DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. „HET HANDWERKHUIS", Dameshandwerken, Een enorme sorteering ZATERDAU Directeur: O. H: KRAK. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. 24! NOVEMBER yoor den a.s. Sint Nicolaas No. 277 dm Rummer bestead ad 3 5ist&o. Honderd tfyf en twlntigste Jaar an g. 1923 Aboimementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adycrtentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Btorms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adminlstr..No. 3. Redactie No. 33. Een en ander oyer de Gemeente-Begrooting. Het Kath. Dagblad hier ter stode had onlangs een belangrijk nieuwtje vera omen. Het wist preciea wat er in de toch altijd min of nicer geheime vergad'eri-ngm van het college van Burg, en Weth. over de gemeen- tebegrooting van 1924 bcsp-roken was, het d-urfde. althans met stelligneid verkondljgen, dat de gemeente-ambtenaren het volgeud jaar een zeker percentage van 'bun safaris voor pensioen zoudcn. moeten storten. Nu malcen die pensioenstorting benevens intrekking v. d. vacantie-t.oeslag ieder jaar 'n punt van bespreking uiit en het zou inderdaad al heel vrcemid zijn geweest, wauneer daar- over ditmaal in het college van Burg, en Weth. met ernstig van gedachten was gewis- seld. Het blad. sprak evenwel van - een1 bepaald percentage en daar het ons bekend was, dat destijds in deze kwestie nog geen deOnitief besluit was gen omen, hebben wij; de zaak la- ten rusten en ons bepaald tot ecu korte me- dedeeling, waarin wij de door het Kath. dagblad g-epubliceerde bcrichten „voorbarig" geiicemd hebben. Werd daar eerst van 8)4 pet. voor pen sioenstorting gesproken, later vcranderde dit in 3Vz pet., wat niet wegnam, dat de redactie van- d'at blad blijkbaa/ niet gewoon het een of ande-re belangrijke nieuwtje te kunnen ridden op de groote trom sloeg en haar lezers er op attcnt maakie, diat zij, dank zij haar geheimzinnige nieuwskanalcn, d'i-tmaal iets heel bijzonders had vernomen. Inderdaad it as dit iets nit een B. en W.- vergadering. En aangezien het vaststaat, dat geen enkele bij het samtn-stellen der begrooling betrofcken ambtenaar de redactie van dat blad ook maar eenige voorbarige inliditmg verstrekt hoeft, is het duideUjk, dat de genoemde bij zondere nieuwskanal'en in dit geval regel- rech.t van het redactie-bureau op het Hofplein naar een zijn mond voorbij pratenden- wet- noudfer loopen-. Wij zylien- niet zeggen dit is voor ieder die in Alkmaar geen vreemde is trouwaas overbodig welke wetlioudcr o. i. de slui- zen van zijn welspreken.dlieid in het n-ieuws- kanaaf van het Kath. dagblad heeft la-ten open'draaien. M-:ar bij moet bedenken', dat juist van een advocaat. veiwacht mag worden, dat hiji niet alleei praten kan, maar dat hiji ook weet te zwijigeni wanneer door zijn loslippigheid, ontijdige en onjuiste krantenberiditen gepu- Wicoerd kunnen worden. •Waar de begrooting o.'i. thans spogdig tegemoet gezien kan worden, hebben wij ons tot den Wethouder van Financien- gewend met de vraag in hoeverre ze reeds vastge- sield is. Toen is ons gebleken, dat door allerlei cxm- standigh-eden voomamel'ij'k in verband staande met de wetbouderswisseling de begrooting dit jaar later dan gewoonlijik zal versebijnen. Burg, en Weth. hebben ze thans vastge- steld, maar op de secretarie moet er. in ver band met de aangebrachte wijzigingen nog ■hard aan gewerkt worden. De wetboudfers moesten hun1 bedrijfsbegrooiingen in de ni-euwe