakken de zakken links en reelits op de scliuit moeten openlcg'gen, Bij de rondvraag wees de heer P. '/.wets- man er op, dat de wagons aan de laadplaats zoo diaat besthreven worden om te lessen, hetgecn tijdverlies is voor de aanvoerders eu spr. spoorde het Marktbestuur aan, hierin met meer kracht op te treden. De vertegenwoordigers van „De West" zegdbn toe te probeeren hierin verbetering te brengen. De heer S. Akerboom wees er op, dat bij het ijsbreken enkele personen geregeld te laat komen en zag hierin gaarne verbetering. Men besloot de tdaatkomers met 25 cent te beboe- ten. Hiema slutting, UIT HEILOO. Ete Turnvereenigtng „D. W. V" te Liin- mexi, waarvau mevr. NieweniiuijsenrVerweij en burgemeester N'iewenhuijseu' besichenn- vrouw en beschermheer zijn, gai Zaterdag- avond een openbare uitvoermg in „De Rus- tende Jager" van den heer Booij, daarvoor bereddwillig afgestaan. De zaal was uitste- keadj bczct. De 1 urnvereeniging „D. W. V.", opgericht op 9 Maart 1922, heeft onder bekwaine lei- d.ng van.den dlirecteur J. Mol goede vorde- rihgen gemaakt, zoodanig dat ziji zond'er be- zwaar voor het voetlicht kan komen. Reeds dadelijk bij- het lsite nummer bleek, dat de dames tn heeren onder krachtige lei ding staan; zoowel de vrije-oefeningen als oj^dc brug, stok- en ander oefeuingen volde- den zeer goed. In de pauze werd zang uitgevoerd door een dubbel-kwartet, welke een aangename af- wisseling gaf en de z.g. pauze verving, een alleszins aanbevelingswaardig voorbeeld. Wat na de pauze werd gegeven, was in een woord „af", zoo'n mooie uitbeelding van groepen met juiste bciichting moet dankbaar worden geaccepteerd. Wij rekenen ons den tolk"Van de bezoekers als we „D. W. V." een „tot weerziens" toe- roepen De heer A. Ruilter opende aan den Sta- tionsweg een winkel in rijwielen, naai'ma- chines, electriciteitsartikelen, cnz. De winkel is gevestigd in de boerenwoning van den heer Moiieberg, welke door aaneui.treKking van k'amer eu een gedeclte van de dorsch in een mooien winkel is herschapen. Door twee groote spiegeiruiten heeft men volop licht, dloch ook vanaf de straat is aitos te zien. Indien we iets willen opmerken', dan is de wmloel wat laag, doclr het zal wel moeilijk gewcest zijn, dit te verhelpen. De Moedercursus voor meilsjes boven de 18 jaar eh volwassen vrouweu is Vrijdag avond aangcvangei'i in school I. De iessen worden door mevr. Van Vuure, uit Alkmaar, gegeven en zullen in 6 weken worden gehou den. Bij den aanvang waren 18 dames tegen- woordig, 2 waren verhinderd en enkele toe- zegging is gedaan. Het zal wel overbodig zijn, den cursus aan te bevelen. Tot deelname is ook nog deze week gelegenheid. Het Jubileumcomite 1923 hield Vrijdag avond die laatste vergadering in het cafe van den. heer Rozing. De voorzitter, de heer Maas Gcesteranus, opende <de vergaderi'ng en was over de emd- uitkomst uitstekend tevreden; er was op nie- mand' een bei;oep gedaan am! financieelen siteun. Het beroep, op de burgers gedaan om sameuworking, is voorbeeldig; wij1 hebben het ook gedaan, zeide spr., zonder subsidie te vragen van de gemeente, wat spr. ook zeer goed uoemde. Men kan nog lezen in de cou- ranten, dat andere gemeenten dit wel 'hebben gedaan, doch z. i. is het goed dit op zich zeif te doen. Door de coinmis&ie tot nazien der rekening zijn benoemd dte heeren Schrooder, de Groot en Gielis en dezen hebben- hun bevindmg in een rapport vastgelegd. Do uitgaven zijn geweest 1032,54, ont vangsten 998,30, nadeelig saldo 34,21, hetwelk door het bestuur dadelijk werd' aan- gezuiverd. Uit