nu 00k nog engelen en menschen? Het is toon uimU een felt, dat diie de ellende in de wereld brachiuen, eeist de engeieu en - toen de men- Bdien, die vielen dooxdait die enigelen lien ver- Iteiducn. Allie zonde, haait, vijandschap komt van de munsdien, dtenken vdien en zij: gaan dan de natuur in eimi Odd :je dien-en op liurnne wijze. Maar de menschen, diie zoo denken, neoorn het glad mis. Want God! wil vrijwil lige gefhoorzaamheid, waar Hij al zoovele ge- dwongen knednen heeft ((zon, maan, sterren, bergeni, zeeen, diercn, enzdie niet anders kunnen dan Hem gehoorzamen. A'l predncen zij Gods macht, zij weten van Hem niets af. En nu wil God1 schepselen, die Hem vrijwal- lig gchoorzamen m Hern vrijwillig liefhteb- ben. Met een voorbeeld toonde spr. aan, dat een mocder hcinderdimaal meer de gehoor zaamheid'van haar kind op prijs stellt dan die van al haar huisraad te zamen, dat er alleen is om haar tie dienen en niet anders kan dan dat. Zoo ook wil God lets, dat Hem yrijwillig gehoorzaam is en daarom sdiiep Hiji engelen en menschen. Wie dit vat, begrijpt ook, dat de mogelijk- heid tot ongehoorzaamheid bestaat. Met het scheppen van engelen en menschen is dus meteen gezegd de mogdijlkheid van- zonde Een dier kan niet zondigen, omdat het een knecht is; een mensch, geschapen om God vrijiwillig te dienen, 'heeft vrijheid oxn God niet te gehoorzamen. Onjitist en dom is dan ook de klacht van vekn, diie zeggen: waarom schiep God', als Hij alles kan, dan geen menschen, die niet zondigen kunnen? Dan toch zou God geen vrijfwiilige gefhoorzaamheid ontvangen, maar gedwongene, zei spr., en gedwomgen gehoor zaamheid heeft geen waarde. God weet wel, dat de zonde komen zal, maar Hij: heeft die toegelaten, omdat Hij een schepsel wensehte, dat Hem met een' bestete keuze des harten gehoorzaam wilde zijn God zoekt vrijwillige gehoorzaamheid, maar het een/ige schepsel, dat zu-llcs zou kun nen, is Hem moedwillig on'gehoorzaam, en dat juist is het verschrikkelij'ke. Het is veel erger dan dat ale dieren en andere kmedhtten van God in de aarde waren verzonlken. En de du!ivel juicht, dat het eene schepsel, dat vrijwillig gehoorzaam zou zijn aanj God, niet dezen maar hem (Kent. Ma'ar, zei spr, God wil vrijwillig gehooraaamd zijn en dus zal Hij het ook zoover weten te krijigen, on- danks alles. Daarop kwam d's. Oorthuijs aan de vrijwil lige gehoorzaamheid van Christus. Spr. wees op Christus' vrijwiifge overgave aan zijn vervolgens in Gefhsiemattte, torn' hij(, hoe- wel wetend dat bet Zijne vijanden' wareni, niet. vlnchtte maar tot hen ging. Echter, met alleen in 'hot lijdlen was Jezus gehoorzaam, miaar in alles wat Gods wet eischt, en zulks van het begin van Zijn leven tot aan het elude. Wij verklaren dat gewoonl'ijk gemakkelijik: Hij was toch Gods Zoon en kon daarom niet anders dan gehoorzaam zijn. Maar, zei spr., was het dan wel vrijwillige gehoorzaamheid Wanneer wij de zaken zoo voorstellen, nemen wij1 de wonderlijke heer- lijkheid van het Evangelic weg. We maiken dan den strijd m de verzoeking van Jezus in de wo.stijn slechts tot schijn'. En toch was dit geen schijn en heeft Jezus wel tcrdege ge- streden, in de woestijim zoowell ails in dein hof van Genhsemanie. En zou dit ail'les zoo- zijto geweest, als Jezus niet had- kunnen zcudi- gen Neen immers! Wij orthodoxem moeten veel meer werk ma ken van de menschelijkheid van Christus. Want waarlijk mensch is Hij geweest, als een tweede Adam, yam wien God vrijwillliige gehoorzaamheid wensehte. In den I Iebreeen-brkf staat het, dat Jezus, de Zoon van God, vleesch is geworden, den broederen gelijk. En immers, als er sprake is van „vleesch geworden", is het de bed'oeling te zeggen: „mensch geworden" Spr. ging hierop nader in, er den nadruk op leggend, dat