DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 291. Honderd vgf en twintigste Jaaxgsrag. 1923 DINSDAC* 11 DECEMBER Dit nummer bestow: u'* 1 Maden. Deze Couranl wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. tbonnementsprijs bij vooruilbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door et geheele Rijk /2.50. AfzonderlJjke en bewijsnummers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTIEN: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER 6 ZOON, Voordam C9. Directeurs O. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie Postgiro 37060. kLaofdredacleuri Tj. 61. ADEMA. Buitenland. -DE MACHTIGINGSWET IN DUITSCHLAND. Nu die machti'gingswet is aangmomen, heeft het kabinet gisfceren vergaderd om de verordeningen vast te stellen, die zoo spoe- dig mogelijk ingevolge die wet zullen wor den gepu'bliceerd. Het betteft vooral maatre- gelingeni omtrent de belastingem en die ver- mindering van bet aantal ambtenaren. Hedemochtend om 10 uur komt de rijksdag- commissie van toezicht bijeen om over deze raatregelen overleg te plegeti De zitting zal reng vertrouweajk zijn. DE NOOD IN HET RIJNLAND. Ini het raadhuis te Keulen werd gister in tegenwoordigheid van gedelegeerden van het Roode Kruis, de Intern, Kindlerhilfe e.a. steunorganisaties ecu betooging gehouden in verband met den nood in Duitschland. De Keulsche geneesheer Braubacli wees op den achteruitgang van den gezondheids- toestand van bet Duitsche volk in den tijd na den odrlog. Het aantal tuberculozen nam schrikbarend toe. In bet eerste halfj aar 1923 stierven er 50 pet. meer dan het gemiddelde van vcor dien tijd. De ondervoeding der scbooljeugd neemt ook op ontzettende wijze toe, waarvan rachitis e.a. kwalen de gevol- gen zijn. In de Keulsche sebolen heeft een derde deel der kinderen sedert maanden geen vleesch geproefd. Burgemeester Billstein wees speciaal op den nood te Keulen, ook onder de gedeelte- lijk wekloozen. Aldaar zijn 130.000 werk- loozen met 175.000 gezinsleden, zoodat het aantal noodiijdenden met inbegrip van de plaatselijike armen ca. 350.000 personen1 be- draagt of meer dan de belft van het aantal inwoners, die uit de openbare middelen moe- ten vordten ondersteund. Naar mevr. Juchez mededeelde, worden in Duisburg, Mainz, Dusseldorf, Dortmund en Crefeld van 40 tot 80 pet. van het aantal inwoners .ondersteund. In vele steden zijn 70 tot 90 pet. der arbeidersb evo Iking sedert we- ken werkloos. Indien het economische leven in het bezet- te gebied niet weer spoedig nonnaal wordt, moet het aantal werkloozen nog toenemen. NIEUWE ONDERHANDE'LINGEN De „Koln. Volksztg." meldt, dat aan den rijksminister van buitenlandsche zaken, den beer Strescmann, opdracht is gegeven een nieuwe paging te doen om met de geallieer- den in onderhandeling van regeering tot re geering te treden over de politieke en econo mische kwesties in verbandl met den inval in het Ruhrgebied. Er zouden dus officieele on- derhandelingen komen in de plaats van par- ticuliere. DE STAKINOSBEWEGING IN OOSTENR'IJK. De regeering voerde gister onderhandelin- gen met de vertegenwoordigers der arnbte- naren omtrent de salariskwestie. Ofschoon de regeering hij de besprekingen, die den ganschen dag duurden, trachtte tot een be- slissing te komen, werd geen enkel resnltaat bereikt. Bij de besprekingen stelde de regeering