heerenbnis, Prijsraadsels. Asthmalijders. boerendienstbode, flinke boerenknecht, Advertentlen. boerenknechtje, ESoelliuis Hose en gele TRO S- CHRT 8 ANTEN, S CHRIJFM ACHINES. Van Putten Oortmeljer, Payglop Alkmaar. eerste zijn voor hare amohe ecu ians te bre- ken, want, zij zijn ONDERPEELE'N (in dUb- belen zin en die mogen aooit deni toon aan- goven, maar dat zij 1RRITEEREN betwist ik (zie bovcn) en dat zajy ook iiti het oog van hen, die er „niets aan vinden", niet te verkie- zem zijn boven een trottoir, die stalling is onhoudbaar. Een trottoir kan een behoorlijk, ncutraad effect makem in buitenwijken met v66rtuiutjes,ook in modeme stadsstraten, waar dte schoonheid in regelmaat gezocht en vaak gnvondem wordt, maar die rechtlijnig- heid past nu eenmaal qiet in de Langesitraat. Men maakt geen stijve, redhtlijdige empire pooten onder een Queen Anne stoel, welks karakter de gebogen iijn is. Die beide stij- im zijn ieder op zichzelf prachtig, maar tegro elkaar vloeken zij, een trottoir in de Lange- gestraat zal wel vloeken en is bovendien niet mooi, in het gunstigste gevai hoogsfens niet hinderlijk. „Het aspect eener straat wordt bepaald door breedte, hoogte en architectuur der huizen", zoo zeggen requestranfen. Accoord van Putten! Maar Uw wemsch is toch dat de etoepen, die thans (ten minste voor het oog) deel uiit- maken van de huizen. daarvan ztillen worden afgescheiden en dat haar oppervlak bij den openbaren weg zal worden gevoegd? en zoo iets heet toch in hetjiollandischVERBREE- DING! Hoe zit dat, van Putten? Ik zal Uw antwoohd bij gelegenheid, gaar- ne vememem, maar een ding: kom mij1 niet aan met het verweer, dat die oudte stedenbou- wers de moderne verkeerstoeniame niet heb- ben voorzien, want we hebben het op dit oogenblik niet over het verkeer (waarover straks), maar over de schoonheid der straat, die.zooals Ge zoo treffend juist opmerkt, rechtstreeks afhankelijk is van haar breedte. 3. „De bestrating is, slecht, eischt'dlrinigend „voorzieniiing, het maken van een 'trottoir „zal slechts betrekkelijk gteringie kostenver- ..hooging veroorzalfcen". Juist, de toestand der bestrating is bene- dlen critiek en voorziening drimgend nooidig. Zal ech'ter de gewenschte wijziging betrek kelijk weinig meet kosteni, als ziji gdijktijdig met die voorziening geschiedt? Ik-betwijfel het. Er is beweerd, dat de waardte van het vrij- komende hardsteen den aankoop d!er tegels zal d'ekken, ja zelfs overtreffenl Maar als dit juist is, zal dat toch alleen gelden ten op- zichte van hene die ter wille van een trottoir bereid zullen worden gevondten (requestran- ten zwijigen daarover) hum hardsteem zonder vergoeding af te staare, wij particulieren zullen toch zeker OF voor onzen eigen steen betaling erliamgem OF hiij zal ons eigendom blijven. Bovendien zal de Gemeenite ongetwij- fclcl het blootkomende deel van alle puilen in een behoodijken straat, 66k in verband met't geheel, moeten brengen. Dit zal in vele geval- fen een moeielijk en kosthaar problem blij- ken, want vele gesloten huizen1 hebben groote frontbreedte en' hooge stoepen. Het arbeids- loon van alles bij elkaar zal enorm zijn, want werkloozen (op hen heeft een inzender gcwezen) zullen slechts kunnen worden ge- bruikt voor het ruwe werk, sttatenmakeri eisclit groote kennis en geoefendiieid, het sloopen van stoepen, zonder vemieling van1 steen en put, kan niiet worden' overgelaten aafli'niet-vrilui. Eh