heel anders van de kunst van een Egyptisch beeld genieten dan een Jood of een Moham- medaan. Dit nu is juist het wonderbaarlijke van de kunst. Hoe gevoeliger men is, hoe fleer men heeft nagedacht des te ruimer en dieper zal men van kunst kunnen genieten. Kunst eischt ruimte van geest eh vooral lief- de en waardeering voor het goede. Kunst is schoonheid en liefde. Kunst is de groote drijf- veer die de menschen tot uitingen van het mooie, dat zij in het leven voelen, brengt. Wanneer ik u vanavond spreek over Egyptische kunst, dan neem ik maar een Itlein deel uit de geschiedenis, dan kan ik u vertellen wat het eigenaardige er van is, maar de eigenlijke kunst kan ik u niet bij- brengen, aangezien een ieder dit anders zal voelen. Spr. oordeelde het noodig, dat steeds meer- deren van de kunst gaan genieten. Hij zou daarorn trachten een diuidelijk beeld te geven van de Egyptische kunst en niet alleen van die uit den tijd' van Toet-Ankh-Amen, wiens tjjds reeds een begintijd was van verval. Pe schoonheid van iets kan men meer ge nieten als men weet wat men ziet. Het is on- mogelijk voor den kunstenaar het ideaal, dat hij zich stelt te verwezelijken. Zoodra dit mo- eelijk was, zou het geen ideaal meer zijn. Het is altijd een ontzaggelijke opgave om het mooie, dat men in zich voelt leven tot uiting te brengen en dit moeielijke weerhoudt dan ook velen dit zelfs te pogen. In de kunst moeten wij nooit iets belachelijk vinden, maar veeleer trachten te weten te komen wel- ke de bedoeling is geweest, welke menschen getracht hebben tot uiting te brengen. Als men dit gevonden heeft zal men vaak ont- dekken, dat de.gedachte die bezielde zeer mooi was. De machtige'drijfveer in#de kunst is altijd geweest het hoogste zieleleven iji den mensch, dat zich steeds uitte door godsdienst. Alle volken vinden hum hoogste kunst uitingen door hun godsdienst. Wil men in, de schoonheid van de Egypti sche kunst doordringen, dan moet men iets weten van hun godsdienst. De kunst is steeds doordrongen geweest van de godsdienst Groote, stijlperioden hebben wij alleen maar gehad in tijden van groote ^emeenschapszin. Stijl kan alleen maar geboren worden in een- heid.- Wanneer die eenheid bezield wordt door hooger idealen kan er pas een stijl geboren worden. Er is thans geen eenheid, maar wel is er drang naar eenheid. Welke eenheid dit zal zijn, een democratische of een communist! sche doet niets ter zake. Hoefdzaak is dat er eenheid komt.en dat die door godsdienstige idealen wordt bezield. Spreker behandelde hierop de Egyptische godsdienst. Het scheppingsverhaal van de Egyptenaren gewaagt van een oerwater waarin de godheid leefde, die het heelal wenschte te scheppen. Spr. wees op de ver- wantschap van dit scheppingsverhaal met dat van den bijbel en deed uitkomen hoe veel mooier het bijbelverhaal is, omdat dit aan- vangt met de mededeeling, dat er in de be- ginne niets was. Een schepping uit het niets is grootscher dan een schepping uit een oer water. Spreker behandelde hierop de symbolisti- sche voorstelling van de verschillende Egyp tische goden. De Egyptische godsdienst is eigenlijk een zonne godsdienst. Van niet'min der dan 2200 goden waren bij de Egyptena- I ren de namen bekend, zoodat zelfs de pries- ters er geen wijs meer uit konden worden en besloten een regeling te scheppefl. Zij sticht- ten daarorn de drie gezelschappen van God en dit 'leidde tot den een godendienst die in Egypte geweest is even voor den tijd van Toet Ankh Amen. Spr. verklaarde de hoofdgoden en hun sym- boliscHe teekens en deed het verhaal van Osirus en Set het symbolische verhaal van de zoii overwonnen door den nacht waardoor de aarde met de sluier van de duisterais wordt omhuld. De nacht wordt tenslptte