DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nisuwjaarswenschen. Koopt nu Konsen enSokken No. 299 Honderd vgf en twintigste Jaargang. 1928 Aboniiomentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—ft*, per post f2.50. liewijsn. 5 ct. Advertentlepr. 25 ct. p. regel, grootcre letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Admlnlstr. No. 3. Redactie No. 33. DONDERDAU 20 DECEMBER Buitenland Gemengd Nieuws 25 Porting OH nummer bestea- tttt 2 Madea Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. In het numiner dat MAANDAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom ge- legenheid bestaan tot het plaatsen van NIEU W J A ARS WENSCHEN a 50 cent a contant. DE DIRECTIE. Zij, die zich met 1 JANUARI voor minstens 3 maanden op dit blad abonnee- ren ontvangen de tot dien datum verschij- nende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. DE ECONOMISCHE CRISIS IN DUITSCHLAND, In parlementaire kringen verluidt, dat dc a.s. noodverordening ter regeling van den '■"erktijd in beginsel opnieuw den achturen- lag wettelijk vastlegt. Overwerk wordt .s echts bij uitzondering toegestaan en wel ten hoogste 30 dagen per jaar. De werktijd mag in dit geval de 10 uren daags niet oversckrijden, tenzij er bizonder dringende redenen voor bestaan, De mijnwerkers en de arbeiders in hoogovens e,d. bedrijven mogen langer dan acht uur te werk wordea gesteld, indien dit in het belang van het al- gemeen welzijn dringend noodzakelijk is, NIEUW PUTSCHGEVAAR IN BEIEREN? Naar de Miincheniscbe coriespanidient van het „Berl. Tageblatt" meldt, hebbcm von Kahr, von Losaoiw em von, Seisser een waar- achuwihg in de stad dboa aanip'Mdccm, waarin verkl'aard wordt, dat er aanwijizingeni zijn van plannen in zekere kringon am van dm huidigen nood_ dlien niemand oramiddelTijk kan dOen ei'ndiigm, gebruik te ma ken ooi hun politieke doeleiinden te verwezenlijken. Elite eventueele yerstoring vami de opmbare orde zal met wapengewekf word en tegemge- gaan. Naar acniteiding van de geruchten omtremt een Putsch werdfen gister omvanigrijke vcnor- zorgsmaatregefen geniomem. Het lamddlagge- bonw was dinar pclire beschermd, zoo ook het post- en telegraiafkantoor. DE M ACHTIGI N'GSWET VOOR BEIEREN VERWORPEN. In de zitting van gisteren van deni Beier- schen alnd'clag is de maehtigingswet verwor- pen, daar de vertegenwoordigers van den Boererubond (op een na) teg en stemden met de communisten, waardoor de vereischte 2/3 meerderheid ontbrak. Na deze stemming ver- langd'e de Beiersche Volkspartij ontbinding van den landidiaf, waarover heden zal word en beslist, Het eerste gevolg van de verwerpiing der wet zal het aftredfen zijn van den minister van landbouw Wutzlhofer van den Boeren- bon'd, die voor dfe wet heeft gestemd1. Er schijnt in Beieren een tegenkanting te ontstaan tegen het dictatorschap van von Kahr. In den landdag is gister nog al critiek uitgeoefend op de handfelingen van den com- missaris generaal. De Beiersche Volkspartij stelde voor onmiddtellijk alle door hem uit- gevaardigde verordeningen aan controle te onderwerpen, welk voorstel door den Land- da g werd aangenomen. DE ANTISEMn ISCHE AGITATIE IN DUITSCHLAND. Volgens berichten zou er in Amerikaan- sche kringen naar gestreefd worden de steunbeweging met levensmiddelen stop te zetten met het oog op de beweerde joden- vervolgingen, Hiertegenover heeft het „Verband Nationaldeutscher Juden" een verklaring geoubliceerd., waarin het ingrij- pen van