ikmaarsche Gourant N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h, Herms. COSIER ZOON, FEPILIETON. De onzichtbare hand. Voordam G 9, ALKMAAR. Zaterdag 1 December. In en om de hooidstad. uv. Yoor bestellins^en van Boek- werken en Tjjdschriften, zoo- wei binnen- als buitenland- sehe, feoadt zieh beieefd aan- bevolen Mo 888. tm. Hondsrfl Vljf an fwintigste Jaargang. VOEDINOSTENTOONSTELLINQ EN VISCHhPROPAGANDA. Wanneer er iets is, waaraara hier dm laat- sten tijd gefo gebrek is geweest, dan zija het cemoonsteilingen van allerlei aardi, ea het is een gelukkig verschijrasel, dat voor de meeste daarvan de belangstelling z£6r groot was. Een gelukkig verschijosel, omdat tentoonstek liugcni, wanneer zij worden togericht door dtsKundigen op het terrein, waarop men be- zockers wil trekken, niet alleen zijn een aan- gcnaam tijdverdrijf, doch bovendien daarvan kan uitgaan een groote opvoedende beteekenis en enorm practisch nut. Er zijn tijden .geweest torn tentoonstellin- gen in de eerste plants door het publiek wer- den beschouwd als oper.bare vermakelijlkhe- den, die men hoofdzakelijk bezocht om het gemot van iuna-parken, tobagans en een aan- tal meer van dergelijke uitsparaningen en dan de tentoonstellingszaitem maar op den koop toe nam. Tegen dergelijke, om de zooveel jaren door een of andere groote stad op groo te schaal' te houden matiomale of iratemafcio uale exposities, kan natuurlijk geen bezwaar bestaan, omdat die kumnen bevorderen een groot vreemdelingenverkeer, dat de tentoon- stelltog-houdande stad ten goede kan 'komen, maar verinoedelijk hebben dergelijke tentoon- atcllingen, althans vooreerst, hun tijd gehad, omdat zij groote kapitalen vorderen m omdat in de laatste jaren zdovele landen, ook ons land, bun Jaarbeurzen hebben gckregera, cn men tevens meer is gaan inzien, dat van"- teiiioonstcllingen, over het geheel, veel1 meer nut kan uitgaan, Hei is een verblijdend feit geweest, dat de in het nieuwe Kolotiiaal Instituut onlangs gehouden tentoonstelling op het gebied van hasidel, scheepvaart, nijverheid, kolonien een heel groot succes is geweest, waaruit men veilig mag besluitem, dat het Instituut, wan neer het over eenigen tijd geheel voltooid is, zeker zal kunnen zijn van de belangstelling van duizenden voor al hetgeen onze kolonien betreft Niet minder gelukkig was het, dat ook de Kunsttentoonstelling, gehouden in het Stede- lijk Museum; de bloemententoonsteHing in diet nieuwe gebouw achter de Ferdinand Bol- straat en de daar gehouden tentoonstelling op gasgebied, en later de letterkundige ten toonstelling, uit Dem Haag hierheen ge- braclit, de menschen vermochten te trekken, zij alien bevestigden duidelijk, hetgeen: ik bovan zeide, dat niet altijd de veffli'aJcelijkfhe- den noodzakelijk zijn om de menigte te trek ken, doch dat de menschen wel! willem komen om te zien en te leeren, wanneer mem hem datgene, waarop mletm aandadit wil vestigen, hum maar op eem aangename manier voor oogen worden gesteld. Zulks geschied't thans oolc in het. Paleis voor Volksvlijit dcor degenen, die etr'de ten toonstelling op het gebied1 der „Vblksvoe- ding" op touw hebben gezet, wdke de vorige week werd geopend en dit tot en met 5 De cember e.k. toegamkelijik zai blijVen, zoodat menschen uit de provincie, die m de eerstko- nde d'agen te Amsterdam moch+en komen, iegenheid zullen hebben hun sehreden r de expeditie op het Frederikspleira te diten. En wie weet of uit hetgeen mem thans in het Paleis kan zien, geen aanleiding zal ge- veu ook dergelijke propaganda-rentoonstellin- pen te doen houden in andere steden van Nte- derland. Want, deze tentoonsteling van volksvoeding is beslist als een propaganda nedoeld Zu'lks wordt reed's bewezen door het feit, dat het initiatief