DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Msvr. LOUISE FLEURON No. 280 Honderd yijf en twintigste Jaargang. 1923 WOENSDAU 28 NOVEMBER CENTRUM HOTEL. rat nummer bestaarc tilt 2 Maden. Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.li. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Adininistr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. Bultenland DE U-VEKEENKOMS1 1USSCHEN DE MIJNE1GENAARS EN DE GEALL1EEKDEN. Tussichtn de vertegunwoord'ig'ers der mijn- werkers-organisades en der ambteniarenibon- den z-ijii gjsier te Dusseid'ori oesprektngen gevocid over dfe vraag, op welke wijke bet uen niijn A/erkers en ambtenaxm mogeiijlk zou zijn de overeenkomst tusscbein de mijnei.ge- naars en de geaibterdeni uit te voeren. Van de zijde der arbeiders werd de vraag opgeworpen, op welke wijze de volledige in- bedi'ijfsteiling der spoorwegen an dte rege- lmg van het goederenvervoer door die Fran- sche regie mogeliijk zou zijn. De Framsehe gedelegeerd'e verldaarde, dat de Fransclien er zoovee^ mogelijk naar streef- den bet verkeer te herstellen, doch dat voor- 'oopig het aanstellen van nog meer Duitsch ^poorwcgperacneel niet mogelijk was, omdat ten gevoi'ge van de tijdens het liijjdelijlk verzet gepleegde sabotagedaden d'e technische voor waarden voor eein indienstneming op groote schaal met het oog op een normaial go^Leren- vervoer ontbraken. Op de vraag, hoe de economische en tech nische mocilijkheden door de Franschen wer- den beoordeeld, verklaarden d,eze laatsten, tiiets te zuLlen doen om de werkloosheid te dan toenemen, maar nopens dte bestrijidlihg daarvan geen' voorstellen te kunnen' dtoen. De gedelegeerden der arbeiders en ambte- naren verklaarden daarop, d'at verdere be- sprckinigen in dit geval overbodig waren. Het resultaat der besprekingen is, dat noch de mijnwerkers. nocn dte employte's dter mijnen aan de uitvoering der overeenkomst tusschen de Franschen en de mijneigenaars zullen mcdewerken. DE RUHR-BEZETTINO. Volgens de Brusselsche bladen heeft dte Belgi&che ministerraad zijn voldoening uitgte- sproken over de in het Ruhrgebiedi bereikte result a ten. In verbanid daannedc zou de Bel- gische regeering van mening zijn, d'at er aan- le.ding is voor een gematigdte politick met bftrekkirig tot d'e militaire bezetting. Gene- raal Degouitte, dte Fransche bevcl'hebber aan de Ruhr, is het eens met de Belgische mili1- taire autoriteiten ten aanzien. van het nemen van: maatregelen om het regime van de bezet ting to verl'ichten naar gelang van dte waar- borgen, dat er gewerkt zal worden, door de fabritrks- en mijnarbeiders gegevcn. ANTI-SEMIETISME IN DUITSCHLAND. Tot welke excessen het amti'-semietisme in Duiischland voert, blijkt wet duidelijk uit het volgende: De „Pommersche Landesbund" heeft een waardevast noodgeM uitgegeven, d'at gebaseerd is op de rogge- Aan de achter- zijde van de biljetten staat gedxukt: „Dit biljet word't waardeioos, indien het in handen van Joden komt". COMMUNISTISCHE BETOOGINGEN IN B'ERLIJN. In de buurt van de Lustgairten waren- gis ter twee- a drieduizend1 communisten samen- gestroomd, die tegenover de zwakke politi'e- machc een dreigende houdi'ng aannamen en zelfs eenige schoten losten. Nladlat de politic versterking had ontvangen en bevel had ge- kregen zoo noodig vain db wapens gebruik te maken, werden de 'samengescbooildten verdire- ven en in de naburige straten' verspreid'. Der- gelijke demonstraties hadlden ook in andere deelen der stad plaats, alwaar de politic even- eens de ordle kon handhaven, zonder dlat er slachtoffers zijn gevallen- DE ENGELSOHE SCHEEPVAART