het buitenland in binnenlandsche aangelegenheden van Duitschland wordt af- gekeurd. De Duitsche regeering, zoo wordt in die verklaring gezegd, weet het beste, dat de betreurenswaardige uitspattingen, welke eenigen tijd geleden zijn voorgeko- men, een ernstig gevaar voor de rust, de orde en de eenheid van het Duitsche volk vormen, Wij vertrouwen, zoo wordt verder gezegd, dat onze regeering, ook zonder druk van het buitenland, a lies doet om een herhaling van dergelijke voorvallen te verhinderen. Als men in sommige kringen deswege aan het Duitsche volk steun wil onthouden, wordt daardoor de toestand der joden <n Duitschland niet verbeterd. Wie de Dnit- ,che joden helpen wil, zoo wordt aan het slot van den oproep gezegd, helpe het Duit sche volk, ENGELSCHE TROEPEN AAN AFGHAANSCHE GRENS. Naar uit Londeu bericht wordt, is eene legerafdeeling van 15.000 man Engelsche en Indische troepen, infanterie, cavalerie, ar- tillerie en vliegtuigen, geconcentreerd aan de Afghaansche grcns, gereed om terstond naar Kabul te marcheeren, indien de aldaar gevreesde moord op de vreemdelingen het noodzakelijk mocht maken. De opwinding onder de bevolking van Afghanisten moet te wijten zijn aan het voor kort gesloten verdrag tusschen Enge land en den Emir, dat bij de fanatieke Mo- hammedanen onpopulair is. Uit Kabul wordt via Tachkent uit be- trouvbare bra* gem eld, dat de Engelsche vertegenwoordiger in Afghanistan, Hum phries, een ultimatum heeft gericht tot de Afghaansche regeering naar aanleiding van den moord op Engelsche onderdanen in de grensstrook tusschen Afghanistan en IndiS. In het ultimatum wordt de inwilliging ver- langd der Engelsche eischen. Inzonderheid eischt Engeland, dat Afghanistan alle be- trekkingen zal afbreken met Sovjet Rus- land. Humphries verklaart, dat Engeland, indien het ultimatum werd verworpen, niet voor een nieuwen oorlog zal terugdeinzen, Dit bericht is eerst gisteravond te Mos- kou ontvangen, zoodat het nog geen weer- klank heeft kunnen vinden in de pers, maar te oordeelen naar den geestestoestand in de politieke kringen, zal het groote ongerust- heid veroorzaken, want een aanslag op de onafhankelijkheid van Afghanistan, die met zoo veel moeite is verworven, staat gelijk. met het verdwijnen van den eenigen buffer- staat tusschen Rusland en Engeland, DE REVOLUTIE IN MEXICO. Naar Renter meldt, zou er een wapenstil- stand1 worden beraamd em zou de la Huerta zich met generaal Martinez van de regee- ringstroepen in verbimding hebben gesteld nopens een staking der vijandelijkheden. Volgens medtdeelmg van den Mexicaan- schen consul-generaal te New-Orleans heb ben de revolutiommairen het bestuur over Ma- rida, de hoofdsitad van Yucatan, in handen genomen. DE POLITIEKE CRISIS IN ENGELAND. De „Daily Telegraph" acht de vorming van een Labour-kabinet onvermijdelijk, 'doch zegt, dat het onmogelijk is, om den tijd te schatten, welken het aan zal blijven. Te een of anderen tijd zal het echter door een liberale regeering worden opgevolgd. HET GRIEKSGHE KONINGSHUIS. De Konimg en de Kommlgin hieibben gtsitidr- nxiddag om ougeveer 4 uur Athene verianm. Tusschen Piastiras em de paitijec.1 zijtn thaus onderhaudeiiuigen' gaanidle over de vor- mimg van een nieuwe regeering. Als mimis- cer-prcsidait wordt gemoeuid prof. Papanas- tasias. Over d dleeinemang der Vienlizeustien aan de mieuwe regeeriimg is' tot dusveae nog aiets bekendl J3e repubiAeiinsche partiiji, wetke iiicn1 luer de deimocraten