commissies btspreken, deze bedrijfs begrootinigen moeten- nog alle worden- terug gezenden en 'het zal nog de vraag zijn of de begrooting nog dit jaar gopuMceerd1 zal kunnen worden. Hoewel de Wethouder van Financien be- grijpelijkerwij-ze van meening was, dat de Raadsleden bij'zonderheden der begrooting' allereerst uit de hun toe te zendten stukkem en iliet uit de couranten moeten vememen, achtte hi] het wel gewenscht, dat, in verband met de ontijdige publicaties van het K^th. dagblad, een en ander rech't gezet en gepreciseerd wordt, opdat de thans reeds opgeschrokken gemeente-ambtenaren^ niet langer op min. of ip-ot oncfficieele" mededeelingen- beboeven af te gaa'n. Veider meende de wethouder begrijipelijber- wiize t^ans niet te mogen gaan en wij laten Her dns volgen wat na alle 'twijifelachtige uit bijVondere iiieitwskanalen' opgeviischte publi- r-bes. a Is vaststaand en betrouwbaar mag wnt-dirn aansrenomen. De Hoofdelijke Omslag wordt voor 1924 geraamd op 661000, welk bedrag verleden jaar op 616000 geraamd was. Dit beneekent evenwel geen zwaardexie be- lasting, daar ditmaal het heffingspercentage on 0 65 gesteld is, (Van 1 Mei tot 31 Decem ber van dit jaar was het heffingspercentage 075). Dat de opbrengst der belasting ditmaal H»rh beduidend hooger zal zijn, ligt in het (h"ns gevolgde ramipgs-systeem. VerTeden jaar heeft men het belastbaar ih- komen zoo voorzichfig en laag mogelijik go- r-'amd en thans heeft men de cijfers van- de Ri'ks-administra-tie als m-a-atstaf genomem. 7ooals bekend, valt het belastingjaar van Mei tot Mei niet samen met het kalen- deriaar, zoodat het tijdvak van 1 Januari 1924 tot 1 Mei d.a v. nog tot het belastingjaar 1923—1924 behoort. Voor dit tijdvak is de raming- 315000 en voor de rest van het kaleaderjaar a/, van 520000 346000. Over het eerste tijdvak is die opbrengst dus hooger geraamd dan h-et vorig jaar mogelijk geach-t werd. Voorgesteld worid-t de opcenten op de ver- mogensbelasiing met de helft -te verlagen-, d-us van 100 pet. op 50 pet. te brcngen. De andere belastingen zijn vrijwel onver- andterd gebleven, wat mede in verband staat met het batig saldo van den dienst 1922 een bedrag van 197074.27 zood'at de ko- mende begrooting met een flimke som ge- opend kan worden. Evenwel eis-ch-t een voorzich-tiige financieele polifiek, dat niet a-lles opgemaakt wordt. Amsterdam zou er al vroeger slecht aan toe geweest zijn als men daar geen reserves ge- vormd had en het ligt dan- ook in de bedoe- iing van Burg, en Weth., van bet saldo een bedrag van pi-m. 100.000 te reserveeren en als een- appeltje voor den d-orst te bewairen. In verband' met den tijd van al-gemeene be- zuiniging en- om de positie van het gemeemte- pei'soneel niet al te zeer bij! die van bet perso- ueel in het particuliere bedirijf te laten afste- Keni, wordt voorgesteld over te -gaan tot in- trekking van den vacamtie-toeslag en tot vast- stelling van een percentage voor pen-sioei- storting, dat thans definihef op 3)4 pet. be paald is. De oud-e pensio-enregeling (1913) eischte van de gemeente voor haar person-eel 7 pet. voor eigen pensioen en 5 pet. voor we-duwen- en weezenpensioen. De pensioenwet 1922 legt de gemeente voor haar ambten-aren en werk- lieden reeds de verplichting van 10 pet. vo-or eigen en 5)4 pet. voor -weduwen- en weezen pensioen op, zoodat Burg, en Weth. het niet onredelijk oordeelen dat in het komende jaar door de betro-kkenen zelf een bed-rag van 3)4 pet. van- hun