een reformprogram voor, omvattendte een ge- heel nieuwe regeling van de dienstvoor- waarden. Ofschoon de ambtenaren de bil- lijkheid der voorstellen erkenden, stelden zij toch nieuwe eischen omtrent de betaling voor Kerstmis en ofschoon de regeering zich ook hier tegemoetkomend toonde, verklaarden zij deze tegemoetkoming niet voldoende te ach- ten en moesten de onderhandelingen zonder resnltaat worden afgebroken Een radiogram uit Berlijn meldt, dat de staking der ambtenaren bij de posterijen in geheel Oostenrijk gisteren is begonnen. Volgens eeni Wolff-bericht uit Berlijn zijn allle telegraaf- en telefoonverbhiidiingen met Weenen verbroken. Een later onivangeu bexicht meldt, dat be halve de ambtenaren bij den telegraaf- en efooodiecist ook die bij de douaffle het werk ebben neergelegd. FRANSCHE ..CREDIETEN AAN POLEN EN ZUTD-SEAVIe. De Fransche senaatscommissie van bui- tenl. zaken heeft het wetsontwerp aangeno- men tot het verleenen1 van een voorschot van 400 millioen aan de Poolsche en van 300 mi'lili'oen aan de Zuid-Slavaische regeering voor den aanlcoop van het noodlge materiaal ter completeering van dte econonu'sehe orga- msa'tie en dte nationale verdediging. VLOOTAANBOUW IN AMERICA Denby, de staatssecretaris van marine, beveelt in zijn jaarverslag a'an het Ameri- kaansche 'Congres aan, dit jaar een bedrag uit te trekken1 groot 30 mfflioen dollar, tot htet moderniseeren van die Amerikaansdhte vlioot en bet bouwen van acht 10.000 ton metende knn'sers. d'rie duikbootkiruisiers, zes kanon- neerbooten, en voorts gelden te voteeren ter verbetermg van de vlootbases en de ontiwuk- Winir van den vlooftuchtdienst. ANTI-SEMIETISME TE BOEDAPEST. Eenige dagen geleden kwam een a'amta dironken soldaten een cafe te Boedapest bin- nen, waar juist een uitdteeling van kleeren aan joodlscnte kinderen werd gehouden. De soldaten gedroegen zich zo6 onbeschaamd, dat een vechtpartij on-tstond!, in den loop wiaarvan een soldaat gedood werd. Dit had ten gevolge, dlat de rechts-radicale pers een hetze tegen de Joden op touw zetbe, wel'ko in de universiteit van Boedapest tot bloedige botsingen leiddte tusschen rechts- radicale en joodsche studenten. De minister van Vol'kswelvaart heeft thans er niede ge- dreigd, dc universiteiten te zullten sluiten, in dien dergelij'ke relletjes zich herhaLen. DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. Maanidag zijn nog een vijftal resultaten binnen gekomen. Hiervan vallem twee zetels op de Conservatieven, drie op de Liberalen. De stand der partijen is thans als volgt: 256 Conservatieven; 189 Labour-Partij 157 Liberalen; 8 Onafhankelijken. Er moeten nog slechts 5 district en binnen komen. Baldwin had gistennorgen een audientie hij dien koning in het Buckingham paleis. Naar men vemeemt, had deze plaats op verzoek van Z. M., die op de hoogte gesteld wenschte te worden van de jongste ontwik- kelingen in den politieken toestaod. Men vervvacht, dat de premier geene defi- nitieve stappen zal doen, alvorens hij de zaken vol'ledig heeft besproken met zdjne collega's in den kabinetsraad, die heden zal worden gehouden1. Intu^schen zdjn er aanwij- zingen, dat in conservatieve kringen steeds meer de meening begint te heerschen, dat de regeering in' functie behoort te blijven en op 8 Jan. met het parlement vergaderen vol gens hare aanvankelijke bedoeling. In