Wekelijkscb overzicbt Obs Maadselhoelqe. to Poo'lschen Generaton Staf en Kanfiadieff heeSi samen gewenkti. EEN ..DEUTSCHE NOTHILFE". De regeeringen van het Rijk gn der Duit sche Staten hebben een oproep gericht tot' het Duitsche volk om te steunen tegen de ineen- stortende regeeringshulp voor den economi- schen nood. Deze groote gemeenschappelijke steun voor het Duitsche volk zal heeten de ..Deutsche Nothilfe". WAARDEVAST GELD IN HET BEZET- TE GEBIED. Volgens een telegram uit Gelsenkirchen zijn de onderhandfclingen over een waardevast geld voor het bezette gebied geeindigd. Een volledige dekking is gewaarborgd. EEN ARRESTATIE. De Duitsche regeering heeft eenigen tijd ge leden doen arresteeren een zekeren Darmont, mens anrestatie gehtim gehouden werd. Hij werd beschouwd als een tegen Duitschland optredend agent voor Frankrijk. Behalve Dar mont, worden ook te Frankfurt en in de pro- vincie Baden agenten gearresteeid. De regee ring was in het bezit van de noodige gege- vens voor de arrestatie van nbg meer perso- nen, doch deze schijnen van de arrestatie van Darmont geboord1 ite hebben en te zijn ge vlucht. De Fransche regeering heeft tegen de ar restatie van Darmont geprotesteerd op grond, dat deze een Zwitsersch onnderdaan zou zijn. De Zwitsersehe regeering heeft echter de rechten van Duitschland erkend. De Duitsche regeering weigerde de invrijheidstelling van Darmont, waarop de Fransche regeering op- nieuw protesteerde en dreigde en gijzelaar te nemen. Zij arresteerden in dit verband dr. Lenz te Dusseldorf. De Duitsche regeering heeft een nieuwe nota naar Parijs gezonden, waarin zij mededeelt, dat Darmont voor het Staatsgerechtshof te Leipzig zal terechtstaan. DE PRIESTERVERVOLGINGEN IN RUSLAND. Uit alle dteelen van Rusland1 komen te Riga voortdurend Russische Joden aan. Zij bewe- ren, dat de pas ingestelde ..Ogpoes", de nieu we Tsjeka, een terreur uitoefent. Omtrent de arrestatie van Hilarion, den medewerker van Tichon, wordt nog gemeld, dat laatstgenoemde blijkbaar bij de Sovjet- regeering in ongenade is gevallen, omdat hij het volk vermaande geen politieke debatten in de kerk te houden, hetgeen licht tot bloedver- gieten zou kunnen leiden. De Sovjetregeering schendt herhaaldtelijk de overeenkomst, gesloten tusschen haar en de pauselijke zending te Moskou. Zoo verlangden zij on. onlangs, dat de agent van de Ogpoes in het gebouw der zending, tegenover het Brit- sche gezantschap zou wonen. Walsh, het hocfd der tijdelijke zending, heeft hier krach- iig tegen geprotesteerd1 en is naar Rome ver- trckken. Er bestaat vermoeden, dat de bolsjewiki alle buitenlandsche geestelijken will,en dwingen Rusland te verlaten, zulks met het oog op een nieuwe vervolging der Russische geestelijken. OVERSTROOMINGEN. De Nijlspoorweg is ten Noorden van As- soean ernstig beschadigd" door de hevige re- gens en het daarmee gepaard gaande wassen der rivieren. De rivier El Wadi veranderde van een kalmen stroom in een woest-stroo- mende rivier, die alles meesleurde wat zich daarop bevond. Ook de spoorwegbrug over deze rivier werd ernstig beschadigd, zood'at het spoorwegverkeer groote vertraging on- dervond. De hevige stormen, die in de laatste dagen hebben gewoed, hebben eveneens veel schade