toch weer overwonnen en de zon komt op, voorafgegaan door het morgenrood. De godsdienst van de Egyptenaren was geen afgodendienst. De beelden waren alien symbolen van een god, die men zoo groot oordeelde, dat hij1 niet af te beelden was. De beelden waren symbolische onderdeelen van gods goedheid. Spr. las hiema een gedicbt van voor 6000 jaar, dat zeer modern aandeed. Hierna be handelde hij, toegelicht met mooie lichtbeel- den de doodencultus, waardoor het vaste ge loof in het hiernamaals sterk naar voren kwam. Het geheele zielenleven van de Egyptena ren was gericht op het vergankelijke aard- sche leven en steunde op het vaste geloof in het hiernamaals, dat millioenen jaren zou du- ren. Dit was de oorzaak van het voor eeuwen bewaren van de mummie en het eeuwigheids- beginsel in de graven. Tot op heden staan die graven nog in onges-chonden toestand. In de oudste tijden zijn de piramieden de ko- ningsgraven geweest. Bekijkt men die pira- miden dan moet men wel tot de conclusie ko men dat 'n volk dat deze piramiden gemaakt heeft wel een cultuur van duizende jaren achter zich moest hebben en dan te bedenken, dat die piramieden gemaakt zijn 4000 jaar voor Ohristus. Er zijn er een honderd in Egypte en ze liggen in groepen verspreidt in een lijn van 70 K.M. Aan de piramyde van Gise bij: Cairo is 80.000.000 kub. M. voet metselwerk ver- richt. 300.000 slaven hebben er 20 jaar aan gewerkt. De basislijn is 250 M. en de hoogte 150 M. Spr. verdui4elijkte een en ander door licht- oeelden en besprak uitvoerig de groote eischen van bouwkunst, waaraan bij het bou- wen van die pyramiden voldaan. moest wor den. Het graf van Tout Ank Amen bracht niets nieuws, wel was het volledig. Het is trouwens uit een tijd die niet erg hoog stond omdat men torn juist terug ging naar het meergo- dendom. Spr. behandelde hierna nog vluchtig de beeld en bouwkunst van de Egyptenaren, toonehde. Het was inmiddels kwart voor twaalf ge- worden en toch zag spr. zich genoodzaakt te veAlaren, dat hij zich feitelijk schaamde, dat hij over het onderwerp waarover hij weken zou kunnen vertellen zoo vluchtig was heen- peloopen. Het publiek uitte zijn dankbaarheid door «u krachtig aplaus. De heer Kolmp, die, doordat de voorzitter tengevolge van een keelaandoening was ver- hinderd, de vergadering leidde, bracht den heer Pfersiech een hartelijk woord van dank, daarbij de overtuiging uitsprekende, dat de avond er.zeker had toe bijgedragen belang- stelling voor het interessante onderwerp te wekken. Spr. was overtuigd, dat zij die de lezing hadden bijgewoond bij een bezoek an Leiden niet zouden verzuimen de verzameling van Egyptische kunst aldaar te gaan bewon- deren, aangezien deze thans voor hen veel begrijpelijker was geworden. Met het uitspreken van den wensch, dat de heer Pfersieg een volgende maal voor de ver- eeniging de Gothische kunst zou behandelen werd de vergadering gesloten, ij ALKMAAR, 26 November 1923. Op de heden gehouden weekmarkt waren aange- voerd: 32 Koeien en ossen 260 tot 500, 3 Vette kalveren 80 tot 130, per Ned. pond f 1.50 tot 1.80, 13 Nuchtere kalve ren 14 tot 30, Vette varkens p. Ned. pond /0.74 tot 0.82, 483 varkens. AMSl'ERDAMSCHE AARDAPPEL- MARKT. AMSTERDAM, 26 Nov. De aardappel- pr.jzen Wu..'cn uedeii onv^randerd. Aanvoer i i^dAigen, Amai lRDAMSCHE VEEMARKT AAisihi-DAM, 20 Nov. Aangevoerd wa ren 287 vette koeien, le kw. 1,20 tot 1,25, 2e kw. 1 cot 1,10, 3e kw. 0,90 en hoo ger, 00 nic.k- en kaiikueien J 350 tot 475, 69 vette kalvereni, 2e kw. 1 tot 1,10, 3e kw 0,y0 .ot i, 33 nuchteren kalveren 10 tot J 20, schapeu 40 lot J 40, lamnic- ren 30 toe 43, geen aanvoer, 528 vette varkens Hoil. le kw. 0,94, 2e en )3e kw. 0,90 tot 0,92, Overzee en Geld. 0,94, 26 paarden. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 24 Nov. Bloemkool le soort 6.80 tot 10.20 per 100 stuks, Bloemkool 2e soort f 1.50 tot 1.70 per 100 stuks, Wortelem 2.50 tot 3.30 per 100 Kg., Roode Kool le soort f 2'tot f 3.20 per 100 Kg., Roode Kool 2e soort 1.10 tot 1.90 per 100 Kg., Gele Kool le soort 1.90 tot 3 per 100 Kg., Gele Kool 2e soort 1.30 tot 1.80 per 100 K.G., Witte Kool /0.30 tot 0.70, Witte Kool, Deen, 0.7Q tot 1.30, Uien 8.90 tot 9.30 per 100 Kg., Drielingen 8.20 tot 8.60 per 100 Kg., Nep f 12 per 100 Kg., Bieten 4.50 tot 6.60 per 100 Kg., Rapen /1.40 tot 2.60 p. 100 Kg. Hoeveelheden: 2100 stuks Bloemkool, 14700 Kg. Wortelen, 35100 Kg. Roode Kool,. 29200 Kg. Gele Kool, 46700 Kg. Witte Kool, 26200 Kg. Uien, 1900 Kg. Bie ten, 2000 Kg. Rapen. NOORDSCHARWOUDE, 24 Nov. Grove Uien 8 tot 9.30, Drielingen 8.50 tot 10.20, Nep 11.70 tot 12, Peen 2.40 tot'/ 2.90, Roode Kool 1.80 tot 3.50, Gele Kool 2.10 tot 3.10, Wit te Kool 0.40 tot 0.80, Deensche Witte 1.10 tot 1.70, Ramenas 3.80 tot /6.20, Rapen 1.80 tot 2.40, Bloemkool 13 per 100 stuks, 2de Soort 3 per 100 stuks. A Aanvoer op 23 Nov. 13875 Kg. Uien, 40350 Kg. Peen, 90450 Kg. Roode Kool 2650 Kg. Gele kool, 63800 kilo, witte kool, 43600 Kg. D. witte, 100 Rapen, 915 stuks Bloemkool, 1200 kilo aardappelen. WARMENHUIZEN, 24 Nov. 1923. Deensche witte kool 1.10 tot 1.40, Wit te Kool 0.45 tot 0.55, Gele Kool 2.20 tot 2.90, Roode Kool 1.70 tot 3, Roode Kool 2e soort 0.90 tot 1.70, Uien /8.10 tot 8.60, Peen 2.70 tot 2.80. Aanvoer: 4880 Kg. Deensche witte, 15200 Kg. Witte Kool, 1950 Kg. Gele Kool, 11320 Kg. Roode kool, 1440 Kg. Uien, 2575 Kg. peen. BOVENKARSPEL, 24 Nov. „De Tuin- bouw". Heden besteedde men voor: Bloamlkool I 4.50 tot 14.Bloem kool II 1.50 tot 4.25, Bloemkool III 0.75, Roode kool 1 tot 2.25, Witte kool 0.80 tot 0.95, Gele kool 1.50 tot 2.25, Bieten 40, Uien 3.25 tot /3.85, Drielingen 4.75, Spruitkool 1.70 tot 2.25. Sport voetbaL. De Internationale Wedstrijd. Ned'erland slant Zwitserlandl met 41. Ten aarfechouwe van 25000 toeschou- wers, heeft gisteren het Ned. Elftal schitte- rend revanche genomen over de 50 neder- laag te Bern, door het Zwitserache team met 41 te kloppen. De wedstrijd' werd o m. bij gewoond door de volgende officieele perso- nen: De Zwitsersche Gezant Arthur de Pury, den Minister van Buitenl. Zaken, Pre sident en Secretaris van den Zw. Voetbai- bond, Mr. J. B. Kan, de secretaris der Zw. legatie, de Z.-Consul te Amsterdam, eere- leden van den N. V. B., oud-bestuursleden, vijf wethouders van Amsterdam, Inspecteurs der L. Opvoeding, en! het bestuur van het Olympisch Comite. De sneeuwbui van's morgens had aan' het veld geen goed gedaan. 't Was glad en zwaar. Van't eerste hadden de spelers yooral in deni aanvang veel last, van't laatsite be- merkte men de sporen tegen't- ein.de, toen het leek, dat de spelers vermoeid raakten. Waax men echter nog meer hinder van had, de spe lers en de toeschouwers't meest, dat was de mist, die wel niet zoo erg dicht was, maar toch 't volgen-van't spel wat bemoeilijkte. Vooral voor hen, die aan een der einden za- ten. Om twee uur komen de Zwitsers in't veld, terwijl het Volendamsche Muziekcorps het „Heil du in Siegerkrans" speelde. Luid ap- plaus, dat echter verdubbelde toen Hans Tetzner zijn mannen in 't veld leidde. Wil- helmus en gejubel deed zich hooren. Scheids- rechter Retschury liet tossen en Zwitserland won. Direct na den aftrap bleek de gladheicl van't veld. Spoedig kwamen de Zwitsers in den aanval, door ouvoldoende werk van: onze. vleugel'halfs. Maar Denis redde telkens prachtig en dat hij direct goed op dreef was, was maar gelukkig, want de Zw. linkervleu- gel deed in't begin heel gevaarlijk. De in vader