DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. alle Handelsdrukwerk N.V. Boek- en Handelsdrnkkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, Voordam G 9,ALKMAAR. No. 286 Honderd Yijf en twinfigste Jaargang, 1928 WOENSDAG 5 DECEMBER Dft nutmiKsr bestsaspj uSi 5 Madea Atoonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr, y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: O. H, KRAK. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. Buitenland DE DUITSCHE REGEERINGS- VERKLARING. DUITSCHLAND U1TGEPUT. In de zitting van cllen Rijksdag heeft gis- ter Rijkskanselier dr. Marx, nadat bij bet nieuwe kabinet had voorgesteld, het woord genomen. Hij betuigde dr. Stresemann zijn dank dat ihij in het nieuwe kabinet de porte- feuille van buitenlandsche zaken heeft over- genomen. Daardoor is de zoozeer gewensch- te contimuiteit op buitenlandisch politick ge- bied verzekerd. De kanselier betuigde dan zijn leedwezen dat de crisis, door het besluit van den Rijks dag van 23 Nov. in het leven geroepen, veel langer heeft geduurd, dan wenschelijk ge weest zou zijn. In het aangezicht van den werkelijk verschrikkelijken politieken en eco- nomischen toestand van den Volksstaat is het ieders eerste plicht, alles terzij-de te stel- len, wat van dien aard is om de tegenstellin- gen in den boezem van ons volk te verscher- pen. Mijn strijd, zoo ging de kanselier verder, is nodi tegen reohts, noch tegen links ge- richt, maar tegen alien, die het Duitsche. volk met geweld en list van het laatste be- rooven widen, dat on® is overgebleven, n.l. de eenhtid van de natie. Het Duitsche volk in al zijne lagen moet en zal het weten, dat onze economische en finandeele krachten werke lijk uitgeput zijn. In financieel opzicht is de Rijksregeering voor een probleem gesteld, :oo moeilijk als in de wereldgeschiedenis vaarsdiijnlijk nog niet voorgekomen is. On- middellijk moet er een wezenlijke verhooging der inkomsten tot stand komen. Niet minder moeten alle maatregelen tot beperking der uitgaven met zooveel kraoht worden toege- past, dat alle hinderpalen meedoogenlops uit den weg geruimd worden. De bevolking moet eindelijk in haar geheel doordrongen worden van t besef, dat wanneer volk en rijk niet in een hopeloozen draaikolk van ver- woesting verdwijmen willen, nu het uur van het grootste offer geslagen is. Dat tevens, om de verschrikkelijke werkeloosheid onder de knie te krijgen, het economische leven weer op dreef geholpen moet worden, maakt den' toestand buitengewoon moeilijk. Het moet nu duidelijk gezegd worden, dat hi het vraag- stuk der financieele gezondmaking de kwes- tie van zijn of niet-zijn voor ons besloten ligt. De kansele'r verklaarde verder, dat de te- genwoordig'e regeering, wat haar principl ed standpunt betreft, zioh van de vorige in niets onderscheidt. Beslissend voor de hou- ding van de regeering moet de katastrofale toestand van onze economic en onze finan cial zijn. Het is een levenskwestie voor het Rijk en volk hier de middelen en wegen tot verbetering en redding te vinden. Onder deze wegen rekent de regeering een machtigingswet, die haar in de gelegenheid stelt met den noodigen spoed1 doeltreffende maatregelen te nemen. Ten aanzien van den druk der tijden komen langdurige besprekin- gen in den Rijksdag onduldbaar voor. Het gaat niet meer om maanden of weken, maar om enkele dagen, in welke blijken moet of het nog gaat ons van het volledige verval te redden. De machtigingswet moet aan de Rijksregeering het recht geven om belastings- en andere dringende