TOALIftA- vAN-VALKEnBURt Ook bij de VereenJgde dfensten heeft een tamelijk sterke ulttocht van personeel plaats. Daar verdwij-neni: 7 directeuren, 15 hoof- conimic-zcn, 12 cotmniezen, 29 comm.-titulait, asp.-commiezen en klterken, 15 schrijvers, 154 kantoorbedienden. 9 telefonisten, 14 telegra- fisten, 5 kantoorknechts, 10 hoofdbesitellers, 182 bes tell era en 84 stuks tijdelijk- en hul-p- personeel, 1 bureel-ambtenaar, 4 assistenten, 23 kantoorhouders. Voor bureelbehoeften worden bij deze diensten f 351000 meer aanigevraagd. Heel duidelijk is dit ons niet. Misschien houdt deze verhooging verband met de verlaging voor kantoorbehoeften bij den postd-ienst. In elk geval zal men wel ovutuigd zijn, dat hier werkelijk een emstige poglng wordt gedaan om voor het bedrijf een sluitende be- grooting te maken, al durft men dan ook voor 1924 nog niet op een batig saldo te re- kenen. De verminjdering van personeel heeft echter weer den nan was van een andere post ten gevolge. Was er in 1923 maar 3000 noodig voor wachtg-elden, die toen nog bij wijze van uitzondering werden toegekend, voor 1924 wordt een bedrag geraamd van 1 millloen, nu er zoo velen v6or den leeftijd, waarop zij voor vol pemsioen in aanmerking komen, half gedwongen den dienst verlaten. Verbetering van de financieele uitkomsten van het bedrijf is eers-t te wachten, als de economische toestand v-erbetert. Alle zeker- heidi, zelfs wa-arschijnlijkheid daaromtrent, ontbreekt. En als die toestand ver'betert, zaj men dan in staat zijn weerstjmd te bieden aan de verleiding om weer de*weelde toe te la ten?- Stadsiiieuwa LEVERING VAN GAS IN DE GEM. BERGEN. B. en W. schrijven in bijiage No. 193: In de gemoentie Bergani wordiii sfads eeni- gen tij'di een toenemmde beh/oefte -gevodd aan gas, in hat biizonder voor verwairmiings-, dlodi daarnaast ook voor verlichtingsdoeleinden Een en ander gaf't gemeentebestuur van Ber gen aanldding- om te poison omtiienit die mo- gel ij'kheid am met behuilp der Ailkmaarsche f-abridk gals in een gedeelte dier gemeente Bergen verikrijigibaar te stielllliatt. In overlcg met de Ooimtaiissiie van bijsitandi voor die licLtbie- drijven 'in hare vorige siamfeoetellfag favamien wij tot de -condusie, dat die levering ondler be- paal'de omsfcanldigheden economisdi m'ogteliijk zou zijn. terwijl de gasfabritek een voldo-ende capaciteiiit beziit. Dili leddde tot de opstelilfag van een sMi concesisiiievioiorwaanden, waaivan die -dtefiniitieve ittekisf na herhaaldie/llijte •amwer1- kimg ten slotte door den Raad van Bergen bij1 besluit van 26 October j.l. werd vastgesteld. Hij1 is aan de iedieq, Uwer Vergadiening itlege- lijilc miet deze bijiage verzondenl en vooriS voor U ter lezing gelegd. De voorwaarden komen ons lin het al|gie-« meen aannemdijfc vobr. 'Het gas zail door Alkmaar on Bergen) volllgens de aan Ide voor waarden gehedbtle en voor U 'ter inziage ge- ■tegdie kaart aan Luis geleverd warden De prij's is ui'tgedrnkt in een surplus^ op 'diem Ailkmaairsdhen gasprijs; op dteze wij'ze alleen kunnen ale produotiekosteni in deni -pails ver- werict en tevens de nteerdere 'kosten, verb on- den aan' het vervoer van het gas maar Ber gen goedgemaakt wondten. Daar dieze 'nteer dere kosten bij; toenemiend! verbruiik niet in de- ztelfde matte toenemen, is een afloopemdle prijssahaal samenigeslteld. Nteemt het ver- bruik toe, d'am zullen die meerde kosten -per M3 minder worden geheel verdwijnen doen dfie meerdere kosten' n'atuuiillijk ni'mimer; daarvoor toopt de levering 'in Bergen, in ver- gtelijkimg met die in. Alkmlaar over een- te ge- ringe hoeveelheid en zijln die afstandien, waar- over een buizennet