salaris voor pensioen zal moeten ges-tort wordien. Trouwens, in verschillende gemeenten is reeds vro-eger tot dergelijke pensioenstortin- gen besloten. In tegens-tellirig met eenige andere ge meenten, word't hier ter stede o-p de begroo ting voor 1924 niets u'itgetrokken voor Rijlcs- uitkeeringen in verband' met de ooilogs- wi-nstbelasting. Aangezien- die gebraden duiven- toch niet meer ro-n-dvliegen, wi-1 men zich de moei-te sparen-, nog langer den- m-ond open te hou- den. Zooals bekend, heeft men van een vroegere oorlogswinst-ui'tkeering een spaarpotje ge- maakt waaruit men dit jaar nog 53000 zal trek'ken. Dat gaaf zoo- door tot 1927, maar aange zien in dat jaar ook vers-ohillende leeningen op korten termijn afloopen, zullen de minde- re inkomsten- na 1927 door de mindere uitga- ven gecompenseerd kunnen worden. De subsidies worden over het algemeen njet verlaagd. Voor het onderhoud van stratrn en pleinen wordt thans 44000 uitgetro-kken (verleden jaar 32795) en voor dat van wegen en voetpaden 51850 (vorig jaar 14310). Het belangrijke versch.il tusschen de laat- ste cijfers zi-t niet zoozeer in het uitvoeren van bijzondere werken- als wel in het groot a-antal wegen en paden dat het ko-mend jaar een dringend herstel1 behoeft. Voor w-erkverschaffing geld-t ook dit jaar het systeem, dat alleen voor het improductie- ve werk een bedrag wordt uitgetrokken, wel ke som niet lager dam die van dit jaar zal zijn. De gelden voor de pro-ductieve werkver- schaffing worden uit leeningen gevonden of komen ten laste der verschillende diensten. De wethouder meende het, uit de hiervoren reeds genoemde o-verwegingen, bij het thans medegedeelde te moeten laten. Wij kunnen dit standpunt billijken en heb ben aus geen pogingen- gedaan dieper in de geheimen van -de komende gemeentebegroo- tin-g door te dringen. Buitenland DE WANKELE POSITIE DER DUITSCHE REGEERING. Reeds dadelijk, nadat de Rijksdag gister weer was bijeengeko-men voor de voor'.zut- ting der debatten legde Stresemann een verklaring af. In de motie, welke door den soc!aai-de- mocraat Mriller c.s. is ingediend - zeide de rijkskanselier wordt wantrouwen te- gen de regeering uitgesproken en dit wan trouwen is daarin tpt in bijzonderheden ge- definieerd. Deze motiveering stelt tactisch de mogelirkheid onen, dat de motie uit ver schillende overwegingen zal worden ver- worpen. De regeering wenscht echter haar streven niet voort te zetten op grond Van een dergelijke door middel van parlemen- taire algebra uitgelokte beslissing. De re geering wenscht op duidelijke wijze te ver- nemen, of zij al dan niet nog het vertrou- wen heeft. Zij richt daarom tot de' fracties, die dichtbij de regeeringspartijen staan het verzoek, door het indienen van een motie van vertrouwen een duidelijke uitspraak uit te lokken. Deze verklaring werd door de regeerings partijen met levendigen bijval begroet. Zij had tot gevoig dat de afgevaardigden Scholz, Marx en Erkelens een motie van vertrouwen indienden, waarin slechts wordt gezegd,- dat de rijksdag vertrouwen stelt in hetlcabinet Stresemann, De afgevaardigde Miiller meende in de verklaring van den rijkskanselier een ver- wijt tegen de sociaal-democratische fractie te moeten zien en zeide, dat het geenszins in de bedoeling zijner fractie heeft gelegen, door middel van zulke politieke algebra een troebelen toestand in het leven te roe- pen. De rijkskanselier antwoordde hierop, dat .hij in het *eheel niet de bedoeling had