fUkmaarsche Couranf abonnementen De onzicMbare hand. N.V. Bobk- en HaiiQeisuiuRkeiij v.h. Herms. COSTER ZOliN, op Tfjtischriften FEUILLETON. Voordam 0 9, ALKMAAR, Heoderd VSJt en Iwintsgsia Jaargang. Woensdas 21 November. 8tadsnieuws Rechizaken. is HET adres voor zoowel Binnen- als Bultenlandsche. !f« 874. »9S». T WAAROM EEN NED. SYNDiCA- LISTISOHE VAKVERBOND? Voor een si edits matig bezochte vergade- ring trad Maandagavond in de Tuinzaal van de Harmonic op de heer B. Lansink Jr., voorzitter van iiet N. S. V. Zijn onderwerp was: „Waarom een Ned. Syndicalistisch Vakverbond?" Namens het P. A. S. heette de heer F. van Dartel de aanwezigen welkom, daarbij con- stateerend, dat de reactie nog steed® waak- zaam is om het proletariaat te drukken. Hij haalde verschillende voorbeelden aan van dreigende of reeds voltrokken loonsverlagin- gen en arbeidsverslechteringen en wees dan op de oniangs plaats gehad hebbende scheu- ring in het N. A. S., waama die aid. Alk maar zich had aangesloten bij de nieuwe vakcentrale, het N. S. V. De heer Lansink zou nu de grondslagen daarvan uiteen zet- ten. Deze, hierop het woordi erlangende, wees er op, dat het niet als een soort liefhebberij mag opgevat, als de mannen, die soms meer dan 20 jaren werkten aan de totstandkoming van het N. A. S., zich opmaakten tot het vor- men van een zesde vakcentrale. Spr. zelve had jaren gewerkt in, het N. A. S. en hij was er trotsch op, dat deze organisatie was ge- weest een vakcentrale, waarbuitenom geen enkele beweging op het terrein van den ar- beid plaats had. Spr. releveerde, hoe het N. A. S. brak met de tot dien bevriende anarchistische kringen, omdat men wilde zijn en blijven een onaf- hankelij'ke revolutionnaire vakcentrale, sterk syndicalistisch geaccentueerd. Later- tijdens en als gevolg van den oorlog en verschillen de andere factoren, kwamen er mannen in het N. A. S., die het onmogelijk maakten op het historisch standpunt te blijven staan. Er moest een nieuwe richting bepaald worden. Naannate de afval van het oude beginsel plaats had, kwam de splitsing in het N. A. S. Verschillende stroomingen openbaardeh zich: 1 het den zijn met alle revolutionnaire partijen en steunen van revolutionnaire re- geeringen, 2. het steunen van het staatsso- cialisme. Spr. en meerderen met hem hadden het oude standpunt willen handhaven. De eenheid was zoek doordat voorstanders van allerlei richting van het N. A. S. lid waren. De oude beginselen van deze organisatie, b.v. dat omtrent het militairisme, werden aange- vallen, gelijk spr. nader uiteenzette. Het was dus onmogelijk, dat men van eenheid kon spreken, er waren feitelijk twee organisaties, me N. A. S. heetten. Dat duurde tot 24 Jurni teen de splitsing zich voltrok en het N. S. V. werd gesticht. Wat wil deze organisatie? Zij is in.de eer- ste plaats positief socialistisch. Zij streeft voorts naar het brengen van de productie en het bestuur der maatschappij in een hand. Om dit te bereiken wil zij de arbeiders in den ruimsten zin organiseeren in bedrijfsor- ganisaties. Waar de organisatie is gegrond- vest op het beginsel van vrijheid, stelt het N. S. V. hooge eischen aan het individu, dat zij de hoogst mogelijke bewustwording wil bijbrengen, opdat voldaan kan worden aan den eisch van 'het ter hand1 nemen van het be stuur der maatschappij en dit bestuur te blij ven voeren. Het bevrijden van den arbeidi is meer psychologisch dan een physiologisch beginsel, maar het geweld zal niet geheel worden uitgeschakeld. In de huidige kapitalistische maatschappij is van een maatschappelijk belang geen sprake, vervolgde spr. Liever gaat men pro ductie vernietigen dan ze ter beschikking van de