MKmaarsche Courant De onzichtbare hand. W8 Ar^Mkei aw tizoekaankondlf ingskhi vlutf en net. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Hems, COSIER ZOON, F1UIILETON. Voordam G 9, ALKMAAB. Donderdair 22 November. Ko 975. tse«. Henderd VI)f en Iwlnttgsis jaargang. (Vervolg). .Ma-ar haar gedachten bleven bij hem toe- vten. En in den loop van den avond zocht ze hemi in zijn kamertje op. Hiji stond gebogen over 'n stapel papieren en keek vragend op, toen ze bimnenkwam. „Efg toezijg, Arthur?" vroeg ze verlegen. „Nog all" „Jammer, dat je je avonden ook aan de zakeni rnoet geven, vindt je niet?" Hij maakte even 'n ongeduldige beweging en zei: ,,'t Is pariiculiere aribeid.... ik ben wat ge ts ast... goeie nacht!" Zij glimlachte pijnlijk en verliet hem haas- ig- Den volgenden morgen nam ze haar ont- bijt te bed. Zij voelde zich wonderlijk teleur- gesteld, dat deze, haar laatste dag in haar huis geen bijzondcre ontroering wekte, zij voelde zelfs geen neiging tot eendge sentimen- taliteit. Het brief je, dat ze later opstelde, luid- de dan ook tamelijk nuchter: ,„Beste Arthur. Ik ben weggegaan met tnijn vriead, John Carr. Het is mij zoo dui- delijk gemaakt, dat mijn tegennwoordigheid in jouw huis je lastig.was, dat ik geloof, dat je mij nu dankbaar kunt zijn. Ik hoop, dat wij tieiden gelukkig mogen worden in ons nieuwe leven Maud." Des avonds, met den brief boven in haar bureau, als 'n dolk in 'n mouw, ontmoette ze baar echtgenoot aan tafel, wat „de laatste keer" beteekende. En met de hunkering om even te plagen, wat de ondeugd1 van enkele vrouwen mag heeten, verlangde zij den avond te merken, verlangde zij hem daaraan eenige herinnering te doen behouden, die hij' in het licht van latere ,gebeurtenissen als veelbetee- kenetid zou vinden. „Ik veronderstel," zeide zij1 hij' keek vlugger op dian gewoonlijk „ik veronder stel dat ik vanavond wel weer op de gewone portie van je gezeleschap zal mogen re- kenen?" „Neen, toch ,niet, als je wilt, kom dan in mijn kamer, want ik heb iets met je te be spreken." „Werbelijk?" 'n Trilling van emohe door- voer haar. ,,En waarom juist dezen avond?" „Omdat ik tnorgenavond, niet de gelegen- heid zal hebben!" Zij sehoof haar bord terug en staarde hem aan. Wat Icon hij weten? Wat bedoelde hij? „Je maakt me zeer nieuwsgierig," zei ze gedwongen. ,,'t Zal niet lang duren," antwoordde hij. „Enging je vandaag nog uit?" Zij lachte hard, zichzelf in bedwang hou- dend: „Beste Arthur,*' zei ze, Jk vind, dat je nog 'n echte babbel wordt. Toen't middagmaal 'gebruibt was, volgde ze hem naar zijn edgen kamer. Hij draaide't licht op. Hij; had altijd ifets. ernstigs over zich, maar dezen* avond hadi hij diit meer dan ooit. hoewelll ook een zekere ver'borgen opgewektheid onmiskenbaar aanwezig was. Hij liep op zijn bureau toe, waaruilt hij1 een pak papieren lich'tte. Maud sloeg hem gen spannen gaidfe. „Je moet allereerst de papieren even door- kijken, die ik je zal toonen," zeide hij, „en nadat je er kennis van hebt genomen, zal ik je mijn nieuws vertellen. Zie zoo, ga nu daar op mijn stoel zitten, dan: geef ik ze je ten voor een door." „Waar gaat't hcelemaal over?" mompel- de ze, na plaats te hebben genomen. „Ik heb alles aldus uitgetrokken, dat je 'n duidelijk overzicht zou hebben," zeide hij, terwijl hij' 'n groot papier met rooie lijnen haar toonde. „In geval mij iets mocht overkomen, weet jij, hoe je zaken staan." En naar haar toe gebogen, wees hij1 met 'n