Mkmaarsche Gourant N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, FEIIIIETON. De onzichtbare hand. Voordam G 9, ALKMAAR. Yrjjdag 14 December. Zie* Uwe Drukwerken na. Onze zetmachines stellen ons in staat t ylug te bedienen No m. IKS. Handsrd Vijf en Iwintigste Jaargang. ProYinciaal nieuws PROV. BOND VAN RUNDVEEFOKVER- EEN'IGINGEN IN NOORD-HOLLAND. W ocnsd agmor gen hield bovengenoemde Bond een zeer goed bezochte vergadering in het hotel „De Roskam" te Hoorn. De voorz., de heer K. Kuiper te Oostwoud, heette in zijn opemingswoord de aanwezigen welkom, in't bijzonder den Inspecteur van den Landbouw, den heer Kakebeen en den heer Kuhn, voorzitter van het Ned. Rund veestamboek. In dezen tijd, nu de landbouw zich wat achteruit gezet gevoelt, lijkt hem de aanwezigheid van den Inspecteur van den landbouw een bemo£digend teeken, dat de regeering de beteekenis van den landbouw toch niet zal onderschatten. A Is spreker van deze plaats een terugblik werpt dan gaan zijn gedachten terug naar het zoo plotseling verscheiden van den heer E. Huijnink, in wiehs gezelschap hij zich bevond, toen deze plotseling werd wegge- rukt. A1 was de heer Huijnink zeli geen veehouder, toch heeft hij in dit opzicht den Bond zeer vele diensten bewezen en was hij vele jaren lid van het bestuur en spr. wil op dit oogenblik getuigen van de waardeering, die zeer velen onder ons zullen gevoelen voor dezen humanen man, die gewerkt heeft zoo lang het dag was .(Instemming.) Spr. zou ook bij deze opening wijzen op de wanorde welke wij nog in de maatschappij aantreffen, dit geschiedt echter reeds op zoo- vele wijzen, dat spr. dit gevoeglijk thans mag nalaten. Alleen will spr. er op wijzen, dat de Bond geheel drijft op de melkcontrole en zonder deze controle geen bestadnsgrond zou bezit- ten. Zelfs al neemt men dit aan als juist, dan nog meent spi., dat deze grondslag een be- trouwbare basis is voor den bond. Deze ver- eeniging is onmisbaar en spr. kan niet ge noeg aandringen op nauwe samenwerking, zoo noodig met andere vereenigingen, waar- bij men er echter voor moet zorgen, dat het kantoor van den Bond het middelpunt van elke actie blijP. Met dezen wensch opent hij de 40e algemeene vergadering. De uitvoerige notulen, gelezen door den secretaris, den heer E. Koster Dz. te Berk- hout, werden onder dank aan den samenstel- ler goedgekeurd, waarna de voorz. mededee- de, dat was ingekomen: a. van de Holl. Mij. v. Landbouw verslag over 1922, verslag der vergadering te Gou- da gehouden en beschrijvingsbrief der 19 Dec. te Amsterdam te houden vergadering; b. schrijven van den Algem. Marktmees- ter inzake de regeling van plaatsing van vee op de najaarsveemarkt. De secretaris licht dit schrijven toe. Van enkele fokvereenigingen was het verzoek in gekomen van op de najaarsveemarkten te Hoorn en Alkmaar het vee der leden, gecon- troleerd vee dus bij elikaar op de markten bij- een te brengen. De voorzitter zegt, dat, hoewel hij in den aanvang hiervoor niet veel gevoelde, hij moet verklaren, dat deze eerste proef bevredigend heeft gewerkt in Hoorn, van Alkmaar is hem dit niet bekend. Een der aanwezigen merkt op, dat de toe- gewezen plaats te Alkmaar al zeer ongustig was. De voorzitter doet toezegging dat hierover 't volgend jaar met den marktmeester overleg zal worden gepleegd. De secretaris deelt nog mede, dat de be- dceling was, dat de leden al hun vee op de gereserveerde plaats zouden brengen, dit is door velen niet begrepen, waardoor sommi- gen hun vee elders hebben geplaatst; c: van het Landbouwhuis te Alkmaar een missive betreffende de regeling van het spaarf orads d. Mededeeling van het Departement