maatregelen te nemen, en wij doen een beroep op de vaderlandslief- de en het plichtsgevoel der volksvertegen- woordigers, opdat zij aan de regeering deze buitengewone volmacht geven. Overgaande tot de kwestie van de ver- houding van het Rijk en de Duitsche Staten, verklaarde de Rijkskanselier, dat hij het als een ernstige en, na de oplossing der meest dringende binnenlandsche vraagstukken, zijn voornaamste taak beschouwt, -zoo mogelijk spoedig tot een oph eldering van deze ver- houding te komen. Met eerbiediging, zooals vanzelf spreekt, van de Rijksgrondwet, zal men, in vele opzichten, de bevoegdheid der staten kunnen uitbreiden. Tot oplossing der meeningsgeschi 11 en schijnt' hem, beto'ogde de rijkskanselier, de weg van1 onder-handelingen wenischelijk en vol uitzichten. Hij is dan ook voornemens zoo spoedig mogelijk dergelijke onderhandelingen met de in aanmerking ko- mende regeeringen aan te knoopen. Inzake den ui'tzonderingstoestand ver klaarde de rijkskanselier, dat de handhaving van recht en ord'e in de komende dagen van beslissende beteekenis kan zijn voor de ont- wikkeling der binnen- en buitenlandsche poli tick en de voornaamste voorwaarde yoor het economisch herstel. Daarom kan de militaire uilzonderingstoestand nog niet worden ge- mist, vooral waar deze de regeering de mid delen in de hand geeft de maatregelen voor het herstel en leniging van den nood krach- tig te stamen1 en op te treden tegen degenen die van. dezen nood profiteeren. Zoodra de toestand het toelaat, zal de uitzonderingstoe- stand Worden opgeheven. Verder heeft de rijkskanselier nog ver- klaard, dat de regeering naar vermogen voor ret bezette gebied zal zorgen en zich met kracht zal verzetten tegen elke poging tot afscheid'ing van het Rijnland en het Rnhrge-„ hied. De regeering zal alles doen wat zij kan voor de bevolking dezer gebieden. Ten slotte deed de rijkskanselier een drin- gend beroep op de vol'ksvertegenwoordiging om bij de komende besprekingem met het oog op den critieken toestand alle onderlinge ver- schillen ter zijde te stellen. De rede werd levendig toegejuicht, vooral de passages over de nationale eenheid1, de machtigingswet en de buitenlandsche onder handelingen. Ook aan het slot weerklonk herhaaldelijk levendig applaus. Vervolgens werd de zhting tot hedenmidd'ag twee uur verdaagd ten einde den partijen gelegenheid te geven hun houding tegenover die machti- iwet te bepalen. a afloop der zitting hebben alle partijen, behalve de Duitsch-Nationalen, onimiddellijk fractievergaderingen gehouden. De Duitsch- Nationalen komen eerst heden bijeen. De soc.-democraten, die besloten hadden tegen te stemmen, hebben hun houding opnieuw over- wogen doch zijn nog niet tot een resultaat gekomen. De meerderheidspartijen: Cen trum, democraten en Duitsche Volkspartij po- gen een uitweg te vinden door de wet zoo te amendeeren dat de volmacht alleen zal gel- den in verband met de buitengewone maat regelen, die reeds d'oor het kabinet-Strese- manin waren aangekondigd. Voorts zal over kwestieuse punten niet door de algemeene vergadering doch alleen door de hoofdcom- missie van den Rijksdag behoeven te worden beslist. Vermoedelijk zal over deze wijzigin- gen opnieuw een bespreking der partijen noo- dig zijn. De Rijksraad, die van oordeeli was dat de volmachtswet in zekeren zin een afwijking van de Grondwet vormt, zoodat voor het aan- nemen daarvan niet de gewone doch de 2/3 meerderheid noodig was, heeft daarna met 45 tegen 9 stemmen het ootwerp aangeno- men. De Rijksraad had1 echter eerst een amendement