potloodl de posten aan, die hij meteen ver- klaarde. „Hier dit is jouw geld, dat ik voor jou be- legde, en hier de taxatie van ons buiten- huisje, dus, zooals je ziet, ben je van jezelf waard precies zeven duizendl pond. Nu moe- ten we nagaan wat je waard bent als weduwe." En met uiterste nauwgezetheid en kalmte doorliep hij met haar de lange lijst van geldwaard'en. „Mijn saldo op de bank is nog al rudm op heden, te ruiin, imaar ik heb juist wat specu- latieve belegging gerealiseerd, wat ik op jouw naam wil doen overschrijven, dus kom morgen met mij1 even naar de bank." Zij wierp zich achterover in den stoel en keek heb vol verbazing aan. „Maar waarom toch?" riep zij uit. „Ee. en, morgen!Ikik kan morgen on- mogelijk!" Door Douglas Valentine. (Schrijvcr van De tjtan met den KlompvoM). Gwvutomserde vertaling van W. E. P. (Nadruk verbuden) 33) Dat waren in hot feort die hoofdpunten van de geschiedenis van Bdiward's aixcsfca- tie. Het rapport legde zeer den madruk op bet feiit, dat niemand dan een zeStal person en van den spionnagcd'ienst eenige kenjnis dirtoeg van: a. het feiit, dat Belilward een niet-gena- turaliseerd Dui'tscher was, b. van zijn arresr tatie. Desmond's ordbrs, die hij; voor het laatst bewaarde, waren bort en zaikelijik. Ze beston^ den uit vij'f puniten, elk miet een nummier aan- gdgoven: 1. Gij zijt uw eigen1 heer eni meester. De bewakiing van. het huis werd opgeehven bijl uw komsti en zal niet hertnieuwdl worden. 2. Verlaat het huis niet tot oader orddr. 3. Noteer nauwkeurig iedere medededing, die u gedaan wordt, onverschillig op weDke wijze of van welken aard. Wanneer ge iets te berichten hebt, bel dan Scanning 700 op en noem Betiward'e naam. Ga zult uw riap- ,^Het moet morgen zijn," zei hij hed be- daard. En ik zal je nu ook zeggen waarom. Uit alle papieren begrijp je nu wel, dat je er niet zoo heel slecht voor staat, imdien indien er iets- zou gebeuren. En hier em hij nam 'n ander document ter hand hier is mijn testament. Alles wat ik bezit is voor jou. Zie zoo, dat is alles. O ja, hier zijn nog mijn verzekeringspolissen." Zij sprong overeind. Arthur!" gild'e zij bijna, „je gaat toch geen zelfmoord plegen?" „Wees niet zoo dwaas," zei hij, bijna scherp. En meteen de papieren in die brand- kast leggende, zei hij;: „Zie zoo, nu zal ik je't nieuws vertellen." Zij sloeg hem gade, terwijl hij enkele za ken rustig nog even opruimde; zij nam den sleutel in ontvangst' en was zich bewust, dat iets machtigs dreigde iets, dat haar gru- welijke angst aanjoeg. Arthur Maxwell nam 'n leimstoel op eenige passen van haar vandaian, vleide zich achterover en; glimlachte. „Wel, Maud", zei hij, „ik heb getracbt je last te besparen, rnaar ik weet niet of ik er wd in1 geslaagd ben. De waairheid is dat ik 'n tamelijk ernstige operatic moet onider- gaan, ik heb den laatsten tijdl nog al veel pijn gehad. Dat is de redea, dat ik des avonds werkte om mijn zaken op orde te brengen 'in geval dat ze plotseling die jouiwe zouden worden." Zij staarde hem aan; haar gezichtje was doodsbleek geworden. ,,'n Operatie!" herhaaltie zij. ,,'t Mes!" .voegde zij er onwillekeurig aan toe. Hij glimlachte wat pijnlijk. ,,Toe", zei hij, „zeg dat zoo niet ik heb niets dan over miessen gedroomd den laatsten tijd" „Maar wat heb je?" vroeg ze huiverend'. Zij had ook van messen gidroolmd. „Wat scheelt je eigenlijk?" „Wees maar niet bang", waarschuwde hij, maar met een kreet sprong ze overeindl. „Ik weet't al, ik weet't alriep ze uit ,,'t is Ranker En daar hij' ernStig van ja knikte, kreet ze, haar handen harts'tochtelijk ineaostrengelend „Godldank! Goddlank!" En nog voord'ait hij1 in 'n bewegiing van gruweliijke verbazing kon opspringen, was zij' reeds aan zijh voeten, lag haar hoofdje op zijn knieen en was't kiddie vertrek vol van haar snikken. „Arth'urArthur, ik wil1 niet van je weg; ik wil niet, ilk wii je niet verlaten Waarom heb je mij niets verteld? 