w. o. landbouw ressorteert, dat de combinatie Noord- en Zuid-Holland voor den veeteelt- consulent wordt opgeheven en het in de be- doeling ligt den consulent in Utrecht ook de controle voor Noord-Hoiland op te dragen en deze Alkmaar als standfasts aan te wijzen. De besprekingen met de provincie Utrecht zijn echter nog niet beeindigd'. De heer Govers (Alkmaar) meent, dat aan den wensch van Noord-Hol'land ook nu niet wordt tegemoet gekomen oral voor zich alleen een veeteeltconsulent te hebben. Spr. meent dat daartegem met kracht moet worden op- gekomen. De heer Kakebeeke, insp. van den landbouw, wijst er op, dat bezuiniging ook hier den eisch stelt voorloopig niet over te gaan tot uit- breiding van personeel, waarom men meent, dat een combinatie Utrecht en Noord-Holland niet zoo bezwaarlijk is als een combinatie Noord- en Zuid-Hol1and. De secretaris bepleit, als men toch moet Door Douglas Valeaiine. Schrijver van De man met den Klompvott). Gw.utorieeerde voiialiag van W. E. P (N&druk v.*nboden,) 61) Voorzidhtig school Desmiond het raam open en protoeerde de buis met zijn hand. Zij scheen vrij stevig en schudde toen hij er tegen. dluiwde. Hij mat mat de oogen den al- stand van het kozijh tot de buis; dat was on- geveer vier voet. Desmiond berekendc, dat, wannesr de buis hield, wanneer hij uit het raam kfom en met de handdn aan- het ko- zijh igirng hangem, hij dan dcior een slitoigerlbe- weging zijh zwaai groat genoeg kon nernen om zijn beenen over de sdhuinsch ioopemde buiis te slingeren, dan zijn hanldm over te brengen en zich naar hot dak van het schuurtje te laten iafgHijden. Hlij verspiiWe geen tijld mlet te den'ken over dfe mogefliijlkheid, dlat de buis ionder zijn ge- wieht zou breken. Zijn heele Idven was het zijn gewoonte geweesil een1 kans te wagen 1 want zoo is het Iersche temperament wan neer het doel, dat hij wenschte te ibereiken, lull fisa ®f aadara anamier vardedigbaar eoulNKMraft, fltat rfa ktsr TuTflr ft] ftlTfvm belasten met de controle in Neord- en Zuid'- Holland, daar deze met den toestand in Noord-Holland op do hoogte is, wat met don Utrechtschan cousulent niet het geval i», De heer Kleijn (Assendelft) sluit zich hicrbij aan. De voorz. meent, dat wil Noord-Holland zijn wensch een eigen consulent, ingewilligd zien, 't hem verstandiger toeschijot voorloo pig de combinatie UtrechtNoordholland te aanvaarden. e. Verslag Rijkszuivelconsulent 1922 en verslag pro v. comm. tot bev. der veefokkerij; f. verslag der commissie van den Gezond- heidsdienst van het vee. Al deze stukken werden voor kennls- geving aangenomen. Hierna werd eerst aan' de orde gesteld de inleiding over ,,Het nut der Stamboeken" door den heer H. Wibbens. Spr. wijst allereerst op het groote succes, dat de inzending vee uit Noordholland op de groote tentoostelling te 's-Gravenhage heeft gehad en zal het nut der stamboeken beplei- ten aan de hand der statuten. Het dod der stamboeken is de bevordering der zuivere teelt. Het is een boekhouding op de afstamming, verkregen.op gegevens van de veehouders. Zoo althans gaat 't in het buitenland. Hier -te lande meent men verder te moeten gaan en eischt men kennisgeving der geboorte, ten einde controle mogefijk te maken. Daarvoor is een centrale noodig In tegenstdling met't buitenland geeft het Ned. Rundveestamboek keuringsrapporten, waarin alle eigenschappen zijn gewaardeerd en te betreuren is, dat daaraan door belang- hebbenden nog steeds niet voldoende aan- dacht wordt geschonken. Uitvoerig zet spr. uiteen van hoeveel gewicht voor de veehou ders het koopen van een stier is. Volkomen juist is, wat spr. eens hoorde, dat een stier