er toe werd gen omen door de redactie van „Volksvoeding", het weekblad voor wetensehappelijke en practi- sdhe kernnie van levensmiddeden en hygiene, wel'ke redactie bestaat uit mannem, die door hun warenkennis door dfe belangrijke betrek- kingen door hen ingenomen bdj> gemeentelijke keurir.gsdiensten, alleszins bevoegd' zijn te constateeren, dat door het expoeeeren van de baste voedingsmiddelen en liet'aantoonen van de hooge waarde daarvan voor de volksvoe ding nuttig werk kan worden gedaan. Dat deze tentoonstelling voor volksvoeding rompleet kan worden genoemd, zullen dege^ men. die haiar tot standi brachlten, zeker niet wilien zeggen. Daarvoor ontbreekt er nog te veel. Gaat men langs de „stands" en raad- nlee»t men den catalogu®, dan ziet men de leemten. De mensch leert nu eenmaal niet al- ■een van koek, havermout, kaas, margarine, nine vleeschwaren, siropen, liimonades, sui- ker, chocolade, conserven en tat van dergeliji- Door Douglas Valentine. (Sclirijver van De man met den KLompvoet). Ge?.utoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden) „Wanneer kanonnier Barling, etc. zioh in verbinciing stelt met de 'heeren zus en zoo, procureurs, zal hij iets vernemen, dat voor hem van groot belang is. Moeilijkheden met betrddrinig tot den dienst 'kumnen uitl den weg geruimd worden". „Maar mijnheer", wierp Marigold1 tegen, „de militatoe autoritelten ziillen voor dat laatste niet iostaan, denkt u ,,Zouden ze niet?" antwoordde de chef grimmig. „Dat zullen ze wel degelijk, alls ik 't hun zeg. Geen blinde amMenarij; met rnij dlank je wdl;! En nu Marigold, vraag Matthews om Bariing's regiinentnummer en de rest in le vuilen en den. naam en't adres van die procureurs, die dat soort zaakje voor ons opknappen. En zag hem, dat wij dteze advertentie tot naddr opizeggens toe dagelijks geplaatst poeten hebbeni in de Mail, de Chro nicle, Daily News, Sketch, Mirror, Evening News „En in de Star", viel Marigold, die tadii- cale neigingen had, hem in de rede. „De Star ook natuurlijk, in iedter gesval. fee artikelen m«er, die man in on®e Irufde- nierswinkels, comestiblts-winkeis, ena. ver Knjgen kan. Wat de voedingstentoonstelling er eene op gr6cte echaal, men zou er ook groote afdee iingen wilien zien van onze groentca, ons bruit; van aardappelen, van brood, vleesdh, boontn en erwten, wat niet al, en men zou wilien zien hoe al die hoofd-voedingsmiddelen op de beste ea goedkoopste wijze kunmen worden bereid voor elk huisgezin, waar men bier wat meer, daar wat minder op alle kleintjes heeft te letten. Maar, een tentoonstelling op ziilk een roote schaal zou zeker heel wat meer voor- ereiding hebben geeischt; h6el wat meer fi- nancien hebben gevorderd en ook heel wat meer ruimte, en aangenamer ruimte, dan die welke thans in een gedeelte van het „Paleis'' aan de westzijde en de gaanderijen aldaax beschikbaar was. Misschien dat Amsterdam nog eens een groot permanent tentoons+el lingsgebouw rijk wordt, dat er gezelliger uit- ziet aan dit Paleis voor Volksvlijt, dat er in der jaren loop door zijn lijdensgeschiedenis en alie binnenbouw, en her-binnenbouw, nooit beter en fraaier op geworden is. Diit neemt echter niet weg, daltl de voediags- tentoonstelling van thans een bezoek waard is. Men kan er in elk geval zeker van zijn, dat hetgeen er is tcntoongesteld, daar is gebracht door finna's, die op hun gebied mogen gere- kend worden tot degenen, bij wie het publiek kan koopen met de wetenschap, goede waar te zullen krijgen dlegenen, die tot ihet inrich1- ten dezer tentoonstelling him naama leenden en op het gebied van hygiene en warenken nis hun sporen verdienden, zijn daar zeker borg genoeg voor. In thai van „stamdla" wordt duidldijk door gedrukte mededeelingeti, door atatistische