'k Had 't niet bang, lieverd!" wees maar ni'et bang voor't mes, wees maar niet bang, lievert!" „Maar, Maud, maar kind!!" Hij hief haar omhoog en nam haar op zijn knieen en drukte haar dicht tegen zich aan. „Ik ben niet bang voor iets, dat mij1 tnijn Vrouw naderbij brengt zooals nu. Dat is al les waard, wat er ook zou gebeuren!".. De Maxwell's wipten in Parijs bij1 John aan, toen ze voor algeheel herstel op weg waren naar Nice. Maxwell vroeg John te dineeren, maar hij1 hiad' dien middag 'n an- dere invitatie en was verhinderd te komem. Provinciaal nieuws UIT SINT PANCRAS. De Raad dezer gemeente vergaderde Dins- dagmiddag voltallig. De heer J. Veldhuis, visscher alhier, vroeg in een schiljven, wat het gemeentebestuur denkt te doen in verband met het visehwater. Voor het geval er de voorkeur aan gegeven word't dit aan de ingezetenen te verpaehteu, zal adressant zich gaarne garant stellen voor de pachtsom. De voorzitter deelde m^e, dat dit adres pas is ingekomen, waarom (het gewenscht is, het in handen van B„ en W. te stellen. Het vorig jaar, zoo deelde de voorzitter mede, heeft de Raad in principe besllOiten het contract op te zeggen, in verband met de hou- ding door het bannebestuur van Koedijk aangenomen. Op 't oogenblik wordt er nog een heele actie voor gevoerd, vooral omd'at de aanplanting van visch er door in gevaar komt en het een roofvangst zal worden, waar- door spoedig de geheele visscherijbevolking broodeloos zal zijn gemaakt. Persocnlijk, zeide spr.,ben ik bij1 den voorzitter van de Vis- scherijvereeniging geweest en heb adarna de zaak nog met een bestuurslid van een andere corporatie besprokea, met als gevolg, dat ik met genoemden voorzitter opnieuw een be- sprekmg denk te houden. Dit weet ik wel, d'at de vereeniging gaarne het contract zail voort- zetten- De heer Slijker: Ook zonder Koedijk? De voorzitter: Desnoods ja, ze hopen ten slotte ook deze er bij' te houden. De heer Kioosterboer meende, dat het beter was, dat de visschers het hier hadden. De voorzitter was overtuigd, d'at dit het uit- roeien van den vischstand1 zal beteekcncn. Het is van het allergroo tste belang dat de aan planting wordt voortgezet. port iter hand stelled aan den eersten per- soon, die diaarna aan uw huis kamiti vragen om den brief voor mx. Elliias. 4. Wanneer dringtenidi hulp noodig is, bel dan Stanning 700 op en vraag naar nir. Elias. Binnen vijftiien minuten zal er hulp zijn. Dit middel moet slechts in1 dien uiitiersten' nood te baat genomen worden. 5. Leer den inhoud van dleza papieren uit uw hoofd en varbraind ze voor ge het huiis verlaat. „Een handige kere!', die mr. 