DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.b. Herms. Coster Zoon, Voordam C 9, Alkmaar. No. 284 Honderd y}jf en fwinfigste Jaargang, 1928 MAANDAG 3 DECEMBER Dft msntirer bests® utt 2 fctsdten. Atoonnomentsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Bedactle No. 33. Difecteur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. Buitenland DE ECONOMISCHE TOESTAND IN DUITSCHLAND. In he! Ruhrgebied doen de gevol'gen van dte jongste overeenkomston tusschen die in- dustrieclen en de bezetters zich reeds gevoe- len door de gdeidelij'ke hervatting' van het work. De mijnen „Konig Wilhelm" en „Kaiser Friedrich" van Stinnes, de mijn „Zollvereici" van de Phonix-groep en de staalfabxieken van Krupp hebben reeds het grootste ge- deel'te van het personeel weder te werk ge- steld. Te D'usseldorf hebben sedert 25 November 6000 arbeiders in verschillende metaalfabrite- ken het wcrk hervat. De tien-nrige werkdag is met ingevoerd. In de fabrieken van Thyssenv te Duisburg, waar de vverktijd van v6or den oorlog weder is ingevoerd, werden 1800 arbeiders weder aangesteld. DE POLITIEKE TOESTAND IN BERLIJN. Men vcmeemt, dat Marx, de nieuwe rijks- kanselier, van plan is, bij dm Rijjksdag een nieuwe machtigingswet in te diencn. In ge- val dezc wordt veiworpen zop hij. door den Rijkspresident gemachtigd zijn om den Rijtedag te ontbinden. Op grond van de nieuw in te dienen mach tigingswet wenscht de regeering volmacht onx terstond alle vereischite maatregelen te ne- men, ook zonder de toestemming van den Rijksdag. In het algemeen zullen dteze maat regelen zich bepalen tot het economische ge bied, zooals dte veelbesproken maatregel tot het stellen van de inkomstenbetasting op ba sis van deg; oudmark. Reeds de regeering Stresenxann had van den Rijtedag zulk een machtigingswet ge- kregen, welke uiterlijk tot 1 April 1924 van kracht zou zijn, doch welke gebondten was aan de parlemeotaire samenstelling van: het kabintet-Stresemann. Thans wll mien de nieu we machtigingswet ouafhankelijk stellen van1 de samenstelling van het kabinet, doch dte ter- mijn, gedurende welke dte wet van kracht zal zijn, zal zeer kort zijn. De regeering is van meening, dat zij wel zal beschikken over die mcerdex'heid van tweederdien in den Rijtedag, welke noodig is voor het doorvoerea van zui- ke grondwet-wijzigende maatregielea. Deze meening wordt echter anderzijds bestredten en de nxogelijkheid bestaat dxxs, dat het kabi- net-Marx reeds dadel'ijk voor een krachtproef zal koxnen te staan. De partijlen da- regiee- rings-cohlitie beschikken niet eens over de volstrekte meerderheid en indien ziji komen te staan tcgenover een vastbesloten oppositie van de Duitsclx-national® en dte sociaal-de- mo crated, zou het nieuwe kabinet reeds da- dtelijk ten val gedoemd zij!n. Dit gevaar schijnt echter niet groot, diaar de Duitsch-nationaien voornemens schijnen te zijn om bij de stemming over dit voorstel v orcersi neutraal te blijvem. Weliswaar ge- ii de bladen dezer partij te kennen, dat zij' .net het kabinet-Marx niet tevreden zijn en schrijft graaf Westarp in de „Kreuzzeitung" nog eens nadrukkeliijk, dat de Duitsch-natio- iiale politick er op gericht is, zoo snel1 moge lijk to nieuwe verkiezingen te kotaen, doch men schijnt het niet wenschelSjk te achten, thans reeds tot dergelijka ingrijpende maatre gelen over te gaan. De sodaabdemocraten hebben zich ten opzichte van de nieuwe machtigingswet op kortcn termijn no,g niet uitgesproken. De „Vorwarts" meldt, dat die regeering- Marx de laatste zal zijn. die zich aan den in Juni 1920 gekozen Rijlksdag zal voorstdlen. Indien zich -een conflict voordoet, zullen de gewone verkiezingen tusschen April en Juni 1924 plaats hebben. In het tegenovergiestelde geval zullen ze reeds eerdier worden gehou- den. DE RIJNLAND-STAAT. De