vattiag van het O. M. met eens. Pleiter ga! ovCuU van dte Arbeidswet als instituut tot besclierruing van het individu, opdiatl bet aid woide uitgebuiit. Pleiter toonde voorts aan, dat -hier geen ar- beidsovcreenkomst bestond in den zin der wet en wees voorts op art. 39 6e lid der Nijver- heidsonderwijswet. De vereeniging is officieel erkend en geniet rijkssubsidie. Met arbeidscon- tract wordt gesloten, niet met den leerling, imaar met de vereeniging. Deze contracten zijn in triplo opgemaakt. Volgens dit contract krijgt de leerling geen loon maar een vergoe ding. Pleiter concludeerde ten slotte, dat men hier te doen heeft met nijverheidsonderwijs, het vonnis van den kantonrechter moet worden vernietigd en beklaagde behoort te worden ont- slagen van rechtsvervolging. In zijn repliek hield het O. M. vol, dat het zakgeld aan den leerling uitbetaald, loon is en op grond daarvan protesteerde het O. M. bij zijn genomen requisitor, strekkende tot be- vestiging van het kantonwettelijk vonnis. Plei ter dupliceerde en voerde aan, dat niet appel lant het loon uitkeert, doch dat de leerling door de vereeniging wordt uitbesteed. De pa- troon ontvangt daarvoor een vergoeding en 'n gedeelte van die vergoeding wordt aan den leerling toebedacht als zakgeld. Pleiter hand- haafde ten slotte zijn conclusie en wachtte het oardeel der rechtbank af. OVERTREDING DRANKWET. De beklaagde Pieter P. stond terec'ht ter zake onjuiste op-gave van aanwezig gedistil- leerd. Mr. Asser verving als rijksadvocaat het openbaar niinisterie. De ambtenaren consta- teeerden bij visitatie dat de hoeveelheid sterke drank, in net perceel aanwezig, belangrijk hooger was dan door bekl. was aangegeven. De rijksadvocaat requireerde 300 te vervan- gen door 100 dagen hechtenis, door het O. M. vastgesteld. De transactie groot 150 is gewijzigd. Uitspraak over 14 dagen. VOORTZETTING Daarna stond terecht Gerard'us Joh. M., smid te Bovencarspel. Hem wordt ten laste gelegd dc vervaardiging van het distilleer- coestels, hierboven bed-oeid. Ook in deze Zaak zijn gedagvaard 21 getuigen, terwijll mr. de Groot beklaagde bijsiaat als raadsman en ver- dediger. Bekl. zeide, niet te hebben geweten, dlat het een distilleertoestel was. Bekl!. heeft gehandeld, naar hij zeide, in opdracht van den cafehouder Visser. Bekl. beweerde, dat hij eerst na de aflevering het vermioeden kreeg, dat het toestel moest dienen om jenever te stoken. Dat was toen Visser zeide, bait er een thermometer aaingemaakt moest worden. De getuigen uit de vorige zaak verschenen ook in deze zaak. De commies de Vrij heeft op 15 September in het perceel van de Haart het toestel in bc- s-l-ag gen omen. Op do vraag van den advocaat verklaarde getuige, dat de thermometer een onmisbaar iets is voor de completeering, hoewei het reedis voldoende is voor de stra-fbaarheid, als men: enkele cndterdeelen voorhanden heeft. Bekl. zeide, dat hij1 geen ketel in fauis had1; wel beweerde hij, dat get. Houten er bij te- genwoordig is geweest, toen hij aan Visser een distilleerketel afleverdte. Houten ontkende dit en vroeg hoe deze daaraan kwam. De baikkersknecht Bergsma verklaarde, dat bekl hem heeft gevraagd of hiji reiziger wilde worden van de geheime distilleerderij. Bekl. ortkende dit. Get. is hem geld achuldlig en hem d'us niet genegen. Get. zeide dat bekl1. 