Kerstpuddi meende, dat in zulke gevallen het laatste !iet belangrijkste zou Kuiiuen zijn. De drie Wijzen. hebben den Kontog gevonden en gezien, de vierde had den geest des Kontogs begrepen. Ook thans komt het aan op de daad. De we- reld met haar jammerklachten wacht er met smart op. Ds. Le Gras, die de bijeenkomst geopend had, was zeker de tolk der aanwezigen, toen hij den heer Remmelds in waardeerende be- woordigingen dank zegde. Enkde vragen wer- den door den spreker nog beantwoord, waarna de bijenkomst, waartoe ook de heer Bosschaart als organist zijn gewaardeerde medewerking verleende, met gemeenschappelijk gezang ge- sloten werd. UIT OUDE NIEDORP. De afd. Akersloot van den IJsbond HoM. Noorderkwartier hield 10 dezer in cafe Dek- ker hare algemeene vergadering, die slecht, slechfcs door 9 leden, werd bezocht. De voor zitter drukte zijn spij't over deze opkomst uit en dacht dat het zijn reden vond omidat er nog geen ijs is. De voorzitter sprak er zijn leedwezen over uit, dat 2 bestuursleden wegens ziekte ver- hindcrd waren deze vergadering bij te wo- nem an hoopte, dat ze spoedig hersteld mo- gen ziiin. Wegens ziekte van den penningmeester werd de rekening en verantwoording door den voorzitter voorgelezen. Het batig slot was groot 127,10y2,. Die rekening, nagezien door een commissie, werd zonder eenige bemerking goedgekeurd. Verkiezing bestuursleden. Aftredend de heeren A. Borsjes en H. Schertoga Deze werden herbenoemd De commissarissen wer den bij acclamatie herkozen, uitgezond'erd de heeren W Giijnis en N. de Goede, die be- dankt hadden. In diens plaats werden ge kozen de heeren P. de Jongh en Jn. Blok- ker Jbzn. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergad'.ring leverde weinig, stfcof tot bespre king op. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren G. Rijmberg en J. Putter, plaaltaver- vanger de heer J. Boschman. De vergoeding werd bepaald op 5 per vvrgadering. Rcndvraag. Een der bestuursleden wenschte ten bate der kas eenige vergoeding voor hat in bruikken geven van materialen der vereeniging. Door dc feestcommissie van de Jubileumfeesten waren de materialen niet op tijd tcrugbezorgd. Hierna werd de vergadering gesloten. UIT HOORN. In den tooneelwedstrijd, uitgeschreven door de Directie van de Nieuwe 1 loornsche Courant, treedt o. a. op de Rederijkerskamer te Wijdcnes met „Allerzie!en", terwijl tevens de tooneelvereeniging „Roomsch S-treven" alhier in den wedsirijd zal uitkomen met het tooneelwerk „Verleden". Het feit, dat de laatstgenoemde tooneelver eeniging optreedt in een1 wedstrijd waar „Ai- lerzielen" wordt gespedd, geeft de Redactie van Onze Couran't" aanleiding scherp tegen en ocm.de R K- vereeniging op te treden, ter- wijl de Redacti'e tevens de Directie der Hoornsche Courant kapittelt over de omstan- digheid', dat in een neutrakm wedstrijd „Ak lcrzielen" mag worden opgevoerd. In de fabriek voor houtbewerking van de firma Van Eerde is de werkweek van 40 i op 48 uren uitgebreid. Het uurloon wordt j verminderd met 2 cents. een suiuoa voor den post-, telegraaf- en te*e- foondienst ten liuuze van den besieller D. Par scha. UIT OUDE NIEDORP. Dinsdagmiddag j.l. warden in het caR van den heer T. d'e Jong allner door tlen loco- burgemeester de weilandeu dezer gemeente publiek voor den tijd' van 4 jaren verhuurd, met den volgenden uitslag Perceel 1. liggende in de gemeente H. H. Waard, groot 20 aren, geihuurd door den heer A. Hollenberg, voor 30 per jaar. 2. liggende als voren, groot 27.20 aren, gehuurd door den heer P. Beers, voor 40 per jaar. 3. liggende in de gemeente Oude Niedorp, groot 0.79.40 H.A., gehuurd door den heer P. Bak- ker voor /200.per jaar. 4. liggende in d'e gemeente H. H.