moemit, heef-t oindter- namididgien geopeud met de Venizelistem-'iei- der Dangiis ovei* ten mogellj'ikse sameinwer- king Nhdat de Koning zich had, bereid verMa-ard) aan liet veriangem der regeering te vokioeu en zich voonoop.g buitemslaiuah te begeven, iiet hi) don kroomaad. bijeenkomjea' 'i0.1ie.adie een defmutief besiuit te nemen. Koming Geor ge was zeer kaim en gaf als zijm bedluelnhg te Kuiueii, dat hijl wildte voorkemea een, verikla- ring te moeten teekenem, waarbi) hij alstand ueed' van den Griekschem troom, Emgelamd heeft een kiruiser gezondiau, dlie dfe opdracht heeft zich ter beschikkjugi te stcl- .en voor 'skonings reis. De vertegenwoordigers vam Enigelaind, joegoslavie en Roemenie hebbcn earn bezoek afgciegd bij; den kommg, waarbij deze hun med'edeolde, dat de Gnekscne t'rocim in geen gevai als vacant imoet wordem beschouwd. De hofhouddng blijft in haair gewonoi sitaat voortbestaan. Daar de koning madrukkelijik verlain,gdie, dat het verzoek der regeering officieel zou wor dem godaan, is hem een, formed schrijvcn ge- zondai, v/aarop hij antwooxdde, diat hi) zich oeieid verklaarde het land voorlloopig ie ver- laceo, ten eindle de bcspi'ekingvn vam het par- jement niet te beinVloeden, 1 lij was overtuigd, dat bet volk in staat zou zijn cnafhanikelijjc over zijn lot te beacbikken. Ia bet gcbeele larndl heerscht rust; in die sirai'en van Athene patrouiiloeren. voortdu- remd cavalerie-afdeelingen. SNEEUWSTORMEN IN Z.-FRANKRIJK. Naar de Fransche bladen uit Montpellier meld'en heeft op dte hoogvlakten van den Saint-Ponais, tusschen de plaatsen, Saumail en Angles-dte-Tarn, in Zuid-Frankrijk, een sneeuwstorm gewoed, waardoor een groot aantal boomen werd ontworteld. Bovemdien werden vele telegraaf- en telefoonpalen en lijnen venxield; de palen en draden vielen over de wegen, ten gevolge waarvan dtezc gedeeltelijik werden versperd. De bevolking van Neder-Languedoc is tengevolge van den hevigen storm van alle telefoon- en tele- graafverkeer alsmede van electrischen stroom verstoken. Een groot aantal arbeiders is bezig de schade te herstellfin. SVEN HEDIN TERUG. De Zweedsohe ontdekkingsreiziger Sven He- din is teruggdkeerd van een tocht door Ameri ka, Japan, China en Rusland. In een interview verklaarde hij,, dat de huipbronmem van de Amerikaansche wetenschap een enormen in- druk op ham hebben geroaakt. Henry Ford, zeide hij, is die rij-ksbe en grootste van alle Amerikatien van dezen tijd. Het Chineesche volk is een eigenaardig volk en China is het meest sympathieke land van alle vreemde lan- d'en. Rusland-ds het land der toekomst met rij- Ice mogelijkheden en met veel grootere moge- lijkheden dan Aimerika thans Sezit. China "en Rusland zijn de meest belangwetkkende rijken van de wereld. Sven Hedin zal terstond met een beschrij- ving van zijin reizen beginnen en diaarin zal hij zijn meening uiten over de politieke jpositie van Amerika, de verantwoordelijkheid van Amerika en zijn bonding ten optzichte van de Europeescha vraagsfukkm. VALSCHE BANKSILJETTEN. Naar men uit Weenen ineldt, heeft de Am- sterdamsche politie aan de Weensche irnee- gedeeld, dat de zoogenaamde Fransche adt- vocaat Nassier, die in hechtends is genotmien als het 'hoofd van de bende valsche munters, welke in den omtrek van Weenen een tot in de puntjes verzorgde werkplaats had voor het vervaardigen van valsche bankbiljetten en zich vooral toelegde op het namaken van Nederlandsche en Engelsche hahkjes, de sinds langs gezcchte