EN DE AMERIKAANSGHE DRANK- WET. Htet Ameri'kaanische departement van fman- ci6n wordt niet door het departement vain- bui- tenilandsche zaken gesteund/ bijt zijn, bewering, d'at het tot inbeslagneming van den Briitsdhen schoener „Tomoka" gerechtvaardilgd was in Verband met de nieuwe overeenkomst met de Engelsche regeering. Het departement van buitenlandsche zaken verklaart, dlat' de schoe ner weer moet warden vrijgelaten, tenzij: het vasthouden ervan op andtere gronden dlan aileen op die van d ranksmokkelarij kan wor den gerechtvaardigd. Een later bericht meldtDe kapitein en de bcmanning van den schoener „Tomako" zijn tegen een borgtoeht van 5000 dollar per persoon in vrijheid gesteld1, to-tdlat over de kwestie van de uitlevering van het sehip een besllissing zal zijn gen omen. GEDIPLOMEERDE GIDSEN. Het Parijsche Syndicat d"Initiative heeft bestoten diploma's uit te reiken aan bevoegde gidsen, wier d'iensten den vreemdelingen tot nut kunnen zijn. De candddateni, diie Fransch- man. moeten zijn, moeten voor den prefect van politic een examen afleggen omtrent hun kennis van de Parijsche straten en monumen- ten. Men hoopt aldus de gelegenheidsgidsen van allerlei nationaliteit, die de vreemdelin gen niet steedis de meest verheffende gedteel- ten van Parijs laten zien-, te weren. DE SANEERING VAN OOSTENRIJK. In den Oostenrijkschen Nationalen R'aad werd van sociaal-democratische zijde een vraag aan dte regeering gericbtj waarin be- zwaar werd gemaakt tegen het feit, dat de Commissaris-Generaal .Zimmerman' een be- drag van 798 milliard, hetwelk in het eerste halfjaar van 1923 bezuiniigd was, als reserve op de begrooting heeft gep'laatst, in. plaats van dit bcdrag voor economische en, cultureele doeleinden te gebruiken. De sociaal-democraten verldaarden, d'at Zimmerman zich onbehooalijkbeden veroor- loofd heeft. De minister van financilen, dr. Kiienbock, zeide, d'at er van een verschit van meening tusschen den commissaris-generaal van den Vol'kenbond1 en de Oostenrij'ks'dhe regeering geen sprake is. Zimmerman heeft in verband met de n,og steeds geld'ende fihan'cieele moei- lii'khedten gemeend, een reserve in. kas te moe ten houden. Het saneeringswerk moet ongestoord' ten eind'e worden- gebracht. Zimmerman zal te zijner tij,d het fioancieel beheey uit handen geven. EEN DURE BIJBEL. Een Engelsch godsdienstig weekblad ver- meldt als een hooge bijzonderhead, dat te Lon- den een Bijbel verkocht ns geworden voor de som van 5675 pond sterling d.i. 68.100. Het merkwaardige van deze geschiedenis is voorts, dat deze bijbel in 1826 verkocht werd voor 3500 pond, in 1898- voor 2950 pond en thans voor 5675 pond. De tijdelijke prijsdaling in 1898 moet worden toegeschreven aan het feit, dat deskundigen er destijds eenige defecten aan meenden te kunnen ontdekken. Het merk waardige exemplaar is een Gutenberg-bijbel en moet door Jo'hann Gutenberg zijn gedrukt tusschen de jaren 1540 en 1455. Deze bijbel is een der eerste boeken geweest, welke met losse metalen letters werd gedrukt. In 1898 meenden de dteskundigen gebreken en feilen op te merken. die het werk in waarde deden ver- minderen. Denken thans de vakmenschen er weer anders over of hebben u misschien de de fecten juist waarde, zoodat mede daardoor het werk weer in prijs gestegen is. Misschien moet ook nog de waardevermindering van het geld in aanmerking genomen worden. Hoe het ook zij, de merkwaardige bijbel is in 25 jaren tijds bijna de helft duurder geworden. EEN HARTELOOZE GOUVERNAN-TE. Naar uit Marseille wordt gemeH, wordt aan Henriette Versteynen, een- H-ollandlsche gouvennante, in