ge- had, om de sociaal-democratische fractie een dergelijk verwijt te doen. Hij had meer de uitingen in de pers bedoeld en ontkende geenszins het recht der fracties een motie Van wantrouwen in te dienen. De debatten werden daarop voortgezet. De eerstvolgende spreker was IjHhelens. Om zeven uur deelde president Lobe in den. Rijksdag mede, dat de zifcting voor een half uur werd verdaagd, daar vele afgevaar- d-igden, alsmede de rijkskanselier niet aamwe- zig war-en, wegetxs deelnemm-g aan de begra- fenisplechtigheid van den onlangs overleddn R-ijksbankdirecteuT dr. Havenstein. Om half a-cht werd onmiddellijk begonmen met de stemming over de motie van vertrou wen van de regeeringspartijen. Onder doodsche ©trite van- den -gehieelen rijksdag deelde president Lobe tegen acht uur don uitslag der stemming mede. Het re- sultaat was, dat de mo-tie van vertrouwen werd verwOrpen met 230 stemmen tegen 155 en 7 ontboudingen van de Beiersche Volks- partij. Door deze verwerp-ing iia de stemming over de in-gediende modes van wantrouwen komen te vervallen. Nia sluiting van 'de zitti-ng d-eelde Strese mann den vertegenWoord'igers der pers mede, dat hij zich onmiddel-lijk naar rijfespiresident Ebert zbu begeven, ten einde het ontslag van het geheele kabinct in te dienen. Deze heeft het ontslag aanVaard' en het voor loop ig met.de afwikkeling der loopende za'ken belast. N-aar in p-arlementaire kringen- verfuid-t, wer-d rijkspresident Lobe nog gjsteravond bij rijkspresident Ebert ontboden. GEEN RUSSISCHE HULP VOOR HE-T DUITSCHE P ROLF/FAR IA AT. In een diezer diaigen te Moskou gehouden vergadering van totid&rbaiderB en- de arbei- ders in de m-iliifiaire kileermakerijen, alwaar ges-temd zou wo-rden over het voorstel (om drie -procen-t van de loonen af te staan itot steun aan de Duifsche communisitan, wend na af- loop van de discussies de navolgendie motie aangenomen-. „In het bewustzijn van hetgeen' w:ij het Du-itsche pnoPletariiaat vensdrul-diigd zijn voor zijn -mensdhlieven-de hulp Klijdens am- h-jn- gersno-od, achten1 wiij Duett zeksr onzen pl-'i-cht on-ze Dui-tsche kameradsn bij1 te staan, inige- vall zij door eenzelf-de gevaar worden be- dreijgd' als wjj( in 1921 en 1922, doorston- dten. Onder de huidSge omstanldiiglhedeni edh'tar, zijn wij in zul-k een sfcaatl van verval geraakt en wij hebben zelf zooveel wenkloo-zen onder ons, dat wij on-ze Duiiitsdhe kameraden' niielt kunnen steunten zotnder onszelf en het llijden- de Ru-ssieche pnoletabiaat groote afbreuk te d-oen-. Wij- zijn dan ook, zeer tot onze spijt, niet in staat tets voor onze Duitsdie geest- verwanten' te dO-en. W-at betreft de hul-p aan; onze werklooze Duiitedhe vriendbn1. Wij1 hebben reedls eeniige malen collecten voor hen gehiouden en brood en geld gezon-d-en, en wijl zullen h-iermede steeds naar -onze besta kradi:ten doopgaan". De „Times", waanaan wij1 d'iit onlilleenen, merkt hierbij op dat deze resolutie een fel li-cht werpt op den toestand idler a-rbeiders in Ru-slland en- oovendien1 een' scbril contrast vo,rmt met de berichten, waaPmedte deRns- sische bladen vol staan- ever den wdsfand- der arbeiders. Het blij'kt iitt dfeze motie, die in ftagmnten strijld Is met dO oproepeni in de Soviet-bliaden om steun en sympathie-betu-ii- ging met -de Duitsche werldbozeni, d'alt ook de Russ-ische arbeiders een verbittenden sHWjld' te- gen de wcrkl-oosheid- hebben te voeren. DUURTE-RELLETJES TE KEULEN. Gister hebben te Keulen ernstige on-lusten