'Elias", was Desmond's overdenkinjg, terwijl hiji uit bed' sprong en naar de badkamier ging. Kwairtt voor een was hij klaar, hiji voelde zidi uiterst onbehageliik met zijn bhardl dlien hij1 niet durfdfe afdoen, zoolaog Nur-eNDin 'in huis was. Eer hij1 dfe slaapkamer verliet, bleef hij een1 oogenblik sf'aan voor het bureau, met de papiferto' van de zaak Beliward in zijn hamld. Hij had- een1 tnerkwaafdig gofedi geheugen en hij vond het vervelend! die compromitteerende papieren in huis 'te hebben1, terwijl1 Nurelll- DSn daar ook was. Zijn besloot was vl'ug ge- n'omfen: hij! goOide den heelen boel1 dm het vuur en bewaardfe allem1 de lijst met optmer- fcingen over Bellward's vriendien. Dfeze legdfe hij in zijn portefeuclle en na een bldfc op dfe rest van' de papieren, die tot asch verfrfetrm- mfeld waren, ging ihiij; naar beneden voor dien lunch'. De heer DuifZij hebben van de bott- wers ook toestemimingen van particulier viseh water, welke nog lang niet atgeloopeu zijn. De heer Kioosterboer: Ik ben er vodr, dat het hier blijft; voor de rest kan het me aiet schelen. 'De heer Slijker: Ik weet het niet Het is beter dat het een blijft De heer Kioosterboer dacht dat de Heide- maatschappij evengoed wel. zal aanplanten. Dfe voorzitter deelde mede, dat het door de vereeniging betaald moet worden. De heer van Kampen: De aanplanting moet evengoed doorgaan, ook al wordt het puatselijk verzocht. Die voorwaardfe kan ge maakt worden. In Anna Paulowna doen1 ze net ook zoo. Dfe voorzitter merkte op, dat het daar een gesloten poldfer is. Dfe heer Van Kampen: Een zoodanig be- eluit kunnen dan, toch alle corporaties nemen. Hfet adres werd tot de volgende vergade- ring aangehouden. Ingekomen was het rapport van den ac countant, waaruit bleek, dat kas en boeken op 1 November in ordte waren De dirccteur deelde mede, dat het gasver- bruik ovei" de eerste negen maanden van het jaar in vergelijkiug van het vorig jaar met o pet. is toegeuomen en het electrisch ver- bruik met 8 pet. Bericht was ingekomen', dat de vergoeding voor het vervoigonderwijjs voor het jaar iy22/23 bedraagt 460. De verordening op de regelingi van het ver- keer was goedgekeurd terug gekomea en men is bezrg de bordea in orde te maken. De begrootinig van de gemeente was met eenige bemerking terug gekomen. Na wijziging werd deze opnieuw vastge- ateid. De Damclub verzocht een' betere ventilatie voor rookafvoer in het vengadferlokaak De voorzitter deelde mede, dat de klacht gegron'd is, waarom B. en W. voorsteldea een ventilator aan te brengen, waarvan de kosten in totaal ongeveer 100 zullen zijn. Na eenige bespreking ging de Raad hier- mede accoord. Daarna bracht de voorzitter de dorpaldok ter sprake, d'ie reeds oorzaak geweest is van een rijjnelarij in dfe Langedijker Courant. Er was wel reden tot oritiek en B. en W. zagen het ook reeds eenigen tijd onder de oogen. Voorgesteid werd, om den heer Van de Veldfe, met wien er over gesproken is, aan te wijzen voor het behanidelen van1 het uurwerk, Deze is bereid het uurwerk accuraat bij te houden cu te smeren, voor een bedrag vaa 15 per jaar, Hij betaalt dan zelf de benoo- digdfe olic. Het opwinden was voor hem te zwaar en blijft dan aan dfe smeden opgedra- gen. B en W. vonden het bedrag alieszins bil- lijk en stelden voor, het aanbod te aanvuar. don. Hiertoe werd besloten. Een 17-tal ingezetenen verzocht verbete- ring van dfe Boetenlaan. Waar op de begrooting voor 1924 reeds met verbetering hiervan rekening gehouden is en de vorige rekenmg geen uitgaven mieer toelaat, stelden B. en W. voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen. N!a eenige bespreking werd hiertoe beslo ten. In' 1924 zal echter spoed betracht wor den. Ter tafel kwam het voorstel van dfe gas- commissie om den prijs voor gaskachelgas te verlagen van 8 op 7 cent. De voorzitter lichtte