vie halve kudde is. Bij aankoop is noodig, dat men zeer op zijn gemak de volledige afsram- nring der stier, zoowel van vader- als moe- derszijde nagaat, zoowel op bouw als pro- ductiviteit. Volledige gegevens verstrekt in dit opzicht het Ned. Rundveestamboek. Door de registers krijgt men een overzicht over gt- heele fokfamilie's. Bovendien kan op deze wijze een selectie worden toegepast, waar door minderwaardige dieren niet in het re gister worden opgenomen, hetgeen de wat.: de der ingeschreven dieren zeer verhoogt Velen hebben den drang der selectie nog noodig om te strevea naar een opfok van voor het stamboek waardig vee. Het gedrukte stamboek, een verzameling van keuringsrapporten, is een betrouwbare leiddraad, waardoor het Ned. Rundveestam boek van groote beteekenis is. Men vraagt zich dan ook wel eens verwonderd af, waar om de veestapel niet sneller in kwaliteit voor- uitgaat. Nog te veel wordt gefolkt met jomge stieren waaromtrer.t nog onvoldoende ge gevens bestaan, een totaal speculatieve fok- kerij dus, naast onvoldoende controle. Reeds voor honderd jaar was men in Engeland overtuigd van de noodzakelijkheid van fokmateriaal, dat alleszins betrouwbaar was en groote kapitalen zijn besteed voor goede stieren. Het stamboek is dan ook van groote waar- de en onmisbaar voor bona-fide fokkers, prov. comm. en vee-consulenten en onmisbaar is het voor den handel met het buitenland, dat buiten het stamboek in ons land zeker geen dier zal koopen. Doch het Ned. Rund veestamboek geeft ook directen steun door subsidies, medaillcs en een keuringsdienst. Vcrschillcnde onderzoekingen in het belang der veeteelt worden eveneens door het stam boek gesteund, zoo 0. nj. bij de wei-proeveri, waarvoor 1800 is bijgedragen. Ook voor de N. U. M. heeft het stamboek zich geinteresseerd door voor 25000 aan- deelen te nemen. Dit geld d'at als verloren werd beschouwd is toevallig weder terug ontvangen, doch het bewijst, dat het stam boek de veeteelt in elk opzicht steunt. Bovendien levert het stamboek direct de adiministratiebehoeften voor de fokkers en door de overeenkomst met de F. N. Z. ook vele materialen, tegen gereduceerden prijs. Aan de Prov. comimissies wordt per jaar 1-500 subsidie verleend, omdat op deze wijze economisch wordt gewerlkt. Verder wijst spr. op de groote tentoonstelling te 's-Gravenhage door het stamboek georgani- seerd, waarvan het gunstige resultaat niet te benaderen is en vooral van zoo groot bdang voor N. Holland en Drenthe. Veel is diaar verkocht en aan de zieer vele butenlanders is getoond wat onze fokkers vermogen. Het nadeelig slot dezer tentoonstelling van 35000 dekt het stamboek, zonder dat van het Rijk subsidie was ontvangen. In 1913 had men voor zulk een tentoonstelling een subsi die van 400.000 en nog tekort en nu had men geen cent steun. Dit toont de directe steun dien de fokkers 'van het Ned. R. stamboek ontvangen. Het doel van het stamboek is bevordering der vee-verbetering en verkrijgen van finan- cieel resultaat. Dat begrijpen nog te weini- gen, al dringt meer en meer de waarde door maatote; en hij was vast beslloiten tail eliken prijs die kans op leen on'tlmioeting met Strarng- wise lie vermijdee. De ilaatste ihadl waar- sdhijnilijlk den naam Okewoodl in de verliezen- lijist dien moiigan gelezen, maiar Desimionid voelde meer dian ooiit, dat hij dian man wan- 'rouwde en zijn voortdnrenlde teigenwwrdDg- heid in de omgeving van Nlnr-eUDiim was hem een' raadsel, wel'ks op&ossing hem voort- dluirend beizighiidld. Hij stond een oogenbil'ik bij het open raam en luisterde. Het gemompd van' stemi- men deed zidi nog steeds hboren in de gelaig- kamier, maar