dienst van de famiilie R-empel- bcrg aldaar, een hoogst ernstig feit ten laste gelegd. Terwijl de familie voor partkuliere aiange- legenheden in Belgie vertoefde, had' zij de zorg voor d'rie kinderen, resp. dric jaar, twee jaar en zeven maanden oudl Het jongste kind nu is door haar zorgeloo&heid van hon- ger en koude oingekomen. Voor den rechter van instructic verklaarde zij, uieuws noch geld! van de familie Rempeli- berg ontvangen te hebben, zoodat ze dus el- ders naar bronnen van inkomsten moest uit- zien. Op den dlag, diat de kleinc gestorven was, had, zij tegen 11 uur's morgens die villa van haar meesters verlaten, waar ziji de kin deren insloot. Omstreeks 10 uur 's avonds was zij teruggekeerd en had toen de baby dood in haar bedje gevondien.. Zij was naar een dokter geijld, maar deze had natuurlijk niets meer kunnen uitrichten'. Uit het onderzoek is gebleken, dat Hen riette Versteynen in twee maanden van de familie Rempelberg 70w francs had ontvan gen, waarmee zij goede.i sier heeft gemaakt. 'ERNSTIGE GASONTPLOFFING TE LONDEN. Dinsdagavond had ?i.i het Zuidleni van. Londen, in Newington en- Causeway, een ernstige ontploffing plaats. De hoofdgasbuis, vlak -onder een spoorvyogviaduct, vloog in brand en de ontploffing was zoo hevigi, dlat zij tot ver in' het rond werd gehoord en deed denken aan het opblazen van de groote am- muudtiefabriek tijdtens dm ooiilog in het East-end. Groote cementblokken uit dte straat werden omh-oog gesiingerd en oumiddtellijlk na de ontploffing spoten vervaarlij'ke vlainmen tot 10 Meter hdog uit dten grond op. De brand- weer, die spoediig aanrukte, kon slech'ts het ondterste deel van het spoorwegyiaduct be- spuiten, om te voorkamen, dat het door de hevi'ge hitte zou instorten. Eensklaps staakte de watcrtoevoer van de brandlspuiten, d'aar de h'oofdibuis der water!tiding doorbrandde. De grond zonk plotsel^te in en een gat van 10 tot 13 Meter diepto-ym-tstond, groat genoeg om twee omnibussen3«r in te dteen verd'vvijnen. De toestand werd dloor dten on- dergrondschen brand zoo ernstig, dat de po litic alle naburige huizen deed ontruimen. Het ontlcomende water uit dte gesioten wateritei- dingbui'zen dteed echter bet cndtergrondlsche blucochiugswerk. Gasarbeidters slaagden fr op de fabriek in, den gastoevoer af te sn-ijlden en na anderhalf uur was het dreigende ge- vaar bezworen. Htet spoorwegyiaduct bleef onbeschadi'gd'. Enkel huizen in d'e r. Ijlheid' werden bo 's-chad'igd door het vallen van de opgeblazeni stecnen Persoonlijke ongel'ukken kwamen niet voor, h-oewel de ontploffing plants vond in een zcer voifcrijke buurt. DROOGTE IN BULGARIJE. De aanhoudendte droogte in Bulgarije, die nu reeds vier maanden voortd'uurt, geeft veel aanleiding tot bezorgdheid. Sedtert Augustus is er niet meer dan 32 m.M. regen gevallen, terwijl de normale hoeveelheid in den herfst 220 m.M. bedraagt. Slech'ts dte helft van de vd-den is bezaaid. Sedtert het jaar 1878 is een zoo groote d'roogte niet meer voorgekomen.. In dat jaar kon de tarwe eerslt in December udtgezraid wordten. HET GRAF VAN TOET-ANKH-AMEN. De deuren van dlen verguld-T'orsieileinen temipel' zijn thans geopend, waardoor de huitenstie der ellikaar omsluitende sohrijinen 'thans te bereilken is. Binnen dian earatien schrijn bevindt zi'dh 'een tweede, van welken de denren gegrendteld zijn en bovendien ge- sloten mail touwen en verzegeld! met het kleb zegel van de Kjoeimklijke D'oodenstadi. Dit regel -is ongesdhonden en nog pirecies zoo als tcien hat -diaar, 3270' jaar 'geledcn, was aangebrach't. Binnen den buitlensten schrijn 'staiani een aanital