aangericht. Door aanhoudende regens is de rivier de Isonzo (Noord-Italie) buiten haar oevers ge- treden en zijn vele velden in den omtrek on- der water gezet, waardoor groote schade aan de gewassen is berokkend. Op sommige plaatsen staat het water anderhalf en drie meter hoog. Ook vele spoorweglijnen worden bedreigd en bij Gradiska is reeds een spoorbrug iage- stort. De bewoners van de overstroomde stre- !ken hebben hun toevlucht tegen het steeds wassende water op dfe hoogten van den Karst gezocht. I Ook in Slovinie hebben groote overstroo- mingen plaats gehad en wel in het gebied van de Save. De spoorwegverbinding Lai- bach-—Agram is overal in gevaar. Ook op deze lijn is een spoorbrug ingestort. DE HONGAARSCHE SOCIALISTEN WILLEN DE REPUBLIEK. De leider der sociaal-democraten, de afge- vaardigde Pajer, verklaarde in een rede, dat de sociaal-democratische partij in Hon- garije het recht opeischt propaganda te mo- en maken voor de republiek, daar ook de absburger propaganda voortduurt. De sociaal-democratische partij ziet den weg naar de consolidatie in de ontbinding van de Nationale Vergadering. De sociaal-democratische partij zal met de regeering ook tijdens de onderhandelingen over een buitenlandsche leening geen bestand sluiten. Een dergelijk verzoek van den Mi nister-President Bethlen hebben de sociaal- democraten qfgewezen. GEQNDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op alle werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 26, 27, 28, 29 en 30 November 1923: dames armband, rekenboek, ceintuur, rij- wielpomp, kinder portemonnaie, pet, eenige sleutels, oude portefeuille, notitieboekje, strikje, passer, leclig beursje, bruine mantel- ceintuur, schippersalmanak, gelkleurde das, heerenrijwiel en een R. K. kerkboekje. Aanwezig qn te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 26, 27, 28, 29 en 30 November 1923: maanidkaart S. S. 3de klasse, P. Kloet, Friesche brug; vermoedelijk gouden ring, A. Termaat, Voormeer 7; por- temonnaie met inhoud, S. de Groot, Zegiis 56; een paar haken, Wed. Rike, Nieuwesloot; portemonnaie, F. Biskanter, Laat 63; stuk vleesch pl.m. 5 pond, S. v. d. Meulen, K. van 't Veerstraat 30; centimeter (leer), Annie Hes, Vrouwenstraat 8; goude nring, Gemeen- te-reiniging, Zegiis; kinderportemonnaie met inhoud, mej. C. Imhulsen, Emmastraat 81; motorhandsehoen, K. M. Dieleman, Oude- gracht 95kinder handschoentje, Hendrik Cevat, .Stuartstraat 9; 1 rolletje gasmunten, J. Langenberg, lste Landdwarsstraat 3; overhema, C. Moolj, Achterom; Vulpen, C. J. Steeman, Fnidsen 101rieten stoeltje, G. Groot, Liefdelaan 29; zilveren armband, W. Eikelboom, Eikelenbergstraat 58; blauwc damestasch met inhoud1, T. Kopjes, Achter- wezel 4; portemonnaie met inhoud, A. Go- dijn, Varnebroek 45wit koralen halsketting, A. van Zon, Landstraat 58;' ijsmuts, van Wijngaarden, Nassauplein 7; een broek van e enpaardentuig, Koopman, Akerslaan' 7; suikerschepje, P. Rolie, Schermerdijk; vul pen, A. Teitsma, Dahliastraat 4. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kemnis te geven aan het Bureau van politie. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Bij de op Donderdag 29 November 1923 ten overstaan van notaris J. van der Veen te Alkmaar ge1ouden eindtoewijzing van de boerenplaats „Maria Hoeve", met arbeid'ers- woningen, moestuin, bouw- en weiland aan den Middelweg te Heerhugowaard, bij de R. K. kerk en de school, kadaster Sec tie E num- merg 547, 546, 545 en 20, samen groot 13.08.90 hectaren, is de plaats in 6ene com- binatie in koop toegewezen voor de som van 33045.aan den heer J. Pz. Bremer te Alkmaar. Marktberichten ALKMAAR, 1 Dec. 1923. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 5 paarden 225375, 8 koeien en ossen 160450, 16 nuchtere kalveren f 18 32, 382 vette schapen 38—/ 53, 103 biggen, 10 w. 12—/ 25, 6 bokken en geiten 6—/ 14. Boterprijs van heden: lste soort 1.05 1.15, 2e soort 0.901, Kipeieren 14 tot 16, eendeieren 10. ALKMAARSCHE EXPORT-VEILING. ALKMAAR, 30 Nov. 1923. In de heden gehouden veiling werd betaald voor: AardL appelen 7.20—/ 7.50 per 100 K.G., Andij- vie 0.703.60, Bloemkool I 16.80 20.40, II 7.2010, Bloemendaler kool 5.30f 8.30, Boerenkool 2.30—/ 7.20 Groene kool 4.60f 10.80, per 100 stuks, Appelen 0.09—/ 0.32, Peren 0.10— 0.44 per K.G., Gele kool 2.30—/ 3.40 per 100 K.G., Prei 5.208.40, Pieterse- lie 3.703.90, Selderie 4.30—/ 9.20 per 100 bos, Roode kool 1.703.80, Spruiten1 2236, Uien 8.80—/ 11.90, Wortelen 3.80—/ 4.40 per 100 K.G., Wit- lof 0.220.59 per K.G. Handel zeer vlug. PURMEREND, 30 Nov. „Afslag\'ereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken". Peren 0.310.36, Appelen 0.07 0.48 per K.G., Bloemkool 3.20f 11.40 per 100, Roode kool 45.50 per 100, Savoye kool 4.5017.50 per 100, Spruit- kool 3f 5.15 per 15 K.G., Boerekool 1.354.05 per 100 struiken, Andijvie 0.603.40 per 100 krip, Rapen 2.50 6.40 per 100, Bieten 17f 42.50 per 1000, Uien 0.60^-/ 2.10 per 25 K.G. Han del zeer vlug. BROEK OP LANGENDiJK (Langedij- ker Groentenveiling), 30 Nov. 140 stuks Bloemkool le soort 10.70' per 100 st. 4600 K.G. Wortelen 2.304, 64000 K.G. Roode kool le soort 2.10—/ 4.20, 2e soort 1.80—2, 35700 K.G. Gele kool le soort 2—/ 3.70, 2e soort 1—/ 1.90, 5100 K.G. Witte kool le soort 1.40f 2.30, 2e soort 1.10—/ 1.30, 15600 K.G. Uien 8.50—9.10, Drielingen 6.60—/ 7.30, 1050 K.G. Aardappelen: Blauwe 5 5.20, alles per 100 K.G. WIJDENES, 30 Nov. 1923. Veiling Tuin- dersbelang. Peren 1112.50, Appels 8 tot 14.60, Bloemkool 5f 8, Roode kool 7. De veiling is tot nadere aankondi- ging gesloten. WARMENHUIZEN, 30 Nov. 1923. Roode kool 2.10—/ 4, 2e soort 1.80 2.80, Deensche witte kool 1.30—/ 1.90, Witte kool 0.65—/ 0.70, Uien 7.10- 8.40, Peen 3.10—/ 4.10, Uitschot roode kool 1.101.70. Aanvoer: peen 3780 K.G., Uien 1950 K.G., Witte kool 13400 K.G., Deensche witte kool 1500 K.G., roode kool 34660 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 30 Nov. Grove uien 7..70'9.10, Drielingen 6.50—/ 8, Peen 3.60—/ 4.20, Roode kool 2.20—/ 4, Gele kool 2.50—/ 4, Witte kool 0.80f 1, Deensche witte 1.70—/ 2, Rapen 1.70—/ 2.40 alles per 100 K.G. Aanvoer op 29 Nov.: 8650 K.G. Uien, 8950 K.G. Peen, 60600 K.G. Roode kool, 17200 K.G. Gele kool, 11100 K.G. Witte kool, 12900 K.G. D. witte. BOVENKARSPEL „de Tuinbouw", 30 Nov. Heden besteedide men voor: Bloemkool I 13.50—/ 18, II 9—/ 11.50, III 0.75, Roode kool 2,603.50, Witte kool 0.50 tot 0.80, Gele kool 2.30—/ 3.40, Uien 44.40, Spruitkool 33.30. OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT 'T VORIGiE NUMMER. Voor grooteren. Rijm, beil, beer.. Schiipluidlen. Arnhem. 