cen uitvoerige bespreking bleek, dat 't bestuur zich op het standpoint plaatst, dat het honorarium van den. directeur voor de vereeniging is. De rekening en verantwoor- ding zal ged'urende 14 dagen ter inzage lig- gen, op de gemeent-e-secretarie. Den voorzitter restte niets andera dan al ien dank te zeggen die hebben meegewerkt om dezen dag te doen slagen. Vele factoren hebben hiertoe meegewerkt, dat het zoo vlot van stapel is geloopen. Spr. wilde een twee- tal h-eecen meer in net bijzonder noemen, n.l. d'e heeren Akkerman en Opdam en hoopte, dat zij1 aan hun vele werk terug den ken met ingoaomenheid, nu het zoo is geslaagd en wenschte hun goede gezondheid! en eensge- zindheid in lengte van dagen. (Applaus), De heer N. van Foreest, eere-voorzitter, is froisch geweest op de geineente en bedankte voor alle medewerking. De voorzitter heeft echter zichzelf vergeten, aMus spr., in de couranten heeft gestaan dat het d'agelljicsch bestuur dag en nacht heeft gewerkt. Spr. onderstreepte dit en sprak de hoop uitj, dlat als weer est feest word? gehewdm, dErt de heer Maas Geeateranus er wederom voorzit ter van zal zijn. Zijn groote kracht is van. belang geweest tot het welalagen. (Applaus). Nadat ook nog andere heeren het woord hadden gevoerd, werd' de vergadering geslo- ten UIT BROEK OP LANGENDIJK. De dienst in de 'Doopsgezinde Gemeente, alhier, was eistermorgen geheel gewijd aant de herdenking van het 25-jarig ambtsjubi leum aan den leeraar dier gemeente. Met wat palmen en bloemen had men de kerk eeil feestelijk tintje gegeven. Als onerdwerp zijner predikatie koos ds. de Jong Psalm 48:10. O, God, wij gedenken Uwer weldadigheid in het midden Uwer Tempels. Met fragmenten uit zijne eerste ge meente, Noordhorn, constateerde hij, dat de indruk uit het verleden de grondslagen zijn voor het geestelijk ileven. De vraag is dan* wat Wij hebben opgemerkt en wat Zij hebben gegeven. In deze kleine gemeente, aldus de leeraar, in een nederig kerkje, in den jare 1898 begon ik mijn ambt.vol idealen. Ik kende de godsdienst als een zaak van stu- die en ziel, do-ch ik had geene ervaring. Aca- demische kennis is geheel iets anders. I.e- venservaring, harde levenservaring is de grootste basis. Niemand lean verklaren, hoe God in de ziel werkt. Nadat de preidkant na- tuunlijk meer in den breede zijn 2'5-jariga predikanitenloopbaan had verteld, stond- hij een wijle uit in zijn beschouwingen aan zijn meer belangstelling der mannen wenschte maar zich verheugde in het ontwakend gees- tesleven bij de jongeren. Een prachtige bloemenmand en een mooie stoel was het cadeau der gemeente. De leer aar uiitte zijn dank ongeveer als volgt: „Een wereld van liefelijkheid en erkentelijkheid, doch het geluk ligt in de motieven der gave, dat zijn de schoonste bloemen. Het maakt mij gelukkig. God geve dat ik nog vele jaren bij U moge aanblijven. Nieman dweet, waar de geest dte Heeren waard. Hoe rijk gevoel ik mij op dezen dag U bewijzen. De hoogste levensroeping is deze God toe te wijden. Nadat de leeraar zijn dank had gebracht aan de aanwezige collega's, de heeren de Haas en Westra en anderen, eindigde hij zijn bezielend woord1. constaieerend, van God- zijn alle dingen, Soli Deo Gloria. Namens den kerkeraad sprak de voorzit ter, de heer S. de Bali Kz. woorden van groo- ten dank en waardeering. - Namens den Kring werd het woord ge voerd' door ds. de Haar van Nieuwe Niedoip, complimenteerend en dankend den jubilaris. Dc heer ds. Westra van Alkmaar vertolkte de gevoelens van den kerkeraad zijner ge meente en