Rufl6 deed bij de Zwitsers al® links- buiten aardig werk. Tetzner en de Boer steuntden Denis uiistekend. De Boer moest tweemaal achter elkaar ingrijpen. Tot twee- maal toe kreeg Ned. daarnia een vrijen schop te nemen, doch zander succes. Een prachtige kans ging even daarna- verloren. Verlegh kopte over. Na een vomer volgde een fraaie uitval van' de Zw. voorhoede. De Boer liet de voorzet van links glippen, doch Ned. liep er gelukkig. Eindtelijk na ongeveer een half uur spelen kwam voor Ned. het eerste doel- punt. Sigmond dreef den bal op, de Haas ging naar de buitenplaats, ontving den bal en zette hem voor, de bal werd weggewerkt naar rechts, vanwaar Groosjohan' hem opnieuw, voorzette, Sigmond was op zijn plaats terug- gekomen en doelpuntte via Pulyer met een hard schot. Vlak daarop ontkwam het Zw. doel heel gelukkig aan een nieuwe doorbo- ring. Toen er 35 min. waren gespeeld ging de schitterend spelende Sigmond er voor de zooveelste maal van door, zette mooi voor en Verlegh zorgde met een uitstekend schot voor de tweede Ned. goal. (20). De Zw. mid1- voor kreeg, nog voor de rust een prachtkans, van dichtbij schoot hij keihard ooder tegen de lat, maar de bal sprong in 't veld terug. Spoedig was het rusten. 20 voor Holland. Voor men het na de hervatting goed had begrepen was't al 30, weer door Verlegh, die nadat Bui eerst op't doel had geschoten, den bal kreeg en juist in den linkerbeneden- hoek plaatste. Pulver dook tevergeefs naar den bal (30). Toen volgde een lange perio- de van beslist Zw. overwicht, doordat onze middenlinie en midvoor het spel niet open genoeg hielden. Sigmond en Groosjohan, de helden van de eerste h-elft, kregen weinig te doen. Denis had bij een botsing zijn arm be- zeerd en speelde daarna niet meer zoo fana- tiek als voor de rust. En ook de andere ver- dedigers begonnen toen te sukkelen. Elk oogenblik kon een Zwitsersch doelpunit wor den verwacht. Toch duurde het ruim een half uur voor de Zwitsers eindelijk hun lang verdiende tegenpunt kregen. Toen Denis voor de eerste maal werd gepasseerd, zette Rufl£ mooi voor en met een harden schuiver scoorde Lavallaz voor Zw. (31. Toen''kwamen de Ned. weer in de meerderheid en drie miniuten voor t eiinde kopte de Haas schitterend1 den bal't doel. Pulver probeerde nog te redden, doch maakte de goal nog zekerder. Een vijf- d'e doelpunt, direct daarop door van Son ge maakt, werd wegens buitenspel niet toege- kend. Toen floot de scheldsrechter, die den wedstrijd uitmuntend leidde, eindigen em werd het overwinnende elftal, alsook despor- tieve verliezers, op spel' en spelers enthousias- te wijze hulde gebracht. 4—1 is een mooie overwtnming. 42 had o. i. juister verhouding geweest, want met die schotem tegen lat en paal was Zw! niet ge lukkig. Het Zw. elftal had meer hinder van de gladheid van't veld1 dan het onze. Het Ned. Elftal heeft een enth'ousiasten wedstrijd gespeeld en vooral in de eerste h-elft uitste kend spel gegeven. Men hield toen't spel mooi open, wat op zoo'n zwaar veld het eendge juiste systeem was. Toeni men in de tweede helft dit systeem losliet of liever niet goed doorvoerde kwam- Zw. merkbaar in de meer derheid. De Boer heeft op een enkel foutje na, zijn doel goed verdedigd. Hij' stelt zich goed op en vangt de ballen mooi, maar zijn wegwer- ken moet veel vlugger. Denis speelde voor de rust een prachtpartiji voetbal, zooalS alleen hij dat kan, alles even lenig en soepel met een zeldzaam meesterschap over den bal, hij was niet te passeeren. Na de rust vatte hij zijn taak wat'lichter op. Hans Tetzner deed goed werk, doch kon natuurlijk Denis niet evenaren. Htilsman had periodes, dat hij er leelijk uit was en ook zijn plaatsen liet te wenschen. Dan weer echter was