vanuit het andere gededlte van het huis hoordie hij een1 diepen ladi, dien hij herfoende als dlien1 van Strangwise. In goed, vertrouwen, dlat heti d'aik van, den uitbonw niet vanuit die tuindeur gezilen kon wordteni, zwaaidle Desmond zijn rechtetibeien over het kczijn en vollgde met het linker, zijn rug naar den ituin gekeerd. HOet volgend oogen- blik ibengelMe hij aan; diem zijikant van het buis. Toen hoondte hij Sitrangwise in dbn, tuin be- neden roepen„Rufus! Rufus?' Een zware voefcstap weerfklonk op de stfee- men. Desmond blteef onbieweegliijk stil. Het was een gewfeMijge inspanmng voor zijn arrm- spieren. Wamn'eer Stramgwise t'ot aan het helc ging om- den heelfen tuin te kumnen oiver- aen, moesi by, dai kcat ciat miasm, da Met genoegen constateert spr. daa sole, dat de tegenstand dien het stamboek voorheen bij meerdere fokvereenigingen endervond, heeft plaats gemaakt voor waardeering en volledige sameniwerking. Het stamboek heeft veel gedaaa om systeem te brengen in het fokken. Daarnaast organiseert het stamboek keu- ringen en propageert de oprichting van folk- vereenigingen, terwijl het in woord' en ge- schrift de belangen der veeteelt voorstaat, ge- lijk spr. uitvoerig aantoont, zelfs door voor- lichting en polemiek in de buitenlandsche pers. Naast het ontvangen der buitenlanders in ons land gaan ook voor het stamboek be- zoeken uit naar het buitenland waarvan de waarde niet hoog genoeg kan worden aange- slagen en waarvan de resultaten reeds zeer merkbaar zijn. Van beteekenis is ook de vanwege het stamboek opgerichte verkoops-organisatie voor binnen- en buitenland, al is deze door de crisis en malaise sterk gehandicapt. Niet- temin is in korten tijd reeas voor 600.000 afgeleverd naar het buitenland, terwijl haar bemoeii'ngen in het binnenland zeker dit be- drag nog overtreffen. Hieruit blijkt afdoende de beteekenis van het Ned. Rundveestamboek voor de Neder- landsche veeteelt. Spreker eimdigt zijn toegejuichte rede met de vergelij king hoe de bij dragen aan de stamboeken in andere lanaen sorns drie h Viermaal zoo hoog zijn dan hier het geval is, waar deze bijdragen bedroegen per lid van 19131920 f 10 per lid; over 1923 12 per lid, wat door besparing van 10.000 zeker voor 1924 met 1 zal kunnen worden ver- minderd. Na enkele opmerkingen van. den heer Govrs te Alkmaar, die aandrong om de bezuiniging nog meer te zoeken in eenige de- centralisatie van het N. R. S., waarbij hij geen steun vond, bracht de voorzitter den heer Wibbens dank voor zijn inleiding. Na de pauze werd1 de heer P. Zeeman Jr. te Beemster bij acclamatie herbenoemd tot lid van de Cooperatieve Aankoop van den Bond. Hot afgevaardigde voor het Ned. Rundvee stamboek werd bij acclamatie gekozen de heer Jm. Blaauboer Kz. te Barsingerhom en eveneens bij acclamatie tot afgevaardigde voor het Koninklijk Nederl. Landbouwcomite de heer E. Koster Dz. te Berkhout. Voor de benoeming tot voorzitter van den Bond wegens aftredinig van derii heer K. Kui per was een schriftelijke aanbeveling ongeko- men voor den heer Jb. Pijper te Opperdoes en werd door den afgevaardigde van Assen- delft een pleidooi gehouden voor den heer B. Kleijn te Assendelft, vice-voorzitter van den Bond. Bij de stemming werden uitgebacht op den heer B. Kleijn 21 stemmen; op den heer Jb. Pijper 18 stemmen. De heer Kleijn, vertrouwende op de voile medewerking der leden, het bestuur en in 't bijzonder van den secretaris, verklaarde zijn benoeming gaarne te aanvaarden. (Applaus De begrooting, bedragende in ontvang en uitgaaf f 1569.7914 werd zonder discussie aldus goedgekeurd1. De voorzitter deelde nog mede, dat twee vragen waren ingekomen: 1. Van de Vereen. Nieuwe-Niedorp. Deze vraagt of verzekering van den controleur verplicht is en of die kan geschieden bij de Landbouw-Onderlinge. Antwoord: Verzekering is verplicht en kan bij de Landbouw-Onderlinge geschieden. 