vorminig van een Rijnland-staat, zoo als. die werd voorbereid] door de commissie van 15, welke later werd veranderd in een commissie van 56, is, volgens een bericht van de Montag-Morgen uit Keulen op komst. Het bestuur is echter thans met vier leden uitgebreid tot zestig .personen, o. w. twee communisten. De leiding zal berusten bij den bankier Louis Hagen en den hurgemeester van Keulen Adenauer. Naar uitdrukkelijk verklaard wordt, be- treft het hier niet uitsluit-end een conicentratie van bet economisch leven. Er zal inderdaad een bestuur worden gevonud, d'at binnen het kader van de Duitsche grondwet' zal1 hande- len evenals in de overige Duitsche staten. DE SEPARATISTISCHE BEWEGINiG. Vrijdag is de Rijnland-republiek uitgeroe- pen te Biebrich. Er hadden daarbij geen inci- denten plaats, doch Zaterdagnxiddag heersch te er een zekere opgewondenheid in de stad. Voor het stadhuis kwam het tot samenscho- lingen. De Duitsche politie gaf een salvo af op de menigte, waardoor zes personen wer den gedood, en verscheidene gewond. In ver- band met deze incidenten heeft de Hooge Commissaris de macht in handen genomen, terwijl de militaire autoriteien de politie heb ben ontwapend en thans zelf voor de orde zorg dragen. Er is een onderzoek geopend voor de vaststelling der yerantwoordelijk- heid. Een bericht uit Mainz aan het ^Journal" meldt, dat Duitsche politiebeambten eenige honderden ongewapende separatsiten, die de vrijlating van' hum gevangen genomen leiders eischten, met geweervuur ontvingen. Van de gevolgen dezer botsing wordt niets gemeld. Tengevolge van de bij de uitroeping van de republiek te Achierten en Biebrich ontsta- ne relletjes werden drie separatisten gedood en een aantal gewond. De militaire autoritei- ten ontwapenden de politie en hersteldten de orde. Zeker door inwilliging der eischen van' de separatisten, die immers onder Fransche be- scherming staan; ondanks Poincare's ont- kenining. In een onderhoud, dat de correspondent van de Tel. te Dusseldorp had met Matthes deelde deze mede, dat zijni beweging stherp afgescheiden blijft van de groep-Dorten, en dat de actie van voren af aan zal worden be- gonnen. „Wij zullen van mi af niet langer militair optreden, daar ik al mijn troepen, op 800 man na, naar huis lieb gezond'en; doch voortaan zullen wij onzen weg slechts zoeken door economische en politieke middelen." Matthes verzekerde voort, dat de separatis ten met alle middelen zullen verhinderen, dat de economische Rijnlandteommissie, de z.g. commissie van 56, buiten het Engel'sche ge- bied zal bijeen komen. HET WERK AAN: DE RUHR. De hervatting van den arbeid in het Ruhr gebied d/uurt voort. De „Temps" verklaart mt goed-ingelichte kringen te hebben ver- nomen, dat reeds met 65 pCt. der mdjn-in- dustrieen een overeenkomst is gesloten en men verwacht, dat alle Ruhr-imdustrieelen de overeenkonxst voor het midden dezer week zullen hebben onderieekend. In ver- schillende mijnen hebben' een' aantal arbei ders er in' toegestemd particuliere overeen- komsten met de directie te teekeuen, waaibij zij zich, zonder raadpleging van1 de vakver- eenigingen, verbinden ot een dagelijkschen arbeid van 10 uren Te Duisburg laten de gedelegeerden der vakvereenigingen Hiersch en Dumkor en de christelijke vakvereenigingen den arbeidfers vrij, te handelen zooals zij wenschen. Te Bochum hebben 20.000 leden der chris telijke vakvereenigingen' den arbeid hervat. VERMINDERINiG DER BEZETTING AAN DE RUHR. De Fransche en Belgisiche regeeringen hebben thans defimitief besloten, de sterkte van haar militaire bezettingstroepen in het Ruhrgebied te verminderen. Verder zal de terugkeer worden toegestaan aan een aan tal Duitschers, die uit het Ruhrgebied waren uitgewezen'. Ook hebben de hooge commissarissen voor het bezette gebied besloten^ dat