eihdelijlk het geheele werk zal, ook als men het partieel uitvoert, zoo vlug mogelijk moeten geschieden. Het request, dat ik teekende, raamt de extra-kostem op 22.000 Ik weet niet hoe men aan dat cijfter gekomen is, want ik nam part noch d.eel aan de redactie en wist niet eons dat er een request drculeerde v66r het mij ter tokening werd aangebodien, maar die raming lijkt mij eerder te liaag dan overtdre- ven. Eindelijk -het argument: 4. „De voetgangers in de Langestraat heb- „bm geen gelegemhJeidi zilch nuett die nloo- „d'iige 'veiiigheld voor 'het veege liji vootii „te hewegenmet het toenemendie auto- „verkeer en de jakkcrende fietscn is tileize „veiliigheiclse!isdr geen siihecure." Requestranten zeggen 'het een beetje its kras, van overdirtijviing zijn zij met gdheel Wij, maargelijlk hebben zij' Het is in de Langestraat op dlrukke oogen- blikken een Jmiboel Er is hier van eenige vetrkber&regelliog geetn sprake, die weiniige voorsdrriflten, die best'ondem, zijn of afgesdhaft of buitten toe- p-assing. Het Setsen ioip dd kldine stesnltjes is sche- rinig en ins'lag, niet, gelltjk een trottoiirvooi^ stander schreef, bij uillzonidering door een enkdling uit ruimtc-noodi' op den rij^veg, tnlaar als regel door zeer en zeer veilen, omdiait het lijdbn aklaar veel aangenamer 'is dan op de scoriae-bricks in het miidden. Niet alleen rijL dlen zij op het voetpad, maar zij; voelen zidi daar zioozeer heer en meesteres, dat het metis ongewoons is dat zij tradhten1 (vaalk met sueces) voetgangers van hun eigen pad; af te jaigen door vinniig en kwoadaarddg belltem Adhtm-aal per dag mlnsitenls kom ik iedenen weekdag door die' Langestraat en niet dlan hoogst zel'Jdien wil het itoeva'l, dalt ilc niet eeniL ge wiel'rijiders zie, die op die fcleine siteen!t!je§ rijd'en en niet ter uiitwijkin|g over eenige me ters, maar gemoedelijlk over de gansche lengte der straat en eveinimin steeds 'aan de buit'enzij'de, maar zeer vaak binnendoor, lius- sdien de voetganlgers .en1 de stoepen. Oaltl en- vaart meni op ieder.uur van' dfen da|g en dien avond en op isdere plaais ilnl de Langestr.., voor het Pollitieburteau niiet meer, maar ook niet minder dlan aan dd einden. Het is, al'th'ans het wa^/verboden. Op die fietSen Wordlen vaak ntanden en; 'kils- ten, soots koffer®, vervoerdl van veel te gitoo- ten icmvang en gewidhlt en voor menigen fietser is hot een geliictfde sport juist met zu'lk een lading dwars d'oor de vodtgangeiS op het voetpad fe zwieren, zij dben het veel- al met een bdhendigheid en durf, die bewon- dbring afdwingcn. maar de veifcearsveillg- heid Word't d'aaridoor niet verhbbgd. Oo'k is het geen ongewoon gezicht als op fietsen (gelijk ttnouwen® op vraidhtwagens en vradhfc- auto's) ver naar achter uliltstetende henlgds, ijzeren buizen, Haitlen en stamgen vervoerdl worden, als de tnekkracht het toelaat met h'oe grooter snelheiid hoe iliiever; het lis ean teon- beeld van vrijhei'd, maar dfe verkeersveilig- heid is er slech't' mode ged'iend. Dat alles is, al'th'ans was, venbeden, nlile- manid bemoeit er zicb mede. Ben ik juist ingelicht, dan is het niiet mo gelijk voorschriftett te geven ten van den door vradhtauto's vervoerden last, maar omitrent die snelheid kan het Gemeenltei- bestuur dat zeker. Nieittemiin donderen die vde, gewtoodlijk zeer hoog en zwaar belaste auto's zoo sncl zij! kunnen door de Lange straat, die huizen teffllen, die gloeffliaimpjes