1. Beri'ijm. Niijttj, Sdhip, M, Rubriek. Assen. Rudolf. Awrdlen. L/aarleim. Eerbeek. yWaas. Voor kttineren. Klok, kolk. F/aaik, jfeaiak, draak, zaak, s/laak. iStoel. Olst, els, Loes, bolt P oe spoes. OM OP TE, LOSSENi Voor grooteren. M'ijni gdhedl wordt met 12 tetters ge- sdireven en 0001111(1 'een, IliaindbpperVl'akite. 9, 5, 7, 6 wottidt door dta sbhoentmiaiker gebruikit. De 12, 3, 8, 5 is een oMeritje m Zuid- FWilaind 12, 4, 11, 10 is een1 joogensnaam. ■De 1, 2, 3, 4, 9 is een died van een vrudht. Een 5, 8, 9, 10, 11, 12 is aan alle kan- ten oimgeven1 dloor waiter. Een 1; 2, 3, 10, 6, 11, 4, 7, 6 zit aan imienilge deur. 2. Wdk dorp tin Zuid-FMtand1 fcun je ma ken van: aaediinmmrwZ 3. Verborgen buitenlandsche steden. Hieb je veiters gekocht? Nee, iik' heb er niet aan gedacht. Dezen hoorn vend de doove net ietts voor hem. Waar is die dame dan toch igebleven? Vlak bij, ens huis blccdt veel brem en dbarvan pluklken wij voor onze vazien. 4. Voeg een ramp, die dikwijtS zeer, veel schade kan berokkenen, iets dlaitl door visschers gebruikt wordt en een leingtet- maat samen, dian Ikrijg je een plant, die je sorns iedij!k pijn ban doen. Voor kleineren. 1Ladderraadsel. X X X X X X X 1. sport een boom. 2. een ander woord voor eein omaangemamiem 'lach. 3. een bloem. 4. een specerij.. 5. eeni edel viervoetijg dier. 6. een m&amd. 7. een mocyi dlorp in het Gobi'. 8. een zuidvrucbt. 2. 4. De woorden bestaan alle uit 5 let ters en de miidddste totters vormen, van boven naar beneden gelezen, den naam van een viervoetig dier, dat in Afrilka dims hoort en dat je misschien well eens in Arttis gezien hbbt. Met! g doe ik het imael rijzen, met m ben ik een natuurverschijnsel, met k dien ik 01m iets in te bergen en -met I ben ik een sllimime streek. Ik word1 rauw, gekoofct en igebakken' ge- geten. Plaats een letter voor m'iji en ik word op school gebruikt. Plaalts nu noig cen letter voor mij en iik 'ben: een grondfeoort. Wie raadt dit? Mijn eerste is een ander woord voor anigst, mijn tweede is een died van een siad en mijn gehed, noemt een doilp aan de Lek. Ingezonden stukken Buiten verantwoordelijkheid van de Redac tie. De opname in deze rubriek bewijst eeenr zins, dat de Redactie er tnede instead ALKMAAR EN LEIDEN. (Een waarschuwing.) Van het bericht in deze courant van 27 Nov. dat de Leidsche Raad in zijn laatste zitting besloot om de Mare, de bekende schilderachtige gracht, niet te dempen, zal urap( uag •ixoSiuoroh nhz e;ou nagpupAv joap bericht, maar gewichtig van strekking voor hen, die prijs stellen op het behoud van Hol- landSch stadsschoon. Het besluit genomen met een meerderheid van slechts 3 stemmen t(17 tegen 14) werd genomen, dank zij ook den aandrang- van tal van vereenigingen, die ageeeren tegen elke nietnoodzakelijike schen- dling van historisch stadsschoon (de dem- ping van de Mare werd ook aanbevolen ter wille van werkverschaffing, een fraai mo- iief Men kan nu Leiden geluk wenschen, maar toch nog sceptisch staan ten opzichte van de toekomst: het gehalte van de raadsleden wordt er niet beter op en, ujtgaande van 31 stemmen, is een