gegevens, door mondelinge inlichtingea, de beteekenis en de voedingswaardte van tal van artikelen aamgetoend, tcrwijl bovendien de gemeente Amsterdam door de expositie op 't gebied van gaswezen en electriciteij: duidelijk demoastreert hoe men door gas en eieccrici- tei't in onzen tijd voedingsmiddelen op de goedkoopste en meest hygienische wijize kan :[oebereiden. De gemeente geeft bovendien in een afzonderlijke afdeeling, door kaarten, photo's en modeller! ,een interessant over- zicht over het marktwezen op velerlei ge bied, in deze groote stad, een expositie, waar uit wel duidelijk blijkt, dat het oprichten van flinke markthallen lang geen overbodige weelde zal zijn zoodra Amsterdam wedler eens wat beter in de dubbeltjes is giekomen, dan op dit oogenbllik het geval is. En bovendien maakt de gemeente hier op een der gaanderijen een groote propaganda voor haar vischvoorziening, daarin krachtig bijgestaan door het nationaal comite voor Propaganda van Vischgebruik, want die visch-gebruik-propaganda is inderdaad de clou van deze voedings-tentoonsteUing. Zoodra ik den stand" van de gemeentelij ke vischvoorziening genaderd was, waar eenige versche schelvisschen en andere soot- ten visch op de vischbank lagien, werd mij door een juffer een kaart met het stedelijk wa- pen bedrukt aangeboden. Daaronder staat gedrukt „diat het doel der gemeentelijke vischvoorziening is: de burgerij te voorzien van goede en goedkoope visch en.1 het viseh- verbruik te bevorderen, hetwelk geschiedt: door dagelijlcschen verSchen aanvoer, hygie nische behandeling, eerste kwailteit visch, laagst mogelijke prijzen, terwiil de visch te verkrijgen is in negen alle telefonisch aangeslaten winidis, en acht Iflenlten somi- migen dier winkels laten zelfs gratis thuisbe- zorgen" Aan de andere zijde der kaart ston- den gedrukt de namen der verschillende vischsoorten en de genoteerde prijzen. Op de vraag of de gemeente in concurren- tie met den particulieren vischhandel moet optreden dan wel of zullks uit den booze is tegenover de belasting-betalende handelaars in dat artikel, valt natuurlijk te twisten. Ik ga 'Op die vraiag thiams niet in, wensch slechto te constateeren, dat de gemeente in elk geval een officieele reclame voor dit voedingsarti- kel maakt en daarbij krachtig gesteund wordt dear haar buur op deze tentoonstelling, het Nationaal Comite voor Propaganda van Vischgebruik Daai' was men achter een toonbank bezig, in navolging van de modeme Engelsdie .fried fish: shop", visch en: schijfjes aardappe- len te bakken, waarvan op een kartonnen bordje den tentoonstieMing-lbezoeker door mais- jes een pontie gratis ter keuring werd aan- neboden. Met vele anderm.. die naast me stonden:, heb ik dit ,/naaitje" gepnoefd en zeer smakelijk bevonden. „Als u er nu nog een glas bier bij tapt, juffrouw", zeide iemand. die naast me stond, ,,kom ik eTken dag bij u etcn" maar dat ging niet men maakt hier propaganda voor visch, niet voor bier. Op een an der deel der toonbank lag ondcr glas nog ter keuring versche haring en :k kreeg in vet-vrij- papier mede een geroofc- te haring, die later, thuis gekeurd, voortreffe- Meer bladen zal je beschermeling denk ik wel niet lezen, is't niet, Marigold? Goed!" 