- Waard, groot 2.66.30 H.A. ge huurd door den heer J. Meere- boer voor /515.per jaar. 5. liggende als voren, groot 1.51.80 H.A., gehuurd door den heer H. Kossen, voor 270.— per ]aar. iter 6. liggende als voren, groot 1.27.10 H.A., gehuurd door den heer C. Bart, voor 255.— per jaar. 7. liggende in deze gemeente, groot 1.15.30 H.A., gehuurd door den heer A. Ros, voor /210.— per jaar. 8. liggende als voren, groot 1.34.90 H.A., geihuurd door den heer J. Oudezoon, voor f 210. per jaar. Ite UIT HEEMSKERK. In dc Woensdagavond gehouden leden- De Coneertverecfiigiog „Joh. Mes- schaert" heeft in het Park haar tweede abon- aonentsconcert gehouden, waarbij optrad dc beroemde pianist Dirk Schafer, met werken van Haydn, Beethoven, Chopin en Schafer. De Parkzaal was tot in afle hoeken bezet met bczoekers, welke otider ademtooze stilte luisterden naar deze reine, verlieven' kuns't. Een overweldigaid applaus viel den ge- vierden kunstenaar ten deel. UIT OROOTSCHERMER. D:1 Directeur van het Postkantoor te Allk- maar bericht, dat met inlgang van 17 Decem ber a s. het hulppost-, telegraaf- en tele- fnonkantoor zal worden opgeheven, terwijl met geuoemden datum zal worden ingesteld 9. liggendfe als voren groot 1.41.40 H.A., gehuurd door den heer J. Oudezoon, voor 255. per jaar. 10. liggende als voren, groot 0.67.70 H.A., gehuurd door den heer W. Zijdewind, voor 180. per jaar. 11. liggende als voren, groot 1.31.00 H.A., gehuurd door den heer J. Witte, voor 270.per jaar. 12. liggende als voren, groot 1.79 H.A., gehuurd door den heer A. Dekker, voor 290. per jaar. Deze verhuring heeft totaal opgebracht 2725.— tegen 3217.— in het vorig jaar. Stadsnfpiws DE ONiTWIKKELING VAN DEN KATHEDRAALBOUW. In verband met de restauratie van de Groote of St. Laurenskerk alhier, zou de heer D. Saal C.zn., architect, in „de Unie" een drietal lezing611 irtet Mchtbeelden houden, waaii-van de eerste Woensdagavond plaats had De volgende zullen gehoudten worden in Februari en April van het valgoid jaar. De heer Saal sprak Woensdagavond over: „De ontwikkelmg van den Katlh€draalbo.uw" De belangstelling was zeer bevredigend. De heer Saal begon met op te mei'ken1, dat hij met het houden van deze lezingeii niets mcer dan zijn plicht meende te doen. Spr. bracht dan in herinnering, dat de ge meente Alkmaar en het Rijk beide cen groot bedirag beschikbaar steldm voor de restaura tie van die Groote Kerk. Het gebouw moet dus wel van groote waarde zijn. Het is dan ook de mooiste kathed'raal benoorden het IJ. Spr. wilde achtereenvolgens aan de hand van lantaamplaatjes behandelen de Latijusche bouwkunst, die zich in het West- Europeesche rijk uitte in de 4e tot de 7e eeuw, de Byzantijnsche bouwkunst in meer Ooste- lijke landen; de Romaansche bouwkunst, die in Noord-Ital-ie, Frankrijk en langs den Rijn bloeide tot iin.de 12e eeuw en ten slotte de Gothische bouwkunst. Het eerste lantaamplaatje steld'e de platte- gronid van een basiliek voor uit de Latiju sche peri ode, de allereerste Christentijd. Langwerpig van vorm, vinidt men er de m- deehng met zuilon, die het middensch'ip1 van de zijbcuken scheiden. Aan het eene eiude van het gebouw vindt men een dwarsbeuk (tran sept), waar plaats is voor den bisschop en andere geestd'ijken (absis), met een ali'aar en ruimte voor een zangkoor. Dit