word't^ gelegd te gnoot in1 verhoudling tot de bevolkingsdich'theidi in de aan te slluiiten strelkeln. Dientengevol'ge daalt het surplus op den Alfcm'aarsdtem prijls (die op het oogenblik 12 cent per M3 bedroagt) van 5 oenlfl uiteilliijk tot 2 cent per M3' (n 1. bij een gebruik in het vooraflgaandle kaltein- derjaar van meer dan een- milliaem M3). OveTigens houde men in het oog, dlat dit surplus steeds die beteekenis heeft van een maximum; daarnaast moet Alkmaar zi'dh aan een twcede maximum hpudten; die prijs van het gas in Bergen- zal nimimer meer nw> gen bedragen, -dlan 50 pOt. boven dlen Al-k- maarschen prijs. Waarstehijn'lijk zal Alikmanr te Bergen; een gashouder moeten bouwem; fa verbanld hier- mee is in het contract een verpliditihg voor Bergen opgenomen om daarvoor een- tertnefa in erfpacht af 'te staan. Het is op het oogen blik nog niet te zeggen of Alkmaar van di't redit gebruik zal maken. fa ieder gevalli zou dan- -het erfpachtscomtract iaan U Ter vast- stelling Warden voorgelegd'. Op twee punten van londergesdiikt belang zulten dte voorwaarden nog gewijzilgd moe ten wordien. In de eerste pl'aats zail de eoln- cessidtennijn (ant. 1,. lstte lid) niet knnnen aanvangen op den dag, waarop de raadisbe- sl'uiten door Gediepu'teerdte Staten- worden goedgekeurd, daar zoodanige goedkeuring niet verei-schit is. In het concept, dat tot dhs- verre bij. de onderhandelfagffli diiende, was die aanvangsdatlum openigelaten.Het 'koorit onS voor, diat hiervoor tlnans moet warden -genomem de datum, waarop de overeenkomst wordt oudterteekend. fa de tweede plaats zaJ) de opdrachit 'tot hat benoemen van- sdheids- lieden fa ait. 9 lliever aan darn bevoegdien Redder, dan aan de bevoegde Reditbank, moeten worden verstrekt, waar die aiand van eventueele geschillen uilat vooruit is te bepa- llen. De door Att'kmhar te veiicrijgen posrtie ,;kan een getemperdte moinOpoliqposiitie wondien gen'oemd, gelijk btijkt uit ait. 1, lid 2, 3 en 4; ttegen volaioende schadeloossttelling heeft Blengen- dte bevoegdhei'd het monopioliie te bre- ken, Daarnaast heeft Bergen het redhit van naastfag na 20 jaar. De gehoele ddnr dler ooncessie is 40 jaar. Wij stellem U vobr het volgende besluit tie itemen De Raad der gemeente Alkmaar, geTet enz. Besluit Bovenigenoemdte voo'rwaardlen, wellke met dte daarbij beh'oorende kaait aan- diit besiluilt zulllen wo'iden gehech't, te aanyaardten1, na- dat daanin de wijzigingen en veTbeteringen zullen zijn gebracht, die fa bovengenoemde bijiage zijn aangegeven. UITBRE1DING SCHOOL VOOR BUITEN- GEWOON LAGER ONDERWIJS. B. en W. stellen den raad voor te besluiten: a. hen te machtigen tot vormlng van. een derde klasse aan de buitengewone school voor lager omderwijs; b. het aantal leeTkrachten aan de ondter a genoemde school met een uit te breidem en hen te machtigen, famiddels' in het belang van het omderwijs zoo noodig tijidelijke voorzieningen te treffeni; c. over te gaan tot vergrooting dfar school volgens het bij dit voorstel oveilegde plan; d. voor de bestrijding van de kosten van het onder c bedoelde werk en voor het aan- schaffen van meubilair een crediet te ver- leenen van 10600, nader te regelen bij suppletoire begrootfag. c BELOONINGEN PERSONEEL OPEN- BAAR VER'VOLGONDERWIJS. In bijiage no. 198 schrijven B. en W.: *Nu bij de wet van 16 Februari 1923 (Stbl. nr. 38) is ingetrokken artikel 34 der Lager- onderwijswet 1920, inhoudende, dat de be- looningen der hoofdea van- en onderwij-zers aan cursussen-voor vervolgonderwijs gere- feld Worden bij algemeenen maatregel van estuur en de betrekkefij'ke maatregel diem- tengevolge is vervallen, behoort dte bevoegd- heid