Zaterdag 15 December begint onze Groote Opruiming van Restanten (spotkoopjes). Speoiaal OorsettenmagasBfln HIKE BREIJER, Mient IV, Telef. 526. iiaast zeer goedie uitkomsiten van 300 H.L. ».wainm amitfcre van 150 H.L, voor, In Ldm- ourg wendem in de iJwee meergenoemde jaxen gemiiddldd 200 H.L. pier H.A. gscogst; thans oedroqg de opfcongst in NOordl-Limburg pi .mi 180 H.L. en in Zidd-Limburg 160 H.L. Behbudens enkde uitziandteringen, o.a. in Zeeuwsch-Vlaandlerai! en somimige deelen van wesidij'k NeondiLnabanl, bleef dus de opbrengst in 1923 fieneden bet miidddmaitigia en was zedfe in verscbiltaudle. gevallen vxiij1 on- gunstig 'te noemen. Wat de qualiteit befaeft, kan wondtem me- degedeelid, dat do kool'kn meenendbels ikleim gebleven zijn, iterwijl biji somimige soorten, vooral bij' de eijgenbeimers, ved zielce taellen voorkomen. De biciedanigheid is ovarigenis over bet algieimem bevrediigend. PROEVEN ONDER TOEZICHT VAN PROF. DE JONG. De Teigr. schrijft De staatscomimssie, welke tot opdracht had ecn plan te omtwerpen, om de proefne- imngen hier ic land'e met bet vaccin van prof Pfeiler tegen mond- en klauwzeer in goede banen te leidien, kwam tot de conclusie, dat ex geen voldoende wetenschappelijk gedocumen- teerde gegevens bestaan, om dfeze entstof zon- der voorbehoud in de praktijk toe te passen en bet derhalve op den weg der regieering l'igt, zich met prof Pfeiler in verbindiog te s.elkn, om met de door hem bereidte entstof- fen van regeeringswege experimen'ten te doen verrichtm Uit verschillende landbouwkundige krin- gen zijn echter krachtige stemmen opgegaan, om met de preventieve anting door te gaan op ^nreer uitgebreide schaal, te meet nu ondub- belzinnig is gebleken, ddt de veehouders gaar- ne hun dieren ter bescbikking wiilen stellen. Niaar wij van bevoegde zijde vennemen, staat het thans vast, dat prof. Pfeiler per- soonlijk naar ons land zlal komen, terwijl de Goudscbe dierenarts dr. Overbosch vergun- ning hecft gekregen, om eenige hondierden runderen te immuniseeren. De ingeente dieren zullen na voldoende onvatbaar te zijn gemaakt aan besmet- ting bloot gesteld worden, door ze te verdeelen •over verschillende besmette stallen, of wel door ze kimstmatig te besmetten. Voorts vernamen wij, dat de geheele prcef- neming onder toezicht en controle za!l komen te staan van Prof. A. de Jong te Leiden. Prof, de Jong heeft reeds in 1915 een krach- tig pleidooi gehouden over de bestrijding van mond- en klauwzeer op de alg. vergadering ter bevordering van veeartsenijkunde, waarbij o.a. veel nadruk werd gelegd op een nader onder- zoek omtrent een faruikbare enting, met in- acbtneming van het daaraan verbonden ge- vaar voor verspreiding van smetstof. Rinnenkort kan dus verwacht worden, dat een aanvang wordt gemaakt met een uitge- breide proef, die ten d-oel heeft, uit te maken, of de volgens dte metbode van prof. Pfeiler ge- emte runderen inderdaad voor voldoend lan- gen tijd onvatbaar worden gemaakt tegen be- smetting met mond- en klauwzeer. VEEL'B'EILOVEND JO'NOMBNSCH, iDoor de Rom. Mareehaussee te Roermomd is een 18-jarigo jonglen! gearresitieerd, vex- dacht van bet vervalsdhen der looulijsten fen nadeele van's Rijks Waterwerken aan den Dank. HET KAAIER'LID