2. Van den heer J. Wonder Gz. Deze vraagt of het bestuur reeds kan mededeelen of de Bond zal medewerken aan de in 1924 op de veemarkt te Hoorn te houden veeten- toonstelling. Antwoord: Op het oogenblik wordt met't hoofdeomite voor deze tentoonstelling hier over onderhandeld en de besprekingen ver- keeren nog in zoodanig stadium, dat een ant woord1 als door den heer Wonder wordt ver- zocht, niet wel mogelijk is. De heer Wonder zal er dan thans niet ver der op aandringen, doch de hoop uitspreken, dat zal worden medegewerkt omdat men be- reid is de veemarkt zoodanig in te richten, dat elk bezwaar is weggenomen en de plaats onder de boomen zoo mooi is, dat hij het zou betreuren als in dezen tijd van soberheid nog een stuk land hiervoor zou moeten wor den beschikbaar gesteld. De voorzitter zegt, dat over een paar dagen een bijeenkomst wordt gehouden van het vol- ledig cotnite met het geheele bestuur en hij ver- trouwt, dat de zaak tot volledig genoegen zal kunnen worden geregeld. De heer Pijpar (Opperdoes) brengt de scheidend'e voorzitter dank voor alles wat hij in het belang van den Bond heeft verrieht en voor den aangenamen toon den hij immer wist te treffen en spreekt de hoop uit, dat, wanneer later nogmaals een beroep op hem mocht worden gedaan, op zijn medewerking zal mogen worden gerekend. (Applaus.) De heer P. Stapel (Hoogkarspel) dringt aan op flinke propaganda voor het Noord- geld'aante in helii oog kmijgem, dlie daaor aan het kozijn 'hiing. „Wat duivel, waar zilt dila handi?" zei Strangwise. Toen flioot hij en riep wear: „Rufus! Rufus!" Desmond spande zidh tati het uiiterste in om zijn spieren niet te fatten vsrslappen. De adb- ren wiaren' gezwollen :op zijn voonhoiofd en hij voelde hielj bloed cuizen iin zijin oohen. Nog een milnuuit en hij zou vaiilen, dat wist hij Hij1 had niet meer 'de kracht am ziich naar het kozijn omhoog te weilken. Een luiid geblaf Monk door dbni tuin, ge- vcrjgd" door het geirappel van hanidlepooten. Desmond hoorde Strangwise tot dien- hond spreken en hdi huis weer binnengaan. Toen was alles weer stil. Mot een igeweldiige kradht- inspanining zwaaiiide Desmond zijn beenen dWars over de buis, greep die met zijn reich- terh'anld, toen met de 'linker en begon zidh •langzaam naar benedon te ,laten. Do buis itlriilde onder zijn gtewicht, maar zij hield tedh en in een m'itauut stood hij op hed daik van den uiitbouw en tuurde bdicedizaam door dbn dikk'en mist, die over den tuin h'ing. Hiji miaakte zidi onzkhtbaar door aditer den grooten w'aterton te kiruipen en begon, de aohiierzijde van de herberg te verkanmen. Het boventgedieelifce van' het huis was in duis- temis gehuifcf, maar een: braede stroomi van, Hdht doorMilafda da MtisA vaoidt can lialiopan to, w«t wordt toognwwgd, wosr- n« de voorziitter dank brengt voor de vriende- lijke woorden tot hem gericht, de beste wen- 1 schen uitspreekt voor den Bond, aanwezigen en pers dank brengt voor hun medewerking en de vergadering sluit. UIT BERGENL De bekende declamator uit Amsterdam, de heer Stemheim, trad gisteravond in de voorzaal van „de Rustende Jager" in een door de afd. Bergen1 van de S. D. A P. geor- ganiseerden kunstavond op. De zaal was goed bezet, wat begrijpelijk is, aangezien die heer Sternhdm in Bergen jcen onbekende is. De heer Gouwenhove sprak in zijn ope ningswoord zijin vreugde over de goede op- kornst uit, er op wijzendle, dat