maatschappij te stellen, omdat het heele productiesysteem slechts is gebaseerd op het maken van winst. Daardoor kwamen en komen allerlei ongelukken en rampen voor: oorlog, maatschappelijke verarming e. d. Spr. herinnerde aan het plotseling warme voorjaar, waardoor de groenten in de polders rondom Amsterdam zeer veel beloofdCn-, zoo- dat duizenden menschen voor weinig ^geld frissc'he groenten zouden 'kunnen krijgen. Maar de tuinders met hun kapitalistische be- langm waren bang voor plotselinge prijsda- ling en brachten daarom slechts een deel van de opbrengst ter markt en vemieflgden de rest. Dit teekenit het kapitalisme in al zijn misdadigheid, zei spr., want het bewijst, dat het bezit steeds streeft naar meer bezit. In tijden van groote voorraden zoekt het kapitalisme naar nieuwe markten, waar de overvloed teg"eni ^oog€ winsten.1 kan worden afgezet. Vandaar het zoeken naar vreemde gebieden, het koloniaal systeem, aanvankelijk onder het mom van Seschaving te brengen onder de bewoners ddcr gebieden. Het kapi talisme dient hierbij tevena het doel om met het reeds verworven kapitaal nieuw geld te verdienen in die gebieden.door het aanleggcn van nieuwe spoorlijnen, mijnen, enz. Van een en ander is het gevolg, dat men zich thans, nu de wereld nog blot-dt van den oorlog, reedls weer voorbereidt op een nieuwen oorlog. Het kapitalisme leidt daar toe en wie tegen oorlogsvloot en leger is, dient zich te richten tegen het economisch en materieele beginsel van het kapitalisme en zich te voe- gen bij het syndicalisme. De groote groep van werkers, hetzij met hand of verstand, alien, die werken aan de productie, wilde spr. rangschikken onder de voortbrengers, de arbeiders. De tweede groep der menscbheid is die der regeerders, der be- roepspolitici. Eerstgenoemden hebben geen stem in het bestuur en moet meermalen In een bepaald soort werk de bevelen afwachten van menschen, die daar totaal geen ver stand van hebben. Daarom is de syndicalis- tische eisch: breng voortbrenging en bestuur in een hand. Het hier te lande bestaan van den Hoogen Raad van Arbeid typeert de juistheid van dit beginsel. Immers, hoewel de regeering de Staten-Generaal naast zich heeft ter voor- lichting, stelde zij dien Hoogen Raad in, ver- tegenwoordigers uit de groep der voortbren gers, die haar moet voorlichten op het gebied van wetgeving op het terrein van den arbeid. En al verwacht spr. van dien Hoogen Raad dan ook niets voor de revolutionnaire ge- dachte, toch is het bestaan ervan voor hem het bewijs, dat de regeering inziet de on juist heid van het feit, dat productie en bestuur niet in eCn hand zijn. Met den Nijverheidsraad is het evenzoo gesteld. Ook in Engeland en Amerika heeft men dergelijke raden ter voorlichting van die re geering, waardoor internationaal de juist heid van het syndicalistisch beginsel is- be- wezen. Dat het Duitsche proletariaat er momen- teel, ondanks alles wat de revolutie teweeg bracht, er zoo slecht aan toe is, komt omdat •het zoozeer verpolitiekt is. Zdfs als men er morgen een boeren- en arbeidersregeerlng kreeg, zou het niet veel beter worden. De oorzaak is, dat het volk vanaf het begin der revolutie de oogen niet gericht had op de be ginselen van het syndicalisme, maar bleef wandelen op de oude platgetrapte wegen. Vroeger koos men leden van den keizerlijken rijksdag, thans voor den socialistischen. Overigens is alles gebleven zooals het was, men wacht nog steed® op den rooden draad, die redding moet brengen. In Rusland had de revolutie meer succes. N'a het verdrijven van den tsaar en daarna van Kerinski, kregen de volgende regeerders (Trotski c. s.) een schitterende gelegenheid om te toonen