deze kringen betoogt men, dat de conservatieve partij nog steeds de talrijikste in het Huis is en gerechtigd zou zijn, hare macht te be- houden, tenzij- en totdat zij is geslagen door het gecombineerde. stemmen-'aanital der an- dee partijen. In de liberale kringen1 bestaat verschil van meening aangaande de houding, welke de liberale partij behoort aan1 te nemen,1. Er is een deel, dat de positie van absolute on- afhanikelijkheid voorstaat, terwijl een1 ander deel van meening is, dat samenwerking met de conservatieven volgens zekere lijnen mo gelijk zou kunnen zijn. Dit laatste deel stelt voor, dat de libera len eene welwillende neutraliteit zouden kun^ nen' beloven en eene zekere mate van steun, door hunne stemmen te verleenen aan de conservatieve regeering volgens een pro- gramma, hetwelk opn;euw emstige pogin- gen zou omvatten, om de problemen van de Ruhr en de schadeloosstellingen te regelen, voorts bevordering der werkzaamheden tot vermindering der werkeloosheid, eene be- grooting, die op nieuwe bezuinigingen wees en eene vermindering der belasting. In de pers van alle partijen word't medege- deeld, dat spoedig pogingen gedaan zullen worden in het parlement, om de fout van het kiessysteem weg te nemen, ten einde in de behoeften der tegenwoordige politiek te voorzien. De opkomst eener steftce derde partij, n.l. de arbeiderapartij, heeft een zeer groot aantal verkiezingsstrijden veroor- zaakt, wa'arbij1 er 3 candidtaten waren. met het gevolg dat in de meeste gevallen de can- didaat, die succes behaalde, gekozen werd met eene mindeheid van stemmen. Alle par tijen hebben hierdoor geleden en ongetwij- feld zullen1 in het parlement voorstellen wor den gedaan voor het invoeren eener methode, die een meer juisten vorm van1 parlementaire vertegenwoordiging zal verzekeren. Evenre- dige vertegenwoordiging of alternatieve stemming worden door de bladen alom aan- geraden. AFSCHAFFING VAN KE'RSTMIS EN PASCHEN IN RUSLAND. De regeering heeft medbdeeling geidlaan van het ibesTuut tot het aifsohaffetn1 van die QhrisMijike feestdajgen'. Vooblloopig spreelkt het regeeringisbesiluiit stt^ediits van afsdhlafffing Van Kerstmis en Pasdhen1. HSiervoor in die pillaats zulilen revolutiionniaiiire feesten inge- voerd wordm. De herlinneringisdag van dte omiweniMimg in Kusland zall het voornaam- ste feest wterdien. NIEUWE SAMENZWERING IN GRIEKENLAND. Officieel wordt gemteld, dat te Athene een r.iei'w complot is on'tdekt, dlat is voortge- vloeid ur de Octoberbeweginig. De ledien hadden pogingen gedaan om em gedleelte vn het lege- om te koopen. Vele personen zijn grarreste-'-d, onder wtelke veredrdden oud-officieren. De samenzwee "dere stonden bovendlen in betrelcking met d- royalisteni. Een; massiamee- tiirp- was reeds get 'ganiseerd. Bii de royal istiso a betooging van Zondag werden 8 personen ged'ood1 en 29 gewond. Officieel wordt gemeld, oat een nieuw corn- plot is ontdekt, dat is voortgevloeid uit de Octoberbeweging. De leden hadden pogingen gedaan om een gedeelte van het leger om te koopen. Vele personen zijn gearresteerd, on der welke verscheiden oud-officieren. De sa- menzweerders stonden bovendien in betrek- king met de royalisten. Een massameeting was reeds georganiseerd. DE DUBBELE MOOlRD TE BROOKLYN. In verband met den moord1 op twee loo- pens van de West Eindi Bank te