broken, fcleine voorwerpen, die op een gliadde oppervlakte Staan, worden er af geschud, maattregeton warden diet genomen, tbeziicht niet gehouden. Er is een braindstoffedh'ainlde- laar, wiens kladten niet te bereitoen sdhijinen te zijn dan door de Langestraat en die be- dtendl wordien met een brandweer-snelfaeiildl, alSof uilt gehrek alan anWiracietl hun htvens aan zijden draadjes hangen, een voorbeeld van activiteif, maar is dait voorbeeld (dat maar al te veel gevolgd dreiigtt ita warden,) gewemscht? Oimi den haverkllaip ffljidien de personedbust- sen de Langesitraat op eni neer, heti zijn veir^ bazend praotisChe en nuttiige verkeerstmiddie- len, hati is zeer aanlgenaam dlait wij voor ons huis kunnen instappen en uitstappen, ik maak daarvan1 af en toe dankbaar gdbruiik, maar is het juist geziien, dat hun s'lamdpflaats op. den Steenenbrug /phandh'aafd blijft? Wordt 'aan- €ezc miissitainidlen en overtiredlinh gen paal en perk gestdd, wordt er voortaan gewaakit, dat die voetganiger in1 die Lange straat (ora met m'ijne tegenstaridieirs te spre^ ken) „het veege lij'f met de noodlige veil'iig- heiid 'kan1 voortbewegen", dan zal, ik voor mij ben daarvan vast overltuigd, hat' hlijfceu, dat de Langestraat niet te small as en diat een trotttoir niiet noodii'g is, thans diet en id die verre taetooimSt' niet. Blijkt het dlait wij daarid dwialen, dalt id1- dferdaadi de verkeerSkwesftie, wdlker bestaan ;'k erken en welker oplossing ilk urgent add, ook door een idgrijpende en flliidb gehand^ haafde regeling diet is op te rossen, dan door het -amoveeren der stoepen en het tnalken van eStr trottoir, ik zal1 dfe denste zijn om mijd iom- gel'ijk te erklennen, want 'dan; maar ook eerst dlan, zoude het dwaiaSheild zijn om de belian- gen en eiSchen van het hedbn op fe offeren aan die nesltes, hoe sdnoton1 ook, van het vePfe- den. Maar dwazer nog, ja onbegrijpelrjk on- verantwoordelijk ware het indien men be- sloot, ter wille van' enkelen, wier argumen- ten zoo zwak en poverties zijn, veel schoons, dat het verleden ons als kostbaar erfdeel liet en dat ontelbaar velen, stadgenooten, vxeemdelingen en buitenlianders dierbaar is, ten laste van de berooide Gemeentekas, in allerijl voorgoed te bederven, terwijl men de middelen voor H grifpen heeft, nuddelen, waartoe men tbch zrjn toevlueht zal moeten nemen, al zou er een trottoir komen, om in de naaste toekomst reeds de beweerde on- afwijsbaarheid van den eisch mijrter tegen- partij aan de practijh zelve te toetsen. Als een grapje, en als zoodanig waardeer ik het ook, hebt U, Mijnheer.de Redacteur, Uwe eerste regel'en aan' de verdediging van het trottoir-plan gewijd, besloten met de op- merking, dat met de stoepen tevens het hier en daar aangroeiend gras zou verdwijnen. Ja, dat zal kondng Nebucadnezar, vol- gens de legende wegens een of andere zonde tot grazen veroordeeld, een „vakman" dus, vermoedelijk ook wel een® tot zichzelf ge- zegd hebben; want hoe meer hij at, hoe min der er over was. Maar of hij in die overweging troosif ge- vonden heeft voor zijn hard lot, vergetel- heid voor de schoonheid, pracht en glorie, waarmede hij eertijds omringd was, of hij die mij onbekende zonde, welke (gezien de strenge straf daarop gesteld) ongetwijfeld zeer genoeglijk moet zijni geweest, niet te duur gekocht zal hebben geachi met de schat- ten, die hij voortaan door eigen schuld en eigen zwakheid moest derven. Dat is een