dit nader toe en decide mede, dat dit geschied't voor propaganda, om het gasverhruik uit te breiden. Het gebruik van gaskachels neemt reeds eenigermate toe en de gascommissie heeft gemeeud, het gas- verbruik meer aantrekkelijk te moeten ma ken door dit gebruik te bevorderen. Pas wa ren nog weer een viertal aanvragea ingeko men. De heer Slijker: Waarom geen verlagjng voor gas voor dagelijksch verbruik. De voorzitter;. Dat laat de begrooting niet toe. De heer Slijker: Het is te probeeren. De voorzitter: E>e gascommissie durft er niet mee te komen. De heer Slijker: We kunnen niet concur- reeren met de petroleum. De voorzitter: De olie kost 12 cent, het gas 14 cent. Het zou een verschil geven van 14000. De heer Zeegers: Hoe groot is het verschil van gas- en kolenbrand? De voorzitter: Volgens den directeur be- sliist niet nadediger. De heer Slijker: Kan' op een- gaskachel ock gekookt worden? De voorzitter: Niemand zal dat kunnen beletten H'et is trouweus ook in de gascom missie ter sprake gekomen. Dfe heer Slijker: Dan hebben die men- schen goedboop kookgas. De heer Zeegers: Het lichtgas zal ear ook goedkooper door worden. De heer DuifHet koken op een gaskachel zal dan toch' nadeel geven voor het gewone verbruik. De voorzitter: Een gaskachel is niet op Nur-fel-Din was in dfe huislkaniier, een smial- ife fcarner met Itiwee hooge raanen, die uitziclhit giaven1 op een verwaarloosdleni tu'in. Een schuimfende, snelilia hefek stroomidfc door dlien itluin, tussch'en diiChte struiken en tourwilgen, blij'kbaar dfe Molenheefc, wamiaan' het huis zijn naam ontleende. De huiskaimer was een kaal, ongezellig vertrek, hier en daar ston- dan oMgetmiakkeiliijke armatodieni van een leie- lijken bfeginhnegienloiiendfeHeieuw-sitijl, miet stof- overtrekken bedekt. In den open haard1 deed een vuur pogiingen 'Oini te branden. Nur-felnDm wendde zifeh om toen1 hiji die banner binnienlttiad. Zij dhocig een1 grijs ilaken tailoxnttwlfe eostuum mat een wit zijden blou se en korten riok, waarondler een paar keu- rige bruiinle loarzen zichtbiaiar waren. In1 le- genstelling mdli idle omgeving zag ziji er frisch en leurig uit. Haar oogen' glinsteidlen en haar geziichit was gladl en1 zonder hilm- pels als diaf van1 een' kind. „Goedfen morgen", riep zij vrooilljk. „0 wat heb ik een hooger! Dat is die builten- lucht! Ik houd! zoo van buiten." „Ik hoop, dat u goed1 gesllhpen heeft, ma- dainle!" zei Desmond bezicrgd, mat eein be- wondierendfen blik op haar .keurige verschij- ning. Ails een' Rlomp!", zei ze mdt1 een liadije, die eigenaardliige Fransche uiltdrukkihg verta- Imd. „Zullm wij een kleine wandelimg maloea kokm ingartcht De heer Slijker: Het moet maar voordeel geven. De heer Kioosterboer: Het geefr een na- dfeel voor de kleine menschen. De voorzitter: Ock voor kleine menschen is een gasikiachcill goedkooper an gebruik dan een gewone kachell Wat de aanaluiting be- treft heb je al een aardige kachel1 voor 21. De heer Kioosterboer was van oordeel, dat dc kleine menschen er niet toe kunnen over- gaan; voor hen geef t het dan ook geen voor deel. De heer Slijker: Ze moeten allea goed kooper geven. De heer Duif: Dat zagen we zeker allea lievcr. De heer Slijker: Hfet zijn alle kunsitmiddcl- tjes. De heer Gutter: Als het gas goedkooper wordt, zal er meer verbruikt worden. E>e voorzitter: Het reductie-systeem be- staat toch ook. Dat meerdere gas wordt toch ook voor 8 cent geleverd. De heer Van Kampen1: Het reductie- systeem