Brooklyn, heeft een achitste airrestatie pll&atte gehad. :De gearresteerde is die 22-jarige John Farina, diiie op het punt standi New-Yoric te venlaten met 20.000 van die 40'.000 dteilSlars, wettoe dien venmoorden loopers onisttoilen werden. Farina's misldiaadi werd! ontidekt door het gebabbel van een paar zijner vriendinnetjes, wien (hij een verhaail had! gedaan over een schnis, die hiijl in' New Yersey bejgraven had. De eerste twee miamnen; die geairresteerdl wen- dten, hebben Farina aangewezeni als sen dier bandieten', die op de loopers schoten hebben gtelost, DIEFSTiALLEN VAN BELANGRIJKE BEDRAGEN. De politic te Wiesbaden dteelt mee, dat een geldtransport van het Rijksbankdepot te Wiesbaden tusschen Frankfort aan M. en Wiesbaden door gewapende separatisten, die twee auto's bij zich hadden, werd overval- lem. Er werd voor billioenen Rijksbankgelden in biljetten van twee millioenen, waarvan de nummers nog onbekend zijn, gestolen. Eenige dagen geleden werd de afdeeling Financien van het stedelijk bestuur van Frankfort a. M. door een vervalsehte loon- lijst voor ongeveer vier billioen benadeeld. Onder veTden'king de dr.der te rij'n is een kanselarij-secretaris in hechtenis genomen. Of er kwestie van een medeplichtige is, zal het nadere onderzoek moeten uitinaken. DANKBETUIGING. Men meldt ui't Keulen1 aajji de N. Rlott. Ct. Ter gelegenheid van de vierimg van het 75-jarig bestaan dter Keulsche St Vincentius- vereeniging heeft kardinaal Schuilthe, die deze viering bijwoonde, warme woordem van dank gebracht aan het buitenland, en vooral aan Nederland, in1 het bijzender aan de katholie- ken aldaar voor de hulp, die verleend is HET IN BESLAG GENOMEN HOLLANDSCHE SCHIP. Reuter vemeemt uit New York, dat het Ne- derlandische consulaat aan de advocaten van dte achniraliteit heeft opgedragen, een onder zoek in te stellen naar de in besjag nemiing van de „Zeehond". UIT DEN DOOD HERREZEN. De arrestatie te Napa (Californie) van het cchtpaar Kingston heeft een buitengewoon liefdesdrama aan' het licht gebracht. Na een kruisverhoor van dten man, beken- de d'eze, dat hij1 de rijke fabrikant uit Wiscon sin was, waarvan verondersiteld werd, dat hij drie jaren geledm in dte viammien was omge- komen-. Zijn verhouding tot zijn vroegere secreta- resse, Dorothy Anderson, maakte het noo-d- zakelijk, dat hij; met haar ging samenil'even'. Sailsted' had een vrouw en dk'ie kinderen. Hij besloot nu zi-ch een' tijdlang dood1 te houi- dten. Tijdens de afwezigheid van1 zijn familie, croef hij; een lijik op van het kerkhof, dlroeg dit naar zijn huis en zette zijn woning in brand, in de hoop, dat de asch van dit lijk herkend zou worden als het zijpe. Dte Le- vc-nsverzekeringsmaatschappij, waarbiji hij een levensverzekering van 12000 pond ster ling had afgesloten voor zijn vrouw, wiedgerde het geld uit te betalen. De Federate Jury hield d'en dood voor bewiezen en beval, da,t het geld moest uitbetaald worden. In- hoo- ger beroep werd' de behandelling uitgesiteld, omdat de maatschappij beweerde, belanigrijke feiten aan het licht te kunmem bren'geni Een1 onderzoek eindigde met dte arrestatie van Sailsted'. Mevrouw Sailsted is ondertusschen her- trouwd. HET LINNENGOED VAN KELZER KAREL. 