gedeelte waarvoor de kansel geplaatst was was niet toegankelijk voor de gewone bezoekers. De plaats voor den bisschop was zelfs1 nog, 3 treden hooger gelegen. Hier heeft men te doen met het allereerste type van een basiliek. In latere basilieken werd., het transept niet meer als bij het vorige model binnien de gren- zen van het schip gehouden, maar werd ter weeifezijiden al naar buiten gebracht, een van de voomaamste bouwkundige momenten in den bouw der basitieken. De absis bood dei'- halve meer ruimte. Men benaderde dus al den kruisvonn. Van uit het middenschip zoowd als uit de zijbeukcn hadden de geloovigen een goedi uit- zicht op de absis. Een vo'lgmd plaatje toende de oude St. Pieterskcrk te Rome, op welfcer plaats het te- genwoordige bedehuis is opgericht. Daarna bracht de spreker zijn hoorders naar het oude Byzantum later Constanti- n opel d at bij zonder gunstig gelegen was, ten eerste door'zijn directe verbinding met Europa en Azie en in de tweede plaats door- dat het toe gang gaf tot de Zwarte Zee. Men voeide daar direct de behoefte aan den bouw van een kerk en de Hagia Sofia werd gesticht. De koepelbouw werd dtiarbij toege- pash In 1453 werd Constanlinopel door de Mahainmedanen ingenomen en dezen maak- ten van de kerk van de Heilige Sofia een mos- kee, waartoe het noodig was, dat er minarets, dit zijn slanke torens, werden aan-gebouwd. De koepelbouw drong ook door naar Frankrijk. Daaruit heeft zich de kathedraal- bouw outwikkeld. In de (vroegere) St. Marco-kerk te Venetie treft wedfer de oude Latijusche basiiliekvorm, dit gebouw heeft een 5-tal koepels. De orna- mentecring van de kerk is bijzonder rijk in na- volging der Byzantijnsche kunst. Een bewijs ook dat Venetie in dien tijd zeer welvarend was In de 5 ingangen van den eersten ge- vol der St. Marco vindt men den halven cir- kel tocgepast. De tegmwoordige St. Marco geeft nog de 5 •'rig-egehi te zien, doch. die ornamenteering iS nog rijker, deze is van veei later on Qcn cijd van d,e gothiek. Frankrijk, aldus spr, tot dit land over- j. aude, was in de lie, 12e en 13e eeuw nog gvai groote eenneid als Duitscliland, hetgeen •-ok tot uitiog komt in den kathedraal-bouw. In het Noorden treft een zclfstanhige Ro- nuanschc bouw. Men vindt weer den, oudea baseliek-vorm, ihet Latijusche kruis. Het koor .s vemer ontwikKeid, daann zijin ook Kaptiien g*.bouwd, waar altaren in geplaatst worden1. Vo6r het jaar 1000, mcrkte spr. op, vindt men in West-Europa geen groote bouwwer- ken, oodat men dacht dat in dit jaar de we- rcil'd zou vergaan, Het gevoel van dankbaar- heid, dat dit feit zich. met voltrok, uitte zich daania door het bouwen van kerkeni. Hot begin-tijdperk, aldus botoogde spr. o.m., kenmerkte zich door het gebruik van te veel matcriaal. Eerst was ook het midr doiischip te weinig verlicht, hetgeen aanlei- d.'.ng gaf om dit meer naar boven uit te brd- den, hetgeen van veeli betoekenis werd voor de latere ontwikkelmg van- den kathedraal- bouw. In de .wee torens, die men aan versehifflen- uo kerken bijbouwde, kenmerkte zich de in- v'.oeu van Syrie. Na ecu kleine pauze maakte de heer Saal met zijn auditorium een uitstapje naar het Uustcn van 1-rankiijk en toondc daarbiji een 1. iUjC van een van de kathediralen, gebouwd ondfer invltoed1 van het Genua;rasche ras. Weer vindt men- het Latijusche kruiis en het schip met de aansluitende zijbeuken. Het j anscpt is nog meer uitgebieid. Verder treft de kapdlenkrans als in het Zuiden van Frankrijk, alsmede de beide to rens. Men