wijdde zijn collega vrlendschappe- ■lijke woordpn toe. Op uitnoodiging van den l'aateten spreker werd' door de gemeente den leeraar staande een lied toegezongen. De 8-farige Maartje Krom overhandigde den prediikant een mooi bouquet. Overstelpt door de wijze, waarop de Doopsgezinde Gemeente haar leeraar heeft gehuldigd, sprak ontroerd deze beminde pre- diker tcnslotte nog een dankbaar woord. Ook hier ter plaatse zal in vdrschillende kerken gecollecteerd worden voo-r de noodlij- dende Duitsche prediikanten en hunne gezin- nen. Bereids werd in de N. H. Kerk reeds f 145 gecollecteerd1 voor dit doel terwijl a.s Zondag in de Ghr. Goerf, kerk het zal ge- schieden, en naar wij vernamen ook spoedig in de Geref. Kerk. urr OUDE NIEDO-RP. Vrijdagavond vergaderde de Protestant- sche. Kiesvereeniging alhier in het lokaal van den heer A. Mijts. Nadat de vergaderd'en al een half uur op den Voorzitter, den heer K. v.d. Oord, haa- den gewachit en deze nog weg bleef werd de vergadering geopend door den heer P. de Geus met een woord van welkom. De voorzitter zegt dat deze bijeenkomst be- legd is met het oog op de benoeming van een nieuwe Burgemeester. Van Katholdeke zijde waren er 2 sollicitanten uit deze ge meente. De vraag is nu, moeten wij van onzen kant ook een candidiaat steuneu. De heer Waiboer vroeg of er van onzen kant geen sollicitanten zijn uit deze gemeen te? De voorzitter wist dit niet. De heer Kriller wist ook niet of er hier een geschikt persoon was die solliciteerde. De heer Waiboer vond dat we toch eerst moesten weten of er geen sollicitanten uit deze gemeente waren. Niemand scheen er iets van te weten en toch had spreker gehoord dat er 2 personen gesolliciteerd hadden. Op een desbetreffende vraag zeide de heer Wai boer geshoordj te hebben van Kooijman en Liefhebber. De heer Kooijman, ter vergadering aanwe zig verklaarde geen sollicitant te zijn. Van den heer Liefhebber was hem niets bekend. De heer Rempt vroeg of Krillervniet solli citeerde. Kriller antwoordde beslist van niet. Hierop zeide de heer Kriller, wanneer nie mand dian uit deze gemeente van onzen kant sotliciteert weet ik wel een geschikt persoon buiten de gemeente, maar de vraag is nu, moeten wij er een steunen van buiten de ge meente, dan zal ik zijn naam noemen. Be- sloten werd nu om er dan een buiten de ge meente te steunen. De heer Kriller deelde nu de vergadering mede dat de heer P. Kosie- lijk Pz. te H. Hugowaard bereid was te sol- liriteeren, mits wij- hem steu-nden bij zijn sol- licitatie. Na eenige besprekki-g werd nu be- sloten den heer Kostelij-k te steunen door met een -lijst rond -te -gaan bij de kiezera. Een com- missie werd benoemd1, dae spoedig- met de werkzaamheden zou beginnen en dte lij-st aan den Commissaris der Koningin zou overhan- digen. Nadat nog eenige zaken behandeld waren van meer intiemen aard werd- de ver gadering door den voorzitter gesloten. Voetbctl. Zonddgmiddag speelde V. V V. I voor dte competitie togen B. V. V. I te Benningbroek. Deze spannende wedstrijd eindigde in gelijk spel, n.l. 2—2. V. V. V. II speelde dien middag tegen Stormvogels III te Spanbroek en tost maar eventjes te winnen met 160. UIT ST. PANCRAS. Zondag, doch thans op eigen veld, speelde Vrone I wederom een voetbalmatch tegen Koedijk I, met uitslag 51. Tet Tweede op reis naar Koedijk II kwam met een 9-0 overwinnin-g thuis. UIT SCHOORLDAM. „Nut en Genoegen" heeft Zat-erdagavond weder alle teekenen van een geond levcn ge geven. 