verplaatsing van 2 stemmen reeds voldoende om de demping mogelijk te maken. Maar tevens is het verloop der M'are- kwestie een waarschuwing voor Alkmaar, waar men na demping van Laat en Nieuwe sloot in deze richting verder wil gaan: reeds meermalen werden Kooltuin en Verdronken- oord genoemd, de laatste nog onlangs in een der vele ingezonden stukken, die werd'en ge- schreven naar aanleiding van het Lange- straat-vraagstuk, ja zelfs is' reeds voorge- steld om de vermaarde Singelgrachten te dempen en te veranderen in boulevards, ge- legenheid gevend voor den aanleg van een eleetrische ceintuurbaan, enz. zeker a l'i'nstar de Bruxelles! Alkmaar in dte toekomst een klein Brussel! Zij, die in een Hollandsche stad nog iets anders zien dan een verzameling kleine en groote huizen, die in zulk een stad nog een stuk geschiedenis zien, die niet alles willen opofferen aan een meer en meer veldwinnen- de nivelleeringsmanie, zijn nu nog eens ge- waarschuwdi door het Leid&che Maregeval. Weest op uw hoede, blaast alarm zoo spoe- dig weer een aanval op Alkmaars grachten wordt beraamd. Een Hollandsche stad staat en valt met haar grachten en boomen, men ga dus eerst dan tot demping over als op be- paalde gronden (hygienische of verkeers- gronden) d'e absolute n 0 0 d z a k e- 1 ij k h e i d daarvan is gebleken. Ir. W F. KOPPESCHAAR. P. S. Als de Kooltuin voorloopig een gracht blijft, is een volledige boombeplanting aan te bevelen. De pyramidaal-iep, die ge- plaatst is, maakt in zijn isolement een ko- mischen indruk! MOND- EN KLAUWZEER. M. de R. Onder de in uw blad gevoerde mond- en klauwzeer correspondentie werd over het middel va nprof. Pfeitor gesproken als eene mislukking. Zoo zit dat niet. Prof. Pfeiler zoekt naar een middel ter voorkoming van mond- en klauwzeer door de dieren immuun te maken. Dit was reeds langen tijd in Nederland bekend wat tot ge- volg had dat het Kon. Ned. Landbouw-Co- mite tijdens het internationaal veeteeltcon- gres zich op de hoogte heeft gesteld dat men hier met serieus wetenschappelijk werk te doen had en niet met een der vele pogingen om de goegemeente met kwakzalVexsmiddelen op te lichten. De informatie luidde uiterst gunstig en werd gevolgd door het besluit om twee bevoegde personen op onderzoek uit te zenden. Dit bezoek moest worden verechoven om dat: le. prof. Pfeiler ziek lag en 2e. omdat de toestanden in Duitschland het nemen van proeven aldaar niet mogelijk maakten. On- dertusschen had zich in Duitschland een con sortium gevormd om- de uitvinding van prof. Pfeitor rendabel te maken en' had zich dit 1 lichaam met een veearts hier te lande in ver- binding gesteld otn, zoo mogelijk, in Neder land proeven te nemen. De hiertoe vereischte vergunning van de Ned. regeering is aan- vankelijk verleend en later ingetrokken. Hier- bij schijnt de overweging van den veterinai- ren dienst te zijn geweest dat ook hier zwen- del niet uitgesloten was. Bij dezen opzet was door de regeering den eisch gesteld van controle op de te nemen proeven en de resultaten daarvan. De intrek- king van vergunning werd door de belang- hebbenden beschouwd als tegenwerking en gaf hun aanleiding zich te wenden tot de Hollandsche Maatschappij van Landbouw om een wetenschappelijk persoon