JUJTEN. Het Tweede Kamcriid W. J. F. Juiten, bux- gemeester van Wouw, zijn da Sacramienten der s'dervenden itoegecheud. KORTE B'ERICHTENL Te Vlissingea beefiU de poiliitiia, iin een pakhuis een zeer. groote hioeveelheid drank in beslag genomen, die daar zondler db ver- aisclite vergunning was opgeslagen. Gistermiiddag is te 's-l iertogembosch een 1 H-jarig kind van H. in de Lange Tol- hrugsrtaat -in een katel waschwater verdron- ken. Gisternacht hebben de rij'ksambtenaren van den post Beilingwolde paardtn, looeien en varkens van smokkelaars in besilag giend men. De heer G. C. Scbut heeft Dinsdag te Wbiterswijk een wagon Duitscbe banknoten van 100,000 mark gelost. De douane-autoriteiten aan bet station te Oldenzaal hebben aangehouden een partiji baar goud, voor een waarde van ougeveer 116,000, waarvan een consent werd afge- geven, dat niet voor inlading was afgetee- kend. Den heer S. uit Muncben is op het Holl. Spooistabon in den Haag een portefeuille met 72 dollar ontrold. De trein StadskanaalOoevorden is gisiermorgen half acht bij' Exloo op een- gtoe- derentrein gered'en. Er is groote materieele schade. Persoonl'ijke ongelukken haddem er niet bij pl'aats. De diensit had een uur vertra- ging, De.65-jarige arbeider St te Goor kroop onder den neergielaten boom van> den spoor- weg door om den weg over te stefcen. Hij Werd door een van Delden kom'enden trein gegrepen en gedood. Zijn lijik werd' eenige meters meegesleurd. Bij Wierden is deb' oerderij' van G. J. ter Bvko afge'brand. De eigenaar en bestuurder van den auto, die te Tilburg een schilder overreden heeft, waardoor deze levensgevaarlijk ge- wond is, is gebleken te zijn B. A. v. H., uit 's Hertogenbosch. Te Versseveld is bij den heer J. Rut gers ingebroken. Er wordlt 400 vermis! Te Haarlem is een bewoner van een omliggerade gemeente in een verdacht huis'in de Noordelijke Schoolsteeg 150 ontrold. Toen de politic een inval deed, waren de ver- dachte en haar medeplichtigen reeds ge- vlucht. Kunst en Wetenschappen MUSIKALISCHE KAMMERSPIELE. Het programma dat de „Musikalische [Kammerspiele" a.s, Zaterdagavond in „De Unie" ter uitvoering brengen, bevat de vol- gende stukken: ,,Der Dichter", muzikale klucht van Dr, Erich Fischer; „Seine Schwester", operette van J. Offenbach en 1 „Das Engagement", muzikaal blijspel van J. F. von Reichardt. Het Handelsblad schrijft over de Musik. Kammerspiele: „De tenor Max Mensing, de ;komische bas Herbert Neustadt, de sopraan Vera Schreiber en de onvergetelijke mar quee Claire Jache vormen een ensemble, dat in alle opzichten muzikaal en drama- tisch een eenheid bereikt heeft, zooals we zelden gehoord of gezien hebben." Marktberichten ALKMAAR, 13 Dec. 1923. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 130 stapels wegende 94478 kilogxammen. Fabriekskaas: kleine met rijksm. f 62, zon- der rijksmerk 60, commissiekaas met rijks- merk 60. Boerenkaas: kleine met rijksm. 