plaats gdhad na een d-emonstratie tegen .dte duu-rte door een- groote menigte werkloozen. In den stoet werden borden m-eegedragen- met het opshrift „Honger". Door een groote poli- tiema-ch't w-ei'den de dem-on-stranten; uiteenge- dreven, waarbij een 17-ta-l personen werdl ge- doo-d. Een menigt-e werkloozen plunderde bakke- rijen en andere levensmiddeienpzaken,. In to- taal werden 28 winkels geplunderd. Een- vijf- tigtal plundieraars werd in arrest gesteld Op een boerderij plunderde een troep werk loozen de graanschuur en. maakte zich van een aantal varken-s meester. Deze werden op de plaats zelve geslacht en daarna onder de plunderaars veraeeld. ACTIE TEGEN COM'MUNISTEN EN DUITSCH-VoLKISCHEN. Gister is in Duits-chland de strijd tegen de communisten en Dudtsch Vdl-kisehen door de autoritieiten aangevat Te Erfurt zijn alle vijf bestuurs-leden van de c ommunistische partii in Thiirinigen gearresteerd. In- Berlijn hebben ambtenareni der poiltieke poli'tie op last der militaire autoriteten1 bij! circa 40 Diiitsch-Volkischen en communisten huiszoe- kinor gedaan. De centrale bureaux d'er beida partijen, alle distriictsij-bureaux, de redact'ebureaux van de „Rote Fahne" en van het Deutsche Tagfi- blatt" zijn gesloten en verzegeid. Dm mede- werkers- is ten strengete verboden voor deze organm te werken of de bureaux te betreden. In- beide kam-pen is veel materiaal in beslag gonomen. Arrestaties werden niet gedaan. ONGELUK IN EEN MIJN. De opzichter Leyse en de meester-op- zichter Somers werden in de Staatsmijn Emma, gem. Hoensbroek, onder vallend ge- steente bedolven. De toestand van Somers is ernstig, die van Leyse is levensgevaarlijk. MOORDENAAR GEARRESTEERD. Naar de gevangenis te Aken is overge- bracht zekere J. Jacobs uit Klimmen, die op 19 October 1922 des avonds in het ge- hucht Geverik, gem. Beek, den 50-jarigen W. Coumans met een revolver doodschoot. Na den moord vluchtte hij naar Belgie en vervolgens naar Duitschland. Jacobs' ar- restatie geschiedde te Wuerzelen, een mijndorp nabij Aken, waar hij zonder pa- pieren verbleef. EEN MENSCHE'LIJ'KEZQUTPILAAR. In een loiuide schaoht van1 een zoutmijn' in Roemenie, werd diezer dJagen, -aild-us - meldm jde Duitsche bladen, het lijfc gevondm van- een arbeider, diat, volgens medi-sche onder- zodcingen en volgens gegevens van de mlijn- ingen-ieuren o-ngeveer vijftig jaar in de. schach'ti moet hebben gelegen. Door het zout- rijke mijnwater, werd het Ulij-k veranderd ini een waren zoutpdil'aar. Aan de mumrnie hing een mijhlamp vain zulk een verouderdi type, als zelfs de oudste mijmwexikietr nog nimrner gezien hadden. SINT NICOLAAS1 Koopt in dozen tjjd iets degel^ks het adres voor gereedschappen. huishoudel(jke artikelen is HOLL. IJZERMAGAZIJN DE WILD. TRAGISC1I. Dezer dagen heefit zich te Dcrtmunid voor de rechthank biji de behandeling van een- ci-- vielep ro-cedure een eigenaardiig gevall voor- gedaan. Een j-ong Nederlandsch meisje had) nl. een klach-t ingediend tegen een vermogend industrieel, bij wim zij- iim betrefcking was. Deze heeir zou haar beloof-d hebben- -haar te trouwen. Toen het meisje om bijzondere om- standighedlen aandrong op een spoedig hu- welijlk, wedgerde de man zijn beSloifte in te lossen. Voor de nechtban'k verklaando hij zelfs nooiit een, dergdijke toezegging te heb ben gedaan; alles wat het meisje vertdde was gelogen! Torn de nech-tbank hem verzodht zijn ont- kenning met een eed 'te st-euraen,. bezwoor het meiisje -haar