tot regeliug dezer belooningem, voor zoo- veel de gemeemtelijke cursussen aangaat, we- derom aan den Raad. Waar Uwe Vergadering, overeenkomstig ons voorstel opgenomen in bijiage nr. 170, den lien October j.l. heeft besloten, geduren- de den curSus 1923/1924 van gemeentewege dit onderwijs te d'oen geven, is het alsnog noadzakelijk eene regeling deze gelijk te doen zijn aan de belooningen, die het personeel krachtens den thans vervallen algemeenen maatregel van bestuur genoot en stellen Uwe Vergadering mifcsdien v66r vast te stellen een Vemrdening, regelende de betoonirtr gen van het onderwijzend personeel aan den cursus voor openbaar ver volgonderwijs te Alkmaar. BENOEMING LEERAAR AAN DE GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONOERWIJS. B. en W stellen voor, te benoemen tot leeraar in het vakteekenen aan de gemeente- lijke avondschool voor Nijverhddsomcferwijs den heer J. C. Th. van Engelen, thans tijde lijk als zoodiamig werlczaam, en den datum van fagang der aansttelling te bepalen -op 1 November 1923. REKENING VAN ONTVANGST EN UITGAAF VAN HET BURGERLIJK ARMBESTUUR, OVER 1922. De Commissie voor de belastingzaken enz stelt den Raad voor, het volgende besluit te nemen: De R'aad der gemeente Alkmaar; gezi'en en onderzocht de rekening van. ont- vangst en uitgaaf van het Bhrgerldjk Armbe- stuur over 1922; gehoord de commissie voor die bdastimgza- ken enz. Besluit: deze goed te keurcn in omtvamgst en. uit gaaf op 98.387.5414. Verplaatsing Accijnstoren. B. en W. stellep den Raad voor, te beslui ten: I. een1 credi'et te verleemeni: a van ten hoogste 14000 voor de ver- plaatsing van den Accijnstoren, overeenkom stig het adVies van den. Direteteur der ge- meentevvcrken d.d. 12 November 1.1., no. 431, nader te regelen- bij suppletoire begrootfag; b. van ten hoogste 220 om de wijzerpla- ten van de klok van den Accijnstoren, te doen vo-orzien van twee wijzers, welk bedrag zal worden- beta-aid ten.laste van volgnum- mer 13^ der gemeente-begrootfag voor 192-3; TI aan dlen heer I. Prins Az. c.s. naar aan- leidfag van him ad'res dd. 11 Juli- 1.1. made te declten dat die klok van den Accijnstoren van twee wijzers zal wo'iden- voorzien-; III. niet over te gaan tot het aanbren,gen- van twee wijzer9 aan lvet uurwerk van- de Kapdkerk. VERORDENING OP DE VEE- MARKTEN. In bijiage nr. 192 schrijven B. en W.: In deze gemeente bestaan op het oogenblik betreffende de veemarkten slechts enkele verspreide bepalingen, welke in de algemeene verordende bevoegdheid der gemeente haar oorsprong vinden. Sinds echter op 15 Juni 1922 de Veewet in werking trad is de ge meente krachtens art. 5 dier wet verplicht een verordening op de veemarkten te maken, betreffende dten inhoud lyaarvan bij Kon. Be sluit van 23 Februari 1922 S. 76 nadere voorschriften zijn gegeven. Tegen overtre- ding der te maken bepalingen kunnen in ge volge art. 78, 2e lid, der wet straffen worden bedreigd tot hooger maxima, dan de Gemeen- tewet toelaat. De verordening behoeft de goedkeuring der Kroon. Bij de samenstelling der verordening wer den even wel in het bijzonder met betrekkfag tot de in het Kon. Besluit gestelde verplich- ting.om de terreinen der wekelij-ksche vee markten, gedurende den marktijd geheel van den openbaren weg af te scheiden, moeilijk- heden ondervonden, welke Uwe Vergadering aanleiding gaven na gepleegd overleg met de Marktcommissie om aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw van de ze bepaling dispensatie te verzoeken, gelijk het Kon. Besluit dit mogelijk maakt (Raads- besluit van 11 Januari 1923, Nr. 13, bijia ge 188 van 1922.) Deze poging is echter niet geslaagd. Wij meenen