60, zon- der rijksmerk f 58, commissiekaas met rijks merk 55. Handel matig. ALKMAAR, 14 Dec. 1923. Op de heden fehouden graanmarkt waren aangevoerd 220 hectoliters. Tarwe 10.50—/ 13.25, Rogge 10.50—/ 11, Gerst chev. 10 11.75, Haver 10.50—/ 11.50, Paarde- boonen 13—/ 14, Bruine boonem 44— 50, Citroen boonen 5562.50, Dui- ven boonen 1719.25, Witte boonen 45, Geel mosterdzaad 34, Karwijzaad /110, Blauwmaanzaad 3740, Erwten groene (kleine) 2025, (groote) 21— f 26, grauwe f 4450, vale 40 per 100 kilo. BROEK OP LANGE NDIJK, 13 Dec. ,23. Bioemkoal le soomt 6.90f 11.50 p. 100 st.; Bioemkoal 2e sooxit 1.802.50 p. 100 ®t.; Wortelen 2.503.10; Roode kool le soort 2.40'f 5.30; Roode 2e .soort 1.402.30; Gele kcol le soorc 2 3.80; Gele kool 2e soort 1.30f 1.90; Witte kool le soort 1.10-—/ 2.40; Witte kaol 2e soort 0.80—f 1Uiien 7.30' 8; DridliWgen 7.60f 8.30; Nep 11.90; Bieten 5.10—/ 6.70, afc p. 100 K.G. Aanvoer 1135 stuks Bloemkoo'l, 8600 K.G. Worte- Im, 52000 K.G. Roode kool, 70200 KG. Gele kool, 43500 K.G. Witte kool, 14850 K.G. Uien, 2825 K.G. Bieten. ZWAAG, 13 Dec. 1923. Veiling „Bapgiert en OmsJrdken". Druiveh 3647; Toimaten 1f 3; Pleipeer 1717.70; Zoete apipdl'en 7.208.20; Bloeimlcool 811Roode kool 4'<f 6; Grfle 4f 6.50'; Sprui'tkool 10f 11Uien 44.70; Wortellen 2.20—/ 2.50; Rapen 44.50; Andiijh vie 2—/ 2.. 70. NOORDSCHAR1WOUDE, 13 Dec. 1923. Bravoi's 6.40; Grove uien 7.70' 8.10Drielingen 8.40f 9Nep 12.60 12.90; Peen 2.30f 3; Rioode kool 2.9105.20; Doorschot Roode kool 2.50—/ 4.10; Gele 'kobl 2.30—/ 3.90; Witte kool 0.70f 1Deensche wiiitte 1.30—/ 2; Doorschot Deensche witte 1.10—/ 1.70; Rapen 1.90—/ 2.50, allies p. 100 K.G.Blocmkool 9f 9.30 p. 100 3't.2e soort 1.201—/ 1.60 p. 100 So. WARMENHUrZEN, 13 Dec. 1923. Roode kool le, soort f 3.20'5; Rhode kolol 2e soort 2.30-n/ 3.70; Uitsdhoit Roodle kobl1 1.20f 2.10; Gele kool, le soort 3.403.90'; Glele kool 2c saort 2.80 3.10; UMsdho't Gele kool1 1f 2.10'; Witte kool le soort 0.450.60; Deen- sdhe witte kool 1.70'—/ 2.30; Nop 12.40; Drielingen 7.50f 8.20; 'Uien 7.60 f 8; Peen 2.70; Blauwe aardappeilen 9.40. Aanvoer 26230 K.G. Roode kool, 6450 KG. Gelfe kool, 28000 K.G. Witte kool, 14370 K.G. Deensche witte kool, 260 K.G. Nep, 4210 KG. Uien, 375 KG. Peen, 875 K.G. Aand- appellen. BOVENKARSPEL, 13 Dec. 1923. Veit- ling ,,,dfe Tuimibouw". Heden besteedde men voor: Bl'oiamkool I 10.75f 16; Bloem'kool II 1.506; Bloeoiiktool III 0.75; Roode ■kool 3.40—/ 3.60; Wiltte kool 0.80— 1.70Uien 3.45—/ 4Spxuitkool 2.30 -/ 2.50. CORRESPONDENTIE. R. E. N. alhier. Maak even uw naam aan de Redactie bekend. Stukken waarvan de af- zenders niet bij de Redactie bekend zijn wor den nooit opgenomen. Red. Alkm. Crt. Ingezonden stukken Button verantwoordelijkheid van de Redac tie. De ctpname in deze rubriek bewifst peen* tins, dat de Redactie er mede instead NOODKREET UIT HET RUHRGEBIED Onze arme landgenooten die in het Ruhr- gebied woonachtig zijn, verkeeren in zeer treurige en demoraliseerende omstandigheden Het is niet de bedoeling, hier uit te weiden over de ongelukkige toestanden, welke aldaar heerschen, maar om even Uwe aandacht te vestigen op het feat, dat er in het Ruhrgebied eenige duizenden NE DER LANDERS in zeer, zeer grooten nood verkeeren. Levensmiddelen zijn aldaar, behalve zwart brood en zeer weinig aardappelen bijna niet te krijgen en deze zijn dan nog peperd'uur. De piijzen van de meest noodwendige levensbe- hoeften zijn er ver boven de wereldmarkt. De meeste menschen zijn zonder werk of werken slechts halve dagen; zood'oende