Rappard is, die zich al eerder aan vervalsching van Nederlandsche bankbiljetten heeft sriiuldtig gemaakt. De heer Broekliof van dfe Amsierdamsche politic zal met de noodige stukken van overtuiginig te Weenen komen om Nassier in vehhoor te nemen. PER VLIEGTUIG NAAR DE NOORDPOOL. Naar uit Kristiania wordt gemeld, heeft Roald Amundsen medegedieel'd, dait hijt een overcehkomst heeft geslote met den lucht- vaartdienst van de Amerikaansche mariine, welke het hem mogelijik zal maiken zijh plan voor eem vliegtocht over die Noordpoot ui't te voeren. De Amerikaainsche en Noorsche pos- terijen hebben, niachbging gegeven tot het uitgeven van een Noordpool-briefkaartMen verwacht dat de koeten van de expoditic (ge- raamd op 150.000 dbllar) uiit dlen verkoop van deze briefkaart zullen worden gcvondefl,, Er zullen drie vtegtuigem word'en gebe- zigdl. Amundsen zal1 worden vergezeld door den Noorschen luitenant-vfieger Oscar Om- dal, den Amerikaamschom luitenanit-vlieger Ralph Dansor en dloor deni Noor Haakon Hammer. KORTiE BERICHTEN. Het aantal arbeiders, dat in de koleninr dustrie in het Ruhrgehied weder aan het werk wordt gesteta neemt met den dag toe. Zoo hebben heden in het tmjndisitria van Gelr senkiirch,en weer 13 groote mij:nen in totaai wederomi 25.000 aribeidfeis aangesteld. Tien- duizend arbeiders ontvangen, thans nog de werkloozenuitlkeering. HOORiNl, 20 Dec. 1923. Op de heden1 ge- houden kaasmarkt waren aanvoer en: prijzen als volgt: 5 stapels kleine fahrieksikaas 61, 3 stapels kleine boerenkaas 54, 3 stapels fabriekscotnmisisiel;aas 56.50, 7 stapels boereacommissidkaaa 53, totaal 18 stapels, wegen de 12450 Kiik). i rauuti good. De beggrootiug voor 1924 vcx>r de Bel- gilsche Nationale Verdediging betoopt een bedrag van 547.824.000 traucs. Daarbij is voorzieni in een iegerstenkte vain 53.375 tnan- achappen: en 5.720 otiicieren, d w.z. ongeveer eea oiitcier voor iedere tien mindemin'. De Saksiscbe lasaddag is voor onbepaal- dten tijd verdaagd1 wegens de moeiliijikbeid van do keuze van een minister-president. Men oo- derhandelt over dfe vanning van eem groote coalitie, ter vennijdhig van ontbmdiing van dlen landxiiag. De Duitsche draadlooze d'ienist maakt melding vam eon1 bericht uit Tamger, dat Raisoeli, die zooiang de meest geduchte tegen- stander der Spanjaarden was, tenigevolge van yergiftiging overleden is. De groote automobielfabrikant Hienry Ford verklaarde, dat-hij1 tegenover Coolidlge niet zou strijdoa om het presidentschap. De Tutkscbe autariteilen hebben de ont binding gelast van den arbeidersbond, op grond dat er bezwaren bestaan tegen iedeien aigemeeman. bond van groepen. Volgens dto gemesnteiijke statistilek van Berlijn znij tusschen begin, 192,2 en begin 1923 in Berliijm, in't geheel 103 ersanen over leden aan verval van< krachtem ten gevolge van onvoldocnrie voedting. In de afgeiooen 7 maandlea zijm 40 personal ten gevdige van honger gestoiven. Bij de gemeenteraads- en provinciale verldezingen Ta Estland is het aantal op de communisten uiitgebrachte steinme msieik ge- stegem. De douane autori.teilen hebben aan, dc grcns te Riga een zendimg gedemonteerde vliegtuigen aanigehoudem. De machines zijn van het militaiie type en waren bestemd voor Ruslhnd. De Fransche Kamer heeft met algemeene stemm'en' aan mevrouw Curie, bij wijlze van nationale bcl'oonimgi, een1 pensioen1 van 40 000 frank 'sjaars toegekend: Naar Renter uit Singapore meldt, is door Engeland' wederom een som van 