'n andermaal bezig was met distilleeren en het vocht, dat bekl kookte, had geproefd. Get. moest zien een ander persoon te die geneigd was 500 in de zaak te Bekl. en getuige zouden dan net doen of ze ieder ook f 500 hadden ingebrachf. Bekl. ont kende dlit alies. Get. heeft in het cafe van Vis ser den kcmmies gewaarschuwdi. Getuige G Visser, cafehouder te Lutje- broek, verhuurt aan bekl. de smederij. Bekl. is wel eens achterstallig met de huur, zoodat eenmaal de deurwaarder beslag heeft gelegd. Toen heeft bekl. betaald. Later heeft bekl.' het fail'lissament van1 Visser aangevraagd1, omd'at d'eze van hem voor 500 een distilleerketel had gekocht en niet betaald. Bekl. beweerde dat hij getuige een reke- ning heeft gestuurd van den ketel. Get. ont kende dit Hij heeft een rekening gekregen, groot 23, voor andere werkzaamheden. Be klaagde zeide, dat hij aan Visser den ketel heeft geleverd. In het boek van beklaagde staat, dat bekl. aan Visser heeft afgelieverd een rood'koperen ketel met toebehooren. Vis ser bleef volhouden, nooit iets dergelijks te hebben ontvangen. De getuige Oudt uit Enkhuizen verklaarde dat getuige Visser met hem over jeneversto- ken heeft gesproken. Hij' heeft aan Oudt ge- zegd, dat hij voor 150' een aandeel kon krij- gen in een geheime distiileerderij Visser ont kende dit aanbod gedaan te hebben. Getuige v. d. Woning is van Jul! tot De cember in dienst geweest van bekl. Get. Vis- sel kwam meermalen in de smederij, doch dat was over de smederij!. De kettel werd toen ge- maakt, maar Visser scheen niet te weten wat dat voor een ketel was. Bekl. heeft getuige gezegd, dat de ketel moest d'ienen voor een stoolnketel in het St. Jans-Gasthuis. Get. v. d. Woning heeft aan Visser een- re kening gepresenteerd van ruim 300. Visser zeide: ik heb nooit een rekening gehad. Na het verhoor der getuigen en getuigen- deskundigen richtte de president zich nog eens tot beklaagde en spoorde hem aan, de waarheid te zeggen. Bekl. zeide, dat de ketel hem is opgegeven als filter. Later begreep h>ij met een distilleer ketel te doen te hebben. Dc rijksadvocaat zeide, kort te kunnen zijn. Het ten laste gel'egde achitte hiji bewezen- uit de aanwijzingen en enkele bezwarendie getui- genverklaringeni. Echter igeloofde spreker niet dat bekl. de hoofdschuldSge is en zal spr. dus niet het maximum vragen. Eiseh ten Slotte 3 maanden gevangenisstraf en verbeurdverklaring van het toestel. Bekl. zeide, dat Visser schuldig is. Hij staat, zeide spr., dfe rechtbank voor te liegen en- heeft een valschen eed afgelegd. Dat is wat bij nog heeft te zeggem. Mr de Groot heeft destijds op verzoek van KnWartn-de het faillissement van Visser aange- vraand. Bekl. is absoluut onschul'dig ten> aan- zlen dat hij Visser er in wild'e laten loopen. Pleiter heeft versteld gesfaan van- de wetcre- ving op het gedistilleerd en den acdjns. Pleiter noemde de wet hard, dat iemand, die voor zijn brood1 werkt en een dergelijk toestel op bestellibg maakt, alleen met gevangenisstraf gestraft kan worden. Voorts wees pleiter op de tegenstrijdige getuigenverklaringen. Het schijnt wel of de lui uit de Streek dte waar heid' niet kunnen zeggen. PMter achtte get. v.d. L'aan ook schuldig, die heeft den thermo meter aangebracht, ook een ondcrdeel van ue disitiTleer-inrichbng. Op dit feit staat a'l'lr^n gevangenissitraf Pleiter vroeg of het noodza- kelij'k is dat bekl. 3 maanden, wordt opgesio- ten. Dit is voorzeker niet in het belanig der maatschappij en dus zou pleiter uit mensche- lij'k oogpunt willen' aandringen op clementie en hem te straffen overeenkomstig den om- vang van 'het hem ten laste gelegde feit. De behandeling werd daarop giesloten en de uitspraak bepaald op over 14 dagen. NIET IN T BEZ1T VAN EEN TABAKS- VERGUNNING. De sigaren- en tabakswinkelier Lourens G. te Urk stond' terecht ter zake dat op 4 Oct. 1922 was geconstateerd, dat bekl. niet voorzien was van de vereischte bedrijfsver- gunning. Bekl. erkende zulks, ook dat in zijn wink el aanwezig waren fabrikaten en half fabrikaten van tabak en hij geen tabaksver- gunning had aangevraagd. Hij beweerde echter te voren nimmer tabak te hebben ver- kocht. De t'ansactie van 10 is door bekl. ge- weigerd. De rijksadvocaat en bet 0. M. vorderden 100 boete, het wettelijk maximum, subs. 50 dagen hechtenis. VERBODEN VERVOER VAN SIGAREN. De sigarenfabrikant Mart. B. te Groote- broek heeft in Nov. 1922 laten vervoeren een tweetal partijen sigaren, respect. 