voorgesteld, nl. dat niet alleen de rijksdag doch ook de rijksraad zelf het recht zal hebben bepaalde maatregelen op grondi van de volmachtswet te wraken. Met deze wijzigmg werd het ontwerp daarna aan- vaard. Saksen, Brunswijk en de Pruisische Rijn- provincie stemden tegen. Thuringen heeft zich onthouden; ook Beieren bracbt zijn stem niet uit maar behield zich voor om zijn stem in het protokol nog tot uiting te brengen. DE ARBEI'DSTIJD IN DE DUITSCHE MIJNEN In de gister gehouden' conferentie van de mijtiwerkersbonden in het Ruhrgebied, is de overeenkomst betreffendte de verlenging van den arbeidstird aangenomen- Alleen de chris- telijke bond stemde tegen. De drie hnksche bonden hadden ernstig bezwaar tegen het feat dat de overeenkomst niet de wederaan- stelling van alel ontslagen' arbeiders garan- deert. Tc dien aanzien werd dieo bestuurd'ers opdracht gegeven alsnog met alle kracht „er naar te strevcn, dat alle werkloozen weder n d'ienst worden genomen. DE DUITSCHE SPOORWEGEN EN DE FRANSCH-BELGISCHE REGIE. Tusschen het bestuur der Duitsche spoor- wegen in het bezette gebied en de Fransche regie is overeen gekomen, d!at het beheer, met uitzonderin'g der lijnen in de zone .van Keu- Icn1, in Fransche handen zal bl'ijveh, terwijl die der lijhen FrankfortDarmstadt en DarmstadtWorms onder Duitsch beheer zul'len blijven. Er zal een nauwkeurig proto col worden gemaakt omtrent de wederzijdsche rcchten en' verplichtingen cn een en ander zal op 10 December ter gO'edkeuring worden voorgelegd aan den Rijksdag. HET TRANS'ITOVERKEER OP DEN RIJN VRIJGELATEN. De bezettingsoverheden hebben, naar Hit Frankfort aan de N. R. Crt. wordt gemeld, het transitoverkeer op den Rijn vrijgelaten. Daardoor verval lern de tot nu toe bestaan hebbende groote moeilijkheden voor Neder- landsche vrachtreederijen. BOMAANSLAG. Maandagavond is te Bieflitz (Silezie) een aanslag geploegd op een lokaal, waar Duit- schers een vergadering hielden. Toen de ver gadering aan den gang was, ging piotseling het licht uit, en1 werden er twee bonunen en een handgranaot geworpen, ten gevolge waarvan 3 personen zwaar- ea> 30 lichtge wond zijn. OPZIENBAREND GEVAL. In Parijs wordt thane veel gesproken over een piotseling sterfgeval van den zoon van den afgevaardigde Leon Daudet. De 14-jarige jon'gen werd n.l. dood in een taxi gevonden, nadiat hij eenige dagen verdwenen was ge- wcest. Volgens den chauffeur is het zeker, dat de jongen de hand aan zichzelf gestagen heeft. Zaterdagmiddag, 24 November, is de ongc Daud'et 'smiddags om vier uur op het Bastilleplein in den auto gestapt om naar den Vfedrano-circus te rijden. Biji de Compifegne- straat gekomen hoordie de chauffeur een on- yewoon geluid, hij dach't eerst dat er een: ruiit brak; omzionde zag hij, dat de ruiten heel vvaren, maar dat de jongen in den 'wagen ■■mver lag op de bank. Hij. stopte, riep een ••gent aan, die een eindje verder stond en apende het portier. Het kind in den1 auto lag ;n zijn dooasstrijdaan deni riechterkant van rijn gezicht had hij een bloedende wond. De chauffeur acht hot uitgesloten, dat men hier net iets anders dan zelfmoord te doen zou '•""•Hben De jongen is alleen' in de taxi ge stapt; de raampjes waren dicht en van 'bui- 'cnaf had men niet kunnen' schieten zonder ^poren na te la ten. Zoodra de chauffeur het ongewone geluid hoorde, diat het geluid van het schot bkek te zijn, heeft hiji zichi omge- keerd. Hij. had, meent de mam, dan zeker ge- zicn of er iemand in de taxi ingestapt was De omgevimg van de Diaudef s is die mea ning toegedaan, dat