'Hij sliak de hand uit.om afscheid te ne- men. Maar mr. Marigold' hield stand. Hij was il'angzaam in zijn uitinigen en: er waren nog versdhillende dingen, die hij; met den chef wilde bespreken. „Het speet mij, majoor Okewood vanmor- gen onder de lijst van vermisten aan te tref- fen, mijnheer", zd hij. „Ik -had u juist wiillen vragen..." „Ja, vreesdijk >is dat, afschuwelijkzei de chef. Toen voegde hij er aan toe: „Als u weggaat, wilt u dan even: aan 'miss Mackwayte vragen of zij' hter komt?" De dbtectieve was gewoon aan^ verrassin- 2en, maar de chef kegelde hem toch nu en dan finaal die deur uit. Eer Mj goed wist, wiai! hij dfeed', was Marigold to: die wachtkamer en dleed' wat hem gevraagd was. Zoodra de begrafenis van: haar vadier voorbij was, had Barbara erop gestaan weer aan het werk te gaan. Het afsdiuweTijke voorvaT van den' moo:rd' en het onderzoek dat erop gevolgd was, sdhietnen' haar als een vreesdijke dfroom, die haar dag en nadht vervolgdle. Bij stitewijlgendb alspraafc had niemand op het bureau verder op de treuriige gebeurten'fe gezinspeeld. Zij was still weer op1 hlaar ^aaisje gefcrcpen, bescheiden, pundtte eel, ijvteriio' als altijd'. „Nteen belt is niet voor brieven", zei1 de chef tot haar, toen' zij btomenkwam met haar nodtieboek en potlood. wildie u vanmid- lijk ia g^bteken. Bowndfen wertf wf] nrodege- geven een brochure van niet minder dan vijftig bladzijden druks, getiteld: ,,Vam vis- schers en visscherij van visch en, visch-eten'". Een keiirig geschriftje, verlucht met afbeei- dtogen uit onze visscherijhavens, waarin een beknopt, doch duidelijk overzicht wordt ge- geven van onze visscherij, alsmede aanwijziu- gen over het koopen en behandelen van ver sche visch; een overzicht voorkomt van on ze voomaamste vischsoorten, en waarin zijn toegevocgd een groot aantal recepten om van verschillende soorten visch een smakelijk en voedzaiun maal te bereiden:. Een van niet te onderschatten beteekenis is, dat dit boekske wordt ingeleid door onzen be- roemden autoriteit op het gebied van volks voeding, Prof. Dr. E. C. van Leersum, direc- teur van het „Nederl. Instituut voor Volks voeding" en voorzitter der Gezondheidscom* missie te dezei" stede. In dat pittig en prettig gestelde voorwoord wijst de hoogleeraar „op het voor de gezondheid verre van denkbeeldi- ge gevaar van eenzijdige voeding", terwijl hij dan besluit: „En nademaal: lo. het vischgebruik, met betrekking tot andere voedingsmiddelen hier te lande, te gering is; 2o. visch to voedings- waarde voor ander vleesch niet onder doet; 3o. visch, wat verteerbaarbaarheid en samen- stelltog betreft, voor de voeding zekere voor- deelen biedt; 4o. visch goedkoop kan zijn, als er maar geregeld gebruik van wordt ge- maakt; 5o. vischvangst een bron van welvaart voor een belangrijk deel van de natie kan zijn daar mag men met een gerust geweten het volk toeroepea: eet meer vtsch". Er zou nog genoeg over dit visch-boekje te zeggen zijn, maar dan werd ik te uitvoerig Slechta dit nog: al hedt deze voedings-ten- toonstelling in het Paleis geen' ander nut dan dat die visch-propagand'a „to §laat" en het propaganda-boekje zijn weg vindt to Amster dam, neen niet alleen to Amsterdam, doch in geheel Nederland en gelezen en gevolgd wordt door duizenden, dan reeds zal zij goCd werk hebben gedaan. SINI SANA. Stadsnieuws HET CONTRACT DER BOUWVAK- ARBEIDERS. Slechts een vijftigtal bouwvakarbeiders hebben Woensdagavond gehoor gegeven aan den oproep van het bestuur der afd. Alk- maar van den Alg. Ned. Bouwarbeiders- bond, om in de Societeitszaal der Harmonie samen te komen, waar de hoofdbestuurder C. van der Lende zou spreken over: „De schandelijke patroonsvoorstellen tozake de contractvernieuwing". De heer P. Dekker sprak in zijn ope- ningswoord zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst, die hij grootendeels toe- schreef aan het slechte weer. Dan herinnerde hij aan de woorden van baron van Harden- broek van Ammerstol, die betoogde dat de arbeidsloonen terug moeten tot beneden het 'eil van 1914. Zoo denken ook zeker de ouwvakpatroons, blijkens hun voorstellen aan de personeelen. Hierover zou, wegens ziekte van den heer van der Lende, thans de heer Achterberg, tweede voorzitter van den Bond, het woord