wat ze konden. Het kapitalisme heette gebroken, zij hadden alle productie- middelen enz. En toch, hoewel men mocht verwachten dat stakingen niet noodig zouden zijn (wegens den dood van het kapitalisme), zien wij dat de economische organisaties bij- zander sterk bloeien. Uit dezen groed leidde spr. af, dat't proletariaat inziet, dat de macht hebbeqdc politieke partij (het bolsjewisme) niet in staat is om de maatschappij op te bouwen op de socialistische grondslagen. Spr. vatte dit op als een bewijs dat het syn dicalistisch beginsel van productie en be stuur in ben hand het juiste is. Spr. zette hierna uiteen hoe hij: zich de uit- voering van dit beginsel dacht en noemde als voorbeeld' het bouwbedrijf. De uiteenzetting kwam hierop neer, dat zij, die voor de uit- voering van bouwwerken moeten zorgen, daarover ook 't voile zeggingsdhap moeten hebben en dus daarbij niets te maken moeten hebben met een regeerder, die meermalen geen verstand van de zaak heeft en alleen op zijn regeeringspost is gekomen door den invloed van een politieke partij. Met andere bedrijven moet't evenzoo gaan Spr. schetste hierop het gevaar, dat in de kapitalistische maatschappij bestaat, dat to taal onbevoegden op hooge regeeringsplaat- sen komen. Ons systeem, zei spr., stelt hooge eischen a an het verantwoondelijkheidsgevoel en het sociaal gevoel jegens den vooruitgang der maatschappij, want ons beginsel kan zond'er dat niet worden doorgevoerd. Daarom is ons beginsel niet gemakkelijk. Immers ieder onzer, hij moge afgeven op de kapitalistische maatschappij, heeft iets van dait kapitalis tische in zich. Bij alles wat men doet, moet men bedenken of men daarbij werkt in het belang der menschheid of niet, gelijk spr. met een voorbeeld duidielijk maakte. En daarom is onze strijdi zoo moeilijk. Den menschen moeten eerst andere gedachten worden bijgebracht. Zoolang de menschheid nog is zooals ze is, is ze nog lang niet rijp voor het syndicalistisch ideaal. De weg der geweld-socialisten en alle andere partijen is veel gemakkelljker dan Door Douglas Valentine. (Schrljver van De man met den Ktampvoet). Geautoriseerde vertaling van W. E. P- (Nadruk verbodan). 32) Toen verdiepte hij zich weer in de docu- m'eniten, diie hij, volgens de aanwijzing van het briefje van hell hoofdbureau, in het bureau naast het bed had! gevondien. Er wau ran twee enveloppen, een groot en een klein, beide zonder eenig opschrift. De groote en velop pe bevatte een beschrijlving itiot in de bleinste bijzonderheden van Bellward's par- ticuilier leven, zijn gewoonten, zijn vriendien en een verslag van zijni arrestatie. De bleine enveloppe 'bevatte Desmond's vurig ge- wenschte orders. Eerist 'onderzocht hij de papieren m de grooite envdoppe. Dasarui't vetrnam hij, dlat het huis waarin hij zich nn bevond, Mill House heette en dat het twee en een halyen majl verwijdred lag van het station Wentfidd aan de Great Eastern1 Spoorweg in Essex. Bellward had het llandhuis zoo wat een1 achlt jaar geleden gekocht, toen hij! zijn zomer- verblijf in het heuvelland' van Surry had ver1- laten, maar hij woonde er gewoonlijk mid meer dan twee maanden in het jaar. Den uukjfirea hjjd hij Sn het baxiwnland, die dien welken wij ons vooratellen. Zy behoeven slecht macht in den gewonea zin te verza- melen om te kunnen heerschen, wij moeten een. geestelijke macht zien te krijgea. Indies de sociale revolutie komt, is het voor ons de vraag in hoeverre we aan de eischen kunmen voldoen van technische, or- ganisatorise' e en geestelijke rijpheid. Revo lutie immers is niet het doel, maar het mid- del om betere samenleving, betere gedachten in de wereld te brengen. Daarom dringt