Jezus' strijd 'tegen den duivet zooveel moeilijker was dan die van oins, wij'l de Satan juist alles deed om dezen mensch geworden Zoon van God te doen zondigen, omda't, als ook dezie schepping Gods evenals Adam aan de zonde ten offer viel, Gods heele schepping en stireven naar vrijwilliige gehaarzaamheid gefaald zou hebben. En nu mo'gen wij zeggen, dat Jezus als Gods zoon niet zondigen kon, vast staat, dat toch Zijn gehoorzaamheid een. vrijwilliige is geweest, waarbij God Hem kracht gaf te overwinnen Omdat Hij- vrijwillig absoluut gehoorzaam was en nooit Zijn eigen wil deed of Zijn eigen woord sprak, maar alles deed wat God wilde, word Hij1 verheven boven alle schepselen, tot Kerning gemaakt. Wij leeeren het gewoonl'ijk ran: willm niet gehoorzaam zijn, omdat wij. willen regeercn. Bij God is het niet alzoo. Daar eerst de ge hoorzaamheid en dian alle macht in den hemel en op de aarde. God heeft voor Jezus" regeer- macbt niet te vreezen, want Hiji zal immers niets dben wat den Vader onwelgevallig is. Een ding is-heerlij-k: God schiuiift ons niet op zij, al heeft Hij- iemand die 'Hem vrijwillig gehoorzaam is, maar Hij rekent ons Jezus' gehoorzaamheid1 toe, alsof wij dat hadden ge- d'aan. Dat is de groote genade, die wijl nooit verdienden, maar waarvoor wij. Hem mogen bidden en Jezus danken. Spr. brak bier zijne rede af om te doen zingen het tweede vers van Gezang 127. Dan vervolgend, legde spr. vast, dat de mensch door zijn moedwillige ongehoorzaam heid Gods eeuwigen toom heeft verd'iend, maar dat alle on'ze zonden ons warden kwijltgescholden, als wij Jezus votgen. Spr. haalde daartoe aan Ps. 110, waar God1 tegen den 'hveeden Adam zegt: Giji zult een gewil- lig voile hebben. En zoo is het ook, want als God het wil, gebeurf het. Door alle eeuwen1 heen is dit zoo, gel'iik spr. toonde met voorbcelden- als Noach, Abraham e. a1., die in vrijwillige ge- hooi-zaamihieid: deden wat G'od hen bevail. Al deze menschen: waren net als wij'van niaiimre vijanden van God, onwillig, en als God die vijandschap breekt, is dat een daad van' Zijn liffde. Daartoe 5s de wodergeboorte noodig. Hoe? Dat is ondoorgrondelijik, niemand die het zal begrij'pcn hoe de mensch sterft en op- nieuw gcboren wordt, maar we weteni, d'at het niet cen gevolg is van d'wang en- vreesaan- iaging dat de mensch1 aan God' gehoorzaamt. Hij kan het wel, maar hij doet dlat niet omdat dm vwr gedwongen gehoorzaamheid ont- staat en een knecht te meer is gevormid, cm wat lieett God daaraan Dat is immers niet wac Hij' wenscht. Sauius werd neergeslagen en bekeerd' door God, door almaehuge genade, maar zoo, dat hij drie dag en later uit volkomen oveiiui- gmig God verhcerlijkte. Dat was geen ge- uwongeii gehoorzaamheid, nnaar het resultaat van de inwerking van den Heiligcu Geest. Zoo zal het alien gaan, die door in C jest Gods stervun en opnieuw gcboren woixicn- en ontvangen den geest door wien zij God Va der nocmen. Ze mogen klagen over hun eigen z,ondc en zich te slecht achten om Jezus toe be behooren, maar toch willen zij, niets llcver d'an Hem hun Koninig te mogen noemen'. Dat' is reeds de wiensch oml vrijwillig geh o-orzaam te zijn. Gaarne gcwillig Jezus volgen en die nen, dat is het wat wij alkn moeten. Aan het einde zijner rede gekomen, ging sprekfir voor in danlczegging. Hierop werd gezongen Gez. 48 10, waarn'a de vergade- ring ul'teen ging. TO'P N'AEFF VOOR DE VEREEN'IGING VAN HUISV ROUW EN. De Alkmaarsche afdeeling van de Neder- landsche Vereeniging van Huisvrouwen is stellig n/iet de minst werkzame afdeeling van deze auftige groote vereeniging. Zij' laat in het laatste jaar heel vaak van zich hooren, dan eens op het gebied van zang- en voor- draehitkumst (de avond mdi Antoinette van Dijk), dan weer is het