anarchisten, om den va- der te treffem, het kind vermoord hebben, na dat zij het eerst eenige dagen gevangen ge houden hadden Het is echter bekend, dat de 14-jarige Philippe, een zwaar zenuwziek kind, bezeten door een periodjek opkomende behoefte om weg te vl'uchtea, herhaaldelijk voor eenige dagen uit de ouderlijke woning verdween, waarin hij1 cot dusver dan steeds weer berouwvol terugkwam. Toen het kind nu den. laatsten keer uitbleef, had de familie zich niet bijster ongerust gemaakt, in de over- [uiging, dat de jongen wel weer bovem water zou komen. AANKLACHT TEGEN EEN EX- MINISTER. De Spaansche ex-minister van buitenl. za ken, Santiago Alba, is naar de Engel- sche bladen melden voor de rechtbahk gedaagd. Hij wordt beschuldigd van zwen- del en valschheid in geschrifte. Indien de gedaagde binnen zes weken niet versc'hijut, zal hij als rebel beschouwd en behamdeld worden. De bladen publiceeren deze gerechtelijke vervolging zonder commentaar. DE LANGSTE GOEDERENTREIN TER WERELD. .Eenige wiekeo geleden' dis iin. die Amerikaan- sche stadl Regina, iin dien staat Saskatchewan de laingslte goederenllireki ter werdld geanri- veerd, .getrokkeni door een tooomloitief. die in kraoht en cons'tructie door gean andlere kan1 wtordien geevenaard. ;De txlein bestond uit 125 wiagons, die ite za>- mien bevrach't waireni- met 135.000 bushel tarwe, met een iltataal gewidht van. 5566 ton, terwijl de wagons met elkaar 23010 ton wo- gen'. Ail'les bij elkaar genoimien, woog de trein een fcledhe SOOO ton. De vervoerdle lllading as eeni deel van. den reoord-oogst van tarwe, die dit jaar werd binmengehaald. WIE IS DE OOiM EN WIE DE NEEF? Ln het Spaansche sOadlje La Coruna heeft ald'us meidlt de Chicago Tribune" een leilgenaardige baby-verwariing plaaits gehad; welke tot de meesrt zoitte vetrwantschapscorm- binaties aanleidiing geeft. Het gebeurde nameiijk, dat een nog vrij jeugdige moeder en 'haar doichto op den- zelifden dagi, ja zeiis op hetteelidie uur een nieuwen wereldburger het aanzijn sctankiem. Beneden zaten die farnflielteden imi angs/ige spanning ta wachiten 'op dfe btiijde tijiding, to.an pllbtseling de dokiter, die de moedler had geholpen, kwam zeiggeu, ,,dat het eeni jongen was". Nauwelijks hadl hiji die woorden geuiit, of het bericht kwarni binnen, dat de dochter eveneens een welgeschiapem zoon ^gekodhiif had. Groote vreugdle en opwlndiing maakten zfch van del 'beliangstellenda famiilideden. meester. Kurken fcnaliden, glazen en schote,i- tjes rihlkeld'en', mionden snapten. Toen wer- dten de 'bei.de babies door die zusters bininen- gebracht. Alls een lawine vflbgen. tamitefs en ooms, neven en ndichii'en op de beide spruiten aan, die weldra van airimi toiii 'arm giimgen Doch ptotselii'ng, als door eeni dectrdschen scholk verlamd, staaiiden de familieleden .am beurten eTkander en de beide babies aan. En in alter oogen stond de vraag ita lezen„Van wie is toj en van Wie is hij?" 'Daddliijk toog men op ondierzoelk uit naar 'kenmerken, maar men slaagde er niet din de bei'de zuigeHiingen van eflikaar te onderscheiden1. De kindaren ge- leken als twee druppdls water op elkander: beiden geleken zij op hun moeder, en daar deze zelf moedler en dochter eveneens sterk op ellkaar leken, was met geen moga lijkheidi uit te imnken, wie van1 cte beide ktor deren bij dte moeder oif bdj de doch.ter ithuist- behoorde. Men beslloot toen het raadsel eenvoudig door „b!indlelingsche keuze" op te lipssieni, en zoo warden de beidb spruiten toeigewezen. Maar als straks papa van zijn zakenreis uliill