nu reeds het syndicalisme aan op het vormen van bedrijfsorganisaties. Het stuurt er op aan, dat de arbeid zich zelf klaar maakt voor de te verrichten taak. Tot dusver werd van elke revolutie het proletariaat het kind van de rekening, omdat het onvoorbereid was en steeds weer aan an- deren moest overlaten maatregelen te bera- men in het belang van den nieuw geschapen toestand. Wij hebben te zorgen dat eigen mannen, eigen kameraden in staat zijn tot het nemen van de dan noodige maatregelen, anders zal geen revolutoe verbetering brengen en zal het slechts zijn een zetten van nieuwe pruiken op oude koppen. Hierop besprak de heer Lansink het poli tieke standpunt der N. S. V. Geheel onaf- lankelijk moet zij staan, omafhankelijk van welke politieke partij of regeering ook, even- goed van een revolutionnaire als van een re- actionnaire, Een revoliutionnaire regeering wil wel samenwerken, maar als wij sterk zouden zijn geworden, zou zij ons verderen voortgang te beletten spr. wees op Rusland) en zou het moeten worden een stopzetting van de evolutie. Spr. zette uiteen hoe de verschillende vak- centrales hier te lande de daden steunden van de regeerders uit hare politieke partijen. Ook het N. A. S. trad op dien weg, het voerde actie tegen de reactionmaire regeering in eigen land, maar niet tegen een buiten- landsche regeering (Rusland) als deze maat regelen nam tegen andersdenkenden. De syndicalisten doen anders. Zij protes- teerden tegen de Nederlandsche regeering bij reactionnaire daden (de verbanning van Semaoen b.v.), maar ook tegen de bolsjewis- tische regeering van Rusland wegens de ver- volging van hare tegenstanders. Dit is billijk en noodig, want wat men jn de eene regee ring afkeurt, mag men niet goedkeuren bij een andere, zelfs als is die revolutionnnir. Het syndicalistische standpunt noemde spr. ten slotte het eeniige goede voor een technisch, organisatorisch en geestelijk goede en juiste samenleving. Tot het toetred'en als lid tot het N. S. V. wekte spr. sterk op. Van de gelegeniheid om met den spreker van gedachten te wisselen werd geen gebruik gemaakt, wadrom de heer van Dartel de ver- gadering sloot met eeniige woorden van dank aan den heer Lansink. wintermaand'en bracht hij aan de Riviera door en 'in hall voorjaar was hij: in Zwitsar- land otf italie. De oonlog had een veranda ring in zijn gewoonten gebracht en Hanro- gate, Buxton en Bath hadden die pl'aats ia- genomen van de badplaateen op het vaste- land, die hij in-vredestijd had> bezodnt. Wanneer hij in Mill House verblijt hid'd, ging Bellward bijna elken morgan naiar Londen, hij: ging te voet of op zijn motor naar het station en keerde diet voor's avomfe tegen et)enst:ijd terug. Soms ook bleef hij 's nachts in Londen en daar logeerde nij in een klein hotel in Jermym Street. Hat dossier bevatte een' lange'met zorg samengestelde lijst van de menschen, die hij' in Londen kende, voor het meerended1 rijke hamdlelslui, maikelaars, fabrikanten, procureurs en dat genre mensdhen. Bij iederen' naam sitond een opmerkiing betreffemde de juiste male van in- timiteit, die tusschen de persoon in kwestie en Bellward! bestond en elke verdere aanwij'zing, die den vertolker van Bellward's rol te pas kon komen. Desmond legde deze lijst voor het oogenblik 'ter zijde en nam zich voor die later op zijn gemak verder itie bestudeeren. Eenigen omgang met zijn buren had: Bell ward hier buiteni blllj'kbaar nidt. Mill' House stond in een afgefegen steedc, ver van die dru'kkere centra zooals Bren'tiwooiidl en Rom ford, den rand van 'n uitgestrekt, onherberg- zaam moerasland, 'bekend als Morsteac Fen". 