heel iets anders waar. voor het ijverige bestuur de aandacht barer leden en der buitenstaanden vraagt. We den ken hierbij o. m. aan de oniangs gehouden tentoonstelling en de lezing van prof. Kou- wer. De kring van buitenstaandlers wordt door zulk een werkzaamheid van het bestuur steeds kleiner, het ledien'M der afdeeling s/tijgt voortdurend Gisteravond had de afdeeling weer iets, dat hooge verwachtingen wekte: mevr van Dijk, de als Top Naeff bekende schrijfster, kwam voorlezen uit haar eigen werk. De Societeiits- zaal van de Harmonic was geheel gevuld met dames, oudere en jongere, terwijl hier en daar een beer werd opgeinerkt, als een ver- dwaald'e tu'sschcn het dames-gezelschap. Mevr. van Dijk, bij1 haar binnenkomen be- groet met een applausje, ving na een kort wel'komstwoord van de presidente, mevr. Reijnvaan-Wrede, aan met een -liiteraire i'nlei- ding, waarin zij een veron'tschuldiging en een recbtvaardiging uitsprak over het feat dat zij den h-eclen avond voor zich opeisdhte. Zij had het dlaarin over kunst en fcumistenaars en kunstgevoel en meende dat de school in waar- decring daarvan te kort schiet. Zij sprak ook van Herman Robbers' „Hoe een roman tot stand komt" em zei dat zij liever zou zeggen' hoe cen roman niet tot stand komt en ver- klaarde het eens 'te zijn imiafc Van Looys, die z'n Jaapie laat zeggen „Ieder doet zooals h'ij kan". Eerlijik gezegd is dit ook alles wat wiji van de vrij lange inleiding hebben. kunnemi vast- houden de voorlezing ervan ging zoo vlug, dat wij en naar wij zeker weten andteren met ens, den inhoud niet zoo gauw konden verwerken. Daar kwam nog bij' een gebrek aan iuitonaitie, zoodat dit deel van den avond zeker niet tot zijh recht is gekomen, Hctzelfde zij het in wat miindere mate geldt van „De Vriendin", waarvan mevr. Van Dijk het laatste deel voorias. Wij zijh overtuigd, dat de d'aarin geteekende personien Constance en Marie ons veel meer gezegd zOudfin hebben en dat de „opoffering" van de serste voor den ziek geworden' „benedem zijn it and" gdhuwdten vri-end heel anders zou heb ben kunnen klinken. Een bewijs van de juist- hoid van het gezegde, dat een schrijver zijh eigen werk niet moet voordragen? Goed. vondien we in dit stuk \wrgedragen dat ded, waarin, de terugkomst beschreven wordt van Constance na het overtijdem van den vriend. ..Verloofden in de negenitiiende eeuw" heeft -ans r.ieer bekoord, al werd ook dit te vlug ge- I'Jezen. Aardig geteeikenid dad jonge meisje, uait zichzclf afvroag of d'it (het verloofd' zijn met hem) nu het ware was, en dat bij alles wat bij het vcriovinigsfecst te pas kwam Franpoise wilde nadoon en zoo mogelijk overtreffen. Hare pedachten, toen ze bij> den' fotograaf wa ren, de beschrijving van ae bloemenweelde op het groote feest en' vele andere meer wa ren kositoliijfc on' zouden zeker nog heel wat meer tot laehen hebhein genoopt, alszie beven. Nia een paar goede voordrachten Dord recht" en „Vertwijfeling", gaf de sp reeks ter nog heel goed1 „Liefdte", bij1 een beeld van Mend'es da Costa, dat hij. Adam en Eva heeft genoemd Tot sil'ot „DiebutanteV', dat ons het beste van alles bieviol. Zooals het hierbij was, hc- hoort het te zijn. Wij zagien- ons verplaa'tst in ,,een piaats die baast van de kaart vaW", in een zaal voor K. en W. en nog wat en, zagen yoo<r ons den pas van school gekomen „kell- ner", nadat dte in-een stoffig hokje achter het tooneel in de koude wachtemde zeer dun ge- kleede ddbutante uift lou,ter haloorigheiid aan cen t'ouw had getrokk-en, dat een schel'koord bleek te zijn. En wij kon den ons voorstellen hoe hij aanvankel'ijk den moed miste om een kan met water voor haar op het tooneel te zetten, terwijl daar nog door een der autori- tefiten het woord werd gevoerdl. Zoo moet