voeren. Deze, hierop het woord krijgende, zeide aat het tiental eischen, door de patroons (Alg- Patroonsbond en R. K. Patroons- bond) gesteld, wel zee; zwaar is. Zij putten hun durf om deze eischen te stellen vooma- melijk uit het feit, dat de organisaties der ge- zellen lang niet meer zoo hecht zijn als voor- heen. De verschillende punten besprekend, be- gon de heer Achterberg met den patroons- eisch, die den arbeidstijd z66 lang wil stellen als de wet toelaat. Deze eisch, zei spr., klinkt zeer bescheiden, maar als men de ges- tie der patroons kent, begrijpt men dat de langere werkdag zal komen zoodra de wet voor de bouwvakarbeiders dien toestaat en dat zij alles zullen doen om het zoover te krijgen. Als deze eisch in de collectieve over- eenkomst wordt opgenomen, kunnen de ar- beiders zich niet meer verzetten tegen den 10-urigen werkdag, al is in overeenstemming tusschen patroons en organisaties tot dusver ook een kortere arbeidsdag overeengekomen. Dat de arbeiders deze aanvulltog zullen ac- cepteeren, trok spr. sterk in twijfel. Altijd lebben de bouwarbeiders reeds mee van de kortste werkdagen gehad, wat wel begrijpe- ijk is bij den totensieven arbeid die altijd van hen geeischt is. Spr. illustreerde dit na- der en betoogde, dat de drang naar een ver- korten werkdag alle reden van bestaan heeft Verkorting van arbeidstijd beteekent een beter, aangenamer leven. Zij kan den arbei- der niet worden ontnomen, zooals wel het ge val is met loonsverhooging, waarop immers altijd weer prijsverhooging van allerlei arti kelen volgt. De argumenten, die de patroons voor de voorstellen tot wijziging van het contract aanvoeren, komen neer op dit: de economi- sche toestand is zoodanig, dat wij niet kun- dag een uitstapje naar buiten laten maken, miss Mackwayte... naar Essex, naar Mill! House to Wentfield... U Ibegrijpt ^-el, wila u daar moet opzoeken niet waar? Ik begin een beetje ongerust te worden, want we hebben geen bericlxt gekregen sindls toji dlaar 'aange- toomien is. Ik had! gehoopt, Ihem op heti spoor van Nur-el-Dtoi te brengen, maar voor het oogenblik schijnen we de pilarnk mfe geslagen te heb'ben. Maar u kumli mijnheer O'kewood alles verttellen wat wij van de vroegare ge- beurtenissen to hot ffleven: van de dlanse'res weten u weet wel, wat wijl van mlijn rran- schen collega gehoorid' hebben, gister. Geeft u hem! alle bijzondierhedian over het geval Barling, daar weet u van, riietwaar? Goed, en ziiet u dan: melleen eens van onzen ge- mieensch'appelijken vriiend' te weten te koiraen, wat hij: van' plan' is te doen. Ik will herni niet overhaasten.... I'aat hij dlat vooral niet den- 'ken... maar ik zou wel graag wiillen' weten of hij: eenig plan gemlaakt hteft Ziezoo gaat u nu maiar op weg. Er to een1 mooie treto om- sfreeks drie uur, die u binnen het uur to Wen'tfield brengtMiaar pas goed op u zelf MOrgen zie ik u dus wel!" ■Met de eene hand) al weer op die bel en met de andere aan db telefoon, was de chef dadelijk weer to zijn werk verdliept. Hij: scheen' 'aan Barbara Mackwayte reeds nildt meer te denken Dien niam:i:dldlag ort kwart Vfor vijf kwam Barbara door het hekje van Mill House en lilep die oprijlaan op. Zij was te veet van hdt nen concurreeren met fret huheidand, reden waarom de werktijd langer en de loonen naar beneden moeten. Maar dit laatste zei spr. is niet ge heel juist. Als aangenomen werd de voor- gestelde loonsverlaging en verlengtog van den werktijd, zouden de bouwarbeiders ten slotte per week toch meer verdienen bij een 10-urigen werkdag dan thans bij den 8J4- urigen. En waar blijft men dan met den eisch dat er minder verdiend moet worden? Dat ons land niet zou kunnen concurree ren met het buitenland, betwistte spr, aan de hand van cijfers uit het