handelswa- ren, die uit het onbezette Duitschland in het bezette gebied worden ingevoerd, niet langer aan douanerechten of andere restricties on- derworpen zullen zijn. TIENUURSDAG IN DUITSCHLAND. Naar de Avondbladen vememeo, zal dte Rijksminister van binnenlatidsche zaken bin- nenkort een verordening voorbereid'en en aan het kabinet ter gcedkeuring voorleggen, vol gens welke de arbeidstijd voor beambten en' adbeidera tot tien uur daags verhoogd wordt, HET ACCOORD IN DE COMMISSIE VAN HERSTEL. Te Louden heerscht algemeene voldooaing over het te Parijs door de Commissie van Herstei genomen- besiuit om twee commissies te benoemen, die blijkbaar afzonderlijk zul len optreden, dte eene ter behandeling van den nuanetairen en bu'dlgetaiieu1 toestand in Duitschland, de andexe voor het nagaan van bet door Duitschland naar het buitenland uiigevoerde kapitaaL Daarmedie is dus een poging gedaan1 om het herstelprobleem uit een nieuw gezich-ts- pun't te benaderen, n.I. uit dat van de nood- zakdfij'ldieid van maatregelen tot het zoo mo- gelijk hcrstellen van de Duitsche financial. D: bladen zinspelen er op, dat de besiis- oingm der commissies deg oedteuring van de Vemiiigde Staten zullten- wegdragen en dat dit land zich- in beide commissies zal' laten vertegemvoordigen. De hoip op Amerika's deelneming is gebaseerd op het feit, dat de bes'lissing die thans gevalkix is, iets geheel meters is dan de voorwaarden die in: verband met de door-Poincare gemaakte beperkingen Washington onaannemelijk voorlrwamen. Het jiongste besiuit geeft zulke ruime bevoegdlie- cten aan dte commissies, dat er een vrijwel onbeperkt onderzoek kan plaats vinden. RELLETJES IN MUNCHEN. Gistermiddag is het te Miinchen nabdji de Odenstrasse tot een emstige botsihg geko- men tusschen nationalisten en dte Landespo- lizei. Een troep nation alls tische manifestans- ten werd door een afdeeling Landespolxzei aangehouden, die zich getiood'zaakt zag" van den gummistok gebruik te ma ken, teneindte de demonstranten tie kunnen verspreiden. Dezen verweerden zidi heftig', doch moesten tea slotte de wij'k nemen, Er werd een1 groot aan tal gearresteerd. Naar verluidt, werden vele personen min of meer enxstig gelcwetst. DE OVERSTROOMING' INI ITALIe. Volgens een bericht uit Bergamo bedraagt tot nu toe diet aantal vermisten bij de cata strophe bij, het Gleno-meer zesliondierd. In het geheele dal lxggen deerlijk verminkte lichamicn verspreid. Overai ziet men onge- lukkigen, die de lijken van him vermiste fa- milieleden zoeken. Tal van bewoners namen in wanhoop de vlucht, Een draadloos bericht uit Rome meldt nog, dat heel Noord-Itaiie door vreeselijke stormen is geteisterd. Een viertai bruggen over de rivier de Piave zijn weggeslagen, ter wijl vele dorpen in de streek van Sagrado zijn overstroomd. GE'SNAPT, -Men meldt uit Pnaag aan dia N. R. Qnt. Juisit toen' ziji op het punit etondm1 van- dlaar ite vertnelkken, arreslteertdle dte poliitile te Egar F. H. Sdxramm en zijln verioofde Hil'h da Hermann uiiit Sialksani, dite bij een aanlilali banlcen en wlsselburoau's Ntedted'andisdie bankbiljetben van 25 gulden tier inwisseling h'ad'dten aangeboden, wetllkie later bleken vatsdh te zdjfn. In 'hiet gelieeli wisselldleni zij 675. De biljetlien waren' wligens photo- gtaphisoh precede nagieimiaald:' Bij' htm ar'- nes'tatie werid) 10,400 Tsjecho-fcronen en 51% bxilltoen Dui'isdie miarlk op heitl paar gevon- di6n« KORTE BERICHTEN. - Een Franseh ambtenaar is onder bg- dreiging te Berlijn beroofd van zijn porte- feuille, waarin een groot bedrag aan Francs. Daar zal weer een- nota uit Parijs over ko men! Bij de verkiezingui ini Bengalen heeft de sovjet-partij aanmerkelijke sucessen be- haald. Ook Zaterdae waren de prijzem op de Berlijnsche levensmiddeleamarkt weer lager, enkele zelfs met 20 