het zijn, als men iemand hootrt voordragen of voorlezenmen moet dte pefso- n .n waarover het gaat als levenden voor zich ziem. Dit la'atste stuk heeft veel van het an dere weer goed gemaakt en een mooien kijk gegeven op datgene, wat Top Naeff's wcl- versneden pen- is ontvloeid, Al mag zij: als voordreagster of voorlezeres gisfer hier gieen onverwelkbare lauweren hebben geoiogst, wij hebben gevoeld, dat zij' als schrijfster groote beteekenis heeft. Db.'t was het ook waarvan mevr. Reijnvaan in haar siuitingswoord sprak: haar kind las Ton Naeff's boeken wel honderd maal. Wij z-ijn het er race eens, dat dit de schoon!- ste hulde is. Provindaal nfenws UIT BERGEN. Vervolg Raadsverslag. In behandeling kwam hiema een adres van verschillende arbeiders-organisaties, houdende verzoek werk te verschaffen aan de uitgetrok- ken georganiseerde arbeiders en bij ondersteu ning de uitkeeringen te doen piaats hebben via de penningmeesters van de vereenigingen, De voorzitter deelde medfe, dat B. en W. dit verzoek, gelet op de suppletoire begrooting willen afwijzen. De heer den Das was van meenfng, dat ge- tracht moet worden de aibeidersstand in zijn tracht moet worden den arbeidersstand in zijn lang van de gemeenschap, dat die arbeiders degenereeren en teruggebracht worden tot paupers. De werkloosheid is een uitvloeisel van het kapitalistische stelsel, omdat het kapitalisme ,ndet voldoen kan aan de vraag naar arbeid. De werkloozen moeten er voor behoed worden, dat op hen het sachet van armenzorg wordt gedrukt. Wanneer hier, zooals dfe burgemeester de vorige maal verklaarde, veel werk is uit te voe- ren, dan kan het bedrag, dat er naast moet worden uitgebreid niet zoo hoog zijn, Spr. wilde een commiSsie van de gemeente diie overleg met de vakorganisaties pleegt over uit te 'keeren steun en dit om te voorkomen dat vali'de arbeiders naar het B. A. moeten wor den verwezen, Spr. wilde ter controle die arbeiders verplich- ten," zich te melden bij den correspondent van de arbeid'sbemiddeliing en voor ongeorgani- seerdien, een lagere uitkeering dan voor geor- gamiseerden. - De heer Baltus had in den raad steeds voor Jan Boezeroen gestreden, maar was nooit ver- der gegaan dan hij redelijk oordeelde. Wat den heer den Das voorstelde, vond spr. te kras voor Bergen, dat nog een klein plaats- je is. Vooral voor de bouwvakaiheiders wordt op sociaal gebied reeds veel igedaan. In Ber gen zijn de kapitaliisten sporadisch, terwijl het aantal werklieden igroot is. Daar tusschen be- vindt zich echter een groot percentage, dat ook ploetert met de tijdsomstandigheden en die reeds moeten bijdragen aan de zegeltjes- plakkerij en de onkostien van de ongevallen- wet. Deze menschen hebben het ook moeilijk en moeten zelf zorgen, dat zij er komen, en de dure belastingen betalen. Spr. adit zich dian ook niet verantwoord met het voorstel mede te gaan. De heer Zeiler vreesde, dat bij een dergelij- ke regeling de gemeente overbevolkt zou wor den met arbeiders uit dte omringende gemeen- ten. De heer Brugman ging met het d'enkbeeld van, den heer dten Das voor een stad accoord. voor een dorp ging di't echtei* z.i. niet. De heer Zeiler: Wij zouden kunnen bepalen, d'at het alleen geldt voor arbeiders, die min- stens een jaar in de gemeente wonen. De voorzitter vond het noodig en mogelijk, om in een dorp elk geval individueel te behan- dtelen. Veranderen dte omstandighedten finan- deel heel sterk, dan was het iets anders. Spr. houdt er van eigen zaken zelf te doen. De ge meente houdt de regeliing reeds bij. Spr. vond het ook niet onvoorwaardelijk noodig steun te verleenen. Het is hier zeer wel mogelijk, dat een arbeider werkloos is en dan recjht heeft op steun, terwijl hij het finandeel niet direct noodig heeft. Zoo