andere vraag, die ik eerbiediglijk aani ieder onzer Raadsleden voorleg. Zal de Raad ons, die in deze geen andere zonde bedreven, dan in de bres te springen voor de verdediging van ideeele belangen en met een warm hart maar kocl hoofd te strij- den, voor wat wij; juist, practisch en econo- misch achten, zonder meer, zonder proefne- ming zelfs, veroordeelen om gras te eten? Ons en zichzelf! Ik vertrouw van rdet. Mijn beleefden dank voor Uwe gastvrijheid, Mijnheer de Redacteur; hoezeer betreur ik het dat ik daaraan niet mijn' erkentelijkheid kan paren voor Uw stem en machtigen steun, wij zijn tegenstanders. Met Hoogachting, Uw zeer dw. COHEN STUART. Alkmaar, 24 November 1923. (Wij hebben reeds meermalen uiteen gezet, waarorli wij ons aan de zijde van hen ge- schaard hebben, die de ongelijke en dikwijls oaderling afgescheiden stoepen in dte Lange straat liever door een gemakkelijk trottoir vervangen zien- Wij1 mogen onze argumenten voldbende be- kend achten en vindeni hfet daarom niet noo- dig ze weer eens in den breede te gaan be- spreken'. Wij willen er slechts op wijzen, dat wij niet tot degenen behooren, did de Langiestraat mooter met een trottoir dan met de oude, karakteristieke stoepen vinden. Wij betreuren het evenzeer als inzender, dat weer iets van het oude stedenschoon aan dte eischen van dtezen tijdl tten offer zal moe ten vallen, maar wij zijn er van overtuigd, dat dit onvermijdelijk is. Andtere tijden stellen andere eischen en dat het niet steeds mogelijk is het karakteristieke ongerept te laten, zal ieder constateeren, die de Langestraat van mrmet die van vroeger vergelijkt. Ontegenzeggelijk is ziji iki dten loop der jaren een winkelstraat gewordien. Hier en daar mogten die oude patriders- liuizen nog dte onverdeelde bewonoering dler voorbijgangers trekken, zij zullen althans in onze hoofdstraat Ongetwijfeld', dte een voor, dte andter na, van' bestemming verandte- ren. Zij vinden; in dezen tijid' niet .gemakkelijk koopers en beweners meer en zullen birunen. afzienbaren tijd gemeente-gq|ouwen, hotels of winkels zijn geworden. Mefer dan een van die oudte tmooite gebou- wen is reeds van bestemmiing veranderdl en er zullen er ongetwijfeld meerdere volgen, welker gevels een algeheele wijziging ondter- gaan zullen. Hoe is in de la'atste jaren de Langesitraat de winkeJsferaat niet reeds van fcarakter 1 verandterd. Is dit te betreuren? Eensdeels zeer zeker' Veel van het oude stedenschoon gaat verloren, waar die winke- her in het algemecn bij verbouwing van een pand meer met geschikthteid dan met een bij het barakter der oude straat passende ar chitectuur rekeniug houdt. Men zou al dat oude wel zorgvuldig voor dte schennendte hand van dten slooper willen sparen, indien dat slechts mogelijik was. Maar dat is niet altijd mogelijk. Iedtere tijd stelt zijn eischen en dte tegen- Woordige tijd vraagt winkels met groote, moderne eta'tage-hasten en breede, gemakke- lijike stoepen, waarop het publiilek rustig wandelend van steeds fraaiere en kunstiger uitstall'ingen' kan gemieten. En oak het modeme verkeer stelt zijn ei schen Wij willen gaame 'toegeven, diajb het op sommi'ge uren in de Langestraat alDesbehalve druk is. Maar wij constateeren daamaast, dat die straat op andtere uren meer dan overladen is. Z66 druk, z66 gevaarlijk kan de Lange straat zijn, dat vele fietsers, noodgedwongen over dte gele steentjes m'Oeten rijdten en wij zijn e.r van