hij soms op- eens de ware Hulsman, de speler die steeds den tegenstanders dwars zit en' niets to-e- geeft. Bui is een harde onvermoeid-e werker, die voor de rust wel aardig naar de vleugels plaatste, doch in de tweede helft, dikwijls veel werk deed zondter eeni'g1 resultant. Zijn vallende koppen viel op, maar voor hooge ballen is hij iets te klein en vond hij zijn mees'ter in Schmiedlin. Krom is een1 flinke enthousiaste speler, doch geen internatiooaal, hij houdt zijn plaats heel slecht. Zijn samen- spel met Tetzner'was niet te roemen evenmin als zijn plaatsen naar de voorhoede. Toch heeft hij nog dikwijls gered1 en meer gepres- teerd dan wij na den oefenwedstrijd verwacht hadden. In de voorhoede waren -de vleugel- spelers Sigmond en Groosjohan schitterend. Zij hebb'en in dte overwimning een zeer groot aandeel gehad. Hun opbrengen en voorzetten' was prachtig. Zij zijn soeli en hebben bal- techhiek, terwijl onnoodig treuzelen bij hen niet voorkwam. Het mid'dentri'O heeft hard gewerkt. Verlegh en de Haas hebben in com- bir|atie met hun vleugelspelers aardige din- gen gedaan en Verlegh toonde zich voor doel „vrij gevaarlijk. Van Son leek ons niet de juiste midvoor. Hij had echter iln Schmiedlin een zwaren tegenstander. Bij de Zwitsers was Pulver een goed doel- verdediger zonder -meer. Dimgen, die hem tot een doelverdediger van internationale klasse stempelen, heeft hij niet verricht. De backs waren uits-tekend. Hun koppen1 was prima en het vinnige spel van den kleinen recbtsback heeft on® meermalen- doen genieten. De links- back was iets forscher in zijn optreden. De Zw. middenlinie was als geheel beter dap' de onze met den- sipil Schmiedlin al® ster. De kleine stevige kanthalfs waren lastige hee- ren, die echter met onze vleugels zeer veel moeite hadden. Het binnentrio der Zwitsers was wel goqd, de vleugelspelers waren niet uitblinkend. Het Ned. 'Elftal heeft zich door deze mooie overwinning behaald in een goeden, prettigen wedstrijd weer als niet te onder- schatten- kracht doen' k-ennen. In Alkmaar werd gisteren alleem een vriendschappetijike ontmoeting gespeeld tus- schen Go Ahead1 en een Alcmaria-co-mbinatie met drie spelers uit het eerste. De Alcmaria- combinatie en speciaal de voorhoede was goed op dreef en' won met 91 In de tweede klas A. werd alleen gespeeld HollandiaQ. S. C"., waarbij' de Hoornsche club met 2—0 won. XerxesAdo 02. B. M. T.Schoten 21. BloemendaalConcordia 22. Oostel. le klas. TheoleE. Boys 12. U. D.Heracles 15, QuickVitesse 0-2 Hengelo'Z.A.C. 20. Zuidel. le klas. B. V. V.Philip® 41. BredaniaAlliance 21. NoadM. V. V. 0—1. DoskoWilhelmina 00. Noordel. le klas. FrisiaAlcides 02 Achilles^—Velocitas 0—8. UprightFries- land 2—1. Leeuwarden—W. V. V. 4—0. Rechtzaken. KANTO'NGERECHT TE ALKMAAR. Mondfelinge uitspraak van 23 November. M. F. te Alkmaar, overtreding Lotmijwet, 0 boete of 3 dageci' hecht. L. B. te Alkmaar, overtreding Veeaxtsenij- wet, 25 boete of 10 d'agen hecht. G. B. te Egmond aan Zee; L. S. te Hedloot; C. de H. te Schoorl; overtreden IJKwet, de le en 2e ieder f 2 boete of 2 dagen recht., de 3e 3 X-f 2 en f 6 boete of 3 X 2 eti 6 dageni hecht L. i3. te Oudenddjk, W. H. K. te Hleerhugo- waard, overtreding Politieverordening, de le 6 boete of 3 dagen hecht., dte 2e 3 boete of 1 week tuchtschool. A. J. M., zwervendte, J. K. te Alkmaar, dronkcruschap, de le 8 boete of 4 dagen hecht.de 2te 7 dagen hecht. A. G Hz., P. G. I-ft., T. Z. Pz., P. G. Hz., W.K. Az., G.Z.Ez., E.G.Ez., K.S., L.G. Dz., P.O. K.S., P.G. Hz. en A.K.Lz. te Egmond a Z, H. de R. te Heemskerk, K.v.S. te Opmeer, C. B. eni A. S. te Uitgeest, overtreding Jacht- en Visscherijwet, dte le en- 8e iteder 20 boete .of 10 dagen hecht., de 2e, 4e, 6e, 7e, 