pCt. De directie van' de Rijksbank heeft, te zamen met den Raad van Toezicht, met alge meene stemmen den oud-minister Helfferich als opvolger van Havenstein voor het presi- dentschap van de Rijksbank annbevok-n. Van democratische zijde maakt men tegen deze cand'datuur bezwaar. Uit Moskou wordt gemeld, dat Tsjitse- tin een nota aan het Vaticaan heeft gezon- dun, waarin de voorwaarden worden opge- soxnd voor de bceindiging van de katholie keti-vervolgi.agen In Rusland. Zoo eischen de Saijets o.a. dat het Vaticaan de Sovjet re- gicring de j ire zat erkennen. Omdat het herstei van de door dte aard- beving geteisterde gebieden zooveel uitgaven vordert, hebben alle Japansche ministers hunne begrootingen verlaagd. Alsof het een bijzonderheid was, meldt Renter, dat ook de vlootbegrooting vexminderd is. Er gaat circa 1434 pet. af. Bij een vliegongeluk nabij het vlieg- kamp van Ipswich (Engel'and) werden een offkier en een korporaal gedood. Uit Tokio wordt gemeld, dat volgens de jongste officieele gegevens het aantal slacht- offers van de aardbeving bedraagt: 99375 dooden, 113071 gewonden en 42890 vermis ten, die naar alle waarschijmlij'khexd dood zijn. (Jemengd Nieuws DE ONTREDDERING VAN DEN GIRODIENST. Het rapport met advies van de Nederland- sche Bank betreffenide den Posteheque- en Girodienst, is verschenen. In dit rapport wordt allereerst het gedecentraliseerde stelsel bij den dienst tot 24 Augustus j.l. behandteld. Aan dit onderdeel is het volgendte. ontleend: Op 358 plaatseni werd boekboudiing van de rekening-courant met den rekeninghouder op het pos'kantoor van' diens woonplaats of ge kozen domicilie bijgehouden. Dit geheel werd door het centraalkamtoor (C. K.) in Den Haag gecontroleerd. Dit centraalkantoor kwam' in het bezit van materiaal, waaruit kon worden opgebouwd: 1. wat de postkantoren geboekt hadden op de rek.-courant; 2. wat de postkantoren aan den rek.-hou- der hadden verantwoord, beide als gevolg van het inschrijven in de registers. De controle-arbeid aan het centraalkan toor werd echter te omvangrijk, zoodat men langzamerhand op verschillende onderdeelen daarmede ten achter raakte. Zoo was het mogelijk, dat de dienst naar buiten goed functionneerde (de niet dikwijls voorkomende fouteo werden door het publiek aan het postkantoor of aan' het centraalkanr toor mediegedeeld en snel hersteld), maar in- wendig de controle op het geheel op verschil lende punten ten achter raakte en dUs onbe- trouwbaar was. Er ontstond, zegt het rapport, tegen het naderen van den 24sten Augustus geleidelijk groote achterstand aan het C. K., waarvoor als redenen worden opgegeven 1. De opbouw van den verzamelstaat der opgaven uit de hulpregisters der postkan toren, was achter van 1 Februari j.l. af; 2. De recapitulatie der boekingen op de rek-courant door die postkantoren was bij het C. K. achter van begin Juni j.l. af; 3. De controle op de maandstaten, door het postkantoor ingezonden als controle op de saldi-tegoed der rek.-houders iedividueel per ultimo van elke maand, heeft men niet kunnen voleindigen. De verschillen zijn vast- gelegd, maar met het opsporen dier verschil len was men 7 h 8 maanden achter 4. De origineele stukken (middenstukken van stortings- en giroformulieren, betaalde cheques), moesten aan het C. K. worden „ge- lezen" en afgestreept op de voorschriften aer hulpregisters der postkantoren. Met deze omvangrijke controle was't C. K. achter van 10 April jl. af; er waren circa 4 millioen stuks ongecontroleerd; 5. Aan het C. K. beging men tijdelijk de fout, dat men den dagverzamelstaat, welke per kantoor moest worden opgebouwd van de afsohriften der rek.-courantvellen G. 6, gelei delijk ging opmaken van de doorschriften der afrekeningen, welke aan rek.