kent nog niet het gewelf-systeem van latere bouwwerken uit den Gennaansclien tijd, doch het begint er al iets op te gelijken In het Wostelijk gediedlte van Frankrijk vindt men kerkti, die zeer veel overeenkomst vertoonen met de St. Marco te Venetie Men .wis. din ook altijd nog over de vraag, welke van de kerken de voorgungster en welke ie nav'.'lgster was. In Wcst-Frankrij'k valt het zware pijjer- systei op. Ook ziet men kerken met 5 koe pels, een van de merkwaardigste dingen van de bouwkunst in die streken. Verdere ingang heeft doze koepelbouw nog niet gevonden. Wel treft men hier en daar een klein koepel- tjo, doch hoofdzaak is liet gewelf-systeemi. Ook hier bl'ijkt weer te veel Inateriaal, ge- bruikt voor de zware pijler. Ecu volgend plaatje toonde een kerk uit West-Frankrijk, waar te oonstateeren viel de terugkeer tot het zuivere Latijnsche kruis, doch met toepassing van den koepelbouw. In den kapelten,-krans ziet men den invlioed van de Zuid-Fransche kunst. Nog treffen machti- ge pijlen-zuilen. De beide torens toen weer den ifivloed van Syrie, terwijl in navolging van de Oostersche kunst de rijke ornamentee ring werd tOegepast. Ten slotte behandelde spr. de verschlllende toegepaste gewelf-systemen. Zoo biedt de St. Ambrosius-kerk te Milaan het typische voorbeeld van het Romaansche kruisgewelf. De Duitsch-Romaansche kunst leverde ker keni, waarbij; nog niet het evenwicht tusschen materiaal' en constructie gevonden was. De maat van de zijbeuken stond in verhouding tot die van het schip altijd als 1:2. Later, in de Gothiek, was dit niet meer noodig, door het daarbij toegepaste gewelf-systeem. In Gothische gewelven gaf de constructie van de ribben den vorm aan, daar tusschen wer den de gewelven1 aangebracht. Het gewicht van de bogen werd naar bonedcn gebracht, en dus konden deze zoo lioht mogelijk zijn. De Notre Dame te Parijs vertoont nog het oude systeem van wierkanteni; in 't midden zijn echiter ail rechthoeketii. Nog cen enkel woord zeide spr. over de kerken in Engeland, die steeds het meer ho-ri- zontale karakter vertoonen en gebouwd zijn naar een zeer verfijnden Gothischen stijd. De waaiergewelven in Engellsche kerken tocge past zim enkel decOTatiief. De heer Saal besloot zijin interessante voordracht die met veel applaus beloond1 wr^-rf - Poor mede he deelen, diat hij den vol- gend'en keer den invloed van verschillen- u -riPn^cn :n de bouwkunst op den' N'eder- landschen kathedraalbouw zou uiteenzetten. PLANTSOEN BIJ DE STRAFGEVAN- GENIS. T EEN HEERLIJKE LEKKEPfNU! Ueinengd Nieuws. NEDERLANDSCHE HULP VOOR DU1TSCHL AND. De eerste Roode Kjruisfcrein is vaai Rater- dam naar Duitschlaridi ventrokikeu. De war goos, gevukii met aamgCkochite ilevenslmidide- •len wor de 5 kieiukens ite Berliju en te Essen en met voedingsuniiiddelen ien andiere airtike- len;, welke door het Nbdiehlhndsche publiek werden afgestaan, zajta op de terreinen van den Rotterdamisdien Lloyd geliadien. De Ilia- ding van den 'trein ventegenwoondiigit een waarde van 55,000. Een aantal wagons met to hoofdzaak 'Handibouwproducten, eveneens aan het Ne derlandsche Roodle Kruis voor noodilijidiende NCderlanders en DuiiJschers afgestaan, werd rechtstreelks naar verschillendie piiahtsen to Duitschland gedirigeerd. Te Berilijin staan dte vier aldaar te openen keukons onder het directe toezieht van den heer F. A. Overhaff, vertegeinwoordigeir van het Niaderlandsche Rciode Kruis, en heeft de verdere verdeeltog onider behoeftige Neder- landers en Duil.isdhers