heeft niet veel voordeel gegeven. Het wordt wel wat te hoog opgetllti. Eene meer- der verbruik zou er evengoed gekomen zijn. We hebben nu reeds gas van 15, 14, 11 en; S cent Moet nu 7 cent er ook nog bij; komen1? Niemand' gaat* hiertoe over. De voorzitter: Het principe waarom het gaat moet niet vergeten worden. De heer Slijker: Hfet is met die gaskachels niets waard. Dfe voorzitter: Er zijn nu weer 4 aanvra- gen bijigexomen en er waren er al twaalf. De directeur dfeelde miedfe, dat mien in Ehge- liand overal1 gaskachels gehruikt. Ten slotte werd met 4 tegen 3 stemmen het voorstel der gascommissie aangenomen. (Vo6r stemden dfe heeren Slijker, Mhurling, zeegers en Duif. Aan het hoofdbestuur van „Het Witte Kruis" werd' voor dien onttsimettingsdienst een jaarlijksche subsidie van 10 toegebend. Hierna werd dfe vergadering gesloten. Door de belanghebbende tuinbouwvereeni- gingen „Groentecultuur" en „De Tuinbouw" is na hate is aan het bestuur van „Geestmerambacht" een adres verzondfen' met het verzoek de brug bij den molen van Mulder, onlangs bij ver- nieuwing een weinig verlaagd, wederom op goede hoogte te brengen. Vooral bij hoog wa ter is't zdfs voor dfe kleine veldschuitjes, be- laden met bloemkool, kool, enz., niet doenlijk onder die brug in den Twuijverweg door te varen. Ds. J. G. Fernhout alhier is beroepen bij de Geref. kerk te Beetgum. UIT WINKEL. Tot tijdelijk ambtenaar ter secertarie dezer gemeente is benoemd de heer J. van Zoonen te Oude Niedorp. UIT EGMOND AAN ZEE. Ge'boren: Leendert, z. van Willem Zwart en Antje Groen. UIT BERGEN. In de gisteravond gehouden vergadering van de Berger Schoolvereeniging werd be sloten, op het besluit, waarbiji de wensche lijkhcid werd uitgesproken om de Ulo-afdee- ling op te heffen en allecn een1 iagere school te stichten, terug te komen. Voorte werd be sloten met spoed den bouw van een Ulo- en lagere school te verwezenlijken, waarvoor in hoogste instantie reeds de goedkeuring werd verkregen.. In verband met deze beslissinig werd een nieuw bestuur gekozen, bestaande uit mevr, Dekker en de heeren Daalder, Groot, dfe Heer Kloots en Carsten van der Blom. UIT URSEM. In het raadsverslag der vorige week is ver- meld, d'at den gemeemte-arts een vaste aanstel ling is gegeven, hetgeen niet het geval blijkt te zijn. Daarin komt zeer onduidelijk voor, wie het betoo'g opzette over de pensioens- bijd'rage: De heer Buis leidde d'it onderwerp in1; de heer Broertjes steunde diens vooxste', de amblenaren 5 pet. te laten betalen. Ook komt niet tot zijn recht, dat dfe ge meente-veldwachter voor 1924 geen woning- huur behoeft te betalen, Verschillende onderwerpen zijn in handen gesteld van. B. en W., zoodat de volgende vergadering weer tot ltevendlige gedaditen- wisselin'g zal leiden. In de jongste vergadering der school- comniissie, welke door vier der vijjE ledfen bij- gewoond werd, stelde de voorzitter voor, het onderwerp: „de schoolgeldregfelmg in dfeze gemeente" te bespreken. Hij kwam tot de conclusie, dat zij niet in overeenstemming met de Wet is, en nam zich voor, den Raad een verzoekschrift te zenden, om dfe school- geldheffing nader onder de oogen1 te zicn De secretaris deelde mede, dat in dfen Raad ter sprake werd gebracht, dat de commissie geringe activiteit vertoonde, waartegen hij; ernstig protesteerde. Daar de president steeds nieuwe belangrijke onderwerp'en op elke agenda zctte, die tot interessante debatten leidden, welke het onderwijs