500 en 300 stuks, welke sigaren niet voorzien waren van de vereischte kenmerken, dat doorvoor de ver- schuldigde belasting was betaald. Beklaagde beweerde dat deze onwettige aflevering berust op een vergissing. Het was absoluut niet zijn bedoeling, belasting ontduiking te plegen. Hij heeft er niet op gelet, dat de sigaren ongeban- derolleerd waren. De kistjes waren onverpak' fezonden. Wat de tweede overtreding betreft, ier erkende beklaagde in gebreke te zijn ge bleven. Maar hij moest toen voor elke afleve ring hoe velen ook naar Enkhuizen om een vervoerbiljet aan te vragen en dat was hem te lastig. Uit de weifelende verklaringen van de afne- mers meende de president af te leiden, dat bekl heeft geknoeid. De rijksadvocaat en het O. M. vorderden ieder voor zich 2 X 200 boete, subs. 2 X 50 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen sigaren. Een transactie van 100 is door beklaagde geweigerd. Hierna pauze tot kwart voor twee. NA DE PAUZE. INGETRO'KKEN. Een belastingzaak contra H. G. werd door den R. H. ingetrokken. OVERTREDING TABAKSWET. Voor dit feit stond terecht de winkelier Ja cob B. te Westwoud. Hij heeft op 12 Januari sigaren in zijn winkel voorradig gehad, niet voorzien van de vereischte belastingzegels. Ef is geen woord waar van alles wat in de dagvaarding staat, zeide beklaagde. De amb- tenaar heeft in de kamer achter de kachel ge- vonden 2 kistjes van 100 sigaren en twee van 50. Bekl. zeide, dat de sigaren tijdens zijn af wezigheid zijn bezorgd. Hij wist niet dat ze ongebanderolleerd waren. Bekl. beweerde voorts op heftigen toon, dat hij onschuldig was. De fabrikant was de verdachte en nu vloog hij er in. De rijksadvocaat verzocht aanhouding van de zaak, ten einde nog eenige getuigen te hoo- ren. De zaak werd geschorst tot 11 Decern- bcr ALS VOREN. Daarna stond terecht de barbier en winke lier in tabak en sigaren, koffie en thee te Hem, gem. Venhuizen Herke M. Hem werd ten laste gelegd dat 'hij verl. jaar Nov. in voorraad had 'n hoeveelheid had 'n hoeveel heid gebruikte banderollezegels E>eze zegels lagen in de huiskamer op den schoorsteenmantel. Er waren er 160. Bekl. zeide, 't waren er 159 en geen 160. Het waren zegels van sigaren, die hij zelf ge- rookt had. Het is aan houders van tabaksver- gunningen verboden gebruikte zegels in voor raad te hebben. Bekl. is in de gelegenheid ge weest, de zaak voor 10 af te maken. Eisch 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. STEEDS ALS VOREN. De winkelier in tabak en sigaren Pieter J. te Grootebroek heeft op 5 Maart in zijn winkel in voorraad gehad 'n hoeveelheid tabak in zakken verpakt, welke zakken niet voorzien waren van de vereischte tabakszegels. Bekl. was bij de inbeslagname zeer meegaande en maakte den indruk te goeder trouw te zijn De transactiead. 