'De Weensche correspondent van het :Hbl. schrijflt: Sedert eenige dagen bteleven dte Wteeners een grotete sensaitie, dte iinhoud van' dte kei- zerl'ijke lihtoenkast wordt verfcoohf. De eer ste fcijk- en kooplustigen stonden dten eertsiten daig reeds om 7 uur voor dee Hofburg en om 10 uur, toen dte deuren opengingen, sflon- deo fange rijen van ntenschen1 te wiachtem, zooials in dte ergsite oorloigsljaren bi'1 het uilt'- geven van aardiappellen; en bolter. Deze goedle 'iedten had'den zich vooigesteld hier tegen; een apptel1 en een- Oi litanien te fcuttnen koopen. Dit blteek een schnontellijfce! vergitesing te zijn: het goedkbope good was allang door den Steaat overgmamfin en wet hier veirisoteht wordt is het fijnste van hat fdjlne en slechts binnen 'it bereik van heel1 weinigen. Dtesniet- 'tegenstaandte is de kooplust zeer groot; voor al die stukken, die in een of- ander olpesidht met keizer Frans Jlozef en fceizer iKarel in verband hebben gastaan, hebben grtx>teu af- tiiek. In drie rtuiine zalten is all het limnengoed 2X>rgvuldig opgeslliapeld. Eerst het bttidte- goed. In een fcast vihdt men het lltnnen, spe ciaal bestemd voor de keizerljke faimiliie en die „allerhoogste" gasten". De lakens zijto met ajotur zoomen en borduursdls vensdeird en hiebben allle monogrammen' en keizerskro- nen. De mooistte lakens koSten 800.0001 fcr. met ajoiurzoomen en 525.000 kr. zonder deze zoomen, of io Hloiliiandsch geld 29 en 19 gulden. Dan zijn er practotige Turfcsche 'bad- handdoeken voor 450.000 kr. of 17 gullden, en alileriei andei1 lirnnen, dat in eeni sl'aapika- mer behoort, voor veel minder geld. In zaal II is het itaifeligoed te zien. 'Hiier zijn damast-tafel lakens van af 26 el lengte en geweven' 'Meffliakeos voor rondie tafels, waar van het weefsel om een oentraal mildldienpunt spiraallvotmig verlloopt. De heel groote iaM- lakens kosten 13 360.000 kr. of 500 gulden per stuk en de groote rondgewevene 3.250.000 gr. of 120 gulden per stuk. In' een derde zaal ikan mien alleirilteiii soort lllnnen per M. koopen. Uit bovetnsfcaandte prijzen fcan men zien; dat het pubiiiek voor ingewevien keizerskrenen: en adelaars nog tamelijfc ved veild betaalt. Spoedig zall alles verkocht zijn en naar allle rich'tingen verspreid. En menig pracht-exem- plaar zal zich verwondbren over de plaaits, waar het terecht is gekomen. Want all zijn in dit dteel van Europa de verhou'dingeni al weer vriji nonnaal geworden, zoo kan men wd zeggen, dat in dte meeste gevallen rijk- dorn todh nlog omgeketard evenredilg is aan voornaamhdd KORTE BERICHTEN. De industrieelenj uit Rijinland1 en' Westfa- len,' hebben besloten, slechts in' die bedrijven dcti' arbeid te hervatten, waar dew erkldeden den 10-urendag aanvaardden. Thans wordt reeds in verschillende 'bedrijven tien uireu ge- werkt. Overal in het Ruhrgebied' heerscht vol- komen rust. Hedten zal te Keulen een confe- rentie tusschen de Fransche en1 de Britsche au tori teiten voor de regeling van, het spoor- wegverkeer in dte Engelsche zone plaats heb ben. De O'ostenrijksche bezu ini gingscommis- saris Hornigk komt over "eenige dagen naar Berlijn. om aan deb etrokken autoriteiten oen m ander med'e te deden over de methoden, bij de bezuiniging door hem gevolgd. Een merkwaardige herinnering aan het oudte Duitsche militairisme gaat verdwijmen. De kazerne van het vroegere 99ste regiment te Zabem het regiment waartoe luite- nont Forstner behoorde, d'ie in 1913 den; na;am Zabem zoo berucbt heeft