de S. D. A. P. niet alleen strijdt voor de materieele verhef- fing van de arbeiders, maar ook voor de mo- reeie verheffing. De heer Stemheim is literair een veelzijidi'g oniwikkeld man en beschikt over de gave zijn programma zoo te govern, dat het van de schoonheid van het naar voren gebrachte mede kan genieten. V66r de pauze gaf hij ons een fragment uit .,Geertje", de uitnemende roman van Jo- han de Meester, waarin deze op meesterlijke wijze eon eenvoudi'g gegeven zoo boeiend neeft onwikkeld, dat deze roman zich reeds 25 jaar als het beste van Johan de Meester heeft gehandhaafd. De tweede voordracht bestond pit een frag ment uit het 2e deel van Queridio's „Jor- daan", waarin de liefde van mooien Karel wordt geteekend. Hierop volgde een viertal versjes van Ada- ma van Scheltema en een fragment uit een klein Heldendicht van Dr. Gorter, waarin de verh'effende waarde van den achturend'ag \roor dfe vrouw wordt geteekend Na de pauze gaf de kunstenaar een tragisch fragment uit „Tijl Ui'lenspiegel" van de Cos ter en wel het gedeelte waarin dfe verbran- ding van „Kla,as", dfe vader van Tijl, die tetters had gehuisvest en met het „Roomsche geloof" had gebroken wordt beschreven. Tot slot werd een fragment uit „Het feest der gedachtcnis" van 'Henriette Roland Hoist gedieclamoerdi en wel dat ged'eelte waarin het brrieht van de Russische revotutie in 1905 doordringt tot de voor jaren naar Siberie /erbannen „moeder van de Russische revolu- de". De heer Stemheim wist die personen, die mocsten, worden ujtgebeeld, voor zijn gehoor te dVen leven en de verzen1 uitnemend te gc- cen, vooral die waarin aangevuurd werd tot -jtrijd voor een betere maatschappij De aanwezigen stem den ten voile in met het „tot weerziens", dat de voorzitter in zijn slotwooi'd den heer StemheiTH' toeriep. Naar wij' vememen heeft de afd- Bergei/ van de S. D. A. P. de besturen van verscTiil- Icnde veKeniigingen voor een Maandagavond .e houden vergadering bijeen geroepen, met ici doel iiet beleggen van een gemeenschap- »ciijikcn kunstavond te bespreken ten bate /an de moodlijdenden in Duitschland. De eigenaar van het rijwiel1, dat eenige dagen geleden onbeheerd werd aangetrofien labij den overgang van die tram aan' den Ko- Kendijk, is thans komen opdagen. Het is emaid uit Alkmaar, die zijn fiets Zaterd'ag- vond buiten had laten staan. Toen hij het ijv/iel 's avondls te ongeveer 11 uur naar iniien wilde te'len. kwam hij tot de minder angennme onldekking dat het verdwenen "as Een voorbijganger heeft blij'kbaar de ust niot kunnen weerstaan om het rijwiei ;te ;ebruiken, ten einde op wat gemakkelijilcer ,'ijze te Bergen te komen. Bij de Donderdag gehouden verkiezin- gen zijn. tot poldermeesters herkozen: dan den Philistijnschen polder de heer Jm. van1 Reenen. Van den Noordier Reeker- en Miangelpol- ier de heer D. Swaan. Van den Oudburgerpoldter de heer J:. Ol denburg. Van dm Zuider- en Mididen Reekerpolder de heer C Boon. Van den Sluispolder de heer J. Swaag. Van den Damlanderpolder de heer P. 7wakman. Vnn den 7uurvenspolder de heer C. Boekek Van de Vereeniging van Polders en Oniim- "vr>o1derde l'anden de heer Jb. Swaan. Naar wij; vememen heeft de gem. Alk maar van den makelaar Blank aangekocht het terrein aan den Loudelsweg bebouwd door den heer Kuyken en loopende tot de Dorps- straat, met het doel daar eventueel een gas- houdfer te boutwen met een fitterswoning. Wij vernemen dat Alkmaar't plan heeft om den toevoer van gas zonder gashouder door mid- del van een persleiding naar Bergen te vervoe- ren. Alkmaar zal over het terrein van den Lou delsweg naar dfe Dorpsstraat een verbindings- we gte maken en