'Het was do'orsnede met dait good: hreeda slooten, dte te diz deel van halls land VOOR DEN PO'LITIERECHTER. Ziitting van Maandag 19 November.. MISHANIDELIN'G EN VERZET. De politierechter deed heden uitspraak in de zaak contra Dirk v Duin, gesuchtsarbei- der te Bakkum, gem. Castricum, die zich in den nacht van 12 op 13 September had schul- dig gemaakt aan mishandeling en zich daar na op emstige wijze had verzet tegen de pol. Deze zaak was op de zitting van 29 October aangehouden. De heer Muhring bracht thans rapport uit, welk rapport adviseent een voor- waard'elijke veroordeeling. De beklaagde is beireid zich aan te sluiten bij een geheelont- houidersvereenigidg en zich onder toezicht te. stellen der R.-K. Reclasseering. BekL is lij'dende aan vallende ziekte. De officier wij- zigde zijn requisitoir, destijds sfcrekkende tot gevangenisstraf voor den tijd van 1 maand, en vorderde 'thans 4 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 protfjaren. Bekl. werd veroordceld tot 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, met 3 proefjaren, verpiichie geheelonthouding en verbod om gedurende zijn proeftijd kermissen te bezocken. OPLICHTING EN VERDUISTERING. De smidsknecht Hondrik T. te Alkmaar moest zich verantwoorden wegens verduiste- ring en oplichting van den. sigarenmaker H. Mulder aldaar. Bekl. had tabak en sigaren in depot en heeft de gel den van- het verkochte niet aan Mulder afgedragen. Bovendien heeft hij gefingeerde bestellingen op sigaren aan Mulder opgegeven en daarvan, de provisie opgestrekm. Het verduisterde bedrag >s 152,25, verminderd met een bedrag aan provisie, dat bekl nog te vordienen had, blijit 1.43. Het door de Reel, omtrent bekl. uitgebracht rapport is niet geheel ten voordeele van hem doch overigens niet bepaald ongunstig. Bekl. zal van alien handel afstand moeten doen. Daartoe is hij bereid; bovendien is hij gene- gen benadeelde sChadeloos te stellen. Het O M. vorderde ter zake verduistering 4 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, met 3 proefjaren. Bekl. werd veroordceld tot „dukes" genoemd worden. 'Hier stond1 in het rapport een opmerking, venmeldend, dat de rector van Wen'tfteld 'twee maal een bezoek had willen brengen op Mill House, 'maar mr. Bellward niist thuis gfliiroffen 'had, en dat hij nooit een con'tra-bezoek had gelcregen. Nu en dan stond er 'n losse opmerking over den eigenaar van Mill House, die blijk- baar hier of daar in de buurt was opgevan- gen, ongeveer op deze wijze: „Herbergier van „de R'oode Leeuw", Wenitfield: Mij'nlheer is ntooit in de R'oode Leeuw geiweest, maar huurt soms m'ijm Ford- auto. Hij betaalt altijld op tijd. „De stationschef te Wenitfield: Een miijn- heer, die erg uit de hoogte doet, maar vrij- gevi'g met z n geld. „Sir Marsham Dykes, „The Chase", in Stanning: Een vera uiveld vervteilende, vrek- biige kerel. „Mrs. Tracey Weniilover, „The Ch'anlnimgs", Home Green: Een ruwe vent. Hij sloeg de voordeur van zijn. huis voor mijn neus diCht, toen ik hem kwaml vragen om een' oontritm- tie vow ons ziekenfhuis. Ik 'ben niet gawoon al'les na te praten, wat de mensdhen' vertel- len, maar ze zeggen, dat hij een drinker is." En dergelijk soort opmerkingen wanen er nog veel meer. Met een glimlach leigde Des mond het dossier neer om itleiruig the keeren tot het verslag van Bellward's arrestatie. Het scheen, dat een dag of veertien te vo- ren op den avond' v66rdat een groote troe- penmiassia naar Frankrijk z»u oversteken, am S maanden voorw. gevangatlssfinaf met 3 jaar proeftijd en de bijzondere voonvaarden, dat bij zicb onthouden zal van handeldnjven en het verduisterde bedrag in wekdijksche tier- mijnen ad i 1,50 aan acn geiuigu H. Mulder rcsusueert. MISHANDELLNGi