overtu'igdi, d'at dte politic hiterop veel strenger zou toekijken wanneer zij niet begreep, dat bij het drukke verkeer in deze smalte hoofdstraat een te sttenge handbaving der bestaande verordeningen tot emstige ver- keersongelukken zal kunnen leiden. De Langestraat is te smal. Eh nu kunnen1 wij het verkeer wel trachten tegen te gaan, maar dat is bij' den groei der stad op den duur relet te stuitem. Veel beter en veel practischer is het de straat te verbreedten ere het verkeer daardoor te vergemakkelijken. Wanneer wat nu stotep 'is, een trottoir zal zijn, kunnen de kleine steentjes bij den rijweg getrokken worden, waardbor niet alleen het verkeersgevaar belangrijk vermindteidl wordt, maar bovend'ien dte politic weer tot strenge handhaving der verkeersnegelen zal kunnen overgaan. Wij zijn er geen vooretanders van, nu nog eon proef te nemen1 met het eenerzijds belemmeren van het verkeer en; het anderzijds stxeng toepassen der bestaandie politieveror- dteningen. Dat verkeer zal op den duur toch steeds dlrukker worden en een streng politionleel toe- zicht op het misbruik maken der gele steentjes zal zonder twijfel het verkeersgevaar emstig vergrooteni. Eaten wij mtet dtempen van dten traditionee- len put niet wachitien tot er dloodten te betreu ren zijn. Inzender erkent, dat dte Langestraat meer malen overbelast is, hij; is nilef blindJ voor het verkeersgevaar en wij verschillten slechts van inzieht over de mogelijkheid' en wenschelijk- heid om het verkeer ter plaatse te belemme ren en de bestaande politie-voorschiiften on- verzwakt te handhaven. Htet is, gelet op de steeds grooter en drukker wordtende stadi, slechts een tijidiver- schil dat ons scheidt. Wij willen nu reedls invoeren, wat inzen der noodgedwongen binnicn' afzitenbaren1 tijd mis noodzakelijk zal moeten erkennen. Want op dm duur dit is onze steffilge overtuiging zullen dte Langestraat-stoepen aan de verkcerseischen; tten offer moeten val len, even zeker als over een Cental jaren vele der mooie oude gebouwen in winkels m magazijnen zullen verandterd1 zijn. Dat met het wegnemen dler stoepen ook de fietsenrekken zullen verdWijnm, zal wel niet- mand dan wellicht de belanghebbendeni be treuren. Inzender rieht zich overigens tot de adres- santen, die voor vervangimig dler stoepm' door trottoirs gepleit hebben, 'hij bestrij;dt stuk voor-stub hUn; argumenten1 en wij; kunneni het dus vender aan. hen overlaten, hem.1 daarop van aretwoord te dimen Slechts aan het eind "treffen' wiji, in verband met het bijbelverhaal van koning Nebucad nezar, een beschouwing Over het vegetaris- me aan, die meer rechtstreeks tot onze redlac- tie geri'cht is. Wij willen graag aannemen, dat die Ko ning van Babel heel wat meer op zijn gevwe- ten had dan iemand' die niets andters ddet dan het bestaansrecht van zijn eigen stoep verde- d'igen Dat laatste is eon vrij onschuldige en vol- komen geoorloofdle bcagheid en wijl zouden het van onzen Raad dan ook allesbehalve mooi vinden, wanneer hij inzender en zijn medtestanders zonder meer tot het eten van gras zou-veroordeelen. Evenzeer als wij "het niet in den haafc zou- den vinden wanneer hun tegenstanders tot herkauwers gedtegradeerd worden. Maar om die door inzender blijfcbaar niet denkbeeldig geachte gevaren afdoende te be- zweren, lijkt't ons toch niet kwaad die oudte Stoepen met hun aangroeiend gras zoo spoedig mogelijk te laten verdwijneni. Wanneer de Raad