't Wa« toen hare eerste wlnteruttvoo- ring en ond'anks het ongunstige weer was- de zaal van den heer Ter Burg weder flink be zet. En't kan gezegd worden, dat.de avond weder oudergewoonte' uitsiekend is geslaagd. 't Was dan cok terecht, zooals' dte voorzitier, de heer Klerk, in zijn openingswoord zei: De \-ereeniging bloeit, dlank zij de medewerking van zo-ovefen. De notulen. door dten heer Damiaans leuk berijnidt, vonden natuurlijk geen- op- of aaa- m-erkingen, doch wel heel veel bijval. Opge merkt zij, dat en de voorzitter ten- de secretary waardeerende woorden wijd'den aan hem die zooveel deed om deze avondten te doen sla gen, aan dten heer L. Schotvanger. Vanuit Sehoorldam zal menigeen o-nze „Lou" nog geden-ken en hem alle goedis toewenschen in 't verre Western Een mooi tablteau, „Bloemen-hulde", samen- gesteld door de bekende dames van der Wel en Vlam, bracht bekoring en stemming^ ter wijl de lezing van den heer J. Vlam, „ecn amusante vergadering", de lachspiteren- atvast Wat losmaakte. Wat het nummer „Leve de Zee en het Strand", gezongen door T. Klerk, nu niet bepaald een lachnuminertje, de voor- draclvt was zer juist, evenals later „Ziele- smart" van d'enzelfde. „De stoel met de bloemen van blauw', precies het genre voor den heer S. de Leeuw, werd fijn weergegeven. Na de pauze deed deze ons aardig lachen met zijn „Sissie". „Rilea's list" werd goed verzonnen, de dames Del- ver en Schenk haddten elkander aardig beet, tenvijl J. Schotvanger mooi zong „H-et loon van den arbeid". Dirk G-roen houdt van geestige voordrachten en weet ze op bekende Schoorldammers toe te passen. AlS „Teun de kippendief" en als „B-olt", die zijn lev-cnsloop vertelt, kan je zien hoe vcelzijdig Dirk's crea- ties zijln En wie van mooie zang, gepaard aan be- schanfde voordracht houdt, ide moet er zijn, wanneer mej. Joh. Koedij-ker ten; tooneele komt. De twee liedereu die ze zong, konden alien ten zeerste voldoen. ,,Korporaal en'Recruut", vertollkten dte hee ren R. Postma en P. Sevenhuijsen, terwijl de jongeheer ter Burg aardig 't laatste nummer v6or de pauze reciteerde. Mooie satnenzang was het nummer van d'e dames Mina en Dora Keetcn, „Herinne- ring". 't Was niet gemakkelijk, doch hun best toevertrouwd. En toen P. Schotvanger van de hak op de tak sprong met Vragen staat vrij" en van alles en nog wat vroeg, klonk de lach weer door dte zaa-l. Dit werd nog erger toen die heer S. Damii aans vertelde van znij voorgenomen huwelij-k, waarbij hij kans li'ep de dertiende echtgeaoot van een lieftal-lige scho-one te worden. Hocl mooi reciteerde hierna de jongeheer ter Burg weder „Het meisje met de zwavel- stokjes. „De „DeWonde „De Wonderphonograaf", door vier hee ren,, was een d-olle klucht. lets bijzond'ers was het ten tooneele ver- schijnen van een voor velen onbekenden gast, die ontzettend 1-etuk en geheel natuurgetrouw verhaalde van znij bezoek bij. zijne nicht in Amsterdam. Hij n-oemde zich „Oonie Klaas" en d'e meeste aanwez,igen meenden- wcrkelijk, een oud baasje voor te hebben. Ook latex, toen hij verhaalde van het bezoek van hem en- zijne vrouw aan „Artis", zou men 't werkelijlc nog meenen, doch als soTdaat merkten we toch een joirige man in hem. Gegierd werd er om deze droogkomische verhalen. Heusch, de heer Knijn, uit Alkmaar, mag weer de gast zijn van ,,'t Nut" Alles bijeen, om niet te vergeten dte goede muziek van de heeren Schotvanger en Linge- rak, 't v/as een1 mooi afgewerkt programma, en klokslag half een sloot dte voorzitter met een gezicht, waarop h-et genoegen te lezen stofid. UIT BERGEN. Voetbal. B. S. V. I speelde Zondagmiddag op haar terrein aan den