gemaakt is voor afbraak verkocht Volgens die „Epoca" is dte hertog van Aosta stervende. De Italiaansche koning zou zich gisteravond naar Turijn begeven. Op grond van den uitslag der verlde- zingen van 1920, die geheel tegen hem uit- vielen, heeft Venizelos nogmaals gewdgerd naar Griekenfand temg te keeren. Wei wil hij in het buitenland op elke gewenschte manier zijn land dienen. Er zijn 17 slachtoffers gevonden van het spoorwegongeluk op den New York Cen tral Spoorweg van New York naar Chicago. Ook zijn er reedls 25 gewonden. Volgens de „Chicago Tribune" heeft de Italiaansche Kamer een wet aangenomen, waarbij aan de vrouwen het kiesrecht voor gemeenteraadsverkiezingen wordt toege- staan De Raad van den Volkenbond heeft te Parijs een geheime vergadering gehouden inzake het herstel der Hongaarsche finan cien. De Raad verzocht de commissie van verdeeling der uitgaven van den Volkenbond om de werkzaamhedten te vervolgen en een definitief program op te maken. Zondag heeft te Mainz de eerste Fransch-Duitsche voetbalmateh sinds 1914 plaats gehad. Er had een wedstrijd plaats tusschen; de ^portclub dter Fransche burger- lijke ambtenaren en de plaatselijke „Sport- club Mainz". De Franschen1 wonnen. - De Londensche havenarbeiders eischen loonen, gelijk aan die welke. betaald werden v66r die overeenkomst 1923. Dit beteekent een flinke verhooging. De Nationale Vergadering te Angora heeft een bijzonder militate gerechtshof be- noemd, dat te Konstantinopel zitting zal houden en tot taak heeft de gevallen van hoogverraad en samenzwering tegen dte regee ring te behandelen. Dergelijke rechtbanken zullen ook in de steden in de provincie wor den opgerichf. Volgens staitisitische cijfers is het sterf- tecijfer onder de tubercul'oselijders in1 Duitsch land in het eerste half jaar 1923 giestegen van 1.9 tot 2.07. Het aligemeene sterfteeijfea* is ids gedaald en staat nu «p 14.7. In' verband met noodzakel'ijike bezuini ging zullten vele Beiersche ambtenaren' war den ontslagen en dfi werktijdl van de overblij- venden worden verlengd. Op grond eener verordening van het Beiersche ministerie heeft dte algemeene staatscommissaris de sluiting van alle graan- markten in Beieren gelast in verband met de ongunstige prijsvorming. De Amerikaansche Senator Lenroot heeft een resolutie mgediend, voorziend in de toetreding Van d'e Vereenigde Staten tot het Intemationaail Hof van Initemationale Justi- tie, nadat het volkomen van den Volkenbond zal zijn losgemaakt, In de aan het Amerikaansche Congres aangeboden begrootingsaanbevelingen advi- seert president Ooolidgje tot een belastimgver- laging tot een som van, 300 millioen1 dollar. Hij ontwikkelt ook bezwanen tegen de voor- gestelde premies voor dte oudi-strijders. De verwanten van generiaal Blucher zijn te Londen; aangckomlen om) zichl te Jeamsey te vestigen. Zij hebben hun familie- gtoed, dlait in het aan TsjedhohSlowalkdje taeges wezeu dteel van Opper-iSiltezie iigt verlaten. DE KABI'NE'TSCRI'SIS. De Koniingin heeft gi&termiddag ten par leize iter conferentie onivaegen, dir. W. H. Ndiens, voorzktiter van die R. K. fbactie der Tweede Kamer. iDe Standaard wijldlt een' hoofdlantilkel aan hel'geen Zaiterdag van aniti-revoiluitionaiiire zij- dle is meeigedleeld ovelr die besprekingen tus schen aniti-rerolhtionnairen en k^holieken over een mlogelijke hervaitlting van de samten- werid'ng. Hleti Mad' vriaagt eerst, wait be- doeld is met „di;en efeidh" dler a.nr. Kamer- club, waaraam de kaithdleke Kamerfractie, blfijkms den1 brief van1 mgr. Nolens aan .mr. Rutgers, niet fcon volldben1. 