pilaats door het ziclh aldaar onder eerevaorziitterschap van dien Nederlandsche gezant gevormid hebbendie Niaderlandsche comite. to Essen werkit de Nlederiandische RO'odfe Kruiskeuken onder het N'iederlandische Hilfe- komiitee vom1 Roten Kreuz, welfc comi'te ook dte verddding van de uit Nidderland gezionden levensmjiddelicn, zoowel onider Nederionidiecra a'ls onder Duitschers, 'behandelit. Heit geheelle convooi rijid't o-ver BeniUbefai, waar het in itweeen gesp'list wordt, zoowel de wagons naar Beriijn als die naar Essen warden door twee transportcolonneleden van •het) NbderLandsche Roode Kruis begeleid. 8000 K 'G. Moeding, voor een girobt died tezataen gelbradht door hall allgemeenie klee- rencomite voor Duitschland to Naderland, ward ook mat den trein meegevoerd. Zoowel Nederiland'ers a'ls Duitschers zul len tot de keukons toegang hebben1 en profiL teeren van de uicdecling vani levensimidddien en kleedtog. De exploiitaitlie van dfe keuikens, waar voor 5 een perscion gedhrende een maand ge- voed1 wordt, is voor dtrife maandien gegaran- dfeerd. Verlenging van dit tijdVafc of uit- brei'dtog van, het aantal porti'es ban plaats hebben, wannear voldoende fondteen of lietvens- middden bij het hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis, Princessegrachlt 27, tokomen. OPBRENIGST DER AARDAPPELEN. De Directe van' den Landbouw heeft, door bemiddeltog van hare locrnespondenteni en met medewerking der Rijksliandibouwconsu- lenten, een onderzoek togestald naar de op- brengst der aardappolen van ddn oogst 1923 •to de belangrijkste prodhictiiegiebieden. UihJ dlit onderzoek is het volgende gebte- ken: De fabrieksaardappden leverden- 'over het algdmeen eene bevredligendie hectoliter-op- brengsli; to1 de Grontoger Veenkicllonren bracihten ze to de oude kolonien plbm. 43l0 H.L. per H. A. op. Voor 'die' Drentsche bolo^ nien kan de opbrengst gemidlddd op pl.m. 375 H.L. worden gesteld. Het zetmeelgehallte is dit jaar lager dan normaa'terwijl bet gewi'diii 5 K.G. aardappden onder water in normale jaren 4iQO a 405 gr. bedraagt, is dit Ihans slechts 385 a 390 gr. De consumptieaardappelen gaven to de Friesche bMbouwstreek eene opbrengst van gemiiddeld slechts 205 H.L., t^en een ge1- middelde van 2'80 H.L. to de jiaren 1921 en 1922; deze gehciell ^voldoende nesultaiten worden toegeschreven. aan1 de ongumstige weersgestddheid, terwljil dta aardiappei1 ziekte veel knollen bedierf. Heiihaald bespnoeien gaf weder uitmunltende resuDaten. Ook in de blfeistreek van Geldarland bleef de -opbrengst benedlen die gemiddeld'e van 1921^'1922, die 180 a 190 H.L, bedroeg, daar thans gemiddleild slechts ipl.m. 130 H.L. per H.A. werden geoogst. In Nciordhoiland, waar in die jaren een gelmiddielde Werd ver kregen van pl.m. 260 H.L., liepen 'thans 'die lopbrepgsten uiiteen van 160 tat 250' H.L. Op die Zu'idho'Paudsche dlandlen was de opbrengst gemiddeld ruiitmi 220 II.L., tegen 240 H.L. als genARMldie in de jaren 1921 en 1922. Op de Zeeuwsche eilanden, waiar in hoofd- zaak Zeeuwsche bl'auwen en bonillen en: eisgenr heiimter® werden verbouwdl, llieip de opbrengst uiiteen van' 150 tot 225 H.L., -terwijl het gei- middlelde in die mieergehoielmide jaren- 230 H.L. bediroeg. Belter waren de uitbo'tnisilten in Zeeu wsch-Vlaa nderen', waar de vanieteiit InL dustrie -de Zeeuwsche Mauwcn en boniten vervangt; hier werden to 1923 van1 200- licit 1 3O0 H.L. per H.A. geoogslt, tegen' 176 H.L. in de jaren 1921 en 1922. In westelijk en noordwes-telijk No-ordbrabant, waar het gel-' middelde in 19211922 250 H.L. beldroeg, laepen thans die opbrengsten sterk uiteen; Vergadering van den Raad der gemeente Oude Niedorp, op 11 December 1923, v.m. 10 uur. Voorzitter de heer J. Wit, waarnemend burgemeester; waarnemend secretaris den heer M. Kooijman. Allen tegenwoordig. Mededeelingen: le. Dat het Raadsbesluit d.d. 11 Mei '23 betreffende de bezoldiging van de ambtena- ren van den Burgerlijken Stand dezer ge meente bij K. B. van 23 October 1923 is goedgekeurd. 