in deze gemeente na het dejeuner? Dan zult u- mij1 uw mooie Engelsche land llhten zifen, voulez-vous? U ziet, ik bfen gfekleed op een w-andfeling!" Zij stak een Mfein, bruin vofetije vooruit. Ze haddfen een haerlijken lunch satafen. De oude Martha, die zich ontpopte als een prij1 zenswaiairdlige keuHtenprinsies, had gfefedl voor hen gezorgd. Er was behalve die boffife ook nog uitstekanlde B'ouijgognfe en een.1 fcanaf oude brandy. Nur-febDin was in haar beSte en inmeimendste humour. Alle 'aanmaltiging van hun laatste gespnek had1 zij laiten varien en ze sahfeen allies er op gezet le helbben om te bebagen. Zij had veel gevoel voor huimior en amuseerdte Desmond op een alleraardig- ste manier met anecdotes van haar itlooneeil- loop'baan, waarvan1 somlmiigen niet weinig risque waren, maar met die groo&ie born hommie verteld. Maar al trbk het jonge mieisje hero Steric aan, Desmond bleef toch zijn doel in het oog houdfen. Hij liet haar vroolijk voortver- tellen, maar bracht Mangzaam, ongeroerkt het gesprek op haar laatsie engagement bij het Palaceum. Hiji wlilde zien: of ziji die1 een of anldfere tocspeling zou mlalken op den. moord in Seven Kings. Wanneer hij slechts den naam1 van den ouden Madrwayte in het ge sprek kon brengen^ wist hij', dat dfe dlansfetres wel1 moest spreken over diie :tragtedife. Toen 'gfebeurdfe ar ifets heel1 anverwadh'ts. ten goede kunnen komen, vleide men zich, <fei voortaan heldterd-jr en nauwkeuriger voor- siellingen aan buitenstaandera gegeven wer- den. Daarira zeide de voorzitter, dat hiji als lid der commissie aan1 de beurt van aftreding was em zich geen herbenoexning zou laten welgevaMen. Hiji dankte ten slotte de aanwe- zigen voor dfe vriendschappfelijke samenwer- king, hem steeds betoond, hij vermeende, dat deze bijeenkomst wel dfe laatste van 1923 zou zijn en hij dus niet meer de vergadering be- hoefde .te leiden. UIT AVENHORN. De heer F. Schouten alhier sliaagde te's- Gravenhage voor het Machinistenexamen. Stadsnienws EXPLOITATIE PLAATSELIJK TELE- FOONNET. In bijlage No. 187 schrijven B. en W. In verband met de omstandigheid dat met ingang van 1 Januari 1923 de exploita- tie van het plaatselijk telefoonnet bij het Rijk overgaat, heeft ons college bij den Minister van Waterstaat er op aangearongen bij die exploitatie een nacht- en Zondagsdienst in te voeren. Wij deden zulks in de overtuiging dat zoowel particulieren als talrijke handeldrij- venden daarop in hooge mate prijs zouden stellen. Ook de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier achtte deze uitbreiding van den tegenwoor- digen dienst van groot belang en heeft ons verzoek aart den Minister derhalve krachtig gesteund. De Minister deelde ons echter bij schrijven van 14 Mei 1.1., nr. 9, mede, geen aanleiding te kunnen vinden om bij de aanstaande Rijks- exploitatie van het locale telefoonnet te Allc- piaar nachtdienst en onbeperkten Zondags dienst voor Rijfcsrekening in te voeren. Zijne Excellentie deed daarbij echter een middel aan de hand waardoor in navolging van hetgeen elders is geschied op eenvoudige wijze de doorloopende openstelling verkregen zou worden, n.l. door voor rekening der ge meente een daa'rtoe geschikt en betrouwbaar persoon met,de bediening van de telefoon des nachts en des Zondags te belasten. Wij hebben in deze mededeeling aanlei ding gevonden een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop in andere gemeenten mfet een plaatselijk Rijkstelefoonnet