25 is niet aangenomen. Eisch 100 boete als maximum subs. 50 da gen hechtenis. GEH EIM E DISTILLEERINRICHTING De 24-jarige reiziger in likeuren, Dirk de H. te Hoogkarspel stond terecht terzake dat hij op 15 Februari door den ambtenaar is ge- snapt in het bezit van een complete distilleer- inrichting, alias geheime branderij. Deze dis til leerinrichting bevond zich in een schuurtje bij de wonng van zijn ouders Hoogkarspel A 65. Beklaagde erkende. Hij dacht dat het wel mocht, maar vergunning van de directeuren had bekl. niet. In deze zaak werden niet minder dan 21 ge tuigen gehoord. De commies de Vrij met eeni ge collega's heeft in de schuur een koelbak en een afvoerbuis gevonden en op zolder onder bezems verborgen een koperen afvoerbuis. Onder het ijs in de sloot is later op aanwijzing van bekl. gevonden een distilleerketel. Te za- men maakten deze voorwerpen een complete distilleerinrichting uit. De veldw. v.d. Woning heeft bij den com mies Tholenaar aangifte gedaan van het ver- moedelijk bestaan eener geheime distilleer derij. Dirk de Haast beklager in de vorige zaak, hier als getuige gehoord, verklaarde, dat hij op een boot met beklaagde als kennis had gemaakt. Hij had gezegd, dat de Haast 100 kon verdienen als hij den distilleerketel ver- kocht. Het stelletje kon voor f 500 verkocht worden. De Haast heeft getracht den ketel te verkoopen, maar zonder succes. De ketel is door M. ten huize van getuige's ouders af ge leverd. Hij 'heeft de ketel in de boet gezet. Na het verhoor van slechts 2 getuigen vor- derde de rijksadvocaat 1 maand gevangenis straf en verbeurdverklaring van het toestel, faLLELN ZUN HEf EENJ f OVERTREDING TABAKSWET EN AMBTSBE'LEIMMERl NG ,De arbeider en sagarenwiinlMier Lourens T. te Grootebroek, sitontd 'terecht wegens het in voorraad hebbemi van een hoeveelheid1 sti- garetten, die niet voorzien waren van het wettelijk kenmenk, dat daarvoor' die vereischte beliasiiiiing was betaald. Vocrts heeft beklaag de de ambtsiiandfelingen' van' dte ambtenaren belemsmierd1, dbor de inbesilagmame van die bedioelde sigaretten, 1500 stuks te belettem, ondletr het uiien van eemiige krachitwoorden. De inbeslagname is daardoor achtei-wege ge- bleven. Beklaagde 'beweerde, dat hi) dte belasting had betaald en dte fcommiezen zouden bo- men oim te stempelen. De stempelinig is nitet :geschied'. Behoegde niet, zeidiein de commie- zen. Voorts heeft hij' uilt Alkmaar een parkij sigaretten ohtvangen van den heer Blaauw, die daarvoor ook de belasting hadl betaallldl. Die heeft vterz'uimld om een geleibljet mtedte te geveni. Wat het verzet; betreft, bekl. heeft een huisi- houden van een vrouw met 8 kinderen en het is begrijpelijk, dat hi) niet geneigd was om' nego'tie, waarmeae hi) een klein dag- huurtje veraient voor het onderhoud1 van dat groote gezin, zoo maar zonder protest; aan de ambtenaren af te gevem. Bekll. heeft dte zaak voor 20 af kunnen doen, maar dait1 heeft hi) geweigerd, zegt de rijksadvocaat. Best mogelijk, repliceert bekl., maar ik had' ze niet, ik ken ze niet miissen. De rijksadvocaat vorderdte ter zake de overtredling 100 boete, subs. 50 dagen hechtenis door den offirier gevordterd. Voor het tweede feit de belemimering be- treffende 100 boete, subs. 50 dagen. Alls voren. ProTiriciaal Nieuws UIT HEILOO. iDe Heiloosche Burgerwacht hield Dinsdag- avond jaarvergadering in't cafe de Rooij. De voorzitter, de heer K. Haytema, opende de vergadering met een hartelijk welkom. Hij betreurde de geringe opkomst, maar hoopte, dat dit geen weerspiegeling zou zijn van de belangstelling voor de Burgerwacht. Spreker had met blijdschap vernomen dat de aeelne- ming aan de schietoefeningen bijzonder goed is geweest. De voorzitter decide mede, dat is besloten dat de leden, die aan de oefeningen te Lim- men hebben deelgenomen, en op een avond meermalen hebben geschoten, om den achter- stand van de vorige week in te halen, dit in de toekomst niet meer mogen doen, omdat zij een voorsprong kunnen hebben, wanneer dit onder bepaald gunstige omstandigheden plaats heeft. Namens de commissie tot nazien van de re kening en verantwoording van den penning- meester, bestaande uit de heeren Kuiper, Den- neman en Smits, adviseerde de laatste tot goedkeuring. De