werkellijk eens tot vege- tarisme mocht willen dwihigen, behO'eft men geen „vakman" als Nebucadnezar te zijn om. te begriipen, dat elke grasveTmindering een leans op ontsnapping, betteekent. Overigens betreuren wij1 het met minder dan inzender, dat wii ons in den atgemeenen strijd niiet aan denzelfden kant van dte stoepm barrieaden kunnen bevinden. Red. Alkm. Crt) Sint Pancras, 23 November 1923, Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik nogmaals een klein plaatsje in Uw blad, bij voorbaat mijn dank. De reden hiervan is de toedracht, der proef- neming ter voorkoming van het mond- en klauwzeer, voor Uwe geachte lezers nog eens even na te gaan naar aanleiding van het door den heer de Vink ingezonden stub. Het geheele schrijven, mijnheer de Vink, komt er precies op neer, wat ikal reeds ge- schreven heb: het is mond- en klauwzeer, dat U heeft geconstateerd'. Heel mooi 'schrijft Ued. niet over den heer Booy, met, zooals U zegt: echter niet door duidelijkheid der uit- eenzettingen van den heer Booy". Wat ver- wacht U van een ouden man van ruim 78 jaar, die zoo goed als nooit iets op school heeft geleerd in zijn jonge dagen? Zoo'n per- soon komt op schrijven, stellen en uiteenzet- ten natuurlijk veel ten achter bij U vergele- ken, omdat U het geluk heeft gehad, wtel te leeren. Dan gaat U zeggen, dat er geen zfektever- schijnselen van welken aard ook te voorschijn mochten komen, volgens den' heer Booy. De heer Booy heeft het mij; allang heel anders verteld, maar tegenover U wilde hij dit abso- luut niet, omreden Booy van die gedachte was, dat U, als deskundige, wel wist, dat, wanneer het bloed wordt gezuiverd door de medicijnen, de vuile stoffen een kant uit moe- fen, en dat komt, volgens mijn gedachten (ik ben natuurlijk een leek op dat gebied), niet in de mest terecht. Ook was er een bezoek gebracht bij IT ter wijl U niet thuis was, of U de voile 14 da gen wilde wachten met het controleergn der dieren, en waarom? De dieren, de door U hesmet waren op een oppervlakkig verwond gedeelte, lcregen de tongblaar-VERSCHIJN- SELEN, reeds met den derden dag, maar zij, die NIET besmet waren in een wond, kregen die verschijnselen pas met den negen- den en tienden dag bij mijn vader op de stal en die eene bij mij, dus was dit heelemaal niet zonderling en ook niet, om argwaan te koes- teren, omreden er bij die dieren nog. niets was te constateeren na verloop van zeven chfen. Ook is U er niet geweest na verloop van 15 dagen, maar na 14. Uw opr'.chter Swart scheen er veel pleizier in te l ebben, toen hij de koeien in den bek zag, maar waarom? Is er om professor Pfeiler ook al eens gelachen met zijn steeds mislukte procf- nemingenJuist omdat het een kwakzalver is, imoet er gelachen worden, maar de verde- re proeven zullen de zaak wel aan het licht brengen, of eer kwakzalver het wect of een professor. Ten slotte krijgen wijl de franje van bete- ren groei, meerdere melkgift enz. Laat dit dan franje wezen, maar er zal ook nog geen enkelen boer voor den dag kunnen komen, wanneer zijn koe tongblaar heeft, met dit zoogenaamde franje, veel meer komt het er mi. op aan, dat juist deze franje de deugde- lijkheid van het middel aantoont, want als het mond- en'klauwzeer zich voordoet, als bij de behandelde zes koeien met het middel van Booy, dan is de ziekte van de baan, en maakt het weinig meer uit, of men zoo de gevreesde veeziekte fcrijgt of niet, en is dat