aan te wij- zen om op de te nemen proeven algeheele onzijdige controle uit te oefenen. Bij deze be- spreking bleek dat volgens eigen verklaring deze uitvinding zich bevind in dit stadium n.l. dat de dieren van de injectie geen nadeel ondervonden en diat een zekere mate van immuniteit was verkregen zonder dat even- wel vaststond van hoe langen duur deze was. Men ziet, een bescheiden redeneering die veel verschilt van zwendel. Overwegende dat de stand van deze uit vinding verdere proeven en mogelijke verbe- tering kon noodig maken heeft de H. M. v. L. de zaak overgedragen aan het Kon. Ned. Landbouw-Comite. Toen deze corporatie met de Duitsche heeren in contact kwam bleek door het oponthoud, veroorzaakt door tijde lijke intrekking-van de vergunning, het se rum ondeugdelijk te zijn geworden. Hieruit is ontstaan het bericht in de groote pers dat het nemen van die proeven met het serurn van prof. Pfeitor mislukt was. Dit is inderdaad zoo, maar allerminst blijkt dat de uitvinding als zoodianig een mislukking behoeft te zijn. Wat het veelbesproken middel uit St. Pan- eras betreft, dit werd reeds maanden geleden in de provinrie Zuid-Holland van gezagheb- bende zijdle uit die gemeente aanbevolen. Dit wijst op het bestaan van een consortium dat het bereiken van rendlabiliteit ten doel1 heeft. Hebben deze heeren wellicht indertijd ver- zuimd hun vinding te demonstreeren voor de van rijkswege ingesteldle comniissie voor het mond- en klauwzeervraagstuk dan is dit verzuim alsnog te herstellen door zich te wenden tot een' provinciale of centrale land- bouworganisatie. Deze zijn in het welbegre- pen belang van hare ledten gaarne bereid ernstig opgezette proeven te controleeren en, bij gunstig resultaat, bekend te maken. Voor het zoover is mag den veehouder worden aangeraden op zijn vee en beurs te passen. D. DE BOER Dz. Geachte Redactie, Tot onzen grooten spijt bemerken wij, dat in het perscommunique U toegezondien" over onze landelijke pakketteninzameling niet is op- genomen het adres waarheea de pakketten mioeten wordten, gezonden. Onder het communique zouden wij gaarne geplaatst zien: De pakketten- kunnen worden gezonden aan het adres van het Algemeen Comite, Prins Hendrikkade 140, Amsterdam. Hoogachtend, J. BROMMERT, Jr. DUITSCHE NOODTOESTANDEN. Mijnheer de Red'acteur vergun mij een klein plaatsje in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Herhaaldelijk lees ik in de courant oproepen voor steun aan Duitschland1 wat natuurlijk als mensch tegenover mensch begrijpelijk is. Maar zou het niet beter wezen als wij voor onze eigen landgenooten eens geld en goe l gaan inzamelen, want als wij in't rond kijken zien wij armoede genoeg om ons heen. Niet diat ze hier wurmen zoeken en opeten, zooals een inzenden schreef, want dat zou het toppunt wezen, maar dat hier in ons eigen land- verschrikkelijke armoede heerscht zal fnen wel niet ontkennen. Hier wordt d-eftjge armoede geleden, men- schen die zich schamen dat zij het heden zoo slecht hebben, maar op hun gezicht kan men het wel lezen. En boeveel ziet men er niet loopen met bijna geen schoenen aan de beenen, en iets wat vroe- gor wel eens een jas werd genoemd aan 't li chaam. In Amsterdam kan men het beter aanschou- wen, daar