Kath. Sociaal Week blad, die aangeven, dat de uitvoer der Ne- derlandsche industrie steeds stijgende is. Het argument der concurrence wordt door spr. dan ook niet ernstig genomen. De kortere werkdag to van te groot cultured be lang om dien daarvoor prijs te geven. Spr. gaf niet toe, dat werktijdverlenging zou leiden tot werkverruiming en citeerde daarvoor ook een artikel uit de „Bouwer", die berekende dat de werkloosheid onder de bouwarbeiders zou stijgen door elke uitbrel- ding van werktijd. Er zou, als de patroons hun zin kregen, zeker voor eenige millioenen meer werk moeten komen, om alle bouwvak arbeiders aan het werk te kunnen houden. Een dergelijke vermeerdertog achtte spr. on- mogelijk. De patroons wilien to hunne nieuwe voor stellen den vrijen Zaterdagmiddag doen in- gaan om eto uur, waardoor, naar spr. uit- eenzette, een heele hap zal worden genomen uit dien middag, gezien het feit dat thans in vele plaatsen de arbeid op Zaterdag om 12 uur rs middags eindigi De overige voorwaarden der patroons vor- men eigenlijk ten geheel. Thans moeten de feestdagen worden betaald en vergoedingen gegeven bij verzuim wegens huwelijk, militie, regen, enz. De patroons wilien dit alles nu afschaffen. Er is veel gebeurd v66r dit alles werd vast- gesteld bij de wet op't Collectief Arbeidscon- tract en vele arbeiders hebben van deze be- palingen geprofiteerd, zoodat de arbeider niet altijd uitsluitend afhankelijk was van het aaptal uren waarin gewerkt werd, gelijk het vroeger was. Toen had men nooit zeker- heid hoeveel men kon verdienen en deze on- geregelde verdiensten werkten een ongere- geld leven in de hand. Nu men bij verzuim wegens regen 70 pCt. vergoeding krijgt, la ten de patroons niet meer zoo gauw den ar beid rusten, als het regent, waar vroeger soms al ophouden bevolen werd als er nog slechts regen dreigde. En als het inderdaaa zo6 erg regent, dat men wel moet ophouden, vindt de patroon voor de resteerende 30 pCt. van het loon vaak wel werk, dat anders was blijven liggen, wat voor den arbeider dus be teekent een vol loon. Om dit alles was spr. sterk tegen het in- trekken van de vergoeding bij verzuim we gens regen. Ook het niet uitbetalen van feestdagen was voor spr. niet aannemelijk, reden waar om hij ook deze bepaling niet wilde zien ge- schrapt, evenmin als uitbetaling bij sterfge- val van naaste verwanten, huwelijk, beval- ling etc. Als een en ander uit de collectieve overeenkomst wordt gelicht, is de waarde van dit contract tot mets gedaald. Tegenover het laten vallen van een en ander wilien de patroons een loonsverhoo ging geven van twee cent per uur, d. w. z. toplaats van een loonsverlaging to te voe ren van 10 cent wilien zij het loon verlagen met cent. Hun voorstel komt dus neer op een vermindering met 2 cent van de loonsver laging. Maar, zei spr., deze sociale maatre- gelen zijn voor ons geen centenkwestie. Voor ons is het de kwestie of -wij al dan niet terug zullen keeren tot den tijd der ongeregelae inkomsten met al de gevolgen van dien. De ontheffing van de verplichting tot wer- ken op Zondag wilien de patroons voorts nog zien opgeheven, wat spr. ook niet kon goed- keuren. Een ander voorstel der patroons is, dat het niet-naleven van het heele collectieve contract door een of anderen patroon aanlei ding kan zijn om het voor een heele gemeente op zij te zetten. Spr. waarschflwde hier te en, want hierdoor zou het handhaven van et contract van kin patroon kunnen afhan- en, en stellig is er in tal van plaatsen wel ,&n, die een of andere bepaling zal wilien ontduiken. Wat zou dus het contract beteeke- nen. als de patroons hierin hun zin kregen? Verder wilien de patroons de bepalingen van het contract niet erkennen dan in plaat sen waar een afdeeling