Kerkedijk alhier teg-en K. V. V. II uit Krommtenie en wist welverdiend met 20 te winnen. Geel Zwart speelde op haar terrein aan de St. Antoniusstraat tegen Egmondbionen II en won met 20. PREMIEBOUW. Bij beschikking van den- minister van Ar beid van 16 November 1.1. zijfi aa-n de navol- gende gemeenten bijdragen uit's Rijks kas toegezegd voor het verleenen van steun aaa de pa-triculi-ere bouwnijverhei-d, zulk-s tot een bedrag van 300.per woning. Alkmaar, voor 39 woningen Fa. Schaaf en Stegerh-oek. Heiloo, 10 woningen P. A. Ho-ltes, 2 wo ningen J. P, Langendijk, 1 woning J. Pilkes, en 2 woningen Bouw- en Expl. Mij. „Tuin- dorp". UIT OUDKARSPEL. Zondagavond werd- in lokaal van mej. wed. van Zalingen een openbare vergadering ge houden uitgeschreven door de afd. I. A. M V- Als spreker trad op de heer Jo Meijer uit dten Haag, die een herdenkingsrede hield in verband met den sterfdag van F. Domela Nieuwenhui-zen. Een kleine vijftig menschen luisterden aandach-tig naar d'e gloedvolle re de van. dien spreker. UIT VEENHUIZEN. De heer D. Appel alhier is met algemeene stemmen herkozen als president-kerkvoogd bij de Ned'. Herv. Gemeente te Veenfauizen. UIT SCHAGEN. Sparta I van Schagen speelde Zondag eene competitie tegen O. F. C. te Oostzaan. Sparta won met 50. Sparta II speelde te Schagen tegen S. V. S. van -Helder en ver- loor met 41. S-parta IV speelde tegen Concordia II te Anna P-aulowna en won met 50. Alhier is eene afdeelin'g van den Chris- teliiken Geheelonthouders-'Bond opgerichlt. Het voorloopi-g bestuur bestaat uit de heeren: D. E. Boeke en R. R. Posthuma. VAN TEXEL. In verband mtt het reeds opgentenien) tele- schrijft onze correspondent thans nog het volgende: Het gestrand'e vaartuig- is een Duitsch 1-ichterschip, dat op kleinen afstand van het strand vast zit. De reddin-gboot van- de Krim wist het scheepje te bereiken en de vijf man equipage in de boot te krijgen, doch aauweujks was men los van het schip, of de red-di-ngboot sloeg om en de bemanningen van scMp en reddingboot worstelden met d'e golven. Er ging een ijzing door de personen, die toeschouwers aan het stran-a waren. Spoedig was men tot helpe-n bereid en men gaf elkander de handen, om zoo een lange rij te vormen en zich in zee te begeven. Ook de Voorzitter van de Reddingscommissie, Burgemeester. Buysing Damste liet zich niet onbetuigd en begaf zich mede tot aan den hato toe in het water. Gelujikig bleef de po- ging niet vruchteloos en wist men op die wijze de meesten- op het droge te brengen. Toen de reddingboot aan het strand dreef, bevondten zich daaro-nder nog twee roeiers van de reddingboot en een Duitscher, die nu ook spoedig uif hun benarde positie verlost waren. Nu gi-ng men d-oornat naar De Cocksdorp, waar dadelijk goede menschen bereid war-en redders en geredden van droge kleeren te voorzien. Het bleek mi, dat eenige personen nog al water hadden ingekregen, zoodat d-okter Keidel hulp moest verleenen. F.en- der roeiers was gis-tteren nog ernstig, doch men heeft goeden hoop, dat het met hem ook wel zal gaan. Gelukkig was het, dat het schip zoo nabij die kust was gekomen-, want anders zou- de slag voor het kleine dorp groot hebben kun nen zijn. Nu mag een eeresaluu-t gebracht worden aan de wakkere mannen van het strand, die niet geaarzeld hebben te water te gaan, om landgenooten en vreemdelingen van een bij na gewissen dbod te redden. Het lichterschip was gela-den met oud ijzer. Men meent. dlat het scheepje wel afge- bracht zal kunnen worden. VAN OOSTEREND (Texel). De heer H. Janzen predikte hier