Den met verschcnen' beklaagde Gerrit v. W. word: bij dagvaarding ten laste gelegd, dat hij »p 8 September den' getuige Dirk Rooker te Sijbecarspel op diens eigen erf heeft mishandeld. De vrouw van getuige had' een kwestie met van Wieringen en riep om huip. Toen kwam Rooker, gewapend met een schop, dien hij toevallig in de hand had. Getuige 'heeft daarmede niet geslagen en de vrouw heeft de schop van getuige afgenomen Bekl. heeft aan de politie verklaard, dat Rooker hem met de graaf heeft geslagen,. Tengevolge van die slag had bekl. aan het gelaat een bloedand wondje. Bekl. heeft Rooker daarop geslagen en hem bloedend aan zijn onder- arm verwond. Bekl. bood aan de vrouw van Rooker garen en band aan en was niet genegen op haar weigering om te koopen been te gaan. Hij schold de vrouw uit en dreigde haar te zullen vermoorden en toen heeft de vrouw haar man te hulp geroepen. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf. Vonnis: 5 boete of 5 dagen hechit. MISHANDELING VAN EEN KIND. Klaas R., landbouwer, niet verschenen, hettt op 30 September den jeugdigm Piet Massereeuw mishandeld, welk feit is gepleegd te Upperdoes. in deze zaak zijn gecu gctui- gen gedagvaard. Beid. heeft een kleinen jon- gen, ate op zijn laud liep, vrij ernstig gesta gen en geschopt. Eisclt: 20 boete of 20 dagen' hecht. Von nis: 15 boete of 15 dagen hecht. DIEFSTAL VAN EEN FLESCH DRANK. De sigarenmgaker Corn v. d. V. te Hoorn heeft op 7 October- in beschonken toesiaml zren in het cafe van Plugboer aidaar een flesch drank toegeeigend. Bekl. weet niet meer wat hij geaaan heeft en kon hetgeen hem ten laste gelegd werd met tegenspreicen. Bekl. was in gezcxSchap van den beKeniden C V.; beiden waren beschonken. Hen1 werd door Tjitske Visser, de vrouw van den <^ie- houder, geen sterken drank verstiekte Later door beklaagde betaald. werd de flesch drank gemislt. De schade is Het O. M. vorderde tegen bekl., die zich thans vrijwillig bij een geheelonthoudfersver- eeniging heeft aangesloten, f 25 boete subs- 25 dagen hecht. De uitspraak weird door den politierechter 3 maanden aangehouden, Deze wil eens af wachten hoe bekl. zich zal gedlragen. HE'LING. De schilder Com V. te Hoom stond daarna terecht, omdat hij' op 7 October heeft geprofiteerd1 van den door vorigen beklaagde gestolen drank. Beklaagde bekende het feit. Eisch en vonnis: 25 boete subs. 25 da gen hecht. MISHANDELING MET E'EN KLOMP. De beklaagde Dirk D., koopman en schip- per te Zuidscharwoude, is met1 verschenen. Hij heeft op 15 October den getuige J. Berk- hout met een kl'omp geslagen. De miishaa- delde kwam met een veilingsbriefje bij bekl. deze was ontevreden over het bedrag dat hij moest betalen en beg on Berkhout met een klomp op het hoofd en zijn overige ledema- ten te timmeren. Get. nam de vlucht, steeds achtervolgd door bekl-, die steeds op hem bleef inransdeE'. Eisch: 40 boete of 40 dagen hecht. Von nis conform den eisch. MISHANDELING. Pieter V., woonachtig te Alkm'aar, niiet aanwezig, heeft op 28 Septem'ber aldaar me- vrouw A. mishandeld, door haar te stom- pen Mevr, A. reed bij; de Doorbraak, door beklaagde's eigen' schuld, met haar rijwiel te gen' hem aan. Bekl. begon daarover te viloe- ken' en te schelden en gaf haar daarna een stomp tegen den arm. Deze stomp kwam zoo geweldig aani, dlat de arm nog niet is gene- zen. Hij heeft haar op de meest onfaebbelijke wijze uitgescholden, De officier vorderde 30 boete of 30 dagen hecht. Veroordeeling confonn dezen eisch. BELEEDIGING. De niet ter zitting verschenen bekl. Anth. M. heeft op 9 October den keurmeester Job. Vrielink te Zuidscharwoude beleedigende woorden toegevoegd. De keurmeester