iemand! heeft geen recht op het geld van' andteren, die er opk om zitten te knijpen. De heer den Das had dergelijke bezwaren juist ondervangen door de bepaling, dat de besturen van de vakvereenigingen overleg moeten plegen met dte in te stellen commissie, terwijl voor dte orgeorganiseerden het adres van de commissie kan gelden. Men moet de arbeiders een gang naar het B. A. besparen. De heer Hoksbergen had tegen het laatste geen bezwaar. De voorzitter had1 geen bezwaar om de uit keeringen in dergelijke gevallen ten gemeente- huiize te doen geschiedi-n. Elk geval moet ech ter individueel behandeld worden. Men moet niet vergeten dat wij geen gilden- tijd meer hebben en de gemeente er dus niets over te zeggen heeft of iemand zich alhier, of hij noodiig is of niet, als vakman vestigt. Spr. wil, als een arbeider het noodig heeft, wel via dte gemeente uitkeeren, mits de ge meente niet aan een vast bedrag als uitkeering wordt gebondien. Overigens wilde spr. ook practi'sch blijVen en b.v. 'n metselaar aan't vlakken van we- gen zetten. In een piaats als Bergen kan men nog wel individueel nagaan hoe emand er voor staat. De heer den Das oordeelde er niets tegen, dat een werklooze vakarbeider verplicht werd passend werk te aanvaarden. De voorzitter: Wij kunnen hier nog 5000 in het park verwerken. Het voorstel van dten heer den Das werd hierop verworpen. Voor stemden de heeren den Das en Martin. De voorzitter: Dan is d'us aangenomen het voorstel van ,B. en W. dat de arbeiders zich ter secretarie kunnen melden en B. en W. zich kunnen assumeeren. In bespreking kwam nu het voorstel van den heer den Das om tot de aanschaffing van dubbeltariefineters met klok voor alle verbrui- kers van dagstroom over te gaan. De vraag van den heer den Das of het juist was, dat bij zeer velen maar geschat wordit hoeveel zij als dagstroom en hoeveel zij als avondstroom verbruikt hebben, werd door den burgemeester bevestigend beantwoord. De heer den Das oordteelde dit geen goede regeling. Spr. begreep niet, dat een licht-com- missie die klokmeters niet bij alle dagstroom- verbruikers liet aanbnengen en- mist in het ad- vies van de licbtcomimissie dte motieveering, waarom dit niet 'geschiedde. Nu is de toestand zoo, dat deze menschen hun dag en avondstroom voor 17 cent per Kilowattuur betrekken en de anderen 27 cent moeten betalen. Spr. oordeeldte dit onrecht- vaardig en dit temeer omdat de minder ge- goeden meestal alleen de lichtgebruikers zijn. Bovendien gebruiken de menschen met appa raten deze ook in dte avonduren, met het ge volg, dat zij die 27 ct. per Kilowattuur beta len, nog slecht licht krijgen. Het is juist die eerste taak van't bedrijf er voor te zorgen, dat het licht goed! is, waarom een dergelijke praktijk moet worden tegenge- gaa,n. Bij het aanbrengen van klokmeters kan het bedrijf geen schad'e lijden, want hierdoor wordt bereikt. dat de houders van apparaten, als zij deze in lichturen gebruiken voor den stroom het tarief betalen wat er voor staat, n.l 27 cent. Spr. stond op het standpunt, dat de gemeentebedrijven er zijn voor de gebruikers en cius dte voordieelen van die bedrijven aan de vebruikers ten goede moeten komen. Spr. stelde een motie, waarbij dte raad al9 zijn meening uitspreekt dat klokmeters voor licht en verwarmingsafname moeten worden aangd>racht en B. en W. worden uitgenoodigd die waar dit noodig is te plaatsen. De voorzitter had juist te voren met den heer Nennstehl besproken. Spr. dacht aan- vankelijk, dat de heer dten Das veronderstel- de dat het'toeval was, doch daf is de kwesfie niet. Het is onzet. De cijfers, door dten heer den Das genoemd zijn misschien juist, maar ten kan ook zeggen, „de menschen gebruiken zooveel stroom tegen dten gewonen prijs en vo->r het licht