9e, lOe en 12e ieder 7 dagen1 hecht., de 3e, 5e, 14e, 16e en 17e ieder 15 boete of*7 dagen hecht., de 1 le 8 boete of 8 dagen hecht., de 13e 17 boete of 8 dagen hecht, de 15e 4 boete of 2 dagen hecht. C. J. K., J. K-, L. N. J. B en C. H. S. te Alkmaar, S. G., H. S. K., Ni. C. S-, P. O. en J C. K. te Heerhugowaard, G. J. T. te Uit geest, J. H. en K. A. J. B. be Bergen, J. S. te Limmem, T. v. d. M. te St. Maiarten, J-. H. te Broek op Langend'ijk, J. dt B. te Hloogwoud, overtreding Rijwielreglement, dte le, 2e, 5e, 6e, 8e, 9e, lie, 15e en 16e ieder 4 boete of 4 dagen hecht,, de 3e 4 en 14 boete of 4 en 7 dagen hecht ^de 4e en- 7e ieder 6 boete of 3 dagenhecht, de lOe 3 boete of 1 week tuchtschool, de 12e en 13e iedter teruggaye aan de ouders, on der toepassing van een*e straf, de 14e vrijspraak. BERICHT. Voor eenige ingezonden sthkken was he den geen plaats. Red. Alikm. Crt: Ingezonden stukken (Buite/t verantwoordelifkheid van de Redac- He. De apname in deze rubrhk bewifet emne ziw, dat de Redaetie er mede instant. ZULLEN WIJ VEROORDEELD WORDEN GR'AS TE ETEN? Mijnheer de Redacteur, mag ik op mijne beurt een bei'oep doen op uwe gas+vrijheid in zake de Langestraat-stoepen? Wat is er bij' amotie der stoepen te verlie- zen, wat te winnen? Ondanks bet sloopen van veel schoons, dat in den loop der jaren aan eischen van het moderne lteven geofferd moest worden en het maken van ve£l leelijks, dlat ook met eerbiedi- ging dier eischen had kunnen wo-rdten ver- m-eden, is onze Langestraat met hare enkele inderdaad prachtige, hare meerdere, door kloekheid van bouw, zuiverheid van indee- ling en strengen eenvoud van lijnen, zeer goed'e gevels, ha-re vele res-ten en details van vroegere schoonheid, - die boven de moderne onderpuien de aandacht trekkem en-het oog boeien van,hem, die niet uitsluitend naar de etalages kijkt, niet slechts, zooals een.mijner med'estanders vergelijkenderwijs schreef „onze mooiste straai", maar ook op zichzel- ve beschouwd een zeer mooie straat. Haar lichte kromming, de griiligheid, waarmede de gevels onderling vooruitsprin gen en terug wijken, de verschillen in hoogte en vorm der afdekking, de gebroken lijnen, die door dat ailes ontstaan, vormen een pro- fiel vol pittige schilderachtigheid, dat karak- teristiek is voor onze ou'd-Hollandsche sted-en Men zou er niet aan detiken zooiets bij nieuwbouw te scheppen (de poging daartoe zou trouwens falen) maar nu het er eenimaal is, in' den1 loop der tijden geworden en be zonken, is het geheel, vooral bij d'oorvallend1 zonli-cht des morgens en des avonds, zeld zaam mooi. Van dat straatbeeld maken de stoepen een belangrijk en voor die schoonheid on-misbaar on der deel uit. Niet oindat zij op zichzelf mooi zijn, maar wijl zij' ,door hare onderlin- ge verschillen de levendigheid van het ge heele aspect der straat completeeren. Wie er op let hoe aardig de door kettingen verbon- d'en palenl van de Noorderbank en de enkele nog overgebleven sierliekken, ter afscheiding der stoepen onderling, tot dat geheel vol af- wisseling bijdragem, waardeert het dat de firtna Leijers, die om begrijpelijke redenen de afscheiding langs de straat deed verdwij- nen, de dwarsafscheiding spaarde en voelt dat het sloopen van de stoep van het perceel tot voor kort bewoond d'oor Ds. Vinke - de eenige hooge" die er nog was de Lange straat iets van1 haar schoon/heid doet imboe- ten. Men denike voorts aan het kleureffect dter stoepen-, weTker diep blauw na regen zoo prachtig contrasteert en tevens harmonieert met het alsdan helder gewasschen geel der kleine steentjes en het li-chtere blauw der middenbestrating. Dat alles heeft en geeft een eigenaardige schoonheid en wat in plaats daarvan als trottoir gewenscht wordt, zal