2e. Dat volgens schrijven van Ged. Sta- ten van 21 November j.l. door onze gemeen te aan Alkmaar in de kosten van de waren- wet moet worden betaald f 245.70. Ingekomen stukken: le. Het in de vergadering van 5 No vember j.l. aangehouden adres van het Hoofdbestuur der Noordhollandsche Ver- ceniging Het Witte Kruis. B. en W. stellen den Raad voor, daar een kleine subsidie die vereeniging toch niet redt en een groote subsidie voor de ge meente te bezwaarlijk wordt geacht, afwij- zend op het adres te beschikken. Algemeen goedgevonden. (Ook een stand- punt. Red. Alkm. Crt.) 2e. Een schiijven van den Raad van Me- demblik, om een gelijk verzoek als die ge meente, te richten aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, om het schoolgeld voor het H. Onderwijs, voor hen die de kosten kunnen betalen zoodanig op peil te voeren, dat het de gemeente voor die leerlingen niets kost. De wetsbepaling, waarbij dit is verboden om de kosten op de ouders te verhalen te schrappen. B. en W, stellen den Raad voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, omdat deze zaak alreeds door de vereeni ging van Nederlandsche gemeenten wordt behandeld. Na eenige bespreking werd het adres voor kennisgeving aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. 3e. Het in de vergadering van 19 Octo ber j.l. aangehouden adres van eenige inge- zetenen uit de Lijen om aansluiting aan het Electr. net. In verband met ingekomen kostenbereke- ning van den heer Tromp, de kosten zoudep ongeveer bedragen 1200.en de uitbrei- ding van dat gedeelte zou volgens genoem- den heer wel recht van bestaan hebben, stellen B. en W. voor gunstig op het adres te beschikken en alzoo tot aansluiting over te gaan. De kosten kunnen betaald worden uit de kas van het Electr. bedrijf en behoeft er geen leening te worden aangegaan. De voorzitter: zooals de heeren hebben gezien op hun convocaat, stellen B. en W. voor gUnstlg op het adres te beschikken, maar zooeven is er nog een adres ingeko men van andere bewoners uit de Leijen, die ook om aansluiting verzoeken, en nu trek- ken B. en W, hun voorstel in, en stellen voor, om opnieuw een onderzoek in te stel len, aangezien het net dan zwaarder moet worden, en misschien dan vanuit het Ver- laat gemaakt wordt. Allen waren het hier- raede eens. De heer Tromp, bijgestaan door een des- kundige, zal het onderzoek doen. Benoeming van een lid van de Pro- testantsche armvoogdij alhier, in de plaats van den heer J. Nagelhout, overleden. Bij een eerste stemming verkreeg de heer J. Pluister 3, de heer D. Kriller 1 en de heer Rempt 3 stemmen. Bij een tweede stemming werd de heer J. Pluister benoemd met 5 stemmen. De benoeming werd door hem aangenomen. B. en W. stellen voor om op een monde- ling verzoek van den heer Kamp de beloo- ning voor het begraven van afgekeurd vee te verhoogen en te brengen voor een koe of paard op 1.50, voor klein vee op f\. met ingang van 1 Jan'uari a.s. Na eenige bespreking werd dit goedge vonden. De voorzitter zeide dat na