derhalve U thans te moeten voorstellen om tot vaststelling der verordening over te gaan. Er is naar gestreefd in deze verordening alle bepalingen betreffende veemarkten bijeen te brengen, ook die, welke niet het uitvloeisel zijn van de Veewet; vandaar tweeerlei sanc- tie fa art. 27, terwijl de Gem. Bladen 580 en 626 en een aantal artikelen fa de Algemeene Politieverordening kunnen vervallen. Voor- zoover laatstgenoemde verordening bepalin gen bevat, welke ook op andere dan veemark ten betrekkfag hebben, is naar die bepalingen ter wille van het volledig overzicht fa de nieuwe verordening verwezen. Overigens vereischen de voorgestelde be palingen, naar wij meenen, geen nadere toe- lichting. Een voorstel tot verplaatsing van de vruchtenmarkt naar den Dijk wordt voorbe- reid. Onder mededeeling, dat de Commissie voor het Marktwezen en de Commissie voor de Strafverordeningen- zich met een en ander hebben vereenigd, stellen wij Uwe vergade ring v66r, te besluiten: I. vast te stellen een nader aangegeven Verordening op de veemarkten. II. de verordening, houdende bepalingen. omtrent de orde bij gelegenheid der jaarhjk- sche paardenmarkten te Alkmaar (Gem. Blad 626) met ingang van een nader door Burge- met: ter en Wethouders te bepalen dag in te trekken; Ili. zijn besluit tot vaststelling van de da- gen, waarop de paardeninarkten zullen wor den gehouden Gem. Blad 580) met ingang van een nader door Burgemeester en Wethou ders te bepalen dag fa te trekkfcn; IV. vast te stellen een nader aangegeven Verordening tot wijziging der Algemeene Politieverordening gelijk deze laatstelijk is gewijzigd. GEMEEN'TELIJK NIJVERHEIDSON- DERWIJS. JAARWEDDEN PERSONEEL. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten: aan de leeraren der gemeentelijke avond school voor nij verheidsonderwijs -en der school voor voorbereidend middelbaar tech- nisch on-derwijs, als beschikking op hun adres dd. 10 October 1921 te berichten, dat de gemeente Alkmaar geen terugvordering zal doen plaats hebben van dat gedeelte der na 1 Januari 1920 op grond der in het ge- meenteblad nr. 629 afgekondigde salarisver- ordening aan het personeel dier schol-en uit- gekeerde salarissen, hetwelk uitgaat boven de bezoldigingen, welke bij toepassing der van rijkswege in overweging gegeven of vastgestelde regelfagen zouden zijn genoten. DE UITVOER VAN' KAAS. Hei bestuur vaa Let Kaascon'trolestatilon „i\-ooru-HuilaiudJ' heeft voor 10 December -cui aigeyieeae ledtuvergaderiug uitgeschre- v-uii, ter oeiiatfaelfag van- net volpnde van uc.i DtrecLeui-oeneraal van Landbouw d.d uczci Ouivoiigm sdiri'jvea, dat ais volgt Aau ue B-esturen der Boter- en. Kaas- Loatroie-stations -onderi Rij-ks-toezich't. z-ooaia U bekend is, werd bij- Konuuikllijk Besiuit vaa 25 .October 1914 (Sfcaatsbliad No. 508) de uityoer van kaas en1 bij1 dat vaa October 1914 (Staa-tsbladl No. 510) die van boter verboden. Dispensatie van het eerstvermekte verbod is, voor zoover kaas voorzien van een Rijksr merk betreft, verleend bij, beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverhdd en Han-del van 28 Augustus 1922, Dinectie van den Landbouw, No. 11224, 5e aidieeling, ter wijl bij beschikking van denzelfden Minister van 12 November 1920, aid. N, eui M, Nlo. 661-0, d'isvensatie is verleend van het tweede verbod, voor zoover betreft boter, voorzien van een RijksbQtermerk (gecontroleerde lx>- ter). Teneinde het mogelijk te maken, dat deze toestand zoude kunnen worden bestendiigd, ook na intrekking van de-Wet van 3 Augus tus 1914 (Staatsblad No 344), kraditens welke de voonndde uitvoerverbod-en in hiet le- ven werden geroepen, is bij- de Tweede