penningmeester werd gede- chargeerd. De rekening sloot met een voor- deelig saldo van J 105.46. Bij de bestuursverkiecing periodiek aftre- dend de heeren H. E. Deekens en Jac. Sen- gers, werdten beide aftredenden herkozen. De voorzitter deelde mede dat de heeren P Biersteker, M. Klaver, P Kuiper en A. Sen- gers resp. met 388, 372, .M l en 310 puntea de prijzen hebben behaald bij den schietwed- strijd te Overveen en Limmen. De commandant, d'e heer Maas Geestera- nus, reikte aan de prijswinnaars dte prijzen uit Spr. merkte op, dat de verwachting te Over veen biijkbaar te hoog was gespannen, doch dat men in Limmen uitstekend had geschoten en hoewei door omstandigheden laat is begon- nen is het resultaat van dien aard geweest dat het bestuur er uitnemend over tevreden is. Spreker richtte zich daarna in waardeeren- de woorden tot de burgerwachters en hoopte, nu de schietbaan zoo kort bij is, dat nog meer- deren er gebruik van zullen maken. Bij de rondvraag bracht een der leden naar voren, dat controle bij het schieten meer ge- wenscht was. Den heer Maas Geesteranus antwoordde dat dit in hoofdzaak komt doordiat er te vee! leden op een avond komen. De voorzitter merkte op, dat dit niet meer zal plaats hebben en wekte alien op om het zoo in te richten dat men hulp kon bieden bij de schijf, enz. Een ander lid vroeg of de gemeentesubsidie nu wel noodig was nu er een saldo was van 105.Spr. was er wel voor dat de burger wacht in stand blecf, doch er zijn raadsleden die er anders over denken en men dient zuinig te zijn met geld van anderen De heer Maas Geesteranus meende ook dat men op de kleintjes moet letten, daarom had men geen hulp waar die niet noodig was. De subsidie echter, bestemd' voor schoonmaken van de geweren en huur schietbaan, had men noodig. Daarna sluiting. UIT SINT PANCRAS. Vergadering van1 de IJsboeiervereeniging op Woensd'ag 28 November, ten huize van den heer H. Gerritscn. Aanwezig 35 ledien. Na opening en lezing der notulen, welke werden goed'gekeurd, bracht die heer C. Wie- lings verslag uit van zijn beheer als penning meester. Ontvangen was als contributie f 83,32, uitgegeven' 74,24, voordeelig saldo 9.08, waardoor het bezit der vereeniging stecg tot J 174.35. Algemeen goedgekeurdl. Aan de beurt van aftreden waren de heeren C. Groen, C- Kloosterboer en 0. Wielihgsi. die herkozen werden. De heer C. Groen- bedank- te echter, dte andere namen hun benoeming aan. Na een paar stemmingen werd:-. de heer Jb. Kloosterboer Dz. als lid van- het bestuur verkozen, die de benoeming aannam. De contributie werd, evenals in vorige ja- ren, bepaald op 5 cent per 1000 K. G. kool en '3 cent per hoop uien, terwijl de bepaling teen lijntrekker per 15000 K..G. gehandihaaid Daarna had de verkoopmg plaats veil emigei vaam gebruikt touw, hetwellc 4.25 ;.v n-acht. >ij de rondvraag kwam ter sprake dte lig- plaats van de ijsboeiersi, het uitdiepen van't water onder het schuitenhuis, het aanstellen van ploegbazen ook bij het boeieren, het geven van de koolschuren in huur van an ren, enz., waarna de verloting plaats had. Eeni 10-tal leden waren zoo gelukkig zich te zien toegev. ezen: een mond, schuitentouwen en., waarna de voorzitter de bijeenkomst sloo^. Nlaar we vememen zal de plaateelijke tooneelvereenigihg „Kunst naar Kracht" deelnemen aan den tooneelwedstrijd te Nieu- \ve N'iedorp bp den lsten Kerstdag, uitge- schreven door „Cicero" aldaar. Gespeeld zal worden „Word'en en- Vergaan". UIT OTERLEEK. Woensdagavond hield de Vrijzinnig Demo- cratische Kiesvereeniging te Oterleek ten hui ze van den heer O. de Vries een openbare ver gadering, die, ook al door het ongunstige weer niet best bezocht was. Nadat de voorzitter de aanwezige