zien zij dhs bijna geen kans om levensmiddelen voor hun gezin te koopen Melk voor de kleine kinderen is in't geheel niet meer te verkrijgen. De toestanden zijn gewoon niet te beschrijven. Nu staat de winter voor de deur! Kolen, enz., kunnen de menschen niet koopen. Wat moet er nu van deze ongelukkigen terecht ko men, indien hun broediers in het Vaderland hen niet helpen? De kindferen zijn er natuurlijk het slechtst aan toe, omdat deze minder weerstandlsvermo- gen hebben. Het comite verlicht reeds zooveel mogelijk de zorgen van de ouders, door hunne kinderen voor pl.m. 3 maanden in Nederiand bij par- ticulieren ter verpleging onder te brengen, ter wijl ook levensmiddelen en gedragen kleeding naar het Ruhrgebied worden gezandSen. Laten wij alien dus trachten, deze arme stakkers te helpen. Wdlicht is het door Uwe hulp mogelijk, dat zoo spoed'ig mogelijk we- der een transport kinderen naar Holland zal kunnen komen en dat de overblijvenden met de bekende WEIHNACHTEN door de zorg van het comite .van levensmiddelen worden voorzien. Een ieder kan hier helpen door: 1. zich aan een der onderstaande adressen op te geven voor de opname ter kostelooze ver pleging voor pl.m. 3 maanden van een kind, (ook voor jongens), en 2. het zenden van een gift aan den Alge- meen-Pen ningmeester. Gelden zijn hier zeer hard noodig, le. om de reiskosten der kleinen te betalen, ten le. om levensmiddelen aan te koopen'. Elke gift, hoe gering ook, zal dankbaar worden aanvaard. VELE KLEINTJES MAKEN EEN GROOTE. Helpt het Comite dus, deze zuiver NATIO- NALE beweging tot een goal eindfi te bren- gen. Bi] voorbaat hartelijk dankend voor de te verleenen hulp Namens het Comite ter Uitzending van Nederlandsche Kinderen. A. VAN DEN BOSCH, Kolonel, Voorzitter Prof. Dr. J. G RUTGERS, vice- voorzitter. C. F. POORTVLIET, Algem Secretaris A. W. SAUER, Alg. Penningm. Kranenburgweg 15, O. A. ISSELMANN, Seer, der transporten, Hofwijckplein 68. D. JONGEJAN, van Goch. straat 129. A. GROENEVELD, Anemoon- straat 8. Allen te's Gravenhage. DE NOOD DER DUITSCHE PREDIKANTSGEZINNEN. De nood der Duitsche predikantsgezin- nen is wel hoog gestegen. Voomamelijk in de steden. Op het platteland wordt den do- minee nog wel eens een of ander toege- stopt van den oogst of de slacht, maar in de steden moet hij leven van zijn traktement alleen. En voor menigeen heeft dit een waarde van niet meer dan 160 Nederland sche guldens. Per geheel jaar. In menige pastorie nijpt de nood zoodanig, dat onder- kleeren en kunstlicht onbereikbare weelde- artikelen zijn geworden; een eenvoudig re- kensommetje leert, hoe ontoereikend het voedsel moet zijn dat voor zoo weinig geld gekocht moet worden. Toch behoort de predikant in zulke om standigheden nog de opgewektheid te bezit- ten, om zijn gemeente tot steun en troost, soms zelfs nog tot hulp te zijn. Zijn gemeen te, zoo goed als hem, dreigen allerlei geva- ren. En de verlokkingen der communisten, die hem gouden bergen beloven, wanneer hij hunne zijde kiest, maken zijn bestaan nog moeilijker. Want hij moet kiezen tus- schen voedsel en kleeren voor zich en de zijnen en zijn plicht. De Duitsche predikant heeft tot heden geweten wat zijn plicht is en dien gedaan. Maar hij moet