gevoel- de zich door de woorden van beklaagde be- leedigd en deed' daarvan aangiftc. Eisch en vonnis 15 boete subs. 15 da gen hecht. HUISVREDBREUK. Mej. Anna Adriana K., wed de W,, te Texel, is op 11 October wederrechtelijk biu- nengedrongen in de woning van het echltpaar V. Bekl. is eigenares van de woning en de huurders betaald'en nimmer huur. Ze kwam van Amsterdam om de huurpenndngen te in- nen. De dour was op slot en toen is de deur telegram aangeb'odien' werd' op hei) East Strand Telegraafkanitoor. Het was van' den volgenden inhoud: Bellward, Hotel Bellward, Jermyn Street. Vers cheep Vrijdag aan uw adres 22000. Berlcht correspondenten. ryMortimed'- De post kon dit telegram niet bezorgen, daar er geen Hotel Bellward' in Jermyn Street bestond. Het venmoedten1 lag voor de hand, dat de afzender, toen hij! tteni naam van net hotel wilde sdhrijven, bij' vargissiing in zijn verstrooidheid den naam van den ger adresseerde had1 herhaald. Er werd bericht gezonden aan den afzender aan het adres, dat 'deze onderaani het formulier had' inge- vuld, dat zijh telegram onbestelbaar was. Toen kwam men tot de on'tdlebking, dat het opgegeven adres veraomnen was. Dit wekte aehferdoeh't eni het Megram werd opgezonden naar de eensuur, die in verbimdiing met den spionnagedienst spoediig het verband1 ontdekte tusschen' die bewoordiim- gen van het telegram en het onmMrietlijikie vertrek van de troepen, te meer daar; de da^ turns overeenstemden.. Er werden> nasporin- gen naar mr. Bellward gedlaan en door zijh corresp'ondtentiie kwam men er aeh'ter, dat hij in Mill House woonde. Ze vonden hem: daar niet, maar hij werd: in zijn hotel in Londen aangetroffer em verzochit voor de autorilfeir ten te versehijnen om eenig licht te werpen op den persoon van Mortimer. Bij het ver- hoor on'ikende Bellward' gladweg, dat hi' iota van Mortimer ataM, en verkiaarda. tttj i, dai door zekeren de Poster geopend. Tegen den wil van de bewoners is bekl. toen het perceel Oinnengegaan. Zij, bekende het feit. E'ischf 30 boete subs. 30 dagen hecht. Vonnis confonn den eisch. MISHANDELING. De koetsier Volkert Str. te Hoom heeft op 18 October zijn buurvrouw Bouwens mis handeld door haar met een schop te gooien. Er bestond kwestie tusschen hen over de kia- deren. Bekl. beklaagde zich ovep het optreden van getuige. Het O M. vorderde 15 boete subs. 15 dagen hecht. Vonnis 10 boete subs. 10' da gen hecht. MISHANDELING. Een bruggenkwestie was oorzaak, dat de landbouwer Com. Jac. B. te Wognum zich op 19 September vergreep aan den landbou wer Job. V. te Sijbecarspel en' zich thans ter zake mishandeling voor den politierechter moest verantwoorden. Hiji zou deze persoon hebben geschopt en getrapt. Bekl. beweerde, van V. den eersten klap te hebben omvangen. Bedocide brug was particuliex eigendom van V. en bekl. had niet "het recht van deze burg op eenigerleiwijze gebruik te maken'. Bekl., of liever diens oom, heeft niet aan de vervaardiging van die brug willen meewer- leen en ook geen bijdrage gegevoi'. Bekl be- lette toen ook Joh, V. met zijn voertuig over de brug te rijden en hield zijn paard tegen. Daarop heeft getuige beklaagde een schop gegeven, waarop bekl. eveneens op getuige in- sloeg. Jacob B., broer van bekl., werd gehoord als getuige a dtoharge. Hij zeide dat Joh. V. het eerst had1 geslagen. Eisch 20' boete subs. 20 dagen hecht Vonnis confonn den eisch. DIEFSTAL VAN AARDAPPELEN. De visscher Hessel P. te Helder heeft in den nacht van 30 op 31 Augustus zich weder- rechteliijk toegeeigend een hoeveelheid te veld staande aardappelen, van het land, in huur bij den getuige P. Agema, gemeentewerkman. Een d'eel van de aardappelen was