750.000 dollar uitgetrolkken voor den aan- koop van land ten belioeve van veatiging der vlootbasis. Daar dte Britschev eriBgenwoordiiiger in de Commissfe van Herstel, Sir John Bradbu- ry. nog te Londen vertocft, zal de Oommissie van Hierstel Vrijdag het verzoek van' de Dirt- sche regeering beliandelen in zaike de pnori- tfiit voor de terugbetalinjg van het Amerikaan sche levensm-iddielencredief. VAN DER VENA ZOMER'FILM NAAR HET BUITENLAND. Op Vrijdag 28 December a.s. zal de heer D. J. van der Ven, de bekende folklorist uit Oosterbeek, in sar.ienwerking met Prof. Ju lius Rontgen, directeur van het Conservato- rium voor Muziek te Amsterdam, de film: „Neerland's Volksleven in: den Zomer" ver- toonen te Antwerpen, op uitnoodiging van het Vlaainsche Kunstverbond. De leiding van dezen avond berust bij Dr. Maurits Sabbe, conservator van het Museum Plantin-More- tus terwijl burgemeester Frans van Cauwe- laert eveneens zijn rntdewerkiug verleant tot het welshgcM var deze "corbelling. Ook in Keulen zal binnenkort een opvoering van de zomerfilm plaats hebben, uitgaande van het „Forschungsinstitut fiir Sozialwissenschaf- ten", welke voordracht in de Aula van de Universiteit gehouden zal worden. Prof. L. von Wisse, de bekende socioloog heeft in de Kolnische Zeitung zeer waardeerend over de zomerfilm geschrevefl, die hij tijdens zijn ver- blijf in Holland zag en bereidt de vertooning voor in samenwerking met Prof. A. Wrede, de geleerde vorscher der „Rhemische Volks- kunde" en Prof. Thorbecke, president van „Die Gesellschaft fiir Erdkunde". Ook zijn besprekingen gaande over een opvoering te Praag ter gelegenheid van het aldaar te houden internationaal congres voor Anthropologic in 1924, waarop zeer waar- schijnlijk Nederland zal uitkomen, o.a. met een vertooning van de zomerfilm, waarbij de heer v.d. Ver. de verklarend'e voordracht zal houden en prof. Julius Rontgen de muzikale illustratie zal geven. Het buitenland toont groote belangstelling in dezen folkloristischen pioniersarbeia en zoowel in Belgie als in Engeland en Duitsch land worden plannen beraamd om op soort- •gelijke wijze als de heer v. d. Ven voor Ne derland reeds deed', de verd\vijmende folklore vast te leggen in documentaire fi'lmwerlcen. DE VE'OHTPARTIJ TE OLDENZAAL. Voor de rechtbank te Alimelo hebben te- recht gestaan J. B. A., 27 jaar, G. V., 25 j., F, J. L., 201 jaar, F. M., 26 jaar en W. L., 30 jaar, alien te Oldenzaal. Zij waren be- trokken bij- de vechtpartij in den l'aten avond van 11 November aldaar, waarbij; H. Lag- cher is d'oodgestoken. A. werd' ten laste ge- legd, dat hij op 11 November aan, den Bent- heimerweg geweld heeft gepleegd tegen G. J. J. Sanderink, die daar toevaflig per rij- wiel passcerde, door dezen te siaan en met een mes te sldcen en te snijlden; V., dat hij heeft deellgenomen aan dezen aanval, waar bij] Herman Lagcher zoodanig met een ines gestoken werd, dat hij' eenige oogenblikken Hater overleed; F. J. L, F. M. en W. L. dat zij' medqpl'iehtig zijn aan dezen gezamenliji- ken aanval op Sanderink. De president, mr. Ellens, wees beklaagd'en op hun I'affe handelwijze tegenover Sande rink en gaf hun gelegenheid1 te zeggen! wie Lagcher heeft doodgestoken. Stuk voor situk onfenden beklaagden dit te hebben gedaan. De officier van justitie, mr. Andringa, merkte op, dat het voetbalspel in den Aeh- terhoek niet veredelend weikit. Heihaaldelijik komen er naar aanleiding van het spel zaken voor da rechtbank. Als de heeren