geholpen worden, ook door ons, anders gaat hij ten onder, en gaan zijn gemeentenaren de gelederen der vijanden van hun land versterken. Laat ons aan deze dingen denken, wan neer a.s .Zondag in de kerk ons de gelegen- heid geboden wordt, den nood der Duitsche predikantsgezinnen te lenigen, Subcomite van het Roode Kruis voor geldinzameling, EEN LANDELIJKE KERSTPAKfCET- TENACTIE VOOR HONGEREND DUITSCHLAND. Een laatste oproep. Reeds hebben honderden gevolg gegeven aan onzen vorigen oproep en wij ontvangen dagelijks vele pakketten en postwissels. Daar de nood in Duitschland met den dag erger wordt, zijn wij ervan overtuigd, dat nog velen bereid zullen zijn met ons te trachten tijdens het Kerstfeest het honger- spook uit honderdduizenden gezinnen te verdrijven. Onze Kerstpakketten-actie moet en kan slagenl Laat onze laatste oproep voor onze Kerstpakkettenactie dus niet zonder resul- taat zijn, opdat wij op 24 December aan duizenden gezinnen een Kerstpakket uit kunnen reiken. Zendt ons dus nog heden uw Kerstpakket, als volgt samengesteld: 1 pond rijst, 1 pond boonen, 1 pond suiker, 1 pd. plantenvet en Yi pond koffie, onder motto Kerstpakket uit Holland", naar Prins Hendrikkade 140 Amsterdam. Aan hen die niet in de gelegenheid zijn een pakket samen te stellen, verzoeken wij ons een postwissel met 1.50 toe te zenden voor een enkel en 3.voor een dubbel pakket. Op postwisselstrook ook vermel- den „Kerstpakket". Laat onze oproep niet tevergeefsch zijn. Het Duitsche Volk rekent op U! Voor het Algemeen Comite Afd. Holland der Intern, Arbeidershulp, J. Hoogkarspel, Voorzitter, Edo Fimmen. Mej. Chr. Bastert. J. Albrecht. Henr. Roland Hoist. Heleen Ankersmit. J. Brommert Jr., Secr.-Penningm. Prins Hendrikkade 140, A'dam. Ttjdschriften. Het Masker. Decembernummer. Belangrijk is zeker het bericht in dit nummer, dat met ingang van 1924 het Mas ker om de 14 dagen zal verschijnen en dat het voortaan tevens centraal orgaan is van de Nederlandsche Tooneelgezelschappen. Reeds in dit nummer krijgen we daarvan een idee, De Haghespelers, Comoedia, Het Schouwtooneel, het Princessetooneel en de Combinatie HofstadtooneelRotterdam- mers, hebben thans elk twee pagina's ter hunner beschikking, waardoor zij alle ge- wenschte mededeelingen en toelichtingen over nieuwe stukken onder de aandacht van het publiek kunnen brengen. Deze bladzijden zijn zeer interessant. Door de uitbreiding die het tijdschrift krijgt, zal het zich behalve aan tooneel, ook wijden aan dans, muziek en mode. De abon- nementsprijs blijft ondanks alle vermeerde- ring zes gulden per jaar. Als nu het Masker voortaan zoo spoedig mogelijk degelijke besprekingen geeft van de nieuw vertoonde stukken, dan zal het zeker worden de belangrijke schakel tus- schen de tooneelgezelschappen en het pu bliek, een schakel, waaraan reeds zoo lang een ernstige behoefte bestaat. G. UFTSLAG VEILING BIJ O'PBOID. Bij de opyeil'iug, den 12ien Deceimlber 1923 gehouden te' Altomlaar ten overwtaan van dien niatairis P. J. C. van Toornemburgh aldaar, is Let woou- en winkelhuis aani de Bierikadle te Alkinaar No. 18 groat 1 Are 8 Gemtiiaren in bod gebracht op die som van 6200. iDe afsll'ag blijft bepaald op Dondmlag 20 Deoemiber 1923' dJes aivonidl 7 