dan aan de Dorpsstraat een showroom bouwen. deur en een small venstar op diem beganen grondt. Door het venster tedc hij in een, gie- zdilige, kleine bar, waar Strangwise, met een gl'as tin' de hand, bij de itoonbanlk stOndl. Ter wijl Desmond naar beim keek, hoorde hij: een gesmoorden 'kreet orgens in hlelt huis. Strang wise hoordie het ook, want Desmonidi zag helm1 zijn glas op de toonbianic neerzetten. en1 scherp luisteren'. Ttoefl volgde een oloffe 'smiafc engens bininen in de herbOTg en het volgend oogen- bliik zag Desmiond din man met het vaalige1e gezicht, die volgens zijn meeninig Rass moesi zijn, in de verlichta ruilmte 'binmierlkoimon'. Hij zeide iets tot Stramgwise, terwijl hij met zijn diudim adh'ter zidh wees, waiarop deze hem goedkteurenld' op don schouder klopte; toen gimgen beiden haas% been. Hoewel zijn nlitauwsgierigfheid geprilklkdid was -door hef tooncel, dail hij juist had gade- geslagen,, durfde Desmond tech niet liapger te blijven, waar hij was. Het dak van den uitbouw was niet meer dan een: voet of tifen boven den grond, hij kon zidh gemakkelijk naar benecten laten vaflen. Geruischlioos deed hij dit en teen: hij zonder ongevalten aamgeC'and) was, rende hiji he# lluinlhek uit. Terwijl hij dill deed, hoonde hij!, dat db dbur vara de herberg, die 'op dien' tuin uifkwami, opengerukt werd en dat de stem van Sitrang wise riep: „Wia is UIT EGMONDBINNEN. Dinsdagavond sprak voor de Vrijz. Chr. Jongeren bond, afdeeling Egmond, in de kerk te Egmond aan den Hoef de heer R. Remindts over „De Vierde Wijze". Hoewel fantasie van den schrijver over een voexden wijze uit het oosten heeft het verhaal zulk een groote be teekenis voor het werkelijke leven, dat men het als meer dan een droom beschouwen kan. Volgens het verhaal dan had ook een an- dfer Magier van omstreeks 40 jaar aanduidin- gen gevonden van de komst van een grooten Koning, die de wereld verlossing brengen zou. In een bijeenkomst met andere Magiers daarover sprekende en mededeelende, dat hii ook aanwijzigingen gevonden had; dat de tijd nabij was, werdi hij uitgelachen om zijn licht- geloovighdd. Evenwel, hij had reeds met een drietal andere Wijzen, waarin we die uit het Bijbelverhaal herkennen, doch die in een an dere streek woonden, daarover gesproken. De afspraak was gemaakt bij het verschijnen van het teeken gezamelijk op reis te gaan en hij stelde de aanwezigen voor om mee te gaan leder had echter zijn uitvluchten alleen een oude Magier, die zelf niet kon, spoorde hem aan om te zoeken, wat hij gdoofde te zullen vinden. De wijze verkoopt al wat hij bezit en koopt drie edelgesteenten om die den nieuwen Ko ning aan te biedien; een saphier, een robijn en een parel. Daar verschijnt de siter en hij gaat op reis naar de plaats van samenkomst. Bijna aan het eind der moeilijke reis, vindt hij in de eenzaamheid een zieken Jood en nu begint de tweestrijd, die hem straks telkens moeilijke oogenblikken bezorgd'. Zal hij helpen en te la at komen, of doorgaan en den man laten stenven? Hij geeft aan de ingeving van zijn hart toe en vindt de drie Wijzen niet meer. Men licht hem in werwaarts hij reizen moet, doch hij ziet zich genoodzaakt 'n zijner kostba re steenen te verkoopen. Eindelijk komt ook hij te Bethlehem, doch 30 dagen te laat. De fa mine van Jozef is weer vertrokken. Bij een weduwe met een lief kindje vindt hij onderdak m verzorging en hij hecht zich aan de kleine. Daar komen soldaten van Herodes voorbij, al le kleine kinderen moeten worden omgebracht. Met een krijgslist en met opoffering van zijn tweede voor den nieuwen Koning bestemden steen, weet hij dit kind te redden. En nu weer op reis,. steeds verder en verder al zoekende en steeds teleurstelling. Telkens te laat. Zijn reis gaat door landen van hongers- nood of pest of vol verdrukte of bedroefde zwoegers. Om te aanbidden vond hij niemand, am te helpen velen. Zoo gingen 33 jaren voor bij, en de oude, nu 73-jarige zwerver, kan kan het niet lang meer volhouden. Nog eenmaal trekt hij naar Jeruzalem. 