het spel verliezen sclieppen zij moed in: den alcohol en die moed moet, omgezet worden in daden. Wee den voorbijiganger die zoo'n cfebje pas- seert Sanderink had dat ongeluk, met het bekende gevolg. W'ia den doodelijfcen steek ■heeft toegCbrach't weten we niet, 'maar zoo- veel is zeker, dat het een van, zijh vriendien geweest is, omdat Sanderink het niet gedaan kan hebben; hij1 had! geen mes en bovendisn had hij genoeg met zichzelf en met zijn fiets te stellen. Spr. eischte 'tegen: A., die ongun- stig bekend sitaat, en aanleiding tot de vecht partij gegeven heef, drie jaar gevangenis- strafv., die niet precies weet wien hij ge- sioken heeft, twee "jaar gevangenissitraf, en de anderen ieder een jaar gevangenisstraf, voor alien met aftrok van de voorloopige hedhtenis. EEN HULDEBLIJK VOOR DE KONINGIN. De te Kaapstad gevestigde vrijmetselaars- Toge De Goede Hoop heeft eeu waaier laten vervaardigen, die Koningin Wilhelmina bin nenkort, als huldeblijk ter gelegenheid van haar zilveren regeeringsjubileum zal wor den aangeboden. Naar Die Burger vertelt, bestaat het sieraad uit twintig prachtige struisveeren, besloten, den gemeentelijken dienst voor en de achttien pennen, waarin de veeren passen, zijn van ivoor uit de Belgische Congo. Op het handvatsel van de waaier prijkt 'een kroon uit 17 diamanten samengesteld, en bovendien werd er de eveneens uit dia manten bestaande letter W opgelegd. Een met slangenvel bekleede, op zes ver- gulde pootjes rustende doos bergt het kost- bare stuk. JHR. MR. F, G. VAN PANHUYS. t De begrafenis van gezant Van Panliuys zal Vrijdag te Bern plaats vinden, Het Ne derlandsche gezantschap alhicr laat Vrij- dagmiddag 2 uur een plechtigen lijkdienst houden in den grooten kathedraal Miinster. Van de Zwitsersche regeeringsSebouwen en van de Nederlandsche en buitenlandsche gezantschapskanselarijen waait sinds giste ren de vlag halfstok, De Zwitsersche pers wjjdt wo or den van groote waardeering aan den overledene. GEARRESTEERD. Te Amsterdam zijn drie personen gear- resteerd, behoorende tot het mindere per- soneel van een bioscooptheater daar ter stede, wegens niet nader te noemen hande- lingen met jongens en jongemannen van 13 tot 20 jaar. Het zijn drie ongehuwde man- nen van 23, 28 en 36 jaar. Het getal van hun slachtoffers gedeeltelijk behoorend tot het personeel, gedeeltelijk tot de bezoekers, be- draagt 16. Het misdrijf geschiedde gedeel telijk in het theater tijdens de voorstelling, Prima kwaliteiten, waar niets aan mankeert. Tot en met 24 December h contant. PRACHTIGE FIJNE MET DUBBELE KNIE6N STERKE SCHOOLKOUSEN, enz. Door nu te koopen bevoordeelt gjj U zelf veel. Magazijn „De Onnoozole'Schaapjes", Langestr. 98, Hoogstr. 18. H. BULTHUIS. gedeeltelijk op straat. De directie van het theater staat er buiten. Volgens de afdee- ling van het bureau van politie, meer speci- aal belast met zedendelicten, komen derge lijke handelingen meer in soortgelijke in- richtingen voor. De drie verdachten, een controleur, een operateur en een los-vaste werkkracht, zouden heden voor de justitie geleid wor den. SCHRIFTELIJKE VRAGBN. Van den heer Brant aan den minister, van waterstaat Is Zijn Excellence bereid mee te deelen, of werkelijk het plan bestaat, oral het post- en telefoonkantoor in de Purrner om te zetten in een station voor post; de Rijksfelefoon te plaatsen in de gang- van een cafe met ver- gunning, zonder daar een spreekcel te laten inrichten en den cafdhouder als