staan de werkloozen bij hopen te klappertanden in de kou met ingevallen kaken en bijna geen goed meer aan het lijf. Wat meet er in deze menschen omgaan als zij karren vol op zien halen voor't buitenland en zij zelf gaandeweg verhongeren. En hoe komt het grootendeels zoo,, ten eer ste door de algemeene malaise en ten tweede door de Duitsche import van arbeidskrachtten. Duizenden Nederlandsche arbeiders zijn werk- loos door dat de Duitsche arbeiders hun werk tegen minder loon hebben over genomen, ook onze hollandsche musici en artisten loopeit op straat dank zij de buitenlandsche import. Nu is het heel mooi dat men elkander wil helpen maar altijd gaat het niet. Eerst Rus land dan Oostennjk cn nu Duitschland en wie weet wat we nog meer krijgen en steeds maar steunen terwijl onze landgenooten krepeeren van armoede Gerust wij. kunnen onze Hollandsche menschlievendheid? eerst wel eens op onze landgenooten toepassen dan geloof ik niet dat er veel over zal biijven voor het buitenland. U, mijnheer de Redacteur nogmaals dank- zeggend- verblijf ik Hoogachtend, F. DE GROOT. (Als ieder 2500 redeneerde als inzender, zouden er jaarlijks hbnderdduizenden van honger omkomen. Liefdadigheid is gelukkig nog niet aan landsgrenzeng ebonden. Aller- eerst meet steeds geholpen worden waar de nood het grootst is en dat is op het oogenblik zeker in Duitschland. Wat natuurlijk met wegneemt, dat wij onze eigen landgenooten geenszins in den steek mo- gen laten. Red. Alkm. Crt.) KINDEREN EN DUITSCHLAND. Op de brugleuning zitten kinderen. „Durf jij achterover te gaan hangen met je voeten er door en je handen los?" „Natuurlijk wel" „Doe't eens." „Nou, jij bent toch een jaar ouder en je woont. vlak over de brug. Jij kunt het vast wel, dan moet jij het ook eerst doen"". Het komt er aiet veel op aan of jongetjes met losse handen aan mijn brugleuning kun nen hangen. Als ze vielen sprongen een paar rappe kerels ze na, en vischten ze op. Maar toch wagen ze't er niet op. „Jij eerst, en dan ik misschien wel niet." Het komt er heel veel op aan of Duitsch land dood bloedt. Kunt gij er wat aan doen? „„Natuurlijk wel"". „Doe 't eens." „„Nou..."" en dan komen de rijke Duit- schers die er eerder aan toe zijn, en de rijke meneer om den hoek. Die eerst en dan ik misschien wel niet. Maar ondertusschen vallen er ginds in de ellende. Zijt gij niet liever dan een van de .kinderen een rappe kerel die ze opvischt Gij kunt het zijn, want Uw geld is hun leven. Sub-Comite voor de geld-inzameling v. h. Roodekruis-Comite t L. v. honge- rend Duitschland. Sint-Pancras, 29 Nov. 1923. Geachte redactie, Gaarne nogmaals een klein plaatsje in uw blad, bij voorbaat mijn dank. Had ik mij voorgenomen, verder de mond- en klauwzeerzaak te laten r us ten, zoo werd ik opnieuw gedwongen, en wel door iemand, die, ik mag wel zeggen, van de geheele zaak niets weet te vertellen. Dit bewijs levert Roodzant, want er komt in uw geheele schrij- ven geen woord voor dat waarheid bevat. Gaarne heb ik u altijd aangesproken met „Mijnheer", maar daar u met een ingezon den stuk voor den dag komt, wat beslist geen waarheid bevat, daar u spreekt van „Booy" en „Koelemeij", zoo kom ik ook voor den dag met „Roodzant". Het verloop der zaak is zoo: De