-houders waren gezonden (G. 30), omdat men dan minder cijfermateriaal te verwerk-en had. Schijnbaar geen noemenswaardige wijzigxng, in werke- lijkheid echter een „tornen" aan tiet systeem, daar men, in stede van de origineele stukken, van de afschriften dier origineele stukken ar- beidde 6. Vecfvolgens werd op een' groot postkan toor, dat overladen was met arbeid en te kam- pen had met gebrek aan ruimte en aan perso neel, en waar het met d'oenlijk bleek de sal- do's der rekeningen op den laatsten der maand zelf op te maken, dat werk aldaar niet uitgevoerd. Het C. K. in Den FTaag nam dien arbeid over, zoodat het controlebureau aldaar het materiaal1 vervaardigde, dat het zelf te controleeren had. Hiermede werd het beginsel der controle aangetast, en daannedte tevens de controle op de cijfers van het to- taal1 saldo-tegoed voor alle rek.-houders. 7. De dagelijks door de postkantoren toege- zonden pakketten waarin de doorschriften (der hulpregisters, der rek.-oourantvellen, der afrekeningen aan rek.-houders)dte formulie- ren en de verschillende mededeelingen en be- scheiden, welke op de rekeningen betrekking hadden, waren verpakt hadden zich in het begin van de maand Augustus j.l. opgeboopt Er lagen op dat tijdstip 2680 van dlie pakket ten nog ongeopend en net was toch noodzake- lijk, dat dit materiaal verwerkt was op den dag, dat de centralisatie zou worden inge voerd; 8. De renteberekeninig op die postrekeningen was echter van Januari j.l. af. Het rapport gaat dan verder: De dienst werd bij het naderen van den dag van overgang tot de oentralicatie (24 Aug.) steeds zieker, terwijl een „vitium originis" nu meer naar voren kwam: men had bij den dienst van de oprichting af niet rek.-courant- boek gehoudeni op dte wijze als elke bankier zulte pleegt te doen. Men heeft van den aan- varog a*f gewerfct op liosse vtellletjes (de foriniu- lieren G 6) en' elken keer, dat er transacties op een dag plaats vonden, dat velletje verwis- seld voor een andter velletje. Deze arbeid werd op de 358 kantoren, be- halve door het gewone postpersoneel, verricht door 604 ambtenaren, die spedaal girowerk- zaamhedien deden, en 808 ambtenaren bij het C. K. (toifcaal 1412 personen.) Vervolgens wordt- gezegd, d'at een onder zoek in het buitenland dte overtuiging bij- bracht reeds in 1921 dat verbetering a!- leen was te verkrijgen door centralisatie. Op 28 Maart 1922 werden er onderhande- lingen met dte N.V. „Mabo" geopend, 12 April d.a.v. had een bespreking met die directie en 5 Mei berichtte men, d'at overleg was ge- pleegd met die N.V. over de 'te verleoien hulp en voorlichting bij de inrichting der adminis- tratie van het Centr. Giro-kantoor, en dat dte „Mabo" beredd was alle adviezen omtrent aan- wending dter electr. Powers-insta 11 atie en an dere kant'oormachines te verstrekken. Naar een door „Mabo" ingezonden „beschrijving van werkzaamheden op het C. K." en een be- schrijving omtrent de wijze, waarop de rente- berekening zou moeten geschieden, werd ver volgens de centralisatie ontworpen. Personeel moest toen worden ontrtokken aan den controlearbeid' om nader met de nieu we methoden bekend, te worden. Vandaar toe- aeming vaxl den achterstand. Om dm beginpost vast te stellen op den eersten dag, dat de gecentraliseerde dienst in werking zou treden, was het juiste saldo van telke rekening op dien dag noodig. Men had siecbts de (laatste doorsduriftm aer rek-cou rant G. 6 te gebruiken en dat saldo over te nemm, doch op het laatste oogenblik voor den overgang (24 Aug.) bleek het, dat een deel van deze formulieren zoek was. Tevoren op 16 Aug. was aan die postkantoren op- dracht gegeven, zoo nauwkeurig mogelijk de saldi per 24 Aug. aan het C. K. op te geven Door den grooten omvang en het korte tijdsbestek, waarin door de postkantoren die opgaven moesten worden gelevexd, heeft mm zelfs op dte kantoren, waarvan mm als