door zijn effen rechtlijnigheid en kleurloosheid niet de min ste vergoeding bieden. Bovendien enkele perceelen kunnen hun stoep niet missen, die een door den bouw- meester gedacht en gewil-d ondterdeel zijner schepping is; men denke zich het perceel van Mevr. van der Feen de Lille en de Hanze Bank onmiddtellijk oprijzend uit een trottoir van basaltine tegels. Ziedaar wat een ieder zal verliezen, die oo-g heeft voor stedenschoon. Een enkeli-ng voelt, blijkens zijn ingezo-n den stuk, voor da-t alles niets! Hij wijst ons op de Keizerstraat te Helder, die getrottoi teerd en daardoor niet alleten zoo breed en veilig, maar bovendien zoo schitterend (100 pet. fraaier dan vroeger) geworden is, dat hij zijn betoog besluit met: „Ga- zien en over- tui-g U!" Ik zal mij dk reis sparen, ik ken Helder een nieuwe star!, schepping van Napoleon en weet dat da-ar geen enkele straat is, die aanspraak kan maken op schoonheid en in de geheele stad geen vijf huizen te vinden zijn, die in ons Alkmaar (en zeker niet in de Langestraat) een dragelijk figuur zouden maken. Over smaak valt niet te twisten t Maar in dit geval is er van smaak geen sprake, maar eenvoudig van zien. De man, die geen on-derscheid ontdekt tus- schen de Langestraat en de Keizerstraat mist eenvoudig ieder onderscheidingsveimogen. Naast het algemeene verlies, dreigi er nog een particulier, waarover met beminmelijke nai'veteit heengeloopen is door alien, die in hun eigen belang om een trottoir roepen. Gesteld voor een oogenblik, dat de o-nder- grond der stoeipen Gemeentegrond is en dte Gemeente daaro-ver krachtens een Raadsbe- sluit kan beschikken, dan valt het toch niiet te ontkennen, dat dte eigenaars der gesloten >erceelen op hun stoepen zekere rechten heb ben, die wellicht in de rechtszaal niet te landhaven zullen blijken, maar die -men in ulliikheid toch kwalijk kan loochenen, nu de winkeli-ers hun eisch zoo luide doen klinken niet het minste ten bate van' eigen zaak en zak en ten laste zoowel van de algemeene kas, als nog eens speciaal van die hun-ner mede-Lan-gestraters, die hun stoep niet wen schen te missen. Oorspronkelijk toch waren die steenen oogetwijfeld eigendom der bewo- n-ers, zij werden door heh aangebracht en werden en worden door hen onderhouden en gereinigd. Zij willen die niet ruilen voor een trottoir, dat hun huizen stuk voor stuk be- denkelijk leelijker zal maken en de bewoners bloot stelt aan de vaak niet bescheiden blik- ken der vlak voor hun vensters stilstaande en vlak daar langs flaneerende passariten. Wij, particulieren, mogen in dte minderheid zijn, de Langestraatsche toekomst voor de winkeliers, wij zijn er toch nog en-het is wel eigenaardig, dat al die voorsta-nders van een trottoir niet een enkel woord gewijd hebben aan hen, die in dubbele mate voor de vervul- ling van dien eisch zullen hebben te bloeden. Na het verlies, de winst. Het request noemt de volgende motieven (ik wijzig slechts1 de volgorde) 1. „Trottoirs voorzien voor de winkels in1 „een dxingende behoefte; rustig winkelen „is in het bijzonder voor het damespu- „bliek bij het voortdurend moeten op- „en afstappen -der stoepen vrijwel illu- „soir". Het staat er en is geschreven door vaklie- den, ik ben mij bewust dat ik mij op glad ijs begeef door tegen deze stelling, althans in ■hare algemeenheid, oppositi-e te voeren toch wil ik een bescheiden- poging wagen. Dat het voortdurend moeten op- en af stappen dter stoepen- een ernstig bezwaar zoude zij-n voor „rustig winkelen" is zeker sterk overdreven, om twee redenen. Ten eer ste zijn de stoepen voor de winkels bijna zonder eenige uitzonderin-g geheel vlak, zeer weinig boven het straatniveau gelegen en verschillen zij onderling zoo weinig in