telefoonhou- der aan te stellen Indien dit juist is, acht dan Zijn Excellen ce de post- en telefoonbelangen der bewonera daar voldoende gewaarborgd? DE POSTCHeQUE- EN GIROD'IENST. De parlementsredacteur van het Volk melidit aan zijn blad: Naar wij, vernemen heeft de postdteque- en girodienst op dit oogenbliik nog geen zeker- held, dat hi) erin zal kunnen slagen, v6or Keratites een deel der overzichlen van de saldi aan de reken inghouders te doen toeko- men, hoewel die dienst zijh pogingen otes daartoe te geraken voortzet. BRUT ALE 1NBRA.AK. Zondagavond is, tijdens afwezigheid van de bewoners, ingebroken ten huize van dien iandbouwer De R. in den Grooten IJpolder. Toen de bewoners thuis kwamen, sprongien de dieven door een raatn van dte seme, met achterlating van hun fietsen, alsmede van de gereedliggende buit. De faond lag dood in de kamer. EEN ERNSTIG ONGELUK- Terwijl dfe mijnwerker J. S. in een tus- sdienschacMje van dfe mija ,;W'i llem-Spohie", te Spekholzerheidle, aan het werk was, wilde men van boven eeoi wagenitje op d)e lift d'u- wen. Deze lift bfeeic niet aamiwezig te ziijn, de wagen stortte maar benedenj met hetg evoigi, dat het de beneden werkende op het I'idiaain viel. Vreesel'ijk vermiinkt werd het l'ijtk later oaair boven gebracht. DE STORM. Het Zuiderzeewater berei'kte gistermorgen een hoogte van 150 c.M. boven A.P., waax- dloor dc Oranjesluizen te Amiaterdiam tot dies iniddbgs 4 uur niet kondlen schutten, en de scheepvaart groote vartraging ondervond. Twee sloepto. van die Marine uit den Hel- der, die Dinsd'agmiddag op de Zuiderzee een oefeningstocbt maakten:, werdlen op den: ZuiUr wal door den opgekomen storm overvallai, zoodat die booten haifvol water geraalcnti en de ktziltatden niet meer in staat waren tegen stonn en steoom in te roeien. Schipper L. L. igbout, te Wieringen,, het gevaar ziende, waarin de booten verkoerdeo., voer met zijn vissClterjaak er hem' en had het gcluk de bo- manntegi, besitaandc uiit 14 miariniers, 4 ma- trozen, 1 officier en 1 reserve-officier, aan boord op te nemen etn te Wieritagen biihnen' te brengen. Een dler rod booten bon op sleep* touw warden genomen', doch de acidtare is achtergelaten. Door den hevilgem storm is aan den Shalk- wijikerweg te Haarlem een gedeeltc van een in aanbouw zijnd huis ingestort. Da heer Smit, een der aannemers, geraakte onder de puinhoopen dn bralc een dijbeen. Hij is ter verpleging opgenome nin het Stat Elisabeth- gastlmis. HOGG WATER. Het eiland Marken is ondergeloopen. Het verkeer tusschen de buurten op het eiland geschiedt per bootje. Ook de havenbuurten te Monnikendam zijn ondergeloopen. LOOD8BOOT GEJSTRAND. De stoomloodsboot No. 3 heeft binnen de pieren te IJmtuiden dfe ketting van een der roode boeien in de scliroef gekregen. Na te zijn geankerd, kwatn de sleepboot „Titan" ter assistenlie, doch tengevolge van net 'bro ken van de sleeptros liep de No. 3 op het strand. De opvarenden,' zullen door de red- dingboot van boord worden gehaald. De reserve loodsboot vaart uit. HET Z AANDAM'SCHE POSTKANTOOR. Het nieuwe post- en telegraafkantoor te Zaandam dat in September 1918 in gebruik werd genoimen, na eerst ruim een jaar leeg te hebben gestaan, wijl het kort na de vol- tooiing bleek te verzakken en scheurien ver- toonde, zal thans, zegt de Telgnu blijikt dat repareeren niet meer mogeiijlc is, en het ver zakken gevaar begint op te leverea, dafinittef ALRMAARSCH COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1