deze ma- terie is geregeld. D'aaruit bleek d'at in een aantal gemeenten van Rijkswege een nacht- en onbeperkte Zondagsdienst voor het locale telefoonnet wordt onderhouden, zonder dat zulks voor die gemeenten eenige kosten mede- brengt, met name in de gemeenten Vlissin- gen, Delft, Haarlem, Goud'a, Nijmegen, Hel- mond, Zutphen, Hilversum en Helder, ter wijl eveneens geheel voor Rijksrekening een nacht- en beperkte Zondagsdienst bleek te be- staan in de gemeenten Assen, Leeuwarden, Amersfoort, Groningen, Deventer, Zaandam, Tilburg, Dordrecht, Middelburg en Zwolle. In verband met dit resultaat wendden wij1 ons opnieuw tot den1 Minister, met het ver zoek op zijn aanvankelijk besluit terug te ko men en alsoog over te gaan tot de invoering van een n'acht- en onbeperkten Zondags dienst hier ter Stede, zonder dat zulks voor de gemeente geldelijke verplichtingen zou medebrengen. Bij schrijven van 3 November 1.1. nr. 5 deelde de Minister ons mede geene aanlei ding te kunnen vinden om terug te komen op zijne bovenaangehaalde beslisSing. Zijne Ex cellentie verklaarde zich echter bereid deze aangelegenheid in nadere overweging te ne men, zoodra het aantal aansluitingen, waar voor tot dien datum 860 aanvragen waren ingekomen, tot 1000 zal zijn gestegen. De Minister erkende dat inderdaad eenige net- ten met minder dan 1000 aangeslotenen door- loopend zijn opgesteld. Als regel bestond deze openstelling d'an echter voor den aan- vang der Rijksexploitatie en werd zij door het Rijk bestendigd, ten einde te voorkomen, dat de geabonneerden ten gevolge van de overneming van het telefoonnet in mindere positie zouden geraken. Naar de meening van den Minister kan in dit geval evenwel van een achteruitgang geen sprake zijn. omdat naar de Minister opmerkt, hier slechts in den mobilisatietijd gelegenheid geweest is om des nachts tegen betaling per gesprek te telefoneeren. Nu de Minister ongenegen blijkt voorloopig tot de invoering van een nacht en Zondagsdienst op Rijkskosten over te gaan, meenen wij dat het op grond van de Het jonge meisje bradhlt zelf den naiaro ter sprake. „De een'^fe prettige herinnering, die ik aan het P'alaceum zal houdfen", zeidte zij ini hfet Fransdh, „is, dat ik er een ouden vriend uit mijn jfeugdi ontmoet 'heb. Dfenkt u sens, ik had hem in bijna twintig jaar miiett gezien. Hij: beet Mackvraijite, wijl noemdien hem vroe- ger altijd Monsieur Arthur, toen ik nog bij: die aciiobatentrioep van dfe Duponts was. Zoo'n aarfige man, en hij was niets yerian- dferd Hij mioest als invalller spelfenr in het Palaceuro, den laatsten avond, dlait 'ik daar spefelidfe! En hij Stelldie mij zijn diochiiier voor. Une 'belle Angl'aise! Ik hoop mijn ouden vriend weer ite ziien, wamnfeer ik naar Lon- den terugga!" Desmond staardle haar aan1. Als dit ooroe- diespel was, dan zou dfe meest dbortrapte misdadigfer het haar nlilet hebben 'kunnen ver- betereo. Hij kfeek het meisje ondterzoekend aan. Haar gelaat wais Openi en lonschuldlig. Zij sprak voort over Mackwayitte en over dfen ouden1 tijd, over zijn vriendfelijkheid voor tedereen, zijn aandige vrouw, alilfes zonder een zweem van iets, dat zou kunnen doen vermoeden1, dat hfet ondferwerlp haar onaan'ga- naam zou zijn. Desmond begon te geloo- ven1, dat hfet jomge meisje niet allfeen nileits met dfe hedle tragediie had uit ite Staan1, maar dat zdji er op diiit oogenblik zelfs nog niets vaia Wiat. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5