Kal- mer der Staten-Generaal op 8 October 1921 een ontwerp van wet ingediend', bevattendie voorschriften tot regeling, van den uitvoer van boter em kaas. Omtrent dit wetsontwerp is een Voorfao- pig Verslag verschen-en, waarop eene Memiarie van Antwoordi, vergezelld' vani een' gewij'zi'gd onitwerp bij brief van 15/28 Ma art 1922 bij de Tweede Kamer is ingezonden. Ten aanzi-en van' de nog steeds gehand- •haafde uitvoerverbodtea' voor boter en kaas zijn van de.zijde van -belian'ghebbenden meer- malen bezwaren geop-perd!, terwiji ook hiet genoemde on'twsrp- van wet, ook nad'at het werd gewijzigd,geen onverdeeldte fastem- iiiing heeft verworven'. Ten elnde te kunnen nagaan, welk stand- punt de p-roduoenteni van boter en kaas, de groothandel in deze productqn, a-lsmed-e de boter- en kaascontrole-stationa titans fane- men met betrekkfag tot de vraag, of en zoo ja in h-oeverre handhaving 'Of intrekking der bestaande vooi-schxif'ten ten aanzien van dten uitvoer van boter en kaas in de tegenwoor- d-ige omstandigheden wenschelijk is, zoude ik prijs stellend-e op de samaawerki-n'g met Uwe verecniging bij 'het voorbereiden van te treffen maatregelen' gaame zietj, dat deze aangelegenheid in Uwe organisatie werd be- sproken en twee afgieva'ardigden werdten aan- gewezen voor het bijwohten' van eene op een nader te bepalen dag in de tweede helft van December e.k. te Louden vergadering van vertegenwoordigers van diverse organisaties, waarin deze zaak tot een- punt van behan- deling zal worden gemaakt." Aangezien -dit, aldus Let bestu-ur, een zeer gewichtige aanigelegenh-eid.is, stelit het be stuur er prijs op, zooveel mogelijk de miee- ning van alle aangeslotenen betrefiendle dit ndterwerp te leeren kennen en- is daarom deze buitengewone algemeene ledenvergade- ring uitgeschreven. Het Bestuur zal gaame zien dat de op- komsl ter vergadering zoo groot mogelijk is. Kunst en wetenschappen KAMERMUZIEK. Bdan-gsielilendten zij nog efamaal herin- nerd aan de op Dimsdagavondi 27 November in de „Harmonie" te geven Kamermuziek- avond, waarop Let beroemlde Budapester Strij-kkwartet drie werken zal spetem. A. K. DUB'BEL-MANNENKWARTET „HARMONIE" MET KLEIN GEMENG'D KOOR. Deze twee zang-ensembl'es concerteeren a.s. Woensdagavond in de „Harmonie". Onder hiding van den heer Al zullen er een keuf van kwartetten -en koren- u-itgevoerd worden Tevens is de hooggewaardee#dte medtewer- king verkregen van mej. Annie Veenenbos (alt) alhier. De Leer C. Jonker zal als kla- vlierbegel eider fungeeren. A. K. PARIJSCH TRIO. fa het verslag van dit trio, dat j.l. Vrijidag- avend voor de led'en van d'en- Btergenschen Kunstkring gegeven- werd, is in een zfai het woordje niet weggelaten. Er moet staan: en we moeten eerlijk zeggen, met bovenge- noemde opmerkingen niet te kunnen mtee- gaan.A: K Provinoiaal nienws UIT OUDOR-P. Bij de gehouden stemming voor oudterling werd herkozen de heer J. Maijer, terWijl als diaken werd gekozem de heer Jac. Blom. Urr EGMONDBINNENi. De kantoorhouder van de posterijen te Eg- mond aan- dten- Hoef, de heer N Schild, heeft legen 15 December a.s. als zbodlanig "pen- siVrn aangevraagd. Ongetwijfeld zullen zij, die dezen ambte- naar in zijn groote plichtsbetrachting hebben '"^ren kennen, er mede inst-emmen wanneer wij den wensch uitspreen, dat hij nog vele jaren van een welverdiendte rust mag genie- ten. UIT WOR'MER. fa die joogste naadlsivergadening is aangei- nomen het voorstel van B. en- W. om de loo- nen dter arbeilders bij dte weriflversdhaffing te- rug te 'brenigen van 55 tot 45 ct. per uur, en om die werkweek te beipaltem op 48 uur. B-ij accoord-weik zal een- mjaxfaiumi'oon van 25 