gisteren- middag zijn intrede bij de Ned. Herv. Kerk naar het tekstwoord: Jez. 55:10 en 11 In verband met Job. 3:1 en' 14. Des morgens was hij bevestigd door Ds. P. Veen, uit Utrecht, die predikte naar aan- leiding van den tekst Rom. 10 :15. Er was zeer veel belangstelling. UIT SCHOORL. Zondag had in 't lokaal van den heer Beeld'man alhier de aangekondigde biljart- match plaats waarbij den heer van der Laan zou uitkooien. Er was een flinke belangstel- ling. l3es.middags werd gespeeld door den heer van der Laan, die 600 en den heer D. Duin, Si-monszoon, die 300 punten zou moeten ma- ken. In 32 beurten had dte heer v.d. Laan zijn partij voleindigd, hoogste serie 95 met een gemiddeldie van 18.75. De heer Duin bad een hoogste serie van 10 met een gemiddelde van 3.75. 's Avonds speelde den heer P. den Das Jbz. eveneens om 30 punten tegen den heer van der Laan. Thans behaa-lde deze laatste heer in 30 beurten zijn 600 punten, gemid delde dus van 20 met als hoogste serie 85 De heer den Das bracht het in 30 beurten tot 224 Caramboles, een gemiddelde dus van 7.2; hoogste serie 32.Na afloop dezer partij en viel er een serie kunst en fantasie- stooten van den heer v.d. Laan te bewonde- ren. Plannen bestaan er om in cafe Beeldman een biljart club op te richten waarvan de lei ding zal berus+en bij evengenoemden heer v.d. Laan. UIT OUDORP. Gevonden voorwteTpen. Een beursje met eenig geld; ceil lap; ear schouderleer en een houten ba'l'k. Inlichtiingen bij de politie. NUiOKiiicuvvH v SOC.-DEM. VROUWEN-PROPAGANDA. Door de yro-paganda-commissie voor het werk onder de vrouweu werd, in overleg en samenwerkin-g met het bestuur der Geweste- lijke F-ederatie Noord-Holland-Noord der S. D. A. P., een groote algemeene vergade ring gehouden .te Alkmaar, in de zaal van „De Unie" aan de Koorstraat. Deze vergadering getuig-de van- eeni groote opkomst. Mocht -de voorgaande algemeene vergadering bezooht zijn door ongev-eer 25 afgevaardigden, thans waren ongeveer 50 afgevaardigden aanwezig, waarover de voorzitster, mevr. Dorjee uit Zaandam, -haar groote tevredenheid uitsprak. Verteg-enwoor-digd waren 9 vrouwenclubs, en 16 partij-afdeelingen, benevens mevr. Wagensveld voor het bondsbestuur, mevr.' Van Gelder voor de administratie van „De Proletarische Vrouw", benevens de Gewes- telijke bestuurders de heeren Westerhof en Zeeman. De door den secretaris, den heer Wester hof, gelezen- notulen werden onveran-derd vastgesteld en geteeken-d. Als bestuursleden hadden bedankt mevr. Van den Berg te Alkmaar, mevr. Jorritssina te Alkmaar, mevr. CI ere en mevr. Van Prooijen beiden te Den Helder. Terzake het bedanken door mevr. van den Berg te Alkmaar en mevr. Clerc te Den Helder, meende de voorzitster, mevr. Do-rjee, de tolk der afgevaardigden te zijn, indien de een woord' van oprechten dank bracht aan genoemde afgetredenen voor hun onvermoei- den arbeid voor de vrouwen-beweging. (Ap plaus.) Bij enkele candid-aatstel'ling werd het be stuur thans als volgt samengesteld: mevr. J. C. Dorjee—Van Aller, voorzitster, Zaan dam;' mevr. Osin-ga, penningmeesteresse, Alkmaar; mevr. M. J. Everhardi—Dijk, Zaandam; mevr. J. WestebhofKoopal, Alkmaar; mevr. A. ZwageryianVelt, Hoorn; mevr. Van OverbeekePlasse, Den Helder; m-evr. Joosten, Purmerend; mevr. Visser, Enkhuizen. Als secretaris vjerd dte heer J. Westerhof ambtshalve hieraan toegevoegd. Hierna werd- door mevr. Wagensveld uit Amsterdam (lid van het bondsbestuur) een in1/».iding gehoudflo over de vrouwen-prepa-

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5