fraaie, veiigulide koningsstaven, 'twee scepters -en een gioudan boog. Boven dit bin- nenslie omihu'lsel staat een gjroot houlten bouwsteil1, dat een eiiorme liiinnien' 'draperie dlraagt, welke laatsite versierd is met ontel- bare gouden rosetten. De tweede sdhrijln is van- overeenkomsltigien viorm als de eersltia en draagt op het fries aan- den voorkant een' grootte gevleugeldie zonneschij'f, terwijl op de deurpaneel'en voor- stel'lingen1 zijn aangebraidht van fcouimg Toet- Ankh-A'men. Boven de figunen van- dteze scenes zijn, 5m -verticale ragels, hiero'glieftein- tteksten geplaatst, die vani zuiver godteidfen- Stijgen aand' zijn. Htet! omtcijtfeiren van deze teksten zal wordlen- uitgesWd, tot de komst van dir. Alan Gardiner, den- (beroemdetn filo- loog. DRAADLOOZE TE'LEFO'NIE. Er wiondt mtelding gemaakt1 van een be- l-anigrijlke vordering inzake dte draad'.ooze te- lefonie tusschen die Vereeniigdie Staten en Eingelaind. Een redte, die verspireid werd door het Station te New-York, werd door bon- dterden' te Londteni en iinl die provincie gehoord. Ondan/ks den onguns/tigen to-estand van de atmosfeer kon men gemakkelijk een rede volgen van dlen president-cornmissairis dter General1 Electric Gompany te New-York, Owen Young, over dte onderwerpen werel'dk vredie en het jongstte bezoek van Lloyd -Geor ge aan- die V. S. Men- hoopt een parmanente overbrenging van gesp-rekken over dten Altlantischen Oce- aan in te ridden, hetgeen volgens deskum dli'gen zeer wtel> moigeilijk is. ONDERHAN'DELINGEN' TUSSCHEN FRANSCHE EN DIJITSCHE BAN- KIERS. Naar uit Parijs bericht wordlt, hadden' te Bonn nieuwe onderhandelingen p-laa-ts tus schen Duitsche en Fransche bankiers tat op- richting van eene Rijnsch-Westphaalsche goudbiiijettenbank. Naar de „Matin" uit Dus- seldorf verneemt, werd daa-rbij in principe aangenomen, dat daaraan door Duitsche, En gelsche, Belgische, Fransche en neutrale ka- pitalea zou worden dedgenomen. DE HERVATTING VAN DEN AKBE1D AAN- DE RUHR. Maan-dag neeit de mijn „Prasidenit" dte co- kesovens laien aansttken en, het perso-neel we- der aan het werk gezet. De direcieur van de Thysseia-ia'brieken te Hamborn heeft bekend gemaakt, dat in alle bednjven het werk zal woraen hervat en voorloopig 6 pet. van- de beda-nkte arbeiders weder aan het werk kan gaan. In het onlangs tusschen de Micum en de Badische Arnlrn und Soda Werke gesloten ac- coord wordt uitdrukkelijk bepaald, dat de fir- ma zich niet zal verzetten tegen de uitvoering dm- controle, zooals door het vredesverd'rag wordt bepaald, met name d'ie ten opzichte der bewapen-ing. In- den gemeenteraad van Trier verklaarde burgemeesfcer Sto-lk, dat het Rijnland zich met het oog op de ru'ineuze pal'itiek van het rijfe, moet orienteerm naar een autonomic; hij gaf als zijn meening te kennen, diat die op positie tegen een dergel-ij-k plan gaamdeweg minder en dte sympathie grooter zoudteu wor den. De berichten, dbor de Duitsche pers ver spreid, over een resolutie welke door de geL meenttebesturoa to het district Wiesbaden, zou zijn aangenomen, waarin ziji haar trouw aan de rijksregering uitspreken, spruiten voort uit een verwarring met een motie, die te Frankfort tijdens d'e bijeenfcomst van uit het bezette gtebied' uitgewezen Duitsche amb- tenaren is aangenomen. KORTE BER'ICHTE'Nl Joegoslavie heeft besioten bij' de -Duit- sclie regeering aan te dringen op hervatting der leveringen in natura. Tegen midden December wordt een de- finitieve regelihg der Fiume-kwestie tusschen Italie en Joegoslavie tegemoet gezien. Op 4 December zal Coolidge een- presi- dtentieele boodschap aan het