bestaat van hun Bond. Dit mag voor de patroons goed zijn, omdat zij ait moet worden toegegeven modlijk aansprakelijk kunnen zijn voor niet- naleving van't contract to plaatsen waar zij geen afdeeling hebben, maar voor de arbei ders bestaat het gevaar, dsat dan weer de loonstrijd komt en bovendien het gevaar, dat de eene patroonsafdeeling na de andere wordt opgeheven. Spr. wees hierbij op den nu reeds in Zutfen gevoerden strijd. Hierop kwam spr. op het punt, dat het loon station giekomen en die wiamideltog had1 haar goed gedaan.. Ffet was een heerlijte zachte middag geweest, maar toen de echemeirtog tovi'el, was een zware donkere mtot komen opzeien boven die voditige, lage vetdien. De verwaarloosdte tuin van mr. Bellward's villa was to gnauwen dlamp gehuld', toen: Barbara de laan opliep. Maar dd voiahtege dOodischheid vara het terrein hraeht haar toch miiet to een gedrukte stemming. Zij verhengdd rich to dit uib sitapje to de friesdhe buitenlucht, bovendliera wist zij; dat de tegenwoord'ighei'dl vara Des mond Okewoodi die vage vrees wel zou ver- drijvem, diie haar sihdis den moord! op haar vadier raiet veriatten had. Zij had hem maar twee keer oratmoct, diacht ze bijl zichzelf, maar hiijl had iets beftlrouwbaars era zoraniigs over zich, dat haar juislt de opwekktog gaf, die zij noodig had. Een witkiel aan het station had haar den weg raaar Mill House uitgediuiid, want er wa ren verscheiden spli'tsinigen:, miaari met be- hulip van. de aanwijriingen van den vriandelij- ken witkiel als een herbeng hiier of ddar, of een vij'ver of een schuur, had Barbara haar doel bareikt. Onder de poort gekomen, trok zij aan de bel, die vuil en raat was en luto:erde, hoe dlie to het huto met groot lawaai' ovesrging. (Hoe eenzaam was het huto, dacht Barba ra met een huivertog. De mist werd1 elk oogenblik dikfcer en 'scheen nu een groot gor- dijta, dlat tussdilen haar en de oprijlaan1 was der bouwarbeiders zal vaststellen. Dat loon 'wordt wel steeds door Jan Publiek schande- lijk hoog genoemd, maar spr. stelde vast, dat het contractloon voor geschoolden (thans 36), na aftrek van alle wisselvalligheden van werkloosheid, regen enz. zeker niet bo ven 30 is te stellen. Dat loon van f 36 wilien de patroons nu brengen op 31.20 en dat voor ongeschool- den (thans f 28.80) op pl.m. 2b, wat na bovengenoemden aftrek dan wordt resp. on- geveer 27 en 22. De tegenwoordige loonen zijn niet te hoog, zei spr., al wilde hij niet ontkennen, dat er b.v. in Amsterdam eenige jaren geleden veel meer werd verdiend. Deze hoogere loonen (dikwijls door het publiek overdreven) duur- den echter slechts kort en werden alleen be- reikt in overwerk en dan ook nog doordat de Eatroons meermalen elkaar de arbeiders af- aapten door veel meer te bieden dan het contractloon. De loonen der bouwvakarbeiders vergelij- kende met die van rijks- of genieentewerklie- den en ook van die in particulieren dienst, constateerde spr. dat eerstgenoemden toch bij de nieuwe voorstellen aamnerkelijk min der zullen verdienen, terwijl zij dan boven dien nog onder veel slechtere sociale voor- waarden moeten werken (b.v. veel meer werkloosheid hebben, vacantie misscn, enz.) Dat de op het oogenblik nog in het bouw- bedrijf betaalde loonen zoo zwaar zouden drukken op de huurprijzen der woningen, dat verlaging dier loonen beslist noodzake lijk is, ontkende spr., daarbij „De Bouwer" citeerende. Verlaging der loonen tot het peil van 1914 zou op een huurprijs van 10 per week slechts een bedrag van 66 cent uitma- ken. Het is dus onjuist, dat bij loonsverla- ing in het bouwbedrijf de huren zoo zouden lalen als sommige menschen wel wilden be- weren. De voornaamste oorzaak der hooge huren zijn de hooge belastiugen. De door de patroons voorgestelde