hoog-' te, dat dat stappen al zeer weinig moeite en inspanning kost. Vanaf - de Achterstraat eenerzijds en het Paijglo-p anderzijds tot aan de Steen-enbrug vormen- de stoepen bijna een vlakte. Kan de heer Frankenberg (als ik hier namen n-oem, is di-t slechts om rnij'n argu- menten te illustreeren en geenszins om ver- deeldheid te zaa-ian- tusschen mcdestandei-s, ik weet absoluut niet wie op bet pro- request geteekent hebben en op het anti- request was ik een der eerste ondcrteeken'aars, de andleren zijn mij onbe'kend), wiens etalage d'oor de groote verscheidenheid! van artikelen, waarcn-der oud en- jong van- iedte-. en rang en stand altijd iets van zijn gading vindt, inder daad1 met de hand op het hart verklarein, dat hij meer kij'kers en hoopers verwacht van een trottoir (dat zeker niet lager zal zijn dan zijn stoep) dan waarin hij, zich thans mag ver- heugen? Kan de eigenaar van het Alkm. Wa- renhuis dat? en zij die verderop hun zaken h-ebbcn? en aan de overzijdie, M-ej. van der Horst?, de h-eer Kuyper?, die heer Meyer? Ein om een greep te doen- meer in- die rich tin g cler Groote Kerk, hoe zou het .anitwoord op die vraag, naar eer en gewetten, luiden van. den- heer Lienesch en dat van' dte fi'rma Spaaiir der? Dat het „op- en afstappen" dter stoepen, afgeziem van de „veiligheid", waarover straks een emstig bezwaar is, inderdaad dlat is niet vol- te houden, al wordt het ook door requestranten in de eerste plaats ge- noemd. Maar bovendien en om deze reden is het aangevoerde motief in zijn algemeenheid on juist, omdat er verscheidene wihikelza- ken in dte Langestraat zijn, voor wolfce, door den aard barer artikelen, het aarutal koopers niet met een enkel en zal toentemen door die „rustige wiinkelarij", omdat haar etailages, hoe smaakvol ook, een besch-ouwing van „vlak nabij'" niet behoeven en ook niet vra- gen. Niet allteen de silager, de apotheker en de sChilderszaak vallen d'aarond'er, even'als de bioscope, maar ook de 8 sigarenzaken (niemand, zeker niet de dames, koopt een si- gaar of sigaret meer omdat hij: de etalege met nauwgezetheid heeft 'bestuideerdik ben rooker en in deze niet geheel leek). Is1 dit niet met meerdere soorten van zaken het ge val, zij1 het wellicht in: miindere mate? Moe ten zaken- in- heerenartikelen, in schoenwerk, in naaimachines zoo onder den loupe geno men worden als bijvoorbeeldl dlie van den ga- laniterieenhandelaar, den boekverkopper, den goud- on zilversmid, voor wie ik de wensche- lij'kheid1 daarvan erken, zij het dat ik hiaar be- langrij'kheid in casu niet hoog schat? En ei-ndelij-k is er een lunchroom, een melk- salon, eenige restauraties (te zarnen 7 in ge- tal), welker bezoeker® (ook hier ben ik niet geheel leek) een1 trottoir niet slechts „weni- schem", maar het zelfs verre van aangenaami vinden ails dte voorbijgangers vlak langs de ramen passeeren, zoowel om het u'itzicbt, dat die bezoekers missen, als den- ilnkijk, dien' zij niet verlangen. Bovendien zullen die zaken op een trottoir geen fiets-staejds kunnen plaatsen, wat voor hun bedrijf bijna noodza- kelijk is; trouwens ook andiere zaken- zuillen dat voorrecht d-erven- en men1 zal toch zeker niet ttoestaan dat de fietsen tegen de raamko- zijnen of tegen- den- trottoirband geplaatst word'?n, als -er voor v-eel geld een trottoir ge maakt is am „aai» d'a-mes het rustig winkelen mogclijk te maken"! 2 ,Stcdtenschocti- wordt niet geschonden „door't verv-angen van stoepen door trot- „toirs-, het aspect eener straat word-t be- „paald door breed'te, en hoogte, en -archlr „tectuur der huizenonze stoepen werlcen ..diaarbij eerdter irriteeren-d' dan- diominee- „rend" Als dc stoepen „domineerden" zou ik de

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 7