Amerikaansche Congres riic'hten, waarin Amerika's houding ten opzichte van de voornaamste kwesties van binnenlandlsche en buitcnlemdsche polir tick wordt ui'teengezet. Htet „Netues Wiener Journal" dteelt me-- de, d-at dte bekendte Duitscher Rossbach zich met eenige Pruisische vrienden te Weeinen o-p- houdt, waar hij met Deutsch-Volkisch-e stu- denten d-e vormin-g van aanvalstroepen be- spreekti Aan het eind der vorige week hebben de Franschen blijkens een radiogram uit Ber- lijn in de rijiksbankfili'alen te Dusseldori en Aken een bedrag van totaal 125.000 biilioen maik in bes-lag genomen. De spoorwegstaking -op de Orient Ex press is geemdigd; de normale dienst is her- steld. to Weenen dreigt een conflict in dte me- taaliudustrie. De personeelen hebben eischen gesteid, die waarschijnlijk niet zullen worden m-gevvilligd. Men vreest, dat al'le aanverwante vakken en ook de spoor en- de electricitei-ts- voorziening er bij' betrokken zullen worden. De bladen te Rome melden, d'at de poli tic huiszoeking heeft gedaan to de bureaux van het blad' „Voce Repu-blicana", tevens ze- tel der republi-keinsche partiji, daar de repu- blikeinen een inechrijving 'hadden geopend ten gunste van hun actie to don v-orm eener leening in strijd- met de wet. Door dten hevigen mist is op het station Minister een- van Coetsfeld komende perso- nen-trein tegen een locomotief met goederen- wagen gereden. Zes reizigers, die ma-chinisten van locomotief en personentreto en twee cond'ucteurs werden verwond. Thans wordt verklaard!, dat niet meer dan 14 arbeiders worden vermist na de mijn- gasotitploffing te Benton (Illinois). De politic heeft te Dortmund 20 tot Duitsch-nationale kringen behoorende lieden gearresteerd. De „Wiesb'acher Anzeiger" deelt mede, dat Hitler, de leider van d-e j-ongste Beiersche putsch, naar een ziek-enliuis is overgebra-cht, ten eindte aan- een onderzoek naar zijn geest- veimogens te word-en ondterworpen. In Engdand woed't ernstig het mond- en klauwzeer. Oemengd Nieuws. HET WONINGBOUWVRAAGSTUK. In de Vrijdag gehoudten algemeene bestuurs- vergadtering van het Algemeen Nederlandsch Va-kverbond is een motie aangenomen, waar in het woningbouwvraagstuk urgent word't verklaard en het bestuur wordt opgedragtin1, in samenwerking met de -bestuurdtersbonclen, met alle ten dienste siaandle mi'didelen- te ijve- ren voor: a. snelleren aanbouw' van arbei ders- en1 daarbij gtetijk te std'ten woiningen; b. het bouwen van zoodani'ge woningen, dlie volkomen ails arbeiders- en daarmede gelijik te stellen woningen kunnen worden' aangemerkt c. behoud der subsidieering van oiverheidswe- ge ter kracbtige bevordering van. het onder a. en b. genoemde; d. verlaging van- de thans geldendc huren en tot het zoo laag mogelijk drukken van d'e huren der nog he bouwen ar- beiderswoninigen, ook van die, welke door particulieren zijn en worden1 gebouwd'; e. tot verlaging van den rentevoet der voor het bouwen van woningen verstrekte subsidies, tot verlenging van annuiteiten en restitutio, gedeel'telijke kwij'techelding van de vroeger verleend-e voorschottenf. overieg cn medezeg- genschap dter vakbeweging, bouweooperaties en arbeidersbouwvereenigingen ibiji het tot stand k-omen en uitVoereni van bouwplannen, met uitsluiting van financieele dteelnemmg van de vakorganisatie. DE TREIND1EFSTALUEN. Nader med't de Telg. Over de d'ezer dagen gepleegde beroovin- gen in den trein van Parijs naar Amsterdam, mel'dt die Antwerpsche „N-ieuwe Gazet" o. m. Bij de aamkomst vau den trein ParijsAm sterdam, om 7 uur's avoindls, in de Midden- statie, bemerkte de p-olitieofiicier Gaeremynck in een dor ga-ngen twee kerels, die het onmo- gteliij'ke dtoen om een -gedrang te vero-orzaiken. De poiltieofficier bemerkte, d'at een der ke rels de hand in den zak van een Japanschen reiziger, den heer Ml T. H. 