Argenltihie .terugkeerit, zal hij niet weten of hij zijn zoon of zijm neef begroet, of hij vader of oom is van' zijn eiigen kind, of diat zijn dochter of zijn vrouww de moed'er van ZELFSLUITENDE SPOORBOOMEN Het groote getal ongevallen bij spoorweg- overgangem, dat den laatsten tijd in Zweden heeft plants gehad, heeft reeds lang does zoe- ken naar een oplossing van het vedldgheids- probleem op de spoorwegen. Thans is in te- genwoordigheid van den Minister van Verkeer een nieuwe uitvindinggedemonstreerd op de Bofors-Werken. Het gaat hier om een gecom- bineerd hydraulisch systeem, waaibij twee pa- len, ieder op 25 Meter afstand van de spoor- lijn zijn aangehracht en in ieder, waarvan een spoorboom past, welke automatisch door den trein omlaag gebracht word't, als deze na- dert en weder opgeheven wordt, als hij voorbij is. Als de trein zioh op een bepaalden afstand bevindt van den spoorwegovergang, wordt door een hydraulisch apparaat langs electri- sohen weg can bout losgelaten, waarna de spoorboomen door metalen draden omlaag worden gebracht. Op de locomotief zelf is een baiterij geplaatst, waardoor deze dus geregeld onder comtrole van den machinist staat. OVERBRENGING VAN ELECTRISCHE BEWEEGKRAOHT. Door den ingenieur G. Rosen te Stockholm, is een 'hydraulisdhe 'lprachtmachine uitgevon- den, die de kracht van een Dieselmotor op dfe spillen van machines overbrengt. Door deze uitvinding zullen de kosten in vergelijking met die van de stoommachine, mimstens met een deride verlaagd worden. De ingenieur heeft op dleze uitvinding patent gekregen. KORTE BERICHTEN. Gister werd in het plaatsje Ccartaglin in het Iersche graafschap Kerry een Iersch soldaat door een viertal gemaskerde mannen aangevallen en gedood. Het schijnt met de veiligheid daar nog niet schitterend te zijn. Het Wehrkreiskommando no. 4 te Dres den heeft twee regeerings-commissaxissen bij de Saksische politieke politie zonder opgave van redfenen in arrest doen stellen. De economische toestand1 der stad Wies baden wordt geillustreerd door het feit, dat vier groote hotels, Eden, Riviera, Regina en Bristol wegens gebrek aan gasten bun bedrij- ven hebben gesloten. De Duitsche gezant in Washington, Wiedfeldf, heeft zijn onitslag gevraagd en zal met ingang van 1 Januari weder als directeur der Krupp-maatschappij optreden. Uit Rome wordt bericht, dat de commis- sie voor kieshervorming onder Giolitti hare werkzaamheden heeft beeindigd'. Door deze hervorming wordt aan vrouwen in Italie een beperkt kiesreoht verleend. Uit Warschau wordt bericht, dat de ata man Machno, die beschuldigd was van eene samenzwering, welke ten doel had, Oost-Gali- cie van Polen te scheidfen, is vrijgesproken. Naar thans bekend wordt, is bij dfe aard- beving in Tokio ook de Japansche biljartkam- pioen Yamada omgekomen, die bij den strijd om het wereldkampioenschap als eenige tegen- standfer Hoppe, die vele jaren wereldkampioen geweest is, de nederlaag wist toe te brengen. In kringen van het Vaticaan verluidt, dat de Paus in een geheim consistorie zal aankondigen, dat hij op 20 Dec. een groot concilium zal bijeenroepen, het eerste ocume- nische sedert 1870, 'hetwelk in 1926 of 1928 in Rome zal worden gehouden, en waarop meer dan 2000 bisschoppen zullen vergade- ren. Het Engelsche ministerie van' Arbeid deelt mede, dat het aantal personen op 26 Nov. in de arbeidsregistens in Groot-Britan- nie vermeld als geheel werkeloos 1.218.200 bedroeg. Dit was 16.477 minder dan in de vo rige week en 267.000 minder dan dfe cijfers, vermeld op 1 Jan. j.l. De bladen te