verledder geen medneed te dtoen. De man stoonde zi-ch d-aar echter niet aan. Hij hief zijn nedh-terarm op,- wiide de eedtfor- mu-le uitspreken..., toen zijn rech ter arm pliott- seling sfflapi -langs zijn liehaam- neerviel. Een verl,amming had hem voor de misdaad van meineed1 bdhoed! In het bijzijn van' een- spoedig ontboden ge- nees'heer legcle hij daarna voor de rechtbank een schuldverlolaring af.... DE LOTGEVALLEN VAN EEN VER- DWAALDE WALVISCH Dezer dagen hield Sir Cidnev Harmer in de London 7oological Society, een lezing voor een groot aantal lezers, over een onderwerp, waarvan de belichaming op het tafeltje, waarvoor de spreker stond, was neergelegd. Het voorwerp bestond uit een ruggewervel ter groote van ongeveer een meter. Deze wer- vel was afkomstig van een „reuzen-walvisch" waarvan de heer Harmer het volgende ver tdde. Het dier was namelijk verzeild geraakt in het Panama-kanaal en had zulk een enorme afmeting, dat hij groot gevaar op-leverde voor de scheepvaart. Bovendien zocht het dier angstig naar een uitweg naar zee en zwom als een razende door het kanaal, waarbij het een sterke deining veroorzaakte Teneinde den lastigen indringer te verwijde- ren, loste men een aantal goedgerichte scho- ten, waardoor het gedood werd. Men trachtte de walvisch daarna met be- hulp van een paar kranen, met een hefver- mogen van 75.000 K.G. uit het water te hij- schen, doch tevergeefs. Het gevaarte was te groot en te zwaar. Ten einde raad sjorde men het toen in zee, doch door den wind werd het weer op hel land geworpen. Opnieuw werd het monster zeewaarts getrokken en ten einde nu eens en voor goed van den last af te zijn, bekogelde een aantal militaire vliegtuigen het met bom- men, waardoor het 'ten slotte in stukken vloog. En thans lag het grootste stuk, dat aan land gespoeld was, hier op het tafeltje. Naar berekend werd, -bedroeg de lengte van de walvisch 94 voet. EEN RIJKE BEDELAAR. Te Metz wefd dezer dagen door de mare- chaussee een zekere Meolas Frantz opgepakt wegens bedel arij. Toen ec' ter de mannen der wet hem fouilleerden, bevonden zij dat de be- delaar in de voering van zijn kleeren een be drag van eenige duizenden francs bij- zich droeg, terwijl zelfs zijn sokken als brandkast dienst deden. Toen de politie deze vreemde ontdekking had gedaan, werd een nader on- derzoek ingesteld waaruit bleek, dat de be- delaar eigenaar van drie huizen in Mets was en -hij aan los geld nog c.a. 20.000 francs bezat. Langestraat 93. Telefoon 744. Zeer ia^b prUzen. HET HONGAARSCHE COMPLOT. De immuniteitscommissie in de Nationale Vergadering bes-loot de immuniteit van den afgevaardigde Ulain niet op te heffeni, doch beval tot zijn inhech'tenisneming over te gaan. Hij zai in arrest blijven tot ma zijn verhoor voor den krijgsraad. Hiermede is zijn uitle- vering aan de justitie wegens pogjng tot re- volutie en lan-dverraad) door samenwerking met Hittlei" een feit gewonden. KORTE BERICHTEN. Volgens een- bericht uit Essen aian die „Koflln. Zig." zijn thans ook do d-irectieuren der fa. -Kru-pp, die door de Franschen bij' ver- slek waren veroordeeld, ongdiinderd naar hun woonplaa-tls teruggekeerd. De Commissie. van Herstel' is begonnen met het h-ooren van da Duitsche delegate. Naar uiit Kiel gemald wordt, -hebben die autoritaiitlen van het district Sleeswijk-Ho-T- stein drie in de Duitsche taal verscliij'nende Deensche bllladen verbro-ken-, daar deze propa ganda maakten voor de a-fsdheiding van ze kere streken