'Dat kan niet be- teekenen aldus die Stand. dlait de R.4K. fractie in het gehleel geen vericlaring zou willen afleggeni. Imlmiers dr. Nolens nam het imiitialtitef om tat afflteggen van een' verkfaing te geraken. i„Ook 'kan het bezwaar tenziji ai onze onifavangen inlichtiingen onjuiSfc zijh niet lilggen in het dtende punt, diait wait handelt over dte samenwerfciing. Het belziwaar motet dris opgekomen zijn bij! dte dSefensie of (bij dte bezu'iniging. Maar ware het dan niet veridieslijk go- weeat om' te zeggen waarin de bezwaren ibo- sfonden? Lagen ze bij] dte defensite? Wij' heb- hebben vemomen van niet. En alles pleit voor da juislheid hiervan. _We geven toe, dat de nadrukktelijke bijYoe- ginig van dte vtaordten: heigeen install wette- lijlke vastlegging van' de uitgaven; die in1 het Ctatwerrp-Yioo-hvet voorzien waren, de zaak onmood'ig versdherpt heeft. Irnmers, wanneer men hteif er over eens was, dat een geflijfc re- sulHtaaiti moest worden; bereikt, dan was men' het er ook over eens, dat er een even stetrlke vloot 'komen m'oiesl en dat die Maar moest zijn over 6 jaren. En dan mioest men ook een weg vindien 'om dte betalilng te verzekeren. Deze tegenwerpiing fct z6o voor dte h:and, dat htet wtelhaast enctenkbaar mioest worden geachl, dal( de R.-K. fractie op deze taegen vciegdte wodrden de zaak zou htebben laten afspringen. Meer Waarde hechiten we dan ook aan het bericht, dat oms berteikte, datl het veelteer het finanriteel plan dter regeering was, waarop dte ;ongeneiigdheid der katoliJde fractile geba- seerd was. En hiter nu achiten we, dat onze Kamerfractiei volkomen' in haar redht was. Als men van het siocialistilsch' pflan afzitet, dan iis er maar een pfllam) om tot herstel van het fiuancieel evenwrcht te geraken. Dat iis het plan1 der regeering, het plan van den a-r. minister van; filniaucien. Datl plan ligf kl'aar. Nicmand gaf een andter plan1. Terecht zegt daarom de a.-r. fractiebegin met dit plan te aanvaardteni; geen' enkel ondterded behoort zonder meer tier zijdte te worden go- stdlld. Integendael, ook elk ouderdleel behoort te worden1 aanvaard ilot tijd .en wijle men er ieits anders voor in de plaats kan stab ten, waiard'oor het eindresultaat niet gewij- zigdl wordt. Maar, natuuri'ijk, over dte vervanging van zulk een ondterdeel door iets 'anders moeten we het eens zijn, zegt onze -club. Dartl mloet gaan met gemeenschapeplijfc igoedvindlen. We kunnen ons tevoTen niet bidden om het be- kendle prijls te geven vom het onbekende. Dit door onze diub aanvaiarde standpunt is bok het onze. ....Ofschoon wij1 weinig hoop hebben op die gewenschte toenaderilng, lafen we die moge- lijkheid open, dat die R.-K. fractite in den brief oozer dub itets an'dters lias drim er mete bedoellld Was. Maar had het dhn niet op dten Weg der R.-K. friaotie gelbgen te vragen naar een nadtere uiteenzetting; Of, beter nog, om hare bezwaren; tegen den a!.-r. wensdh fcen- blaar te maken1". OVERWERK IN SLAGERiIJEN. De minister van' Arbeid heeft aan hoo'fden of hestuurdftr* van slagsrijen gseguiud, diat LKMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1