heer Booy heeft de koeien behandeld op 25, 26 en 27 October j.l. Zondags, op 28 October had Koelemeij Sen. twee koeien op stal, waar iets aan haperde, de eene koe was volgens onze gedachten tuberculeus en de andere was overvoerd (verstopt). Juistston- den die twee dieren naast elkaar, dus de re- den van het overvoeren was direct aan het licht, omredlen dit tuberculose dier te kort at, dus zijn stalgenoot het voorrecht kreeg, voor twee dieren te gebruiken, en daar hier niet gevoerd wordt met hooi maar met alle soor- 'ten groenvoer, zoo zal een weldenkende boer met ons spreken, dat dit haast niet uit kon biijven. Enfin, wij hebben Zondagmiddag mijnheer Kleinjan laten halen, maar. tot on zen spijt was die afwezig, dus van armpede kwamen wij terecht bij Roodzant. Roodzant is ge komen, en wat was zijn eerste gezegde? „Juist, het middel van Booy zeker". Hij heeft de temperatuur opgenomen, en zooals hij zeide, had de eene een hooge temperatuur en de ander een lage bij zich. Verder zeide hij, dat het ziekste dier zich had verslokt, maar over de ander sprak hij niet meer. Tevens zeide hij tot Koelemeij Sen. „Je moet maar medicijnen halen vanmiddag, alhoewel die eene wel dood gaat", en- bij't verlaten van den van ter Amsterdamsche Beurze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet. !ma l<Vs 1877/8 SOM/, 397 377 138 390 340 1511/4 299 A 1 1th d CtT FONDSEN. 24 Nov. 26 Nov. 27 Nov. 28 Nov. 29 Nov 30 Nov. 6 obi. N.W.S. 1000 1922 A 5 idem 1000 '18 4 K idem 1000 '16 4 K idem 1000 '17 4 idem 1000 '16 6 O.Ind. 1000 '19 5 idem 1000 '15 5 idem 1000 '16 5 idem 1000 '17 K.oloniaIe Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Maatij Philips Gloeilamp Comm. Studebaker Comm. Steel Compania M. Arg Cult. Mij. Vorstenl. Handelsver. A'dam Jrvasche Cult Dordtsohe Petr. gew. Gecons. Holl. Olie Koninklljke 1000 Moeara Enim A'dam Rubber Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap. Lijn Ned. Scheepv. Unie Deli Batavia Tab Deli Maatij Senerobah 5 Y, obi. Holl. Spoor 1922 5% obi. Staatsspoor 1922 .South. Pacific Union Pacific Prolongatie 99% S9i/s 86s/, 823/3 789/k 98 906/8 863/4 86s/4 185i/, U2'/l« /lfl 11S3/^ 299 2841/, 2451/4 91i/, 91 «/u 1413/, 33/4 998/8 887/8 867/16 82 786/s 9 7 Via 901/4 87 87 1881/, 1251/s 1281', 2601/, 1121/a 101s/, 15 1913/, 5101/, 399 3821/, 143 V, 3967/g 345 1507/g 298 801/, 116 3011/2 285 2416/a 92 92 1416/s 38/, 993/, SyVia 861/, 823/8 78B/j« 97Vi, 90V, 863/, 868/, 1821/4 123l/8 127 6/8 113 lOli/, 147/8 188 5041/, 391 383 1431 It 3966/8 3443/4 1503/, 298 1151/, 301 i/s 288 2411/5 92Vi« 927/16 937/8 141"A, 4 991', 886/g 866/, 8211/u 78V), 9711/u 901/, 861/2 863/, 1833/8 123s,, 126s/, 261i/, 1117', 101 Vi 14 186s/a 501,/® •3871/* 187 142 399 350 1481/s 295 80 1151/4 301 288 242 926/8 921/, 947l8 141 4 99i/, 8 9VS 863/, 826/16 783/, 97%, 906/s 86 8/, 87 1806/j 12l6/8 1263/, 1111/8 101V, 13i/, 1861/8 497 381 389 V, 143 4043/, 3551/s 1441/8 80 83 115 297 2853', 2381), 92'/ia 92 142 4 9 96/s 897/x, 87 826/1, 78Vi, 98Vi« 90'/, 871/, 871/, 1801/, 1221/, 1267/s 260 1113/, 101V, 14s/, 1827/8 496 3831/, 3941/, 1 448/, 4087/8 358 1443/, 295 79i/, 85 1151/, 2911/, 283 2341/, 923/, 93 953/g 142 4

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 11