't Is tegen Paschen •n hij hoort spreken over het gericht over een Koning der Jodien. Als dat de man eens was, de hoop herleeft. Nu zal hij Hem vinden en hij 'olgt de menigte naar de gerichtplaats. Op den hoek eener straat trekt een stoet voorbij an soldaten en te midden van hen een meisje, dat als slavin verkocht zal worden wegens de oagelaten schulden harer overleden vader Haar jamme'ren brengt hem at weer in twee trijd. Zal hij den Koning op't laatste oogen blik nog kunnen zien, dan moet hij zich haas- ten. Doch zijn laatste schat, de parel, wordt geofferd, terwille van het on.gelukkige kind. Tuist a'ls hij nu zich wil voortspoeden, komt er duisternis over de aarde, een aardbeving doet alles schudiden en een steen valt van een dak op het hoofd' van dien grijsaard. Het was vol- bracht en hij is onherroepelijk te laat! Het meisje buigt zich over den bewusteloozen man, 't is of zij stemmen hoort, doch zij weet niet vanwaar. Daar bewegen zich zijn lippen, als- of hij tot een onzichtbare sprak en zij hoort: .Wanneer zag ik U naakt en heb ik U ge- kleed? Wanneer waart Gij hongerig en heb ik U gespijzigd'?" En de liefelijke stem Minkt op- nieuw, nu dhidelijker: „Voorwaar, zeg ik u, voor zoover gij dit aan de minsten mijner broederen gedaan hebt, zoo hebt gij dit aan Mij gedaan". Een glimlaeh, een lange zucht en zachtkens komt her einde De Vierde Wijze heeft nu en toch zijn Konteg gevonden. De heer Remmelts, die op boeiendfe wijze dit verhaal voor zijn ho.nc'ers, die helaas niet in heel groot aantal opgekemen waren, uiteenzet- te, voegde daaraan nog eenige woorden toe, waarin hi) eron wees, hoe de reds van den Wer den Wijze in veel opzichten overeenkomt met ieders leven, waarin zoo vaak oogenblikken voorkomen, waarin men staat tusschen naar boven zoeken en helpen hier beneden. en hij Maar Desmiondi lette er raiet op. Hij vloog het ven in. Eer hiji een.' twaalfM. stappen ver der was, had de mist hem verzwioigen. Vanr uiit de witte walk aditer hemi hoorde hiji al- leriei geroep, maar hij schoot snel om het huis heen en bereikte zoo' den weg. Toen h'ij eenmaal den vrijlen open weg be- reikit had, heradamide Desmond. De diikSke mist, die hem omringde en dfe harde weg be neden zijin voeten gavera hem een gevoel van veiligheid, d!at hij gemiisW had, zoo'llanig hij in de afcmosfeer van dat scimbere, eenzame huis wtas gewieest. Hij zette er den pas in naar huis, met een gediaehiie n.t. onimnldlddliijlc am hulp te te1e- faneeren' otm1 de „Dlyke linn" en alien, die zich in het huis bvondien, te omsingelen. Nur-ct1- Din, dit was duideliijik, of zij eera spiion was of nie'.l (en Desimiond gelciofde haar verhaal) was de eeniige persoon; die eenig 5ich't kon werpen op de geheimz-innige omstanidigheden in verband met den moord op Mackwayte Maar arestatie zou haar bovandiita vrijwaren' tegen' het verdere optreden1 van Moriiimer, hoewel1 Desmond vertmcedde, dat deze, nu hij het juweel ira bezit had, de danseros met vrede zou Mten. Wat Strangwise betreft, dlie mioest dian maar eens uitleggen zoo goed hij kon, waarom hij voontdurendi ira betrekkinig storadi tat eeni vriouw; op wier aarahoudioig een belaoraing was gesteld. vwv«i«<i). fW* ®ts .r< Vil(, ZB .aW'i

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5