gerooid Bekl. zeide dat armoede hem tot de daad gedreven had, doch het bleek, dat hij koirte- lings veroordeeld was wegens misibandelinng van Jac Franoiscus Fortuini. Door het O. M. werd 15 boete subs. 15 dagen' hecht. gevorderd. Vonn'is: 14 dagen voorw. gev. met verplichting tot schadebeta- ling aan P. Agema van 12, zijnde het be drag waarop de ontvreemde aardappelen worden begroot, te betaken biinnen' het jaar. BEDELARIJ, De 60-jarige wagenmakersknecht N. v. d P., zwervend, thans gedetineerd, heeft op 2 November te Alkmaar gebedeld bij den hoofd- agemt van politie Rademaker, met het doel om opgezonden te worden, Bekl. is al meer- dere malen opgezonden, doch de laatste 2'A jaar heeft hij1 geregeld' gewerkt alls wagenma- ker en molenmaker Hij vroeg opzending voor den tijd van 2 jaar en 6 maanden. Eisch overeenkomstig den wensch van beklaagde. Vonnis: 3 dagen hecht en opzending voor den tijd van 2 jaar en 6 maanden. Hiema sluiting der zitting. ARRONDISSEMENTS'RECHTBiANK f te Alkmaar. ZiMing van 20 November. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL. De 47-jarige zwerver Pieter Hendr. E., ge- boren te HMtegom, thans gedletineerd' ter zake d'ait hij op Maandag 15 October heeflt weggeniomen eem rijwid, toebdhoorende aan- den heer P. J. G. Jung, boekdrukker alhier. Beklaagde weet niet wat hij' heeft gedlaan. De beer G. B. Smit, sdilillder. heeft gezien, d'ait ibeldl. de woning naas't de dimklkerij' in de Kapelsteeg binntenging en terug kwam met een rijwiel. Getuige heeft hem' in een auto nab gezet em hem' in de Emmastraat gegrepen. In die automobiel is hij naar het pioHiiiebureau igetranspioirteerd. Bekl. maakte wdl' dien in- dlruk onder dien invloed te zijn, teem hij! werd a'anigeh'ouden. Bekl. was diien diag naar Alkmaar gekomen om dbar met postpiapicr ite vemten. Hij hieefit echter '-niet veel meer ge- daan dian borrdifjes dhinken. 's Midldiags werd hij naar het bureau gebracht, omdat hij ventte zonder vergunnling. Het O. M. merno- reert, diaiti 'bekl. reedls 10' mlaall heeft terecht gestaan. 'De officier wil hem in1 de winfer- maainden althans op Ite biergen. Hij: verd'ient echter veel meer. De m'an wil n;iet werken. er een vergissing irr het spd moest zijn. 'Hij noemde verschillende bekende personam uit de za'kemwereld op, 'die voor zijn bona fidtes zouden snstaam en pro'testeerde heftig tegen de autoriteiten, die zijn woorden in itwijfel trokken. Ten slotte 'kwam aan 't licht,, dat Bellward een Duitscher van geboorte was en dat hij zich nooit had laten naituraliseeren. Hij werd in verzekerde bewaring gebracht, terwijl Mill House van ondier tat iboven werd' doorzoch't. Hdt onderzoek werd in alle sitilte gevoerd, die oude Martha werd vbor de detectives kwa men, van1 de baan gebracht en om elke kans op een' overval te vermijden, werd voortdn- rend de wacht igiehouden. Hdt onderzoek le- verde schitterende resulta'ten op. Verborgen 'in een geh'eime lade van het Sheraton bureau in Bellward's kamer, werd1 eentot in alle bij- zonddrheden uiitgewerfct plan- van- de troe- pen-transp'orter naar Franfcrijfc gevonden, sdipt nauwikeudg en tot bet featslie toe bijge1- houdten. Er was echter niet de geringste aan wijzing, vanwaar 'Bellward deze beridhten kreeg, en hoe, of aan wien hij ze verder ver- zondt Mm veronderstglde, dat Mortimer hem de informatics gaf, maar een voilled'iig onderzoek bij bet telegraafkantoor bracht geen' spoor aan't licht van welk ander tele gram ook van- Mortimer aan' Bellward'. Dat wat de autoriteiten hez'aten, was het eeniige. Wat Mortimer betref;:, die bleef een' omoplos- haar raadsd. fW&rdt vervot&L)

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5