toch zeker alles. Verder zal ik er relet meer over twlsten, want het blijft vqorloopig nog wel zoo: de heer de Vink zegt: het is mond- en klauwzeer, en ik geef het niet toe, al ben ik dan maar een groote leek tegenover U. Verdere proeven zullen we uitvoeren, en dan zullen we andere menschen laten spre- K€U Nogmaals dank, Mijnheer die Redacteur, Hoogachtend, TJ. KOELEMEIJ Jz. Verzoek andere bladen beleefd overname. HULP AAN HOLLANDSCH'E WERK- LOOZE ARBEIDERS IN DUITSCH- LAND. In samenwerking tusschen den Holland- schen Konsul-Generaal, den heer Wolff, den Penningmeester van het Hollandsche Wohl- fahrts-Comite, den heer Cimons, en de Inter nationale Arbeidershulp, is er te Berlijn een regeling getroffen, wbardoor de familiele- den der werkelooze hollandsche arbeiders in de Hollandsche Keuken, die dezer dagen is geopend, opk dagdijks worden gevoed. In to- taal bedraagt het aantal personen, dat hier- voor in aanmerking komt 62. Dit feit, dat ook de Hollandsche behoeftigen niet worden vergeten, gevoegd bij1 het feit, dat er een uit- stekende samenwerking, blijkt te bestaan tus schen de Hollandsche autoriteiten te Berlijn en de Internationale Arbeidershulp, zal on getwijfeld voor velen een aansporing zijn er toe mede te werken, dat deze Hollandsche Keuken kan blijven bestaan. Giften voor de Hollandsche Keuken aan het Secretariaat Afdeeling Holland der Inter nationale Arbeidershulp, Prins Hendrikka- de 140, Amsterdam. Hoogachtend, Namens het Algemeen Comite Afd. Holland der Internationale Arbeidershulp: J. BROMMERT, Jr. CENTRAAL CGMITe TOT STEUN AAN NEDERLANDERS IN HET BUITENLAND. Bescheimvrouwe H. M. de Koningin. De snel toenemende armeode onder nage- noeg alle lagen der bevolking van Duitsch- land treft ook tienduizenden van onze land- genooten. Hanger en koudte zijn het deel geworden van talloozen, die gewoon waren d'oor vlijtig werken in den vreemde, het ondeilioud voor zich en hun gezin te verdienen. Diepe ellende treft den ouden van dagen, die leefden van een rente, van wat arbeid of van steun van familieled'en. Hartverscheurered is het uiterlijk van zoo vele kinderen, op wie de oidervoeding wel licht voor altijd eem verzwakkenden involed heeft gehad. Veel is reeds door dte particuliere liefda- di'gheid gedlaan, runm opgezet is de steunver- leening, die sedert eenigen tijd als uitbrei- ding van die normal e armeniverzorging onzer landgenooten in Duitschland van Regee- rnigswege door de grenscommissarissen met behiilp van plaatselijke en andere vereeni- gingere en comite's wordt verleend, doch hier- door kan ten hoogste bereikt worden, dat dte ergsfe nood, wat gelenigd wordt. Er blijft nog zooveel dringende behoefte aan de noodigste kleederen, levensmidd'elen (melk voor de kinderen) en brandstoffen, dat iedlre gulden, ja ieder dubbeltje, den nood in een gezin helpt lemigen. Veel, heel veel ouders zien voor hun kinde ren', Nederlandsche kindteren, verlangend uit naar een plaatsje in een gezin in het va- derland, waar zij verloren krachten kunnen herwinnen en eens iets anders kunnen bele- veq dan zorg en on'tbering. 