wordten betaald. Over dit voonsttel' hadlden dte stemmeu in die vorige -vergadering gestaaklt. Een voorstel van de S. D. A. P. raadlsifriaictlile loan dit loon te -be.P,fai op 50 -ot. met hoog- s:ens 45 werkurleri ,pati week werd verwor- pen. UIT SCHERMERHORN. De electrifciatie van den polder M-ijZen, waartoe op verzoek van een- aantal bew-oncrs door den gemeenteraad is bestoten, is oip-ge- 'Tagen aan den heer S. Kah, alhier. De verloting ten- batle van het restaura- afond van de Ned. Herv. Kerk alhier, is thans bepaald op 27 December a.s. De prij- zun zullen vooraf ter bezichti-gfag worden -esteid in de zaal van den heer Koster, al hier. Het aantal stemgerechtigde lidlmaten van de Ned. Herv. Gemeente alhier, is, mode door de invoering van het Vrouwen-kiesrecht oij deze gemeente, zoo groot gewordem dat een kiescollege moest worden benoemd. Bij de verkiczfa-g, die j.l. Woensdla-gavond heeft plaats gehad, werden gekozen de heeren: Jb de Groot, J. Smi-t, P. Mienes, J. Wonder, V. Wit, J. Langereis, W. C. Setten van dter Meer, T. Benjamin, C. Offrin'ga, Jb. Losi, C Boereiidonk, G-. La-ngendijk, Joh. Moer- beek, C. Klerk, Jb. v.d. Cappell?, E. Voer- in'an, W. de Boorder en de dames' P. Vi§ser- .Vaal en M. le Mair-Worp UIT SCHODKL. Toit consul van dien A. N. W. B. is be noemd de heer mr. P. Lamgevteld, alhiier. UIT BEVERWIJK. Na een lezing van Klaas de Vriies als hiier een afdeellfag van Volksondterwijte opigeridhit met aanvankelijk 46 leden. UIT BERGEN. In de Tooneelzaal van de Rustende ja- ger hield Zaterdagavond de heer Pfersieg uit Haarlem een lezing over de kunst in het land van Toet-Ankh-Amen. Deze lezing werd ver- duidelijkt door lichtbeelden. De zaal was ge heel met belangstellenden bezet. De heer Pfersiech had dit onderwerp geko zen, doch duizelde nu hij voor de -behande- ling stond- wel een weinig, omdat de be- handeling van dit onderwerp, dat loop over duizenden jaren, veel meer tijd vordert, dan daarvoor op een avond beschikbaar is. Spr. zou zich dan ook maar bepalen tot het hou den van een praatje bij de plaatjes. Voorop wenschte spr. te stellen, dat kui^t iets geestelijks is en- alleen maar kan worden aangevoeld. De kunst is ook eeuwig. Men kan stijilperiodes hebben, maar deze zijn maar uitingen van een zekeren tijd, achteraf is de kunst altijd gelijk. Het mooie is, dat de kunst iedereen iets geeft en- door iedereen ge noten kan worden. Het is niet van waarde wat de kunst voor de Egyptenaren was, al is het wel eigenaardig te weten, hoe hun godsdienst, hun zieleieven was. De hoofd- zaak voor ons is echter wat. ons die periode van kunst kan geven. Het is niet waar, dat de kunst alleen iets is voor de mannen van de wetenschap. De kunst is voor iedereen Daarom is de kunstapreciatie ook absoluut iets persoonlijks. Een Roomsch Katholiek zal HET VERLEENEN VAN EElN TOELAGE VOOR HET ONDERHOUD VAN DEN MOL-EN „DE GROOT", In bijiage no. 199 schrijven B. en W.: De heer C. Piet heeft zicih onder da.gteeke* ning van 11 April LI. tot ons college gewend met de mededeeling, dat het hem all-een dan mogel'ijk zal zijn. het bedrijf in zijn molen loo« rfend uit te oefenen indien de gemeente hem in staat stelt -de als drijfkracht 'bemaodigide electriciteit voor dien molen te betrekken tea gen een verlaagd tarief van 5 cent per K. W. bij een miinimumverbruik van 10.000 K.W., waarom hij'verzocht op dezen gronidslag met hem een contract van stroomievering aan te gaan. Wij hebben dat verz-oek afgew-ezen -om* dat wij, in overeenstemming met het -advies van den Directeur der Lichtbedrijveni, tne^ den -den stroomprij-s niet lager te mogem stellen dan 10 cent per K, W-. U. evenais