het rondzen- den van de convocatiebiljetten nog ingeko men is een dankbetuiging van Mevr. J, Na gelhout, voor het geven van een krans op het graf van hare overleden echtgenoot. Voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. otaten was bericht ingekomen dat de gewijzigde verordening op de keu- ring van vee en vleesch in deze gemeente was goedgekeurd. Volgde sluiting. UIT STOMPETOREN. Het leesgezelschap Stompetoren hield Woensdagavond in cafe Kokkes eene alge- meene vergadering, die echter niet best be- zocht was. Na opening, lezing en goedkeu- ring der notulen werd door den penning- meester verslag uitgebracht van zijn beheer over 1923, waaruit bleek, dat er een saldo was groot 17.25. Nadat de heeren D. Huyser van Reenen en S, Heringa de overgelegde stukken had- den nagezien en in orde bevonden, werd de rekening goedgekeurd en dank gezegd aan enningmeester en commissie. In den in- oud der portefeuille werd een kleine ver- andering gebracht, daar de vergadering meende, dat voor onze lezers in de eerste plaats Nederlandsche tijdschriften in aan- merking komen. Omtrent den gezelligen avond werd besloten, dat deze ongeveer half Januari zal gehouden worden; de ver- dere regeling werd overgelaten aan het be- stuur, dat daarin door enkele leden zal worden bijgestaan. Als leden van het be- stuur werden herkozen de heeren B. Mein- dersma, H. Heringa en H. Davelaar, die al ien hunne benoeming aannamen. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting volgde. h "vergadering onzer afdeehng voor Bloem- bollencultuur zijn tot candidaten voor het Hoofdbestuur gesteld de heeren J. Valke- jring Thz. en J. M. v. Til. De samenstelling van den beschrijvings- brief was van dien aard dat men den afge- vaardigden naar de a.s. Algem. Vergadering vrij mandaat meegaf. Aan 't slot der vergadering had nog bal- lotage plaats van 3 nieuwe leden. UIT LANGEREIS. De IJsclub LangereisVeenhuizen hield haar jaarvergadering in 't lokaal van den heer Modder. Zij was vrij goed bezocht. Na opening der vergadering door den voorzit ter, den heer Gaaijaard en lezing der notu len, bleek uit het verslag der geldmiddelen, dat een batig saldo aanwezig was van 75.87^. Uitgaven dit jaar f 24.20, ontvangsten 53.saldo 28.80, maakt met het batig saldo van't vorige jaar zijnde 47.07 sa- men 75.87 J*. De voorzitter zeide, dat door omstandig- heden dit jaar de vergadering alhier na de algemeene bondsvergadering gehouden wordt, hetgeen, gezien de onbeteekenende agenda dier vergadering niet te betreuren is. Het volgende jaar zal op voorstel van den voorzitter op de agenda der algemeene vergadering een voorstel geplaatst worden om in die jaren, dat er geen rijdbaar ijs ge- weest is, geen algemeene vergadering te houden. De aftredende bestuursleden wer den alien herkozen. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering voor 't vol gende jaar werden gekozen de heeren J. Ham en J. Ch. Benit, de laatste na loting met den heer Gaayaard. Besloten werd bij ijs het eerst weder een kinderfeest te geven. Verder werd de rege ling aan 't bestuur overgelaten. Het loon voor baanvegers werd op 30 cent per uur gesteld. Besloten werd de ijs-a te reparee- ren en nieuwe jaaglijnen aan te schaffen. Hierna sluiting. UIT KOEDIJK. Als resultaat van de gehouden tentoon- stelling in het afgeloopen voorjaar, werden door de vereeniging W. O. E. (Wij onder- wijzen elkander) Woensdagavond ten huize van den heer K. Buisman als Kerstgeschenk aan behoeftige kinderen van den leeftijd van 4 tot 13 jaar, uitgereikt 68 stuks on- derkleeding voor jongens en meisjes, 23 schorten en 22 paar kousen. 