leden had verwelkomd en de notu len der vorige vergadering na lezing waren goedgekeurd, werd de contributie door den penningmeester geind. Hiema werd de be- schrijvingsbrief behandeld van de algemeene vergadering, die 22 en 23 December e. k. te Amsterdam zal gehouden worden. Over't ge- heel genomen had men geen bezwaar tegen de ingediende voorstellen. Als safgevaardigde werd- benoemd de heer P. Bontes, plaatsver vanger de heed S. Heringa, die beiden dit aannamen. Bij der ondvraag kwamen nog enkele pun- ten van ondergeschikt belang ter sprake, waarna de vergaedring door den voorzitter werd gesloten. UIT WINKEL. Hier is opgericht een begrafenisvereeniging, aanvankelijk met ruim 300 ledten met een con tributie van pl.m. 400. Het bestuur werd samengesteld uit 7 leden, waarvan voorzitter, de heer G. J. van Leer- sum, vice-voorzitter de heer F. L. Oudendal, secretaris de heer A. de Ridder; penningmees ter de heer J. Rookers, commissarissen de hee ren J. de Veer, P. Helder en W. Keetman. Voor de verschillende functies worden thans gegadigden opgeroepen. Voor de betrekking van ondterwijzeres aan de openbare lagere school te Lutjewinkel, hebben zich 28 sollicitanten aangemeld. Was voor een paar jaar geleden deze gemeente aangewezen als standplaats voor een commissie der directe belastingen, thans is deze standplaats weder ingetrokken en de werkzaamheden overgebracht naar het kan- toor Nieuwe Niedorp. UIT ZU1DSCHARWOUDE. Woensdagmid'dag is het Sint Nicolaasfeest van de Cooperatieve Vereeniging „Nieuw Le- ven" alhier op een prettige wijze gehouden. Door ruim 300 kinderen is aan het feest deel genomen. De kinderen uit Koed'ijk St Pan- eras en Heerhugowaard zijn per auto gelco- men. Voor eenige afwisseling werden- ver schillende opnamen op het dock geprojec- teerd door den heer Timmerman van Oud- karspet. Na verscheideme versnaperingen kre- gen oe kinderen bij het naar buis gaan. ieder nog een cadeautje. Dit eerste St. Nicolaasfeest van „Nieuw Leven" is uitstekend' geslaagd. De taak van leden en verbruikers is nu te zorgen, dat de nieu'we cooperatie in staat zal zijn, om in de toekomst nog meer tot standi te brengen. Gemengd Nienws PRGVINCIALE STATEN VAN NOOR1D- HDLLAND. Vianmoigien zijn de ailgsmeene beschouwin- gen voortgezet. Vooraf dieeldie die voorziiliter medle, dat be- richten van verhindering waren ingekomen van die heeren1 Mondels, Ophorst :en Ter Haar. 1 Mevrouw Van KuykhofKoiedijk 'zeide, dat er, evenals verlleden jaar, ook nu weer kfachten zijn vernomen over de dure expllloi- itatie van1 de proviinirialle ziekenihuizen. Op technasch gebied is evenwtel reeds veel btezui- niigd. Ten- koste van het perisnoeel en van dte patieniten miag echter nieit bezuinigdl worden. Speciiaal acht ziiji hell gelwansdfot, dat er in het kranikzinnigengesitkhf te Mieldiembliifc vol- diomdie ruimta overblijft voor de arbeidfethe- rap'ie. Ook vindt Zij Medtemiblic uitsttekend ge- schikt voor igezinsverpleging. Eten bezuini;- ginigscomMssde, spediaal voor dte provinciate zielkenhuizeni, achit zij niet noodig. Over htet algemeen wordt er in dteze ziekenhuizen in- tensiief geiverikt. Dte conitroflte over het tedhnf sohe gededte is uitstekend in ordtevan uur tot uur is de arbeid gerege'di. Ook die loonen zijn niet te hoog. Eend'gsziins anders Staat zij tegenover 'n bezuinigingsinspectie; daartegen wiiil zij zich niet verzietten, maar dan- moet die inspeotie zi-ch niet uiitisluitend bepalen- tot de zitekenhuizen, doch zich uitstrekken over ven schillendi gebied. iSpreekslter critiseerdte dte uitlatilngen van die heeren Staalman en Boon. Deizen htebben, zoo zeiidie zij, heelemaaJl do gro-ote wereldige- beurtenissen sirnds 1918 vergeten. Wiji