voor an-dero industrieelen met gelijk stroomverbruik. Waar door deze ibeslisisdng het be2rwaar van den heer Piet niet werd opgelost en het hem niet m-ogea lijk is -den molen op den ouden voet te -blijven exploiteeren, hebben wij gemeend te moeten trachten op andere wijze aan het bezwaar van den heer Piet tagemoet 'te komen, aangezien wij moeten- toestemmen, dat de exploitatie van dezen tnolen, waarbij men zoowel ten opzichte van het Vaarwater als van den weg met transa portmoeilijkheden te kampen heeft, in hooge mate -den invlo-ed -ondervindt van de concura rentie van gunstiger gelegen bedrijven, Wij brengen in herinnering -dat bij akte van 16 November 1918, in verband -met het raads» besluit van 5 September 1918, nr. 18, de ge» meente van den heer Piet heeft gakocht tot be» ho-ud van het natuurschoon der -stad Alkmaar den -molen „de Gr-oot" inet -stal en verder -ge» bouwid'a en getimmerte, zuiks Voor -de som van 12.000.o.m. onder -de vollgende voorwaara den: 1. De eig-ondomslevering, zoomede de over» -dracht Van het verkochte in het bezit en genot van de koopster, en -de b-etaling der voormel-de koopsom,zullen -geschieden, zoodra -de comparan-taverkooper Piet of zija ne rechtveikrijgcn-den het verla-nigen daara toe -schiiftelijk aan -de gemeente Alkmaar te kennen geven; de gemeente. heeft alsdan de bevoegdheid zichzelf de eigendomslevea ring te verschaffen, door deze -akte van verkoop of een afschrift -daarvan ten hypoa theekkantore te doen overschrijven. 2. De oo-mparant Pie-t, of na, zijn overlijden zijne echtgenoote of een of meer van huna ne kinideren in -den eersten -graad, hetzij gezam-enlijk, hetzij een of meer bunner, hebben het recht gem-elden molen met wat daarbij ibehoort, Zoolang zij verkiezen voor eilgen rekeninig zelf te exploiteeren als zoodanig en te gebruiken en te bewonen, aonder eenige -betaling van huur of vergoea ding aan -die gemeente Alkmaar, maar zij zulen -d'ein molen niet van aar-d of bestema ming mogen veranideren, en ook niet hetzij geh-eel hetzij gedeel'telijk, moigen afb re-ken, of aan een ander in huur of gebruik mo-gen afstaan of overdoen. Bij nietanakoming van deze voorwaarden kan tde gemeente Alka maar terstond de levering in eigenidom, bea zit 'en genot vorderen. De verkooper Piet of zijne echtgenoote of kin-deren of andere rechtverkrij-genden zijn alsdan verplioht -de levering in eigendom, bezit en genot van het bij -deze akte verkochte aan de gemeena te Alkmaar te doen terstond na de eferste, -daartoe -door of van wege de gemeente gea -dane aanmaning, terwijl -de gemeente zich de eigendomslevering van het door haar gefcoohte kan verschaffen, in voege als hiervoor bedoeld. 3. De comparanitaverkooper Piet verbindt zich voor zioh en zijne echtgenoote en kin-deren en zijne erfgenamen en reohtvericrijgena den, jegens -de igemeente Alkmaar, 0-m -den molen thans te herstellen en zoolang hij volgens en overeenkomstig deze akte bij hem in gebruik is, op af-doende wijze op zijne of hubne kosten te onderhouidem, ter beoord-eelinig van -Burgemeester en Weta houders van Alkmaar, een en ander met volledig behoud van -den origineelen to-ea ■stand, waartegenover bij het passeeren dezer akte door de gemeente aan hem coma parant Piet wordt 'betaald als vergoedang de som van 2000.-. Wanneer de gemeente den heer Piet niet op een of -andere wijze tegemoet komt, is te vera wachten, -dat hij op grond van de -getroffen rea gelin-g vordert, dat de igemeente -den molen in •eigendom ovem-eemt. Nu de heer Piet er prijs 'op blijkt te stellen, dat hij den molen hlijft bea wonen en bedienen, kan ei*baar onze meaning geen bezwaar tegen bestaan, dat -de gemeente Ihet hem mogelijk maakt vooralsno-g den afa stand van den molen te voorkomen. De gea meente zal o. i. goed doen, daartoe hare medea werking te verleenen, vooral -ook otndiat de bezwaren van den -heer Piet zullen zijn weggea n-omen wanneer de gemeente in de ondera houdskosten jaarlijks een bijdrage verleent van 500.