'Het Centraal Comiite tot Steun aan Neder- landers in het Buitenland, waarin zijn ver- tegenwoordigd: Het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gra- venhage, Het Roomsch-Ratholiehe Hulsvestingsco- mite te 's-Hertogenbosch, Het Comite voor N\ederlamtscke Kinderen in den Vreemde, te Amsterdam, doet daarom een dringend beroep op alle landgenooten, die het beter hebben dan het groote meerendeel der omstreeks 150.000 Nederlanders in Duitschland, om een gave, hoe klein ook, onder vermelding, dat het is voor behoef'tige Nederlanders, te zeodeo a^n een der genoamde drte organen of aan penningmeester Mr. M. A. Hard'ers, of aan een der beide laatstgenoemde comitf'i plaats voor een of meer kinderen van Neder- landers aan te bieden. 's-Gravenhage, 23 November 1923. Het Centraal Comite tot steun aan Nederla/ids in het Buitenland. - Mr. P. J. M. AALBERSE, Minister vaj Arbeid, Handel en Nijverheid, Voorzitter. C. J. P. ZAALBERG, Alg. Seer. v. Koninkl. Nationaal Steuncomite, Onder. Voorzitter. Mr. H. A. HAR'DERS, Administrate^ Chef dter Afd. Ann wezen a. h. Dep. van Binnenl. Zaken en Landbouw, Penning, meester. Mr. L. LIETAERT PEERBOLTE, Dir«. teur-Generaal, Chef der Afd. Volksgezoni heid. Dr. J. A. NEDERBRAGT, Administn. teur a. h. Dep. van Buitenlandsche Zaken, Mr. H. C. DRESSELHUIS en Mej. A. H. M. TH'OR'BECKE, Vertegenwoordi'gers van het Hoofdibestuur der Vereeniging „Het Nederlandsche Rooi Kruis". W. F. VAN HEUSDEN, S. VAN LIER Ez., Vertegenwoordigers van het Comite voor NedterlandSche Kinderen in den Vreemde. Mgr. C. C. PRINS EN, JOS. v. MACKELENBERGH, Vertegenwoordigers van het R. K. Huisv& tingscomite. J. C. v. d. WOLF, Oud-Directeur der Nt derlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausei thans Voorzitter van den Raad van Arbeid te Winscho'ten. Mevr. Wed. S. F. M. E.'VAN DETH- DEN OUDI^f, Secretaresse. GEVRAAGD tegen Kersttijd een die goed kan melken, bij' D. KOK, Hensbroek. BIEDT*ZICH AAN best kunnende melken en rijden, P.O. Nabij Alkmaar. Brieven onder letter Oil bureau van dit blad. Er wordt gevraagd om zoo spoe dig mogelijk in dienst te_ treden een aankomend P. G., goed kunnende melken. Brieven onder Letter A Hulp- postkantoor Grootschermer. TE HUUR OF TE KOOP EEN. W'esterweg, huurprijs 15 per week. Voor kopp groote eerste Hypotheek beschikbaar. Te bevragen MIENT 31. TE KOOP: KET en WAGEN, ook afzonderlijk. Te bevragen bij DIRK LEEG- WATER, machinist, Overdiepolder, Alkmaar. te ALKMAAR op MAANDAG* 3 DECEMBER a.s. in de HARMO-. NIE van diverse MEUBILAIRE GOEDEREN. Nader breeder te Vermel den en be- hoorende tot verschillende nalaten- schappen. Nette goederen kunnen worden ingebracht waarvan aangifte moet geschieden voor Woensdag 28 Nov. ten kantore van de firma APPEL MATTHIJSEN, beeedigd'e Ma- kelaars en Ondernemers van publie- ke verkoopingen, Langestraat 85, Alkmaar. in |sterk soort, per 10 tak afge- haald 50 cent. Kweekerij SOINNE- VANCK, Verl. Kruislaan. De opiossingen' der prijsraadsels, vermeld in ons gratis boekje „LIENTJES DROO'M" worden in- gewacht v6or 1 December in geslo ten enveloppe. Voor de beste en mooist uitgevoer- de oplossing wordt een vulpenihou- der beschikbaar gesteld, vervolgens verschillende andere prijizen. L. FRANKENBERG, ALKMAAR. ALLE MERKEN. Nieow zoowel als gdbruikt, contant en op zeer gemakkelijke betalingsconditien. Kent U ons systeem HUURKOOP. Voor f 15 per maand wordt do machine uw EIGENDQM. De beroemde Asthmakuur van Dr. Med. Alberts, Berlijn (Chef-# arts Dr. Ziegelroth, Berlijn S.W. 11) die deze ziekte in 15 weken volkomen geneest, wordt toege- past door mijn waarnemenden arts, iederen Woensdag van 101 uur in Amsterdam, Hotel „De Pool", Damrak 49.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 8