Athene publiceeren een col- lectief besluit van alle oppositie- cn anti-Veni- zelistische partijen, die van Zaimis inbegrepen waarin werd aangekondigd, dat zij zich ge heel van deelneming aan de verkiezingen zul len onthouden. De laatste cijfers der werkloozen in Frankrijk, dateerend van einde October toonen aan dat aantal ondfersteunde werkloozen, dat in Februari meer dan 160.000 bedroeg, is te- ruggebracht tot 75.000. De prijzen op de levensmiddelenmarkt te Berlijn blijven dalen. Naar de Duitsche raidiografische dienst meldt, zijn te Wiesbaden vier groote hotels, til ,Edcn", „Riviera", „Regina" en „Bris- tol", gesloten- wegens gebrek aan gasten. De leider der Labourpartij1 in Engeland, Ramsay Macd-onald, heeft uiteenigezet dat hij overtuigd is, dat een kapitaalsheffing het meest doeltreffende middel is om de nationale schuld1 te verminderen. Door oppositie van de progressisten kon gister het Amerikaansche Huis van Afgevaar- digd'en geen voofiztter kiezeni. Terwijl Berlijn in October nog door 89.500 vreepidelingen werd bezocht, is het aantal over November tot 73 000 teruggeloo- pon. In tientallen jaren is het cijfer zo-o laag niet geweest. In Amerika heeft men- bepaalld, dat ieder, die in zijin eigen beroep met voedings- middelen moet omgaan, daartoe in het ver- volg een vergurming van den gez-ondheids- dienst moet heb-ben. Deze wordt geweigerd1, als de aanvrager aan eene basoiettelijke aan- doening l'ijdt. In de hand'elswijk van Winnipeg (Cana da) is een geheel blok kantoorgeboluwen: door brand verwoest. Op advies van zijn- verdediger heeft de voormalige Saksische minister-president dr. Z-eigner, die zich nog steeds in voorloopige hechtenis bevindt, geweigerd voor den rech- •ter van instructie verdere verklaringen af te teggen. Binnenland. DE KABINETSCRISIS. Wij hebben, zegt het HbL, 'thans posiitiever mlichtingen gekregen, welke erop wijzen, dat j-hr. mr. F. Beelaerts van Blokland, aan wien de Komingin opdracht 'heeft gegeven een ex- tra-parlementair kabinet te vormen, bezig is een' grondslag te zoeken voor een extra-par- lementair kabinet, in samenstelling overwe- gend rechts, maar toch ook met leden van linker partijen erin. In aansluiting hierop vernemen wij d'at de heer Beelaerts Zondag een onderhoud ,heeft gehad met een Vrijheidsbonder, welk •onderhoud volstrekt nog niet tot iets bond, maar klaarblijkelijk bedoelde de mogelijkheid onider de 'cogen ite ziieni van een' opilredfen van- dezen vertegenwoordiger eener linker groep als Minister van Financien. Zoo- weinig bond dit onderhoud nog tot iets, dat tot heden daarop nog niet is gevolgd een bespreking in de fractie van den Vrijheidsborid. Het Centrum meent de twee hoofdpunten van de door de anti-revolutionnairen aan de r.-k. Kamerclub gestelde doch afgewezen eischen als volgt te kunnien formuleeren Yoorjspoedige afleyering van is Uw adres: le. dat het bekende bezuinigingsplan in de millioenennota ontwikkeld werd aanvaard. Daarvan zou alleen kunnen wor den afgeweken, wanneer daaromtrent in de drie rechtsche fracties overeenstemming werd verkregen; 2e. dat inzake defensie een zoodanige rege- ling zou worden getroffen, dat ten minste de vlootsterkte van het ontworpen ontwerp- Vlootwet werd verkregen. en zoowel die sterk- te als de financien wettelijk werden vastge- legd. De bondsraad van den Algem. Ned-. Bond van arbeidfers in het bakkers-, chocolade- en suikerwerkingsbedrijf heeft besloten /3000 beschikbaar te stellen voor de in nood' verkee- rende Duitsche vakbeweging. ONTSLAG GEHUWDE AMBTENAREN. Mevrouw