-—, terwijl he't oniderhoud, werdl de molen eigendom -dier gemeente, ongetwijfeld op meer zou zijn -te stellen. Wanneer daarbij worden gevoegd de rente en aflossing van de koopsom tn de verdere lastpn ibij eigendomsa overgang, staat het vast, dat een schikking als thans wordt voorgestelld ook vo-or -de gemeena te de voorkeur verdient boven -die toepassing der hiervoor -afgedrukte contraotbepalingen. Wij stellen U derhalve vo6r te besluiten: aan den heer G. Piet tot wederopzeggens, te beginnen -met het jaar 1923, eene toelage te verleenen vatn 500.per jaar, a-l-s bij-drage in de onderhoudskosten van -den molen „de Groat". SANDERS UIT HOORN. B. en W. ste-H'en aan dien Raad voor het St. Pietershof uit te ibreiden -met een gedleelte an -de -door opheffinig van het -gamizioen vrij« gekomen -kazemeg-ebouwen. Het Dep. van Oorlo-g ts bereid mede te wer» ken, mits zij voor -ondenbrcnging van het bua reau van -d'en Landsto-rm de beschikk-inig krij-gt over het peroeel ,,0-nder de Boompjes", boek I'aikhuissteeg. Uit een berekening blijkt, dat bij i ne an» nui'teitsleeniing over 40 jaar renite en aflossing per jaar bedragen 1158. Aan het St. Pieterss hof komt -door uitbrei'dling van 17 woningeh teruig 1081,55, zoodat voor rekenin-g van de gemeente blijft 471.45 per jaar. Tevens wordt door B. en W. aan dlen Raad voorgesteld 'ten behoeve van1 (>de verbetering van den Westersingel een orediet te verleenen van 600. Bij -d'e aan'bestedlinig voor bet leggen der waterlei-diing -in het St Pietershof waren inge< komen 6 bil'jetten. Laagste insohrijver de heer Dekikers voor 1494; voor mefcsob en timmer« werk 6 biljetten. Laagste inschrijver -de heer C. Hagenaars voor 1560. Aan de laagste in« schrijvers werd het werk gegund. Zondagmorgen werd ih" het "Park alhier -de huisho-udedijke vergaderinlg gehou-den van -de Kamerkrinigfederatde Kie'skri-ng den Hel-der van den V-rijz. Dem. Bond -onder lei-diing van den heer Aukes te Castricum. Het Bestu-ur werd herkozen en aangevul-d met de heeren Sietsma uit Alkmaar en Ds. Van -der Veen te Enkhuizen. 'Besloten werd een request te zendeni aan de Provincdale Staten tot afschaffing van het peervoudig steimrecfat by de waterschappen. De kieskrimg Den Holder van -den Vrijz. Dem. Bond bieild Zonidagmiddag in -de kleina Parkzaal een openbaro vergadering, waar als sprekers optrade-n -de heeren Mr. Oud en Ke« tel'aar. Ongeveer .150 personen woon-den -deze propaganda vergadering bij. Mr-. Ouid foesprak vrij uitvoerilg dp zakelfike en zeer onderhoudende wyze de verwerping van -de Vlootwet, waama -de heer Ketelaar het woord voerde over de o-plossing van -den crisis. Uitvoerilg -ston-d sprelker hier stil bij de hou» d'ing der Amti^revol. p-artij ten aan-zien van de vorming van een nieuw kabinet. Nadat -de heer Koolen als kabinetsformateur niet was geslaagd, had -sprelker verwacht, dat de ikoningin de opldssing had igezocht in het zoo mogelij-k vormen van een -democratisch ministeriie. Indien men -deze regeerdng alsdan onmidd'el* lijk het vertrouwen in de Kamer opzegde, zoude Kam-erontbindinig moeten plaats hebben. De opdraoht welke door -de koningln thans is gegeven aan den ge-zantsohapsraad jhr. Bea laerts van Blokland toont aan, dat getracht zal worden een „zakenkabinet" te vormen.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6