'Haso'i, dteed glij^ den. Met eoe sprong was de heer Gaeremynck in het compartiment, waar hij d'en dlief aan- hield, tei-wijil hij diens medeplichtige liet be- waken. Teen de rei-zgers verzocht werden na te gaan, of hum ets ontstoien was, consta- teerden de heer Groen en mevr. Van der Ve- ken, Hollanders, dat zij, het slachtoffer van, gauwdieven waren geworden. De heer Groen ntiste een brieventasch met 150 frank, terwijl de dame een handza'kje, dat verschillende waarden inhield, bleek te znijr ontstoien. Op de aa-ngehoudenen werd echter niet het minste van d'e gestolen, voorwerpen ontdekt. Zoomin Swarsb-erg, dek ereld' die de handl in den zak van den heer Hasoi stale, als Cygel- man, die er bij de wacht hield, had! iets diat hun niet toebehoorde. to de gang werd echter de brieventasch van den heer Hasoi teruggevondeni. Cygelman, die ze van Swarsberg had' aangenomen, had ze er neergeworpen, toen h-ij zag dat er met meer te ontkomen was. De twee Hollandsche reizigers deponeerden een kl-acht, die zeer bezwarend is voor beide aangehoudenen. De heer Hasoi, die kost wat kost denzellfden nacht te Amsterdam moest zijn, vroeg en verkreeg de t-oalating om ver- dter te m-ogen reizen. Hij, zou binnen eenige dagen terug naar Antwerpen, komen, om d-e -vereischte verklaringen voor de p-olitie af te leggen. Swarsberg en Cygelman zij'n meer dan waarshijnlijk ledten der toteroationale bende, waart-oe d-ed'ieven, die einde Augustus den heer Slier bestalen, ook behooren. Naar de heer Gaerewynck meent, zou Swarsberg zelfs medeplichtig zijn aan dten diamantdiefstal. De politieofficier verzekert aithans, dat hij, den kerel, op het oogenblik van den' diefstali, nabij d'en trein zag, waarin de heer Slier stapte. Beide d-ieven werden opg'esloten. NEDERLANDSCH SYNDICALISTISCHE VAKVERBOND. In het Gebouw voor Kunsten en Weten- schappen te Utrecht ving Zaterdag het con gres aanv an het Nederlandsch Syndicalis- tisch Vakverbond'. Aanwezig waren 112 afgevaardigden, ver- tegenwoordigende 8 federaties, 9 plaatselijke arbeidsecretariaten en 65 plaatselijke ver- eenigingen. De congres-voorzitter, de heer H. Huve, uit Enschede, wees er in zijn openingswoord op dat degenen, die voorstaan de revolutionnai- re vakbeweging, d.w.z. het belang der arbei- dende klasse, het N. A. S. hebben moeten verlaten. Spreker wees er op dat overbrug- gtog der geschillen tea opzichte van de revo- ALKMAARSCHE COURANT. IIIMII DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De door den Ouitschen rijk®president als kabinetsformaiteur aarbgewezem dr. Albert heeft voor de eer bediank-t, zooals'wij igister nog mtededte-eldtem. Hij /deed dit in een sohrij. sen, waarin hij er op -wees, da,t het die partijs olitieko moeilijkheden ware®, /die zijn pogins gen sch-iplbreuik deden lijden. Wie zal nu -de taak aandurven,? Volgens het Hibid. sohijnt op het oogenblik de leider -der ohr. vakvercenigingen, Steger. watd, favoriet te zijn. Overijgens is in de D.snat. fraotie verzet ge. rezen tegen de voorloopige aanvaardling der voorwaarden van het centrum (vasthouden aan het verdrag van Versailles, aan de grond» wet van Wfeimar en de groote coalitie in Pruisen). Den geheelen dag tot kat in 'dten avond hebben gister de D.»nationalen vergaderd. Om 11 uur maakten zij a'ls hun opvatting bekend, dat zij do vormdntg eener groote coalitie 'der burgerlij'ke partijen onder lei-ding