regel uitstekend werd afgeleverd kreeg, bij het vervaardigen van die lijstm fouteo. ge- maakt. Men had aan dek antoren opdracht gege ven op 18 Aug,, eerst de nummers der reke ningen op de (oude maand-)lijsten G. 36 on der elkaxider te plaatsan, m daama, op 24 d.a.v., het saldo er achter te stellen, zulks ter bespoediging van den arbeid, welke met de telmachine gesehiedde. Deze order van lict C. K kan aanleiding geven tot foutten makui Niet van de gegevens, wellke h etC. K. in zijo archief had, maar van de in allerijl sa- nxengestelde opgaven der 358 kantoren wer den de aanvangssaldi gendmen. De ponseressen vingen aan' met het pom- sen van meerdtere foutieve saldi; ook maak- te zij fouten in nummers of in- bedragen of in beide. Hieruit zij'n de tallooze fouten te ver- klaren, welloe door de printingmachines van de geponsde kaartm op printlijsten en ten slotte op de sfcrooken voor dte rek.-houders reeds den allereersten dag werden afgedrukt Geen. enkel aanvangsaldo was alls het ware meer te vertrouwen. Had men op 25 Aug., ja op 26 Aug., dit ondter de oo'gen gezien, en den dienst eenige dagen stop gezet, om te trachten weer in het goed spoor tte komen', weliicht was de ver- warring in den inwendigen dienst tot kleinere proporties beperkt gebleven. Nog wordt medtegedeeldi, dat thans 84285 xaldi per 24 Aug. overeenstemmen. DE CONTRoLE. Tot het nagaan of de boekingen der stor- ringen, giro's en cheques door het rek.com- rantbureau ook werkelijik waren geschied, werd em groepscontrolebureau gevormd. Behalve dteze controle op deboeking ver 1000-tallen., werd ingesteld een dagconlirdle voor de boekingen van elken dag. De invoering dezer werkwijZe heeft vooral in de eerste dagen, toen er 50000 a 70 000 dagtaransacties te boekm waxm, gestag- neerd, omdat met nog ongeschoolde rek.com- rantboekhouders moest worden gewerkt. Dit is dte reden, waarom juisi dteb oeking in de eerste dagen zooveel tijd in beslag heeft ge nomen. Mtet eeniga voorbedden wordt vervcilgens aangegeven, hoe die decenltrlailiSaitie en cen- tralisaitiiie tegenover rtet-houdars werkt. Hier- van worldlen die voor- en1 miadleelien aanjge- ioond. De Regeeriing kan, nia vaststelling van 'die juiste salMi per 4 October jl. ittoit drieMei be- Sluiten: 1. Kiquida'fcie, 2. voortzettiinig van den dienst met beperikte decenitrallisatie, 3. id., go- cenitraliisteerrf. Alwrsns tot vooitzetting 'over tie gaan; zal een beslissmg genomen moeten1 worden over het vergoedten van rente. Afsdhaffinig van rente eenerzijds, en bere kening van provisie andtexizijdls1, zal de op- lossing moteten brenigeni, om zonder varies het bedrijf voort te zettten. Vervol'gerus woTdlt niaidter besproikeu een voortztetiiiig met bejpertote deoenferalisatie en ui'tvoerig gecenitraliseerd. Ten slotte woden) besdhoumingen gewijd aan de voorgeslttelldle ariimiimistratie. Voor affilte postkantoren1 zall de mibedld) eenL wudlig zijta. Daar wordt alileen gestortl en allteen chequeHbetaling gedaan. Het postkan toor heeft dienh'alive sltechits een register bij1 >te hou'dlen van die dlag-onltangsten en een van1 be- talingen, en daarvan rek. en verantw. Itfe doen aan1 hlet C. K. M'ogelijlk zal heit zijn, out indaten tot eenttra- liisatie wordt besffloten dten dienst na het in .gereedheiidl brengen van die nieuw-opgebouw- de rtek.-oourant van 24 Aug. tolt 4 Oct. voori: to zetten. Do'or de s'Miiihgi is het mogidxjlk gieweest om tevens het persontetell to oefewen in een nieuw boekingssysteem voor een geoentraili- seerdten1 dien'st. Het rapport eindiigt met die opmierfcing, dat mien den grondSllag heeft wfiilten leggen voor een baproefd systeem. Aan het raptport zijh een zestal' bijiliagen toegevoegd ALKMAARSCHE COURANT. Jongens-, Meisjes- en Prentenboeken.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1