uur in bet cafe van dien beer van Gijzm aan de Brieedstraat, alihiier. Rechtzaken. VOOR DEN KANTONRECHTER. C. W., chauffeur der autobus Alkinaar Bergen, wordt ten laste gelegd, dait hij- op 5 Augustus het stuur van de auto niet meer in zijin nxachit had en de autobus, elingerende over den weg, ten slotte in de sloot is terecht gekomen. De reden daar van is,dat hij zooda nig in_'n hoek zat gedrongen, dath ij het stuur niet in zijn macht had. Beklaagde was niet verscbenen, dus werd de zaak bij verstek behandeld. 6 Getuigen wcrden gehoord. Eerste getuige was Fraulein Henselmann, uit Flaarlem. Zij werd door den kantonrech- ter in de Duitsche taal gehoord. Ze wist niet wie er naast den chauffeur plaats had geno men. Wilhelmina Fernandiina Plalk, te Amster dam, verklaardie, dat even voor Bergen de auto is omgeslagen Naar haar mcening had dec hauffeur 1 persoon te veel medegenamen. Er is plaats voor 15 en er zaten 16 personen in de bus. Ook reed hij veel te hard. Hij wilde blijkbaar een autobus, did voor hem reed, passeeren. Getui'ge is 6 weken ziek go weest. Zij had een zware verwending aan de hand. Getuige is nu nog zenuwachtlg en bang. Haar meening is, dat de bestuurder de schuld1 is van het gebeurdia Aaf je de Vries, kantoorbediande te Amster dam, antwoordde op de vraag van dien kan- tonrechter, wat er op dat autobus-plezier- roch'tje is gebeurd, dat de auto te water is ge- raakt. De chauffeur had1 3 menschen naast zich 'bij't stuur. „Een schande", zeide de lean- tonrechtera (De beklaaglde arriveerde.) Hij kan komen Msteren, besliste de kantonrech- ter. Getuige heeft niets gemerkt van een aanrij- d'og met een fietsrijder. Getuige A. Waijboer. te Ai'kmaar, verklaar- de, dat hij op 5 Augustus een auto tegenge- komen was. De heer Schoorl probeerde op een motorfiets te passeeren' Deze is met zijn achterwiel tegen het voorwiel van de auto aangereden. Getuige schrijft het daaraan toe, dat de auto te wafer is geraakt. De snelheid' van de autobus was niet buitensporig. Getui ge heeft niet opgemerkt, dat de bus over den weg slingerde. Getuige P Min. chauffeur in diOnst dier concurreerende firma, verklaarde, dat hij: de autobus in kiwestie is gepasseerd. Er is geen motorrij'der tusschen de bus die betuige be- stuurde en de autobus van beldaagd'e doorge- reden Hij heeft niets gehoord; enderweg is hem verteld, dat de bus te water lag. Getuige C. Schoorl, wonemde te Alkmaar, adjunct-commies ter secretarie, verklaarde, dat hij op 5 Augustus op een motorrijwiel zich bevond op den Bergerweg. Hij heeft op gemerkt een autobus die pl.m.. 40 K.M. reed. „U rijdt ook te snel", zeide mr. Basterd, „u moet ook oppassen". Getuige ontkende, dat hij met zijn motor de bus heeft geraakt. Hij m o e s t de bus voorbij rijden, omdat hij zoo veel hinder had van de stof H'ij heeft niet ge- zi'en hocveel personen er bij den chauffeur zaten. Het O. M., waargenomen door mr. v d. Feen de Lille, zeide niet geschroomd te heb ben een strafvervolging in te stellen in het algemeen belang. De sdiuldrge, als hij gie- straft word't, krijgt zijn verdiendie loon, ook kan die straf (ton preventef werken. Een deskundige heeft gezegd: 15 personen' is geen overbeUisting, doch hier zaten 16 personen in. De