mioe- ten- niet ach'tieruit, tnaar vooruit. De heer Van. der Waerden- besitireed! de le den-, die ffioonsverlaginig bepleit hebben1; die tdjdi daarvoor is zijns mzitens nog fang niet rijp. Hot Safarisreglenrent is. zoo zeide hli verdter, zorgvuldlig opgebouwd1 en schentot aan alien veel bevredSgieg; daaraan moest mien thans nitet gaan itorwen. -Den prijS voor het waiter vonid hij niet te hoog; hij noemde ver- sohill'ende gemeeniten, waar ae - waiterprijls preciies gdlijto, in ieder 'gevali nitet fager is. Zijhs inziiens had die heer Binnenldijk in plaats van critiek, met woorden: van dank van dte Zaanltandlers moeterr komen voor de wijze, waarop dte provincio er voor gezorgd1 heeft, dat mten in de Zaanstreek ook tijdens de langdurige diroogtte geen gebrek aan goedi water heeft gehad. Mevrouwi BoissevainPijnappel was -eveneens van meendng, dat er niiiet -genoeg naar bezuiniging gestreefd is. Z'ijl is voor werktijdverlenging. In vdte partilculitere zie- kenhuizen wordt wel 55 uur per week ge- werkt. Er moot hi. ernstig in overwegtng worden genomen, leerling-verpleegsters niet gelijk te honoreerien als de verpleegsters met diploma; leerling-verpleegsters zijn daar nog nmec vol genoeg voor. Een stem: Maar zij kunnen voor vol ge bruikt worden. Mevrouw Boi'ssevain ontken de dit. Vele leerling-verpileegSters moetem, zoo zeide zij; zelfs nog gewoon lager onderwijs gemieten. Men heeft er voorlloopig niets aan-. Is het d-an niet! ongehoord, haar evenveel te geven1 als aan de gediplomeerde veipleeg- sters Ook die pensioemen drukkem zwaar op het budget van de provinciate ziekenhuizen; die tent men in particulitene inriichtingen niiet. Er meet bezuinigd worden1, ten eerste door werktijdverlenging, ten tweeda dloor loonsverlaglng en Hen derde door, getwijiz-igdie methoden van verpleging. Die heer Pothuis rag dlen financiieelen1 toe^ stand van de prov met zoo slech't in. Zijns inziens zijn Gedi. Staten met ieen- sdhiit- terenide bqgrooting voor den dag gekomen. Velen- willen nu niets liever doen dan bezuii- nigen laat men daar evenwel toch voorzich- tig mee wezen. Bezuiniging moet ons niet achteruit brengen; laat ons trachten, htet goede, dat we in de laatste jaren verkregen hebben, te behouden. De bedrijven hebben bovendien niet met verlies gewerkt, zelfs met winst. Het bevreemdt hem, dat geen enkele spreker daarop gewezen heeft. Men zou eventueel kunnen bezuinigen door sommige vacatures niet te vtervullen. Komende op de subsidies, zeide hij, dat men door het afschaffen van subsidies geen cultureelte belangen mag bedreigen. Het ver- leenen van een subsidie voor dfankbestrij- ding stuit z.i. niet op staatsrechterlijke be- zwaren. Wat den werktijd betreft, hij zou, als dit maar eenigszins kan, de 45-urige werkweek willen behouden. Laat de provin- cie geen voet geven aan de reactie en aan de werkgevers, die er altijd maar op uit zijn, de loonen te verlagen. De overheid- heeft den plieht er voor te zorgen, dat de arbeiders goed en billijk beloond worden. Uitvoerig bestreed spreker de meening van den heer Ter Haar wat de organisaties betreft. Het georganiseerde overlteg heeft z.i. nog een gunstig perspectief in het belang van dte bedrijven. De heer De Jong Schouwenburg verdtedig- de de door den heer Van Tien-en genoemde cijfers. Hij -besprak ook de samenstelling van het college van Ged. Staten. Die is vol gens hem niet volgens de evenredige verte- genwoordiging geschied. Hij hoopte, dat men hiermee in- den vervolge rekening zou houden, want alleen dit sfelsel neeHJt.onbil- lijkheden weg. Tegenover den heer Ketelaar verdedigde spreker dte meening van den heer Ter Haar wat de organisaties- betreft. Het instellen van een bezuinigingscommissie