van Steger» wald to-ejuiohten. Betoogd werd, dat de groote coalitie in Pruisen moest ophouden 'te bestaan en dat een burgerlijk -kabieet, waarin ook de D.snat. vertegenwoordigd zijn, daarvoor in de plaats moet treden. De „Germania" veiklaart met nadruk, dat er geen spraike is Van een principieele zwenking dier centrumspolitiek. Het centrum moet en zal de oude partij van het middle® blijven, De „Vorwarts" zegt het nieuwe fourgerlijke kabinet reeds nu de scherpste oppositie der so-c.sdem. aan, die „tegen een rqgeeiing der burgerlijke reactie de geesten zulen mobilisee. ren en de ontbinding der burgerlijke partijen zal dan niet meer zijn tegen te hou-d-ert. De taak van de nieuwe rageering, welke diea 'ze ook mage worden, zal zijn het verschaffen van vol'doende voedsel aan het volk. Strese. mann heeft door 'de inwoering van de rentes •mark, zoo herininert het JBerL Tag.", den Wensch van de agrariers naar een waardevast betaalmiddel vervulid. Daarom mag nu worden verwacht, dat db rente-mark de voile schuren op het land zal doen opengaan. Tot d'usver heeft men in leidende kringen blijkbaar nog geen hesef gehad van den plicht en de noodzakelijikheid .die honigerenden van staatswege te spijzigen. De particuliere we Idas digheid kan den honger der honderdidudzenden niet stdillen. Ellke po-ging meer te dOen, constas teert het blad, is tot d'usver -doodgeloo-peni op de nonohal'ance van degenen, idiie geen voelimg genoeg liouden met de noodlijdenidemassa's, of van een bureaucratic, die er niet van houdt zich te haasteii. Elke nieuwe regeering zal daarom in die eerste plaats tat taak hebben er voor te zor. gen, 'dat het volk thans, na de invoering van de rentemaik, zdch vol'doende voedsel kan vers schaffen, zonder door ide woekeraars te wor. den gedwarsiboomd. De achttog voor Duitsch. land' en de bereidwiliighoid om te helpen moes ten taenemeni, indie® het buitenlamd zdet, dat men niet sleohts op zijn gevoel werkt, maar ook zelf de hand aan den ploeg wil slaa®. DE FRANSCHE REGEERING TEGEN. OVER ANTWERP'EN EN -TEGENOVER ROTTERDAM. Als geyolg van een met -d'e kamer van koop. hand-el en fabrieken te Rotter-dam gepl'eegd o-verleg -over de b-evoorreohte positie, ,diie -door mjaatre-geten van -die F-ransohe regeering aan de haven van Antwerp-en is verleeod, hebben bur. gemeester en wethou-ders van -die instellin-g ter inzake ontvangen een ^fschrift van een door haar reeds op 26 Feferuari 1923 aan <Je® minis, ter van buitenlandsche zak-eix gericht rapport, waariai een uiteenzettin'g wordt gegeven van de igevolgen, idiie voor Rotterdam zijn voortge. vloeiidi uit de ophe-ffi-ng van de Franscbe sur. taxes d-'entrepot et d'origine voor de Antwerp, sohe haven. De in- het rapport verstrekte igegevens too. nen naar het oordeel van het college -af-doende aan, dlat Rotterdam als gevollg van -de van Fransche zijde ge-troffen maatregelen aanmer. kelijke nadeelen lijdt. ZATERDAG en ZONDAG VOORDRACHT-KUNSTENARES. S&r ELKEN AVON© CONCERT. De Rotterdamsehe kamer b'lijft >de meening toegedaan, dat tenigevolge van ,db toepassing van de Fransche douane.barieven op den han. del van Elzas.Lotharingen -aan de Rotterdam, sche haven moeilijkhedlein zijn in den weg ge. 1-egd, welke voor Rotterdam zeer ernstige af. imeting'en hebben aangenomen sedert over Antwerpen vervoerdle goederen een andere maatstaf wordt aan-gelegd. Zij hoopt, dat -de minister er in moge slagen de middelen te v-ind'en, die dezd ibedemmerinig voor -de onge. stoord'e ontwikkeling van dte eerstte havenstad des lands -kunnen wegnemen.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1