betalen zij dus wat iedlereen be- taalt. Wat meer gebruikt is, was voor de ap paraten en daarvoor berefcenen wij d'us den dagstroomprijs". De menschen kunnen hier- van misbruik maken en in alle kamers hun licht laten branden. Zij nemen dan de gemeente, maar ook zich zelf, want zij zullen in ieder geval dten dag stroomprijs hebben te betalen. Di't systeem wordt in vele gemeenten toege- past. Wanneer den heer den Das gezegd had, dat de taxatie niet deugd'e, dan kon hij gelijk hebben, maar het systeem is niet verderfelijk De gemeente bespaart zich daardoor het aankoopen van meters die /80.kosten en de nadeelen die aan de fouten van het naloo- pen bleven plus de kosten van dit naloopen. Spr. had het net laten onderzoeken en het was een felt, dat er plaatsen zijn, waar men slecht licht heeft. Dat is echter meer een ge volg van dten afstand van den transformator en niet van de overbelasting. Wanneer het provinciaal bedrijf een gelijk- diatigen stroom levert is dit over te krijgen. Spr. schreef er reeds over, d'och dit bedrijf smokkelt. Spr. zal er over nog een apptel ver- zendten. Ook kan er verbetering verkregen worden, wanneer de ihstallateurs in die wijken een lagere spanning aanbrengen. De heer Brugman wees er op, dat men dit euvel overal heeft. Als de toestand normaal is heeft men daarvan geen last meer. Electriciteit is bovendien een rechtvaardige voorziening. Krijgt men minder licht dan be- taalt men ook minder en kan men de zaak ook verhelpen, door een lamp van grootere licht- sterkte in te draaien. De heer Martin dacht niet, dat het euvel van tijdelijken iaard was. Het licht was in zijn wijk al een paar jaar heel slecht. Met een lamp van 200 kaarsen kan men nog bijna niet zien. De voorzitter dacht, dat de verwarming ook een rol speelde. De heer Martin ontkendte dit, aangezien hij nimmer bij petroleumlicht had gewerkt, docb attijd bij electrisch. De door den heer Brug man voorgestelde verbetering door .verande- ring van lampen geeft niet. De heer Brugman betoogdte, dat de heer Martin onder de ongunstigste condities ver- keerdte. Het is daar het zwakke punt van ons net. Er moest daar een transformator gebouwd worden am er een nieuwe voedingsbron te brengen. Men mist daar echter nog groote verbruikers. Spr. geloofdte wel, dat het lijntje kon worden nagekeken. Wat de klokken be- treft, spr. zou de klokmeters die er zijn, juist weg willen nemen. De economic van het be drijf vordtert de stroomafname voor de appara ten in de hand te werken. Wianneer overal de klokken geplaatst werden, dan zouden zeker twee menschen moeten worden aangesteld om ze na te gaan. Amsterdam deed ook de d'ubbele meters weg, omdat de menschen kunstjes bedachten die klokken tot staan te brengen. Den Haag deed dit ook. Het ligt in den aard' van ons con- traet, deg stroom goedkoop te leveren. Spr. wil dat liever niet in het openbaar zeggen. Door het dagstroomgebruik is het juist mogelijk, de lichtstroom alhier voor 27 ct. per Kilowattuur te leveren. De heer den Das: Wij kunnen den licht stroom voor 27 ct. geven, doordat het net ge maakt is in den goedkoopen tijd. De onrechtvaardigheid blijft, ondanks alles, bestaan, diat de meer gegoeden hun avond stroom kunnen betrekken voor 12 Id cent. De stroomafnemer voor apparaten wordt toch voor zijin lichtgebruik geschat op een kwantum voor 27 cent. De heer dien Das: E>e gebruikt hij anders ook en wat hij' nu meer gebruikt kost hem maar 8 cent. De heer Brugman. En daardoor betaalt u 27 cent per kilowattuur, terwijl u anders mis schien 54 cent moest betalen. De heer den Das: Dat zal u moeten bewij- zen. De electriciteitscommissie igeeft geen bewij- zen. De heer Bogtman had' den administrateur gevraagd of de heer den Das bij hem om ver- lichtingen was