45 kinderen uit 24 gezinnen profiteerden hiervan. Alles was vervaardigd' door de leden der vereeniging en lag op t^fels uitgestald en zager zeer keurig uit. Op verzoek van het bestuur kwamen de moeders de geschenken afhalen. Deze wer den dankbaar aanvaard, waaraan het be stuur en de leden wel zagen dat hun werk gewaardeerd werd. UIT AKERSLOOT. In bijlage no. 211 schrijven B. en W.: Bij adres d.d. 15 Juni 1.1. wendden de hee ren Th. Klinkert e.a., alien ambtenaren aan en wonende bij de strafgevangenis alhier, zich tot Uwe Vergadering met het verzoek eenige verbetering aan te brengen in den toestand waarin het plantsoen voor hunne woningen verkeert. Bedoeld adres is in de Raadsvergadering van 5 Juli d. a.v. in handen van ons Collegg gesteld om bericht en raad. Wij hebben ter zake het advies ingewonnen van de Com missie van bijstand voor de Plantsoenen, welke Commissie, na kennisneming van het ter zake uitgebracht rapport van den Directeur der Plantsoenen, van oordeel is dat geen verandering behoort te worden aangebracht in het bestaande struikgewas. Wij onderschrijven dit oordeel der Commis sie en zijn eveneens van meening dat, wan- neer het struigewas ter plaatse zou worden weggenomen, zulks een ongewenscht pre cedent zou scheppen, waarin andere inge- zetenen, wier uitzicht in den Hout, de i plantsoenen of op de bolwerken eveneens I door opgaand hout of struikgewas wordt I belemmerd, aanleiding zouden kunnen vin- den om met evenveel recht hetzelfde te vorderen, hoewel inwilliging daarvan niet zonder schade voor de plantsoenen mogelijk zou zijn. Voorts zouden bij eventueele ver- wijdering van het struikgewas gazons of bloemperken met omrastering moeten wor den aangebracht. De kosten van aanleg en onderhoud daarvan achten wij voor dit doel niet gerechtvaardigd, te meer waar een toestand zou worden verkregen die den hertenkamp meer aan den wind bloot stelt, hetgeen ongetwijfeld een nadeeligen in vloed zou oefenen op den gezondheidstoe- stand van de daarin aanwezige dieren. Slechts zal in zooverre aan het verlangen van adressantcn zijn tegemoet te komen dat van tijd tpt tijd zooveel mogelijk de be- i planting vo6r de woningen van adressanten wordt besnoeid. Ten aanzien van de verlichting, waarom- met nieuwe rozijntjes en amandelen Puddingfabriek A. J. PQLAK. Groningen trent adressanten in de toelichting rot hun verzoek een opmerking maken, deelen wij hunne meening niet dat deze zeer veel te wenschen overiaat, Voor de strafgevange nis is het terrein voldoende verlicht, terwijl langs de Kruislaan tot aan de begraafplaats .de verlichting aan redeluke eischen vol- doet, Wij stellen den Raad derhalve voor te besluiten: met hehoud van het bestaande plantsoen, zooveel mogelijk aan het verlangen van adressanten tegemoet te komen door van tijd tot tijd de beplanting vdor hunne wo ningen te doen snoeien, VERKOOP VOORMALIG HOEVER- TOLHUIS TE EGMOND. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten aan den heer W. Hopman te Egmond Binnen eenige nader omschreven perceelen voor den prijs van 3000.in totaal te verkoopen, onder voorwaarde dat de beta- ling der koopsom zal geschieden bij het verlijden der akte van overdracht binnen zes weken na goedkeuring van dit besluit door Gedeputeerde Staten en voorts onder de door Burgemeester en Wethouders vast te stellen bedingen.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6