voor het on- derzoek van de exploitatie van de provinciate ziekenhuizen acht hij buitengewoon nuttig, vooral nadat hij de rede van mevrouw Bois sevain gehoord heeft. De vergadering werd hierna geschorst tot kwart over twee. Ged. Staten schrijven- aan de Staten: In Maart j.l. hebben wij meegedeeld, dat een wijziging van de aan de provincie verleend'e rijksconeessie tot levering van electrischen slroom waarschijnlijk binnen niet te langen tijd kon- worden tegemoet gezien. Deze wij ziging zou haar belang vooral onfleenen aan het feit, dat, terwijl onder de werking van de bestaande concessie, met het oog op een mo- gelijke naasting door het rij-k, algemeen- als te hoog erkende afschrijvingspercentages moesten worden toegepast, verwacht kon worden, dat bij de nieuwe voorwaarden, de bij eventueele naasting van het rijk te ont vangen vergoeding op zood-anige wijze zou worden berekend, dat aan- het bovenbedoelde bezwaar zou wordten tegemoet gekomen. Bij Kon. besluit van 1 Augustus zijn inderdaad de wijzigingen in de bestaande concessie aan gebracht, die aan de bovenbedoelde verwach- tingen beantwoorden. Bovendien is ook in verschillende andere opzichten tegemoet ge komen- aan wensch-en, die wij sedert het ver- leenen van d'e vorige concessie ter kennis van de regeering hadden gebracht. Gea. Staten stellen nu voor, de gewijzigde voorwaarden te aanvaarden. HET TELEGRAAFVERKEER. Tengevolge van de sneeuw was er gisteren behalve de stoornis in het telefoonverkeet ook vertragin-g in het verkeer per telegraaf, zoo in het land als internationaal. Met Be'- gie en Frankrijk bedroeg de vertraging te Rotterdam plm. 4 uur, met Duitschland plm. 6, en ook met verscheidene kantoren in ons land was de verbind-ing vertraagd. Kunst en Wetenscbappen TENTOOHSTELLLINiG FERDO VAN 1 iENGL'LAAR. Dinsdlagmiiiddiag werd liirt hieit Steidelijk Museum te Amsterdam een itenitoonsttelling geopenct van werken van den oud-Alkmaarder Ferdo van Hengelaar. Dte heer v. Henigelaar, witens eerste expo- siiiiiie dit is o-p vaderla-nldsChen b-odtem (hij- ex- poseerdie reeds te Berl-ijn en Parijs), is op ander gebied1 dan dlait dier pictura-le kunst in ons lland al geen onbekendte meer, zegt de Ttel-g. Hiji studeerldte aanivankelijk chernie en van zijn hand vens-cheen' dectijds een 'Holland!- sChe -bewerking v-an Prof. Hugo de Vries' ^n-traoellu'laire Pangenesio" met een -inliei- d-ing van den- bewerker. Als m-usicus (een ander „aispect" van1 dezien kumstienaar) con- certeerde -hij- dtezen zomer te Rome, waar hij eigen werk ten gehoore bracht, dait een aller- gunstigst lonthaal- vondi. Zijn hier thans verzamelld) werk, ach-tenr itwintig dioeken uit I-tailiaanschen- tijd, wiiinnen mgetwij-feld' een -belangrijfcheidl, wanneer mien ze beziiet als de uitingen van. een universalis!, cosmopolite! en verfijhd levens-kuinstenaar, -TOleer dan als die van een gebondien schil- der. Wat ze aan (vaak opzettelijk verwaar- loosde) piicturale vaa-rdiigheiid! te kort lcornen, 'lengoeden ze door het 1-evend'iiige van het „ge- baar" en de vaaik wonderliijke expressieve de- aailschoonhedien. We -vindien- onder het reeds geexposieerdte 'een zestal sdhillidterijten lis noig onderweg): -en m-o-numenitale verheelding in terra-coftia ■an het Oastel St. Angelo te Rome, een J-acht ih den Avo-nd'„Siesta"', een expres sieve figuur met sigaret, ,,Jaditbanen Santa Lucia", bloemen en aquari-umstudies. Als schilderweriki is wtellichf het Wang- rijkst het „Uitzicht uit Bertolini's Hotel" op de baaii van Napels, dte litnposante Vesuvius :n het kleurig mozaiek van huisjes van htet havemkwartier. G0EDK00P Oueral te werkryqen zijn bieu.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6