geweest, dit was echter niet ge- schied en spr. betreurde dit, want had hij dit wel gedaan, dan had de commissie zijn grie- ven gekend. De commissie had de zaak beke- ken en op het oogenblik wordt er bijna even- veel dag- als avondstroom gebruikt. Dit komt omdat de apparaten tijdens dte lichturen ge bruikt kunnen worden. Kan dit niet, dan heeft het geen zin dte ap paraten te houden en de gemeente snijdt zich dan den pas af den dagstroom te verkoopen en dan gaat het bedrijf achteruit. De heer Zeiler was aanvankelijk van mee ning met den heer dien Das mede te moeten gaan. Na de besprekingen meent hij echter dit niet te moeten doen. De heer Hoksbergen betoogdte, dlat iemand met een dubbele meter met de stroomafname veel zuiniger doet. Hij haalt het niet in het hoofd om in de lichturen een appanaat te ge- bruken, want dan kost die stroom hem 27 cent. Spr. vond het dus ook beter dat de dub bele meters verdwijnen, want nu is er onrecht vaardigheid1, dat enkelen wel een dubbele me ter in huis hebben. Met dubbele meters overal te plaatsen wordt het bedrijf benadeeld, want daaruit zal ecu geringere stroomafname vol gen. De voorzitterEn daar heeft niemand voor- deel van. De heer d'an Das: Dan hebben de lichtge bruikers 's avonds een beter licht. Kan de commissie verklaren, d'at het net niet overbe- last is geworden. De heer Bogtman„De kom zal steeds het beste blijven, maar die kom wordt steeds groo- ter. Een bedrijf kan echter niet overal trans- fonmators plaatcen. De heer den Das kent verbruikers die dicht bij een transformator wonen en toch slecht licht hebben. De heer Martin wees er op, dat houders van een dubbelen metes des avonds na 11 uur alien stroom voor 8 ct. per Kilowattuur heb ben. Een ander die door ziektegevallen, dte stroom na 11 uur ook moet gebruiken, moet 27 cent betalen. Spreker vond dit niet billijk De voorzitter: Dat is waar, maar die stroom zou nog duurder zijn als er geen d'agstroom- afname was. De motie van den heer den Das werd hierop I verworpen met alleen de stem van den heer den Das voor. Hierna werd besloten voor krachtgebruik de dubbele meters te handhaven en de overigo weg te nemen. De voorzitter deelde medte, dat B. en W. van meening zijn dat in Bergen langzamer- hand norma le woningtoestandten komen en dat aan het blijvend bewonen van de z.g. zomer- woningen een einde moet komen. De inwoners zullen gewaarschuwd worden, dat dit na 1 Maart verboden zal zijn. De heer Martin zou er voor zijn als het woningvraagstuk was opgelost. De voorzitter. Dit wordt nooit opgelost en wij mogen het volgens de woningwet eigenlijk nooit toestaan. De heer Martin rsadi gehoord, dat de mi nister dte geldleening voor een woningbouw van „Roomsch8 actie" niet wenscht goed te keurem. De voorzitter bevestigde dit. Er zou nog eens worden geschreven. De heer Baltus herinnerde er aan, dat de oude raad het ook reeds herhaaldte malen had verboden. Maar hoe de hand er aangehouden? De voorzitter: Door ontneming, anders komt er geen eind. De heer den Das was principieel van mee ning, dat ieder arbeidersgezin over een goede woniing moet kunnen beschikken. De menschen bewonen de zomerwoningen echter niet voor hun plezier. De voorzitter wist niet wat hij anders doen moest. Spr. voelde zich zoo niet langer verant woord. Hij wil den een niet toestaan, wat hij den ander moet weigeren. De heer Baltus was steeds een voorstander geweest van het niet toestaan van het bewonen van zomerwoningen. Er komen steeds menschen in die er op vlas- sen, d'at er voor hen een andere waning ge bouwd zal worden. De heer Zeiler oordeelde hetgeen de voor zitter wilde ook de eenige weg. Men gaat an ders door met het bouwen van die dingen. Spr. hoorde veel over woningnood' spreken, doch voor hem was dit in