ver- slechtering zaj slechts leiden tot huurverla- ging met hoogstens 12 cent en het is dus ab surd om te verwachten, dat bij doorvoering van het patroonsvoorstel plotseling veel meer zal worden gebouwd. Een ander voorstel van die patroons, n.l. het vaststellen van het loon der onge- schoolden in vrije overeenkomst tusschen pa troon en arbeider, zal, naar spr. vreesde, lei den tot de willekeur, dat er binnen niet al te langen tijd slechts ongeschoolde arbeiders meer zullen zijn en de loonen dus nog meer naar beneden gaan. De arbitrage-commissie, thans uit vijf le- den bestaande, wilien de patroons op vier ge steld zien, maar, zei spr., als er in het col lectieve contract geen sociale bepalingen meer bestaan, is die heele arbitrage-commis sie overbodig. Het kon spr. niet schelen uit hoeveel leden zij bestaat. Tegenover de eischen der patroons hebben de werkliedenbonden de 45-urige werkweek terug gevraagd en dan nog iets, dat nog bij- na nieuw is, n.l. het instellen van commis- sies, die toezien op het goede naleven van het landelijk contract en het aanstellen van een bouwgedelegeerde op elk werk, die eventueele grieven van het personeel nader belicht te genover de patroons. Verder vragen wij, zei spr., hoogere vergoeding van loon bij regen en eindelijk het invoeren van vacantie. Spr. was overtuigd, dat deze eischen der arbeiders gesteld zijn in een minder gunsti- gen tijd, zelfs vreesde hij dlat de werklieden in den tegenwoordigen tijd tegenover de pa troons wel een veer zullen moeten laten, maar hij wilde toch niet gelooven, dat het thans door de patroons voorgestelde zou worden aangenomen. Dan maar liever geen collectief contract en terug naar den con- tract-loozen tijd van vroeger. Spr. wist niet of het patroonsvoorstel van thans hun laatste woord was of dat zij water ,in den wijn zullen doen, maar zeker noemde hij het, dat de patroons niet met deze voor stellen zouden hebben kunnen en durven ko men, als alle bouwvakarbeiders hunne orga nisaties trouw waren gebleven. Lummels noemde spr. hen, die de organisaties den rug toekeerden. De heer Dekker, hiema de vergadering sluitende, omdat geen der aanwezigen debat verlangde, onderschreef den wensch van den opigehangen. Op een afetarad hoorde zij; heiti holle geplas vara een beek. Verder was er geen geluid te bebemnen. Weer trok zij gejaagd aan de bel era wacht- te. Ira haar tasehjia had zij een electrisdh zaMiaotaamtje (want zij! was een practisch' persoontje), dat haaldie zij voor den: dag en veriichittie er 'die deur mee. Mets dan een stevig, massieve, ondioord'riragbare houten oppervlakfteZij1 liep dd mist weer to en on- d'erzocht de itamera, dli'e al bijna niet meer te onderschdidlen waren. Ze waren doraker en luguber. Weer lnidde zij aara dte bel. Era weer alls eenig aratwoord het luide gerirakel binnen. Toen was alias weer stilBarbara begon on gerust te wondlen. Wat was er met majoor O'kewood gebeurd? Zij had begrepen, dlat er geen kwestie van kon zijn, dat hij' het huto verffidt, voordlalt de chef hem' het bevel dsar- toe had gegeven. Waar was hij dan Hij was er raiet de man naar omi die bevelen raiet te igehoorzamen. Liever dan dad te veronder- stellen, dacht zij dat hem iets overikomen moest zijn. Was er ook hier bedrog to 't spd1 gCweest? Een plotsdinge vrees bekroop haar. Zij greep de bel en Ifrok en took, totdlat zij' niet meer toekken kon. De bel tingelaei en luidde er.i diaverdc door het donikere hhis en bled einlcMijfc stil. Barbara borasde op de deur met haiar handen, want er was geen klopper, maar het bleef stil btaraen. De grauwe mist alleera werd d'ichter en dichter om haar been, ■toen zij onder het drui'pende afdakje'stond. (Wordlt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5