chauffeur zat in een hoek gedrongen. De veiligheid van het publiek mag er niet aan gewaagd worden. De ten laste legging is, dat op zoodanige wijze is gered'en dat daardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht. Het is een onverantwoordtelijike manier van rijden als men' er niet behoorllijk achter zit, vooral niet op zoo'n zware Ford- chasois. Ware beklaagde zijn stuur meester geweest, dan' was dat ongeluk zeer zeker niet gebeurd. Er is niets gebleken van een aanrij- ding, waarvan getuige Waijboer spreekt. Maar in elk geval is dat niet de oorzaak van hot ongeval. De motorrijder heeft van die aanrijding niets gemerkt. Het O. M vorderde ten slotte ter zake overtreding artikel 15 der Motor- en Rijwiel- wet, 50 boete subs. 20 dagen hecht. plus onbevoegdverklaring als motorrijder voor den tijd van 6 maanden. De kantonxechter, dadelij'k uitspraak doen- de. veroordeelde beklaagde tot 20 bode subs. 10 dagen hecht, met intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. OP DE ZWARTE LIJST GEZET. Voor het kantongerecht was heden een vergunninghoudster uit de Rijp gedagvaard wegens toelating tot haar cafe van iemand. die door den burgemeester op de z.g. zwiarte lijst was geplaatst wegens het misbruik ma- :en van sterken drank. Als verdediger trad in deze zaak Mr. Fren- kel uiii Amsterdam op, die op een tout in die dagvaarding wees en deed uitkomen, dat de Raad verzuimd had1 te bepalen welke straf bij overtreding moest worden opgelegd'. Pleiter oordeelde het bovendien een gevaar voor de individueele vrijheid van de burgers, dat een burgemeester iemand op de zwarte lijst kan plaatsen, zonder dat er eenig beroep is om vast te stellen of iemand inderdaad misbruik van sterken d'ran'k maakt. Myo, wordt dan te veel afhanikdijk van den per soon van den burgemeester, wat in dit geval stcrk naar voren kwam, omdat de persoon in kwestie iemand is, die nimmer wegens dron- v benschap werd veroordeeld en ook niiet als zoodanig bekend staat. De man was op de zwarte lijst geplaats, omdat de burgemeester hem op verzoek van zij'n vrouw wat huiselijr ker wilde maken, aangezien hij naar haar oordeel zijn zaak te zeer verwaarloosde en te veel in koffiehuizen zat. Pleiter oordeelde, dat een dergel'ijk optre- den moeilijk onder de gemeentelijlke huisihou- ding gerangschikt kon worden. In dit geval had het bovendien niets geholpen, aangezien de man weer op 300 M. afstand een cafe be- zocbt, dat in een naburige gemeente is gele- gen. De ambtenaar van het O. M-, Mr v. d. Feen de Lille, was van. meening, dat hier geen sprake was van een ongeoorloofde deligatie van macht. Spr oordeelde, dlat op grand van art. 135 van de Gemeentewet de Raad be- voegd is een dergelijke verordening te maken. De uitvoering van een dergelijke verordbnihg behoort bij den burgemeester, als hoofd van de politie. Spr. gaf toe, dat, wanneer deze alleen heeft te beoordeelen of iemand al of niet op de lijst moet worden geplaatst hem hiermede 'n groote macht gegeven was. De burgemeester zal ech ter emstiger motieven moeten hebben, dan pleiter veronderstelde, door te beweren, dat hij op deze wijze ieder die geen giehedont- hiouder is, op de lijst kan plaatsen'. Om een meer objectief oordeel over den persoon in kwestie te kunnen vormem, vroeg spr uitstel van behandeling, om alsnog den burgemeester te hooren. Mr. Frenkel bestreed den ambtenaar nog nader op juridische gronden. De kantonrechter stelde de beh'andelihg van' de zaak uit tot 2'1 December a.s. 434ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Dgnderdag 13 December. 