Bergen niet bewezen. De voorzitter: Er zijn menschen dite zeg gen „een woning van 5.per week past ons niet". Wanneer wij 100 woningen van 50 hebben, worden ze morgen al'lemaal be- woond. Spr. was wel genegen in onoverkomelijke gevallen den raad te vragen de ontruiming een tijdje op te schorten. Aldus werd1 besloten. De heer Apeldoom steld'e, in verband met de in de vorige vergadering door den heer den Das gedane vragen over dte begraafplaats voor, deze-jz'aak bij dte begrooting te behande- len. Dit werd goedgevondten. De heer Martin oordeele zijn vraag over de huisverlichting aan het Zakendijkje reeds bij dte bespreking over de dubbele meters voldoen- de beantwoord. In antwoord op de vraag van den heer Bogtman over die wegen in het Tuindorp, deel de de voorzitter mede, dat de bermen volgens een project zijn aangelegd. De weg was iets hooger geworden door da t het kalkpuih groote brokken bevatte. Hierin is echter voorzien ge worden door het aanbrengen van ziand op de bermen. Bij de rondvraag wees de heer Baltus op den slechten toestand aan den Kogendijk. De voorzitter d'eelde mede, d'at dte polder met de bestrating zal doorgaan. De heer Baltus zou ook gaarne zien, dat met het planten van boomen id het Tuindorp werd doorgegaan. De voorzitter deelde medte, dlat dit ook het plan was. De heer Blank vroeg in verband met de werkverschaffing, of spoed'ig met het leggen van de gasbuizen kon worden begonnen. De voorzitter was het bekend, dat de groot- ste voortvarend'htid zal worden betracht. De heer Martin wees er op, dat te werkge- stelde bouwvakarbeiders zich schamen als ze met een schop en een bezem op den weg wer den1 geplaatst. Men loan hen wel ander werk geven. E)e heer Apeldoom wist, waarop de heer Martin dotelde. In dit -geval had men den be- treffendten persoon juist een dienst willen be- wij zen. Op een vraag van den heer Martin werd medegedeekj, dat pensionhouders boven een vetbruik van- 5 Kilowatt slechts het meerder gebruikte wordt berekend. Op een vraag van den heer Brugman deel de de voorzitter mede, dat B. en1 W. de plant- soencomimissie voor die afvoer van het overtol- lige water in het Tuindorp voorstellen zullen doen. Spreker had nog geen anderen naam be- dacht voor den weg in't Tuindorp, in verband het bedanken van den heer Wyand. De heer Brugman wees nog op den slech ten toestand van dten Costerweg. De v-oorztter deelde mede, dat deze overge- straat zou worden. De weg was overigens in onderhoud1 bij den polder. De heer Baltus oordeelde de toestand zoo slecht, dat niet gewacht kan worden. De voorzitter deelde mede, dat er al aan ge werkt wordt. De heer B ragman drong er nog op aan, om spoed te maken met het teekenen van het gas- contract, dit met het oog op de werkvoorzie- ning. De voorzitter zeide op de redactiewijziging te hebben gewacht. Men was nu nog slechts 2 dagen over tijd. Op voorstel van den heer Zeiler werd nog besloten de naar Dr. van Pelt genoemde laan E)r. van Peltlaan en niet van Peltlaan te noemen. Na een bespreking over de wenschelijkheid van een spoediger sneeuwopruiiming bij sneewval werd ten slotte de vergadering ge- sloten. AUnier is men vol verwachtin'g voor de ij;ssport. De afdteeli-ng van den IJsbond Hol land® Noordterkwartier vergadterde ten huize van den heer IJ. Oldenburg, coder voorzit- terschap van den heer P Blankendaail. Uit het kasverslag van den penningmeester bleek, dat ontvangen was 365,70 en' uitge- gevrn 72,23, zoodat er een sal do was van 273,47. Hierna werd d'e beschrijvingsbrief voor de algenieeme vergadering bdiandteML Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden de heeren C. Bogtman Jbz. en Jb. de Ru-iter gekozen, waarvoor 20 w";'d uitgetrokken.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6