van- het Duitsche rijlk. Gewapenda separaitisten' hbbbee- die stad Ludwiigshafeni b veriraseing iin 'bezit geno-men met boh-ulp dter Franschen die Duitsdie poli tie onltwapend. Onder Mding van den Noor Ringner is te Berlijn een goedOrenitreiu met levensmddde^- len aangekctmen, bestemd voor de no-odlijiden- de Berlijnsche bevo-lking. -Hiermede begint een liefd'adiigheidsactie, waaraan 'alle dlSstricten 'van- Noorwegeu deelhemen. De Fransch-Belgische ingenieursmis- sie heeft bij de Thyssen-Werke groote hoe- veelheden halffabrikaten en afgewerkte producten in beslag genomen. De beweging tot het uitroepen van de republiek in Griekenland is groeiende. Het verluidt, dat de koning wel gedwongen, zal worden, het land nog vo6r de verkiezingen te verlaten. Geniensid Ninms. SPIONNAGE EN LANDVERRAAEk De N. R. Crt. schrijft: •De dezer dagen tot een ontknooping ge- komen spionnagezaak was reeds een maand of vijf hangende. Indertijd had de koopman J. R., die nu in Den Bosch gearresteerd is, in verbinding weten te komen met een on- derofficier in Maastricht. Deze onderoffi- cier zorgde op zijn beurt voor connecties onder zijn collega's in andere plaats en en bracht ook een onderofficier in Den Bosch aan, welke onderofficier overgeplaafst werd naar Arnhem en in zijn laatste stand- plaats een opperwachtmeester van de ma- rechaussee met de omkoopingspogingen op de hbogte stelde. Van dien tijd af dateert het onderzoek. De Amhemsche onderoffi cier kreeg last, door te gaan met aan J. R. gegevens betreffende onze verdediging te verschaffen, welke gegevens met opzet werden vervalscht. Zoo goed was men ech ter over-de grens reeds op de hoogte, dat J. R., nadat hij van zijn reis tot overbren- ging van het spionnagemateriaal terugkeer- de, onmiddellijk de gemaakte fouten wist aan te wijzen. J. R. was een hier welbekende figuur, hij was vertegenwoordiger van verschillende manufacturenfabrieken in Belgie en stond bij de politie al jaren bekend als spion. In den oorlogstijd spionneerde hij voor Belgie, dat hij, hoewel hij door zijn ge'ooorte Ne- derlander moet zijn, als zijn vaderland be- schouwt; in de laatste oorlogsjaren stond hij in Engelschen dienst. De in beslag genomen brief is uit's mans postbox gehaald door de justitie; men on- derzoekt thans nog, in hoeverre aan dezen brief waarde moet worden toegekend. Dat ook officieren in deze zaak gemoeid. zouden zijn, moet nog op geenerlei wijze vaststaan. Beweerd wordt, dat de slechte geest, door de afvloeiing en andere maatre- gelen uit den laatsten tijd in het leger ont- staan, praktijken als die van dezen Belgi- schen ronselaar wel zeer vergemakkelijkt. De in Den Bosch aangehouden koopman J. R., uit Rotterdam, en de sergeant-majoor L., uit Den Bosch, zijn naar Maastricht overgebracht, waar ze tot vannacht ruim 1 uur in verhoor zijn geweest met de drie al- daar aangehouden sergeant-majoors S., C. en T. U-it Maas ridht wordlt nog gemald dat sergeant-majoor T., een der drie aldaar ge- arresteerden, in- het -huis van bewaring-is opgeslo-ten. De beide anderen zijn in die ma- rechaussee-kazeme opgesloten en J. R. zit in -dte soldatenkazeme achter slot en grentdd. -Uiit Brussel woondt gernidd: Men heeft van het beridilt! over de anrestatie van een BeC|g an ons land als verdlacht van sptoninaige in mir litaine kringen met een1 glimlach kmn-is ge- nicimeni, want Belgie heeft geen spionaagei- dienst. ALKMAARSGHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1