2de klasse 4de lijst. Prijzen van 30, 62 279 441 514 598 815 1075 1475 1827 2003 2176 2925 3234 3264 3279 3335 3731 3754 3809 4118 4695 4781 5031 5034 5595 6199 6348 6457 6588 6667 6756 7346 7592 7596 8162 8193 8539 8654 8904 9054 9801 9994 10810 11326 11558 11586 11774 11949 12209 12356 12391 12519 12575 12591 2705 12945 13165 13195 13394 13453 14511 14624 14672 15319 15324 15393 15406 15523 14655 15788 16056 16098 16206 16330 16900 17117 17335 17742 17862 18295 - 18393 18720 19''38 19866 '9030 19935 19998 20842 2,271 21410 21623 21707 21720 22116 22442 22487 2die klasse, 3de lijist: No. 18787 moet zijn: 18727. Zeetjq dingen STOOMVAARTLIJNEN. KON. NED. STB. MIJ. Ceres vertr. 12 Dec. v. Gibraltar n. Algiers. Erato arr. 12 Dec. v. Amst te Bordeaux Ganymedes arr. 12 Dec. v. Algiers te Pira eus. Fauna vertr. 12 Dec. v. Valencia n. Rott. Mereurius vertr. 12 Dec. v. Samos n. Smyrna Neptunus arr. 12 Dec. v. Patras te Venetie. Pluto vertr. 12 Dec. v. Barcelona n. Eagunto. Satumus arr. 13 Dec. v. Amst. te Rott. Stella arr. 13 Dec. v. Amst. te Rott. Strabo vertr. 12 Dee. v. Pasages n. Bilbao. Vesta arr. 12 Dec. v. Candia te Lissabon. Vulcanus arr. 12 Dec. v. Cadix te Malaga. Zeus vertr. 11 Dec. v. Palermo n. Tarragona. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Koningin der Nederlanden (thuisr.) arr. 11 Dec. te Bdawan. KON. HOLL. LLOYD. Eemland vertr. 13 Dec. v. Amst. n. Brazilie. Salland (thuisr.) arr. 12 Dec. te Santos. Delfland (thuisr.) vertr. 12 Dec. v. Las Pal- mas. HOLLAND AMERIKA LIJN. Beemsterdij'k arr. 12 Dec. v. Rott. te Norfolk Leerd'am arr. 12 Dec. v. Rott. te N.-Orleans. KON. WEST IND. MAILD. Prins Frederik Hendrik vertr. 13 Dec. v. Amst n. Suriname. Calypso (thuisr.) arr. 12 Dec. te Havre. Stuyvesant arr. 13 Dec. v. W.-Indie te Amst. Van Rensselaer vertr. 11 Dec. v. Barbados n. Amst. HOLLAND WEST AFRIKA LIJN. Djocja arr. 13 Dec. v. Harnb. te Amst. Maasland (thuisr.) vertr. 12 Dec. v. Free town. ROTTER D. LLOYD. Sitoebondo (uitr.) arr. 12 Dec. te Antw. Blitar vertr. 13 Dec. v. Hamb. n. Bremen. Djambi (thuisr.) vertr. 12 Dec. v. Marseille. Kedoe (thuisr.) arr. 13 Dec. te Marseille. HOLLAND AUSTRALIE LIJN. Djember arr. 13 Dec. v. Australie, l.v. Hamb. te Rott. HOLLAND OOST AFRIKA LIJN. Holland vertr. 12 Dec. v. Delagoabaai n. In- hambane. HOLLAND ZUID AFRIKA LIJN. Klipfontein vertr. 12 Dec. v. East-London n. Port Natal. Rietfontein (thuisr.) arr. 12 Dec. te Las Pal- mas. ROTTERD. ZUID AMERIKA LIJN. Aldabi vertr. 13 Dec. v. Rott. n. Hamburg. Aludia (thuisr.) arr. 11 Dec. te Pemambuco. Algorab (uitr.) arr. 11 Dec. te Montevideo. STOOMV. MIJ. OCEAAN. Autolycus v. Japan n. Rott., arr. 13 Dec. te Shanghai. Eurymachus vertr. 13 Dec. v. Batavia n. Amst Machaon v. Japan n. Rott. vertr. 12 Dec. v. Port Swettenham. Rhesus v. Japan n. Amst. vertr. 11 Dec. v Singapore.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 7