Bakker-Nort, lid1 van dfe Tweede Kamer, heeft den minister van waterstaat de volgende vragen- gesteld: I. Is het juist, dat de minister, hoewel de- missionnair, aan dien directeur der post en telegrafie opdracht heeft gegeven het ont- slag van de gehuwde ambtenaressen bij dien dienst voor te bereiden en dat met dfe centrale commissie voor georganiseerd over- leg in dezen geen overleg is gepleegd? II. Zoo ja, is- de minister dan niet van oor- deel, diat, waar dit ontslag een maatregel is van principieelen en diep ingrijpenden aard, het gewenscht is, dat niet wordt vooruitge- loopeni op de eventueele plannen van zijn op- volger? PROV. STATEN N.-HDILLANTX Gisiterntorgen zijh de Stlatten weer in openu bare vergadering bijeengekoinen'. Voorzittier wias de waomemiende conun'isisairis der Ko- ninigin, jfar. mr. D. E. van- Leninep. In 'hknden van- gedeputeerde Staten ter af- doeniog werden gesitfeld een verzoelk van den ■h'eer D. R. die Jong, te Oastrocum, tot het ita erfpachli verkrijgen van duinterrein voor het sitiichten van een- ververschimgsgebouwtje, nar bij den Schulpweg, en een adhes van den heer A. J. de Vriies ite Heiloo, kizake -die leve ring van stroom gcdurendfe dien- spartijd. Heiibenoemd werden tot laid dler 'commissie van bestuur voor het provmicMe ztekenhuis mabij. Santpioort en vo-or het pnotvimcMe zie- kenhuis Duinertb'osch te B'aldkum' onder- scheidenliijk mevrouw M. B. B'oissevaiiini-Pijn- appel en mevrouw L. J. vain Kuykhof Koe- dijlk, ledfen- der ProvinoMe Staiten en tot ffle- den van' dien rand' van itioezicht op de provin- ciate 'bedirijven de heeren N. 'Dfekiker en jhr. J. C. Quades van Uffcrd. 'Hersitemiming had plUaats over dfe motie van den heer Ttoomaseen betreffendfe het zoiJ- ken van werkverschaffinig iin de provincie, waarover in de vorige vergadfering de siteimr men' hebben gestaiakt. Ze cVerd1 Ithans ver- worpen met 37 tegen 33 stemmen. De veTgadfering is daarna verdaagd tot 18 dezer, 's morgens half elf. Gemcngd Nieims. BELANGRIJKE POSTDIEFSTAL. Naar het persbureau Vaz Dias verneemt, is gisterenavond te Amsterdam uit een post- auto een blikken trommel met een inhoud van circa 2-0.000, afkomstig van een der bijkantoren, ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. EEN HAAGSCHE EDITIE VAN „HET VOLK". Naar „H-et Volk" meldt is een vergadering van- het partijbestuur van de S. D. A. P. be sloten, ingaande 1 Januari, een speciale Haagsche editie van dit blad uit te geven, onder den naam: „Het Haagsche Volk". DOOD'ELIJK ONGELUK. In de Cooperatieve Betewortelsuikariabriek te Groningen is gistermiddag de veertig-jari- ge Gritters door een riem gegrepen, tenge- volge waarvan- hij eene hoofdwondfe bekwam, waarana hij kort daarna overleed. PERMANENT HOF VAN INTERNATI ONALE JUSTITIE. Het Permanente Hof van Internationale Justi'tie zal morgenochtend een openbare zit ting houden, waarin voorlezing zal geschie- den van het advies van het Hof in- de Ja- worzina-zaak. ADRES VAN R. K. ONDERWIJZERS AAN JHR. BEELAERTS VAN BLOK LAND. Het bestuur der Fed'eratie van algemeene Diocesane Vereenigingem van R. K. Bijzon- dere onderwij-zers in Nederland heeft een te- legraphisch verzoekschrift gezonden aan den cabinetsformateur, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, waarin met klem wordt aange- drongen op het behoud van het Ministerie van- Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bij mogelijke samenstelling van een nieuw cabinet. Adressant geeft als zijne meemng te ken- ALKMAARSGHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1